انتخاب صفحه

برای کسانی که مهاجرت را راه خوشبختی خود می‌دانند، گزینه‌های متنوعی وجود دارد. یکی از آن گزینه‌‌های جذاب، تابعیت سوئد است. این کشور در شمال اروپا واقع شده است. جنگل‌های سرسبز، بخش عظیمی از کشور سوئد را پوشش می‌دهند. در این کشور، تعداد زیادی از دریاچه‌ها و جزیره‌ها وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان می‌کند. پایتخت این کشور، شهر استکهلم است. در شمال این کشور و در فصل تابستان، مناطقی وجود دارد که در آن خورشید هرگز غروب نمی‌کند، حتی در پایتخت این کشور نیز در فصل تابستان، شب‌ها فقط 4 ساعت طول می‌کشند.

کشور سوئد با جمعیتی کمتر از 10 میلیون نفر، یکی از کم جمعیت‌ترین و زیباترین کشورهای اروپا است. بیشتر مردم این کشور قبلاً در حومه شهرها زندگی می‌کردند، اما با صنعتی شدن سوئد در دهه 1900 میلادی، بسیاری به شهرهای شلوغ این شهر مانند گوتبورگ و استکهلم نقل مکان کردند.

در طول دهه 1930، در این کشور سیستم رفاهی توسعه داده شد. بر اساس سیستم رفاهی این کشور، سوئدی‌ها به خدمات بهداشتی با بودجه عمومی، کمک به بیکاران، مراقبت از کودکان، مراقبت از سالمندان و حداقل 5 هفته مرخصی با حقوق در سال، دسترسی دارند.

سوئدی‌ها به طبیعت علاقه خاصی دارند. کشور سوئد اولین کشوری در اروپا بود که پارک ملی ایجاد کرد، امروزه 29 پارک ملی در این کشور وجود دارد.

کشور سوئد پادشاه دارد، اما مقام پادشاهی عمدتا تشریفاتی است و پادشاه کنونی این کشور نیز، کارل گوستاف شانزدهم است. دولت، توسط مقامات منتخب مردم انتخاب می‌شود. 349 عضو در پارلمان سوئد حضور دارند. اعضای پارلمان ابتدا به نخست وزیر رای می‌دهند و سپس اعضای کابینه انتخاب می‌شوند.

سوئد یکی از کشورهای عضو اتحادیه اورپا است، اما از یورو به عنوان ارز استفاده نمی‌کند. سوئدی‌ها ارز مخصوص به خود، يعنی کرون را دارند و آن را راهی برای حفظ هویت خود می‌دانند. از اواسط دهه 1800 ميلادی، سوئد در هیچ جنگی شرکت نکرده است.

شرایط تبدیل اقامت به تابعیت سوئد

تابعیت سوئد

تابعیت سوئد، یک قرارداد حقوقی بین دولت و شهروند این کشور است. تابعیت باعث اتحاد مردم یک کشور می‌شود. با دریافت تابیعت سوئد، شما به صورت رسمی به عضوی از جامعه دموکراسی سوئد تبدیل می‌شوید.

تعریف حقوقی شهروندی معمولاً به عنوان رابطه رسمی بین یک فرد و یک کشور با توجه به حقوق و تعهدات تعریف می شود.

مزایای تابعیت سوئد

دریافت شهروندی و تابیعت کشور سوئد، مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • فقط شهروندان سوئدی حق مطلق زندگی و کار در این کشور را دارند؛ بدین معنا که شما می‌توانید با دریافت تابعیت این کشور، به راحتی به کار و زندگی بپردازید.
 • فقط شهروندان سوئد حق رای دادن در انتخابات پارلمان سوئد را دارند.
 • تنها شهروندان سوئد می‌توانند به عنوان نماینده پارلمان سوئد انتخاب شوند.
 • فقط شهروندان سوئد می‌توانند به پلیس یا نیروهای مسلح بپیوندند. مشاغل دیگری نیز وجود دارند که تنها افرادی که تابیعت این کشور را دارند، اجازه داند به آن‌ها ملحق شوند.
 • به عنوان یک شهروند سوئدی، اگر بخواهید در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار کنید، دردسر شما کمتر خواهد بود.
 • اگر بخواهید به مسافرت بروید، پاسپورت این کشور بسیار ارزشمند است و جز معتبرترین گذرنامه‌های دنیا است.

مزایای تابعیت سوئد

دو یا چند تابعیتی

سوئد اجازه داشتن تابعيت مضاعف را به شهروندان خود می‌دهد؛ بدین معنا که شما می‌توانيد در بیش از یک کشور، شهروند باشيد. اگر موفق به اخذ تابیعت سوئد شوید و تبدیل به شهروند این کشور شوید، در صورت اجازه کشور مبدا خود، می‌توانید تابیعیت قبلی خود را نیز حفظ کنید. به همین ترتیب اگر شهروند سوئد باشید و تابیعت کشور دیگری را بدست آورید، اگر کشور مقصد مخالفتی نداشته باشد، شما می‌توانید تابیعت سوئدی خود را نیز حفظ کنید. ذکر این نکته به این دلیل است که برخی از کشورها تابعیت مضاعف را مجاز نمی‌دانند.

