تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی و کاری

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی و کاری

کشور کانادا، با مناظر وسیع، چشم ­اندازهای زیبا، شهرهای پر جنب‌وجوش و جامعه چندفرهنگی، مقصدی دلپذیر برای گردشگران از سراسر جهان است. بسیاری از بازدیدکنندگان که مجذوب زیبایی‌ها و فرصت­های کاری و تحصیلی در کانادا شده ­اند، ممکن است به فکر تبدیل ویزای توریستی خود به ویزای کار یا ویزای تحصیلی و تمدید اقامت در کانادا باشند. اگر شما یکی از این افراد هستید، داشتن آگاهی کافی و کسب اطلاعات لازم در مورد فرایند تغییر ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری یا ویزای تحصیلی بسیار مهم است.

در این مقاله درباره ویزای توریستی و به طور ویژه ویزای توریستی کانادا، سفرتوریستی و بازدید از کانادا، مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی کانادا، شرایط ویزاها، پیش‌نیازهای ویزا، مراحل اخذ ویزای توریستی اولیه کانادا و در انتها درباره مراحل و شرایط تغییر ویزای توریستی به ویزای کاری یا ویزای تحصیلی کانادا به طور کامل توضیح خواهیم داد.

Risa-group-1

ویزای توریستی کانادا

 ویزای توریستی (Visitor Visa) که به ­عنوان ویزای اقامت موقت (TRV) نیز شناخته می­شود، اجازه صادرشده از طرف دولت کانادا برای بازدید و اقامت موقت در این کشور است. اخذ این ویزا برای گردشگران و مسافرانی که قصد دارند برای مدت کوتاهی، معمولاً تا شش ماه، از کانادا دیدن کنند، لازم است. برای دریافت ویزای توریستی کانادا، متقاضیان باید افسر اداره مهاجرت را در مورد هدف سفر خود به کانادا قانع کنند و نشان دهند که دارای پاسپورت معتبر هستند، از سطح سلامت خوبی برخوردارند، هیچ­گونه محکومیت کیفری یا مرتبط با مهاجرت ندارند، دارایی و وابستگی قابل اتکایی در کشور مبدا و بودجه کافی نیز برای مدت اقامت خود در کشور کانادا را دارند.

Risa-group-2

مدارک و شرایط موردنیاز ویزای توریستی کانادا

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای توریستی کانادا همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، شامل پاسپورت معتبر، مدارک دارابودن حمایت مالی، دعوت‌نامه از یک فرد در کانادا و برنامه سفر است. علاوه بر این افسر مهاجرت باید اطمینان حاصل کند که متقاضیان در پایان سفر خود کانادا را ترک خواهند کرد.

پاسپورت معتبر

ابتدا باید از داشتن تاریخ اعتبار کافی پاسپورتتان اطمینان حاصل کنید و درصورتی‌که تاریخ اعتبار آن در حال منقضی شدن است، برای تمدید آن در اولین فرصت اقدام کنید. به یک کپی رنگی واضح از پاسپورت خود که برای سفر به کانادا از آن استفاده خواهید کرد، نیز نیاز دارید. صفحه‌ای را که تاریخ تولد و کشور مبدأ شما را نشان می‌دهد، و همچنین هر صفحه‌ای که دارای مهر، ویزا، سوابق سفر یا علامت‌گذاری است را اضافه کنید.

فرم درخواست ویزا

برای دریافت ویزای توریستی، باید فرم درخواست ویزای کانادا را تکمیل کنید.

اثبات پرداخت هزینه‌های ویزای کانادا

شما باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد هزینه‌های مورد نیاز ویزا را پرداخت کرده ­اید.

عدم سوابق کیفری

شما نباید محکومیت کیفری یا هرگونه محکومیت مرتبط با مهاجرت داشته باشید. نداشتن سابقه کیفری برای دریافت تأییدیه ویزا ضروری است.

ارسال عکس

عکس‌هایی که برای درخواست ویزای توریستی خود ارسال می­کنید باید مطابق شرایط عکس برای ویزای کانادا باشد.

اثبات تمکن مالی

برای‌ آنکه نشان دهید که بودجه کافی برای پرداخت هزینه­  های اقامت خود در کانادا را دارید، باید مدارک و مستندات کافی ارائه کنید. این مدارک می‌تواند شامل صورت‌حساب‌های بانکی با ارائه حداقل جزئیات حساب شش  ­ماهه، از جمله موجودی حساب‌هایتان باشد.

