هر آن چیزی که در مورد گرین کارت آمریکا باید بدانید

همه چیز در مورد گرین کارت آمریکا

در میان دریایی از فرصت‌های مهاجرتی، چراغی از امید وجود دارد، نوری که مسیر شما را به سوی فرصت‌های جدید روشن می‌کند- کارت سبز آمریکا.

داستانی را تصور کنید که در آن چیزهای معمولی به چیزهای خارق‌العاده تبدیل می‌شوند، جایی که رویاها مانند فصل‌هایی در یک رمان جذاب آشکار می‌شوند. گرین کارت آمریکا فقط یک سند قانونی نیست. این یک فرصت برای تحقق آرمان‌ها و تعقیب رویای آمریکایی شما است.

شروع سفر به سمت دریافت گرین کارت آمریکا از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است که بسته به شرایط هر فرد، می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه قصد داریم به بررسی راه‌های اخذ گرین کارت، شرایط خاص، انواع آن و سایر نکات مرتبط با این مجوز اقامتی بپردازیم. پس در ادامه این راه پر پیچ‌وخم با ما هم مسیر شوید.

risa-group-usa-2

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا، یک بلیت طلایی است که توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) صادر می‌شود. گرین کارت به شهروندان غیرآمریکایی اجازه می‌دهد تا اقامت دائم ایالات متحده را کسب کنند و از بسیاری از حقوق و امتیازات مشابه شهروندان ایالات متحده برخوردار شوند.

گرین کارت که به‌عنوان کارت اقامت دائم نیز شناخته می‌شود، به افراد غیر شهروند اجازه می‌دهد تا در هر نقطه از ایالات متحده (قانونی) زندگی و کار کنند و پس از سه یا پنج سال واجد شرایط شهروندی ایالات متحده شوند.

دولت ایالات متحده سالانه بیش از یک میلیون گرین کارت صادر می‌کند. این کارت، بیشتر به اعضای خانواده دارندگان این نوع کارت و شهروندان ایالات متحده داده می‌شود و پس از آن کارگران سایر کشورها که به دنبال کار در ایالات متحده هستند.

گرین کارت به‌عنوان کارت شناسایی

وقتی در ایالات متحده هستید، باید گرین کارت خود را همیشه همراه داشته باشید. گرین کارت فیزیکی ثابت می‌کند که شما یک مقیم دائم قانونی هستید؛ بنابراین، اگر کارت سبز شما مفقود، دزدیده یا از بین رفت، مهم است که آن را جایگزین کنید. شما باید کارت اقامت دائم خود را اغلب در زندگی روزمره آمریکایی خود نشان دهید، به‌عنوان‌مثال، هنگام افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه رانندگی آمریکایی یا درخواست شغل. توجه: طبق بخش 264 (e) قانون مهاجرت و ملیت (INA)، اگر بدون گرین کارت خود دستگیر شوید، ممکن است تا 100 دلار جریمه شوید. در موارد سختی ممکن است حتی با 30 روز زندان روبرو شوید.

مدت اعتبار گرین کارت چقدر است؟

 اگر شما یک مقیم دائم قانونی هستید، پس مجوز اقامت و کار شما برای ایالات متحده مادام‌العمر معتبر است. بااین‌وجود، گرین کارت فیزیکی به‌عنوان یک مدرک هویتی فقط ده سال اعتبار دارد و باید به‌موقع تمدید شود. شما باید فرایند تمدید را حداکثر 6 ماه قبل از انقضای کارت سبز از طریق فرم I-90 USCIS آغاز کنید.

توجه: اعتبار گرین کارت فیزیکی شما هیچ ارتباطی با وضعیت شما به‌عنوان مقیم قانونی ایالات متحده ندارد.

