انتخاب صفحه

در این مقاله بیشتر با شرایط تحصیل در سوئد، بورسیه‌ها، هزینه‌ها و دانشگاه‌های معتبر این کشور آشنا می‌شویم. مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود تا دانشجویان زیادی از ایران جذب تحصیل در سوئد ‌شوند را می‌توان کیفیت بالای آموزشی دانست که این کشور، ارائه می‌دهد.

زبان سوئدی

زبان رسمی سوئد، سوئدی است، اما بیشتر دانشجویان بین‌المللی می‌توانند انگلیسی صحبت کنند و این قضیه مشکلی ایجاد نمی‌کند، چون مردم سوئد به زبان انگلیسی نیز آگاهی دارند و در مراکز آموزش عالی به زبان انگلیسی صحبت می‌شود. در سوئد، هر کسی انگلیسی را از سنین پایین مطالعه می‌کند و نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌ها دارای زیرنویس هستند تا دوبله.

اقلیم

کشور پیشرفته سوئد در بخش اسکاندیناوی قاره اروپا و یکی از اعضای حوزه شینگن، با مناظر طبیعی متفاوت، تاریخچه و فرهنگی جذاب از شهرت فراوانی در سراسر جهان برخوردار است. طبیعت سوئد سرشار از مناظر بدیع، دریاچه‌ها، کوه‌ها و جنگل‌ها است و در مناطق شهری نیز ساختمان‌ها با معماری جذاب با خط ساحلی سوئد تلاقی می‌کنند. زمستان‌ها در سوئد طولانی و تاریک است. در اواخر / اواسط ماه ژوئن، سوئدی‌ها انقلاب تابستانی را جشن می‌گیرند، که “midsommar” نامیده می‌شود.

حمل و نقل

سوئد در شمال اروپا، بین فنلاند و نروژ واقع شده‌است. بزرگترین فرودگاه بین‌المللی آن، استکهلم آرلاندا با بیش از 170 مقصد در سراسر جهان است. اکثر شهرهای کوچک دانشگاهی سوئد به فرودگاه های محلی نزدیک هستند که می‌توان از طریق آرلاندا یا دومین فرودگاه داخلی استکهلم، بروما به آنها دسترسی پیدا کرد. (توصیه برای بازدیدکنندگان برای اولین بار: مراقب کلاهبرداران تاکسی باشید و همیشه قیمت را روی برچسب پنجره بررسی کنید. بسیاری از موارد در سوئد تنظیم شده‌است، اما قیمت تاکسی چنین نیست). سوئد همچنین دارای یک شبکه قطار سریع‌السیر و تعدادی از شرکت‌های مترو است. شما همچنین می‌توانید از ساحل به کشورهای دیگر با کشتی در امتداد دریای بالتیک سفر کنید.

نگاهی اجمالی به وضعیت کشور سوئد در زمینه تحصیلی

سوئد به خاطر صراحت خود نسبت به جامعه بین‌المللی شناخته شده‌است و سیستم آموزشی آن نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان در سوئد تحصیل می‌کنند، جایی که بیش از ۱۰۰۰ برنامه تحصیلی به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برخلاف بسیاری از کشورها، سوئد به دانشجویان بین‌المللی خود حق کار را در طول مطالعات خود می‌دهد. اگر شما به کار کردن در سوئد – پایتخت نوآوری اروپا- بعد از تکمیل مطالعات خود علاقه‌مند هستید، می‌توانید برای جستجوی کار درخواست دهید، حتی اگر شما از کشورهای اتحادیه اروپا / EEA نیستید.

امروزه سوئد، رفتار خود را نسبت به سالیان گذشته به سمت پیشرفت و برتری در بیشتر حوزه‌ها سوق داده و هیچ چیز بیشتر از این مورد، این واقعیت را ثابت نمی‌کند که سیستم آموزش عالی سوئد در جهان رتبه دوم است. آیا ما به تحقیقات حاشیه‌ای و چالش‌های دنیای واقعی در جوامع دانشگاهی چند فرهنگی اشاره کردیم؟

برای به دست آوردن تصویر بهتر در مورد مهاجرت تحصیلی به سوئد، باید بدانید که آموزش در اینجا بیشتر مربوط به خودسازی از طریق گروه‌های دانشجویی و مطالعات مستقل است تا گوش دادن به سخنرانی معمولی یک معلم.

