انتخاب صفحه

زندگی در هر کشوری چالش‌ها و سختی‌های خود را دارد و وقتی که تصمیم می‌گیرید تا مهاجرت ‌کنید، باید خود را با شرایط جدید، آداب و فرهنگ، قوانین و مقررات کشور جدید تطابق دهید.ممکن است در ابتدای کار شرایط جدید زندگی اندکی سخت به نظر برسد، اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد. همینطور اگر قبل از مهاجرت اصول و قواعد کشور جدید را بدانید و در مورد شرایط زندگی در آن کشور اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید با آن‌ها کنار آمده و بلافاصله زندگی نرمال خود را شروع کنید. یکی از کشورهایی که امروزه مهاجرت به سوی آن از سوی سایر کشورها به خصوص از کشور خودمان ایران درصد زیادی دارد و تمایل به زندگی در این کشور بالا است، سوئد می‌باشد.

زندگی در این کشور مانند سایر کشورها چالش‌ها و مزایا و معایب خود را دارد و باید آن‌ها را بشناسید تا بتوانید با آن‌ها کنار بیایید. کشور سوئد از جمله کشورهایی به شمار می‌آید که رفاه اجتماعی بالایی دارد. این کشور ثروتمند و امن با شرایط اقتصادی عالی جزو کشورهای برتر جهان به حساب می‌آید.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تمام جوانب زندگی در سوئد از جمله آب و هوا، سیاست‌های دولت و شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور بپردازیم.

آب و هوای سوئد

کشور سوئد آب و هوایی معتدل ولی رو به سردی دارد و زمستان‌های آن نسبت به ماه‌های گرم سال بیشتر می‌باشد. ایرانیانی که در کشور خود چهار فصل را تجربه می‌کنند ممکن است این شرایط آب و هوایی برای آن‌ها جدید باشد و اندکی برای بعضی از آنها جالب به نظر نرسد، زیرا در این صورت باید دائم با خود لباس گرم به همراه داشته باشند. حتی طول روز در بعضی از ماه‌های سال به 4 تا 6 ساعت می‌رسد.

ساکنان سوئد مشکلی با این مسئله ندارند، اما ممکن است مهاجران به خصوص آنهایی که از کشورهای گرم به این کشور مهاجرت می‌کنند با این آب و هوا سخت کنار بیایند.

آب و هوای سوئد

مردم کشور سوئد

مردم این کشور مانند مردم ایران ممکن است گرم و صمیمی نباشند و ممکن است رفتار آن‌ها برای شما سرد به نظر برسد. به طور کل مردم سوئد دارای اخلاق خشک و خلق و خوی سردی هستند. آنها با افراد غریبه بسیار سخت هم صحبت می‌شوند و فقط افرادی را که سال‌هاست می‌شناسند با آنها روابط گرمی خواهند داشت. احتمالا پیدا کردن یک دوست سوئدی در این کشور برای مهاجران زیاد راحت به نظر نرسد.

مردم کشور سوئد به دانش و تحصیلات و آگاهی بسیار توجه می‌کنند و برای آن‌ها مهم است که افرادی که با آنها سر و کار دارند، تحصیل کرده، با دانش و آگاهی بالایی باشند. در نتیجه در مدارس و دانشگاه‌های این کشور سطح آموزش بسیار بالاست و مردم کشور مردم باسوادی به شمار می‌آیند و به تمام مسائل از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی و اجتماعی آگاهی تمام دارند.

مردم کشور سوئد

زبان مردم سوئد

زبان رسمی این کشور زبان سوئدی است که به زبان نروژی نیز شباهت دارد، اما مردم سوئد از زبان انگلیسی نیز استفاده می‌کنند و زبان رایجی در این کشور است. بهتر است زبان سوئدی را نیز در کنار زبان انگلیسی یاد بگیرید، زیرا در این صورت با دانستن این زبان می‌توانید دوستان سوئدی پیدا کنید. مردم این کشور دوست دارند با افرادی که می‌توانند سوئدی صحبت کنند بیشتر رابطه داشته باشند.

