پاسپورت آمریکا

چگونه می‌توان برای دریافت پاسپورت آمریکا اقدام کرد؟

شروع سفر برای دریافت پاسپورت آمریکایی گامی مهم به سوی فرصت‌های جدید و فصل تازه‌ای در زندگی است. چه برای خود یا یکی از اعضای خانواده این موضوع را در نظر بگیرید، این روند می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. نترسید؛ در اینجا همه چیزهایی را که باید در مورد پاسپورت و نحوه دریافت آن بدانید، به شما خواهم گفت.
در این راهنمای جامع، از انواع پاسپورت آمریکایی تا مدارک موردنیاز، هزینه‌ها و فرایند اخذ پاسپورت آمریکا را مطرح کرده‌ایم. در نهایت متخصصان ریسا گروپ، به‌عنوان راهنما شما، تا زمان دریافت پاسپورت آمریکا، همراه شما هستند.

usa-passport-risa-groups

انواع پاسپورت آمریکا

درحالی‌که ایالات متحده از سال 1775 گذرنامه تولید می‌کند، در ژوئیه 2008 بود که وزارت امور خارجه ایالات متحده شروع به تولید دو نوع پاسپورت کرد:

دفترچه پاسپورت (Passport Book):

این دفترچه برای هر نوع سفر بین‌المللی معتبر است و می‌تواند به‌عنوان یک مدرک رسمی برای شناسایی استفاده شود.

کارت پاسپورت (Passport Card):

این کارت برای سفرهای هوایی بین‌المللی معتبر نیست، اما ممکن است به‌جای دفترچه گذرنامه برای سفرهای زمینی و دریایی بین ایالات متحده و کانادا، مکزیک، برمودا و کارائیب استفاده شود.
باتوجه‌به اینکه ایالات متحده به شهروندان خود کارت شناسایی رسمی شهروندی ارائه نمی‌کند، بسیاری از شهروندان از کارت گذرنامه در نزدیک‌ترین مکان به شناسه شهروندی ایالات متحده، استفاده می‌کنند.

us-passport-risa-groups

انواع گذرنامه آمریکا بسته به هدف فرد متقاضی

  انواع مختلفی از پاسپورت آمریکا وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد و مقصد او از سفر، به آن شخص تعلق می‌گیرد.

گذرنامه دیپلماتیک (Diplomatic Passport)

گذرنامه دیپلماتیک به دیپلمات‌هایی اعطا می‌شود که برای تجارت رسمی و نمایندگی کشور خود در خارج از کشور سفر می‌کنند. دیپلمات‌ها توسط دولت برای انجام امور رسمی در خارج از کشور و حفظ روابط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با سایر کشورها منصوب می‌شوند. گذرنامه آنها معمولاً به آنها امتیازات و مصونیت‌های خاصی مانند معافیت از تعقیب قضایی و مالیات در کشور میزبان اعطا می‌کند.

پاسپورت رسمی (Official Passport)

پاسپورت رسمی یا گذرنامه خدماتی، نوعی گذرنامه است که برای کارمندان دولت صادر می‌شود.
هدف آن این است که به مقامات کشور مقصد اطلاع دهد که شخص حامل برای تجارت رسمی وارد کشور می‌شود و کشور خود را در مقام رسمی نمایندگی می‌کند.
به دارندگان گذرنامه رسمی معمولاً هیچ امتیاز خاصی اعطا نمی‌شود.

گذرنامه اضطراری (Emergency Passport)

پاسپورت اضطراری یا پاسپورت موقت زمانی صادر می‌شود که پاسپورت خود را گم کرده‌اید یا آن را دزدیده‌اند و زمانی برای درخواست گذرنامه جدید ندارید. به‌عنوان‌مثال، اگر گذرنامه خود را به طور تصادفی در هواپیما جا گذاشته‌اید و بنابراین نمی‌توانید سوار پرواز بعدی خود شوید، ممکن است با سفارت خود تماس بگیرید و یک پاسپورت یک‌طرفه اضطراری برای شما صادر شود که شما را به خانه می‌رساند.

پاسپورت جمعی (Collective Passport)

 گذرنامه جمعی ممکن است برای گروهی مانند دانش‌آموزان مدرسه‌ای که با هم به خارج از کشور سفر می‌کنند صادر شود. بااین‌حال، معمولاً کودکان تشویق می‌شوند که با گذرنامه خود سفر کنند.

