انتخاب صفحه

اگر برای تحصیل، کار، سفر و یا زندگی قصد رفتن به کشور سوئد را دارید، ابتدا باید از سفارت سوئد در تهران وقت بگیرید. گرفتن وقت سفارت سوئد، مراحل مختلف و متعددی دارد که انجام آن چندان ساده نیست و نیازمند دانستن یکسری از نکات و اطلاعات است. در این قسمت از مقاله ریسا گروپ برای شما اطلاعاتی کاربردی را درباره سفارت سوئد ارائه می‌دهیم و قدم به قدم شما را راهنمایی میکنیم تا بتوانید وقت این سفارت را به راحتی و بودن دردسر بگیرید و با کوچکترین مشکلی مواجه نشوید.

قبل از آنکه از مراحل گرفتن وقت سفارت آگاه شوید، بهتر است ابتدا مفهوم کلی آن را دقیق‌تر بشناسید.

فهرست مطالب

وقت سفارت سوئد چیست؟

اگر بخواهید به کارهای شما در سفارت کشور سوئد رسیدگی شود، باید قبل از انجام هر کاری از سفارت وقت بگیرید. بدون داشتن این وقت، عملاً باید قید انجام شدن کار خود را بزنید. این وقت به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای خود را در سفارت سوئد بدون اتلاف وقت و خستگی انجام دهید.

پس از آنکه سفارت، وقت مخصوص شما را تعیین کرد، در این زمان مشخص شده باید بدون تاخیر و به موقع حاضر شوید، در غیر این صورت وقت شما دیگر اعتباری نخواهد داشت.

ساختمان سفارت سوئد و بخش‌های مختلف آن

در خیابان پاسداران نبش کوچه نسترن، به ساختمان آجر سفالی که میرسید، پرچمی با رنگ آبی و زرد بر روی آن خودنمایی میکند. این پرچم بر روی ساختمان نشان از این دارد که شما در یک قدمی سفارت سوئد قرار گرفته‌اید.

در سفارت سوئد می‌توانید سوالات خود را با کارمندان سفارت مطرح کنید و مطئن باشید که پاسخی درست و کامل می‌گیرید. این کارمندان، شما را تا حد امکان درباره مسائلی همچون ویزای سوئد، شرایط زندگی در سوئد و هزینه‌های آن راهنمایی می‌کنند.

ساختمان سفارت سوئد

چگونه از سفارت سوئد وقت بگیریم؟

گرفتن وفت سفارت سوئد زحمت چندانی ندارد، زیرا از تاریخ اول آگوست 2016 ثبت درخواست به صورت آنلاین و غیرحضوری قابل انجام است. برای ثبت درخواست وقت سفارت خود به صورت آنلاین باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مراجعه به سایت سفارت سوئد (که در ادامه مقاله نوشته شده)
 • ساختن یک حساب کاربری در این سایت
 • تکمیل فرم مربوط به درخواست وقت سفارت
 • پرداخت هزینه برای وقت سفارت: هزینه‌ای که در این قسمت باید پرداخت کنید، مبلغ آن زیر یک میلیون تومان است و در مقایسه با هزینه درخواست ویزای سوئد بسیار کمتر است.

اطلاعاتی ضروری که باید در فرم درخواست وقت سفارت سوئد وارد کنید:

در فرم درخواست وقت سفارت، شما باید اطلاعات زیر را به زبان انگلیسی و یا سوئدی وارد کنید. این اطلاعات شامل:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • شماره تلفن و ایمیل (این شماره  تلفنی که به سفارت ارائه می‌دهید، مهم است که حتما در دسترس باشد، زیرا وسیله‌ایست تا سفارت، وقت شما را اطلاع دهد.)
 • شماره پاسپورت
 • دلیل درخواست وقت سفارت؛ دلایلی که در این قسمت ذکر می‌کنید میتواند یکی از موارد زیر را در بر بگیرد:
 1. درخواست مجوز شغلی
 2. اگر خانواده شما در کشور سوئد ساکن هستند و می‌خواهید به آنها ملحق شوید، باید دلیل درخواست خود را برای گرفتن اقامت در کشور سوئد مطرح کنید.
 3. درخواست اقامت برای تحصیل در سوئد
 4. درخواست اقامت موقت به عنوان محقق در کشور سوئد
 5. تقاضای اقامت دائم