صحبت کردن و فهمیدن این زبان باعث می‌شود حضور بیشتری در اجتماع داشته باشید، اگر بخواهید دوستان سوئدی پیدا کنید، ممکن است این کار اندکی سخت به نظر برسد، اما با قرار گرفتن در گروه‌های ورزشی و فرهنگ به نتیجه‌ی دلخواه خود خواهید رسید. در این کشور اخبار و مجله‌ها و روزنامه‌ها به زبان‌های زیادی منتشر می‌شوند در نتیجه مهاجران سایر کشورها می‌توانند مجلات و اخبار را با زبان رسمی کشور خود دنبال کنند.

زبان مردم سوئد

فرصت شغلی

فرصت شغلی در شهر استکهلم نسبت به سایر شهرهای سوئد بیشتر است، البته به طور کل در سوئد با توجه به رشد اقتصادی این کشور در زمینه‌های مهندسی و پزشکی و آی تی با کمبود نیروی انسانی مواجه است. می‌توان در این کشور از کارآموزی شروع کرده و بعد از کسب تجربه و تخصص وارد شغل مورد نظر خود شوید. بهتر است بدانید برای آنکه وارد شغل مورد نظر خود شوید، باید مدرک مرتبط با آن را در موسسات و دانشگاه‌های این کشور کسب کرده باشید.

فرصت‌های شغلی سوئد

حقوق شهروندی

مردم سوئد اکثرا مسیحی هستند و برای آن‌ها دین و آیین سایر شهروندان مسئله‌ی مهمی به حساب نمی‌آید. آن‌ها مردمی صلح‌جو هستند و به نژاد و دین اهمیت نمی‌دهند؛ در نتیجه سایر ادیان و آیین‌ها در این کشور زندگی راحتی دارند. شما با هر دین و نژادی می‌توانید وارد این کشور شوید و به راحتی زندگی کنید.

حقوق شهروندی در این کشور بسیار مهم است و دولت این کشور به آن بسیار احترام می‌گذارد. اهمیت به حقوق شهروندی باعث شده است که جرم و جنایت در این کشور، پایین‌ترین سطح ممکن در مقایسه با سایر کشورها را داشته باشد و زندگی در سوئد، امنیت کافی را دارا باشد.

حقوق شهروندی در سوئد

سطح تکنولوژی

این کشور در زمینه‌ی تکنولوژی و ارتباطات جایگاه بالایی را در مقایسه با سایر کشورها به خود اختصاص داده است. هر تکنولوژی و فناوری نوینی در هر زمینه ای وارد جهان شود، سوئد در به کار‌گیری و استفاده از آن پیشگام است. اینترنت در این کشور سرعت بالایی را دارد؛ سوئد جایگاه پنجم سرعت اینترنت را بین تمام کشورها به خود اختصاص داده است.

جایگاه کودکان در سوئد

کشور سوئد به کودکان و حقوق آنها توجه ویژه‌ای دارد. این کشور آن‌ها را سرمایه‌های با ارزش کشور می‌داند و در رشد و تعالی آنها برنامه‌ریزی دارد؛ در نتیجه از همان ابتدا که کودک متولد می‌شود، سوئد به خانواده‌ی کودک متولد شده اجازه می‌دهد که تا هیجده ماهگی در کنار او بمانند و سرکار نروند و از او نگهداری کنند. همینطور تا زمانی که این کودک به هشت سالگی برسد، آنها می‌توانند بیست و پنج درصد از کار خود را کم کرده و به تربیت و رشد او توجه نمایند.

همین‌طور یک مرخصی 480 روزه به آنها می‌دهد؛ در نتیجه طی این مدت، دولت سوئد هزینه‌ی زندگی را برای این والدین تامین می‌کند. اگر مهاجران اقامت رسمی در این کشور داشته باشند، می‌توانند از تمام این مزایا و حقوق شهروندی مانند سایر شهروندان این کشور بهره‌مند شوند.