برای یادگیری نکاتی در مورد نحوه تحصیل در سوئد و همچنین نگاهی اجمالی به زندگی دانشجویی، این راهنمای مطالعه در سوئد را بخوانید.

چرا در سوئد تحصیل کنیم؟

۱.  برای بسیاری از دانشجویان اروپایی، رایگان است

درست است! اگر شما از اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) بیایید، نباید هیچ هزینه شهریه‌ای را برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئد پرداخت کنید و این خبر خوبی است، چون شما می‌توانید از پولی که پس‌انداز می‌کنید، برای پوشش هزینه‌های زندگی که بیشتر از متوسط اروپا است، استفاده کنید. برخی دیگر ممکن است هزینه شهریه را که معمولا بین ۸۰،۰۰۰ و ۱۴۰،۰۰۰ نفر در هر سال است، پرداخت کنند. تا ۱۵۰۰۰ یورو، یا ۹۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰ دلار آمریکا، همچنین برای کسانی که خارج از اتحادیه اروپا / EEA هستند، هزینه تقاضانامه وجود دارد.

۲.  آزادی، برابری و پایداری

این‌ها سه ارزش اصلی جامعه و شهروندان سوئد هستند. این ارزش‌ها در تمام جنبه‌های زندگی، از جمله کار، آموزش، محیط طبیعی، و غیره منعکس می‌شوند.

سوئدی‌ها هر کمکی را برای تأمین پشتیبانی و منابعی که برای دستیابی به هدف علمی، شغلی، شخصی یا هر هدف دیگر نیاز دارید، در حد توان خود انجام خواهند داد.

۳. سوئد بهترین نمونه از رفتار دوستانه با محیط ‌زیست است

اگر از نظر محیطی آگاه هستید، از زندگی در اینجا لذت خواهید برد. سوئد اکنون برای مدتی طولانی در حال سرمایه‌گذاری در رفاه و حفظ طبیعت بوده‌است؛ این نشان‌دهنده نمونه‌ای از آن چیزی است که هر کشور می‌تواند از طریق مشارکت و تعهد انجام دهد؛ برای مثال: در سال ۲۰۴۰، سوئد قصد دارد به ۱۰۰ % تولید انرژی تجدیدپذیر دست یابد.

۴.  ذهنیت آزاد و پیشرو

سوئد یکی از مکان‌های شگفت‌انگیزی است که در آن نیازی نیست نگران این باشید که متفاوت باشید و یا این کار را انجام ندهید. آن‌ها از همه افراد بدون توجه به انتخاب‌های شخصی یا پیش‌زمینه، استقبال می‌کنند. استکهلم برای مثال، غالبا به عنوان یکی از آزادترین شهرهای جهان در نظر گرفته می‌شود.

۵.  انگلیسی به طور گسترده‌ای صحبت می‌شود

بیش از ۸۰ درصد از سوئدی‌ها زبان انگلیسی صحبت می‌کنند که هر وقت به کمک نیاز داشتید با آن‌ها تعامل داشته باشید یا فقط می‌خواهید از یک گپ کوچک کوچک لذت ببرید.

با این حال، ما توصیه می‌کنیم که حداقل اصول زبان سوئدی و معمول‌ترین کلمات آن را برای موارد نادر در زمانی که کسی را ملاقات می‌کنید که زبان انگلیسی صحبت نمی‌کند، یاد بگیرید.

چرا تحصیل در سوئد؟

تحصیل در سوئد چگونه است؟

تحصیل در سوئد احتمالا باعث آرامش شما خواهد شد. بله، دانش‌آموزان باید سخت کار کنند و انتظارات بالا است، اما سیستم آموزش عالی نیز بسیار انعطاف‌پذیر و غیر‌ رسمی است.

سرگرمی‌های دانشجویی محبوب شامل ورزش‌های تیمی، جوامع فرهنگی و فعالیت‌های خارج از خانه انجام می‌شود. یک زندگی شبانه عالی نیز وجود دارد که در آن باشگاه‌ها و بارها در شهرهای سوئد و اتحادیه‌های دانشجویی هستند.