شرایطی که ممکن است باعث شود اعتبار کارت سبز شما منقضی شود عبارت‌اند از:

 • خروج از ایالات متحده برای بیش از 364 روز در یک زمان بدون درخواست قبلی
 •  تبدیل شدن به یک شهروند ایالات متحده
 •  بازگرداندن گرین کارت خود به کنسولگری ایالات متحده یا مرکز خدمات USCIS (شامل اسناد رسمی بازگشت)
 • ارتکاب اعمال مجرمانه سنگین
 • نقض قانون مهاجرت

آیا دارندگان گرین کارت باید مهاجرت کنند؟

 هدف از مجوز اقامت دائم آمریکا این است که یک فرد به طور دائم مرکز زندگی خود را به ایالات متحده آمریکا منتقل کند. بااین‌حال، هنگامی که رویای آمریکایی به طور ناگهانی محقق می‌شود، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

مقامات ایالات متحده درک این موضوع را دارند و به برندگان گرین کارت زمان کافی می‌دهند تا زندگی خود را ذره‌ذره به ایالات متحده منتقل کنند و شرایط خود را تغییر دهند.

 به‌خصوص در چند سال اول، رفت‌وآمد بین ایالات متحده و کشور اصلی معمولاً مشکلی نیست. بااین‌حال، به‌عنوان دارنده کارت سبز، باید به‌خاطر داشته باشید که شما مجاز به اقامت بیش از 12 ماه (یا 24 ماه پس از درخواست) در خارج از ایالات متحده نیستید – در غیر این صورت ممکن است حقوق گرین کارت شما از شما سلب شود.

 اکثر برندگان گرین کارت تصمیم می‌گیرند حداکثر پس از چهار تا پنج سال به طور دائم به محل زندگی خود نقل مکان کنند. برای آگاهی از شرایط دقیق و جلوگیری از باطل شدن گرین کارت، با مشاوران ریسا گروپ تماس حاصل فرمایید.

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

نحوه دریافت و تمدید گرین کارت آمریکا

 روند دریافت گرین کارت بستگی به نوع درخواست شما دارد. هر یک از این موارد در زیر به‌تفصیل توضیح داده شده است.

 اقوام نزدیک شهروندان ایالات متحده و دارندگان گرین کارت فعلی ممکن است برای خود، کارت سبز مبتنی بر خانواده درخواست دهند. اعضای خانواده واجد شرایط شامل همسر، فرزندان، والدین و خواهر و برادر (همچنین همسر و فرزندان آن‌ها، فرزندان بالغ و خواهر و برادر) هستند.

 همچنین افرادی که بعد از مرگ همسر خود با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده‌اند نیز در این دسته قرار می‌گیرند. مانند همسران شهروندان ساکن ایالات متحده و دارندگان گرین کارت فعلی که کارت مبتنی بر ازدواج درخواست می‌کنند، کسانی که با یک شهروند آمریکایی مجدداً ازدواج کرده‌اند برای دریافت مجوز اقامت باید ثابت کنند که ازدواج آنها معتبر بوده است.

 بسیاری از اعضای خانواده – عموها، دایی‌ها، خاله‌ها، عمه‌ها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها – واجد شرایط نیستند. آنها فقط در صورتی می‌توانند برای کارت اقامت دائم درخواست دهند که بستگان نزدیک‌تری نیز داشته باشند که شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت فعلی باشد (یا واجد شرایط یکی از انواع دیگر گرین کارت‌های زیر باشند).

 در دسته کارت سبز مبتنی بر اشتغال، چندین زیر مجموعه وجود دارد که افراد می‌توانند برای کارت اقامت دائم درخواست دهند. در برخی موارد، همسر و فرزندان آنها نیز ممکن است واجد شرایط دریافت گرین کارت باشند. 

برای دریافت اطلاعات دقیق از هر نوع مجوز اقامت، با مشاوران ریسا گروپ از طریق تماس تلفنی یا واتس اپ در ارتباط باشید.

 در جدول زیر، زیرمجموعه‌های مبتنی بر اشتغال و انواع مشاغلی که تحت آن قرار می‌گیرند فهرست شده است:

نوع ویزا

 مشاغل مشمول

کارگران اولویت‌دار (EB-1)

 • سمت‌هایی در هنر، علوم، آموزش، تجارت و ورزش که نیاز به توانایی فوق‌العاده دارند 
 • اساتید و محققان برجسته، مدیران و مدیران اجرایی چندملیتی

 افراد حرفه‌ای با مدارک پیشرفته و توانایی‌های استثنایی (EB-2)

 • موقعیت‌هایی که حداقل به مدرک کارشناسی ارشد نیاز دارند 
 • موقعیت‌هایی که حداقل به مدرک لیسانس به اضافه حداقل پنج سال تجربه مرتبط نیاز دارند 
 • موقعیت‌هایی در علوم، هنر یا تجارت که نیاز به توانایی استثنایی دارند

پزشکان (EB-2 با معافیت ویژه)

پزشکانی که موافقت می‌کنند در مناطق محروم برای یک دوره خاص به طور تمام‌وقت کار کنند و سایر معیارهای واجد شرایط بودن را دارند.

