تحصیل در کانادا یا آمریکا؟

تحصیل در کانادا یا آمریکا؟ کدام یک انتخاب بهتری است؟

انتخاب بین تحصیل در کانادا و تحصیل در ایالات متحده آمریکا، یک تصمیم مهم است که می­تواند بر مسیر آینده تحصیلی و حرفه­ای فرد تأثیر به­ سزایی بگذارد. هدف این مقاله انجام یک مقایسه جامع از تجربه تحصیل در دو کشور کانادا و آمریکا است و به­همین منظور به جنبه­ های مختلفی که داشتن اطلاعات در مورد آنها برای دانشجویان بین المللی ضروری و حیاتی است، خواهیم پرداخت.

تلاش برای ادامه تحصیلات عالی و به ­ویژه تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و  دکتری، اغلب دانشجویان را به سمت مهاجرت تحصیلی سوق می­ دهد. دانشجویان با هدف جستجوی دانش و تجربیاتی که آینده کاری و فردی روشن­ تری را نوید می­ دهند، تصمیم به مهاجرت از طریق تحصیل می­گیرند. در این میان کانادا و آمریکا، دو کشور همسایه هستند که دارای چشم­ اندازهای آموزشی متمایز از یکدیگرند و هر کدام برای دانشجویان فرصت­ها و پیشنهادهای تحصیلی منحصر به­ فردی را ارائه می­ کنند.

در این مطلب سعی داریم به عمق مفهوم تحصیل در این دو محیط‌ متنوع بپردازیم و با  انجام مقایسه بین تحصیل در کانادا و تحصیل در آمریکا، تفاوت­های این دو مقصد مهاجرتی برای تحصیل را برشماریم تا مسیر انتخاب برای دانشجویان روشن‌تر و آسان­ تر شود.

Risa-group-Canada-or-USA-1

مقایسه تحصیل در کانادا و تحصیل در آمریکا

هدف از مقایسه بین تحصیل در کانادا و تحصیل در آمریکا فقط فهرست کردن تفاوت­ های این دو کشور برای مهاجرت تحصیلی نیست، بلکه هدف شفاف نمودن و ارائه­ بینشی همه جانبه در مورد مهاجرت تحصیلی به کانادا و آمریکا است. این مقایسه می­ تواند راهنمای خوبی برای دانشجویان باشد تا گزینه­ های مهاجرت تحصیلی خود به این دو کشور را بر اساس عوامل مهم مانند کیفیت آموزش، هزینه تحصیل و زندگی، تجارب فرهنگی دانشجویان مهاجر، فرصت­های کاری پس از اتمام تحصیلات، سیاست­های مهاجرتی و خدمات حمایتی در کانادا و آمریکا، به­ درستی ارزیابی کنند.

Risa-group-Canada-or-USA-2

چشم انداز آموزشی و تحصیلی در کانادا و آمریکا

هر دو کشور کانادا و آمریکا دارای سیستم‌های آموزشی قوی با تعداد انبوهی از مؤسسات آموزشی هستند که طیف وسیعی از علایق دانشگاهی دانشجویان برای ادامه تحصیل را برآورده می‌کنند. در کانادا که به فراگیر و چند فرهنگی بودن شناخته شده است، دانشجویان به سرعت در جامعه دانشجویی خود پذیرفته می­ شوند و در دوران تحصیل نیز آموزش­ هایی با کیفیت بالا دریافت می ­کنند. از سوی دیگر، در سراسر مرزهای ایالات متحده آمریکا، فضایی پویا و رقابتی وجود دارد و هم­چنین آمریکا دارای مرکزیت تعداد زیادی از معتبرترین دانشگاه­ های جهان است.