اثبات وابستگی در کشور مبدأ

برای این کار باید افسر مهاجرت را متقاعد کنید که روابطی مانند خانواده، شغل و دارایی­های مالی یا خانه در کشور خودتان دارید که پس از انقضای ویزای توریستی کانادا، بازگشت شما به کشورتان را تضمین کند.

درخواست ویزای توریستی کانادا

فرایند درخواست ویزای توریستی کانادا شامل ارسال مدارک لازم، پرداخت هزینه­ های ویزا و ارائه داده‌های بیومتریک است. کل فرایند مگر ارائه داده‌های بیومتریک را می­توان به‌صورت آنلاین انجام داد و تکمیل کرد که روش ترجیحی توسط مقامات اداره مهاجرت کانادا است.

Risa-group-3

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار کانادا

 بر اساس قانون جدیدی که دولت کانادا در سال 2023 به تصویب رسانده و در سال 2024 نیز تمدید شده است، افرادی که با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند، برای تغییر وضعیت خود از دارنده ویزای توریستی به دارنده ویزای کار کانادا، ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنید. پیشنهاد شغلی باید توسط ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) تأیید شود، مگر شرایط خاصی برای معافیت از این تأییدیه وجود داشته باشد. پس از دریافت پیشنهاد شغلی، می­توانید برای کار مشخص کارفرمایی که شما را به‌عنوان نیروی کار خود پذیرش کرده است، درخواست مجوز کنید. توجه به این نکته مهم است که یک سیاست موقت و جدید که دولت کانادا اتخاذ کرده این است که به بازدیدکنندگان این امکان را می­دهد که بدون نیاز به ترک کشور برای مجوز کار در داخل کانادا درخواست دهند، مشروط بر اینکه معیارهای خاصی را داشته باشند. توجه داشته باشید که باید قبل از انقضای ویزای توریستی، برای مجوز کار خاص کارفرما درخواست دهید و موارد زیر را نیز رعایت کنید:

درخواست مجوز کار کارفرما را حداکثر تا تاریخ مشخص ­شده ارسال کنید.

سایر معیارهای پذیرش استاندارد را رعایت کنید.

Risa-group-4

مدارک و شرایط موردنیاز ویزای توریستی کانادا به ویزای کار کانادا

مدارک ضروری موردنیاز تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار به تفکیک شامل موارد زیر است:

مدارک و شرایط
پاسپورت:

حتماً اطمینان حاصل کنید پاسپورتی دارید که در تمام مدت اقامت و کار در کانادا دارای تاریخ اعتبار باشد.

ویزای توریستی یا اقامت موقت (ویزای بازدیدکننده):

شما به ویزای توریستی یا ویزای اقامت موقت معتبر نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه می دهد تا به‌عنوان یک بازدیدکننده وارد کانادا شوید.

جاب آفر:

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی باید دریافت کنید. نامه این پیشنهاد شغلی سندی است که کارفرمای کانادایی (به‌عنوان کارمند موقت) به شما می دهد. در این نامه اطلاعات مربوط به کاری که شما قرار است انجام دهید را توضیح می دهد. به‌طورکلی، نامه پیشنهاد شغلی (جاب آفر) یا نامه استخدام جزئیات کمتری نسبت به قرارداد دارد. نامه جاب آفر حاوی اطلاعات زیر است:
حقوق و میزان کسورات حقوق شما.
وظایف شغلی شما
نامه جاب آفر نامه‌ای مفصل نیست اما از ساختاری مشابه با قرارداد رسمی بین شرکت کانادایی و کارمند خارجی که قصد استخدام آن را دارند، پیروی می‌کند. نامه جاب آفر باید شامل اطلاعاتی در مورد کسب‌وکار یا شرکت، اطلاعات شخص خارجی که برای این موقعیت در نظر گرفته شده، جزئیات کار، دستمزد و مزایایی که قرار است به شما پرداخت شود، باشد. به‌خاطر داشته باشید که مجوز کار (ورک پرمیت) به‌تنهایی یک جاب آفر محسوب نمی شود، حتی اگر مجوز کار آزاد باشد. اگر به ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) نیاز دارید، یک کپی از نامه پیشنهاد شغلی خود را همراه با درخواست مجوز کار خود قرار دهید.

معرفی‌نامه:

این نامه معمولاً زمانی صادر می‌شود که درخواست مجوز کار شما تأیید شود. این به‌عنوان تأییدیه ای است که شما واجد شرایط دریافت مجوز کار هستید.