داشتن تابیعت همزمان چند کشور مزایایی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • شما با داشتن همزمان تابیعت دو یا چند کشور، امکان کار در چندین کشور را خواهید داشت.
 • امکان استفاده از مزایای اجتماعی در بیش از یک کشور را خواهيد داشت؛ به عنوان مثال حقوق بازنشستگی.
 • امکان مالکیت یا به ارث بردن املاک در هر دو كشور.
 • امکان سفر یا اقامت در چندین کشور.

البته ممکن است با این کار، شما دچار مشکلاتی نیز شوید. مهم‌ترین خطر این است که تابعیت سوئدی شما توسط کشور دیگری که تابیعت آن را دارید، به رسميت شناخته نشود؛ برای مثال ممکن است که شما توسط پلیس بازداشت شوید، ممکن است مقامات کشور به سوئد اجازه کمک کنسولی را ندهند، حتی ممکن است ملاقات نماینده سفارت سوئد با شما ممنوع باشد.

شما ممکن است در کشور سوم با مشکلاتی روبرو شوید، به خصوص اگر با گذرنامه سوئدی خود وارد این کشور نشده باشید، بلکه با گذرنامه کشور دیگر خود وارد شده‌اید. در چنین حالتی، مقامات کشور سوم می‌توانند ادعا کنند که سوئد حق ندارد به شما کمک کند.

دو یا چند تابعیتی در سوئد

نحوه اخذ تابعیت سوئد

وقتی برای مدت مشخصی در سوئد زندگی کنید و شرایط لازم را برآورده کنید، می‌توانید برای دریافت تابعیت سوئد درخواست دهید.

شرایط لازم برای اخذ شهروندی سوئد عبارتند از:

1. قادر به اثبات هویت خود باشید

برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئدی، باید بتوانید هویت خود را ثابت کنید. در این موضوع، هویت به معنای نام، تاریخ تولید و به طور معمول تابیعت شما است.

شما می‌توانید توسط یکی از موارد زیر هویت خود را ثابت کنید:

 • نشان دادن اصل گذرنامه ملی خود که در کشور مبدا صادر شده است.
 • نشان دادن اصل سند هویت
 • یکی از اقوام نزدیک شما که در سوئد زندگی می‌کند و هویت شما را تایید می‌کند.

گذرنامه یا سند هویت

گذرنامه یا سند هویت باید توسط مقامات دولتی در کشور مبدا شما صادر شده باشد و از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. باید عکسی روی سند وجود داشته باشد و اداره مهاجرت سوئد به راحتی بتواند تشخیص دهد که این عکس متعلق به شما است. اصل بودن سند هویت یا گذرنامه باید تایید شود. اگر مدت اعتبار آن به پایان رسیده باشد، ممکن است که این مدرک را از شما نپذیرند.

در برخی از موارد نادر، ممکن است شما اسناد مختلفی داشته باشید که هر کدام به صورت جداگانه شرایط لازم را نداشته باشند. اداره مهارجت سوئد می‌تواند ارزیابی کند که آیا آن‌ها به طور مشترک می‌توانند هویت شما را تایید کنند یا خیر.

برای برخی از کشورهای خاص، الزامات خاصی در رابطه با مسائل هویتی وجود دارد. از جلمه این کشورها می‌توان به عراق، افغانستان و سومالی اشاره کرد.

شرایط لازم برای اخذ شهروندی سوئد

خويشاوند نزدیک

گاهی ممکن است شوهر، همسر یا یکی از اقوام نزدیک شما، (والدین، فرزندان بزرگ، خواهر و برادر)، هویت شما را تایید کند. در چنین مواردی، آن‎‌ها باید خود شهروند سوئد شده باشند و با ارائه گذرنامه یا سند هویت، هویت آن‌ها اثبات شده باشد.

برای اینکه یکی از اقوام نزدیک شما بتواند هویت شما را تایید کند، باید قبل از آمدن به سوئد باهم زندگی کرده باشید.

موارد مستثنی از نیاز به اثبات هویتی

اگر نتوانید هویت خود را اثبات کنید، اداره مهاجرت سوئد ممکن است برای شما یک استثنا قائل شود، مشروط بر اینکه:

 • شما حداقل هشت سال در سوئد زندگی کرده‌ باشيد.
 • اطلاعات مربوط به هویت شما معتبر است.
 • شما فرصتی برای به دست آوردن اسناد قابل قبول برای اثبات هویت خود ندارید.
 • هویت شما معتبر خواهد بود، اگر حداقل هشت سال بدون وقفه در سوئد زندگی کرده باشید و در تمام این مدت، هویت یکسانی داشته باشید.
 • اگر در مدتی که در سوئد زندگی کرده‌اید، هویت خود را تغییر داده‌اید، استثنا در مورد اثبات هویت شما دشوارتر خواهد شد. مدت زمانی که با هویت نادرست در سوئد گذرانده‌اید را نمی‌توانید جز دوره اقامت خود در این کشور حساب کنید.

