هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا چقدر است؟

صفر تا صد هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا و راه‌های تامین آن

ایالات متحده آمریکا که در سال‌های متوالی رکورد میزبانی از بیش‌ترین دانشجویان بین‌المللی را به نام خود ثبت کرده است؛ همواره با آموزش‌های منحصر به فرد، برنامه درسی عملی و ویژه، فرصت‌های فراوان پیشرفت و شبکه سازی، اساتید برتر و فرهنگ‌های متنوع راهی برای مهاجرت به این کشور گشوده است.

به همین منظور بسیاری از دانشجویان ایرانی تمایل دارند با مهاجرت تحصیلی به آمریکا، فرصتی برای اقامت دائم و دست‌یابی به اهداف خود کسب کنند. در این میان سوالی که ذهن بسیاری از دانشجویان را مشغول می‌کند این است که هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا چقدر است؟ آیا می‌توان این هزینه‌ها را مدیریت کرد؟

ما در این مقاله از ریسا‌گروپ به بررسی مهم‌ترین هزینه‌هایی که باید برای زندگی در آمریکا پرداخت کنید پرداختیم. سپس راهکارهایی برای کاهش این هزینه‌ها نام بردیم و در نهایت برخی مشاغل را پیشنهاد دادیم تا بتوانید همزمان با ادامه تحصیل خود، درآمد جانبی کسب کنید.

Risa-Group-cost-student-1

عوامل تاثیرگذار در هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا

همانطور که ادامه تحصیل در شهر یا کشور خود، به واسطه نوع دانشگاه، حمل و نقل و مقطع درسی هزینه‌هایی جانبی را به همراه دارد؛ زندگی دانشجویی در کشور دیگری مانند آمریکا از این قاعده مستثنی نیست؛ چه بسا که لازم باشد برای ادامه تحصیل در آمریکا هزینه‌های چند برابری پرداخت کنید. البته میزان این هزینه به عواملی مانند شهر محل سکونت، رشته مد نظر، مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و حتی محل اقامت بستگی دارد. در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح می‌دهیم:

Risa-Group-cost-student-2

محل سکونت

یکی از مواردی که می‌تواند هزینه‌های دانشجویی در آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد، شهری است که در آن ساکن می‌شوید. بدیهی است که سکونت در کلان شهرهایی مانند نیویورک یا سانفرانسیسکو از هزینه‌های بیش‌تری نسبت به شهرهایی مانند سیاتل یا تگزاس برخوردار هستند.مولفه‌ای که باید در انتخاب شهر محل سکونت مد نظر قرار دهید، فاصله دانشگاه تا منزل شما است. چرا که زیاد بودن این فاصله می‌تواند هزینه‌های گزافی را به واسطه حمل و نقل ایجاد کند. البته در صورتی که بتوانید در خوابگاه دانشجویی ساکن شوید، بخش اعظمی از هزینه‌ زندگی در آمریکا برایتان کاهش می‌یابد. در ادامه برخی از شهرها و هزینه‌ها را شرح می‌دهیم:

سن دیگو به عنوان شهری در امتداد ساحل اقیانوس آرام‌، گزینه‌ای مقرون به صرفه برای ادامه تحصیل مهاجران محسوب می‌شود. شهریه دانشگاه و هزینه‌های اولیه و ضروری زندگی در این شهر نسبت به کالیفرنیا بسیار مناسب است.

نیویورک، محبوب‌ترین شهر برای اقامت دانشجویان در آمریکا، در طول سال با در نظر گرفتن شهریه دانشگاه، خوابگاه و سایر موارد، هزینه‌ای معادل ۱۳.۰۰۰ تا ۲۰.۰۰۰ دلار را به همراه دارد.

ایالت وایومینگ به عنوان یکی از مناطق کوهستانی آمریکا به دلیل هزینه‌های حداقلی، رکورد جذب دانشجویان بین المللی تا ۱۲۰۰ نفر را کسب کرده است.

نوع دانشگاه

تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مانند ایران در دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی امکان پذیر است. در صورتی که بتوانید در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل شوید، هزینه سالانه شما بسیار کم است. اما اگر دانشگاهی خصوصی را برای ادامه تحصیل برگزینید، بخش عمده‌ای از هزینه‌هایتان به پرداخت شهریه اختصاص می‌یابد.ضمنا علاوه بر نوع دانشگاه، مولفه‌ای تحت عنوان رشته، در میزان هزینه‌های دانشجویی در آمریکا تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال رشته‌های پزشکی، صنعتی و مهندسی نسبت به رشته‌های هنر نیازمند صرف سرمایه بیش‌تری هستند.