مدارک اثبات پرداخت:

باید مدارکی مبنی بر پرداخت هزینه مجوز کار کانادا ارائه دهید.

اثبات وجوه و تمکن مالی:

شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای اقامت و زندگی خود در کانادا را دارید. صورت‌حساب‌های اخیر بانکی می‌تواند به‌عنوان مدرکی مبنی بر وجود وجوه و تمکن مالی شما باشد.

معافیت‌های مجوز کار (در صورت وجود):

اگر تحت هر گونه معافیت‌های خاص برای مجوز کار قرار می‌گیرید، مطمئن شوید که مدارک لازم را دارید.

Risa-group-7

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی کانادا

طبق قانون جدید بازدیدکنندگانی که هم اکنون در خاک کانادا به سر می برند، در صورت تمایل می توانند جهت تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. برای این کار متقاضیان این نوع تبدیل ویزا، ابتدا باید توسط یک مؤسسه آموزشی تعیین شده (DLI) در کانادا پذیرش دریافت کنند. شما پس از اخذ پذیرش، می توانید برای مجوز تحصیل با ارائه مدارک پذیرش مؤسسه آموزشی، مدارک هویتی و مدارک حمایت و تمکن مالی، اقدام کنید. به‌این‌ترتیب درحالی‌که با ویزای توریستی در کانادا هستید، می توانید برای دریافت مجوز تحصیلی درخواست بدهید، مشروط بر اینکه واجد شرایط اخذ این ویزا باشید. لازم به ذکر است که برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی کانادا باید به‌صورت آنلاین درخواست دهید و دستورالعمل‌های خاص را برای فرایند درخواست دنبال کنید. تغییر ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری یا تحصیلی در کانادا شامل یک سری مراحل است که هر مرحله باید مجموعه‌ای از الزامات و مدارک خاص ارائه کنید. این فرایند مستلزم برنامه ریزی دقیق و پیروی از مقررات تعیین شده توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) است. برای تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای تحصیلی کانادا که به مجوز تحصیل (ستادی پرمیت) نیز شناخته می شود، به مدارک زیر نیاز دارید:

مدرک پذیرش

مؤسسه آموزشی که انتخاب می‌کنید، باید نامه پذیرش برای شما ارسال کند. باید اصل یا کپی الکترونیکی این نامه را با درخواست مجوز تحصیل خود همراه کنید. اگر به‌صورت مشروط پذیرفته شده­ اید، لازم است قبل از شروع برنامه تحصیلی اصلی خود، دوره ­های پیش­نیاز را تکمیل کنید.

اثبات هویت

مدارک اثبات هویت شامل:

پاسپورت معتبر: مطمئن شوید که گذرنامه یا سند مسافرتی دارای اعتبار کافی دارید.

عکس پاسپورت: دو قطعه عکس اخیر در اندازه پاسپورت را با نام و تاریخ تولد خود در پشت هر عکس آماده و ارائه کنید.

اثبات تمکن مالی

نشان دهید که می­توانید از خود و اعضای خانواده همراه در هنگام اقامت در کانادا حمایت مالی کنید. شما می‌توانید تمکن خود را با موارد زیر نشان دهید:

ارائه گواهی حساب بانکی کانادا (اگر پول را به کانادا منتقل کرده باشید).

ارائه گواهی سرمایه‌گذاری تضمین شده (GIC) از یک مؤسسه مالی کانادایی.

ارائه گواهی وام دانشجویی یا تحصیلی از بانک.

صورت‌حساب‌های بانکی در 4 ماه گذشته.

پیش‌نویس بانکی از مبلغی که از سوی شما می­تواند به دلار کانادا تبدیل شود.

اثبات توان پرداخت شهریه مؤسسه آموزشی و هزینه مسکن.

نامه‌ای از شخص یا مؤسسه آموزشی که حمایت مالی یا مدرکی مبنی بر تأمین مالی از داخل کانادا ارائه به شما می­ دهد (به‌عنوان‌مثال، بورسیه­ ها یا برنامه‌های آموزشی با بودجه کانادا).

مدارک بیشتر

در صورت وجود، مدارک و مستندات دیگری که دارید را نیز ارائه کنید.

نامه توضیحات: گاهی اوقات، ممکن است نیاز به ارائه زمینه یا توضیحات اضافی داشته باشید.

تأیید صدور گواهی پذیرش کبک (CAQ): اگر قرار است در کبک تحصیل کنید، صدور گواهی پذیرش کبک الزامی است.

