انتخاب صفحه

سوئیس

در این مقاله به‌طور خلاصه مروری بر  اقلیم و جذابیت‌های دیدنی و سایر شاخص‌های مهم سوئیس خواهیم داشت. در ادامه‌ی آن نیز شرایط درخواست ویزای توریستی سوئیس و مدارک مورد نیاز و ریجکتی و آن‌چه که ممکن است طی اخذ دریافت ویزای توریستی سوئیس، با آن مواجه شوید خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

اهم مطالب این مقاله به شرح زیر می‌یاشد:

 • اطلاعاتی مختصر درمورد کشور سوئیس
 • شرایط ورود به سوئیس و منطقه‌ی شنگن
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای توریستی سوئیس
 • مدت زمان دریافت ویزای توریستی سوئیس
 • هزینه‌ی دریافت ویزای توریستی سوئیس
 • ریجکت درخواست ویزای توریستی سوئیس

درباره ی سوئیس

سوئیس کشور کوهستانی است که در مرکز اروپا قرار دارد. این کشور محصور در خشکی تقریباً به اندازه نیوجرسی است و بین فرانسه و ایتالیا قرار دارد. همچنین با اتریش، آلمان و لیختن اشتاین هم مرز است. مساحت این کشور ۴۱۲۵۸ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۸۵۰۸۸۹۸ نفر است. سوئیس در ۱۲ اوت سال ۱۲۹۱ تأسیس شد و در سال ۱۸۱۵ به یک کشور مستقل تبدیل شد. قانون اساسی‌ای که سال ۱۸۴۸ در این کشور تصویب شد، اجازه اعزام نیرو برای خدمت در جنگ‌های خارجی را نمی‌دهد. این کشور در درگیری‌های سراسر جهان، از جمله هر دو جنگ جهانی، بی طرف مانده است و سال ۲۰۰۲ به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. این منطقه یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. . با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند. نرخ رد ویزا ۷.۲۵ درصد بود.

بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می‌شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند. در سوئیس یک زبان رسمی وجود ندارد. مردم به یکی از چندین زبان آلمانی، سوئیسی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت می‌کنند. این کشور قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است.

شرایط ورود به سوئیس

“ویزای شنگن” برای بازدید از یک یا چند کشور عضو منطقه شنگن مورد نیاز است. این ویزا در تمام کشورهای شنگن برای اقامت حداکثر۹۰ روزه در یک دوره شش ماهه به منظور بازدید، گردشگری یا تجارت معتبر است.

اعتبار پاسپورت باید حداقل سه ماه بعد از  تاریخ برنامه ریزی شده ورود شما به منطقه شنگن باشد، و حداقل در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد.

جدا از ارائه‌ی  اسناد خواسته‌شده، افسر مرزی سوئیس ممکن است چند سوال در مورد سفر شما به این منطقه از شما بپرسد:

هدف شما از سفر  چیست؟

چه مدت قصد اقامت  دارید؟

کجا ‌خواهید ماند؟ و غیره.

به خاطر داشته باشید که پلیس مرزی می‌تواند تصمیم نهایی در مورد اجازه ورود شما به سوئیس را بگیرد. اگر افسر مرزی سوئیس به این نتیجه برسد که شما هیچ خطری برای سوئیس ندارید، با بررسی مدارک اجازه ورود به سوئیس و در نتیجه قلمرو شنگن را به شما خواهد داد. اما باید توجه داشت که پلیس‌های مرزی اختیارات محدودی در این زمینه دارند و نمی‌توانند صرفا با نظر شخصی‌شان شما را از ورود به این منطقه باز دارند.

لطفاً هنگام ورود به سوئیس مطمئن شوید که افسر مرزی سوئیس پاسپورت شما را مهر می‌زند. چراکه بدون مهر، ممکن است هنگام اقامت در سوئیس جریمه یا بازداشت شوید.

 کسانی که برای ورود به سوئیس به ویزا نیاز دارند؟

اگر به یکی از دسته‌های زیر تعلق دارید، برای ورود به سوئیس و سایر کشورهای عضو منطقه شنگن به ویزای کوتاه مدت نیاز دارید:

 1. اگر شما شهروند کشوری هستید که کشور شما توافق با کشورهای عضو منطقه‌ی شنگن را امضا نکرده است.
 2. اگر شما تبعه یک کشور جهان سوم هستید که توافقنامه‌ی ورود بدون ویزا را با کشورهای شنگن امضا کرده‌ است، اما قبل از ورود به سوئیس یا کشورهای عضو منطقه‌ی شنگن به کشورهای دیگری سفر داشته‌اید و رد شده‌اید، نیاز به ویزا خواهید داشت.

ویزای توریستی به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در سوئیس بمانید. اگر برای اقامت طولانی‌تر در سوئیس به ویزا نیاز داشتید، می‌توانید در عوض برای ویزای ملی سوئیس اقدام کنید.

مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی سوئیس 

به عنوان مسافری که نیاز به ویزا دارد، برای تکمیل درخواست خود باید مدارک مورد نیاز ویزای این منطقه را آماده کنید. شرایط قانونی ویزای سوئیس به شرح زیر است:

 1. فرم درخواست ویزا: فرم را با اطلاعات صحیح و بدون اشتباه پر کنید.
 2. دو قطعه عکس پاسپورت: عکس‌ها باید یکسان بوده و با شرایط عکس برای درخواست ویزای شنگن مطابقت داشته باشند.
 3. پاسپورت ملی شما: اعتبار آن حداقل تا ۳ ماه پس از تاریخ ورود به منطقه‌ی شینگن باشد، حداکثر ۱۰ سال بیشتر از تاریخ صدور آن نگذشته باشد و حداقل دو صفحه‌ از آن خالی باشد.
 4. کپی ویزای قبلی شما: اگر تا به حال ویزای قلمرو شنگن یا کشور دیگری در جهان داشته‌اید، کپی این ویزاها را باید به سفارت ارائه دهید.
 5. برنامه سفر رفت و برگشت پرواز: مدارکی که نشان می‌دهد شما یک پرواز رزرو شده برای ورود و خروج از منطقه را دارید. این سند باید شماره پرواز، تاریخ و جزئیات آن را مشخص کند.
 6. مدارک اقامت: یعنی مدارک رزرو هتل در سوئیس
 7. اثبات وضعیت مدنی:این می‌تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد.
 8. اثبات تمکن مالی کافی برای مدت اقامت در سوئیس: شما باید بتوانید در طول اقامت خود در سوئیس حداقل ۹۲.۳۴ یورو در روز در اختیار داشته باشید، در حالی که اگر دانشجو باشید، این مبلغ به ۲۷.۷۰ یورو در روز کاهش می‌یابد.
 9. پاکت نامه:نامه‌ای شخصی که در آن دلایل خود در رابطه با سفر به سوئد و جزئیاتی مثل: مدت اقامت، زمان ترک سوئیس و غیره را در آن توضیح می‌دهید.
 10. بیمه ویزای سفر به شنگن: خرید بیمه درمانی مسافرتی معتبر برای سوئیس و کل قلمرو منطقه شنگن، با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو برای فوریت‌های پزشکی.

شرایط دریافت ویزای توریستی سوئیس با توجه وضعیت شغلی شما:

 1. قرارداد استخدام
 2. صورت حساب جاری بانکی ۶ ماه اخیر
 3. اجازه‌ی کارفرما مبنی بر ترک شما
 4. فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد
 1. یک کپی از مجوز کسب و کار شما
 2. صورت حساب بانکی شرکت در ۶ ماه اخیر
 3. اظهارنامه مالیات بر درآمد
 1. گواهی اشتغال به تحصیل
 2. مدارک ثبت‌نام
 •  اقدام برای ویزای توریستی سوئیس در صورت بازنشستگی:
 1. آخرین اظهارنامه بازنشستگی
 • ویزا برای همسر شهروند

اگر همسر یک تبعه‌ی سوئیس هستید و می‌خواهید برای یک ملاقات کوتاه‌مدت به سوئیس بیایید، باید برای ویزای ویژه‌ای که فقط برای این دسته از متقاضیان ویزا ایجاد شده است، درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن سوئیس برای همسر از سمت شهروند:

 1. اثبات تابعیت سوئیس (کارت شناسایی یا کارت کنسولی یا گواهی ملیت )
 2. سند ازدواج
 • ویزای سوئیس برای بازدید رسمی

اگر قصد دارید به عنوان بخشی از یک هیئت رسمی به نمایندگی از دولت کشور خود، یک سازمان یا مؤسسه دیگر به سوئیس سفر کنید، باید برای اعضای هیئت های رسمی ویزای شنگن سوئیس درخواست دهید.

 • مدارک لازم ویزای سوئیس برای اعضای هیئت‌های رسمی
 1. کپی دعوتنامه رسمی
 2. مدارک مورد هدف سفر

چگونه برای ویزای کوتاه مدت سوئیس اقدام کنیم؟

برای تکمیل مراحل درخواست ویزای کوتاه مدت، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. نوع ویزا را برای ورود به سوئیس مشخص کنید.
 2. بررسی کنید که کجا باید درخواست ویزای خود را ارسال کنید.
 3. فرم درخواست ویزای کوتاه مدت سوئیس را تکمیل کنید.
 4. مدارک مورد نیاز برای ویزا را جمع آوری کنید.
 5. وقت ویزا بگیرید.
 6. در مصاحبه در سفارت/کنسولگری/VAC مناسب سوئیس شرکت کنید.
 7. پس از انجام مراحل ذکر شده در بالا، منتظر رسیدگی به درخواست ویزای خود باشید.

