انتخاب صفحه

فهرست مطالب

ویزای توریستی اسپانیا

در این مقاله به‌طور خلاصه مروری بر  اقلیم و جذابیت‌های دیدنی و سایر شاخص‌های مهم اسپانیا خواهیم داشت. در ادامه‌ی آن نیز شرایط درخواست ویزای توریستی اسپانیا و مدارک مورد نیاز و ریجکتی و آن‌چه که ممکن است طی اخذ دریافت ویزای توریستی اسپانیا، با آن مواجه شوید خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

اهم مطالب این مقاله به شرح زیر می‌باشد:

 • اطلاعاتی مختصر درمورد کشور اسپانیا
 • شرایط ورود به اسپانیا و منطقه‌ی شنگن
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای توریستی اسپانیا
 • مدت زمان دریافت ویزای توریستی اسپانیا
 • هزینه‌ی دریافت ویزای توریستی اسپانیا
 • ریجکت درخواست ویزای توریستی اسپانیا

 اسپانیا

اسپانیا با مساحت ۵۰۵۹۹۰ کیلومتر مربع, دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است. ۴۶۷۱۰۰۰۰ نفر در اسپانیا زندگی می‌کنند و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند. برخی از معروف‌ترین شهرهای آن عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

صنعت گردشگری اسپانیا، دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است که به‌خاطر به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد. این کشور سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست. در اینجا نکاتی برای کمک به شما برای درخواست ویزای توریستی شنگن اسپانیا ذکر شده است.

شرایط ورود به اسپانیا

شما نمی‌توانید برای ویزای توریستی اسپانیا از کشوری که در حال حاضر در آن با ویزا اقامت دارید و شهروند آن‌جا نیستید؛ درخواست دهید.

کشورهای معاف از ویزای اسپانیا – اگر می‌خواهند زمان بیشتری در این کشور بمانند، باید ویزای ملی اسپانیا را برای اقامت طولانی مدت از کشور محل اقامت خود دریافت کنند. در حالی‌که اگر دارنده پاسپورت یکی از کشورهایی هستید که هنوز توافقنامه بدون ویزا را با منطقه شنگن امضا نکرده‌اند، باید قبل از رفتن به هر کشور عضو دیگر شنگن، درخواست ویزا دهید.

چه کسانی برای ورود به اسپانیا به ویزای شنگن نیاز دارند؟

افرادی که مایلند به اسپانیا سفر کنند باید قبل از ورود به این کشور باید در مرحله‌ی اول، اقدام به دریافت ویزا نمایید. در این‌جا لیست شهروندان کشورهایی که برای سفر نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارند آورده شده است که عبارتند از:

 1. شهروندان ایالات متحده، کانادا، استرالیا و سایر کشورهایی که توافقنامه بدون ویزا با شنگن را دارند.
 2. دارندگان پاسپورت دیپلماتیک، رسمی، خدماتی یا خاص.
 3. شهروندان کشورهای ثالث دارای مجوز اقامت صادر شده توسط یک کشور عضو شنگن.
 4. دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک که تحت موافقت‌نامه‌های تسهیل روادید یا موافقت‌نامه‌های لغو روادید خاص با برخی از کشورهای ثالث هستند.

پس شهروندان ایرانی برای سفر توریستی به اسپانیا نیاز به ویزای شنگن دارند. ویزای شنگن، یک ویزا برای منطقه شنگن است که از بیشتر منطقه اقتصادی اروپا به اضافه چندین کشور مجاور دیگر تشکیل شده است. این ویزا به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد که در مدت ۱۸۰روز تا ۹۰ روز در منطقه شنگن بمانند. این ویزا برای گردشگری، دیدارهای خانوادگی و تجاری معتبر است.

شهروندان کشورهایی که نیاز به اخذ ویزای توریستی دارند توجه داشته باشند که قبل از اتمام اعتبار ویزای توریستی باید کشور را ترک کنند.

دریافت ویزای توریستی اسپانیا 

در این صورت باید از سفارت، کنسولگری ویزا درخواست دهید. سپس به شما یک قرار ملاقات داده می‌شود که طی آن اطلاعات بیومتریک شما (اثر انگشت و عکس) گرفته می‌شود و نیاز است شما پرونده درخواست خود را با تمام مدارک مورد نیاز تحویل دهید.

 مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی اسپانیا

در اینجا لیستی از مدارک  اولیه (اصل و کپی) مورد نیاز هنگام درخواست ویزای توریستی آمده است. بسته به شرایط شخصی شما می‌توانند مدارک مختلفی را درخواست کنند.

 1. فرم درخواست ویزا را تکمیل و امضا شده تحویل دهید.
 2. پس از تکمیل فرم، بررسی کنید که پاسخ تمام سوالات صحیح باشند و اشتباه تایپی نداشته‌ باشید. توجه داشته باشید که پاسخ های شما در این فرم باید با اطلاعات موجود در بقیه مدارک مورد نیاز برای ویزای بازدید کننده اسپانیا یا ویزای توریستی اسپانیا، هر کدام که درخواست می کنید، مطابقت داشته باشد.
 3. تاریخ صدور گذرنامه‌ی شما بیشتر از ۱۰ سال از آن نگذشته باشد، تاریخ انقضا آن نیز باید حداقل ۳ ماه بیشتر از تاریخ ورود به منطقه شنگن باشد.
 4. پاسپورت شما حداقل ۲ صفحه خالی داشته باشد.
 5. حداقل یک عکس رنگی از پاسپورت.
 6. مدارک اقامت (اصل و کپی): گواهینامه رانندگی با آدرس فعلی، کارت ثبت نام رای دهنده، شناسه دانشجویی و غیره
 7. گواهی بیمه درمانی و مسافرتی که ثابت می‌کند بیمه شما حداقل ۳۰۰۰۰ یورو هزینه‌های درمانی شما را در مواقع اضطراری سلامتی ( بستری شدن در بیمارستان، بازگشت به کشور) پوشش می‌دهد. این باید برای کل مدت اقامت شما در منطقه شنگن و در تمام کشورهای شنگن معتبر باشد، حتی اگر برنامه‌ای برای بازدید از آن‌ها ندارید.
 8. بلیط‌های رفت و برگشت تایید شده شما: رزرو سفر که تاریخ ورود و خروج از منطقه شنگن را نشان می‌دهد.
 9. گواهی وضعیت اجتماعی و شغلی شما: نامه استخدامی امضا شده با حقوق، مدرک خوداشتغالی یا مالکیت تجاری، مدرک ثبت نام برای دانشجویان، سند بیکاری، اظهارنامه بازنشستگی.
 10. اثبات تمکن مالی: صورت‌حساب‌های بانکی اخیر با امضا یا مهر رسمی بانک، نامه‌های حمایت مالی که نشان می‌دهد توانایی مالی برای حمایت از خود در طول اقامت خود را دارید. لازم به‌ذکر است که تراکنش‌های مرتب و میزان آن‌ها نیز بررسی می‌شوند.
 11. آخرین صورت حساب کارت اعتباری شما
 12. مدرک اقامت: رزرو هتل تایید شده برای هر شب اقامت شما در کشور و منطقه شنگن با اطلاعات کامل (نام، شماره تلفن، آدرس و ایمیل).

هزینه ویزای توریستی اسپانیا 

ویزای توریستی برای بازدیدکنندگان ۱۲ سال و بالاتر ۸۰ یورو، برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. علاوه بر این، با توجه به ملیت متقاضی، هدف از بازدید و برخی عوامل دیگر، دسته‌هایی از متقاضیان معاف از پرداخت هزینه هستند و برخی دیگر نیز باید مبلغ کمتری را پرداخت کنند.

زمان درخواست ویزای توریستی اسپانیا 

برای جلوگیری از تاخیر در صدور ویزای اقامت کوتاه مدت، باید در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید، البته نه زودتر از سه ماه قبل از سفر. پیشنهاد می‌شود که درخواست خود را حداقل ۳ هفته قبل از سفر ارسال کنید.

تاخیر در صدور ویزا می‌تواند متفاوت باشد، به طور متوسط حدود ۱۵ روز کاری طول می‌کشد تا صادر شود. با این حال، با توجه به شرایط خاص شما، این مدت ممکن است تا ۳۰ روز تمدید شود. در موارد استثنایی ممکن است تا ۶۰ روز نیز  طول بکشد، زیرا سفارت‌ها ممکن است مجبور شوند با کنسولگری‌های شنگن دیگر مشورت کنند.