برخی از بهترین دانشگاه‌های آمریکا که با وجود دانشجو بین المللی بودن، می‌توانید در آن‌ها تحصیلات خود را آغاز کنید به شرح زیر است:

امپریال کالج لندن
کمبریج
آکسفورد

مقطع تحصیلی

اینکه شما مهاجرت تحصیلی به آمریکا را با هدف آموزش دیدن در چه مقطعی انجام دهید، تاثیر مستقیمی بر میزان هزینه‌هایتان دارد. همانطور که مشخص است، هر چه مقطع تحصیلی بالاتری را انتخاب کنید، باید هزینه‌ بیشتری بابت تحصیل پرداخت نمایید.

انواع هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا، تمام ابعاد زندگی دانشجو را در بر می‌گیرد. بنابراین بهتر است با شناخت کافی نسبت به هر کدام از این هزینه‌ها، برنامه ریزی مطلوبی برای پیش برد زندگی خود پس از مهاجرت داشته باشید. برخی از مهم‌ترین این هزینه ها عبارتند از:

Risa-Group-cost-student-3
risa-group-home-icon

اقامت

طبق آخرین آمار موجود که مربوط به فروردین ۱۴۰۳ است، هزینه اجاره مسکن برای دانشجویان در آمریکا متغیر و به طور میانگین بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه است. البته خانه دانشجویی تحت عنوان اقامتگاه‌هایی که برخی از دانشگاه‌ها با هدف سهولت رفت و آمد دانشجو و کاهش هزینه‌ها در اختیار او می‌گذارند، انتخابی مقرون به صرفه برای کاهش هزینه‌های اقامت محسوب می‌شود.

 

نوع خوابگاه دانشجوییهزینه ماهانه(دلار)
سالن‌های اقامتی (همراه با سرو غذا)۸۰۰ _ ۶۰۰
آپارتمان مشترک(گروهی)۶۰۰ _ ۴۰۰
اجاره خانه۵۰۰ _ ۳۰۰
اقامتگاه یا سوئیت لوکس۲۰۰۰ +

 

Risa-group-transport

حمل و نقل

یکی از بالاترین هزینه‌هایی که باید به عنوان دانشجو در آمریکا پرداخت کنید، هزینه حمل و نقل است. طبق آخرین داده‌های موجود، این مبلغ در سال ۲۰۲۳ برای هر فرد معادل ۱۲۲۹۵ دلار محاسبه شده است. البته هزینه نام برده شامل موارد مختلفی مانند خرید و تعمیر خودرو، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و تاکسی سرویس‌های موجود است. اگر به دنبال یافتن راهی مقرون به صرفه برای حمل و نقل خود می‌گردید، بهتر است به عنوان گام اول در مجاورت دانشگاه خود ساکن شوید و در گام نهایی از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو کمک بگیرید.

Risa-group-education

تحصیل

همانطور که توضیح دادیم مبلغ شهریه هر دانشجوی مهاجر در آمریکا به عواملی نظیر نوع دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی وابسته است. ضمنا بدیهی است که مبلغ شهریه دانشجویان داخلی و خارجی نسبت به هم تفاوت‌هایی دارد.به طور کلی هزینه تحصیل دانشجو داخلی و خارجی در آمریکا برای یک بازه ۴ ساله در یک دانشگاه دولتی به ترتیب برابر با ۱۰.۲۰۰ و ۲۶.۲۹۰ دلار است. حال اگر دانشگاه انتخابی شما از نوع خصوصی باشد، این هزینه به طور میانگین تا ۳۵.۸۰۰ دلار افزایش می‌یابد.

Risa-Group-Food

تغذیه

تغذیه بخش قابل توجهی از نیاز روزانه هر دانشجو است که باید به آن توجه ویژه داشت. این هزینه تحت تاثیر عواملی مانند پخت و پز شخصی یا خرید غذای آماده تغییر می‌کند. طبق آخرین تحقیقات هزینه خوراک هر دانشجو در روز با در نظر گرفتن پخت و پز شخصی معادل ۱۱.۹۵ دلار و خرید غذای خارج از خانه در کم‌ترین حالت برابر با ۹.۲۲ دلار است. این آمار نشان می‌دهد که هر دانشجو به طور میانگین ۲۱.۱۷ دلار برای تغذیه خود در روز نیاز دارد.اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر در خصوص این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که هر فرد در آمریکا تقریبا ۱۱.۳ درصد از درآمد یا سرمایه نقدی خود را در ماه صرف هزینه‌ غذا می‌کند.