شرایط و حقوق بچه دار شدن در سوئد

شرایط زیست محیطی در سوئد

جمعیت سوئد نزدیک به ده میلیون نفر می‌باشد و مردم و دولت به طبیعت بسیار اهمیت می‌دهند. در این کشور فقط یک درصد از مواد زائد دفن می‌شود و باقی آن بازیافت شده و به چرخه‌ی زندگی باز می‌گردد. این کشور از زباله‌ها برای تولید انرژی و گرما، الکتریسیته، حتی سوخت خودرو استفاده می‌کند. مردم این کشور تلاش می‌کنند تا طبیعت را دست نخورده نگه دارند و آن را به نسل‌های بعدی خود تحویل دهند.

شرایط زیست محیطی در سوئد

شرایط اقتصادی

سوئد جزو مرفه‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان می‌باشد و مردم این کشور از نظر اقتصادی و معیشت، وضعیت مناسبی دارند. اقتصاد این کشور به‌طور مداوم در حال رشد و توسعه است و همین امر سبب می‌شود تا فرصت‌های شغلی جدید برای ساکنان این کشور فراهم شود.

صادرات و تولید صنعتی و بالا بودن تولید ناخالص داخلی این کشور، چوب، انرژی آبی، سنگ آهن، جنگل، مهم‌ترین منابع اقتصادی کشور سوئد می‌باشد. سوئد اقتصاد آزادی دارد و همین امر دلیل بالا بودن نمودار رشد اقتصادی این کشور است. فولاد، صنایع خودرو سازی و مهندسی و معدن، خمیر کاغذ در این کشور توسعه‌یافته‌ است و در سطح بین‌الملل این صنایع با سایر کشورها رقابت می‌کنند.

شرایط اقتصادی سوئد

هزینه‌ی زندگی در سوئد

سوئد جزو کشورهای اروپایی به حساب می‌آید که هزینه‌ی زندگی در آن بالاست یکی از این شهرها که اتفاقا ایرانیان زیادی نیز به آنجا مهاجرت کرده و ساکن آنجا می‌شوند، استکهلم می‌باشد.

این شهر در کنار زیبایی‌ها و مناظر چشم نوازی که دارد، هزینه‌ی زندگی در آن نسبت به شهر های دیگر سوئد بالاست. البته در شهرهای دیگر سوئد مانند شهر مالمو و سولنا ممکن است هزینه‌ها کمتر از استکهلم باشد، اما جای نگرانی ندارد؛ اگر نتوانید هزینه‌های زندگی در استکهلم را تامین کنید، می‌توانید به سایر شهرهای این کشور مهاجرت کرده و آنجا ساکن شوید.

واحد پولی سوئد کرون می‌باشد و هر کرون برابر با 11 دلار آمریکا می‌باشد. متوسط دستمزد در پایتخت این کشور استکهلم، حدود 22000 کرون می‌باشد و کمی بیش از 2500 دلار آمریکا در هر ماه خواهد بود. هزینه‌ی بالا به ویژه در استکهلم و بازار مسکن بیشتر از سایر بخش‌ها است؛ طوری که پیدا کردن یک آپارتمان در استکهلم ممکن است سخت تر از پیدا کردن کار در این شهر باشد.

حمل و نقل عمومی در این کشور به صورت منظم و بدون تاخیر انجام می‌شود و دارای شبکه‌ی گسترده‌ای است؛ درنتیجه اگر خودرو شخصی نداشته باشید، مشکلی جهت رفت و آمد به وجود نمی‌آید و در هزینه ها نیز صرفه جویی خواهد شد.

مالیات در تامین بودجه این کشور نقش بسزایی دارد در نتیجه ممکن است برای کار و سرمایه‌گذاری مالیت بالایی بدهید. هزینه‌ی زندگی ماهانه برای یک نفر در سوئد حدود 9000 تا 24000 کرون می‌باشد و 30 تا 50 درصد این مبلغ تنها به مالیات‌ها اختصاص می‌یابد.

جالب است بدانید برخلاف خیلی از کشورها و کشورهای اروپایی اگر در این کشور ملکی را خریداری کنید، فقط ساختمان برای شماست و زمین‌های اطراف آن به دولت تعلق می‌گیرد. می‌توان گفت سندی در کشور سوئد وجود ندارد و مالک تمام زمین‌ها دولت سوئد است.

