انتخاب صفحه

اگر به شما بگویند در این دنیا کشوری وجود دارد که آسمانش پاک است، درآمد و رفاه مردم در آن بسیار مطلوب است و مردمش تمام رفتارها و برخوردهایشان انسانی‌ست، شاید فکر کنید که اینچنین کشوری در خواب و خیال وجود دارد، اما خبر خوب اینکه چنین کشوری در شمال اروپا وجود دارد و نامش سوئد است.

سوئد کشوری است که می‌توانید سال‌ها در آن زندگی کنید و بهترین تجربه‌های مالی، عاطفی و اقتصادی را برای خود رقم بزنید.

در این قسمت از مقالات ریسا گروپ قصد داریم تمامی اطلاعات و دانستنی‌های مربوط به کشور سوئد را را برای شما شرح دهیم. آب و هوا، زبان رسمی، جمعیت، دین، خلق و خو، فرهنگ، شرایط اقتصادی سوئد و… از جمله مواردی هستند که در این مقاله با آنها آشنا می‌شوید.

این اطلاعات همانند یک راهنمای جامع و کامل برای شما خواهد بود تا بتوانید این کشور را بهتر و دقیق‌تر بشناسید.

موقعیت جغرافیایی سوئد را بهتر بشناسید

کشور سوئد در شمال اروپا یعنی در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. ممکن است فکر کنید وسعت و بزرگی سوئد چندان زیاد نیست، اما خوب است بدانید که این کشور با مساحت ۷۹۰/۴۴۹ کیلومترمربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا به حساب می‌آید. طول کشور سوئد نیز چشم‌گیر و قابل توجه است، به طوری که ابتدا تا انتهای آن 1574 کیلومتر فاصله دارد.

همسایگان معروف کشور سوئد

اگر سفر کردن به کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک را دوست دارید، از طریق سوئد به راحتی می‌توانید به این کشورها سفر کنید، زیرا این کشورها در نزدیکی و همسایگی سوئد قرار دارند.

پایتخت کشور سوئد و استان‌های مهم آن

همان طور که احتمالا می‌دانید، پایتخت سوئد بزرگترین شهر این کشور یعنی استکهلم است. سوئد شامل 25 استان است که گوتنبرگ، مالمو، اوپسالا و لوند از شهرهای مهم و معروف این استان‌ها هستند.

 سردی آب و هوای سوئد در تمام قسمت‌های آن چندان اذیت‌کننده نیست!

سرد بودن آب و هوای سوئد، آنقدر در ذهن اکثر آدم‌ها پررنگ است که حتی با فکر کردن درباره آن هم سردشان می‌شود و حس می‌کنند باید خود را با لباسی گرم بپوشانند.

با توجه به آنکه کشور سوئد در شمال اروپا واقع شده، دور از انتظار نیست که آب و هوای آن سرد باشد، البته این تصور اشتباه است که فکر کنید این کشور در تمام بخش‌های خود و در همه فصل‌ها دارای آب و هوای سرد است.

کشور سوئد در واقع در قسمت جنوبی و مرکزی خود از آب و هوای معتدل و مرطوب و در بخش شمالی از آب و هوای سرد برخوردار است. سردی زیاد هوا در قسمت شمالی سوئد باعث شده تا اغلب جمعیت آن در قسمت جنوبی ساکن شوند.

اگر قصد سفر به این کشور را دارید و با سرما میانه چندان خوبی ندارید، پیشنهاد ما به شما اینست که در فصل تابستان و بهار به سوئد سفر کنید، البته در این فصل‌ها هم نباید انتظار گرمای زیادی را داشته باشید و بهتر است بخشی از چمدانتان را با لباس‌های پاییزی پر کنید.

روز در زمستان و شب در تابستان در سوئد معنایی ندارد!

