انتخاب صفحه
تحصیل-در-لیتوانی-1

تحصیل در لیتوانی

لیتوانی یا لیتووا یکی از سه کشور بالتیک به همراه لتونی و استونی است که در قسمت ساحل شرقی دریای بالتیک قرار گرفته است. این کشور با تاریخ رنگارنگ و موقعیت جغرافیایی مهم خود، مرکز ارتباطی بین اروپای غربی و شرقی است. لیتوانی کوچک با جمعیتی حدود ۲٫۸ میلیون نفر از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا بوده و در سال ۲۰۱۵ یورو را به‌عنوان واحد پول رسمی خود پذیرفته است. با نگاهی به آمارهای وب‌سایت Theglobaleconomy نرخ رشد تولید ناخالص داخلی لیتوانی در سال ۲۰۲۱ معادل ۵ درصد و نرخ تورم آن ۴٫۷ درصد بوده است. بااین‌وجود، نرخ تورم در سال‌های گذشته به جز سال ۲۰۱۷ (۳٫۷۰ درصد) زیر ۳ درصد بوده است. در ضمن شاخص شادمانی در لیتوانی ۶٫۴۵ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

در طول دو دهه گذشته، سیستم آموزشی لیتوانی شاهد اصلاحات زیادی بوده است. امروزه صدها گزینه تحصیلی جالب آموزش انگلیسی در دسترس دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در لیتوانی

سیستم آموزشی لیتوانی که دارای سنت دیرینه آموزش عالی است و محیطی گرم و دانشجو پسند را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد در قرن ۱۶ توسعه یافت و اولین وزارت آموزش‌وپرورش به نام “کمیسیون آموزش” در سال ۱۷۷3 تأسیس شد.

تعداد دانشجویان بین‌المللی که لیتوانی را برای تحصیل یا برنامه‌های تبادلی انتخاب می‌کنند، همچنان در حال افزایش است. در واقع، در لیتوانی دانشجویان بین‌المللی از ۹۵ کشور مختلف وجود دارند و طبق مطالعات انجام شده، ۹۰ درصد آنها تحصیل در لیتوانی را توصیه می‌کنند.

در سیستم آموزشی لیتوانی می‌توانید دو نوع آموزش عالی پیدا کنید: کالج‌ها (Kolegija یا Aukštoji Mokykla) و دانشگاه‌ها (Universitetas یا Akademija). کالج‌ها مهارت‌ها و دانش موردنیاز برای فعالیت‌های حرفه‌ای را ارائه می‌دهند و شامل آموزش عملی نیز هستند. فارغ‌التحصیل از یک کالج پس از تحصیلات تکمیلی و تجربه کاری مرتبط می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ثبت‌نام کند. از سوی دیگر، دانشگاه‌ها دانش نظری گسترده‌تر، فرصت‌های تحقیقاتی و مهارت‌های حرفه‌ای در سطح بالا را ارائه می‌کنند.

شما می‌توانید به زبان لیتوانیایی یا انگلیسی تحصیل کنید و همچنین انتخاب کنید که آیا می‌خواهید تمام‌وقت یا پاره‌وقت تحصیل کنید. هر دوره بر اساس سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) ارزیابی می‌شوند.

تحصیل در لیتوانی به شما امکان دسترسی به رشته‌های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را می‌دهد و سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن به دو ترم تقسیم می‌شود.

مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۳-۴ سال، برای کارشناسی ارشد ۱-۲ سال و در مقطع دکتری بیشتر به رشته تحصیلی و مؤسسه بستگی دارد. شما همچنین می‌توانید مطالعات تلفیقی را انتخاب کنید که مدارک دوره اول و دوم و برنامه‌های مشترک را نیز ترکیب می‌کند، جایی که می‌توانید مدرک دوبل دریافت کنید.

سیستم درجه‌بندی لیتوانی بر اساس درجه‌بندی ۱۰ مقیاسی به شرح زیر است:

۱۰ (Puikiai): عالی

۹ (Labai gerai): بسیار خوب

۸ (Gerai): خوب

۷ (Vidutiniškai): بسیار رضایت‌بخش

۶ (Patenkinamai): رضایت‌بخش

۵ (silpnai): کافی، حداقل نمره قبولی

چگونه در دانشگاه‌های لیتوانی اپلای کنیم؟

مراحل اپلای در دانشگاه‌های لیتوانی به شرح زیر است:

۱. دوره موردنظر برای اپلای را انتخاب کنید.