Risa-group-Canada-or-USA-4

کیفیت آموزش در کانادا و آمریکا

هنگام بحث در مورد استانداردهای آکادمیک، هر دو کشور کانادا و آمریکا سطوح بالایی از استانداردهای آموزشی را دارند و در طی سالیان متمادی آنها را حفظ کرده ­اند. با این­ حال، در رتبه‌بندی دانشگاه‌های این دو کشور، اغلب مؤسسات آمریکایی رتبه­ های بهتری دارند و در اغلب مواقع در فهرست‌های رتبه ­بندی جهانی نیز رتبه های برتر را میان سایر مؤسسات آموزشی  کسب می­ کنند. فرصت­های تحقیقاتی نیز در آمریکا و کانادا باهم متفاوت است، در ایالات متحده آمریکا برای دانشجویانی که به دنبال شرکت در مطالعات و تحقیقات پیشرفته هستند، طیف وسیعی از گزینه ­ها و انتخاب ­های مختلف جهت پژوهش و مشارکت فراهم است.

Risa-group-Canada-or-USA-5

هزینه تحصیل در کانادا و آمریکا

جنبه مالی و میزان هزینه­ کرد برای تحصیل نیز جز مواردی است که اهمیت قابل­ توجهی دارد. به طور کلی دانشگاه­ های کانادا شهریه ­های کمتری در مقایسه با همتایان آمریکایی خود دارند، که این امر کانادا را به گزینه­ای مقرون به صرفه­ تر برای بسیاری از دانشجویان و مهاجرین تحصیلی تبدیل می­ کند. هزینه ­های زندگی و در دسترس بودن بورسیه تحصیلی یا کمک­ های مالی نیز، نقش مهمی در تصمیم ­گیری در مورد انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی ایفا می­ کنند، به ­طوری­که کانادا اغلب بورسیه های متنوع­ تر و میزان کمک مالی بیشتری برای دانشجویان ارائه می­ کند.

Risa-group-Canada-or-USA-6

زندگی فرهنگی و محیط پردیس های دانشجویی در کانادا و آمریکا

محیط پردیس ­های دانشجویی در هر دو کشور کانادا و آمریکا پر جنب­ و­جوش و دارای تنوع بالا است و محیطی غنی از تجربیات فرهنگی برای دانشجویان فراهم می­ شود. دانشگاه‌های آمریکا به زندگی پرشور دانشگاهی و جمعیت دانشجویی متنوع خود مشهورند، در حالی­که موسسات آموزشی کانادایی به دلیل فضای فراگیر و مهاجرپذیری بالاتر مورد تحسین بسیاری از افراد هستند.

Risa-group-Canada-or-USA-7

فرصت های کاری و دوره های کارآموزی در کانادا و آمریکا

کسب تجربه عملی از طریق کارآموزی، کارورزی و مشاغل پاره­ وقت بخشی جدایی ­ناپذیر از مهاجرت تحصیلی است. ایالات متحده آمریکا به دلیل داشتن شبکه گسترده ارتباطات صنعتی خود، فرصت­ های فراوانی جهت کسب تجربه در محیط واقعی کسب و کار برای دانشجویان فراهم می­ کند و این در حالی است که کانادا گزینه ­های کمتری در زمینه کارآموزی و مشاغل پاره وقت دارد.

Risa-group-Canada-or-USA-8

سیاست ها و فرصت های مهاجرت پس از فارغ التحصیلی

فرصت­های پس از فارغ­ التحصیلی تا حد زیادی تحت تاثیر سیاست ­های مهاجرتی کشورهاست. کانادا به دلیل موضع دوستانه خود نسبت به دانشجویان بین ­المللی، مسیری هموارتر و راه­ های روشنی را برای کسانی که مایل به اقامت در این کشور هستند، ارائه می­ دهد، در حالی­ که ایالات متحده آمریکا با وجود ارائه فرصت­ های فراوان تحصیل، روش­ ها و رویه ­های مهاجرتی پیچیده­ تری دارد که نیازمند طی­ نمودن دقیق رویه ­ها و رعایت قوانین و فراهم­ کردن شرایط مورد نیاز از سوی فارغ التحصیلان است.

