انتخاب صفحه

سایت اداره‌ی مهاجرت سوئد اقدام به پذیرش مهاجر می‌کند. در این نوشته قصد داریم تا شما را با دلایل و شرایط پذیرش مهاجر از سوی اداره مهاجرت سوئد آشنا کنیم.

سوئد، در شمال قاره‌ی اروپا قرار دارد و در قرن بیستم مهاجران زیادی را از سراسر جهان پذیرفته است. یکی از دلایل مهاجرت پذیری این کشور این می‌باشد که رفاه اجتماعی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد که در نوشتۀ مهاجرت تحصیلی به سوئد یکی از بهترین شیوه‌های مهاجرت به سوئد را برای شما گفته‌ایم و قطعاً در طی فرایند نوع مهاجراتی به کشور سوئد باید با سایت اداره‌ی مهاجرت سوئد، آشنایی داشته باشید.

همانطور که گفتیم، یکی از دلایل مهاجرت پذیری این کشور، رفاه اجتماعی با سطح بالا آن می‌باشد از طرفی، سوئد در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۶۰ به نیروی کار نیاز فوری داشت. شمار مهاجرانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند به نسبت کسانی که از این کشور خارج می‌شوند، زیاد می‌باشد. مهاجران از کشورهایی نظیر ایتالیا، یونان، ترکیه، ایران، عراق، سوریه و لبنان، درخواست پناهندگی به این کشور را دارند.

در سال ۱۹۹۹ شورای اروپا تصمیم گرفت که اتحادیه‌ی اروپا باید یک سیاست مشترک پناهنده‌ پذیری و مهاجرتی تدوین و تصویب نماید. این سیاست مشترک، همکاری شِنگِن نام دارد که سوئد درسال ۲۰۰۱ به این همکاری پیوست. این سیاست به این معنا می‌باشد که کشور‌هایی که به صورت قانونی در منطقه‌ی شنگن به سر می‌برند، می‌توانند بدون نشان دادن گذرنامه و آزادانه از مرز‌های کشور تحت حمایت عبور کنند.

این قرارداد در اوایل قرن بیست و یکم، پناهندگی را به طرز عجیبی در سوئد افزایش داد. در سوئد، مهاجرت بر مبنای قانون اتباع بیگانه تصویب شده است که مقررات مربوط به درخواست پناهندگی، اجازه‌ی اقامت و پیوند خانوادگی را دربر‌ می‌گیرد. بیشترین سهم مهاجران مربوط به کشور سوریه می‌باشد.

در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۶۳۰۰۰ نفر به این کشور مهاجرت کردند که ۵۶ درصد آن‌ها مرد و ۴۴ درصد آن‌ها زن بود. در حال حاضر تقریبا ۱۰ میلیون نفر در سوئد زندگی می‌کنند که نزدیک به ۱۷ درصد جمعیت این کشور متولد خارج از کشور می‌باشد.

عهدنامه‌ی پناهندگی سازمان ملل، دستورالعملی بین المللی برای رفتار با پناهجویان توسط کشورهای عضو این سازمان است. بر اساس این عهدنامه، پناهجو کسی می‌باشد که به دلیل ملیت، نژاد، مذهب، جنسیت و یا تعلق به گروه‌های اجتماعی با خطر تعقیب روبه رو باشد.

در این عهدنامه آمده است که درخواست هر پناهجویی بدون توجه به این که از چه کشوری می‌باشد، پذیرفته شود. طبق این عهدنامه این پناهجویان حتی می‌توانند حق دریافت اجازه‌ی اقامت نیز دریافت کنند.

قانون سوئد نیز به گونه‌ای می‌باشد که امکان اعطای اقامت به خارجیان وجود دارد؛ البته اتحادیه‌ی اروپا قوانینی را وضع کرده است که با استناد بر آن بتوان پناهجویان را تشخیص داد. در روند بررسی درخواست پناهندگان به شرایط زندگی توجه می‌شود؛ مانند کشور محل تابعیت یا چگونگی تحت تعقیب بودن و …

اگر خواستار پناهندگی در سوئد هستید، باید با اداره‌ی کل امور مهاجرت تماس حاصل نمایید. اداره‌ی مهاجرت، نهادی دولتی است که به درخواست‌های مردم برای دیدار از سوئد، زندگی در سوئد، تقاضای محافظت و یا شهروندی سوئد رسیدگی می‌کند. اداره‌ی کل مهاجرت از تمام کسانی که متقاضی پناهندگی هستند و بالای ۱۴ سال سن دارند، انگشت نگاری می‌کند تا مطمئن شود که سوئد اولین کشور ورودی این افراد است. درخواست شما در اولین کشور اروپایی که به آن وارد می‌شوید، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

البته پارلمان سوئد قانون موقتی را در سال ۲۰۱۶ به تصویب رساند که امکان گرفتن پناهندگی با هدف رسیدن به کارت اقامت را محدود کرد.

در نهایت اگر می‌خواهید به تابعیت سوئد در آیید، باید درخواست خود را به اداره‌ی کل امور مهاجرت تحویل دهید. شرایط شهروندی در کشور سوئد، داشتن ۱۸ سال تمام، داشتن اجازه‌ی اقامت دائم و سابقه‌ی ۵ سال زندگی در این کشور می‌باشد.

البته کودکان زیر ۱۸ سال می‌توانند به همراه پدر و مادر خود به تابعیت سوئد درآیند. زمانی که طول میکشد تا اداره‌ی مهاجرت به درخواست شما پاسخ دهد، متفاوت است.

فایل صوتی معرفی سایت اداره‌ی مهاجرت سوئد

سایت اداره‌ی مهاجرت سوئد: Migrationsverket

سایت اداره مهاجرت سوئد-سایت اداری

 

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.