انتخاب صفحه

اگر قصد مهاجرت داشته باشید، باید تمام شرایط جدید زندگی در کشور مقصد را بدانید و به بررسی تمام جوانب بپردازید. از موارد مهمی که باید هنگام مهاجرت به کشور مقصد آن را ارزیابی کنید، هزینه زندگی در آن کشور خواهد بود؛ لذا در صورتی که توانایی کنار آمدن با شرایط جدید و فراهم کردن هزینه‌های زندگی را نداشته باشید، مهاجرت به کشوری که مقصدتان است، عاقلانه نخواهد بود. سوئد از جمله کشورهای مهاجرپذیر است که افراد زیادی از سراسر دنیا و به خصوص ایرانیان، تمایل دارند که این کشور را به عنوان مقصدی برای مهاجرت انتخاب کنند. برخلاف سایر کشورهای اروپایی و با توجه به شرایط منحصربه فرد زندگی در این کشور، هزینه زندگی در سوئد بالا می‌باشد. در این محتوا سعی داریم تا هزینه‌ی زندگی در سوئد، از اجاره و خرید مسکن گرفته تا هزینه‌ی بیمه و درمان را بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که میزان هزینه‌ای که شخص برای زندگی در سوئد باید بپردازد، به سبک زندگی او، دانشگاهی که انتخاب می‌کند، شهری که در آن خانه می‌خرد یا اجاره می‌کند و حتی نوع اقامت شخص و بسیاری دیگر از موارد، بستگی خواهد داشت و برای همه‌ی افراد یکسان نخواهد بود.

استکهلم پایتخت کشور سوئد، گران‌تر از سایر مکان‌ها در این کشور می‌باشد و این مبلغ در مرکز شهر، بیشتر نیز خواهد شد؛ در نتیجه پیشنهاد می‌شود حومه‌ی استکهلم را برای زندگی انتخاب کنید. به طور کل، توزیع امکانات در سوئد یکسان است و با زندگی در حومه‌ی شهر، قرار نیست کیفیت معیشت شما کاهش یابد، البته باید بدانید دستمزدی که در این شهر خواهید گرفت، نسبت به سایر شهرهای سوئد نیز بیشتر خواهد بود.

اگر قصد خرید یا اجاره‌ی خانه در سوئد را دارید، باید بدانید که بیش‌ترین بخش هزینه‌ی زندگی در سوئد مربوط به مسکن می‌شود و ممکن است حدود 30 درصد از درآمد شما را به خود اختصاص دهد. پس از هزینه‌ی مسکن، بیشترین مقدار دستمزد شما به خوراک و پوشاک اختصاص خواهد یافت.

هزینه‌ی حمل و نقل در سوئد

بررسی ها نشان می‌دهد که بیش‌ترین هزینه‌ی زندگی در سوئد، پس از مسکن و خوراک و پوشاک به حمل و نقل تعلق می‌گیرد. سوئد دارای شبکه‌ی گسترده‌ی حمل‌و‌نقل زمینی و هوایی و ‌آبی می‌باشد. حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو به صورت منظم حرکت می‌کنند و همواره در دسترس هستند، در نتیجه بسیاری از افراد به خودرو شخصی برای جابه جا شدن و رفتن به محل کار و مدرسه و دانشگاه، نیاز نخواهند داشت.

همچنین مهاجرانی که در این کشور زندگی می‌کنند، می‌توانند کارت SL تهیه نمایند و هزینه‌ی کمتری را در حمل و نقل عمومی پرداخت کنند. در بعضی از خیابان‌های این کشور، مسیر دوچرخه سواری وجود دارد و این وسیله در دسترس عموم است و در صورت استفاده نکردن از مترو و اتوبوس، می‌توانند با پرداخت هزینه کمی از دوچرخه استفاده کنند.

هزینه‌ی حمل و نقل در سوئد

هزینه‌ی بهداشت و درمان در سوئد

سوئد به بخش بهداشت و درمان، یارانه پرداخت می‌کند و بیمار با مراجعه به درمانگاه، بخش کوچکی از هزینه‌ی درمانی را پرداخت می‌کند، البته اگر بخواهید به اورژانس مراجعه کنید، هزینه آن نسبت به درمانگاه بیشتر خواهد شد. افراد زیر 18 سال در سوئد به صورت رایگان می‌توانند از خدمات درمانگاه و پزشکان متخصص، استفاده کنند.

هزینه‌ی ویزیت برای مراقبت‌های بهداشتی و درمانی اولیه در این کشور با توجه به ایالتی که در آن زندگی می‌کنید، از 110 تا 220 کرون متغیر خواهد بود. ویزیت‌های ویژه نیز شامل مبلغی تا حدود 400 کرون می‌شود و این مبلغ متغیر بوده و ممکن است افزایش یابد. بیمار برای تهیه‌ی دارو، فقط بخشی از مبلغ نسخه‌ی درمانی را پرداخت می‌کند و بقیه‌ی آن را شورای استانی می‌پردازد.

اگردر بیمارستان بستری شوید، باید روزانه در حدود 120 کرون بپردازید و برای روزهای بعدی که در این مکان هستید، باید نصف این مبلغ، یعنی 60 کرون را به صورت روزانه به بیمارستان پرداخت کنید. اگر قصد دارید که در این کشور اقامت طولانی مدتی داشته باشید، نیاز به یک شماره شناسایی مالیات خواهید داشت تا بتوانید به طرح بهداشت عمومی این کشور دسترسی داشته باشید.

