انتخاب صفحه
شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه و مشاغل مورد نیاز 2022

شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه و مشاغل مورد نیاز 2022

اساس تجارت و کسب‌وکار در کشور ترکیه بر پایه روابط شخصی بنا شده است. هنگام کار به‌عنوان یک مهاجر در ترکیه، متوجه خواهید شد که روند تجارت در این کشور اغلب بر اساس روابط بین افراد شکل می‌گیرد و رشد می‌کند پس برای پیشرفت شغلی یا کسب موفقیت‌های مالی شما به تنها چیزی که نیاز دارید برقراری یک رابطه کاری کارآمد هست. توجه داشته باشید که اضافه‌کاری و تحمل فشار کاری بالا مانند برخی از کشورهای اروپایی، شما را در کشور ترکیه به جایی نمی‌رساند. در عوض، پشتکار و استعداد داشتن در برقراری روابط و ایجاد تعاملات فردی است که کلیدهای موفقیت تجارت در ترکیه را برای شما به ارمغان می‌آورد.

شرایط عمومی کار در ترکیه

نیروی کار ترکیه 36 درصد جمعیت یا 23.8 میلیون نفر از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهد که از این تعداد 1.5 میلیون نفر در خارج از کشور کار می‌کنند. نیمی از جمعیت نیروی کار ترکیه در بخش کشاورزی شاغل هستند. اگرچه در سال‌های اخیر تعداد زنان شاغل به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است، اما هنوز بیشتر نیروی کار حاضر در بازار ترکیه مختص مردان است و بیش از نیمی از جمعیت کارگران این کشور را مردان تشکیل می‌دهند. به‌طورکلی قوانین کار در ترکیه بدین شکل است که کارگران حدود 45 ساعت در هفته کار می‌کنند و میزان ساعات اضافه‌کاری که کارفرمایان می‌توانند از کارگران خود درخواست کنند بسیار محدود است.

شرایط عمومی کار در ترکیه

همچنین مزایای کاری که کارگران غیر از حقوق دریافتی‌شان، می‌توانند از کارفرمایان خود تقاضا داشته باشند شامل حمل‌ونقل، تهیه غذا، کمک‌هزینه مسکن و مرخصی با حقوق است. اگرچه قانون کار از روند گرفتن دستمزد و مزایای جانبی کارگران بسیار پشتیبانی می‌کند و نظارت خوبی دارد؛ اما اغلب مواقع عملکرد ضعیفی بر رعایت پروتکل‌های ایمنی و استانداردهای محل کار کارگران دارد که خود نقطه‌ضعف بزرگی برای سیستم کاری ترکیه تلقی می‌شود.

ویزای کار ترکیه

برای اینکه بتوانید در ترکیه کار کنید باید ابتدا مجوز کار در این کشور را اخذ کنید و سپس می‌توانید مشغول به کار شوید. اولین قدم برای کسب مجوز ویزای کار در ترکیه مراجعه به نزدیک‌ترین نمایندگی‌های وزارت کار و تأمین اجتماعی در سطح شهرهای ترکیه است.  شما با دردست‌داشتن  گذرنامه معتبر، فرم درخواست ویزای کاری، نامه اشتغال به کار که توسط کارفرمای شما صادر شده و تکمیل فرم‌های ثبت‌نام، اقدام به ثبت درخواست خود در این شعب بکنید. سایر مدارک موردنیاز باید توسط کارفرمای شما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ظرف ده روز کاری پس از اینکه درخواست شما ثبت شد، ارائه شود.

مدارک موردنیاز ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کار بستگی به این دارد که فرد پیش از ورود به ترکیه برای استخدام در چه شغلی اقدام کرده است. هر فردی می‌تواند باتوجه‌به نوع شغلی خود برای اخذ ویزای کاری اقدام کند برای مثال

 • فردی که دارای استارت‌آپ یا بیزینس شخصی خاص خود هست
 • مدرسی که برای تدریس در مدرسه یا دانشگاه خاصی اقدام کرده است
 • ورزشکاران
 • هنرمندان
 • کارگران شغل‌های آزاد
 • روزنامه‌نگاران
 • مونتاژ کاران و تعمیرکاران

وقتی که تصمیم گرفتید در چه حوزه شغلی درخواست ویزای کاری ترکیه را دارید، می‌توانید به‌سادگی قبل از سفر به ترکیه در سایت کنسولگری ترکیه درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت کرده و با پاسخ‌دادن به چند سؤال ساده در مورد هویت خود و هدف از بازدید کشور ترکیه اقدام به درخواست ویزای کاری کنند تا در نهایت به شما تاریخی جهت مصاحبه حضوری برای اخذ ویزای کاری ترکیه قبل از عزیمت به این کشور در کنسولگری ترکیه داده شود. فراموش نکنید که پس از دریافت تاریخ مصاحبه، مدارک خواسته شده جهت ارائه در روز مصاحبه را آماده تا با خود در روز مصاحبه به مأمور کنسولگری تحویل دهید.

