انتخاب صفحه
تحصیل-در-آفریقای-جنوبی-1

تحصیل در آفریقای جنوبی

این کشور که به طور رسمی به‌عنوان جمهوری آفریقای جنوبی شناخته می‌شود، با نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو با اقیانوس اطلس در غرب و اقیانوس هند در شرق مرز مشترک دارد.

بیشترین زبان مورداستفاده  در آفریقای جنوبی زولو و پس از آن خوسا است و آنها همچنین دو قبیله بزرگ در کشور هستند. بااین‌حال، انگلیسی به‌عنوان زبان رایج در نظر گرفته می‌شود و به طور گسترده در سراسر کشور توسط اکثریت مردم صحبت می‌شود.

آفریقای جنوبی دارای سیستم حکومتی دموکراسی پارلمانی و سه پایتخت رسمی است، یعنی پرتوریا که پایتخت فدرال است، بلومفونتین که پایتخت قضایی است و کیپ‌تاون که پایتخت کنگره است.

واحد پول ملی راند آفریقای جنوبی (ZAR) است که عمدتاً استفاده می‌شود. GDP این کشور در سال ۲۰۲۱ معادل ۴۱۹٫۹۵ میلیارد دلار و نرخ رشد آن ۴٫۹۱ درصد بوده است. نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ معادل ۴٫۶ درصد و شاخص شادمانی نیز ۵٫۱۹ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد. در ضمن جمعیت آفریقای جنوبی ۶۰ میلیون نفر و نرخ رشد آن ۱.۲۳ درصد در سال ۲۰۲۱ می‌باشد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در آفریقای جنوبی

به دنبال اصلاحات آموزش عالی در سال ۲۰۰۴، دانشگاه‌های آفریقای جنوبی به طور فزاینده‌ای موردتوجه قرار گرفتند. هرساله بیش از ۴۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل به آفریقای جنوبی می‌روند.

مؤسسات آموزش عالی در ۱۵ سال گذشته به طور پیوسته در حال بهبود بوده‌اند و مقاصد محبوب دانشجویان شامل ژوهانسبورگ، بزرگ‌ترین شهر کشور، و همچنین کیپ‌تاون و پرتوریا است.

آفریقای جنوبی که دارای ۲۶ دانشگاه دولتی است، آموزش عالی را در سه نوع مؤسسه ارائه می‌دهد:

۱۲ دانشگاه سنتی و آکادمیک

۸ “technikons” که دوره‌های فنی و حرفه‌ای را ارائه می‌دهند.

۶ دانشگاه جامع که ترکیبی از موارد فوق را ارائه می‌دهند.

هر یک از ۹ استان کشور دارای اداره آموزش‌وپرورش خاص خود هستند که زیر نظر وزارت آموزش عالی نظارت می‌شود. هر استان آموزش‌وپرورش خود را متناسب با نیازها و علایق محلی و ملی تنظیم می‌کند، به این معنی که آموزشی که دریافت می‌کنید بسته به مؤسسه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است.

سال تحصیلی از اوایل فوریه تا اواخر نوامبر ادامه دارد، به دو ترم تقسیم می‌شود، با یک تعطیلات طولانی بین اوایل ژوئن و اواسط ژوئیه.

الزامات زبان

آفریقای جنوبی خانه ۱۱ زبان ملی است، اما اکثر دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برخی از دانشگاه‌های سنتی‌تر ممکن است همچنان دوره‌هایی را به زبان آفریقایی ارائه دهند. بااین‌حال، این زبان به‌تدریج در دانشگاه‌ها حذف می‌شود تا تجربه تحصیلی فراگیرتری ارائه دهند.

اگر زبان انگلیسی‌زبان اول شما نیست، از شما مدرکی دال بر مهارت خودخواسته می‌شود – معمولاً از طریق یکی از آزمون‌های زیر:

نمره کلی آیلتس ۷٫۰ یا بالاتر

نمره حداقل 65% در جزء سواد آکادمیک NBT

مدرک TEFL با استاندارد بالا که سه تا پنج سال قبل از ارسال درخواست تکمیل شده باشد.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

پیش‌دبستانی در آفریقای جنوبی

سیستم آموزشی در آفریقای جنوبی برای کودکان تا سن ۷ سالگی اجباری نیست. تا سن 7 سالگی، شما می‌توانید فرزند خود را به مهدکودک و پیش‌دبستانی کلاس R بفرستید.