تمامی افرادی که از طریق زمین، دریا یا هوا وارد کشور می‌شوند باید حداقل یک مدرک را به پلیس مرزی ارائه دهند. این‌که هنگام سفر باید چه مدارکی را همراه داشته باشید، بستگی به ملیت شما دارد.

اسنادی که باید هنگام حضور در مرز به پلیس مرزی ارائه دهید. 

 • مدرک اقامت:

سندی که نشان می‌دهد در طول مدت اقامت خود، در کجا اقامت خواهید داشت.

 • بلیط رفت و برگشت:

بلیط رفت و برگشت یا اگر قصد ندارید پس از پایان اقامت خود به کشور خود بازگردید، مدرکی مبنی بر سفر بعدی را باید ارائه داد.

اسنادی که هدف شما از ورود را نشان می‌دهد.

 • کپی صفحات پاسپورت:

باید از تمام صفحات پاسپورت که حاوی اطلاعات هستند یک کپی تهیه کنید؛ دو صفحه اصلی با مشخصات شما و صفحات دارای برچسب و مهر ویزا.

برنامه سفر رفت و برگشت پرواز:

سندی که نشان می‌دهد شما یک پرواز رزرو شده برای ورود و خروج از این مرز دارید. این سند باید شماره پرواز، تاریخ و جزئیات شما را مشخص کند.

اثبات وضعیت مدنی:

می‌تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد.

افسر مرزی از شما می‌خواهد که مدارک را در اختیار او قرار دهید. او همچنین ممکن است چند سوال در رابطه با سفر به اسپانیا از شما بپرسد:

هدف شما از سفر چیست؟

چه مدت قصد اقامت دارید؟

قصد اقامت در کدام قسمت از اسپانیا را دارید؟

توجه داشته باشید که پلیس مرزی این صلاحیت را دارد که اگر فکر می‌کند مشکلی در مدارک شما یا هدف از ورود به اسپانیا وجود دارد، از ورود شما به این قلمرو جلوگیری کند. اگر افسر مرزی اسپانیا به این نتیجه برسد که شما هیچ خطری برای این کشور ندارید، پس از بررسی مدارک خود، اجازه عبور از مرز و در نتیجه به قلمرو شنگن را خواهید داشت.

اطمینان حاصل کنید که افسر مرزی اسپانیا هنگام ورود مهر پاسپورت شما را بزند. بدون مهر، ممکن است جریمه یا بازداشت شوید.

بسته به هدف خود از، می‌توانید یکی از انواع ویزای شنگن اسپانیا را دریافت کنید:

ویزای فرودگاهی اسپانیا:

برای کسانی که باید از یکی از فرودگاه‌های این کشور عبور کنند تا به کشور مقصد سفر خود در خارج از منطقه شنگن برسند.

ویزای توریستی اسپانیا:

برای کسانی که مایل به سفر به اسپانیا برای تعطیلات یا گشت و گذار هستند. اگر قصد دارید برای یک سفر اقامت کوتاه مدت (حداکثر ۹۰ روز) به اسپانیا سفر کنید، باید برای ویزای کوتاه مدت شنگن اسپانیا که به عنوان ویزای نوع C نیز شناخته می‌شود، درخواست دهید.

انواع ویزای موتاه مدت (نوع c) اسپانیا

 1. ویزای توریستی: برای مسافرانی که می خواهند با نزدیکان مقیم خود دیدار کنند.
 2. ویزای تجاری: برای افراد تجاری که نیاز به شرکت در فعالیت‌های دارند.
 3. ویزا برای بازدید رسمی: برای هیئت‌های رسمی که در یک سفر رسمی به اسپانیا می‌آیند.
 4. ویزای درمانی و پزشکی: برای افرادی که به دنبال درمان پزشکی  هستند.
 5. ویزای تحصیل: برای دانش آموزانی که مایل به شرکت در یک دوره حداکثر تا سه ماه در یک موسسه آموزشی در این کشور هستند.