زمستان‌های طولانی سوئد برای کسانی که آفتاب‌دوست و گرمادوست هستند، بسیار طاقت‌فرسا و اذیت‌کننده می‌شود. در زمستان، تابش خورشید در مناطق شمالی و سرد سوئد، بسیار اندک و به میزان 2 ساعت است و عملا روز در فصل زمستان در این کشور معنایی ندارد، اما در تابستان میزان تابش خورشید در روز به بیش از 18 ساعت  می‌رسد و کمبود روزهای آفتابی زمستان را جبران می‌کند.

از  پدیده خورشید نیمه شب در بخش شمالی سوئد چه می‌دانید؟

شاید برایتان سوال باشد که این میزان تفاوت از تابش خورشید در فصل‌های مختلف سوئد چه علتی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این حالت به دلیل پدیده خورشید نیمه شب (Midnight Sun) اتفاق می‌افتد. خورشید نیمه شب پدیده‌ای‌ طبیعی‌ست که در مناطق و کشورهای سرد و قطبی مانند: سوئد، نروژ، کانادا، روسیه و … رخ می‌دهد. در این پدیده، شما با همان اصطلاح 6 ماه شب و 6 ماه روز مواجه می‌شوید.

در این حالت 6 ماه از سال شما شاهد تابش و درخشش خورشید در طول شبانه‌روز هستید؛ به طوری که 6 ماه از سال شب و تاریکی را تجربه نمی‌کنید و هر چه هست، روز است و خورشید. در 6 ماه باقی مانده از سال برعکس این حالت رخ میدهد، یعنی اثری از خورشید نیست و سایه شب بر 6 ماه از سال حاکم است.

 اغلب مردم سوئد دین ندارند، اما انسانیت دارند!

به طور کلی بیشتر مردم سوئد به هیچ دینی اعتقاد ندارند، اما خوشبختانه احترام به عقاید و دین‌های متفاوت را خوب بلدند؛ در واقع شما در سوئد می‌توانید آزادانه به هر نوع دین و آیینی اعتقاد داشته باشید و خیالتان راحت باشد که برای حقوق انسانی شما بدون هیچ‌گونه تبعیضی، احترام قائل میشوند.

رایج‌ترین دین‌هایی که در کشور سوئد وجود دارد، مسیحیت و اسلام است، البته یهودیت و بودایی هم از جز دین‌های رایج و محبوب سوئد است.

کلیسای لوتران برای مسیحیان سوئد جز معتبرترین و رسمی‌ترین کلیساها به حساب می‌آید. معروف‌ترین اعیاد و مناسبت‌های مذهبی کشور سوئد شامل: عید پاک، کریسمس و Midsummer است.

زبان رسمی مردم سوئد و زبان‌های اقلیمی آن‌ها

مردم سوئد به زبان رسمی کشور خود، یعنی سوئدی صحبت می‌کنند. زبان سوئدی بسیار شبیه به زبان‌های نروژی و دانمارکی‌ست؛ بنابراین اگر با این زبان‌ها آشنا باشید، میتوانید تا حدی با سوئدی‌ها ارتباط برقرار کنید و منظور خود را به آن‌ها بفهمانید.

برخی از مردم سوئد با زبان‌های اقلیمی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. زبان‌های اقلیمی سوئد 4 نوع و شامل: فنلاندی، تورندال، رومان و ییدیش هستند.

کشور سوئد برای کسانی که زبان آنها اقلیمی‌ست، محدودیت‌ها و قوانینی را در نظر گرفته است؛ به طوری که آن‌ها همه جا نمیتوانند از این زبان استفاده کنند. به طور مثال این افراد باید زبان اقلیمی را در ارتباط با دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی تا حد مشخصی به کار ببرند.

اگر مهاجر کشور سوئد هستید، خود را به زبان سوئدی مجهز کنید

اگر قصد زندگی، تحصیل و یا به طور کلی قصد اقامت بلند مدت را در کشور سوئد دارید، این موضوع را در نظر داشته باشید، با وجود آنکه اغلب مردم سوئد به زبان انگلیسی ( حدود 89 درصد) آشنایی و یا تسلط دارند، اما شما با آموختن زبان سوئدی، خود را به سلاحی مجهز می‌کنید که باعث پیشرفت شما در کار، تحصیل و روابط می‌شود.