دو سیستم پیش‌دبستانی در آفریقای جنوبی وجود دارد: یکی توسط دولت تأمین و به‌صورت استانی تنظیم می‌شود و دیگری مستقل است و توسط جوامع یا ارگان‌های خصوصی اداره می‌شود.

هر دو برنامه دولتی و خصوصی از دو جزء اصلی تشکیل شده‌اند: برنامه‌های پیش از کلاس R و برنامه‌های درجه R (سال پذیرش). برنامه‌های قبل از کلاس R برای کودکان بین 0-۴ سال است و برنامه‌های درجه R برای کودکان 5-6 ساله مناسب است. تمرکز درس‌ها بر زبان، ریاضیات، مهارت‌های زندگی، فناوری، هنر و فرهنگ است.

آموزش اجباری در آفریقای جنوبی

تحصیل از سن هفت‌سالگی (پایه اول) تا سن ۱۵ سالگی (پایه ۹) اجباری است. سیستم آموزشی از کلاس ۱ تا کلاس ۱۲ اجرا می‌شود.

از کلاس‌های ۱۰ تا ۱۲، آموزش اختیاری است و گاهی اوقات در کالج‌های تخصصی فنی، اجتماعی یا خصوصی تدریس می‌شود، جایی که در امتحان پایان مدرسه به نام Matric شرکت می‌کنند. در سال ۲۰۱۵، تنها ۷۰٫۷ درصد از دانش‌آموزان در آزمون ماتریک موفق شدند و تنها نیمی از دانش‌آموزان بیش از ۵۰ درصد را کسب کردند.

به‌استثنای برخی از مدارس بین‌المللی، مدارس آفریقای جنوبی از سال تحصیلی ژانویه تا نوامبر پیروی می‌کنند. مدارس دولتی از سیستم چهار ترم استفاده می‌کنند درحالی‌که اکثر مدارس خصوصی دارای سه ترم هستند.

همان‌طور که در قبل گفته شد، در سال آخر دبیرستان (پایه ۱۲)، دانش‌آموزان در امتحان ماتریک شرکت می‌کنند، با قبولی ۵۰ تا ۵۹ درصد (عادی)، ۶۰ تا ۸۹ درصد (شایستگی) و ۹۰ درصد یا بالاتر (ممتاز) برای هر موضوع موردمطالعه. دانش‌آموزان پس از پایان دبیرستان، گواهینامه ملی را دریافت می‌کنند، با تأییدیه‌های تحصیلی که صلاحیت‌های خاص آنها را مشخص می‌کند. این تأییدیه‌ها حداقل شرط لازم برای ورود به دانشگاه آفریقای جنوبی است.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی

مدارک کارشناسی در طیف وسیعی از موضوعات موجود است – برنامه‌های محبوب شامل برنامه‌های علوم اجتماعی و توسعه یا مطالعات مرتبط با سلامت است.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی انگلیسی است. اگر زبان انگلیسی‌زبان اول شما نیست، باید مهارت خود را ثابت کنید.

یک مدرک کارشناسی معمولاً سه سال طول می‌کشد تا تکمیل شود، اگرچه دانشجویان می‌توانند یک سال تحصیلی اضافی را به پایان برسانند که نیاز به پایان‌نامه تحقیقاتی در همان زمینه مدرک کارشناسی دارد تا مدرک لیسانس افتخاری کسب کنند.

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع کارشناسی ارشد

به طور معمول ترکیبی از درس و پایان‌نامه، مدرک کارشناسی ارشد در آفریقای جنوبی یک تا دو سال طول می‌کشد تا تکمیل شود. برنامه‌های متمرکز بر پژوهش، بدون جزء درسی، ممکن است برای مدت طولانی‌تری اجرا شوند.

اگر امتحانات بخشی از دوره شما باشد، معمولاً در پایان هر ترم امتحان خواهید داد.

برای ورود به دوره کارشناسی ارشد معمولاً به مدرک کارشناسی در یک موضوع مرتبط نیاز دارید.