پاسپورت خانوادگی (Family Passport)

گذرنامه خانوادگی برای یکی از اعضای خانواده صادر می‌شود؛ اما ممکن است برای تمام اعضای خانواده برای مقاصد سفر استفاده شود. بااین‌حال، دارنده گذرنامه رسمی نیز باید در سفر باشد. گذرنامه‌های خانوادگی این روزها بسیار نادر است.

گذرنامه الکترونیکی (ePassport)

گذرنامه الکترونیکی، یک دفترچه گذرنامه معمولی است که حاوی یک تراشه الکترونیکی در جلد است. این تراشه حاوی اطلاعات دارنده گذرنامه است و یک لایه امنیتی اضافی در برابر تقلب در گذرنامه فراهم می‌کند.

استثنائات سفر بدون پاسپورت

حتی اگر برای سفر به خارج از ایالات متحده، گذرنامه لازم باشد، باز هم چند استثنا وجود دارد:

 • شهروندان ایالات متحده در سفرهای دریایی که از همان بندر در ایالات متحده شروع و به پایان می‌رسد، فقط باید مدارک شهروندی، مانند شناسنامه و کارت شناسایی عکس‌دار صادر شده توسط دولت را به نمایش بگذارند.
 • کودکان 16 سال و زیر سن قانونی می‌توانند با ارائه مدرک شهروندی (گواهی تولد) از طریق زمین یا دریا به کانادا، مکزیک، برمودا و کارائیب سفر کنند.
 • گروه‌های کودکان 16 تا 18 ساله تنها زمانی که تحت نظارت بزرگسالان با یک گروه مذهبی یا مدرسه، تیم ورزشی یا سازمان اجتماعی سفر می‌کنند، می‌توانند مدرک شهروندی (گواهی تولد) ارائه دهند.
 • سایر شهروندان نیز می‌توانند بدون پاسپورت به برخی از کشورهای همسایه به لطف «مناطق تجاری/جنبش آزاد» ایجاد شده بین آنها سفر کنند. این مناطق تجارت آزاد به شهروندان کشورهای هر منطقه اجازه می‌دهند که فقط با یک شناسه رسمی دولتی از مرزها عبور کنند.

از جمله این مناطق، مرکوسور در آمریکای جنوبی است که کشورهای عضو آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه و کشورهای مرتبط بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور و پرو را در بر می‌گیرد.  هر شهروند این کشورها برای سفر به منطقه نیازی به پاسپورت یا ویزا ندارد. فقط یک کارت ملی یا مدرک شناسایی دیگری هم معتبر است.

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پاسپورت شهروند آمریکایی

 روند دریافت پاسپورت آمریکا در زیر به‌تفصیل توضیح داده شده است.

 نحوه دریافت پاسپورت آمریکا برای شهروندان آمریکایی به شرح زیر است: 

 اگر برای اولین پاسپورت ایالات متحده خود درخواست می‌دهید، باید شخصاً درخواست دهید که ممکن است فرایند گیج‌کننده‌ای باشد. این را می‌توان در هر آژانس پاسپورت منطقه‌ای در آمریکا یا هر مرکز دیگری که درخواست گذرنامه را می‌پذیرد (مانند دفاتر پست و دادگاه‌ها) انجام داد. 

تیم ریسا این کار را برای شما انجام می‌دهد و خدمات مربوطه را ساپورت می‌کند. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ریسا گروپ تماس حاصل فرمایید.

 • بزرگسالان

 Passport Book بزرگسالان

 130 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 165 دلار

 Passport Card بزرگسالان (اگر در حال حاضر دفترچه یا کارت گذرنامه ندارید)

  30 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 65 دلار

 دفترچه و کارت پاسپورت بزرگسالان: 160 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 195 دلار

 • خردسالان

 Passport Book کودک

 100 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 135 دلار

 Passport Card کودک

 15 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 50 دلار

 دفترچه و کارت گذرنامه کودک: 115 دلار هزینه درخواست + 35 دلار هزینه اجرا = 150 دلار

 مدارک مورد نیاز برای درخواست گذرنامه ایالات متحده عبارت‌اند از:

 1. فرم DS-11 را که در وب‌سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده موجود است پر کنید. همچنین می‌توانید آن را به‌صورت آنلاین مستقیماً در وب‌سایت پر کرده و آن را چاپ کنید.