آیا مردم سوئد خلق و خویی شبیه آب و هوایشان دارند؟

حتما این نظر را درباره سوئدی‌ها فراوان شنیده‌اید که خلق و خوی آن‌ها همانند آب و هوایشان سرد و بی‌روح است. اگر تنها یکبار به سوئد سفر کرده باشید و یا با سوئدی‌ها در ارتباط باشید، متوجه می‌شوید که این نظر تنها یک قضاوت سطحی است.

درست است که سوئدی‌ها در برخورد اول، چندان گرم برخورد نمی‌کنند و شاید زود‌جوش نباشند، اما علت گرم برخورد نکردن آن‌ها بی‌عاطفگی و بی‌مهری نیست.

اغلب سوئدی‌ها در روابط خود، ترجیح میدهند که زمان طولانی با شخصی ارتباط داشته باشند و بعد از شناخت و اعتماد کافی صمیمی شوند. ممکن است مدت زمان طولانی بگذرد تا سوئدی‌ها در یک رابطه صمیمی شوند، اما اغلب رابطه‌هایشان عمیق، پایدار و سالم است.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سوئدی‌ها اینست که در برخورد با دیگران از هر نژاد، مذهب و جنسیتی که باشند در کمال مهربانی و ادب رفتار می‌کنند؛ بنابراین اگر روزی مهمان کشورشان شدید، از بابت برخورد خوب و کمک‌رسانی آنها خیالتان راحت باشد.

شرایط اقتصادی سوئد چگونه است؟

آنچه شرایط زندگی در سوئد را از سایر کشورها متمایز می‌کند، رفاه و وضعیت اقتصادی مطلوب این کشور است. شاید به خاطر همین رفاه و آسایش است که اغلب مردم در سوئد، شاد و امیدوارند و درصد زیادی از افراد برای مهاجرت، این کشور را انتخاب می‌کنند، البته این میزان از رفاه در سوئد همیشگی نبوده و بعد از جنگ جهانی دوم، اقتصاد این کشور از طریق درآمد تولید خالص ملی رونق گرفته است.

از جمله عواملی که باعث شده تا سوئد جز مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورها به حساب آید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نرخ بیکاری در سوئد بسیار پایین و در حدود 5.6 درصد است.
 • بیشترین فعالیت اقتصادی و درآمد سوئد حاصل از صادرات عظیم و قدرتمند این کشور به کشورهایی مانند: آلمان، آمریکا، انگلیس، دانمارک، فرانسه و … است. صادرات این کشور برای مواردی همچون: ماشین آلات، کاغذ، وسایل نقلیه موتوری، آهن، فولاد و مواد شیمیایی صورت می‌گیرد.
 • با توجه به گستردگی وسعت جنگل‌ها در سوئد، بخش قابل توجهی از صادرات این کشور به چوب اختصاص پیدا می‌کند.
 • شاید باور آن سخت باشد، اما مردم سوئد هیچ کدام وضعیت زیر خط فقر را تجربه نمی‌کنند، چرا که میزان تورم در این کشور 1.4 درصد است.
 • جالب است بدانید، بخش زیادی از درآمد دولت سوئد از طریق مالیات و سرمایه‌گذاری‌های مردم تامین می‌شود.

پاسخ به چند سوال مهم اقتصادی درباره شرایط زندگی در سوئد

آیا تحصیل در سوئد رایگان است و هزینه‌ای ندارد؟

ممکن است بسیاری از افراد به دلیل شرایط ایده‌ال رفاهی در سوئد، فکر کنند که تحصیل در آن رایگان است. این تفکر اشتباه است زیرا از سال 2011 میلادی برای تحصیل در سوئد، شما باید پول پرداخت کنید. این هزینه‌ها قطعا برای همه دانشگاه‌ها یکسان نیست و شامل: ثبت‌نام، خوابگاه، تغذیه و سایر مخارج می‌شود.