تحصیل-در-آفریقای-جنوبی-2

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکترا

برنامه‌های دکترا در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی از همان ساختار مؤسسات اروپایی پیروی می‌کنند. در طی یک دوره سه تا پنج‌ساله، یک پایان‌نامه با ۸۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کلمه را تکمیل خواهید کرد.

بااین‌حال، شما مجبور نخواهید بود از کار خود دفاع شفاهی کنید. هنگامی که پایان‌نامه خود را تکمیل کردید، قبل از ارسال آن به کمیته‌ای متشکل از سه ممتحن برای ارزیابی، متن کتبی را به دانشکده خود ارائه می‌دهید.

برای واجد شرایط بودن برای دکترا، به مدرک کارشناسی ارشد بین‌المللی شناخته شده نیاز دارید. برخی از مؤسسات فقط داوطلبانی را می‌پذیرند که دارای نمره کارشناسی ارشد 65٪ و بالاتر باشند.

تحصیل در آفریقای جنوبی به همراه بورسیه تحصیلی

فرصت‌های تأمین مالی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد، اما نادر است – بورسیه‌ها بیشتر به اتباع آفریقای جنوبی یا اتباع کشورهای عضو SADC اختصاص می‌یابد. دانشجویان خارجی می‌توانند منابع مالی خارجی، معافیت‌ها، بورسیه‌ها یا کمک‌های بلاعوض را تأمین کنند و آنها بسیار در دسترس هستند.

برخی از طرح‌های بورسیه جهانی که دانشجویان خارجی می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند عبارت‌اند از:

طرح بورسیه DCI-CSIR: این گزینه بودجه برای دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند باز است. در هر دانشگاهی در کشور همه دانشجویان خارجی که در هر رشته فنی، علوم و مهندسی تحصیل می‌کنند، واجد شرایط درخواست هستند. این طرح فقط شهریه متقاضی را برای دوره تحصیل آنها پوشش می‌دهد.

بورسیه بنیاد Wahlgrenska Stiftelsen: کمک مالی جزئی به دانشجویان از همه ملیت‌ها در زمینه رسانه‌های ارتباط‌جمعی و روزنامه‌نگاری ارائه می‌دهد.

کمک‌هزینه تحصیلی Gordon Signy: به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا کمک‌هزینه تحصیلی در طول دوره برنامه‌های خود اعطا می‌کند. همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط درخواست هستند. این طرح معمولاً به دانشجویان در زمینه پزشکی، آناتومی، آسیب‌شناسی و مهندسی پزشکی پاداش می‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلی Dudley D’Ewes آفریقای جنوبی: این بورسیه تحصیلی که توسط بنیاد کیپ ۳۰۰ ارائه و تأمین می‌شود، به افراد شایسته از کشورهای آفریقایی کمک‌هزینه می‌دهد. دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هنر، ادبیات و مطالعات تأثیرات جهانی یا محیط‌زیست هستند، می‌توانند برای این بودجه درخواست دهند که تا حدی هزینه‌های تحصیلی در طول دوره آنها را پوشش می‌دهد.

بورسیه یادبود Ritchie-Jennings: این طرح بودجه برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط از کشورهای مختلف، بودجه شهریه جزئی ارائه می‌دهد. این طرح که توسط ACFE (Association of Certified Fraud Examiners in SA) تأمین می‌شود، از افراد با شرایط آکادمیک که در زمینه‌های بازرگانی، مالی، عدالت کیفری و مطالعات ضدفساد تحصیل می‌کنند، تقدیر می‌کند. باارزش بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار، به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد توصیه می‌شود که درخواست دهند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در آفریقای جنوبی

هزینه شهریه دانشگاه‌های آفریقای جنوبی به طور قابل‌توجهی ارزان‌تر از بعضی از کشورهای اروپا است. بااین‌حال، هزینه‌ها بین مؤسسات، دوره‌ها و ماژول‌ها متفاوت است و همچنین به ملیت دانشجو بستگی دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود قبل از درخواست بررسی کنید که چه هزینه‌ای باید پرداخت کنید.