این اولین و مهم‌ترین قدم است. به حرفه‌ای که می‌خواهید در آینده دنبال کنید، نقاط قوت و شایستگی‌های خود فکر کنید و دوره‌ای را انتخاب کنید که به شما این فرصت را می‌دهد تا پتانسیل واقعی خود را کشف کنید. مؤسسات لیتوانیایی برنامه‌های متنوعی را در زمینه حقوق، تجارت، فناوری اطلاعات، علوم اجتماعی، مهندسی و پزشکی ارائه می‌دهند.

۲. شرایط پذیرش را بررسی کنید.

هر دوره و دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را دارد. ابتدا با مراجعه به وب‌سایت‌های رسمی مؤسسات و برنامه‌ها، تحقیق آنلاین انجام دهید و در صورت داشتن سؤال اضافی با آنها تماس بگیرید. سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های لیتوانی نیز می‌توانند اطلاعاتی در مورد تحصیلات به شما ارائه دهند و در تصمیم‌گیری به شما کمک کنند.

۳. مدارک لازم را تهیه کنید.

این یک مرحله زمان بر است، بنابراین مطمئن شوید که به‌خوبی آماده شده‌اید و دراسرع‌وقت شروع به جمع‌آوری مدارک لازم کنید، زیرا ممکن است در برخی موارد نیاز به ترجمه اسناد خود به لیتوانیایی داشته باشید. شما باید تمام مدارک را قبل از مهلت مقرر به دانشگاه انتخابی ارسال کنید. فراموش نکنید که مهلت دوره تحصیلی خود را بررسی کنید؛ زیرا مهلت درخواست بسته به دانشگاه متفاوت است. به‌طورکلی، شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست تکمیل شده دانشگاه موردنظر شما.

گواهی تحصیلات قبلی (شامل نمرات)، به رسمیت شناخته شده توسط مرکز لیتوانیایی برای ارزیابی کیفیت در آموزش عالی (CQAHE).

یک رزومه.

انگیزه‌نامه‌ای که توضیح می‌دهد چرا می‌خواهید در لیتوانی تحصیل کنید.

یک کپی از پاسپورت شما

عکس‌های اندازه پاسپورت

رسیدی که ثابت کند هزینه درخواست و شهریه پرداخت شده است.

صورت‌حساب‌های بانکی که نشان می‌دهد وجوه کافی برای حمایت از خود در طول تحصیل دارید.

۴. درخواست خود را ارسال کنید.

زمانی که تمام مدارک آماده، ترجمه و امضا شد، نوبت به ارسال درخواست می‌رسد. به یاد داشته باشید که درخواست خود را دراسرع‌وقت ارسال کنید، زیرا درصورتی‌که دانشجوی بین‌المللی هستید، بررسی مدارک ممکن است تا یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. بسته به وضعیت شهروندی شما دو روش درخواست وجود دارد:

 • اگر شهروند لیتوانی، کشور اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا هستید یا حق اقامت دائم در جمهوری لیتوانی دارید، باید فرم درخواست را تکمیل کنید. پذیرش عمومی از طریق وب‌سایت انجمن مؤسسات آموزش عالی لیتوانیایی LAMA BPO است.
 • اگر شما یک شهروند غیراروپایی هستید و می‌خواهید تحصیلات خود را به طور مستقل با سرمایه شخصی خود تأمین کنید، باید مستقیماً به دانشگاه یا کالج منتخب لیتوانی درخواست دهید.

۵. برای ویزای دانشجویی لیتوانی اقدام کنید.

به‌محض اینکه نامه پذیرش خود را دریافت کردید، برای ویزای دانشجویی لیتوانیایی D خود اقدام کنید؛ زیرا ممکن است این روند زمان بر باشد. در مورد تمام مدارک و معیارهای لازم که برای درخواست ویزا باید در نظر بگیرید، به بخش مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی لیتوانی در همین مقاله مراجعه کنید. اگر برای اجازه اقامت نیز درخواست می‌دهید، فراموش نکنید که درخواست خود را از طریق MIGRIS ارسال کنید.