بیشترین نیاز شغلی سوئد برای چه نیروهای متخصص و رشته‌های تحصیلی‌ست؟

اگر در فعالیتی مرتبط با رشته تحصیلی خود مهارت داشته باشید، در سوئد برای شما همیشه کار خواهد بود. رشته‌های تحصیلی که در سوئد کاربردی‌ست و می‌توانید با آنها شغل دلخواه خود را در کمترین زمان پیدا کنید، شامل: پزشکی، پرستاری، مددکار اجتماعی و IT ست.

هزینه زندگی در سوئد چگونه است؟

هزینه‌های زندگی در سوئد بسته به منطقه و شهری که زندگی می‌کنید، متفاوت است؛ به طور مثال هزینه‌ها در شهر استکهلم بسیار بیشتر از سایر شهرهای سوئد است. به طور کلی مخارجی که در سوئد شما باید پرداخت  کنید، ممکن است نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر باشد، اما نگران نباشید، درآمد شما قطعا پاسخگوی این مخارج خواهد بود.

جذاب‌ترین و خواندنی‌ترین دانستنی‌ها درباره کشور سوئد:

 • محال است شما در سوئد نشانه‌ای از بی‌نظمی را ببینید. تمامی خدمات و سرویس‌هایی که در این کشور دریافت می‌کنید، در نهایت نظم به شما ارائه می‌شود؛ به طور مثال ساعت حرکت وسایل حمل و نقل عمومی در سوئد بسیار دقیق است تا شما در کمال آرامش و بدون ذره‌ای تاخیر، بتوانید رفت و آمد کنید و به مقصد خود برسید.
 • اگر قصد مهاجرت به یکی از کشورهای خارجی را دارید، مطمئن باشید با مهاجرت به سوئد، بالاترین کیفیت و استانداردهای زندگی را تجربه خواهید کرد.
 • بیشترین درصد مهاجرت به سوئد از سمت کشور فنلاند است. این میزان بالای مهاجرت از فنلاند، شاید به دلیل شباهت‌های فنلاند و سوئد از نظر آب و هوا و فرهنگ باشد.
 • سوئد کشور احترام به تفاوت‌ها و ارزش نهادن به انسانیت است؛ حال فرقی نمی‌کند که یک انسان چه جنسیت، دین، نژاد، سن، مدرک، پول و یا هر چیز دیگری را دارا باشد.
 • توجه به حقوق کودکان در سوئد بسیار اهمیت دارد، به طوری که استفاده از چهره کودکان زیر 12 سال برای تبلیغات ممنوع است.
 • در سوئد می‌توانید خود واقعی‌تان باشید، چرا که فرهنگ مردم سوئد سرشار از سادگی‌ و به دور از هر گونه تعارف است.
 • عجیب است و جالب! در کشور سوئد بیش از 200 سال است که هیچ‌گونه جنگی رخ نداده است!
 • آنقدر میزان جرم و جنایت در سوئد پایین است که زندان‌ها در این کشور خاک میخورند و عملا کاربردی ندارد.
 • تعداد روزهای تعطیل در کشور سوئد محدود و به مدت 12 روز است. این مقدار کم از تعطیلات، فعالیت و تلاش زیاد مردم سوئد را نشان می‌دهد.
 • اگر در سوئد شاغل باشید و صاحب فرزند شوید، تسهیلات و مزایای ویژه‌ای را برای شما قائل می‌شوند.
 • 18 ماه مرخصی همراه با حقوق، کاهش حجم کار تا  زمان 8 سالگی کودک و پرداخت کمک هزینه تولد فرزند به مدت 16 ماه از جمله این تسهیلات برای والدین است.‌
 • مطمئن باشیدکه میزان حقوق شما در سوئد کافی و رضایت‌بخش خواهد بود، البته این نکته را در نظر بگیرید که میزان مالیات در سوئد کم نیست و بخشی قابل توجهی از حقوق شما صرف پرداخت مالیات می‌شود.