دانشجویان جامعه توسعه آفریقای جنوبی (SADC) که شامل دانشجویان آنگولا، بوتسوانا، جمهوری دموکراتیک کنگو و غیره می‌شوند، هزینه‌های تحصیلی مشابه دانشجویان محلی آفریقای جنوبی را پرداخت می‌کنند. کسانی که از سایر نقاط جهان هستند بیشتر پرداخت خواهند کرد.

دانشگاه‌های دولتی معمولاً هزینه کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند و مدرک‌های پیشرفته‌تر یا معتبرتر، مانند MBA، بیشتر از دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد هزینه دارند.

به‌عنوان یک راهنمای تقریبی، شما معمولاً بین ۳۵۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰۰ راند برای دوره کارشناسی پرداخت خواهید کرد. هزینه کارشناسی ارشد بین ۲۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ راند است. دانشجویان بین‌المللی احتمالاً باید هزینه اضافی در هر ترم بپردازند. شما همچنین باید هزینه درخواست بین‌المللی غیرقابل‌استرداد را در حدود ۳۰۰ راند و در بسیاری از موارد هزینه مدیریت سالانه ۳۷۵۰ راند بپردازید. این ارقام بین مؤسسات متفاوت است.

شما همچنین باید هزینه کتاب و تجهیزات و پیوستن به تیم‌ها و جوامع را در نظر بگیرید.

هزینه زندگی در آفریقای جنوبی با معیارهای جهانی متفاوت است، جنبه‌های خاصی وجود دارد که حتی ارزان‌تر از معمول یا گران‌تر از معمول هستند، اما اتفاق‌نظر کلی این است که زندگی دانشجویی در آفریقای جنوبی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

اسکان و تغذیه دو بخش مهم از هزینه‌های زندگی ماهانه هستند و به‌طورکلی در جوامع شهری بزرگ‌تر و شهرهایی مانند ژوهانسبورگ و کیپ‌تاون بیشتر است. این شهرها بیشترین فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی را دارند و ازاین‌رو نرخ‌ها بالاتر است.

درحالی‌که هزینه معمولی برای اقلام اساسی در آفریقای جنوبی بر خلاف سایر کشورها متوسط است، کل هزینه‌ها در یک ماه به عوامل مختلفی مانند مکان و ترجیحات سبک زندگی فردی بستگی دارد.

به طور متوسط هزینه کل زندگی می‌تواند حدود ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ راند آفریقای جنوبی باشد که حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار است.

جدول هزینه‌های ماهانه زندگی به راند آفریقای جنوبی

Housing (within the city) R11,000 to R15,00 Phone/Internet R700 to R800 Feeding R1,500 (1 individual)
Housing (outside the city center) R10,000 Utilities (electricity, heating, water) R400 Public Transportation R300 to R350
Fuel: R1000 Entertainment and Leisure R500 Gym: R100

کار دانشجویی در آفریقای جنوبی

دانشجویان خارجی در آفریقای جنوبی اجازه دارند در کنار تحصیل به‌صورت پاره‌وقت کار کنند. آن‌ها می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته و نه بیشتر در طول ترم کار کنند، بااین‌حال، در طول تعطیلات یا تعطیلات تابستانی، دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل به طور تمام‌وقت کار کنند.

دانشجویان در درجه اول می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت در چندین مؤسسه در داخل و خارج از دانشگاه خودکار کنند، همچنین دوره‌های کارآموزی، دوره‌های آموزشی و تحصیلی وجود دارد که مبلغ بسیار قابل‌توجهی برای پوشش هزینه‌های زندگی یک دانشجو در آفریقای جنوبی پرداخت می‌کنند. این مشاغل بسته به محل کار ماهیانه بین ۵۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ راند حقوق می‌دهند.

در حال حاضر، دانشجویان رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و تکنولوژی برای دوره‌های کارآموزی که با پاداش‌های مالی همراه است، به‌شدت مورد تقاضا هستند. به همین ترتیب، دانشجویانی که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را دنبال می‌کنند می‌توانند در دانشگاه به‌عنوان مدرس یا دستیار پژوهشی کار کنند. این مشاغل بسیار رقابتی هستند؛ اما بسیار پرارزش‌اند زیرا برخی از دوره‌های دانشجویی بودجه شهریه و کمک‌هزینه ماهانه را ارائه می‌دهند.