وقت سفارت سوئد پس از چه مدت زمانی مشخص می‌شود؟

پس از آنکه درخواست خود را برای گرفتن وقت سفارت سوئد به صورت آنلاین ثبت کردید، باید بین یک تا سه ماه صبر کنید تا وقت سفارت شما مشخص شود.

دو حالت برای تعیین وقت سفارت شما وجود دارد که بسته به شرایط خود، می‌توانید از هر یک از آنها استفاده کنید؛ این دو حالت شامل:

فوری

وقت فوری برای زمانی کاربرد دارد که شما می‌خواهید هر چه سریع‌تر مراحل اخذ ویزا و رفتن به کشور سوئد را طی کنید. در حالت فوری در کمتر از یک ماه برای شما وقت سفارت تعیین میشود و برای گرفتن این نوع وقت لازمست مبلغی را اضافه‌تر پرداخت کنید.

هشداری مهم درباره گرفتن وقت فوری سفارت

برخی افراد سودجو ممکن است شما را با وعده‌های دروغین برای گرفتن وقت فوری ترغیب کنند. اعتماد به این افراد، نتیجه‌‌ای جز خسارت مالی و اتلاف وقت برای شما به همراه نخواهد داشت. بهتر است قبل از هر گونه اقدام و اعتماد به اینگونه افراد، به موسسات معتبر خدمات ویزا مراجعه کنید.

عادی

گرفتن وقت عادی سفارت نسبت به حالت فوری آن نیازمند زمان بیشتری‌ است، اما  هزینه کمتری دارد. حالت عادی برای زمانی مناسب است که شما بیش از دو ماه زمان دارید و برای گرفتن ویزای خود چندان عجله‌ای ندارید.

اطلاعات ضروری و مهم درباره سفارت سوئد در تهران

بعد از آنکه وقت سفارت شما مشخص شد، برای پیگیری کارهای خود باید در سفارت سوئد در تهران حاضر شوید. دانستن اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند تا هر چه سریعتر به این سفارت دسترسی پیدا کنید.

آدرس سفارت کشور سوئد:

تهران، پاسداران، بالاتر از فرمانیه، خیابان بوستان، نبش کوچه نسترن، پلاک 27

شماره تماس سفارت سوئد:

22296802 – 23712200 (021)

شماره فکس سفارت کشور سوئد:

22286021 (021)

ایمیل سفارت:

ambassaden.teheran@gov.se

آدرس وب‌سایت سفارت:

http://www.swedenabroad.com

در نظر داشته باشید که اگر بخواهید درخواست وقت سفارت خود را به صورت تلفنی پیگیری کنید، باید روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر و ساعت 14 تا 16 تماس بگیرید. در روزهای پنج‌شنبه، ساعت پاسخگویی تلفنی محدودتر است و از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر جوابگوی شما هستند.

برای پیگیری وقت سفارت خود به صورت حضوری باید در یکی از زمان‌های زیر به سفارت سوئد بروید تا آن‌ها پاسخگوی شما باشند؛ روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 16 بعدازظهر و روزهای پنج شنبه از 8 صبح تا 14:30 ظهر.