کارگران ماهر، غیرماهر و حرفه‌ای (EB-3)

 • موقعیت‌های مهارتی که نیاز به حداقل دو سال آموزش یا تجربه دارند که موقتی یا فصلی نیستند 
 • موقعیت‌های غیرماهر که به کمتر از دو سال آموزش نیاز دارند یا تجربه‌ای که موقت یا فصلی نیست 
 • موقعیت‌های حرفه‌ای نیاز به حداقل مدرک لیسانس از دانشگاه یا کالج ایالات متحده یا معادل این مدرک از یک مدرسه غیرآمریکایی

 کارگران ویژه (EB-4)

 • متخصصان رسانه کارگران مذهبی و وزرا اتباع افغانستان و عراق که تحت شرایط خاصی به دولت ایالات متحده خدمت کرده‌اند 
 • برخی دیگر از کارمندان، بازنشستگان و اعضای خانواده آنها

سرمایه‌گذاران (EB-5)

شهروندانی غیرآمریکایی که حداقل 1 میلیون دلار (یا 500000 دلار در یک منطقه با بیکاری بالا یا روستایی) در یک تجارت جدید در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کرده‌اند یا در حال سرمایه‌گذاری هستند که برای حداقل 10 کارگر موقعیت‌های تمام‌وقت ایجاد می‌کند. برای اکثر مردم، لاتاری گرین کارت تنها شانس زندگی بی‌دغدغه در آمریکا است، زیرا برای خارجی‌ها کار دائمی در ایالات متحده آمریکا بسیار دشوار است.

 در لاتاری مجوز اقامت دائم، مقامات ایالات متحده هر سال 55000 گرین کارت را در سراسر جهان قرعه‌کشی می‌کنند. شانس برنده شدن بسیار عالی است، اما بسیاری از شرکت‌کنندگان از قرعه‌کشی حذف می‌شوند؛ زیرا برنامه‌های خود را دقیقاً در قالب مشخص شده ارسال نمی‌کنند. حتی کوچک‌ترین اشتباهات منجر به رد صلاحیت توسط مقامات ایالات متحده خواهد شد.

 مشکل دیگر این است که یک متقاضی گرین کارت رد صلاحیت شده، توسط دولت ایالات متحده مطلع نمی‌شود که او رد صلاحیت شده است – چه رسد به اینکه چرا. در نتیجه بسیاری از شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی گرین کارت سال‌به‌سال اشتباهات مشابهی را مرتکب می‌شوند و حتی متوجه آن نمی‌شوند.

 به همین دلیل توصیه می‌شود با یک متخصص مشورت کنید. با کمک گرفتن از مشاوران ریسا گروپ و با انجام بررسی‌های دقیق مدارک، از رد صلاحیت شما جلوگیری می‌شود.

 با سرمایه‌گذاری مالی زیاد در یک شرکت آمریکایی، امکان اخذ گرین کارت وجود دارد. حداقل مبلغ برای این امر در مناطق حومه یا از نظر اقتصادی ضعیف 900000 دلار است. در سایر موارد، 1.8 میلیون دلار موردنیاز است.

 ویزای EB-5 صادر شده در اینجا معادل گرین کارت در شرایط آزمایشی است. پس از دو سال (در صورت برآورده شدن تمام الزامات)، وضعیت اقامت پس از درخواست تنظیم می‌شود و سرمایه‌گذار به یک مقیم دائم قانونی تبدیل می‌شود.

برای بسیاری از افراد، اولین قدم برای داشتن اقامت دائم و کار در ایالات متحده آمریکا، درخواست ویزای مهاجرت (وضعیت اقامت دائم قانونی) است. 3 مسیر مختلف برای گرفتن گرین کارت وجود دارد: 

 • از طریق برنده شدن در لاتاری گرین کارت 
 • از طریق کار  
 • از طریق خانواده

 با کمک گرفتن از مشاوران ریسا گروپ و با انجام بررسی‌های دقیق مدارک، از رد صلاحیت شما جلوگیری می‌شود.