Risa-group-doctor-consultation

خدمات درمانی

وجود طرح بیمه سلامت دانشجویان در دانشگاه دولتی، هزینه درمانی سال دانشجو را به ۲.۹۲۴ دلار می‌رساند. البته این هزینه بر حسب شرایط بیمه و بندهای موجود در آن کاهش یا افزایش می‌یابد.

راه‌های تامین هزینه‌های دانشجویی در آمریکا

طبیعی است که به عنوان یک دانشجو علاوه بر سرمایه اولیه‌ای که برای مهاجرت خود به آمریکا آماده می‌کنید، پس انداز دیگری نداشته باشید. در چنین شرایطی ممکن است دغدغه پیدا کردن کار یا نحوه تامین هزینه‌ها شما را از حرکت رو به جلو باز دارد. در ادامه برخی از ر‌وش‌هایی که می‌تواند موجب تامین هزینه‌های دانشجویی در آمریکا شود را توضیح می‌دهیم:

جمع آوری نقدینگی:

اولین کاری که باید قبل از مهاجرت تحصیلی به آمریکا انجام دهید، جمع آوری تمام پول‌های نقد و دیجیتال خود در قالب ارز قابل پیگیری در آمریکا است. البته بهتر است به جای اینکه تمام این پول را صرف هزینه‌های جانبی و اولیه خود کنید، بخشی از آن را برای سرمایه گذاری و درآمد ثانویه کنار بگذارید.

✓  یافتن کار پاره وقت:

درست است که به عنوان یک دانشجو، فرصتی برای کار تمام وقت با درآمدهای بالا را در اختیار ندارید، اما مشاغل پاره وقت، دورکار یا آنلاین می‌توانند روشی برای کسب درآمد باشند. فراموش نکنید که آمریکا به عنوان قطب اقتصادی مملو از موقعیت‌های شغلی مختلف با شرایط و شرح کارهای گوناگون است؛ بنابراین، موضوع مهم در اشتغال میزان مهارت و تمایل شما برای شروع به کار است.

فرصت‌های کمک مالی:

معمولا هر دانشگاه در آمریکا برای موقعیت‌هایی خاص، وام و فرصت‌های کمک مالی مختلفی در نظر گرفته است‌. شما می‌توانید در مواقع لزوم برای تامین برخی از هزینه‌های اساسی خود مانند هزینه مسکن از این فرصت استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که این وام‌ها باید در اقساط مشخص به دانشگاه برگردند.

Risa-Group-cost-student-4

میزان درآمد دانشجویی در آمریکا

این‌که بتوانید چه میزان درآمدی را به عنوان دانشجو در آمریکا به دست آورید، ارتباط مستقیمی با مهارت‌های تخصصی، زمان آزاد و شبکه ارتباطی شما دارد. در صورتی که بخواهید به صورت پاره وقت و حضوری شغل خود را آغاز کنید، می‌توانید درآمدی معادل ۷.۲۵ دلار در ساعت به دست آورید. اما در صورتی که مهارتی مبتنی بر تکنولوژی داشته باشید می‌توانید درآمد‌های بسیار بهتری را به دست آورید.

Risa-Group-cost-student-5

روش‌های کاهش هزینه‌های دانشجویی در آمریکا

حالا که با هزینه‌های نسبتا بالای دانشجویی در آمریکا آشنا شده‌اید، حتما از خودتان می‌پرسید که آیا روشی برای کاهش یا کنترل این هزینه‌ها وجود دارد؟ درست است که دولت آمریکا و سیستم آموزشی این کشور با استراتژی‌هایی مطلوب، فرصت استفاده از خدماتی منحصر به فرد را فراهم کرده‌اند، اما بهترین روش، یادگیری مدیریت مالی در کنار اشتغال به یک شغل پاره وقت است.

Risa-Group-cost-student-6

دانشگاه‌های آمریکا با هدف شکوفایی استعدادهای جدید و به کارگیری آن‌ها در نقاط مختلف برای رشد روز افزون کشور، همواره در تلاش هستند تا خدماتی برای آسایش و کاهش هزینه‌های دانشجویان ارائه دهند. این خدمات می‌توانند شامل خوابگاه دانشجویی، سلف غذا، خدمات درمانی، خدمات رفاهی و حتی وا‌م‌های دانشجویی باشد. بنابراین، سعی کنید هنگام ورود به دانشگاه برای تحصیل در آمریکا نسبت به این خدمات، اطلاعات خود را بالا ببرید و در نهایت استفاده حداکثری از آن‌ها داشته باشید.