نکاتی کاربردی برای گرفتن وقت سفارت کشور سوئد

 • توجه داشته باشید که اگر درخواست وقت سفارت خود را در برخی فصل‌ها مانند تابستان ثبت کنید، به دلیل تعدد درخواست‌ها، احتمال آنکه درخواست شما با تاخیر و در مدت زمان طولانی پاسخ داده شود، زیاد است؛ بنابراین اگر برای انجام کارهای خود در سفارت عجله دارید، در این فصل‌ها وقت سفارت خود را ثبت نکنید.
 • پس از آنکه تمام مراحل درخواست وقت سفارت را به صورت آنلاین انجام دادید، این مراحل و اطلاعات را حتما در یک فایل برای خود ذخیره کنید و از آنها پرینت بگیرید. پرینت این اطلاعات و ارائه آن برای زمان حضور شما در سفارت ضروری است.
 • خوشبختانه برای گرفتن وقت سفارت سوئد، نیازی نیست که مصاحبه‌ای را انجام دهید. ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت و پرداخت هزینه در این مرحله کفایت میکند.
 • اگر قصد شما از گرفتن وقت سفارت سوئد، دریافت ویزا است، در این شرایط لازمست فرم درخواست ویزا را به همراه فرم وقت سفارت پر کنید.
 • اگر نتوانستید در زمانی که سفارت سوئد برای شما تعیین کرده در این مکان حاضر شوید، فرم درخواست قبلی شما دیگر اعتباری ندارد و باید فرم درخواست جدیدی را برای وقت سفارت پر کنید.
 • برای آنکه وقت سفارت شما سریع‌تر و راحت‌تر مشخص شود، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از درخواست خود، به تقویم سفارت سوئد نگاهی بیندازید. اطلاعات این تقویم به شما کمک میکند تا وقت‌های خلوت و خالی سفارت را مشاهده کنید و بر اساس این زمان‌ها درخواست خود را به موقع ثبت کنید.
 • مهم است که هنگام حضور در سفارت سوئد، ظاهر شما مرتب و آراسته باشد و وسایلی مانند: موبایل و ساعت دیجیتال را به همراه نداشته باشید.
 • پس از آنکه در سفارت سوئد حاضر شدید، باید انگشت‌نگاری انجام دهید. برای آنکه انگشت‌نگاری شما به دور از هر گونه خطایی انجام شود، باید انگشتان شما سالم باشد و زخمی نداشته باشد.
 • در صورتی که بخواهید ویزای تحصیلی یا کاری دریافت کنید، درخواست وقت سفارت شما زودتر پاسخ داده می‌شود. دلیل این اولویت از طرف سفارت اینست که اینگونه ویزاها دارای تاریخ اعتبار مشخصی هستند و پس از این تاریخ منقضی می‌شوند.
 • اگر شما قرار است به همراه چند نفر دیگر برای وقت سفارت خود اقدام کنید، باید هریک از مراحل را به صورت جداگانه و مجزا انجام دهید.
 • قبل از آنکه کارهای مربوط به سفارت را انجام دهید، اطمینان پیدا کنید که می‌توانید تمامی هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید. این هزینه‌ها بسته به زمان اقدام شما متفاوت است و در صورت پرداخت نکردن هر یک از آن‌ها، کارهای شما در سفارت ناقص و نیمه تمام رها می‌شود.

نکاتی کاربردی برای گرفتن وقت سفارت سوئد

انواع ویزای سوئد

یکی از دلایل مهمی که افراد به وقت سفارت سوئد نیازمند هستند، دریافت ویزای این کشور است. بسته به هدف و انگیزه‌ای که برای زندگی در سوئد دارید، نوع ویزا شما نیز متفاوت خواهد بود. انواع ویزاهایی که میتوانید برای زندگی در سوئد دریافت کنید، شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای تحصیلی

اگر  قصد شما برای زندگی در سوئد، ادامه تحصیل است، در این حالت باید هنگام گرفتن وقت سفارت، علت درخواست خود را دریافت ویزای تحصیلی بنویسید. یکی از مدارک مهمی که باید برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت سوئد ارائه دهید، نامه پذیرش از سمت دانشگاه، مدرسه و یا کالجی در سوئد است که قرار است در آنجا تحصیل کنید.

ویزای شغلی

ویزای شغلی مخصوص کسانی‌ست که می‌خواهند در سوئد کار کنند و شغلی داشته باشند. این افراد ابتدا باید از یک شرکت، موسسه و یا کارفرما در سوئد یک پذیرش‌نامه دریافت کنند و این نامه را برای دریافت ویزای کاری به سفارت سوئد تحویل دهند.