شرایط  ویزای اسپانیا برای افراد زیر سن قانونی

افراد زیر سن قانونی که برای دریافت ویزای کوتاه مدت به اسپانیا درخواست می‌کنند، یا والدینی که برای فرزند خردسال خود برای دریافت ویزا درخواست می‌کنند، باید شرایط اضافی ویزای اسپانیا زیر را در پرونده درخواست خود تکمیل کنند:

گواهی تولد کودک خردسال در سفر به اسپانیا.

فرم درخواست ویزای اسپانیا که توسط هر دو والدین امضا شده است.

حکم دادگاه خانواده در مواردی که تنها یکی از والدین حضانت کامل فرزند را بر عهده دارد.

کپی تایید شده شناسنامه/گذرنامه هر دو والدین

رضایت از مقام قیمومیت. در صورتی که خردسال فقط با یکی از والدین یا تنها با شخص دیگری سفر می‌کند.

توجه: هنگام درخواست در سفارت/کنسولگری اسپانیا در کشور خود، سرپرست یا والدین باید فرزندان زیر سن قانونی خود را همراهی کنند.

 برای دریافت ویزا برای دیدار نزدیکان خود در اسپانیا، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

برنامه دقیق روزانه سفر شما به اسپانیا

دعوت نامه تایپ شده از میزبان با اطلاعات شخصی میزبان و مهمان، تاریخ سفر و آدرس محل اقامت در اسپانیا.

دعوتنامه صادر شده توسط یک ایستگاه پلیس در اسپانیا (اجباری برای اتباع خارجی).

کپی مدرک معتبر میزبان که قانونی بودن آن‌ها را در خاک اسپانیا ثابت کند (گذرنامه، کارت شناسایی، اجازه اقامت، ویزای معتبر).

تایید رابطه، در صورتی که فرد دعوت شده یکی از اقوام باشد، یعنی شناسنامه، گواهی ازدواج، گواهی تغییر نام، “Libro de Familia” و غیره.

شرایط ویزای تجاری اسپانیا

اگر هدف از سفر شما به اسپانیا شرکت در یک جلسه تجاری یا سایر فعالیت های تجاری در این کشور است، باید ویزای بازدید کننده اسپانیا درخواست دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری شنگن اسپانیا

هنگام درخواست برای دریافت ویزای تجاری، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

نامه ای از کارفرمای شما در این نامه باید دلیل سفر به این کشور را ذکر کنید.

دعوتنامه از یک شرکت اسپانیایی که هدف و مدت اقامت، فعالیت های شرکت و اطلاعات شخصی مهمان (نام، ملیت، شماره پاسپورت و غیره) را نشان می‌دهد. دعوتنامه باید به امضای مدیر بازرگانی، مدیر صادرات و یا مدیرعامل شرکت میزبان برسد و در صورت لزوم، تخمین هزینه‌ها توسط شرکت ذکر شود.

اعتبار روابط تجاری مستمر با شرکت میزبان، در صورت دعوت‌های متوالی از طرف همان شخص (دعوت نامه های قدیمی از همان شخص یا سازمان).

کپی شناسنامه فردی که دعوت‌نامه را امضا می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی شنگن اسپانیا

هنگام درخواست برای دریافت ویزای دانشجویی، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

نامه تایید از سوی موسسه آموزشی که در حال حاضر در آن ثبت نام کرده‌اید.

قرارداد امضا شده‌ی کارآموزی بین شرکت در اسپانیا، مؤسسه مبدا و کارآموز.

نامه پذیرش در یک مؤسسه دولتی یا خصوصی، رسمی شناخته شده و معتبر، برای تحصیل یا تمدید تحصیل.

محتوای طرح مطالعاتی، آموزش یا پژوهشی که باید انجام شود.

گواهی پرداخت شهریه یا رزرو دوره یا مطالعاتی که باید انجام شود. در مورد افراد زیر سن قانونی، باید اطلاعات شخصی که پرداخت را انجام داده است درج شود.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن پزشکی اسپانیا

هنگام درخواست برای دریافت ویزا برای دریافت مراقبت های پزشکی، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

گزارش پزشکی محلی از یک پزشک/کلینیک/بیمارستان در کشور شما صادر شده و تأیید می‌کند که شما به درمان پزشکی در این کشور نیاز دارید.

