انتخاب صفحه

اقامت دائم سوئد به معنای آن خواهد بود که کسی که به این کشور مهاجرت می‌کند، می‌تواند مانند سایر شهروندان سوئد از تمام امکانات زندگی در این کشور برخوردار شود و مانند آن‌ها زندگی کند.

امروزه مهاجرت به سمت سوئد از سایر کشورها مانند ایران بسیار بالاست و برای آنکه بتوانید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید، باید پروسه هایی را طی کنید. با دریافت اقامت دائم کشور سوئد از مزایایی برخوردار خواهید شد که سایر مهاجران، ممکن است به آن دسترسی نداشته باشند؛ به طور مثال می‌توانید از تحصیل با کیفیت بسیار بالا در این کشور، بهره‌مند شوید.

سوئد، کشوری زیبا با امکانات فوق‌العاده و فرصت‌های منحصر به فرد می‌باشد. این کشور از لحاظ معیشت و سطح رفاه اجتماعی مردم، جزو برترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید. امروزه افراد زیادی برای کار و ادامه تحصیل و زندگی به این کشور مهاجرت می‌کنند.

برای اینکه به این کشور سفر کنید، باید از طریق قانونی ویزا دریافت نمایید. می‌توانید برای اقامت کوتاه مدت ویزای شنگن دریافت کنید. به طور کل برای آنکه اقامت دائم این کشور را کسب نمایید، باید حداکثر به مدت پنج سال بدون وقفه در این کشور زندگی کنید.

برای کسب اقامت دائم کشور سوئد، می‌توانید از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج، تولد اقدام کنید و مدارک مورد نیاز را با توجه به نوع اقامتتان به اداره‌ی مهاجرت سوئد و یا سفارت این کشور تسلیم کنید.

اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

یکی از روش‌هایی که امروزه برای گرفتن اقامت سوئد، بیشتر از سایر روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اخذ اقامت از طریق تحصیل در این کشور می‌باشد، زیرا رنکینگ دانشگاه‌های این کشور و سطح آموزش در دانشگاه‌ها و مدارس سوئد، رتبه‌ی بهتری در کل اروپا دارد؛ در نتیجه سیستم آموزشی سوئد مورد توجه دانشجویان سایر کشورها قرار گرفته است.

اقامت تحصیلی در سوئد، اقامت در حین تحصیل و اقامت پس از فارغ‌التحصیلی را شامل خواهد شد. پس از فارغ‌التحصیلی، افراد تا شیش ماه می‌توانند به دنبال کار بگردند و اگر در این فاصله کار مورد نظر خود را پیدا کنند، می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری سوئد تغییردهند. به طور کل برای آنکه این افراد اقامت دائم بگیرند، باید نوع اقامت دیگری را درخواست دهند.

دانشجویان مقطع دکتری برخلاف دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، طی مدت حداقل 4 سالی که در این کشور جهت مقالات پژوهشی و فراغت از تحصیل اقامت قانونی دارند، می‌توانند درخواست اقامت دائم دهند. این کشور نیز مدارک دانشجو دکتری را بررسی می‌کند و در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز، به او اقامت دائم اهدا خواهد کرد.

همچنین افرادی که با مدرک دکتری توانسته باشند اقامت دائم بگیرند، می‌توانند برای خانواده‌ی خود نیز درخواست اقامت دائم دهند.

اقامت دائم سوئد از طریق تحصیل

اقامت از طریق پناهندگی

شخص می‌تواند به دلیل شرایط خاص سیاسی و اجتماعی که دارد و یا اگر از طریق گروه و دولتی به خاطر عقاید و دین و نژاد و موارد دیگر، مورد تعقیب است و امنیت جانی ندارد، درخواست اقامت از طریق پناهندگی را دهد.

کشور سوئد شرایط شخص را بررسی می‌کند و در صورت اثبات، به او یک اقامت 3 ساله اهدا خواهد کرد. پس از اتمام اعتبار این اقامت، فرد می‌تواند درخواست اقامت دائم بدهد که نیاز است تا به کشور سوئد اثبات کند که همچنان مورد اذیت و آزار سیاسی یا اجتماعی قرار دارد.