خدمات بهداشت و درمانی در سوئد

خدمات بهداشت و درمان، جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی دولت سوئد دارد. سیستم بهداشت و درمان این کشور طوری است که حتی سایر کشورهای جهان نیز از آن الگو برداری کرده‌اند و از این سیستم در کشورهای خود استفاده می‌کنند.

سیستم بهداشت و درمان و خدمات بیمه درمان و سلامتی سوئد، جز بهترین‌ها در جهان به حساب می‌آید. هرساله کشور سوئد در بین ده کشوری قرار می‌گیرد که خدمات بهداشت و درمان فوق‌العاده‌ای را به مردم خود ارائه می‌دهد. این رتبه‌بندی با توجه به مراقبت‌های بهداشتی و هزینه‌های بهداشت و سطح امید به زندگی، ارزیابی می‌شود.

دولت سوئد بابت خدمات درمانی و بهداشتی یارانه به این بخش‌ها می‌پردازد؛ در نتیجه باعث می‌شود مردم فقط بخش کوچکی از هزینه‌های درمانی و بهداشتی را پرداخت کنند و مابقی هزینه را شورای استان‌ها باید بپردازند. این هزینه‌ها نیز با مالیات‌هایی که کشور سوئد دریافت می‌کند، تامین می‌شود و همه‌ی افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند با پرداخت مالیات، در بخش‌های درمانی مشارکت می‌کنند.

کودکان و نوجوانی که به سن قانونی 18 سال نرسیده‌اند، می‌توانند از این خدمات درمان و بهداشت، به صورت رایگان بهره‌مند شوند و در درمانگاه‌ها و یا با مراجعه به پزشکان متخصص بیماری خود را بررسی کنند.

اما بابت خدمات اورژانسی به کودکان و نوجوانان باید افراد هزینه پرداخت کنند. بزرگسالان نیز در اغلب ویزیت‌ها برای خدمات درمانی و بهداشتی باید هزینه‌ی شخصی پرداخت کنند؛ به طور کل هزینه مراجعه به بخش اورژانس در مقایسه با مراجعه به درمانگاه ممکن است گرانتر باشد.

خدمات بهداشت و درمانی در سوئد

سقف هزینه درمان در سوئد

سقف هزینه‌ی درمانی یعنی آن که مبلغ معینی را برای خدمات درمانی در طول یک سال بپردازیم. در سال 2010 سقف هزینه‌ی درمانی 900 کرون بوده است. هنگامی که بیمار چنین مبلغی را پرداخت کند، یک کارت آزاد دریافت خواهد کرد؛ در نتیجه با اینکار می‌تواند از خدمات درمانی رایگان در طی یک سال برخوردار شود. همچنین بیمار فقط بخشی از هزینه‌ی داروهایی که پزشک تجویز کرده است را می‌پردازد و باقی را شورای استان خواهد پرداخت.

سقف حداکثر هزینه‌ی دارو از سال 2010 حدود 1800 کرون می‌باشد. اگر بدون نسخه دارو تهیه شود، این حداکثر سقف را شامل نخواهد شد. همینطور نوجوانان می‌توانند تا سن نوزده سالگی از خدمات رایگان دندانپزشکی بهره‌مند شوند، اما بزرگسالانی که سنشان بیشتر از بیست سال است باید هزینه‌ی شخصی بپردازند.

کلام آخر

مردم سوئد از نظر کیفیت زندگی، شرایط اقتصادی، بهداشت و درمان و بسیاری موارد دیگر همواره در صدر جدول ارزیابی کیفی زندگی قرار دارند. شرایط زندگی در این کشور پیشرفته و مرفه ،تمام ویژگی‌هایی که باید داشته باشد را دارد. اگر قصد مهاجرت به سوئد را دارید، با کار و تلاش در این کشور می‌توانید زندگی ایده‌آل خود را بسازید و در این مسیر، تصمیمات سیاسی دولت سوئد مانع کار شما نخواهد شد. همچنین مردم سوئد مردمی صلح‌جو و آزاد هستند و از حقوق خود دفاع می‌‌کنند. برای تفریح و سرگرمی در روزهای تعطیل و ساعات آزاد می‌توانید از مناظر زیبا و بکر این کشور لذت ببرید.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.