انتخاب صفحه

سوئد ۲۵ استان دارد که بخشی از تقسیمات کشوری آن هستند و از نظر تاریخی٬، فرهنگی و جغرافیایی تقسیم می‌شوند؛ این استان‌ها در واقع نقش رسمی در تقسیمات کشوری سوئد ندارند، بلکه آن‌ها را می‌توان با سرزمین‌های تاریخی ایران مانند آذربایجان و خراسان مقایسه کرد. استان نرکه (Narke) در سوالند که قطب اصلی تاریخی سوئد محسوب می‌شود، قرار دارد. این استان در بخش جنوب مرکزی سوئد واقع شده و یکی از سه سرزمین تاریخی سوئد است که از شمال به نورلند و از جنوب به گوتالند محدود می‌شود.

جنگل پهناور تیودن (Tiveden) که پارک ملی تیودن نیز در آن قرار دارد، خط الرأس صخره‌ای و جنگلی تیلوسکوگ (Tyloskog) و خط الرأس طولانی کلموردن (Kolmarden) سوالند را از گوتالند جدا می‌کنند. ساکنان این منطقه را سویر (Svear) می‌نامند که برگرفته از کلمه انگلیسی سوئدی است.

استان نرکه سوئد از شمال با وستمن لند، از شرق با سودرملند، از جنوب شرقی با اوسترگوتلند، از جنوب غربی با وسترگوتلند و از شمال غربی نیز با وارملند همسایه است. مساحت این استان ۴ هزار و ۱۲۶ کیلومتر مربع است و جمعیت آن نیز بالغ بر ۲۰۸ هزار و ۳۷۶ نفر برآورد شده است. نام نرکه از کلمه‌ی قدیمی när برگرفته شده است که به یک خط الرأس باریک در کنار کلیسای نوربی اشاره دارد. معنی مابقی نام این استان مشخص نیست. در زبان انگلیسی کهن گاهی اوقات از لغت نریکه برای نام بردن استان‌ها نیز استفاده می‌شد.

نرکه مقاصد اداری یا سیاسی خاصی ندارد؛ در واقع این استان دارای جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی زیادی است. شهرهای این استان عبارتند از:

  • اسکشوند
  • اوربرو
  • هالزبرگ
  • کوملا
  • لاکسو
  • لاکه بری

استان نرکه سوئد

در اسطوره‌شناسی نورس به ۳ پادشاه نارکه به نام‌های نیدود، اولاف و اسپورسنجال نیز اشاره شده است. نیدود یک پادشاه شرور در زمان وایلند اسمیت (افسانه آهنگر نامرئی) بود، اولاف به زمان جنگ با ویکار٬ پادشاه افسانه‌ای نروژی باز می‌گردد و اسپورسنجال نیز توسط اینگجالد به همراه ۵ پادشاه دیگر به آتش کشیده شد.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.