انتخاب صفحه
اقامت کاری سوئد

مهاجرت به کشور سوییس از طریق ویزای کاری

یادگیری نحوه یافتن کار در سوئیس هم آسان و هم دشوار است. از یک سو نیز، بازار کار سوئیس به‌راحتی افراد خارجی را به‌ویژه در پست‌های مدیریتی بالا می‌پذیرد. بااین‌حال، رقابت برای موقعیت‌ها زیاد است. در چنین کشور کوچکی با شهرت کیفیت زندگی بالا، مهاجران از سرتاسر جهان به سوئیس سرازیر می‌شوند و تعداد کمی از مشاغل خالی باقی می‌مانند. باید بدانید که سوئیس از شرکت‌ها می‌خواهد که به‌اندازه کافی از دلایل خود برای استخدام یک خارجی در مقابل یک سوئیسی بومی دفاع کنند، پس شما با یک جستجوی شغلی روبرو هستید که به‌خودی‌خود مانند کار است.

شرایط عمومی کار در سوئیس

اگر به‌اندازه کافی خوش‌شانس هستید که در سوئیس کار پیدا کنید، می‌توانید راحت باشید؛ زیرا میانگین حقوق در سوئیس یکی از بالاترین‌ها در اروپا است. فرهنگ کار سوئیس روزهای کاری ثابت و مستمر از دوشنبه تا جمعه است و کارمندان معمولاً بین 45 تا 48 ساعت در هفته کار می‌کنند.
درحالی‌که پیداکردن کار در سوئیس ممکن است دشوار باشد و ساعات کاری طولانی به نظر برسد، اجازه ندهید که شما را از اقدام برای اخذ منصرف کند. کارمندان خارجی اکثریت نیروی کار در سوئیس را تشکیل می‌دهند و سوئیس قوانین زیادی برای حمایت از حقوق کارگران دارد.

ویزای کاری سوئیس

اگر می‌خواهید اجازه کار در سوئیس را داشته باشید، باید ویزای کار سوئیس را دریافت کنید.
ویزای کاری سوئیس نوعی ویزای بلندمدت سوئیس است (که ویزای ملی یا ویزای D نیز نامیده می‌شود). این به دارنده اجازه می‌دهد تا در طول دوره ویزا در سوئیس کار کند.

روند درخواست ویزای کاری سوئیس از جمله به ملیت شما بستگی دارد. مانند سایر انواع ویزا، قوانین متفاوتی برای اتباع اتحادیه اروپا در مقابل شهروندان غیر اتحادیه اروپا اعمال می‌شود.

به‌عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید برای ویزای کاری سوئیس درخواست دهید

 • شما یک کارگر باتجربه و واجد شرایط (مدیر، متخصص) با تحصیلات عالی، چندین سال سابقه کار و مهارت‌های خاص هستید.
 • شغلی در انتظار شماست و شما قرارداد شغلی با سازمان یا شرکتی در داخل سوییس امضا کرده‌اید.
 • هیچ تبعه اتحادیه اروپا وجود ندارد که بتواند به‌جای شما کار کند.
 • اگر شما این شرایط را دارید و کارفرمای شما برای اجازه اقامت شما پیش‌قدم می‌شود، می‌توانید برای ویزای کار در سوئیس اقدام کنید.

مدارک موردنیاز ویزای کار سوئیس

چگونه برای ویزای کار سوئیس اقدام کنیم؟ مراحل اخذ ویزای کار سوئیس در مراحل زیر انجام می‌شود

 • در سوئیس کار پیدا کنید.
 • فایل سند ویزای کار سوئیس را تکمیل کنید.
 • کارفرمای شما برای اجازه اقامت شما در سوئیس اقدام کند.
 • برای ویزای کار سوئیس در کشور خود اقدام کنید.

نرخ بیکاری در سوئیس

بر اساس بیانیه صادر شده از سوی وزیر امور مهاجرت (SEM)، تعداد کل مهاجران وارد شده به سوئیس بین ژانویه تا ژوئن 2022 به 37.816 نفر رسیده است که در مقایسه با سال قبل 45 درصد افزایش‌یافته است. علاوه بر این، مهاجرت خالص اتباع سایر کشورهای عضو و همچنین انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) مانند لیختن‌اشتاین، نروژ و ایسلند 9.234 نفر افزایش‌یافته است، درحالی‌که همین میزان برای اتباع کشورهای ثالث به 2.574 نفر رسیده است.

بااین حال نرخ بیکاری در سوئیس حتی به زیرسطح قبل از همه‌گیری کرونا کاهش یافت و تعداد مشاغل خالی به طور قابل‌توجهی بیشتر شده است.