 پس از درخواست برای جایگزینی یا تمدید گرین کارت از طریق فرم I-90، یک اطلاعیه اقدام به اصطلاح “I-797” برای شما ارسال می‌شود. شما باید این سند را به‌عنوان مدرکی دال بر وضعیت اقامت قانونی خود در ایالات متحده تا زمانی که کارت سبز جدید خود را دریافت کنید همراه خود داشته باشید.

برای آگاهی از پروسه و پر کردن فرم‌های موردنیاز، با مشاوران ریسا گروپ به‌صورت رایگان وقت مشاوره رزرو کنید.

برای آگاهی از جزئیات مراحل درخواست ویزای آمریکا،

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

کلام پایانی

 گرین کارت آمریکا، همان بلیت طلایی است که بیشتر افراد رویای داشتن آن را برای دستیابی به زندگی ایده‌آل دارند. با استفاده از دانش به دست آمده از این راهنما، امیدواریم با اطمینان خاطر به فرایند کارت سبز آمریکا نزدیک شوید، نه‌تنها با اسناد، بلکه با هدفمندی.

باشد که سفر شما هموار، رویاهای شما بی حدوحصر و داستان شما موفقیت‌آمیز باشد. به یاد داشته باشید که مشاوران ریسا گروپ برای هموار کردن این مسیر از ابتدا همراه شما هستند و شما می‌توانید برای اخذ گرین کارت آمریکا و دریافت برنامه شخصی برای آغاز این پروسه با ما تماس بگیرید.

risa-group-usa

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

سؤالات متداول

 درحالی‌که فرایندهای تسریع شده‌ای برای دسته‌های خاص وجود دارد، داشتن مهارت‌های خارق‌العاده ممکن است در واقع درهایی را برای سفر سریع‌تر در قلمرو گرین کارت باز کند.

 دارندگان گرین کارت به‌طورکلی می‌توانند سفرهای بین‌المللی داشته باشند، اما آگاهی از شرایط اقامت و نیاز به گرین کارت معتبر برای ورود مجدد بسیار مهم است.

 درحالی‌که ممکن است مهلت خاصی وجود نداشته باشد، توصیه می‌شود روند تمدید گرین کارت را قبل از تاریخ انقضا آغاز کنید تا از هرگونه اختلال در اقامت قانونی جلوگیری شود.

 سفر برای دریافت گرین کارت تنظیم شده است و میان‌برها ممکن است منجر به عوارض شود. بسیار مهم است که مسیرهای تعیین شده را دنبال کنید و از متخصصان مجرب مهاجرت راهنمایی بگیرید.

 هزینه دریافت گرین کارت بسته به دسته‌ای که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت است. بااین‌حال، می‌توانید انتظار داشته باشید که چند صد دلار هزینه پرداخت کنید، از جمله هزینه‌های درخواست، هزینه‌های غربالگری بیومتریک و هزینه‌های معاینه پزشکی.

 شرایط متعددی وجود دارد که در آنها باید مجوز اقامت دائم خود را تمدید کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر: 

 • گرین کارت شما یک نسخه قدیمی است و تاریخ انقضا ندارد.
 •  تاریخ انقضای گرین کارت شما تا شش ماه آینده است.
 •  گرین کارت شما قبلاً منقضی شده است.
 •  گرین کارت خود را گم کرده‌اید.
 •  شما گرین کارت را قبل از تولد 14 سالگی خود دریافت کرده‌اید و اکنون 14 ساله شده‌اید (مگر اینکه قبل از 16 سالگی منقضی شود).
 •  در گرین کارت شما اشتباهاتی وجود دارد.
 •  شما پس از دریافت گرین کارت فعلی خود نام یا جنسیت خود را تغییر داده‌اید.

 برای شناسایی وضعیت کارت سبز خود لطفاً به آن نگاهی بیندازید. اگر گرین کارت فعلی با اعتبار ده سال دارید، باید دو تاریخ را در پایین ببینید: 

  Card Expires: این تاریخ انقضا است.

