انتخاب صفحه

کشور سوئد از جنگ جهانی دوم همواره مقصد بسیاری از مهاجران بوده است. این کشور اروپایی که در شمال این قاره واقع شده است، در بسیاری از معیارها، کشور فوق‌العاده‌ای است. کیفیت بالای زندگی، امکانات رفاهی فوق‌العاده و جلوه‌های طبیعی بی‌شمار از جلمه داشته‌های این کشور است. شرایط کاری در این کشور نیز از کیفیت بالایی برخوردار است. مردمان این کشور برای محیط زیست ارزش زیادی قائل هستند. بخش عمده‌ای از این کشور توسط جنگل‌ها پوشیده شده است. در این کشور 29 پارک ملی وجود دارد. مناظر طبیعی فوق‌العاده در سراسر این کشور و در هر فصلی از سال وجود دارند. سواحل فوق‌العاده شهرهای بندری در تابستان، وجود مناطقی که 24 ساعت شبانه روز خورشید در آن‌جا می‌تابد.

ورزش‌های زمستانی جذاب مانند اسکی و هاکی روی یخ در زمستان از جمله زیبایی‌های این کشور به شمار می‌آیند. این کشور برای برای کسانی که به دنبال زندگی در آرامش هستند، بسیار مناسب است؛ به علاوه این، سوئد برای افرادی که دنبال کار هستند نیز مقصد جذابی است.

بسیاری از افراد برای کار به سوئد می‌آیند. موقعیت‌های شغلی در این کشور به واسطه اقتصاد پایدار و قوی، زیاد است و همین امر موجب شده تا سوئد مقصد بسیاری از کسانی شود که قصد دارند مشغول به کار شوند.

کارآفرینی در کشور سوئد سخت نیست، اما مهاجران باید قبل از تاسیس تجارت خود، مدارک و برنامه‌های خود را ارائه دهند. همه افراد می‌توانند در این کشور از خدمات بهداشت عمومی استفاده کنند. برای این موضوع باید همه افراد غیر مقیم این کشور برای دریافت شماره تامین اجتماعی سوئد ثبت نام کنند، اما شهروندانی که اهل اتحادیه اروپا و سوئیس نیستند، ابتدا باید کارت اقامت سوئد را بدست آوردند.

ویزای کارآفرینی در سوئد

کار در سوئد

کار در سوئد بنا به دلایلی برای مهاجران ایده‌آل است. حقوق بالا، محیط کار خوب، محیط چند فرهنگی و مرخصی سخاوتمندانه برای کارکنان برخی از این دلایل هستند. سوئد مانند بسیاری از کشورهای موفق اروپایی دیگر، به نیروی کار مهاجر متکی است. البته متاقضیان ورود به این کشور نیز زیاد هستند؛ به طوری که تعدادی از آن‌ها توسط مقامات این کشور، پذیرفته نخواهند شد.

حقوق کار در این کشور بالا است و همانطور که گفته شد، کیفیت زندگی نیز بالا است، اما باید به این نکته توجه داشت که هزینه‌های زندگی در سوئد زیاد است. بازار کار سوئد یک بازار کار رقابتی است. ممکن است شرکت‌های بین‌المللی و بزرگ این کشور نظیر شرکت ولوو، برای تسلط زبان متقاضیان، تنها زبان انگلیسی را بررسی نمایند، اما برای سایر مشاغل، کارفرمایان ترجیح می‌دهند کسانی را استخدام کنند که به زبان سوئدی مسلط هستند، حتی برای موقیعت‌های شغلی که نیاز چندانی به زبان ندارند؛ بنابراین برای اینکه گزینه‌های بیشتری پیش روی شما قرار گیرد، بایستی به زبان سوئدی مسلط شوید.

مهاجرانی که قصد دارند در کشور سوئد، موقعیت شغلی مناسب پیدا کنند، بهتر است که از خدمات آنلاین این کشور استفاده کنند. سوئد کشوری است که به دلیل برابری جنسیتی و طبقاتی سرسخت خود مشهور است.

علاوه بر برابری جنسیتی و برابری طبقاتی، سوئدی‌های بر تعادل بین زندگی و کار نیز شناخته می‌شوند و تاکید زیادی بر این موضوع دارند. ساعات کاری عادی در این کشور از 8 و 30 دقیقه تا ساعت 17 است و بیشتر کارکنان این کشور در ساعت 17 از دفتر خود خارج می‌شوند. اضافه کار در فرهنگ سوئد، امر عادی نیست و همچنین مورد پسند عامه مردم نیز قرار نگرفته است.

متوسط حقوق در سوئد نسبتا زیاد است و برابر با 26 هزار کرون در ماه است؛ با این حال به یاد داشته باشید که هزینه‌ زندگی در این کشور بسیار بالا است. مهاجران باید انتظار داشته باشند که تقریبا 30 درصد از درآمد خود را برای اجاره خانه هزینه کنند.