 • یکی از ویژگی‌های خاص کشور سوئد، اینست که شما در سطح خیابان هیچ مستی را نمی‌بینید. این کشور برای فروش مشروبات الکی دارای قوانین مخصوص به خود است. فروش مشروبات در فروشگاه‌هایی به نام بولاگت در ساعت و مقدار مشخص و ممنوعیت فروش مشروب به افرادی که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند، از جمله قوانین سوئد برای مصرف نوشیدنی‌های الکلی‌ست.
 • پاک‌ترین آسمان اروپا متعلق به کشور سوئد است. این کشور با تلاش شبانه‌روزی به مسائل محیط زیستی و بازیافت رسیدگی میکند و تولید زباله در این کشور نزدیک به صفر است. یکی از کارهای جذاب و خلاقانه‌ای که دولت سوئد در جهت بازیافت زباله انجام میدهد، قرار دادن دستگاه‌های دیجیتالی در قسمتهای مختلف شهر است. این دستگاه‌ها محلی برای جمع‌آوری بطری‌های شیشه‌ای هستند. شما با انداختن بطری خود در داخل دستگاه صاحب یک رسید می‌شوید. این رسید حکم مقداری پول را دارد تا شما بتوانید از فروشگاه‌ها خرید کنید.
 • در سوئد کمتر زنی را میبینید که از تبعیض جنسیتی رنج ببرد. حقوق زنان در این کشور در قالب قوانینی محکم و مشخص تعیین و اجرا می‌شود. جالب است بدانید که از سال 1980 در سوئد، زنان هم می‌توانند در جایگاه پادشاهی قرار بگیرند و این جایگاه مخصوص مردها نیست.
 • دانشگاه‌های سوئد به طور کامل پاسخگوی کسانی‌ هستند که سطح علمی بالا و امکانات پیشرفته برایشان اهمیت دارد. برخی دانشگاه‌های سوئد از رنکینگ و جایگاه بسیار خوبی در بین دانشگاه‌های معروف جهان برخوردارند.
 • خدمات پزشکی در سوئد با پیشرفته‌ترین و به روزترین سیستم‌ها ارائه می‌شود تا شما کوچکترین دغدغه‌ای را برای سلامتی خود نداشته باشید. توجه فراوان به تغذیه سالم در این کشور از دیگر مواردی‌ست که سلامت شما را تضمین و حفظ میکند.
 • سوئدی‌ها برای رفت و آمد خود به سایر کشورها به هیچ مشکلی برنمی‌خورند، چرا که گذرنامه سوئدی جز معتبرترین گذرنامه‌های دنیا به شمار میرود.
 • کشور سوئد با داشتن 10 میلیون نفر جمعیت، جز کشورهای کم‌جمعیت به حساب می‌آید. از این میزان جمعیت در سوئد، یک دهم از آنها جوان هستند و بین 15 تا 25 سال سن دارند.
 • اگر ایده خلاقانه‌ای را برای یک تجارت یا فعالیت اقتصادی در سر داشته باشید، دولت سوئد به شدت حامی و پشتیبان شما خواهد بود تا به ایده‌های خود جامه عمل بپوشانید.
 • شهروندان سوئدی از نظر مالی در امنیت و آرامش کامل به سر میبرند، زیرا سلامت و شفافیت مالی در سوئد در بالاترین حد خود رعایت می‌شود.
 • خوشبختانه سرعت اینترنت در سوئد، لاک‌پشتی نیست و شما میتوانید اینترنت را با بالاترین سرعت دریافت کنید و نگران کندی و یا قطع شدن آن نباشید.
 • یکی از سنت‌های غذایی رایج و پرطرفدار در بخش شمالی سوئد، خوردن یک نوع ماهی ترشیده به نام سوراسترومنینگ است. این غذا طعمی لذیذ، شور، خام و بویی فوق‌العاده ناخوشایند دارد. بوی این غذا آنقدر نامطبوع است که شما فکر می‌کنید قرار است یک ماهی گندیده را بخورید. بوی نامطلوب این ماهی به دلیل فرآیند تهیه آنست. این ماهی ابتدا در فصل بهار صید و سپس به مدت 6 تا 7 هفته در آبی کم نمک تخمیر می‌شود. بعد از فرآیند تخمیر، ماهی ‌در قوطی‌ها، کنسرو و روانه بازار شوند.