میزان حقوق در سوئیس

حداقل دستمزد ملی در سوئیس وجود ندارد. بالاترین نرخ در ژنو، 23 فرانک در ساعت است. در سایر شهرها می‌تواند تا 19 فرانک باشد.
حقوق سوئیس از 31300 فرانک در سال (حداقل حقوق) تا 553000 فرانک در سال (میانگین حداکثر حقوق) متغیر است.
متوسط ​​حقوق ناخالص یک کارمند 6.538 فرانک در ماه است که به طور قابل‌توجهی بالاتر از آلمان است (تقریباً 4.748 یورو).
درحالی‌که میانگین حقوق 119.000 فرانک در سال است، این بدان معناست که نیمی از جمعیت کمتر از 119.000 فرانک و نیمی دیگر بیشتر از 119.000 فرانک درآمد دارند.

مشاغل موردنیاز 2022 سوئیس

آیا شما نیز مانند هزاران خارجی دیگر به فکر یافتن شغل در سوئیس هستید؟ خوب است بدانید درخواست برای شغلی که به آن علاقه دارید، شانس موفقیت شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.
پرتقاضاترین مشاغل در سوئیس در سال 2022

 • مهندسین مختلف: مهندسین عمران، مکاترونیک و برق
 • تکنسین‌های خبره
 • جوشکار و مکانیک
 • توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و سایر مشاغل مرتبط با فناوری اطلاعات
 • امور قانونی
 • پرستاران
 • مامایی
 • سایر کارکنان بهداشت و درمان
 • مشاغل فراوری مواد شیمیایی و پلاستیک
 • کارهای فلزی و مکانیکی
 • کارگران ماهر ساختمانی
 • ضیافت و خانه‌داری
 • کار حمل‌ونقل و ترافیک

نحوه کاریابی در سوئیس

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه به‌عنوان یک خارجی در سوئیس کار پیدا کنید، تنها نیستید. بیش از یک‌پنجم بازار کار تمام‌وقت سوئیس را کارگران خارجی تشکیل می‌دهند.

سوئیس علاوه بر دستمزدهای بالا، به حقوق کاری عالی نیز معروف است، مانند محدودیت‌های اجباری در میزان کاری که کارمندان می‌توانند انجام دهند و اضافه‌کاری با 125 درصد دستمزد معمولی.

مؤسسات و سایت‌های کاریابی در سوئیس

مراکز اشتغال منطقه‌ای (RAV/ORP/URC) در شهرهای مختلف سوئیس به شهروندان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا در یافتن کار کمک می‌کنند. اگر ساکن سوییس هستید می‌توانید با دفتر محلی خود تماس بگیرید یا از هر جای دنیا موقعیت‌های خالی فعلی را در صفحه وب‌سایت منطقه کاری آنها مشاهده کنید.

سایت‌های کار در سوئیس

شما می‌توانید مشاغل عمومی در سوئیس را در بسیاری از وب‌سایت‌ها پیدا کنید که بسیاری از آنها مشاغل در سوئیس را برای خارجی‌ها و به زبان انگلیسی تبلیغ می‌کنند.

ویزای همراه کاری سوئیس

فقط افرادی که دارای مجوز اقامت C سوییس هستند مجاز به پیوستن به بستگان خود هستند.

دارندگان ویزای کاری یا عضو اتحادیه اروپا می‌توانند همسر/شریک، فرزندان، نوه‌ها، والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان را با خود همراه کنند. همچنین همسران در سوئیس دارای حق اشتغال آزاد هستند.

فقط همسران / شرکای دارندگان کشور ثالث C با مجوز و فرزندان زیر 18 سال می‌توانند وارد کشور سوییس شوند. همسران حق دارند کار کنند و یا خوداشتغالی داشته باشند. افراد دارای مجوز اقامت B یا L حق تماس با اعضای خانواده خود را ندارند. بااین‌حال، مقامات ادارات مهاجرتی تحت شرایط خاصی به همسر و فرزندان تحت تکفل اجازه می‌دهند تا به سوییس بیایند. در این موارد، همسران حق کار در سوئیس را نیز دارند.

نحوه اخذ اقامت و تابعیت در سوئیس

برای دریافت مجوز اقامت، یک کانتون سوئیس باید یک توافقنامه مالیاتی با دولت امضا کند. متقاضی بیمه درمانی را نیز بر عهده می‌گیرد.
مقدار مالیات کسر شده به کانتون بستگی دارد، بنابراین شما باید محل زندگی خود را انتخاب کنید. کانتون زوریخ در برنامه اجازه اقامت برای افراد مستقل از نظر مالی شرکت نمی‌کند.
باید برای برنامه اجازه اقامت سوئیس مختص افراد دارای استقلال مالی یک توافقنامه مالیاتی با مقامات سوئیس آماده کنید.
دولت کانتونی که متقاضی مایل به اقامت در سوئیس است، میزان مالیاتی را که باید برای دریافت اجازه اقامت اخذ شود، تعیین می‌کند.
این برای اطمینان از قانونی‌بودن درآمد، عدم وجود سابقه کیفری ضروری است.