2. حداقل 18 سال سن داشته باشید

برای دریافت اقامت از این طریق، شما بایستی بزرگسال باشید و حداقل 18 سال سن داشته باشید.

3. مجوز اقامت دائم داشته باشید

برای اخذ تابعیت کشور سوئد، شما ابتدا بایستی اجازه اقامت دائم سوئد را کسب کنید. داشتن اجازه موقت برای شما کافی نیست و شما نمی‌توانید به وسیله آن، اجازه تابعيت اين كشور را کسب کنید.

مجوز اقامت دائم سوئد

4. شرایط اقامت را برآورده کنید

یکی از مهمترین شروطی که شما بایستی آن را برآورده کنید، زندگی کردن برای مدتی در سوئد است.

برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئد، شما باید شرایط اقامت را داشته باشید، به این معنی که شما باید برای مدت زمان مشخصی در سوئد اقامت داشته باشید.

دوره اقامت

برای تبدیل شدن به یک شهروند سوئد، شما باید مدت زمانی را در سوئد زندگی کرده باشید؛ به طور معمول شما باید برای مدت 5 سال در سوئد اقامت داشته باشید.

اگر هنگام ورود به سوئد، اجازه اقامت دائم یا اجازه اقامت داشته باشید، مدت اقامت را از تاریخ ورود خود حساب کنید؛ در غیر این صورت، مدت اقامت از تاریخی که درخواست خود را برای اجازه اقامت ارائه داده‌اید و تأیید شده است، محاسبه می‌شود. اگر درخواست شما در ابتدا رد شده است و سپس درخواست جدیدی ارسال کردید، از تاریخی که تأیید دریافت کرده‌اید، زمان محاسبه می شود.

سفر به خارج از کشور

اگر برای مثال در سفرهای کوتاه مدت یا تعطیلات به خارج از کشور سفر کرده باشید، این موضوع تاثیری در دوره اقامت شما در سوئد نخواهد داشت، اما اگر در کل یک سال، بیش از شش هفته در خارج از کشور سوئد بوده باشید، کل مدت زمانی که در خارج از سوئد بوده‌اید، از مدت زمان اقامت شما کسر می‌شود. اگر به کشور دیگری نقل مکان کنید و در آن ساکن شوید، اقامت همیشگی شما قطع می شود. از روزی که دوباره به سوئد برگشتید، می‌توانيد دوره اقامت خود را شروع كنيد.

5. مداركی كه نشان دهنده حسن نيت شما برای زندگی در سوئد باشد

برای اینکه بتوانید شهروند سوئد شوید، باید در دوران حضور خود در سوئد رفتار خوبی داشته باشید. اداره مهاجرت سوئد هم به چگونگی رفتار قبلی خود و هم به برنامه زندگی شما برای آينده، نگاه خواهد كرد. اداره مهاجرت سوئد از ساير مقامات درخواست می‌كند تا بدهی شما را بررسی كند يا در سوئد مرتكب جرمی نشده باشيد. از جمله اطلاعاتی كه توسط اداره مهاجرت سوئد بررسی می‌شود:

 • از پليس كه بررسی كنند شما مرتكب جرمی نشده باشيد يا مشكوک به اعمال جرمی نباشيد.
 • از سرويس امنيتی برای بررسی موارد امنيتی
 • از بانك‌ها برای بررسی بدهی شما
 • بررسی اينكه ماليات پرداخت‌نكرده، نداشته باشيد.

بدهی به شرکت‌های خصوصی یا موارد مشابه دیگر که به اداره اجرای احکام منتقل شده است نیز، ممکن است به معنای رد درخواست شما برای شهروندی سوئد باشد. حتی اگر بدهی‌های خود را پرداخت کرده باشید، قبل از اینکه شهروند سوئد شوید، باید مدت زمان مشخصی حدودا دو سال سپری شود. دلیل آن هم این است که شما باید نشان دهید که می توانید بدون داشتن بدهی در اين كشور به زندگی ادامه دهيد.

اگر مرتکب جرمی شده باشید، ممکن است هنوز شهروند سوئد شوید، اما باید منتظر یک دوره مشخص باشید. مدت زمانی که باید صبر کنید، به حکمی که دریافت کرده‌اید بستگی دارد.

مدارک نشان دهنده حسن نيت شما برای زندگی در سوئد

منابع

kids.nationalgeographic.com

www.migrationsverket.se

www.migrationsverket.se/English/Private-individuals

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.