نامه‌ای از بیمارستان یا پزشک در اسپانیا که تاریخ ملاقات و همچنین وضعیت پزشکی شما را تأیید می‌کند. همچنین باید تأیید کند که بیمارستان می‌تواند درمان پزشکی خاص را انجام دهد و بر این اساس شما پذیرفته می‌شوید.

شرایط ویزای اسپانیا برای رویدادهای فرهنگی/ورزشی/مذهبی

هنگام درخواست برای دریافت ویزای اسپانیا به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی / ورزشی / مذهبی در اسپانیا، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

دعوت‌نامه سازمان میزبان در اسپانیا، با امضای نماینده‌ای که در آن دوره اقامت، دلیل دعوت و جزئیات مربوط به فعالیّتی که در اسپانیا برگزار می‌شود.اطلاعات رویداد، مانند بلیط ورودی، شرایط ثبت‌نام، برنامه دقیق رویداد و سایر اسنادی که اسامی متقاضیان (اعضای خدمه) و سایر اطلاعات مربوط به رویداد را ارائه می‌دهد.

اثبات اجراهای قبلی شرکت در جشنواره ها و مراسم قبلی (فرهنگی، مذهبی)، مسابقات ورزشی، گواهی برندگان و اثبات رتبه جهانی/بین المللی (ورزشی).

مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن اسپانیا برای همسر یک شهروند اسپانیایی

هنگام درخواست برای دریافت ویزا به عنوان همسر یک تبعه/شهروند اسپانیایی، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. مدرک شهروندی اسپانیا (کارت شناسایی یا کارت کنسولی یا گواهی ملیت یا حکم تابعیت).
 2. گواهی ازدواج

آیا می توان با ویزای توریستی در اسپانیا کار کرد؟

خیر، با ویزای توریستی نمی‌توانید کار کنید و در عوض باید برای ویزای کار یا ویزای تعطیلات کاری اقدام کنید.

 ریجکت شدن ویزای اسپانیا

آیا ویزای شنگن اسپانیا قابل لغو است؟

در صورتی که مقامات ذیصلاح به این نتیجه برسند که دیگر شرایط صدور ویزا وجود ندارد، ویزای شما باطل می‌شود.

اگر هنگام تصمیم‌گیری در مورد لغو ویزای خود در خاک اسپانیا هستید، مهلتی برای ترک به شما داده می‌شود. اگر در این مدت این قلمرو یا قلمرو شنگن را ترک نکنید، تبعه‌ی غیرقانونی در نظر گرفته می‌شوید.

لطفاً توجه داشته باشید که عدم ارائه الزامات ورود توسط دارنده ویزا به افسر مرزی نیز ممکن است منجر به تصمیمی مبنی بر لغو ویزا شود.

در حالی‌که می‌توانید یک ویزا با اعتبار سه ماه دریافت کنید، می‌توانید یک ویزا با اعتبار سه روزه نیز دریافت کنید. هنگامی که پاسپورت خود را با برچسب ویزای اسپانیا دریافت می‌کنید، به برچسب‌های زیر توجه کنید:

 • FROM :اولین روزی است که شما مجاز به ورود به منطقه شنگن هستید.
 • UNTIL :مخفف آخرین روزی است که باید منطقه شنگن را ترک کنید.

اگر در درخواست ویزا پاسخ منفی دریافت کردید، نامه ای نیز دریافت خواهید کرد که دلیلی برای رد درخواست شما در آن قرار دارد دارد. در این مورد، شما دو انتخاب دارید:

با اجتناب از اشتباهات قبلی و بهبود وضعیت خود، یک برنامه جدید بسازید.

در صورتی‌که فکر می‌کنید درخواست شما به اشتباه یا ناعادلانه رد شده است، برای رد ویزای شنگن یک نامه تجدید نظر بنویسید. شما باید دلیل مستحکمی برای نوشتن این نامه داشته باشید و حقایقی را ارائه دهید که از شما حمایت می‌کند.

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف حوزه‌ی شنگن بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

 

R.I.S.A Group AB

Residency – Immigration – Start up – Accounting

منابع

www.axa-schengen.net

www.schengenvisainfo.net

www.freepik.net

Worldwide Travel Visa Guide

 

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.