در چه رشته و زمینه‌هایی می‌توان در سوئد تحصیل کرد؟

سوئدی‌ها از نظر تکنولوژی ماشین‌ها، فن‌آوری اطلاعات و محیط‌ زیست، عالی هستند؛ بنابراین حدس زدن این که کدام رشته‌ها از محبوب‌ترین حوزه‌های تحصیل در سوئد هستند، دشوار نیست. این‌ حوزه‌ها عبارتند از:

 • علوم کامپیوتر
 • درجات مهندسی
 • درجات هنری
 • مطالعات زیست‌محیطی
 • مطالعات فرهنگی

شهرهای بزرگ سوئد

سوئد مکانی عالی برای زندگی و تحصیل است. از سروصدای شهرهای بزرگتر مانند استکهلم، گوتنبرگ یا مالمو، تا شهرهای دنج دانشگاه مانند اوپسالا و لوند، در سوئد محلی برای هر نوع سلیقه وجود دارد.

خواه در انتها به حلقه قطب شمال در لولآ نزدیک شوید و یا در مالمو با قاره اروپا در ارتباط باشید، شهرهای قابل دسترسی با حمل‌ونقل عمومی گسترده و صحنه‌های دانشجویی شلوغ را پیدا خواهید کرد؛ بنابراین یکی از شهرهای سوئد را بررسی و انتخاب کنید.

دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها در سوئد

سوئد بیش از ۳۵ دانشگاه و کالج دارد و همه آن‌ها براساس استانداردهای اروپایی، برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند؛ به همین دلیل است که پنج دانشگاه از آن‌ها تقریبا همیشه در رده‌بندی جهانی آموزش عالی ظاهر می‌شوند.

بنابراین، جستجو را برای دانشگاه رویایی خود در سوئد، با دانشگاه‌های زیر شروع کنید:

 • دانشگاه اوپسالا
 • موسسه فن‌آوری سلطنتی
 • دانشگاه گوتنبرگ، دانشکده علوم
 • دانشگاه فن‌آوری چالمرز
 • دانشگاه Jonkoping
 • دانشکده اقتصاد Hanken

تحصیل در دانشگاه چالمرز سوئد

اطلاعات کاربردی برای تحصیل در سوئد

در سوئد، برنامه‌های کاربردی برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق یک سرویس برنامه اصلی، https://www.universityadmissions.se/?utm_source=Study.eu پردازش می‌شوند. هنوز هم می‌توانید مستقیماً از طریق دانشگاه و وب سایت‌های برنامه اقدام کنید. اسناد عمومی درخواست مورد نیاز عبارتند از:

 • سند شناسایی
 • سوابق تحصیلات متوسطه کامل شده (ترجمه شده به انگلیسی)
 • سوابق دانشگاه (ترجمه به انگلیسی)
 • اثبات مهارت زبان

علاوه بر اینها، اغلب دانشگاه‌ها تمایل دارند که مدارک دیگری را از شما بخواهند:

 • نامه انگیزشی یا انگیزه نامه
 • رزومه
 • نمونه کارهای دانشگاهی
 • توصیه‌نامه از سوی استادان و کارفرمایان

الزامات ویزای سوئد برای دانشجویان

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA می‌توانند بدون هیچ گونه الزامات ویزا در سوئد، تحصیل کنند. اگر شما از خارج از اتحادیه اروپا / EEA هستید، ممکن است نیاز به دریافت ویزای دانشجویی داشته باشید.

راه‌های مفید برای اطمینان از صلاحیت شما برای تحصیل در سوئد

1.دوره های آمادگی را بگذرانید

این نوع دوره‌ها دانشجویان متقاضی مدرک را قادر می‌سازد تا قبل از شروع دوره کارشناسی‌ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی خود، یک تحصیلات عالیه داشته باشند. دوره‌های آمادگی قبل از رشته تحصیلی خود مانند M.B.A، حقوق یا پزشکی و …. را بگذرانید، هر دوره پایه یا دوره آمادگی دیگری را که به شما امکان می‌دهد در دوره تحصیلی مورد نظر خود به راحتی تحصیل کنید را امتحان کنید.

2.زبان انگلیسی خود را از طریق یک دوره آموزشی زبان انگلیسی تقویت کنید

اگر شما در یک برنامه آموزشی در سوئد شرکت می‌کنید، باید ثابت کنید که مهارت‌های زبانی شما به اندازه کافی خوب هستند که در کلاس‌ها شرکت کنید و سخنرانی‌ها را درک کنید. این دوره‌ها می‌توانند شما را برای هر یک از آزمون‌های زبان انگلیسی که دانشگاه‌ها به آن نیاز دارند، آماده کنند.