۶. وارد لیتوانی شوید.

شما ویزا و اجازه اقامت خود را آماده کرده‌اید و اکنون وقت آن است که چمدان خود را آماده کرده و به لیتوانی برسید. پرواز خود را رزرو کنید و دراسرع‌وقت جستجو را برای محل اقامت، چه در یک خوابگاه دانشجویی و چه در یک آپارتمان خصوصی آغاز کنید. مثبت فکر کنید، خود را آماده کنید و Sveiki atvykę į Lietuvą (به لیتوانی خوش آمدید!)

زبان لیتوانی

زبان رسمی این کشور لیتوانیایی است که یکی از زبان‌های رسمی اتحادیه اروپا نیز می‌باشد. امروزه تقریباً ۳ میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می‌کنند. این یک زبان بالتیک است که به خط لاتین نوشته شده می‌شود.

تمام دوره‌های دانشجویی بین‌المللی در لیتوانی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ بنابراین، اکثر دانشگاه‌ها به نمره آزمون زبان انگلیسی تافل یا آیلتس نیاز دارند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون مهارت زبان انگلیسی خود را به‌عنوان بخشی از الزامات درخواست ارائه می‌دهند.

ممکن است برای پذیرش و تحصیل در لیتوانی نیازی به مهارت در زبان لیتوانیایی نداشته باشید، اما یادگیری این زبان تاریخی منحصربه‌فرد می‌تواند به شما چیزهای زیادی در مورد این کشور بیاموزد و مهارت‌های زبانی شما را غنی کند.

تحصیل در لیتوانی در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی لیتوانی شامل آموزش پیش از دوره عالی و عالی است. آموزش پیش از دوره عالی در لیتوانی به چهار مرحله تقسیم می‌شود:

 1. آموزش پیش از مدرسه
 2. آموزش پیش‌دبستانی
 3. آموزش ابتدایی
 4. آموزش متوسطه – آموزش متوسطه اول و متوسطه دوم

آموزش پیش از مدرسه

این سطح آموزشی برای کودکان ۵ یا ۶ساله است. آموزش پیش‌دبستانی در لیتوانی اجباری نیست و توسط مهدکودک‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌شود.

آموزش پیش‌دبستانی

این سطح آموزشی برای کودکان ۵ تا ۷ سال است که کودکان را برای سطح مدرسه آماده می‌کند. تحصیل در این مقطع اجباری و رایگان نیست. این والدین هستند که تصمیم می‌گیرند که آیا این سطح برنامه آموزشی برای فرزندانشان لازم است یا خیر.

آموزش اجباری

در لیتوانی، آموزش برای همه کودکان ۶/۷ تا ۱۶ سال اجباری است.

آموزش ابتدایی

آموزش ابتدایی در لیتوانی ۴ سال طول می‌کشد و برای کودکان ۶ تا ۱۱ساله است. این سطح آموزشی در لیتوانی اجباری است و توسط مدارس ابتدایی ارائه می‌شود. این سطح، سواد اولیه، بلوغ اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم می‌کند.

آموزش متوسطه

آموزش متوسطه در لیتوانی شامل آموزش متوسطه اول و متوسطه دوم است.

متوسطه اول / آموزش پایه

سطح متوسطه اول ۶ سال طول می‌کشد و برای کودکان ۱۰ تا ۱۷ساله است. این برنامه توسط مدارس متوسطه، پایه، مدارس جوانان، آموزشگاه‌های حرفه‌ای و سالن‌های ورزشی انجام می‌شود. این سطح آموزشی اجباری است.

آموزش متوسطه دوم

این مقطع آموزشی برای کودکان ۱۶ تا ۱۹ساله است. این سطح دانش‌آموزان را برای تحصیلات عالی آماده می‌کند. تحصیلات متوسطه دوم در لیتوانی اجباری نیست.

تحصیل-در-لیتوانی-4

تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی

با اتمام دوره اول بعد از ۳ تا ۴ سال، به دانشجویان مدرک کارشناسی حرفه‌ای یا مدرک لیسانس و مدرک تحصیلی تأیید شده توسط دیپلم لیسانس اعطا می‌شود. برنامه‌های دانشگاهی لیسانس در لیتوانی بسته به رشته تحصیلی، آموزش نظری عمومی، تحقیقات و همچنین دوره‌های عملی بسیار معتبر ارائه می‌کند.