در غیر این صورت اگر مدت زمان حضور شما در این کشور از یک سال کمتر است، باید بیمه‌ی درمانی به صورت خصوصی پرداخت کنید. اگر شهروند غیر از اتحادیه‌ی اروپا هستید، باید برای دریافت کارت سلامت اروپا ثبت نام کنید؛ در نتیجه به کمک این کار خواهید توانست تا به تمام خدمات بهداشت و درمانی که یک شهروند عادی در این کشور به آن دسترسی دارد، شما نیز دسترسی داشته باشید.

هزینه‌ی بهداشت و درمان در سوئد

هزینه‌ی تحصیل در سوئد

هزینه‌ی مدارس دولتی در این کشور نسبت به مدارس خصوصی و بین المللی کم‌تر است. در رابطه با هزینه‌ی دانشگاه باید بدانید که چند سالی است که هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، افزایش یافته است. اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی را دراین کشور دارید، باید 130000 کرون و در مقطع کارشناسی ارشد مبلغی برابر با 100000 کرون را به صورت سالیانه به عنوان شهریه پرداخت کنید.

تحصیل برای مقاطع دکتری در دانشگاه‌های این کشور رایگان می‌باشد و حتی ممکن است که این دانشجویان به ازای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می‌دهند، دستمزد دریافت کنند. بهتر است بدانید که بازه‌ی زمانی که طول می‌کشد تا مقطع دکترا تمام شود، اداره‌ی مهاجرت سوئد این بازه‌ی تحصیلی را به عنوان سابقه محسوب می‌کند و اگر این مدت چهار سال طول بکشد، به دانشجو و خانواده‌ی او اقامت دائم تعلق می‌گیرد.

برای آنکه در این کشور دوره‌های زبان انگلیسی را بگذرانید، در حدود 4500 تا 5000 کرون نیاز خواهید داشت. به طور کل اگر بخواهیم برای یک دانشجو هزینه‌ی خوابگاه و غذا و حمل‌و‌نقل را در نظر بگیریم، هزینه‌ی تحصیلی در سوئد در حدود مبلغ 1000 کرون خواهد بود، البته این مبلغ متغیر است و ممکن است کمتر نیز شود. این مبلغ در شهرهای جنوبی کشور تا 6500 کرون نیز می‌رسد.

همچنین برای آن که طی دوره‌های کوتاه مدت در کلاس های آموزش زبان سوئدی حضور یابید و این زبان را یاد بگیرید، باید در حدود 5000 کرون هزینه کنید. هزینه‌های دوره‌های زبان سوئدی در این کشور در حدود 99000 کرون خواهد بود و شما در پایان این دوره، مدرک B2 دریافت خواهید کرد.

هزینه‌ی تحصیل در سوئد

میزان درآمد و دستمزد در سوئد

متوسط دستمزدی که افراد با کار کردن در این کشور دریافت خواهند کرد، بیش از 500000 کرون خواهد بود و این مبلغ ممکن است با توجه به شغل و میزان مهارت و تخصص شما و سوابق شغلی، تغییر کند. از آنجایی که دریافت مالیات در این کشور بالاست، ممکن است با توجه به موقعیت زندگی شما این مبلغ از 29 درصد تا 35 درصد از دستمزد شما را شامل شود.

به طور کل میزان دستمزد دریافتی شما به عواملی مانند تحصیلات، نوع شغل، سابقه‌ی کاری و حوزه‌ی کاری شما بستگی خواهد داشت. در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورها زنان به طور میانگین کمتر از مردان حقوق دریافت می‌کنند و این تفاوت در دستمزد، برابر با 5 درصد می‌باشد.

در واقع متوسط درآمد ماهانه زنان در سوئد در حدود 44000 و برای مردان این مقدار در حدود 46000 کرون خواهد بود. اگر در این کشور در حوزه معماری مشغول به کار باشید و یا تخصصتان در حوزه‌ی ریاضی باشد، آنگاه دستمزد شما بیشتر از یک مدیر فناوری اطلاعات خواهد بود.

در سوئد، اتحادیه کارگری و همین‌طور کارفرمایان مسئولیت دارند تا به بررسی حداقل دستمزدها بپردازند. به طور کل برای آنکه که وارد بازار کار این کشور شوید و در مشاغل و حوزه‌های کاری پر درآمد قرار بگیرید، نیاز به سپری کردن دوره‌های مربوطه و همینطور کسب دانش تخصصی در این رشته‌ها و حوزه‌ها خواهید داشت؛ در نتیجه میزان دانش و مهارت شما در شغل مورد نظر بر روی دستمزد شما در این کشور، تاثیر خواهد گذاشت.

میزان درآمد و دستمزد در سوئد

نتیجه گیری

باتوجه به هزینه‌ی بالای زندگی در کشور سوئد، اگر با تخصص و مهارت وارد بازار کار این کشور شوید، می‌توانید از پس زندگی خود برآیید و علاوه بر آن با کمک فرصت‌های ویژه‌ای که این کشور در اختیار شما خواهد گذاشت، به پیشرفت و توسعه بپردازید. کسب اقامت کشور سوئد، موقعیت مناسبی به حساب می‌آید و اگر قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اروپایی را داشته باشید، سوئد گزینه مناسبی از تمام جهات خواهد بود.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.