 مدارک موردنیاز ویزای کار ترکیه

ما در اینجا لیستی از این مدارکی که از شما خواسته می‌شود تا آماده کنید را آورده‌ایم تا با روند این درخواست بیشتر آشنا شوید

 • پاسپورت معتبر
 • دو عکس که در شش ماه گذشته گرفته شده است
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پیشنهاد کار یا قرارداد کاری
 • دیپلم ترجمه شده یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت
 • بیمة درمانی
 • مدرک و نشانی محل اقامت شما در ترکیه
 • شواهدی مبنی بر داشتن حدود 368 هزار لیر برای هر روزی که در ترکیه سپری خواهید کرد

نرخ بیکاری در ترکیه

متأسفانه، در حال حاضر نرخ بیکاری در ترکیه بسیار بالاست و چیزی حدود 10 درصد از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهد. مهاجرانی که قصد کار در ترکیه را دارند باید بدانند که یافتن فرصت‌های شغلی در این کشور کار آسانی نیست.

میزان حقوق در ترکیه

حداقل دستمزد ماهانه در ترکیه 5.500 لیر ترکیه (314 دلار آمریکا تا جولای 2022) است. متوسط ​​حقوق ماهانه هم برای شغل‌های  سطح بالا مانند مدیران 48.515 لیر ترکیه (2774 دلار آمریکا تا جولای 2022) است.

میانگین دستمزد ماهیانه از 10.000 لیره متغیر است و اکثر کارگران 7.825 لیر (453 دلار) درآمد دارند. بخش‌های فناوری بخصوص حوزه اطلاعات و ارتباطات نیز چیزی حدود (100.467 لیره) و امور مالی و بیمه (95.314 لیره) در ماه درآمد دارند.

مشاغل موردنیاز 2022 ترکیه

با وجود نرخ بالای بیکاری، اگر شما واجد شرایط استخدام در ترکیه یعنی همان داشتن شایستگی شغلی و سطح روابط‌عمومی بالایی باشید، فرصت‌های شغلی زیادی در ترکیه وجود دارد که انتظار شما را می‌کشند. اگر به‌عنوان دیپلمات یا به‌عنوان نیروی کار شرکتی از شعبه کشوری دیگر به شعبه ترکیه اعزام نشده‌اید، می‌توانید در زمینه‌های زیر به‌راحتی کار پیدا کنید:

 • مدیریت
 • خدمات ترجمه
 • مدیریت هتل و رستوران در بخش گردشگری
 • مهندسی فنی و برنامه‌نویسی در الکترونیک و فناوری کنترل یا نرم‌افزار کامپیوتر
 • مراقبت‌های بهداشتی و حرفه‌های پزشکی

بسیاری از خارجی‌هایی که آشنایی با زبان ترکی ندارند اغلب در بخش‌های زیر شغل پیدا می‌کنند

آموزش، گردشگری، ویرایش و نویسندگی، متخصصان فروش واردات/صادرات، مراقبت از کودکان و صنعت پزشکی.

نحوه کاریابی در ترکیه

جویندگان کار در ترکیه باید در نظر داشته باشند که شهرهای بزرگ به‌طورکلی فرصت‌های بیشتری برای ارائه به آنها خواهند داشت، برای مثال استانبول که مرکز اقتصادی کشور ترکیه است، گزینه خوبی برای پیداکردن فرصت‌های شغلی است. خوب است بدانید آنکارا و بسیاری از شهرهای ساحلی نیز فرصت‌های شغلی خوبی برای مهاجران  دارند.