برای ویزای کوتاه مدت سوئیس از کجا باید اقدام کرد؟

جایی که باید درخواست دهید بستگی زیادی به نحوه تنظیم پذیرش ویزا توسط مقامات سوئیس در کشور محل اقامت شما دارد. بر این اساس، ممکن است مجبور شوید در یکی از نهادهای دیپلماتیک نمایندگی سوئیس در کشور محل اقامت خود درخواست دهید:

 1. سفارت سوئیس
 2. کنسولگری سوئیس
 3. یک مرکز درخواست ویزا که سوئیس ارسال ویزا را به آن برون سپاری کرده است.
 4. سفارت / کنسولگری یکی دیگر از کشورهای شنگن که سوئیس ارسال ویزا را به آن برون سپاری کرده است.

چه کسانی می‌توانند برای ویزای شنگن در سفارت / کنسولگری / VAC سوئیس درخواست دهند؟

اگر سوئیس تنها کشوری است که قصد بازدید از آن در منطقه شنگن را دارید، باید به نمایندگی سوئیس که مسئول پذیرش ویزا است، که در کشور محل اقامت شما واقع شده است، درخواست دهید.

توجه: اگر شما از کشورهای شنگن بیشتری بازدید می‌کنید، فقط در صورتی درخواست خود را به سفارت سوئیس ارسال کنید که:

 1. شما قصد گذران روزهای بیشتری در سوئیس نسبت به کشورهای دیگر عضو منطقه‌ی شنگن را دارید.
 2. شما تصمیم دارید به میزان مساوی از روزها را در هر کشور سپری کنید، اما قرار است از طریق سوئیس وارد منطقه شوید.
 3. شهروند کشوری باشید که از آنجا درخواست می‌دهید.

مدت زمان دریافت ویزای توریستی سوئیس 

زمان دریافت ویزای توریستی سوئیس ممکن است تا ۱۵ روز طول بکشد. با این حال، این فرایند ممکن است در شرایط خاص تا ۳۰ روز و در موارد استثنایی ممکن است تا ۶۰ روز نیز طول بکشد، زیرا سفارتخانه‌ها ممکن است مجبور شوند با کنسولگری‌های دیگر منطقه‌ی شنگن مشورت کنند.

برای جلوگیری از تاخیر در صدور ویزای توریستی، باید در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید. این زمان نباید زودتر از سه ماه قبل سفر باشد.

هزینه درخواست ویزای سوئیس 

بزرگسالان۸۰ یورو
کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال۴۰ یورو
کودکان زیر ۶ سالرایگان
شهروندان ارمنستان، آذربایجان و روسیه۳۵ یورو
 

هزینه ویزا در زمان ارسال درخواست، پرداخت می‌شود و قابل استرداد نیست. در صورت انصراف ا درخواست یا رد آن، هزینه‌ای بازپرداخت نمی‌شود.

 

 

درصورت اتمام زمان ویزا، تا چه مدت می‌توان در سوئیس ماند؟

در حالی که اگر تبعه یک کشور معاف از ویزا هستید، در این صورت می‌توانید حداکثر تا ۹۰ روز در یک دوره ۶ ماهه وارد سوئیس و سایر کشورهای شنگن شوید و در آن بمانید. دو غیر اینصورت نمی‌توانید به سوئیس یا هر کشور دیگری (به غیر از ترانزیت) وارد شوید.

بسته به دلیل شما برای مهاجرت، می‌توانید برای انواع ویزای سوئیس با اقامت طولانی مدت درخواست دهید:

ویزای تحصیلی:

اگر می‌خواهید در سوئیس ادامه تحصیل دهید و قبل از آن نیز در یکی موسسات آموزشی این کشور پذیرفته شده‌اید، می‌توانید برای ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید.

ویزای کار:

اگر تمایل دارید در سوئیس کار کنید، باید برای ویزای کاری آن اقدام کنید.

ویزای بازنشستگی:

اگر به فکر مهاجرت به سوئیس برای گذراندن سال‌های بازنشستگی خود هستید، می‌توانید با درخواست ویزای بازنشستگی  این کار را انجام دهید.

شرایط اخذ یک نوع ویزا به هدف شما از سفر بستگی دارد! شما می‌توانید درصورت تمایل، شرایط خود را کارشناسان ریساگروپ ‌درمیان گذاشته و با کمک هم بهترین مورد ویزا را با توجه به شرایط شخصی خودتان انتخاب و در جهت دریافت آن اقدام کنید.

ویزای ملی  (D)

اگر دانشجوی ایران هستید، برای تحصیل در سوئیس به ویزای ملی D نیاز دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی که مایلند در این کشور تحصیل کنند، مناسب است.