معاینه پزشکی: بسته به شرایط شما ممکن است نیاز به معاینه پزشکی داشته باشید یا خیر.

اعلامیه حضانت (فقط برای افراد زیر سن قانونی): اگر خردسال هستید و با والدین یا قیم قانونی خود سفر نمی‌کنید، باید نامه اعلامیه حضانت دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که رعایت این الزامات تأییدیه را تضمین نمی‌کند و ممکن است در طول فرایند اطلاعات بیشتری از شما درخواست شود. چه اینکه هدف شما کشف بازار کار و فرصت‌های موجود در بیزینس‌های کانادا باشد و چه اینکه به دنبال پیشرفت تحصیلی و ادامه آن باشید، کانادا یکی از پذیراترین کشورهای جهان است و آگاهی دقیق از فرایند اخذ ویزا، اولین قدم شما به سمت یک ماجراجویی جدید در کانادا است. مهم است که توجه داشته باشید که سیاست‌های مهاجرتی می تواند تغییر کند، بنابراین همیشه قبل از درخواست، آخرین اطلاعات را درباره نحوه اخذ ویزا بررسی کنید. این اطلاعات در تاریخ ۲۵ آپریل ۲۰۲۴ از وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا دریافت شده است.

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

سؤالات متداول

دلایل مختلفی وجود دارند که شما به عنوان توریستی که قصد سفر به کشور کانادا را دارد، می توانید بیان کنید مانند گذراندن تعطیلات و سفر، گشت و گذار، دیدار با خانواده یا دوستان، شرکت در رویدادها یا کاوش در فرهنگ و مارکت کاری کانادا و …

مدارک مورد نیاز شامل گذرنامه، فرم درخواست ویزا، عکس، اثبات تمکن مالی، برنامه سفر (بلیط رفت و برگشت و رزرو هتل) و سایر مدارکی که برای ارائه یک درخواست قوی تر در بالا ذکر شد.

معیارهایی که شما را برای اخذ ویزای توریستی کانادا واجد شرایط می­نماید، مواردی هم­چون اثبات داشتن ارتباط قوی کاری، عاطفی و اقتصادی با کشور خود، نشان دادن قصد بازگشت قطعی به کشور مبدا، داشتن پشتوانه مالی کافی و نداشتن سابقه کیفری است.

درخواست ویزای توریستی کانادا با پر کردن درخواست ویزا شروع می ­شود و سپس با ارسال مدارک، پرداخت هزینه و شرکت در مصاحبه سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه ادامه می­ یابد.

برای تغییر ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری یا تحصیلی کانادا، باید معیارهای واجد شرایط بودن برای هر کدام از این ویزاها و مدارک مورد نیاز که در این مقاله به آنها پرداخته شد را فراهم کنید و سپس مراحل درخواست را به ترتیب گفته شده انجام دهید.

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای کار یا تحصیل کانادا، شامل نامه پیشنهاد شغلی (جاب آفر)، نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی کانادایی، اثبات تمکن مالی و … است.

معیارهای واجد شرایط بودن برای ویزای کار یا تحصیل، متشکل از داشتن یک پیشنهاد شغلی (جاب آفر) معتبر، داشتن شرایط تحصیل و رعایت مقررات مهاجرت در کشور کانادا است.

مزایای کار یا تحصیل در کانادا می­تواند کسب تجربه کاری بین ­المللی، دسترسی به آموزش با کیفیت و مسیرهای بالقوه برای اخذ اقامت دائم کانادا باشد.

Risa-group-8

دفاتر ریسا گروپ

شرکت ریسا گروپ در کشور سوئد به ثبت رسیده و در تهران و آمریکا هم شعب رسمی دارد.
برای آغاز مسیر مهاجرتی خود همین حالا با ما تماس بگیرید تا به‌صورت رایگان مشاوره اولیه را دریافت نمایید.

دفتر آمریکا

23232Peralta Dr, Laguna Hills, CA 92653
USA
شماره ثبت دفتر آمریکا: 202250610906

دفتر سوئد

Ostra Hamngatan 17, 41110 Gothenburg, Sweden
شماره ثبت شرکت در سوئد: 59310-7203

دفتر تهران

تهران، سعادت‌آباد، میدان کاج به سمت سرو غربی، بعد از کوچه مروارید، پلاک 35، طبقه 2، واحد 11 TEL: +9821-26748096 / 26764679