مؤسسات و سایت‌های کاریابی در ترکیه

اولین جایی که به هر مهاجر یا شهروند ترکیه‌ای که به دنبال یافتن شغل در ترکیه است می‌توان پیشنهاد داد، وب‌سایت حرفه‌ای و پیشرو Kariyer  است که یکی از برترین و معتبرترین سامانه‌های آنلاین استخدام کشور ترکیه است و شما در آن می‌توانید مشاغل را بر اساس شهر موردعلاقه‌تان، منطقه به منطقه جستجو کنید. این بهترین مکان برای شروع جستجوی کار در ترکیه با لیستی از فرصت‌های شغلی متنوع و گوناگون است.

 مؤسسات و سایت‌های کاریابی در ترکیه

همچنین لینکدین، نیز علاوه بر اینکه در سراسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بسیاری از کارفرمایان هم برای پیداکردن نیروی کار خود به این سایت مراجعه می‌کنند. فراموش نکنید که جستجو برای فرصت‌های شغلی در این سایت بسیار آسان است.

ویزای همراه کاری ترکیه

اگر حداقل یک سال است که به طور قانونی در ترکیه ساکن هستید، پس می‌توانید برای پیوستن خانواده خود در ترکیه درخواست بدهید تا ویزای اقامت مختص آنها صادر شود.

حال این سؤال پیش می‌آید که کدام عضو خانواده مشمول دریافت این ویزا می‌شوند پس با ما همراه باشید

 • اولین فردی که مشمول دریافت این ویزا می‌شود همسر فرد مشغول به کار و ساکن ترکیه است
 • کودکان زیر 18 سال (یا افراد تحت تکفل، به‌عنوان‌مثال، فرزندان دارای معلولیت خاص) فرد دارای اقامت کاری ترکیه
 • حتی فرزندان ناتنی شما و تحت تکفل همسر شما که زیر 18 سال باشند نیز می‌توانند این ویزا را دریافت کنند.

نحوه اخذ اقامت و تابعیت در ترکیه

اگر به دنبال اخذ ویزای ترکیه و اقامت دائم این کشور هستید یا می‌خواهید خانه رؤیایی خود را در این کشور زیبا داشته باشید، پس حتماً باید به دنبال آماده‌کردن مدارک و اسناد زیر باشید تا پس از سپری کردن مراحل مشخصی، تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنید.

یکی از بهترین مزیت‌های کشور ترکیه برای کسب ویزای این کشور این است که شما نیازی به سرمایه‌گذاری‌های کلان در ترکیه ندارید و فقط باید ثابت کنید که دارای املاک و مستغلات در کشور خود هستید یا کسب‌وکار خود را در ایران دارید که تمام این موارد تنها در جهت اثبات ثبات مالی شما به دولت ترکیه خواهد کرد بدین معنی که شما پول و سرمایه کافی برای گذران زندگی در این کشور را دارید.

این نکته را هرگز فراموش نکنید که مجوز کار و زندگی در ترکیه حداکثر برای مدت دو سال صادر می‌شود، اما به‌راحتی قابل تمدید است، مشروط بر اینکه شما هنوز پس از دو سال کسب‌وکار یا ملک و املاک خود را در ترکیه دارید و از آنها استفاده می‌کنید یا مستقیماً بر دارایی‌های خود در ترکیه نظارت داشته و آنها را اداره می‌کنید، علاوه بر این شما باید به‌صورت فیزیکی حداقل 184 روز از یک سال میلادی را در کشور ترکیه زندگی کرده باشید، همچنین مالیات خود را هم در طی این مدت سر موقع پرداخت کرده باشید تا برای گرفتن مجوز خود با هیچ مشکلی روبرو نشوید.

 نحوه اخذ اقامت و تابعیت در ترکیه

خبر خوب این هست که شما و خانواده‌تان پس از 8 سال اقامت قانونی و مستمر در ترکیه، می‌توانید برای ویزای  طولانی‌مدت این کشور درخواست دهید که به شما این امکان را می‌دهد به طور نامحدود در این کشور زندگی کنید و دیگر نیازی به تمدید ویزای خود ندارید. برای واجد شرایط بودن این نوع از ویزا، شما باید در 3 سال گذشته قبل از درخواست هیچ‌گونه کمک اجتماعی از مقامات دولتی ترکیه دریافت نکرده باشید، همچنین منابع مالی کافی و پایدار برای تأمین نیازهای مالی خود و خانواده‌تان در ترکیه داشته باشید علاوه بر این در طی این مدت هیچ‌گونه سابقه کیفری برای شما در سیستم قانونی ترکیه ثبت نشده باشد و سابقه‌تان پاک باشد.