Risa-group-Canada-or-USA-9

بهداشت و درمان و خدمات حمایتی

در هر دو کشور کانادا و امریکا، رفاه دانشجویان در درجه اول اهمیت قرار دارد و هر دو کشور سیستم­ های جامع مراقبت­ های بهداشتی و خدمات پشتیبانی و حمایتی ویژه­ای برای دانشجویان خود ارائه می­ کنند. اما در مقام مقایسه، سیستم مراقبت­ های بهداشتی کانادا برای دانشجویان، اغلب در دسترس ­تر و مقرون به صرفه­ تر شناخته می­ شود، در حالی­ که ایالات متحده آمریکا طیف گسترده­ای از خدمات درمانی و رفاهی برای دانشجویان بین­ المللی خود ارائه می­ دهد تا نیازهای متنوع آنها را برآورده سازد.

اگر بخواهید درباره انتخاب بین تحصیل در کانادا و آمریکا تصمیم بگیرید، باید در نظر داشته ­باشید، هر دو کشور فرصت‌ها و تجربیات منحصر به­ فردی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، اما هرکدام مزایا و معایب خاص خود را نیز دارند. در اینجا به آنچه ممکن است در هریک از این دو کشور در انتظار دانشجویان باشد، پرداخته ­ایم:

Risa-group-Canada-or-USA-10

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

مزایای تحصیل در کانادا

جامعه متنوع و فراگیر

کانادا به خاطر محیط چندفرهنگی خود، پذیرای افراد با پیشینه ها و فرهنگ های مختلف است و این کشور را به مکانی ایده آل برای دانشجویان بین المللی برای آمیخته شدن با محیط تبدیل کرده و دانشجویان بیشتر احساس بودن در خانه خود را دارند.

آموزش با کیفیت

مدارک تحصیلی کانادایی به دلیل کیفیت در سراسر جهان شناخته شده هستند. کانادا هم چنین دارای استانداردهای آکادمیک بالا و کنترل های کیفی دقیق در آموزش است.

شهریه و هزینه های زندگی مقرون به صرفه

به طور کلی، هزینه تحصیل و زندگی در کانادا در مقایسه با ایالات متحده آمریکا کمتر است که می تواند برای بسیاری از دانشجویان یک عامل تعیین کننده و حیاتی باشد.

فرصت های کاری

کانادا فرصت های کار پاره وقت فراوانی را برای دانشجویان و مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی ارائه می دهد که به دانشجویان این امکان را می دهد پس از اتمام تحصیلات خود، بتوانند تجربه کاری لازم را نیز در کانادا کسب کنند.

امنیت

کانادا به طور پیوسته به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان، با نرخ پایین جرم و جنایت و کیفیت بالای زندگی، رتبه بندی می شود.

معایب تحصیل در کانادا

آب و هوا

زمستان های سخت کانادا به طور قابل توجهی می تواند میزان تطبیق پذیری دشوارتری برای دانشجویان نسبت به آب و هوای گرم تر داشته باشد و به طور بالقوه بر تجربه کلی آنها تأثیر بگذارد.

محدودیت های جغرافیایی

برخی از مناطق کانادا، به ویژه قسمت های شمالی آن، دورافتاده هستند و موسسات آموزش عالی کمتری نیز دارند، که انتخاب های محدودتری در برخی از رشته های تحصیلی برای دانشجویان در دسترس است.

بازار کار محدود در برخی زمینه ها

در حالی که فرصت های بسیاری برای اشتغال در بعضی از رشته های تحصیلی وجود دارد، ممکن است برخی از بخش های بازار کار اشباع شده باشند و این امری چالش برانگیز برای فارغ التحصیلان در یافتن شغل در رشته خودشان باشد.

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

مزایای تحصیل در آمریکا

موسسات آموزشی مشهور جهان

ایالات متحده آمریکا، میزبان بسیاری از دانشگاه های برتر جهان است که فرصت ها و منابع تحقیقاتی پیشرفته ای را ارائه می کنند.

برنامه ها و کورس های متنوع

دانشجویان مجموعه وسیعی از برنامه ها و دوره ها برای انتخاب دارند که تقریباً امکان انتخاب رشته برای همه افراد با علایق مختلف وجود دارد.

تجربه فرهنگی

ایالات متحده آمریکا تجربه فرهنگی پویایی با ارائه مجموعه ای غنی از سنت ها و محیط های اجتماعی برای دانشجویان فراهم می کند.