تحصیل در لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد

پس از اتمام دوره اول کارشناسی، شما واجد شرایط درخواست برای مدرک کارشناسی ارشد در لیتوانی هستید که بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. برنامه‌های دوره دوم کارشناسی ارشد کار تحقیقاتی مستقل ارائه می‌دهد و دانش علمی را باهدف بهبود شایستگی و مهارت‌های تحلیلی شما فراهم می‌کند. پس از اتمام برنامه کارشناسی ارشد در لیتوانی، مدرک کارشناسی ارشد و صلاحیت تأیید شده توسط دیپلم کارشناسی ارشد اعطا می‌شود.

تحصیل در لیتوانی در مقطع دکترا

دوره سوم دوره دکترا در لیتوانی بر تحقیقات دانشگاهی متمرکز است. شما به‌عنوان دانشجو باید در دوره‌های تحقیقاتی و کارهای آزمایشگاهی احتمالی شرکت کنید و در پایان تحصیل از پروژه پایان‌نامه خود دفاع کنید. پس از اتمام تحصیلات خود مدرک دکترا دریافت خواهید کرد.

تحصیل در لیتوانی به همراه بورسیه تحصیلی

اگر شهروند اروپایی هستید، می‌توانید برای یک مؤسسه تحصیلی با بودجه دولتی درخواست دهید و بورسیه تحصیلی لیتوانی دریافت کنید، به این معنی که می‌توانید رایگان تحصیل کنید. شما فقط باید شرایط خاصی را برآورده کنید. اگر شما یک دانشجوی غیراروپایی هستید، همین امر صدق می‌کند، زیرا سازمان‌های دولتی و مؤسسات خصوصی چندین بورسیه تحصیلی لیتوانیایی را برای دانشجویان بین‌المللی نیز ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه‌های ارائه شده توسط هر دانشگاه و روش درخواست، به وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌هایی که می‌خواهید درخواست دهید، مراجعه کنید.

در اینجا چند نمونه از بورسیه تحصیلی لیتوانی آورده شده است:

کمک‌هزینه mobility برنامه Erasmus+ با همکاری ALYTAUS KOLEGIJA/دانشگاه علوم کاربردی.

بورسیه تحصیلی تمام‌وقت کارشناسی ارشد توسط بنیاد Education Exchanges Support.

بورسیه تحصیلی کوتاه‌مدت لیتوانی توسط بنیاد Education Exchanges Support.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در لیتوانی

 هزینه‌های تحصیل

مخارج تحصیل در لیتوانی برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. هر مؤسسه بسته به دوره تحصیلی و رشته، مقررات شهریه خود را دارد. در نتیجه برای اطلاعات تکمیلی بهتر است مستقیماً با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید.

اگر تحصیل در یک دانشگاه دولتی را انتخاب می‌کنید، انتظار می‌رود سالانه ۱۰۰۰ تا ۵۳۰۰ یورو برای مدرک کارشناسی، ۲۲۰۰ تا ۶۵۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد و ۷۰۰۰ تا ۸۴۰۰ یورو برای مدرک دکترا بپردازید.

دوره‌های پزشکی و دوره‌های ارائه شده توسط مؤسسات خصوصی به طور قابل‌توجهی هزینه بیشتری دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه دقیق دوره‌ها، به وب‌سایت رسمی مؤسسه و برنامه موردنظر خود مراجعه کنید.

هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی در لیتوانی ارزان است و متوسط دانشجویان بین‌المللی حدود ۳۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه هزینه می‌کنند. البته همه چیز بستگی به مبلغی دارد که مایلید برای خوابگاه دانشجویی، غذا و سبک زندگی خرج کنید.

اگر از کارت‌های دانشجویی برای تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه استفاده می‌کنید، می‌توانید هزینه زندگی خود را در لیتوانی به حداقل برسانید. اینها عبارت‌اند از کارت شناسایی دانشجویی لیتوانیایی (LSP)، کارت شناسایی دانشجویی بین‌المللی (ISIC) یا کارت شبکه دانشجویی اراسموس (ESN). برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از بخش خدمات دانشجویی دانشگاه خود بپرسید.