سخن نهایی

زبان ترکی یک مزیت اضافی در جستجوی کار در ترکیه محسوب می‌شود و افراد جویای کار باید برای افزایش شانس استخدام خود شروع به یادگیری زبان ترکی بکنند. این کار نه‌تنها باعث تعامل هر چه‌بهتر شما با مردم ترکیه می‌شود؛ بلکه نقش بسزایی در درک فرهنگ مردم ترک‌زبان نیز خواهد داشت. آموزشگاه‌های زبان ترکی زیادی در سراسر ترکیه وجود دارد که آموزش‌های گروهی و خصوصی را ارائه می‌دهند. این مؤسسات آموزشی حتی قادر به ارائه دوره‌های آموزشی آنلاین نیز هستند. علاوه بر ترکی دومین زبان پرکاربرد و ضروری در کشور ترکیه که داشتن تسلط در آن به شما کمک بسزایی در یافتن شغل خواهد کرد. زبان انگلیسی است، البته تسلط به زبان‌های روسی، عربی و آلمانی نیز بسیار مفید است چرا که در نگاه کارفرمایان یک مزیت در رزومه کاری شما محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کسب ویزای کاری ترکیه با کارشناسان ما گفتگو کنید.

 منابع

 

residencies

expatguideturkey

advocateabroad

primepropertyturkey

globalization-partners

mfa

nationsencyclopedia

internations

 

 

رزرو وقت مشاوره حضوری اقامت کاری

بارگذاری...

مطالب مرتبط

حق اولاد در سوئد

حق اولاد در سوئد

سوئد از جمله از کشورهایی است که در شمال قاره‌ی اروپا در منطقه‌ی اسکاندیناوی واقع شده است. پایتخت این کشور که بزرگ‌ترین شهر سوئد نیز می‌باشد، استکهلم نام دارد. از نظر مساحت سوئد، چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. سوئد عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت...

ادامه مطلب
بالاترین حقوق در سوئد

بالاترین حقوق در سوئد

سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای کار و تحصیل است. به این جهت که این کشور از نظر اقتصادی جایگاه بسیار ارزنده ای دارد؛ همچنین نرخ پایین بیکاری برای جویندگان کار همواره جذاب بوده است. مشاغل مورد نیاز کشور سوئد هر کشور همیشه زمینه ای برای اشتغال افراد تحصیل کرده و...

ادامه مطلب
بازنشستگی در سوئد

بازنشستگی در سوئد

سوئد، کشوری واقع در شمال قاره‌ی اروپا می‌باشد که با کشور‌هایی نظیر فنلاند و نروژ مزر مشترک دارند. شمال این کشور، سرد و قطبی است در حالی که اغلب مناطق جنوبی و مرکزی آن برای زندگی مناسب‌تر می‌باشد. زبان رسمی مردم سوئد ترکیبی از زبان آلمانی، دانمارکی و نروژی می‌باشد....

ادامه مطلب
اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای همین حالا تمدید شد!

اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای همین حالا تمدید شد!

اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای یکی از سریع‌ترین راه‌های اقامت در  این کشور است که در این نوشه قصد داریم راهکارهایی را به شما بگویم تا با مدارک فنی خود به راحتی اقامت دائم در سوئد را بگیرید. امروزه کشور سوئد به یکی از مهاجر پذیر‌ترین نقاط جهان تبدیل شده است به گونه‌ایی...

ادامه مطلب
آموزش رزومه نویسی برای مهاجرت به سوئد

آموزش رزومه نویسی برای مهاجرت به سوئد

دوستان عزیز با ویدیو دوم از قسمت رزومه نویسی در خدمتتان هستیم. در این قسمت، سایت و نحوه نوشتن رزومه را به شما معرفی کرده و آموزش می‌دهیم. سایتی که به شما معرفی می‌کنیم، سایت اداره کار سوئد است که می‌توانید از طریق لینک زیر وارد سایت شوید:...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
تفاوت اقامت کاری با اقامت کادر درمان در سوئد

تفاوت اقامت کاری با اقامت کادر درمان در سوئد

اقامت کاری سوئد و اقامت کادر درمان در سوئد کاملا با هم متفاوت است؛ کادر درمان در حین انجام مراحل اقامتی خود به هیچ عنوان اجازه کار ندارند؛ به این معنی کادر درمان بعد از یک‌سال خواندن زبان سوئدی و قبولی در آزمون آن، شرکت در آزمون رشته تخصصی خود، گذراندن کارآموزی و به...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.