فرصت های شبکه سازی

اقتصاد بزرگ ایالات متحده آمریکا و حضور شرکت های بین المللی، فرصت های شبکه سازی حرفه ای را برای دانشجویان فراهم می کند که می تواند در اشتغال آینده آنها مفید باشد.

انعطاف پذیری در برنامه درسی

دانشگاه های آمریکا اغلب برنامه های درسی انعطاف پذیری ارائه می دهند که به دانشجویان این امکان را می دهد که موضوعات مختلف را قبل از اعلام و انتخاب رشته مورد بررسی قرار دهند.

معایب تحصیل در آمریکا

هزینه

دانشگاه های ایالات متحده آمریکا به شهریه های بالا معروف اند و هزینه زندگی نیز به ویژه در شهرهای بزرگ آمریکا، ممکن است بسیار زیاد باشد.

محدودیت های اخذ ویزا

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ممکن است فرآیند پیچیده ای داشته باشد و محدودیت هایی در مورد ساعات و میزان کار دانشجویان بین المللی در خارج از دانشگاه وجود داشته باشد.

فرآیند رقابتی در پذیرش

فرآیند پذیرش در دانشگاه های ایالات متحده، به ویژه برای موسسات سطح بالا می تواند بسیار رقابتی باشد.

جو اجتماعی و سیاسی

محیط اجتماعی و سیاسی در ایالات متحده آمریکا می تواند دارای قطب های متضادی باشد که ممکن است بر احساس تعلق دانشجویان بین المللی تأثیر بگذارد.

هزینه های مراقبت های بهداشتی

سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده آمریکا پیچیده و گران است و می تواند برای دانشجویانی که ممکن است در طول اقامت خود به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند، نگران کننده باشد.

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

کلام نهایی

به ­طور کلی هم کانادا و هم آمریکا گستره متفاوتی از فرصت­ ها و تجربیات را برای دانشجویان بین­ المللی ارائه می ­دهند. کانادا اغلب مقرون به صرفه‌تر و پذیراتر است و تاکید زیادی بر وجود تنوع فرهنگی و برقرای و حفظ امنیت دارد. از سوی دیگر، آمریکا برتری دانشگاهی بی­ نظیر و برنامه ­های متنوعی را ارائه می­ دهد، اما با هزینه­ های بالاتر و فضای رقابتی نیز همراه است.

در این مطلب به عواملی که می­ تواند بر فرآیند تصمیم ­گیری برای دانشجویان بین­ المللی تأثیر بگذارد، نگاهی اجمالی داشتیم. انتخاب مسیر تحصیل و مقصد مهاجرت تحصیلی، می­ تواند نقش موثری بر شکل­ گیری آینده فرد ایفا کند، بنابراین دانشجویان باید اولویت­ ها، وضعیت مالی و اهداف بلندمدت شخصی خود را در هنگام تصمیم­ گیری در نظر بگیرند. هم­چنین توصیه می ­شود اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا یا آمریکا را دارید در صورت امکان از پردیس­ ها بازدید حضوری یا مجازی داشته باشید و با دانشجویانی که هم­ اکنون در آن پردیس­ ها مشغول به تحصیل هستند، صحبت کنید تا در صورت انتخاب و مهاجرت به آن مقصد تحصیلی، احساس بهتری نسبت به محیطی که در آن قدم می­ گذارید، داشته­ باشید. مهاجرت و سفری که با هدف تحصیل، کسب علم و انجام تحصیلات انجام می­ گیرد، به همان اندازه که به خود سفر مربوط می­ شود، به مقصد مربوطه نیز ارتباط دارد. داشتن یک انتخاب هوشمندانه می ­تواند دروازه­ ورود به یک سفر ماجراجویانه باشد که افق­ های شغلی و انسانی پیش روی افراد را گسترش دهد و خاطرات ماندگاری نیز برای آنها رقم بزند.