حالا که آمریکا را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کرده‌اید، بهتر است از هرگونه هزینه اضافه بپرهیزید. به طور مثال بهتر است تعداد وعده‌های غذایی که بیرون از خانه میل می‌کنید را کاهش دهید و در مقابل ساعت‌های آزاد خود را برای انجام کاری درآمد زا صرف کنید. در واقع برای اجرای هرچه بهتر این گام باید میان نیازهای اصلی و بودجه خود، اولویت بندی درستی انجام دهید. بدیهی است که مواردی مانند اجاره مسکن، تامین غذا و پوشاک اهمیت بالایی دارند.

اغلب دانشگاه‌های آمریکا تحت شرایط و قوانین خاص دانشجویان خود را بورسیه می‌کنند. این موضوع که تاثیر مستقیمی در کاهش هزینه‌های دانشگاه دارد، می‌تواند بر اساس رتبه بندی تحصیلی شما یا تحصیلات والدین تعیین شود. در صورتی که دانشگاه تشخیص دهد که به عنوان دانشجو نیاز مالی دارید، امتیازی تحت عنوان معافیت شهریه به دانشجویان اعطا می‌شود تا بتوانند هزینه شهریه دانشگاه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

سخن آخر

آمریکا به عنوان یکی از ابر قدرت‌های جهان، همواره بهترین متدهای آموزشی را به کمک اساتید مجرب، برای کشف استعداد‌های برتر در دانشگاه‌های مختلف قرار داده است. سطح بالای تکنولوژی و علم به روز در این دانشگاه‌ها، معمولا دانشجویان زیادی از اقصی نقاط جهان را به تحصیل در این کشور ترغیب می‌کند. ما در این مقاله از ریسا‌گروپ هزینه‌هایی که باید به‌عنوان یک دانشجو در این کشور پرداخت کنید را توضیح دادیم.

سپس برای اینکه شنیدن آمار و ارقام هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا شما را از مهاجرت ناامید نکند، روش‌های کسب درآمد و صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری را بررسی کردیم تا بتوانید این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید.

فرم ارزیابی رایگان را تکمیل کن

سؤالات متداول

طبق آخرین آمار موجود در سال ۱۴۰۳، هزینه زندگی دانشجویان در ایالات متحده آمریکا بین ۱۵۰۴ تا ۱۸۵۰ دلار در ماه، تخمین زده می‌شود. بخش عمده این هزینه شامل مسکن، حمل و نقل، شهریه دانشگاه و تغذیه است.

بله، در صورتی که دانشگاه انتخابی شما دارای خوابگاه دانشجویی باشد، می‌توانید از آن برای اقامت خود استفاده کنید. انجام این مرحله نیازمند پرس و جو از دانشگاه و طی کردن مراحل لازم است.

هزینه اجاره خانه برای دانشجویان آمریکایی برحسب محل اقامت، نوع واحد و تعداد نفرات تعیین می‌شود. این هزینه به طور معمول در سال اخیر از ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه متغیر است.

بله، بخش مهمی از رفت و آمد دانشجویان به کمک سیستم حمل و نقل عمومی قابل انجام است. استفاده از وسایلی نظیر اتوبوس و مترو، علاوه بر کاهش هزینه سبب صرفه جویی در زمان شما می‌شود.

بله، هر دانشجو برای کاهش هزینه‌های زندگی در آمریکا می‌تواند بر اساس مهارت و زمان آزاد خود، به صورت پاره وقت یا دورکار مشغول به کار شود.

بله، به طور معمول هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی از خصوصی کم‌تر است.

هزینه‌ای که یک دانشجو برای صرف غذا در ماه پرداخت می‌کند، به طور میانگین معادل ۶۷۰ دلار است. از مجموع این هزینه معمولا ۴۱۰ دلار مربوط به سرو غذا خارج از دانشگاه است.

risa-group-usa

با مشاوران ریسا گروپ تماس بگیرید

دفاتر ریسا گروپ

شرکت ریسا گروپ در کشور سوئد به ثبت رسیده و در تهران و آمریکا هم شعب رسمی دارد.
برای آغاز مسیر مهاجرتی خود همین حالا با ما تماس بگیرید تا به‌صورت رایگان مشاوره اولیه را دریافت نمایید.

دفتر آمریکا

23232Peralta Dr, Laguna Hills, CA 92653
USA
شماره ثبت دفتر آمریکا: 202250610906

دفتر سوئد

Ostra Hamngatan 17, 41110 Gothenburg, Sweden
شماره ثبت شرکت در سوئد: 59310-7203

دفتر تهران

تهران، سعادت‌آباد، میدان کاج به سمت سرو غربی، بعد از کوچه مروارید، پلاک 35، طبقه 2، واحد 11 TEL: +9821-26748096 / 26764679