اقامت دائم سوئد از طریق پناهندگی

اقامت دائم از طریق ازدواج

برای آنکه از طریق ازدواج، اقامت دائم کشور سوئد را بگیرید، ابتدا باید با یک شهروند یا تبعه‌ی کشور سوئد ازدواج کنید، در این صورت شما یک اقامت موقت دو ساله خواهید گرفت؛ در نتیجه پس از دو سال با درخواست شما و بررسی‌های انجام شده توسط سفارت این کشور، اقامت دائم به شما تعلق خواهد گرفت. باید بدانید که این ازدواج باید دارای پیوند عاطفی باشد و مصلحتی نباشد، زیرا در صورتی که کشور سوئد متوجه‌ی این اتفاق شود، شخص را اخراج خواهد کرد.

اقامت دائم سوئد از طریق کار

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت دائم این کشور، کار کردن در سوئد می‌باشد؛ در واقع باید این پیشنهاد از طرف یک کارفرمای سوئدی برای شما فرستاده شود و میزان حقوق دریافتی در آن ذکر شده باشد.

باید تقاضانامه اینترنتی را برای اقامت کاری به اداره مهاجرت و یا سفارت این کشور ارسال کنید. در صورت پذیرش شما یک اقامت دو ساله و موقت را دریافت می‌کنید. در صورتی که اعتبار این اقامت دوساله تمام شد، از نو می‌توانید یک اقامت موقت دیگر دریافت کنید.

پس از آنکه شما به مدت چهار سال در این کشور به کار و زندگی مشغول شدید و همینطور مالیات‌های مربوطه را  پرداخت کردید، می‌توانید جهت درخواست اقامت دائم سوئد، اقدام کنید و درصورت واجد شرایط بودن، این اقامت را بگیرید؛ در نتیجه مانند سایر شهروندان سوئد، می‌توانید کار مورد علاقه خود را انجام دهید.

اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری

برای آنکه اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری به شخص داده شود، باید ابتدا اقامت موقت دوساله بگیرید. شخص جهت سرمایه گذاری باید مقدار مشخصی از اموال خود را در یک پروژه یا ثبت شرکت، ثبت ملک،‌ سرمایه‌گذاری کند؛ در نتیجه شرایط لازم برای دریافت اقامت سوئد، ایجاد خواهد شد. اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری برای آنکه در نهایت منجر به کسب اقامت دائم در سوئد شود، هزینه‌های خود را دارد.

پس از آنکه دولت سوئد مطمئن شد که سرمایه گذاری شخص در این کشور ظرف مدت یک سال سوددهی دارد و همینطور از اقامت سرمایه‌گذار در این کشور 5 سال می‌گذرد، می‌توانید جهت اقامت دائم درخواست دهید.

اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری

اقامت از طریق تولد

کودکی که یکی از والدین او سوئدی باشد، به او تابعیت این کشور تعلق می‌گیرد و می‌تواند در سوئد اقامت دائم داشته باشد، حتی اگر کودک در خاک سوئد متولد نشده باشد، اما اگر یکی از والدین او شهروند این کشور باشند، او نیز شهروند سوئد خواهد بود.

همچنین کشور سوئد به کودکانی که هویتشان و هویت والدینشان مشخص نیست، ولی این کودکان در خاک این کشور متولد شده‌اند، اقامت دائم و تابعیت می‌دهد. (البته این دولت سوئد دیگر به خاطر این مورد، تابعیت نمی‌دهد.)

کلام آخر

با کسب اقامت دائم سوئد، می‌توانید از تمام مزایا و امکاناتی که به شهروندان سوئد تعلق می‌گیرد، بهره مند شوید و در این کشور زیبا و بی‌نظیر زندگی کنید. کسب اقامت دائم این کشور، مانند سایر کشورهای مهاجرپذیر، نیاز به شرایط و مدارک معتبر دارد و اخذ آن، فرصت مناسبی را در تمامی زمینه‌ها برای شما به وجود خواهد آورد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.