ویزای توریستی

ویزای توریستی برای کسانی صادر می‌شود که کشور سوئد را به عنوان مقصدی برای تفریح و گردش در نظر گرفته‌اند، البته دریافت ویزای توریستی از سمت سفارت سوئد چندان ساده نیست و باید شما مدارکی مانند: بلیط هواپیما و نامه رزرو هتل خود را به این سفارت تحویل دهید.

ویزای درمانی

ویزای درمانی برای بیمارانی‌ست که قصد دارند روند درمان خود را در کشور سوئد طی کنند. برای دریافت این ویزا از سفارت سوئد، شما باید به وسیله مدارکی مستند ثابت کنید که امکانات و خدمات درمانی مناسبی همانند سوئد در کشور شما وجود ندارد؛ در غیر این صورت بعید است درخواست شما را قبول کنند.

ویزای دیدار از اقوام و دوستان

این ویزا برای حالتی‌ست که شما در کشور سوئد، دوست یا خویشاوندی دارید و می‌خواهید به دیدار آنها روید. مدت زمان و اعتبار این ویزا معمولا 3 ماه است و مدارکی که سفارت سوئد از شما میخواهد، شامل دعوتنامه از سمت دعوت‌کننده و نامه تمکن مالی مسافر است.

اسم و فامیل، آدرس دقیق محل سکونت و شغل دعوت‌کننده از جمله مواردیست که در متن دعوت‌نامه شما باید قید شود.

ویزای مخصوص سرمایه‌گذاری

برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری، شما باید سرمایه و پشتوانه مالی کلانی داشته باشید؛ به طور مثال اگر از طریق داشتن یک شرکت برای ویزای سرمایه‌گذاری سوئد اقدام می‌کنید، باید 51 درصد از سهام آن شرکت متعلق به شما باشد .

ویزای ازدواج و یا پیوستن به خانواده

اگر همسر یا خانواده شما ساکن کشور سوئد باشند، شما میتوانید از این فرصت استفاده کنید و برای دریافت ویزای خود در سفارت سوئد اقدام کنید.

ویزا برای حضور در رویدادهای ورزشی و فرهنگی

تصور کنید یک رویداد ورزشی و یا فرهنگی در یکی از شهرهای سوئد قرار است برگزار شود و حضور شما در این رویداد الزامیست. برای آنکه بتوانید در این رویداد حاضر شوید، باید ویزای سوئد را داشته باشید. ویزای شما در صورتی مورد قبول سفارت کشور سوئد قرار میگیرد که علاوه بر مدارک لازم، نامه‌ای را از طرف ارگان یا سازمان برگزارکننده این مراسم، ارائه دهید.

ویزای شهروندی

برای دریافت ویزای شهروندی شما باید صبر، تلاش و زمان زیادی را صرف کنید. یکی از شرایط لازم برای دریافت این نوع ویزا، زندگی و اقامت چندین ساله شما در کشور سوئد است. با دریافت این ویزا شما همانند یک شهروند سوئدی از خدمات و امکانات این کشور بهره‌مند می‌شوید.

مراحل و روش‌های گرفتن وقت سفارت سوئد برای دریافت ویزا

برای گرفتن وقت سفارت سوئد به منظور دریافت ویزا میتوانید از دو روش آنلاین و حضوری استفاده کنید. روش آنلاین برای کسانی مناسب است که ساکن تهران نیستند و رفت و آمد به این شهر برایشان دشوار است. در روش آنلاین باید به سایت مهاجرتی سوئد مراجعه کنید و برای خود یک حساب کاربری بسازید. در این سایت یک اپلیکیشن ویزا در اختیار شما قرار می‌گیرد تا آن را تکمیل کنید. در این مرحله باید مبلغ 80 یورو را از طریق مسترکارت  خود و یا دیگران پرداخت کنید.