Risa-group-Canada-or-USA-11

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

سؤالات متداول

در سیستم آموزشی کانادا در تمامی استان­های آن تمرکز بر موسسات با بودجه عمومی و برنامه­ های درسی استاندارد است، این درحالی­ است که سیستم آموزشی ایالات متحده آمریکا طیف گسترده­ای از موسسات خصوصی و دولتی با برنامه­ های درسی متنوع و انعطاف­ پذیری بیشتری در طراحی برنامه ­های آموزشی برای دانشجویان ارائه می ­دهد. علاوه بر این، دانشگاه­ های کانادا اغلب بر تحقیق و همکاری تاکید دارند، در حالی­ که دانشگاه­ های ایالات متحده آمریکا ممکن است تنوع بیشتری در دوره­ های انتخابی و فعالیت­ های فوق­ برنامه ارائه دهند.

به­ طور کلی هزینه­ های تحصیل در کانادا نسبت به ایالات متحده آمریکا کمتر است. دانشگاه ­های کانادا دوره­ های تحصیلی باکیفیت بالا و با هزینه مقرون به­ صرفه تری ارائه می­ دهند، در حالی­که دانشگاه­ های ایالات متحده آمریکا، به­ ویژه دانشگاه ­های خصوصی، معمولاً شهریه­ های بالاتری دارند. با این ­حال، فرصت­ های کمک مالی و بورسیه­ های تحصیلی در هر دو کشور وجود دارد که می­تواند این هزینه ­ها را جبران کند.

هزینه­ های زندگی بسته به شهر و منطقه می ­تواند بسیار متفاوت باشد. به ­طور کلی، کانادا در مقایسه با ایالات متحده آمریکا هزینه های زندگی کمتری دارد. شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور نسبتاً گران هستند، اما در مقایسه با شهرهای بزرگ ایالات متحده آمریکا مانند نیویورک یا سانفرانسیسکو مقرون به­صرفه ­تر هستند. در هر دو کشور طیف وسیعی از گزینه‌های اقامتی، از خوابگاه تا مسکن خارج از دانشگاه در دسترس است که می‌تواند بر هزینه‌های کلی دانشجویان برای زندگی در حین تحصیل تأثیر بگذارد.

هم کانادا و هم ایالات متحده آمریکا فرصت­ های شغلی خوبی را برای فارغ ­التحصیلان ارائه می­ دهند، اما سیاست­ های مهاجرتی آنها متفاوت است. کانادا مسیرهای ساده ­تری برای دانشجویان بین ­المللی برای دریافت مجوز کار و اقامت دائم از طریق برنامه ­هایی مانند برنامه اجازه کار پس از فارغ­ التحصیلی (PGWPP) و سیستم اکسپرس اینتری دارد. در ایالات متحده آمریکا، برنامه آموزش عملی اختیاری (OPT) به دانشجویان بین­ المللی اجازه می ­دهد تا به­ طور موقت اجازه کار داشته باشند، اما دریافت ویزای کاری طولانی مدت و اقامت دائم می­تواند چالش برانگیزتر و رقابتی باشد.

ویزای دانشجویی کانادا: برای تحصیل در کانادا به یک مجوز تحصیلی نیاز دارید که می­توانید پس از دریافت نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین ­شده (DLI) برای آن درخواست دهید. فرآیند درخواست شامل ارائه مدرکی مبنی بر داشتن سرمایه مالی کافی، گذرنامه معتبر و گاهی اوقات یک معاینه پزشکی و گواهی پلیس است.

ویزای دانشجویی آمریکا: برای تحصیل در ایالات متحده آمریکا پس از دریافت نامه پذیرش از یک موسسه دارای گواهی برنامه دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان (SEVP) به ویزای دانشجویی F1 نیاز دارید. این فرآیند شامل پرداخت هزینه SEVIS، تکمیل فرم DS160 و شرکت در مصاحبه ویزا در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده آمریکاست.

تجربیات فرهنگی و اجتماعی برای دانشجویان می­تواند بسیار متفاوت باشد. کانادا به دلیل چندفرهنگی بودن و فراگیر بودن، به دوستانه بودن و استقبال از دانشجویان بین ­المللی شهرت دارد. ایالات متحده آمریکا نیز برای دانشجویان تجربیات فرهنگی متنوعی را با زندگی پر جنب و جوش در پردیس ­های دانشگاهی و فرصت­ های فوق برنامه متعدد ارائه می­ دهد. هر دو کشور دارای سیستم ­های پشتیبانی قوی برای دانشجویان بین­ المللی از جمله برنامه­ های آموزشی و دفاتر دانشجویی بین ­المللی هستند.