همه چیز در مورد کار در سوئد

الزامات ویزا و مجوز کار

هر فرد خارجی که به سوئد نقل مکان می‌کند و قصد دارد که مدت طولانی در این کشور بماند، باید ویزای لازم را اخذ کند. شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس برای ورود به کشور سوئد نیاز به گذرنامه معتبر ندارند و تنها پس از استخدام بایستی در اداره مالیات کشور سوئد، ثبت نام کنند. اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشید، باید در مورد مجوزهای اقامت موقت و دائم، مدارک مورد نیاز برای مجوز کار، هزینه ویزای شغلی، نحوه درخواست ویزا و غیره تحقیق کنید. در این بخش قصد داریم شروط اصلی برای اخذ ویزای کار را بررسی کنیم. مهمترین شرط‌، داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای سوئدی است.

برای کار در سوئد، بسته به کشور مبدا خود نیاز به مجوز یا ویزای کار خواهید داشت. اگر شهروند اتحادیه اروپا یا کشور سوئیس هستید، حق ماندن در سوئد را دارید. این موضوع بدین معنا است که شما برای کار در این کشور، نیاز به مجوز کار نخواهید داشت. هنگام ورود به سوئد یا جستجو کار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که گذرنامه خود را نشان دهید.

همچنین شما مجاز هستید که در این کشور مشغول به کار شوید، اما پس از اشتغال به کار و اقامت در سوئد، باید در اداره مالیات این کشور ثبت نام کنید.

اگر شما شهروند کشوری از اتحادیه اروپا و سوئیس نباشید، برای ورود به خاک کشور سوئد و درخواست مجوز کار، به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای سوئدی نیاز خواهید داشت. قبل از اخذ ویزا و مجوز کار مربوطه، اجازه ورود به سوئد ندارید.

الزامات ویزا و مجوز کار در سوئد

شرایط مجوز کار در سوئد

برای اخذ مجوز کار در این کشور، ابتدا باید شرایط آن را برآورده کنید. این شرایط عبارتند از:

  • گذرنامه معتبر داشته باشید.
  • یک پیشنهاد شغلی از کارفرمای واجد شرایط و با شرایط استاندارد داشته باشید. حقوق ماهیانه باید حداقل 13 هزار کرون به شما پیشنهاد شود.
  • شغل پیشنهادی شما باید شامل بیمه درمانی، بیمه زندگی و تامین اجتماعی باشد.
  • وقتی متقاضی مجوز کار هستید، باید مدارک اقامت در سوئد و اسناد مربوطه را ارائه دهید.

شرایط مجوز کار در سوئد

نحوه درخواست ویزای کار سوئد

برای درخواست ویزای کار سوئد، می‌توانید به صورت حضوری در سفارت سوئد اقدام کنید یا که به صورت اینترنتی اقدام نمایید. ساده‌ترین راه ارائه فرم درخواست مجوز کار سوئد، درخواست آن به صورت آنلاین است.

برای این کار نیاز است که مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول: پیشنهاد شغلی

کارفرمای سوئدی شما باید یک پیشنهاد واجد شرایط شغلی کتبی به شما ارائه دهد. همچنین اتحادیه صنفی شغل مربوطه بایستی آن را تایید کند. پیشنهاد شغل باید شامل طول مدت اشتغال نیز باشد، زیرا مجوز صادر شده مستقیما به این موضوع ارتباط خواهد داشت.

مرحله دوم: کارفرما درخواست خود را آغاز کند

پس از دریافت و قبول کردن پیشنهاد شغلی، کارفرمای شما در سوئد بایستی درخواست آنلاینی در سایت مربوط به آژانس مهاجرتی ارائه دهد و خواهان جذب شما شود. برای این کار آن‌ها به تاریخ تولد شما، اطلاعات مربوط به تابعیت و آدرس ایمیل شما نیاز خواهند خواست.

مرحله سوم: ایمیل

هنگامی که کارفرمای شما درخواست را شروع کند، برای شروع روند کار خود، ایمیلی دریافت خواهید کرد. در این زمان شما باید مشخص کنید که به تنهایی قصد مهاجرت دارید یا اینکه با خانواده خود.

مرحله چهارم: ارائه اسناد

البته شما باید دقت کنید که علاوه بر اجازه کار به ویزای اقامت نیز نیاز خواهید داشت. تنها مدارکی که برای مجوز کار باید ارائه دهید عبارتند از:

  • پیشنهاد شغلی
  • بیانیه شوری صنفی شغل مربوطه
  • گذرنامه

مرحله پنجم: هزینه مجوز کار در سوئد

هزینه مجوز کار ممکن است تا 2 هزار کرون باشد، البته این موضوع به شغل شما بستگی دارد و ممکن است که مشاغل خاص، هزینه کمتر یا بیشتری داشته باشند.

مرحله ششم: صبر کنید!

زمان انتظار برای مجوز کار شما بسته به عوامل متعددی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اینکه شما بصورت آنلاین یا شخصا با حضور در سفارت برای این کار اقدام کرده‌اید، آیا قصد کارآفرینی دارید یا اینکه استخدام یک شرکت خواهید شد. همچنین صنعتی که در آن می‌خواهید مشغول به کار شوید نیز تاثیر زیادی دارد. برای اکثر مهاجران که قصد دارند در یک شرکت سوئدی مشغول به کار شوند، زمان انتظار می‌تواند بین یک تا سه ماه باشد.

منابع

www.internations.org

www.internations.org

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.