 Resident Since: این تاریخ صدور است.

 بسته به سفر فردی شما به سوی اخذ گرین کارت، هزینه ویزای مهاجرت آمریکا متفاوت است.

 برخلاف قرعه‌کشی ساده کارت سبز که فقط هزینه‌های اولیه دارد، گرین کارت‌های مبتنی بر اشتغال و خانواده به دلیل نیاز به شواهد و استشهادنامه، هزینه‌های اضافی نیز به همراه دارند. انتظار هزینه‌های زیر را داشته باشید: 

هزینه‌های اصلی کارت سبز

مبلغ

هزینه پردازش

325 تا 345 دلار

هزینه مهاجرت USCIS

220 دلار

هزینه خدمات بیومتریک(عکس و اثر انگشت)

85 دلار

آزمایش پزشکی(توسط یک متخصص پزشکی برای فرایند مهاجرت)

400 – 500 دلار

درخواست مهاجرت برای کارگران خارجی

700 دلار

هزینه‌های وکیل و یا نمایندگی برای گواهی کار

از 3000 دلار تا  4000 دلار متفاوت است

حق بیمه

2500 دلار

هزینه دادخواست بستگان خارجی

535 دلار

تعهدنامه هزینه پشتیبانی

120 دلار

برای محاسبه دقیق هزینه‌های گرین کارت موردنظر، با تیم ریسا از طریق واتس‌اپ یا تماس تلفنی در ارتباط باشید.

 زندگی در ایالات متحده بدون گرین کارت ممکن است، اما عمدتاً موانع و هزینه‌های اضافی و مشکلات مالی در این مسیر وجود دارند. حتی با ویزای کاری قانونی که از نظر تئوری قابل‌تمدید است، همیشه خطر از دست دادن همه چیز وجود دارد.

 فقط با کارت سبز می‌توان زندگی در ایالات متحده را واقعاً برنامه‌ریزی کرد. اگر شغل دائمی، گواهینامه رانندگی، خانه شخصی یا وام می‌خواهید، مجوز اقامت دائم شما همه این موارد را امکان‌پذیر می‌کند.

 حتی در مواقع بحرانی، زمانی که ویزاهای موقت اغلب تمدید نمی‌شوند و کمک‌هزینه فقط به شهروندان ایالات متحده و دارندگان گرین کارت پرداخت می‌شود، شما به‌عنوان یک LPR در سمت امن هستید.

 اگر سالی یک بار در لاتاری گرین کارت شرکت کنید، تمام تلاش خود را برای برنده شدن مجوز اقامت دائم انجام داده‌اید.

 دارندگان گرین کارت می‌توانند پس از پنج سال واجد شرایط شهروندی ایالات متحده شوند. اگر با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده‌اید، فقط باید سه سال صبر کنید. الزامات اساسی برای تابعیت در ایالات متحده عبارت‌اند از: 

 •   حداقل 30 ماه گذراندن در ایالات متحده در پنج سال گذشته (یا 18 ماه در عرض سه سال در صورت ازدواج با یک شهروند ایالات متحده)
 • حداقل سه ماه قبل از درخواست، در همان ایالت یا شهرستان اقامت داشته باشید
 •  احترام به قانون اساسی ایالات متحده (و همچنین عدم نقض قانون)
 •  مهارت‌های انگلیسی کافی و دانش تاریخ و دولت آمریکا
risa-group-usa

دفاتر ریسا گروپ

شرکت ریسا گروپ در کشور سوئد به ثبت رسیده و در تهران و آمریکا هم شعب رسمی دارد.
برای آغاز مسیر مهاجرتی خود همین حالا با ما تماس بگیرید تا به‌صورت رایگان مشاوره اولیه را دریافت نمایید.

دفتر آمریکا

23232Peralta Dr, Laguna Hills, CA 92653
USA
شماره ثبت دفتر آمریکا: 202250610906

دفتر سوئد

Ostra Hamngatan 17, 41110 Gothenburg, Sweden
شماره ثبت شرکت در سوئد: 59310-7203

دفتر تهران

تهران، سعادت‌آباد، میدان کاج به سمت سرو غربی، بعد از کوچه مروارید، پلاک 35، طبقه 2، واحد 11 TEL: +9821-26748096 / 26764679