 توجه: تا زمانی که در حضور یک مقام مجری مجاز نبودید فرم را امضا نکنید.

 1. مدرک شهروندی ایالات متحده (گواهی تولد صادر شده توسط یک اداره دولتی، نه از یک بیمارستان، گواهی تابعیت یا شهروندی و غیره.)
 2.  اثبات هویت همراه با عکس و امضا (گواهینامه رانندگی، شناسنامه نظامی، شناسنامه دولتی و…). همچنین باید یک فتوکپی از این سند (جلو و پشت) ارائه دهید.
 3. دو عکس پاسپورت 2×2 اینچی. این باید نمای جلو، تمام صورت، با لباس معمولی، بدون کلاه یا عینک تیره، با زمینه سفید ساده باشد.
 4. شماره تأمین اجتماعی را ارائه دهید.

 گذرنامه‌ها معمولاً باید حداقل شش ماه از شروع تاریخ سفر شما اعتبار داشته باشند. درصورتی‌که خطر منقضی شدن گذرنامه شما در حین سفر وجود داشته باشد، ممکن است کشور مقصد شما به شما اجازه ورود ندهد.

 هر کشور شرایط متفاوتی برای مدت اعتبار پاسپورت شما دارد. قبل از شروع سفر حتماً با وب‌سایت دولتی کشور مقصد خود چک کنید.

 برای آگاهی از اطلاعات دقیق کشور موردنظر، با تیم پشتیبانی ریسا گروپ در تماس باشید.

اگر پاسپورت قبلی شما در 15 سال گذشته صادر شده است، یا در زمان صدور پاسپورت 16 سال یا بیشتر داشته‌اید، واجد شرایط درخواست پاسپورت جدید از طریق پست هستید.  این فقط در صورتی اعمال می‌شود که بتوانید گذرنامه قبلی خود را ارسال کنید و نام شما تغییر نکرده باشد یا اینکه بتوانید به طور قانونی تغییر نام خود را با مستندات ثابت کنید.

 اگر موارد فوق در مورد شما صدق نمی‌کند، باید شخصاً درخواست دهید و مانند متقاضیان بار اول این روند را دنبال کنید.

 •  دفترچه پاسپورت: هزینه تمدید 130 دلار
 •  کارت پاسپورت: هزینه تمدید 30 دلار
 •  پاسپورت و کارت: 160 دلار هزینه تمدید

 نکته: تمدیدهای جزئی باید شخصاً انجام شود و به‌عنوان اولین درخواست در نظر گرفته می‌شود.

گذرنامه 

پاسپورت قدیمی ایالات متحده شما

فرم DS-82

این فرم را که در وب‌سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده موجود است، پر کنید، آن را امضا کنید و تاریخ بگذارید.

عکس

دو عکس پاسپورت 2×2 اینچی. این باید نمای جلو، تمام صورت، با لباس معمولی، بدون کلاه یا عینک، با زمینه سفید ساده باشد.

برای آگاهی از جزئیات مراحل درخواست پاسپورت آمریکا،

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

جمع‌بندی مطالب

 دریافت پاسپورت آمریکایی، دستاوردی مهم در مسیر زندگی شماست و درها را به روی فرصت‌ها و تجربیات جدید باز می‌کند. نگران نباشید، روند درخواست پاسپورت آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد طاقت‌فرسا نیست، اما داشتن گذرنامه ارزش سختی کشیدن و صبر کردن را دارد!

 این راهنما، نقشه راه را برای پیمایش پیچیدگی‌های فرایند اخذ گذرنامه ایالات متحده به شما ارائه کرده است و از یک برنامه روان و موفقیت‌آمیز اطمینان حاصل می‌کند.

اگر تصمیم دارید برای دریافت پاسپورت آمریکا اقدام کنید، به یاد داشته باشید تیم متخصص ریسا گروپ اینجاست تا به شما در این فرایند کمک کند و مسیر دستیابی به پاسپورت را برای شما هموار کند. پس درنگ نکنید و همین حالا با مشاوران ریسا گروپ از طریق واتس‌اپ یا تماس تلفنی، در ارتباط باشید.

risa-group-usa

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

سؤالات متداول

 زمان پردازش درخواست پاسپورت استاندارد معمولاً 4-6 هفته است. به‌علاوه خدمات تسریع شده برای پردازش سریع‌تر در دسترس است.