در روش حضوری، همان طور که از نام آن پیداست، باید به صورت حضوری به سفارت کشور سوئد در تهران مراجعه کنید و فرم‌های مربوط به ویزا را به صورت دستی پر کنید. در روش حضوری نیازی به داشتن مستر کارت نیست و میتوانید مبلغ 80 یورو را به صورت نقدی پرداخت کنید.

آیا همه افراد موظف‌اند برای دریافت ویزا مبلغ 80 یورو را پرداخت کنند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوشبختانه پرداخت این هزینه برای همه افراد اجباری نیست و افراد ذکر شده در لیست زیر، نیازی نیست که هزینه‌ای را پرداخت کنند.

 • کودکانی که زیر شش سال سن دارند.
 • دانشجویانی که قصد آنها از ورود به کشور سوئد، گذراندن دوره‌های علمی و تحقیقاتی است.
 • نمایندگان شرکت‌ها و سازمان‌های غیر دولتی که کمتر از 25 سال سن داشته باشند.
 • کسانی که در سوئد قصد شرکت در سمینارها، همایش‌ها، رویدادها و برنامه‌های ورزشی را دارند.
 • شهروندان اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند، سوئیس و ژاپن هزینه کمتری را پرداخت میکنند و یا به طور کلی از پرداخت هزینه معاف می‌شوند.

مدارک  لازم برای حضور در سفارت سوئد

پس از آنکه وقت سفارت شما برای دریافت ویزا مشخص شد، حال نوبت آنست که مدارک خود را در اسرع وقت آماده کنید و با در دست داشتن این مدارک در سفارت کشور سوئد حاضر شوید.

این مدارک و اطلاعات عبارتند از:

 • پاسپورت به همراه کپی آن: پاسپورتی که به اداره سفارت تحویل می‌دهید، باید 6 ماه پس از زمان خروج شما از کشور اعتبار داشته باشد و دارای 2 صفحه خالی باشد.
 • شماره تماس و ایمیل
 • فرم مربوط به وقت سفارت
 • رسید پرداخت هزینه‌ها
 • نسخه چاپی از فرم تکمیل و امضا شده مربوط به درخواست ویزا
 • کپی از ویزاهای قبلی
 • عکسی که در قالب پاسپورتی باشد و از زمان چاپ آن بیش از 6 ماه نگذشته باشد.
 • فرم درخواست ویزای سوئد که باید به صورت  تکمیل و امضا شده به سفارت تحویل داده شود.
 • بیمه‌نامه درمانی و سلامت
 • ارائه نامه‌ای مبنی بر دلیل و هدف شما از سفر به کشور سوئد
 • نامه رزرو هتل
 • بلیط هواپیما به همراه اطلاعات دقیق آن
 • ارائه مدارک و اسناد واقعی برای اثبات توانایی مالی
 • شناسنامه و ارائه سندهای معتبری مانند: ازدواج، تولد فرزند و یا فوت همسر

مدارکی در قسمت بالا گفته شد، حتما باید در سفارت سوئد همراه شما باشند. اگر یکی از این مدارک را فراموش کنید، مجددا باید برای تکمیل آنها به سفارت سوئد مراجعه کنید.

کمک گرفتن از آژانس‌های گردشگری و مسافرتی برای اخذ وقت سفارت سوئد

اگر فکر می‌کنید فرآیند گرفتن وقت سفارت برای شما دشوار و حوصله‌بر است، در این صورت می‌توانید از موسسات مهاجرتی و آژانس‌های گردشگری کمک بگیرید. برای دریافت خدمات از این موسسات، تنها کافی‌ست اطلاعات و مدارک شخصی خود را به آنها تحویل دهید، سپس در کمترین زمان ممکن، تمام مراحل مربوط به گرفتن وقت سفارت شما انجام میشود. برای انجام شدن اینگونه خدمات از سوی شرکت‌های مهاجرتی، شما باید مبلغی را به آنها پرداخت کنید که مقدار آن چندان زیاد نیست.