البته، مشاغل خدماتی به‌عنوان پیشخدمت رستوران، نظافت، خدمه، صندوقدار و پذیرایی برای دانشجویانی وجود دارد که می‌توانند در طول هفته یا آخر هفته‌ها وقت خود را آزاد کنند. این مشاغل نیازی به مهارت اضافی ندارند و انگلیسی‌زبانان به‌راحتی آنها را انتخاب می‌کنند. همچنین مشاغلی در هتل‌ها و مؤسسات توریستی وجود دارد، این مشاغل پرسود هستند و به دانشجویان اجازه می‌دهند زمان کافی را برای ترکیب کار و تحصیل در آفریقای جنوبی داشته باشند.

بسیاری از شرکت‌های نوپا بر دانشجویان داخلی و خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا برند خود را بهتر رشد دهند. با ادامه یافتن ایده‌ها و استراتژی‌های جدید، شرکت‌ها فعالانه درخواست کمک از دانش‌آموختگان سطح بالای دانشگاهی می‌کنند که می‌توانند مهارت‌ها و توانایی‌های استثنایی مرتبط با دنیای امروز را نشان دهند. این شرکت‌ها دستمزد بسیار بالایی می‌پردازند و از نظر تجربه به‌دست‌آمده به پرتفولیوی هر دانشجو افزوده می‌شود.

از دیگر راه‌های شغلی خدمات حمل‌ونقل الکترونیکی برای دانشجویانی است که می‌توانند خودرو بخرند و گواهینامه خود را در این کشور اخذ کنند. برنامه‌های اشتراک‌گذاری راننده سواری مانند Uber، Toll و Gautrack، فناوری‌های پیشرو خدمات حمل‌ونقل در آفریقای جنوبی هستند و کاربران دانشجو در اوقات فراغت خود با استفاده از این برنامه‌ها درآمد خوبی کسب می‌کنند.

دانشجویانی که به زبان‌های خارجی مانند پرتغالی، فرانسوی، آلمانی، هلندی و هندی صحبت می‌کنند نیز می‌توانند به‌عنوان مترجم و معلم کار پیدا کنند. با تعداد قابل‌توجهی از افراد بومی، اکنون نیاز شدیدی به افراد دوزبانه یا چندزبانه وجود دارد که بتوانند در آفریقای جنوبی زبان‌ها را ترجمه کنند یا آموزش دهند.

دانشگاه‌های برتر آفریقای جنوبی

نه دانشگاه آفریقای جنوبی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022 وجود دارند که شامل:

University Rank
University of Cape Town =226
 Cape Town, South Africa
University of Witwatersrand =424
 Johannesburg, South Africa
University of Johannesburg =482
 Johannesburg, South Africa
Stellenbosch University 601-650
 Stellenbosch, South Africa
University of Pretoria 801-1000
 Pretoria, South Africa
Rhodes University 801-1000
 Grahamstown, South Africa
University of Kwazulu-Natal 801-1000
 Pinetown, South Africa
North-West University 1001-1200
 Potchefstroom, South Africa
University of the Western Cape 1001-1200
 Cape Town, South Africa

ویزای همراه تحصیلی

فقط همسر و فرزندان تحت تکفل شما می‌توانند با شما به آفریقای جنوبی سفر کنند. آنها خودشان باید برای ویزای همسر یا فرزند خود درخواست دهند که به آنها اجازه می‌دهد تا حداکثر سه سال در آنجا زندگی کنند. بااین‌حال، به آنها اجازه کار یا تحصیل در کشور را نمی‌دهد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی

بدون ویزا نمی‌توانید به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی در آفریقای جنوبی ثبت‌نام کنید. شما می‌توانید پس از دریافت تأیید رسمی حضور خود در یک دوره، درخواست ویزای خود را آغاز کنید. برای درخواست، باید فرم درخواست  BI-1738 را تکمیل کرده و آن را به سفارت یا کنسولگری آفریقای جنوبی ارائه دهید، همراه با:

گذرنامه‌ای که حداقل تا ۳۰ روز پس از پایان دوره شما معتبر است؛

عکس‌های گذرنامه؛

نامه رسمی پذیرش از دانشگاه شما؛

گواهی سوءپیشینه؛

جزئیات پرواز، از جمله جزئیات سفر بازگشت شما در پایان دوره؛

مدرک مالی کافی و بیمه درمانی معتبر برای مدت اقامت شما؛

گواهی پرداخت هزینه ویزا؛

رسیدگی به درخواست‌ها شش تا هشت هفته طول می‌کشد، بنابراین هر چه سریع‌تر درخواست خود را شروع کنید تا هرگونه تأخیر یا مشکلی برای اخذ ویزای شما مسئله‌ای ایجاد نکند.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در آفریقای جنوبی

نرخ بیکاری آفریقای جنوبی بالا است و 34.4٪ است – یکی از بالاترین نرخ‌ها در جهان است، این کشور دارای ذخیره‌ای از کارگران نیمه ماهر و غیرماهر است و اکثر کارفرمایان ترجیح می‌دهند بومیان آفریقای جنوبی را استخدام کنند.

دانشجویان بین‌المللی که از یکی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی با دریافت ویزای کار در این کشور زندگی کرده و کار کنند.

ویزای کار فقط برای اتباع خارجی صادر می‌شود که شهروندان آفریقای جنوبی بامهارت‌های مربوطه برای آن شغل در دسترس نباشند. این ویزاها برای مدت‌زمان مشخصی صادر می‌شوند که بسته به نوع ویزای کاری مورد درخواست متفاوت است.

برای درخواست ویزای کار، باید موارد زیر را آماده کنید:

یک فرم درخواست تکمیل شده که توسط خودتان امضا شده است؛

پاسپورت معتبر؛

گواهی واکسیناسیون، در صورت نیاز طبق قانون؛

اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های پیش‌بینی‌شده زندگی تا زمانی که متقاضی حقوق دریافت کند (صورت‌حساب بانکی، پول نقد موجود یا چک مسافرتی)؛

گزارش‌های پزشکی و رادیولوژی؛

گواهی‌نامه ترخیص پلیس از هر کشوری که به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر از سن ۱۸ سالگی در آن اقامت داشته‌اید؛

تعهد کتبی کارفرما مبنی بر پذیرش مسئولیت هزینه‌های مربوط به اخراج متقاضی و اعضای خانواده تحت تکفل او در صورت لزوم؛

درخواست برای ویزای کار عمومی باید با موارد زیر همراه باشد:

گواهی از وزارت کار؛

مدارک صلاحیت ارزیابی شده توسط SAQA و ترجمه شده توسط یک مترجم رسمی به یکی از زبان‌های رسمی آفریقای جنوبی؛

قرارداد کاری که هم توسط خود شما و هم کارفرما امضا شده باشد؛

مشخصات کامل کارفرما از جمله مدرک ثبت‌نام در اداره ثبت شرکت‌ها؛

تعهد کارفرما مبنی بر اینکه کارمند دیگر در استخدام چنین کارفرمایی نیست؛

تمام مدارک موردنیاز برای همسر و/یا فرزندان اگر قصد همراهی با شما را دارند.

آفریقای جنوبی با داشتن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آفریقا (دوم پس از نیجریه)، یکی از صنعتی‌ترین کشورهای این قاره است. یکی از پیشروهای جهانی در معدن و فراوری مواد معدنی. سایر بخش‌های کلیدی شامل ساخت خودرو، کشاورزی، خدمات مالی و بانکداری است. این کشور همچنین دارای بخش‌های حقوقی، انرژی و حمل‌ونقل توسعه‌یافته است.

شما به‌احتمال زیاد در مناطق شهری و پرجمعیت مانند کیپ‌تاون، ژوهانسبورگ و دوربان شغل پیدا خواهید کرد. بسیاری از شرکت‌های چندملیتی دارای شعبه در آفریقای جنوبی هستند، از جمله:

Barclays

BMW

Dell

Deloitte

GlaxoSmithKline

L’Oreal

McDonald’s

PepsiCo

PwC

Toyota

طبق فهرست مهارت‌های لازم ۲۰۲۱، کارکنان در نقش‌های زیر موردنیاز هستند:

Accountant

Architect

Bookkeeper

Chef

Company secretary

Electrician

Management consultant

Multimedia specialist

Retail manager

University lecturer

Web designer

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آفریقای جنوبی

اجازه اقامت دائم در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی از مهاجرانی استقبال می‌کند که در موقعیتی هستند که می‌توانند سهم معناداری در گسترش پایگاه اقتصادی آفریقای جنوبی داشته باشند.