 بله، هر زمان که بخواهید می‌توانید گذرنامه خود را قبل از انقضای آن تمدید کنید. توصیه می‌شود این کار را قبل از هر سفر بین‌المللی برنامه‌ریزی شده انجام دهید.

 دفترچه گذرنامه سند استاندارد سفر است، درحالی‌که کارت پاسپورت به اندازه کیف پول است و برای سفرهای زمینی و دریایی به مقاصد خاص مناسب است.

 داشتن سابقه کیفری به طور خودکار شما را از اخذ پاسپورت محروم نمی‌کند. با این حال، برخی محکومیت‌های کیفری ممکن است بر صلاحیت شما تأثیر بگذارد.

 حداقل سن برای اخذ پاسپورت وجود ندارد. نوزادان، کودکان و بزرگسالان همگی می‌توانند با شرایط خاص برای هر گروه سنی درخواست دهند.

 پاسپورت را به‌عنوان بلیت خود برای سفر به دنیا در نظر بگیرید. اگر یک شهروند ایالات متحده هستید که قصد سفر به خارج از ایالات متحده و قلمرو آن را دارید، قطعاً به پاسپورت آمریکا نیاز خواهید داشت. همان‌طور که ممکن است بدانید، پاسپورت تنها شناسه پذیرفته شده جهانی است.

 بنابراین، داشتن گذرنامه ایالات متحده برای سفرهای بین‌المللی شما بسیار مهم است، زیرا این سند به شما امکان می‌دهد به خارج از کشور سفر کنید و دوباره وارد کشور مبدأ خود شوید.

 باوجوداینکه گذرنامه، اصلی‌ترین مدرکی است که برای سفر به خارج از کشور نیاز دارید، برخی از کشورها نیز نیاز به ویزا دارند که معمولاً به پاسپورت شما پیوست می‌شود.

 برای آگاهی از الزامات ورود به کشور موردنظر، با مشاوران ریسا گروپ از طریق واتس‌اپ یا تماس تلفنی در ارتباط باشید.

 مطمئن شوید که این فرایند را حداقل 2 تا 3 ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی شده خود شروع کرده‌اید، زیرا میانگین زمانی که شخصی پاسپورت آمریکا خود را از طریق پست دریافت می‌کند شش هفته است.

 اگر دراسرع‌وقت به پاسپورت خود نیاز دارید، می‌توانید آن را با 60 دلار اضافی تسریع کرده و ظرف دو هفته آن را دریافت کنید. مطمئن شوید که برنامه را با تگ EXPEDITED برچسب‌گذاری کرده‌اید. اگر حتی زودتر به آن نیاز دارید، می‌توانید 18.32 دلار اضافی برای تحویل یک شبه دفترچه پاسپورت بپردازید.

 بهترین زمان برای درخواست پاسپورت ایالات متحده بین ماه‌های سپتامبر و فوریه است؛ زیرا در این فصل سفرها کمتر است.

 در نهایت، اگر این روند را دلهره‌آور یا گیج‌کننده می‌دانید، ریسا گروپ خدمات جدیدی برای تمدید گذرنامه و پاسپورت آمریکا ارائه می‌دهد که این روند را برای شما آسان‌تر می‌کند.

risa-group-usa

دفاتر ریسا گروپ

شرکت ریسا گروپ در کشور سوئد به ثبت رسیده و در تهران و آمریکا هم شعب رسمی دارد.
برای آغاز مسیر مهاجرتی خود همین حالا با ما تماس بگیرید تا به‌صورت رایگان مشاوره اولیه را دریافت نمایید.

دفتر آمریکا

Howe St, BC VZS 2S8, CA
شماره ثبت دفتر آمریکا: 202250610906

دفتر سوئد

Henri Ave, QB H2S 3S3,Swedeen
شماره ثبت شرکت در سوئد: 59310-7203

دفتر تهران

تهران، سعادت‌آباد، میدان کاج به سمت سرو غربی، بعد از کوچه مروارید، پلاک 35، طبقه 2، واحد 11