اگر متقاضی مقررات ویزای کشورهای شینگن را نقض کند یا با مقامات مشکل داشته باشد، ممکن است اجازه اقامت وی رد شود.
متقاضی باید مدارک مجوز اقامت را شخصاً به شهرداری استانی که می‌خواهد در آن زندگی کند ارائه می‌کند.
در انتها شما فقط باید  منتظر تأیید باشید و پس از بررسی مدارک شما کارت اقامت سوئیس خود را دریافت خواهید کرد.
مجوز اقامت به مدت 1 سال با امکان تمدید معتبر است. اگر متقاضی شرایط توافق با کانتون را داشته باشد، اجازه اقامت تمدید می‌شود.

سخن نهایی

با حقوق بالا و مالیات کم، سوئیس مکانی جذاب برای کار حرفه‌ای از سراسر جهان است. علاوه بر این، این کشور به تعداد زیادی نیروی کار ماهر نیاز دارد. درخواست‌های ویژه‌ای برای مشاغل خاصی وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را با نیروی کار موجود در بازار سوئیس پر کرد. پس همین امروز برای اخذ ویزای کاری سوییس اقدام کنید.

منابع

immigrantinvest

expatica

russianvagabond

schengenvisainfo

internations

 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به سوئیس

رزرو وقت مشاوره حضوری اقامت کاری

بارگذاری...

مطالب مرتبط

حق اولاد در سوئد

حق اولاد در سوئد

سوئد از جمله از کشورهایی است که در شمال قاره‌ی اروپا در منطقه‌ی اسکاندیناوی واقع شده است. پایتخت این کشور که بزرگ‌ترین شهر سوئد نیز می‌باشد، استکهلم نام دارد. از نظر مساحت سوئد، چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. سوئد عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت...

ادامه مطلب
بالاترین حقوق در سوئد

بالاترین حقوق در سوئد

سوئد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای کار و تحصیل است. به این جهت که این کشور از نظر اقتصادی جایگاه بسیار ارزنده ای دارد؛ همچنین نرخ پایین بیکاری برای جویندگان کار همواره جذاب بوده است. مشاغل مورد نیاز کشور سوئد هر کشور همیشه زمینه ای برای اشتغال افراد تحصیل کرده و...

ادامه مطلب
بازنشستگی در سوئد

بازنشستگی در سوئد

سوئد، کشوری واقع در شمال قاره‌ی اروپا می‌باشد که با کشور‌هایی نظیر فنلاند و نروژ مزر مشترک دارند. شمال این کشور، سرد و قطبی است در حالی که اغلب مناطق جنوبی و مرکزی آن برای زندگی مناسب‌تر می‌باشد. زبان رسمی مردم سوئد ترکیبی از زبان آلمانی، دانمارکی و نروژی می‌باشد....

ادامه مطلب
اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای همین حالا تمدید شد!

اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای همین حالا تمدید شد!

اقامت سوئد با مدرک فنی حرفه‌ای یکی از سریع‌ترین راه‌های اقامت در  این کشور است که در این نوشه قصد داریم راهکارهایی را به شما بگویم تا با مدارک فنی خود به راحتی اقامت دائم در سوئد را بگیرید. امروزه کشور سوئد به یکی از مهاجر پذیر‌ترین نقاط جهان تبدیل شده است به گونه‌ایی...

ادامه مطلب
آموزش رزومه نویسی برای مهاجرت به سوئد

آموزش رزومه نویسی برای مهاجرت به سوئد

دوستان عزیز با ویدیو دوم از قسمت رزومه نویسی در خدمتتان هستیم. در این قسمت، سایت و نحوه نوشتن رزومه را به شما معرفی کرده و آموزش می‌دهیم. سایتی که به شما معرفی می‌کنیم، سایت اداره کار سوئد است که می‌توانید از طریق لینک زیر وارد سایت شوید:...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
تفاوت اقامت کاری با اقامت کادر درمان در سوئد

تفاوت اقامت کاری با اقامت کادر درمان در سوئد

اقامت کاری سوئد و اقامت کادر درمان در سوئد کاملا با هم متفاوت است؛ کادر درمان در حین انجام مراحل اقامتی خود به هیچ عنوان اجازه کار ندارند؛ به این معنی کادر درمان بعد از یک‌سال خواندن زبان سوئدی و قبولی در آزمون آن، شرکت در آزمون رشته تخصصی خود، گذراندن کارآموزی و به...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.