در مورد خوابگاه دانشجویی در لیتوانی، شما گزینه‌های زیر را دارید: یا در خوابگاه دانشگاه بمانید یا در یک خوابگاه مشترک یا خصوصی. اکثر دانشگاه‌ها به دانشجویان در تأمین مسکن کمک می‌کنند تا هزینه‌های زندگی در لیتوانی را کاهش دهند و گزینه‌های اقامتی بسیار مقرون‌به‌صرفه را پیدا کنند.

خوابگاه‌های دانشجویی بیشتر در محوطه دانشگاه قرار دارند و امکانات کاملاً مجهز را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. شما اتاق خود را با دانشجویان دیگر مشترک می‌کنید و فقط با کارت دانشجویی می‌توانید از امکانات استفاده کنید. به‌خاطر داشته باشید که ممکن است اینترنت در هزینه گنجانده نشده باشد، بنابراین باید آن هزینه را خودتان بپردازید.

علاوه بر این، می‌توانید انتخاب کنید که آپارتمان خود را در شهر اجاره کنید و به‌تنهایی زندگی کنید یا حتی با برخی از هم‌کلاسی‌های خود یک آپارتمان اجاره کنید تا بتوانید هزینه‌های زندگی را کاهش دهید. بااین‌حال، هزینه اجاره خانه به‌تنهایی بسیار بیشتر از زندگی در خوابگاه دانشگاه خواهد بود.

به‌طورکلی، هزینه‌های شما در لیتوانی ۹۰-۳۰۰ یورو برای خوابگاه دانشجویی، ۱۵۰-۳۰۰ یورو برای غذا و نوشیدنی، ۲۰-۵۰ یورو برای لوازم آموزشی و ۱۰۰-۳۰۰ یورو برای فعالیت‌ها و علایق شما خواهد بود. حمل‌ونقل بسیار گران است، حدود ۳۰ یورو در ماه، اما حتی می‌تواند با استفاده از تخفیف دانشجویی شما ارزان‌تر باشد.

کار دانشجویی در لیتوانی

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در لیتوانی، می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم، و تمام‌وقت در تعطیلات دانشگاه کار کنید. محدودیت زمان کار برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع دکتری اعمال نمی‌شود.

مجوز کار با ویزای دانشجویی D و اجازه اقامت همزمان به شما داده می‌شود، بنابراین لازم نیست هیچ‌گونه مجوز کار اضافی دریافت کنید.

شانس بالا برای به‌دست‌آوردن کار فوری معمولاً با حرفه‌های مربوط به اطلاعات و فناوری، ساخت‌وساز و مهندسی در بیشتر موارد مرتبط است. تحت شرایط خاص، ممکن است با ارتباطات محلی و دفاتر دانشگاه کار کنید.

در حال حاضر لیتوانی یکی از بهترین مکان‌ها در سرتاسر جهان در میان کشورهایی است که در آن شغلی به‌عنوان معلم انگلیسی پیدا می‌کنید. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی (TEFL) در بسیاری از شهرهای لیتوانی برگزار می‌شود. تقاضا برای آموزش زبان انگلیسی بسیار زیاد است و آموزش زبان راهی عالی برای تأمین هزینه‌های شما و کسب درآمد در حین تحصیل است.

برترین دانشگاه‌های لیتوانی

۵ دانشگاهی که در لیتوانی در رتبه‌بندی QS 2023 قرار دارند که اینها هستند:

University Rank Overall Score
Vilnius University =400 28.4
Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH) 701-750
Kaunas University of Technology 801-1000
Vytautas Magnus University 801-1000
Mykolas Romeris University 1001-1200

ویزای همراه دانشجویی لیتوانی

اگر اعضای خانواده شما شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا EFTA هستند، می‌توانند تا 90 روز بدون ویزا به شما در لیتوانی بپیوندند. آنها می‌توانند مدت بیشتری بمانند، اما باید مجوز بگیرند و از وزیر کشور گواهی رسمی دریافت کنند.

خانواده شهروندان غیر اتحادیه اروپا، اگر می‌خواهند در خارج از کشور همراه شما باشند باید برای ویزای توریستی و به دنبال آن اجازه اقامت موقت درخواست کنند.