معرفی یک شرکت معتبر مهاجرتی

انتخاب با شماست که مراحل دریافت وقت سفارت و کارهای مربوط به مهاجرت را خودتان انجام دهید و یا به موسسات مهاجرتی بسپارید.

در نظر داشته باشید که اگر مسئولیت این کار را خودتان به عهده بگیرید، باید زمان، تلاش و انرژی فراوانی را در این مسیر صرف کنید. مزیت این روش در پرداخت هزینه کمتر است، البته در نظر داشته باشید در این روش که خودتان صفر تا 100 کارها را به عهده می‌گیرید، ممکن است زمان و بخشی از پول شما به دلیل خطاهای احتمالی هدر رود.

در صورتی که مایل بودید کارهای مربوط به سفارت و مهاجرت خود را به شرکت‌های مهاجرتی بسپارید، پیشنهاد ما به شما شرکت معتبر سوییدیش رزیدنسی است.

شرکت سوییدیش رزیدنسی با تجربه و سابقه درخشان چندین ساله، مشاور و راهنمای شما در زمینه مهاجرت و امور مربوط به سفارت سوئد خواهد بود.

بیش از 95 درصد از افرادی که از خدمات این شرکت در رابطه با پرونده‌های اقامتی و مهاجرتی استفاده کرده‌اند، رضایت کامل خود را اعلام کرده‌اند. پشتیبانی لحظه به لحظه و ارائه مشاوره‌های تخصصی رایگان، دو علت مهم رضایت افراد از خدمات شرکت ریسا گروپ است.

ثبت ریسا گروپ به عنوان یک شرکت  قانونی در سوئد، این اطمینان را به شما میدهد که خدمات این شرکت تا چه حد معتبر و امن است. اگر می‌خواهید درباره شرکت ریسا گروپ اطلاعات بیشتری کسب کنید، میتوانید به سایت allabolag.se مراجعه کنید.

نتیجه گیری

هر کاری که در ارتباط با کشور سوئد داشته باشید، ابتدا باید از طریق سفارت آن اقدام کنید. ساختمان این سفارت در یکی از خیابان‌های تهران به نام پاسداران واقع شده است و در ساعات و روزهای مشخصی پاسخگوی شما خواهد بود.

سفارت سوئد برای آنکه بتواند به درستی به امور شما رسیدگی کند، باید وقت مشخصی را برای شما در نظر بگیرد. خوشبختانه برای گرفتن وقت، نیازی نیست تا در سفارت حاضر شوید. این کار را میتوانید از طریق سایت اداره سفارت سوئد به صورت آنلاین انجام دهید.

برای درخواست وقت سفارت، شما باید اطلاعات شخصی خود را در یک فرم وارد و مبلغ نسبتا کمی را پرداخت کنید. در فرم درخواست وقت سفارت، اطلاعات شما باید کامل و واقعی باشد تا در مراحل بعدی کارهای خود، به مشکل برنخورید.

بیشترین درخواست‌ها برای وقت سفارت سوئد، برای آنست که افراد بتوانند ویزای این کشور را بگیرند. این ویزا ممکن است از نوع شغلی، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، توریستی و … باشد.

دریافت ویزای کشور سوئد نیازمند حضور شما در سفارت این کشور است. قبل از آنکه در سفارت سوئد حاضر شوید، باید مدارکی مانند: پاسپورت، علت درخواست ویزا، عکس پاسپورتی، نامه تمکن مالی و … را از قبل آماده کنید.

اگر برای شما گرفتن وقت سفارت و ویزای سوئد چندان راحت نیست، میتوانید از خدمات آژانس‌ها و شرکت‌های معتبر مهاجرتی استفاده کنید. این شرکت‌ها در قبال پرداخت مقداری هزینه، تمام کارهای سفارت شما را به سرعت انجام میدهند تا دغدغه و نگرانی شما در این مسیر به حداقل برسد.

آیا شما تا به حال برای دریافت ویزا یا انجام کارهای مربوط به سفارت از خدمات این شرکت‌ها استفاده کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما بله است، تجربه استفاده خود را برای ما بنویسید.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.