قبل از اینکه بتوانید برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید، باید مبنای درخواست خود را بررسی کنید. برای درخواست اجازه اقامت دائم، ابتدا باید به وزیر امور داخلی اظهار کنید که شما فرد ممنوعه یا فرد نامطلوبی نیستید.

مجوز اقامت مستقیم

مجوز اقامت مستقیم برای اتباع خارجی است که حداقل پنج سال بر اساس مجوز کار در آفریقای جنوبی اقامت داشته‌اند و همچنین وابستگان شهروندان آفریقای جنوبی / دارندگان مجوز اقامت دائم.

برای درخواست اجازه اقامت مستقیم باید فرم ۹۴۷ DHA-را به‌صورت آنلاین از طریق VFS GLOBAL تکمیل کنید.

وب‌سایت وزارت امور داخلی آفریقای جنوبی را برای مدارک موردنیاز برای موارد زیر بررسی کنید:

وابسته به یک شهروند آفریقای جنوبی یا دارنده اقامت دائم (زیر ۱۸ سال)؛

همسر حداقل ۵ سال متأهل باشد.

کارگر با مجوز کار مداوم ۵ساله؛

مجوزهای اقامت به دلایل دیگر

این دسته از مجوزها برای اتباع خارجی اعمال می‌شود که:

یک پیشنهاد کار دائمی در آفریقای جنوبی دارند.

مهارت‌ها و صلاحیت‌های استثنایی دارند.

قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در آفریقای جنوبی را دارند.

از نظر مالی مستقل هستند.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

فرم کامل ۹۴۷ BI-که به‌درستی تکمیل شده باشد.

مجموعه کاملی از اثر انگشت.

در صورت وجود، گواهی ازدواج/اثبات رابطه زناشویی.

حکم طلاق/ مدرک جدایی قانونی، در صورت وجود.

مدرک حضانت یک خردسال، در صورت وجود.

گواهی فوت برای همسر متوفی در صورت وجود.

رضایت والدین در مورد خردسالان.

اثبات فرزندخواندگی قضایی یک خردسال، در صورت وجود.

گواهی‌نامه ترخیص پلیس برای همه کشورهایی که از تاریخ تولد ۱۸ سالگی خود به مدت یک سال یا بیشتر در آنها اقامت داشته‌اید.

یک مجوز اقامت موقت معتبر (اگر از قبل در آفریقای جنوبی هستید).

تابعیت طبیعی

اگر حداقل ۵ سال مجوز اقامت دائم داشته باشید، می‌توانید از طریق تابعیت برای شهروندی آفریقای جنوبی اقدام کنید.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

175DHA – (فرم درخواست)؛

529DHA – (فرم متقاضی)؛

اثبات اقامت مداوم ۱ سال قبل از درخواست؛

گزارش پلیس RSA به مدت شش (6) ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد؛

مجوز پلیس از کشور یا کشورهای دارای ملیت فعلی؛

نامه تأییدپذیرش تابعیت دوگانه؛

گواهی پرداخت (۳۰۰٫۰۰ راند) مطابق با تنظیم خزانه‌داری ملی؛

تمام مدارک پشتیبان باید ضمیمه شوند تا امکان ارجاع آسان به یک برنامه فراهم شود. همه دفاتر، از جمله سفارتخانه‌ها، باید اطمینان حاصل کنند که مهر و امضای دفتر به‌اندازه کافی در هر درخواست ارسالی انجام می‌شود.

سخن پایانی

آفریقای جنوبی مقصدی عالی برای تحصیل و مکانی عالی برای درک واقعی ماهیت آفریقا و مردم آن است. ریسا گروپ ارتباط کاملی بین شما و تجربه‌ای است که می‌خواهید. از خدمات مشاوره رایگان ما استفاده کنید و در راه آینده‌ای باشید که آرزویش را دارید.

منابع:

www.prospects.ac.uk

www.topuniversities.com

www.rocapply.com

www.theglobaleconomy.com

www.scholaro.com

www.expatica.com

studee.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به آفریقای جنوبی

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.