ویزای افراد تحت تکفل خاص برای فرزندان و همسران فقط در شرایط بسیار نادر صادر می‌شود. برای واجد شرایط بودن، دانشجویان بین‌المللی باید دارای مجوز اقامت موقت باشند و حداقل دو سال در لیتوانی زندگی کرده باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی

دانشجویان اروپایی در حین تحصیل در لیتوانی نیازی به دریافت ویزا ندارند. بااین‌حال، اگر دوره تحصیلی شما بیش از سه ماه باشد و مایلید بیشتر در این کشور بمانید، باید از وزارت کشور لیتوانی گواهی دریافت کنید.

اگر شهروند اروپایی نیستید، باید ویزای دانشجویی لیتوانی (به نام ویزا D) و همچنین اجازه اقامت موقت را دریافت کنید. زمان رسیدگی به ویزا حدود 2 هفته است، اما دراسرع‌وقت برای ویزا اقدام کنید. هزینه ویزای دانشجویی لیتوانی 80 یورو و اجازه اقامت حدود ۲۸ یورو است.

توجه داشته باشید که هنگام اقامت در لیتوانی به‌عنوان دانشجو به بیمه درمانی معتبر نیاز دارید. اگر یک تبعه اروپایی هستید، باید کارت بیمه سلامت اروپا را داشته باشید. اگر دانشجوی بین‌المللی غیراروپایی هستید، می‌توانید با یکی از شرکت‌های بیمه در اتحادیه بیمه گران لیتوانی (LDA) تماس بگیرید.

مراحل درخواست ویزای دانشجویی D لیتوانی

پس از دریافت نامه پذیرش خود، هزینه‌های لازم را به دانشگاه پرداخت کنید.

با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری لیتوانی تماس بگیرید و وقت ویزا رزرو کنید.

فرم درخواست ویزا را با تمام اطلاعات مربوطه دانلود، پرینت، تکمیل و امضا کنید.

قبل از قرار ملاقات با سفارت لیتوانی شروع به جمع‌آوری تمام مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای خود کنید و در صورت نیاز ترجمه مدارک را نیز آماده کنید.

در وقت ویزا در سفارت شرکت کنید تا بتوانید شخصاً مدارک خود را ارسال کرده و هزینه درخواست را بپردازید.

منتظر تصمیم سفارت باشید و از طریق MIGRIS (سیستم اطلاعات مهاجرت لیتوانیایی) برای مجوز اقامت موقت ثبت‌نام کنید.

مدارک اضافی را به سفارت لیتوانی کشور خود ارائه دهید. همچنین از شما خواسته می‌شود که داده‌های بیومتریک خود را ثبت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا

پاسپورت معتبر

فرم درخواست ویزا تکمیل و امضا شده

عکس‌های جدید در اندازه پاسپورت

نامه پذیرش دانشگاه

اثبات منابع مالی کافی حداقل ۱۵۰ یورو در ماه. این را می‌توان به‌عنوان‌مثال از طریق صورت‌حساب‌های بانکی ارائه کرد.

جزئیات ترتیبات و آدرس خوابگاه دانشجویی شما

برنامه سفر شما از جمله پرواز برگشت شما

بیمه سلامت دانشجویی

مدارک برای اجازه اقامت لیتوانی

ویزای دانشجویی معتبر

پاسپورت معتبر

درخواست اجازه اقامت از طریق MIGRIS

عکس‌های اندازه پاسپورت

اثبات منابع مالی کافی حداقل ۱۵۰ یورو در ماه

گواهی ترخیص پلیس صادر شده توسط پلیس کشور شما

بیمه سلامت دانشجویی

تحصیل-در-لیتوانی-3

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در لیتوانی

دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند که ۱۵ ماه پس از تحصیل در کشور بمانند تا به دنبال شغل باشند. یعنی به‌صورت زیر عمل کنند:

 • در طول سال آخر تحصیل برای تمدید مجوز اقامت موقت به مدت ۳ ماه دیگر از روز پایان تحصیل درخواست دهید.
 • پس از فارغ‌التحصیلی، همچنین این امکان را دارید که برای کاریابی و اهداف خوداشتغالی برای اقامت موقت به مدت ۱۲ ماه درخواست دهید.

