انتخاب صفحه

در این مقاله قصد داریم تا بهترین کشور برای پناهندگی ایرانیان را از نظر شرایط اقامت و زندگی معرفی کنیم. زندگی کردن در شرایط ایده آل و داشتن احساس راحتی در طول حیات، از خواسته‌های بیشتر افراد است. در واقع آرزوی شیرین برای اکثر ما این است که در طول زندگی خود از نظر امنیتی، اقتصادی و همچنین آرامش، بهترین شرایط را داشته باشیم. شاید دست یافتن به این خواسته در شرایط کنونی کشور برای ما میسر نباشد و به فکر مهاجرت باشیم.

مهاجرت به نقاط مختلف جهان از روش‌های گوناگونی امکان پذیر است؛ هر یک از افراد با توجه به شرایط خود می‌توانند برای اخذ انواع ویزای کشورهای دیگر همچون ویزای کاری، تحصیلی، توریستی و… درخواست دهند و خیلی آسان به سایر نقاط جهان مهاجرت کنند.

روش مهاجرتی دیگر که تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان از این طریق وارد عمل می‌شوند، اخذ پناهندگی یک کشور است؛ اما سوال اینجاست که بهترین کشور برای پناهندگی کدام کشور است؟ عوامل مختلفی در این موضوع تاثیر می‌گذارند و نمی‌توان بهترین کشور را تنها با توجه به یک عامل خاص تعیین کرد. برای این که بتوانید در یک کشور به عنوان پناهنده اقامت داشته باشید، باید از شرایط عمومی زندگی در کشور مقصد آگاهی داشته باشید.

یکی از بهترین کشورها برای پناهندگی ایرانیان در سال 2022، کشور سوئد است. با توجه به این که کشور سوئد از جمله کشورهای پذیرای کنوانسیون ژنو بوده و این پیمان بین المللی را امضا کرده است، پناهندگی ایرانیان در این کشور، کار دشواری نیست. در ادامه به بررسی شرایط کلی پناهندگی در کشور سوئد می‌پردازیم.

پناهندگی ایرانیان_1

پناهندگی در سوئد

پیش از این که به بررسی شرایط پناهندگی در سوئد به عنوان بهترین کشور برای پناهندگی ایرانیان بپردازیم، لازم است یادآوری کنیم که در کل، اخذ اقامت یک کشور از طریق پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نبوده و به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود؛ مگر در شرایطی که راهی به جز پناهندگی برای افراد وجود نداشته باشد.

به طور کلی شما برای پناهنده شدن در سوئد، باید دلیل قانع کننده‌ای داشته باشید؛ برای مثال یک دلیل بسیار قانع کننده برای متقاضیان جهت اخذ پناهندگی کشور سوئد این است که در کشور خود دوران سخت و پر از تنش و آزاری را گذرانده باشند و یا به دلایل مختلف تهدید به مرگ شده باشند.

در اکثر موارد، متقاضیانی که درخواست اخذ پناهندگی کشور سوئد را دارند، به دلیل ناهنجاری‌های حکومتی و سیاسی در کشور خود دچار مشکل شده‌اند و به دنبال مقصدی برای داشتن یک زندگی آرام و به دور از هر گونه رنجش و سختی هستند. در کل افراد می‌توانند به سه طریق، پناهندگی کشور سوئد را اخذ نمایند؛ پناهندگی مذهبی، سیاسی و اجتماعی.

در مورد پناهندگی مذهبی باید اشاره کنیم که اکثر افرادی که به دلایل تغییر مذهب و دین خود، امکان ادامه زندگی در کشور ایران را ندارند، می‌توانند برای پناهندگی در کشور سوئد اقدام کنند و اقامت خود در این کشور را اخذ نمایند؛ همانطور که می‌دانید بسیاری از کشورهای جهان تغییر دین را امری غیرقانونی دانسته و فرد مورد نظر را محکم به مرگ می‌دانند. اخذ پناهندگی سوئد به دلایل اجتماعی نیز در شرایطی امکان پذیر است که افراد با توجه به داشتن زندگی بسیار دشوار در کشور خود، توانایی ادامه حیات در این کشور را ندارند؛ دلایلی همچون جنگ زدگی، گرسنگی و شرایط دشوار اقتصادی. باید گفت که اخذ پناهندگی از طریق کیس‌های اجتماعی، از جمله متداول‌ترین روش‌هایی است که متقاضیان از طریق آن برای اخذ پناهندگی کشورهای مختلف همچون سوئد اقدام می‌کنند.