آزمون‌های زبان انگلیسی

زبان انگلیسی در سوئد یک امر ضروری است، زیرا می‌بینید که چند برنامه کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به این زبان آموزش داده می‌شود. دانشگاه‌های سوئد موارد زیر را به عنوان اثبات مهارت‌های زبانی شما می‌پذیرند:

 • مطالعات دبیرستانی به زبان انگلیسی/ سوئدی
 • مطالعات دانشگاه قبلی به انگلیسی/ سوئدی
 • گواهینامه‌های زبان انگلیسی: TOEFL ، IELTS ، PTE Academic ، C1 Advanced یا C2 Proficiency

شرایط برای تحصیل در دوره کارشناسی

به منظور برآورده ساختن شرایط عمومی ورود به دوره کارشناسی، کلیه دانشجویان باید:

 • تحصیلات متوسطه (دبیرستان) خود را با موفقیت به پایان رسانده باشند.
 • قادر به نشان دادن مهارت در انگلیسی باشد. شرایط ورود به تحصیل در مقطع لیسانس در سوئد، معادل دوره متوسطه انگلیسی است.
 • برای دانش‌آموزانی که پس از 31 دسامبر 2009 نمرات نهایی مدرسه خود را دریافت کردند، برای ریاضیات شرط ورود اضافی به شرح زیر وجود دارد:

دانشجو باید دوره‌های ریاضی را با موفقیت به پایان برساند تا به سطح دوره‌های سوئدی ریاضیات a1 ، b1 یا c1 برسد.

شرایط برای تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد

برای برآورده کردن الزامات ورودی برای سطح کارشناسی‌ارشد یا تحصیلات تکمیلی باید:

 • مدرک لیسانس خود ( معادل یک Kandidatexamen سوئدی ) را از یک دانشگاه شناخته شده بین‌المللی دریافت کرده‌ باشد.
 • قادر به نشان دادن مهارت در انگلیسی باشد. این کار را می‌توانید با استفاده از یک آزمون معتبر بین‌المللی مانند تافل، آیلتس و غیره انجام دهید. تحصیلات دوره متوسطه قبلی یا تحصیلات دانشگاهی که در برخی از کشورها به پایان رسیده است نیز می‌تواند شرایط را برآورده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نیازهای زبان، وب‌سایت دانشگاهی را که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بررسی کنید، زیرا آنها تعیین می‌کنند که برای دوره کارشناسی ارشد، چه سطح لازم است.

شرایط برای تحصیل در دوره دکتری

به طور کلی، برای پذیرش یک برنامه دکترا باید:

 • یک مدرک دانشگاهی معادل درجه لیسانس یا بالاتر با تمرکز در همان موضوع به عنوان حوزه مورد نظر داشته باشید. در اغلب موارد، مدرک کارشناسی‌ارشد لازم است. مطالعات قبلی باید شامل یک پایان‌نامه درجه یک ارایه نتایج تحقیقات مستقل باشد.
 • مهارت خوبی از زبان انگلیسی داشته باشید. مهارت‌های زبان سوئدی نیز در بعضی از موضوعاتی که در آن سخنرانی‌ها و سمینارها در زبان سوئدی برگزار می‌شوند، اهمیت دارد.

نیازمندی‌های پذیرش خاص بیشتر توسط دپارتمانی که برنامه دکتری را ارائه داده‌اند ذکر می‌شود.

بازار کار برای فارغ التحصیلان

سوئد محل زندگی تعدادی از شرکت‌های موفق بین‌المللی مانند: ولوو ، IKEA یا H&M و همچنین هیجان‌انگیزترین استارت‌آپ‌های سال‌های اخیر – Skype یا Spotify است. بین‌المللی بودن چنین کارفرمایانی و همچنین تسلط زیاد به زبان انگلیسی در بین سوئدی‌ها، کار را برای فارغ التحصیلان بین المللی واجد شرایط  آسان می‌کند تا پا در بازار کار سوئد بگذارند، حتی اگر دانش آنها از سوئدی محدود باشد. دولت سوئد همچنین تلاش کرده است که پرونده‌های اداری را برای اتباع خارجی که قصد پیوستن به نیروی کار محلی را دارند کاهش دهد.

منابع:

www.study.eu

www.educations.com

www.bachelorsportal.com

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.