اگر میخواهید بوی غذای سوراسترومنینگ را کمتر حس کنید، باید آن را به همراه، نان خشک، کره، پنیر، سیب‌زمینی پخته نوش جان کنید.

کنسرو ماهی در کشور سوئد

 • اگر قرار باشد سوئد را با یک رنگ طبیعی بشناسید، آن رنگ قطعا سبز است؛ چرا که بیش از نیمی از مساحت این کشور با جنگل‌های سرسبز و چشم‌نواز پوشیده شده است. سوئد در اروپا حکم بهشتی را دارد که شما هر آنچه را از زیبایی طبیعی، امکانات و رفاه طلب کنید، برای شما فراهم می‌شود. در همسایگی این کشور مدرن، کشورهایی مانند: دانمارک، نروژ و فنلاند قرار دارد و پایتخت آن شهر زیبا و بزرگ استکهلم است.
 • یکی از دلایلی که باعث می‌شود شما در سوئد آرامش و شادی را تجربه کنید، سطح بالا رفاه و شرایط اقتصادی مطلوب این کشور است. رونق اقتصادی سوئد ناشی از صادرات قدرتمند این کشور به کشورهای آلمان، کانادا، آمریکا و … است. ماشین آلات، چوب، کاغذ، وسایل نقلیه، آهن، فولاد و … مهم‌ترین محصولاتی هستند که به این کشورها صادر می‌شوند.
 • مردم سوئد ویژگی‌های اخلاقی منحصر به فردی دارند که در کمتر جایی می‌توانید نظیر این رفتارها را ببینید. احترام به حقوق کودکان، بی‌تعارف بودن، ایجاد روابط پایدار و عمیق، کمک به مهاجرین، احترام به عقاید متفاوت از جمله ویژگی‌های ارزشمند مردم این کشور است.

مردم کشور سوئد

 • تنها موردی که شاید زندگی در سوئد را برای شما سخت کند، آب و هوای سرد آنست. البته این سردی هوا در مناطق شمالی و فصول سرد سال بیشتر حس می‌شود. در بخش شمالی سوئد در زمستان‌ها تابش خورشید به حدی کم می‌شود که روز ناپدید میشود و شب جای آن را می‌گیرد. خوشبختانه در تابستان، این حالت وجود ندارد و تابش مداوم خورشید روزهای آفتابی را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • چه سوئدی باشید و چه نباشید، قطعا برند IKEA برای شما آشناست. برند سوئدی IKEA آنقدر زیبا و همه پسند است که هر فردی دوست دارد، حداقل یک نمونه از وسایل آن را در منزل خود داشته باشد.

فروشگاه‌های IKEA نه تنها در سوئد بلکه در تمام کشورهای دنیا شعبه دارند. البته فروشگاه‌هایی که شما در سوئد میبینید، قطعا یک سرو گردن از سایر نقاط دنیا بالاتر هستند. سادگی، زیبایی و کارایی، شعار برند IKEA ‌است که تمامی این ویژگی‌ها را میتوانید در محصولاتشان به وضوح ببینید.

برند IKEA کالاهایی مانند: ظروف آشپزخانه، لوازم دکوراسیون خانه و هر آنچه که شما برای تکمیل یک خانه نیاز دارید، تولید می‌کند؛ البته علاوه بر لوازم خانه، وسایل شخصی هم جز تولیدات IKEA‌ است.

ارائه خدمات عالی و سریع به مشتریان، استفاده از سیستم‌های مدرن پرداخت و طراحی بی‌نظیر در فروشگاه‌های ایکیا آنقدر شما را مجذوب خواهد کرد که بعد از تجربه خرید در آن، بعید است به سراغ فروشگاه دیگری بروید.

شرکت ایکیا در کشور سوئد

اگر شما تجربه سفر یا زندگی در سوئد را داشته‌اید برای ما از تجربیات متفاوت و ناب خود بگویید. مشتاقانه آنها را میخوانیم.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.