میانگین ساعات کار در لیتوانی حدود ۴۰ ساعت در هفته است.

شغل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید در آنها استخدام شوید که شامل موارد زیر است:

صنایع عمده: ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی، فراوری روغن و مواد غذایی، نساجی، پوشاک و قطعات الکترونیکی.

زمینه‌های درحال‌رشد اخیر: گردشگری.

شرکت‌های بزرگ: Barclays, Coca Cola, HP, IKEA, Mars, Microsoft, Omnitel, Philip Morris, Saab, Western Union

چه مشاغل خالی در حال حاضر در لیتوانی تقاضای زیادی دارند؟

رانندگان انواع وسایل نقلیه موتوری

کارگران ساختمانی (انواع مشاغل، از صنعتگر تا سرکارگر)

متخصصان مهندسی

پزشکان

کارگران کشاورزی

کارگران مواد غذایی

شرایط صلاحیت

اگرچه مشاغل پرطرف‌داری در لیتوانی وجود دارد که نیازی به تجربه کاری ندارند، اکثر کارفرمایان برای اثبات صلاحیت و حداقل یک سال تجربه در آن حرفه درخواست می‌کنند.

اگر یک کارگر مهاجر بخواهد در لیتوانی بماند و شغلی با درآمد خوب پیدا کند، به مدارک زیر نیاز دارد:

مدارک تحصیلی (دیپلم تحصیلات عالی، گواهی دوره و …)

اظهارات مربوط به محل کار قبلی، به‌عنوان مدرک حداقل یک سال سابقه کار در موقعیت مشابه.

مجوز کار

همچنین برای اخذ ویزای ملی در آینده باید از کارفرما دعوت‌نامه گرفته شود.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لیتوانی

مجوز اقامت لیتوانی سندی است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا اجازه می‌دهد تا حداکثر یک سال در جمهوری لیتوانی اقامت قانونی داشته باشند و قابل تمدید است. به‌طورکلی، اگر دلایل شما برای اقامت طولانی‌تر در لیتوانی شامل تحصیل، کار یا الحاق خانواده باشد، می‌توانید اجازه اقامت موقت در لیتوانی دریافت کنید.

پس از ۵ سال زندگی متوالی در لیتوانی با مجوز اقامت موقت معتبر، شما واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم لیتوانی هستید. اجازه اقامت دائم به شما اجازه می‌دهد ۱۰ سال در لیتوانی بمانید و می‌توانید آن را تمدید کنید.

تابعیت لیتوانی

شما می‌توانید تابعیت لیتوانی را به یکی از روش‌های زیر دریافت کنید:

 1. تابعیت از طریق تابعیت طبیعی.
 2. از طریق ازدواج.
 3. از طریق تبار.
 4. تابعیت از طریق تولد.

تابعیت لیتوانی از طریق تابعیت طبیعی

برای به‌دست‌آوردن تابعیت لیتوانی از طریق تابعیت طبیعی، باید شرایط زیر را رعایت کنید:

شما باید با اجازه اقامت دائم ده‌ساله در لیتوانی اقامت داشته باشید.

از نظر قانونی حق اقامت دائم در لیتوانی را داشته باشید.

شما باید در آزمون زبان لیتوانیایی قبول شوید.

شما باید در آزمون قانون اساسی لیتوانی قبول شوید.

باید مدرکی مبنی بر ثبات مالی ارائه دهید.

شما باید تابعیت کشور خود را رها کنید.

سخن پایانی

در این مقاله مهاجرت تحصیلی به لیتوانی موردبحث و بررسی قرار گرفت و این نتیجه حاصل شد که باتوجه‌به مزایای ذکر شده از جمله دانشگاه‌های معتبر، محیط زندگی مناسب و موقعیت‌های کاری زیاد، کشور لیتوانی می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل و زندگی در خارج از کشور باشد. برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای لیتوانی با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. www.educations.com
 2. studee.com
 3. www.lithuaniaeducation.info
 4. www.topuniversities.com
 5. studyin.lt
 6. www.rocapply.com
 7. jobian.com
 8. visaguide.world
 9. www.theglobaleconomy.com

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف لتونی بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به لیتوانی

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.