 • کشورهایی که از درخواست ویزای طولانی مدت سوئیس معاف هستند عبارتند از:
 1. کشورهای عضو شنگن
 2. کشورهای عضو آتی عضو شینگن (بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی)
 3. آندورا
 4. برونئی
 5. بریتانیای کبیر
 6. ایرلند
 7. ژاپن
 8. نیوزلند
 9. سن مارینو
 10. سنگاپور
 11. واتیکان

مدت زمان دریافت ویزا

برای درخواست این نوع ویزای باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود، می‌توانید درخواست خود را برای ویزای ملی سوئیس آغاز کنید. شما باید حداقل از ۳ ماه قبل درخواست خود را ثبت کنید.

اقدامات اصلی برای اخذ ویزای ملی سوئیس

دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای تحصیلی که به آن‌ها امکان تحصیل در سوئیس را می‌دهد، باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. از طریق تلفن با سفارت سوئیس در ایران وقت ویزای خود را تعیین کنید.
 2. مدارک درخواست خود را به سفارت ببرید.
 3. ارائه‌ی مشخصات بیومتریک در سفارت (مانند اثر انگشت و تصاویر)

برای اینکه بتوانید با ویزای ملی خود در تمام طول دوره تحصیلی خود در سوئیس بمانید، ممکن است لازم باشد هر سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر می خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در سوئیس بمانید، باید برای ویزای دیگری یا تمدید ویزا از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای ملی

(ویزای دانشجویی سوئیس نوعی از ویزای ملی (D) است). زمانی که برای ویزای دانشجویی سوئیس اقدام می‌کنید، باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. باید اصل را به همراه۳ نسخه از آن، ترجمه شده به انگلیسی یا یکی از زبان های ملی سوئیس (فرانسه، ایتالیایی، آلمانی یا رومانش) ارائه دهید:

 1. فرم‌های درخواست تکمیل و امضا شده به زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی.
 2. پاسپورت معتبر با حداقل ۲ صفحه خالی.
 3. شما همچنین باید سه کپی از صفحات مربوطه گذرنامه خود داشته باشید (صفحه آخر، صفحه صدور و انقضا، و کپی از تمام ویزاهای قبلی).
 4. چهار عکس با اندازه پاسپورت و اطلاعات بیومتریک
 5. فیش پرداخت هزینه درخواست ویزا
 6. اثبات تمکن مالی (دانشجو) یا حامی مالی آن (کپی از صورت حساب بانکی یا نامه ای از بانک)
 7. تاییدیه پرداخت هزینه دوره برای سال اول
 8. گواهی ثبت‌نام
 9. برنامه مطالعه دانشجو
 10. کپی مدارک تحصیلی
 11. انگیزه نامه به یکی از زبان های رسمی سوئیس
 12. برنامه های شما برای آینده
 13. ارائه درخواست ویزای دانشجویی سوئیس

روال درخواست ویزای تحصیلی سوئیس تا حد زیادی مشابه روش درخواست برای تمامی ویزاهای سوئیس است.

آیا می‌توان با ویزای دانشجویی سوئیس کار کرد؟

شما فقط اجازه دارید پانزده ساعت در هفته در مشاغل پاره وقت به عنوان دانشجو کار کنید. اما در تعطیلات می‌توانید به‌صورت تمام وقت کار کنید. با این حال، شما پس از شش ماه زندگی در سوئیس می‌توانید شروع به کار کنید و کارفرمای شما مجوز کار را برای شما دریافت کند.

آیا ویزای شنگن قابل لغو است؟

پس از رد ویزا، نامه ای از کنسولگری دریافت خواهید کرد که دلیل ریجکتی را ذکر می‌کند. این به شما کمک می‌کند پس از یک دوره زمانی خاص با اصلاح اشتباه خود، دوباره درخواست دهید. همچنین برخی از وب سایت‌های کنسولگری وضعیت ویزا را با دلیل ریجکت  به شما اعلام می‌کنند.

با توجه به موارد اشاره شده در این مقاله و حساسیت بالای فرایند اخذ ویزا و مهاجرت، توصیه‌ی ما به شما این است که در ابتدا با متخصصین این حوزه مشورت کنید و سپس در کنار این افراد این مرحله را در نهایت آرامش طی کنید و در مرحله‌ی آخر سفر خود را شروع کرده و از آن لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات تکمیلی یا مشورت در جهت اخذ مناسب‌ترین ویزا، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با کم‌ترین هزینه و طی کم‌ترین زمان ممکن ویزای خود دریافت کنید.

R.I.S.A Group AB

Residency – Immigration – Start up – Accounting

منابع

www.eda.net

www.visalounge.net

www.airheart.net

www.visavfsglobal.net

www.mzv.net

www.britannica.net

www.kidsnationalgeographic.net

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.