هر دو کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا انواع بورسیه ­ها، کمک هزینه­ ها و گزینه­ های کمک مالی برای دانشجویان بین­ المللی ارائه می کنند. در کانادا، بسیاری از دانشگاه ­ها بورسیه­ های ورودی ارائه می­ کنند و برنامه ­هایی با بودجه دولتی مانند بورسیه تحصیلی کانادا وجود دارد. در ایالات متحده آمریکا، بورسیه­ های تحصیلی از طریق دانشگاه­ ها، سازمان­ های خصوصی و برنامه­ های دولتی مانند برنامه فولبرایت در دسترس هستند. تحقیق درباره این کمک هزینه ­ها و به ­ویژه درخواست به موقع برای این فرصت­ها بسیار مهم است.

شرایط پذیرش دانشجو بر اساس نوع موسسه آموزشی در کانادا و آمریکا متفاوت است. دانشگاه­ های کانادا معمولاً به دیپلم دبیرستان یا معادل آن، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه و پیش ­نیازهای خاص هر برنامه آموزشی نیاز دارند. برای پذیرش در دانشگاه­ های ایالات متحده آمریکا اغلب به نمرات آزمون استاندارد­شده (SAT/ACT)، ریز نمرات دبیرستان، توصیه نامه­ ها و مقالات شخصی نیاز است. جهت اخذ پذیرش در بخش برنامه­ ها و دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی در هر دو کشور کانادا و آمریکا ممکن است به نمرات GRE/GMAT و تجربه کاری مرتبط نیاز باشد.

کانادا مسیرهای ساده­ تر و مطلوب­ تری را برای دانشجویان ­بین المللی برای اخذ اقامت دائم پس از پایان تحصیلات از طریق برنامه­ هایی مانند کلاس تجربه کانادا (CEC) اکسپرس اینتری ارائه می ­دهد. اما ایالات متحده آمریکا قوانین مهاجرت پیچیده ­تری دارد و این در حالی است که گزینه ­هایی مانند ویزای H1B نیز در آمریکا در دسترس هستند، که البته بسیار رقابتی ­است و به صورت سالانه انجام می­ شود.

این مساله به رشته تحصیلی و آرزوهای شغلی شما بستگی دارد. شما باید در مورد دانشگاه­ ها و برنامه ­های برتر در هر دو کشور کانادا و آمریکا برای رشته خودتان و همچنین ارتباطات صنعتی و فرصت­ های کارآموزی در هر کدام از آنها تحقیق کنید. عواملی مانند تخصص اساتید، امکانات تحقیقاتی و شبکه ­های فارغ التحصیلان را باید در نظر بگیرید. هر دو کشور کانادا و آمریکا دارای موسسات آموزشی مشهور در رشته­ های مختلف هستند اما مهم است که شما انتخاب خود را با اهداف شغلی بلندمدت­تان هماهنگ کنید.

Risa-group-Canada-or-USA-12

دفاتر ریسا گروپ

شرکت ریسا گروپ در کشور سوئد به ثبت رسیده و در تهران و آمریکا هم شعب رسمی دارد.
برای آغاز مسیر مهاجرتی خود همین حالا با ما تماس بگیرید تا به‌صورت رایگان مشاوره اولیه را دریافت نمایید.

دفتر آمریکا

23232Peralta Dr, Laguna Hills, CA 92653
USA
شماره ثبت دفتر آمریکا: 202250610906

دفتر سوئد

Ostra Hamngatan 17, 41110 Gothenburg, Sweden
شماره ثبت شرکت در سوئد: 59310-7203

دفتر تهران

تهران، سعادت‌آباد، میدان کاج به سمت سرو غربی، بعد از کوچه مروارید، پلاک 35، طبقه 2، واحد 11 TEL: +9821-26748096 / 26764679