انتخاب صفحه

مهاجرت کردن به کشور سوئد از دیرباز مورد توجه متقاضیان ایرانی بوده است. سوئد در شمال اروپا واقع شده است و همواره یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت به حساب آورده می شود. این کشور در زمینه جذب مهاجران سابقه خوبی داشته است و در زمره مهاجر پذیرترین کشورها قرار می‌گیرد.

در ادامه مقاله در مورد اقامت سوئد برای اساتید دانشگاه با اطلاعات بیشتری آشنا می شویم.

این کشور به علت اینکه از نظام آموزشی مطلوبی برای تحصیل برخوردار است، متقاضیان زیادی را برای تحصیل در سوئد نیز به خود جذب می‌کند. کیفیت آموزش در دانشگاه‌های سوئد از یک طرف و میزان پذیرش زیاد این کشور برای مهاجران از طرف دیگر باعث شده که تقاضای پذیرش تحصیلی موسسات آموزش عالی در این کشور با افزایش مواجه شود.

هرساله دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان به منظور تحصیل در سوئد وارد این کشور می‌شوند و اکثر آن‌ها نیز پس از پایان تحصیلات خود به دنبال این هستند که اقامت خود را در این کشور تمدید کنند.

با این که زبان ملی این کشور با زبان بین المللی که همان انگلیسی می‌باشد، بسیار متفاوت است، اما دولت سوئد برای از جذب علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی، امکان تحصیل کردن با زبان انگلیسی را در دانشگاه‌های خود ایجاد کرده است؛ به همین دلیل افراد می‌توانند بدون نیاز به مدرک زبان سوئدی در موسسه‌های آموزشی این کشور به تحصیل بپردازند.

شرایط کار استاد دانشگاه در سوئد

به طور کلی برای ورود به بازار کار سوئد، استفاده از دو روش امکان پذیر می‌باشد:

چنانچه افراد از طرف یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد کاری دریافت کنند، می‌توانند برای دریافت ویزای کار در کشور سوئد اقدام کنند. افراد واجد شرایط در این زمینه در صورتی که دعوتنامه کاری را دریافت کنند، به طور معمول در ابتدای راه، ویزای سه ساله را دریافت می‌کنند و اگر بتوانند حداقل حقوق و دستمزدها را در سوئد دریافت کنند و مالیات را نیز پرداخت کنند، موفق به دریافت اقامت می‌شوند. دریافت ویزای کار در کشور سوئد برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا می‌باشند، کمی دشوار است. در این زمینه پیشنهاد می‌شود با توجه به اینکه دانشگاه‌های کشور سوئد از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، افراد از طریق تحصیل که یکی از بهترین راه‌های مهاجرت می‌باشد، وارد این کشور شوند و پس از آن که قسمتی از تحصیلات خود را سپری کردند و موفق به تقویت زبان خود شدند، با یک کارفرمای سوئدی آشنا شوند و با کمک او درخواست ویزای کار کند. ویزای کار در کشور سوئد برای محققان خارجی نیز که خارج از اتحادیه اروپا هستند، قابل دستیابی می‌باشد؛ چنانچه شخصی تجربه و تحقیقات پژوهشی خاصی را انجام داده باشد، در صورتی که موارد زیر را دارا باشد می‌تواند ویزای کار کشور سوئد را دریافت کند:

  1. شرط اول این می‌باشد که موافقتنامه یکی از دانشگاه‌های کشور سوئد را برای کار پژوهشی مورد نظر خود در دانشگاه دریافت کند.
  2. شرط دوم نیز این می‌باشد که برای تأمین هزینه‌های زندگی خود از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشد.

افرادی که در ایران تحصیل کرده باشند و مدرک تحصیلی آن‌ها نیز از دانشگاه‌های ایرانی باشد، برای استاد شدن و تدریس کردن در کشورهای خارجی مانند سوئد، نسبت به کسانی که مدرک تحصیلی آن‌ها از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور است، با دشواری‌های بیشتری مواجه هستند.

علاوه بر این، افرادی که در برقراری ارتباط با دیگران از توانایی فوق‌العاده‌ای برخوردار باشند، می‌توانند با یک استاد ماهر ارتباط برقرار کنند و از طریق این استاد، شانس خود را برای استاد شدن و تدریس کردن در رشته تحصیلی که دارند، امتحان کنند.

برای اقامت کاری به عنوان استاد دانشگاه درسوئد، افراد باید برای مقطع دکترا و یا فوق دکترا درخواست دهند و پس از آن پروسه‌ای را تحت عنوان اقامت کاری سپری کند، همچنین در بدو ورود نیز حقوق به افراد تعلق می‌گیرد.

تحصیل مقطع دکترا در سوئد

همان‌طور که بیان شد، اقامت استاد دانشگاه در سوئد از طریق تحصیل دکترا و یا فوق دکترا می‌باشد؛ به همین علت در ادامه مقاله به شرح تحصیل دکترا در سوئد می‌پردازیم:

معیارهای واجد شرایط بودن عمومی برای برنامه‌های دکترا در سوئد مانند اکثر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا است. بخش عمده‌ای از تدریس در دانشگاه‌های سوئد به زبان انگلیسی انجام می‌شود. این بدان معناست که برای تحصیل در خارج از کشور سوئد، لزوماً نیازی به دانستن زبان سوئدی نخواهید داشت، اما لازم است با دانشگاه یا بخشی که قصد تحصیل در آن را دارید، بررسی کنید. معمولاً دانشجویان دکترا در کشور سوئد به عنوان کارمند نیز شناخته می‌شوند، البته به این شرط که با دانشگاه خود، قرارداد کار داشته باشند. در این صورت دانشگاه مبلغی را به ارزش تقریبی پانصد یورو در ماه به عنوان کمک هزینه تحصیلی به افراد می‌پردازد‌.

در ازای دریافت کمک هزینه تحصیل، افراد به طور معمول ملزم به انجام برخی از مسئولیت‌ها در بخش خود می‌شوند، مانند تدریس در مقطع کارشناسی یا کمک به انجام کارهای اداری.

بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی دیگر برای تحصیل کردن در مقطع دکترا در سوئد نیز ممکن است برای کمک به تکمیل کردن کمک هزینه تحصیل و یا جایگزین کردن آن باشند. تحصیل در مقطع دکترا بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی برای دانشجویان در دانشگاه‌های سوئد می‌باشد. مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل دکترا در سوئد با توجه به نوع دانشگاه متفاوت می‌باشد و با وارد شدن به سایت دانشگاه مورد نظر، می‌توان از مدارک مورد نیاز اطلاع پیدا کرد؛ با این وجود حداقل مدارکی که برای پذیرش دکترا در سوئد مورد نیاز است، عبارتند از:

  1. مدرک تحصیلی فوق لیسانس
  2. مدرک آیتلس
  3. معادل سازی: چنانچه رشته مشخص به معادل سازی احتیاج داشته باشد، ممکن است یک و یا دو ترم نیاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی باشد.
  4. رزومه شخصی و تالیفات
  5. توصیه‌نامه
  6. انگیزه نامه
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.