پناهندگی ایرانیان_2

شرایط پناهندگی در سوئد

حالا که با روش‌های اخذ پناهندگی کشور سوئد آشنایی پیدا کردیم، لازم است شرایط پناهندگی در این کشور را تحت بررسی قرار داده و مراحل اصلی آن را به شکل دقیق و ریزبینانه مورد تحلیل قرار دهیم. تمام متقاضیان برای پناهندگی در کشور سوئد، پس از ورود خود به این کشور لازم است که برای پناهندگی در آن اقدام کرده و درخواست خود را ثبت نمایند.

برای این کار در ابتدا لازم است که متقاضیان، خود را به اداره پلیس کشور سوئد معرفی کنند. پس از معرفی خود، باید طبق روال عادی جهت ثبت نام به عنوان یک پناهنده و سپس انگشت نگاری در اداره پلیس اقدام کرده و پس از آن باید در کمپی که برای پناهندگان کشور سوئد در نظر گرفته شده است، مستقر شوند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر اقوام هر یک از پناهندگان در این کشور اقامت داشته باشند، این امکان برای آن‌ها وجود دارد که در صورت برخورداری از تمکن مالی و تامین نیازهای خود برای زندگی در این کشور، می‌توانند اقامت آن را کسب کرده و در کنار خانواده خود در این کشور زندگی کنند.

در این صورت افراد باید با مراجعه اداره مهاجرت در کشور سوئد، دلایل منطقی را برای پناهندگی خود در سوئد ارائه دهند تا بتوانند برای اقامت در این کشور اجازه رسمی بگیرند. پس از این که درخواست هر یک از پناهندگان توسط اداره مهاجرت تحت بررسی قرار گرفته و تایید شود، در نهایت این امکان برای آن‌ها وجود دارد تا مجوز اقامت خود در این کشور را دریافت کنند؛ مجوزی که برای اقامت در کشور سوئد در اختیار پناهندگان قرار می‌گیرد، با عنوان پاسپورت خاکستری شناخته می‌شود.

پناهندگی ایرانیان_3

شرایط کلی زندگی در سوئد برای پناهندگی ایرانیان

کشور سوئد از کشورهای کوچک اروپایی است که مورد توجه بسیاری از ایرانیانی قرار دارد که به مهاجرت و نقل مکان از کشور خود، تمایل دارند. زندگی در سوئد می‌تواند یک زندگی ایده آل باشد، با این که این کشور از جمله کشورهایی است که برای زندگی در آن، باید توانایی تامین نیازهای خود از نظر اقتصادی را داشته باشید؛ چرا که زندگی در سوئد به نسبت سایر کشورهای اروپایی هزینه‌بر است و می‌تواند بسیار گران تمام شود. واحد پول کشور سوئد کرون است.

این کشور، آب و هوایی سردسیر داشته و از نظر امنیت، اوضاع اجتماعی و سیاسی در شرایط بسیار ایده آلی به سر می‌برد. مردم کشور سوئد اکثرا خونسرد هستند، اما در کنار این روحیه خونسردی به آزادی و صلح اهمیت زیادی می‌دهند و مهم‌ترین موضوع برای آن‌ها، وجود حقوقی برابر بین تمام انسان‌ها می‌باشد. با توجه به تمامی این موارد و در صورت چشم پوشی از زمستان‌های سخت کشور سوئد، می‌توان از این کشور به عنوان بهترین کشور برای پناهندگی ایرانیان یاد کرد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.