انتخاب صفحه
تحصیل-در-ترکیه-1

تحصیل در ترکیه

بهبود سریع کیفیت آموزش عالی، در ترکیه که در حال حاضر یک مقصد توریستی محبوب است، این کشور را به مکانی عالی برای تحصیل در ترکیه تبدیل کرده است. این کشور دارای پیوندهای بین‌المللی متعددی است و موقعیت آن باعث شده است که ارتباط خوبی برای آسیا و اروپا ایجاد کند.

ترکیه بین آسیای غربی و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. پایتخت ترکیه شهر آنکارا می‌باشد. جمعیت ترکیه در آخرین سرشماری سال ۲۰۲۱ معادل ۸۵۰۴۰۰۰۰ نفر محاسبه شده است. نرخ رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ معادل ۱٫۷۹ درصد و GDP ترکیه در سال 2021 معادل ۱۱۲۶٫۹ میلیارد دلار می‌باشد. ضمناً نرخ تورم سال ۲۰۲۱، ۱۹٫۶ درصد و شاخص شادمانی ۴٫۷۴ از میانگین ۵ است.

ترکیه با ۹۴٫۲ درصد تحصیلات، دومین کشور در جهان در دسترسی به آموزش عالی است. حدود ۲۰۰ هزار دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می‌کنند. ترکیه در منطقه آموزش عالی اروپا، فرایند بولونیا را به شیوه‌ای عالی اجرا می‌کند؛ بنابراین، مدرکی که از دانشگاهی در ترکیه دریافت می‌کنید در تمام کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می‌شود. علاوه بر این، ترکیه یکی از موفق‌ترین کشورهایی است که در برنامه‌های تبادلی تحت برنامه Erasmus + شرکت می‌کند. علاوه بر اراسموس، برنامه‌های تبادل بسیاری در ترکیه مانند مولانا، فارابی وجود دارد که از تبادل دانشجویان و مدرسین حمایت می‌کند.

تحصیل-در-ترکیه-4

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در ترکیه

تعداد دانشگاه‌های فعلی ترکیه ۱۶۶ دانشگاه است که ۱۰۴ دانشگاه دولتی و مابقی دارای مالکیت خصوصی هستند. زبان پرکاربرد در دانشگاه‌های دولتی ترکی است؛ بنابراین انتظار می‌رود که دانشجویان بین‌المللی قبل از شروع برنامه خود، یک سال مدرسه مقدماتی زبان ترکی را بگذرانند. در همین حال، در دانشگاه‌های خصوصی، آموزش بیشتر انگلیسی است و برخی رشته‌ها به زبان ترکی تدریس می‌شوند.

علی‌رغم اینکه اکثر دوره‌های رایج برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از: مهندسی روابط بین‌الملل، مطالعات امور چندفرهنگی، مدیریت بازرگانی، پزشکی، هتلداری، گردشگری، معماری، مطالعات مدیترانه شرقی، حقوق و داروسازی، ولی لیست بی پایانی از رشته‌ها و برنامه‌های مختلف دیگری در دانشگاه‌های ترکیه وجود دارد.

مانند تمام مؤسسات عالی بین‌المللی، دانشگاه‌های ترکیه چارچوب‌های زمانی مشابهی را دررابطه‌با طول دوره تحصیلی ارائه می‌دهند: ۲ سال برای مقاطع کاردانی، ۳-۴ سال برای دوره کارشناسی (با گزینه‌ای برای ترم تابستانی برای کاهش جدول زمانی، کارآموزی و غیره)، ۱-۲ سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد و ۳-۴ سال برای دکترا.

 1. صرف‌نظر از نوع مدرکی که دنبال می‌کنید، می‌توانید در یکی از ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۲ دانشگاه خصوصی تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی با زبان انگلیسی ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:
 1. Sabanci University
 2. Istanbul Okan University
 3. Istanbul Aydin University
 4. TED University (TEDU)
 5. Bilkent University
 6. Koc University
 7. Istanbul Sehir University

۵ مرحله برای اپلای دانشگاه ترکیه

 1. یک برنامه و دانشگاه را انتخاب کنید.

شما می‌توانید تحصیلات خود را به زبان‌های ترکی، انگلیسی یا سایر زبان‌ها در دانشگاه‌هایی که تحصیلات باکیفیت بالا در سطح جهانی ارائه می‌دهند، ادامه دهید و برای توسعه حرفه خود در ترکیه کار کنید.

2. در مورد بورسیه‌ها و تأمین مالی بیاموزید.

اگر می‌خواهید بورسیه تحصیلی در ترکیه بگیرید، گزینه‌های مختلفی دارید. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که فرصت‌ها و پاداش‌های ارائه شده توسط مؤسسات اعطاکننده بورس تحصیلی متفاوت است. می‌توانید در وب‌سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود درباره بورسیه‌های موجود بیشتر بدانید.

 1. اسناد درخواست خود را آماده کنید.

پس از انتخاب دانشگاه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدارک درخواستی موردنیاز را جمع‌آوری کنید. این مدارک ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه متفاوت باشد؛ زیرا دانشگاه‌ها شرایط خود را در پذیرش دانشجویان بین‌المللی تعیین می‌کنند. پس حتماً صفحه معرفی دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید تا در مورد مدارک موردنیاز بیشتر بدانید.

 1. الزامات امتحان را بررسی کنید.

ممکن است برای پذیرش در برنامه‌ای که برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرده‌اید، نیاز به شرایطی مانند آزمون ورودی دانشگاه، نمره زبان یا آزمون مهارت داشته باشید. علاوه بر آزمون‌های معتبر بین‌المللی، دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که نمرات آزمون‌هایی را که در کشورتان شرکت کرده‌اید ارسال کنید.

 1. برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

قبل از ورود به ترکیه برای تحصیل، باید ویزای تحصیلی را از نزدیک‌ترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنید. مراحل ویزای دانشجویی ممکن است زمان بر باشد و بنابراین مهم است که به‌محض پذیرش در دانشگاه انتخابی خود برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

تحصیل در ترکیه در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

در ترکیه، آموزش توسط یک سیستم ملی تنظیم می‌شود که طبق اصلاحات آتاتورک پس از جنگ استقلال ترکیه شکل گرفت. وزارت آموزش ملی مسئول آموزش در سطح مدرسه در ترکیه – آموزش پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه است. سیستم آموزشی ملی ترکیه شامل آموزش رسمی و غیررسمی است.

 1. رسمی شامل آموزش پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و عالی می‌شود. تحصیل در مدارس دولتی برای کودکان ۶ تا ۱۸ساله رایگان است.
 2. غیررسمی برای جوانانی است که نتوانستند در مدارس شرکت کنند یا نتوانستند تحصیلات خود را به پایان برسانند.

تحصیل اجباری در ترکیه ۱۲ سال به طول می‌انجامد. آموزش ابتدایی و متوسطه در ترکیه دارای سیستم “4 به‌علاوه ۴ به‌علاوه 4” است که در آن سطح اول آموزش ابتدایی ۴ سال طول می‌کشد، پس از آن آموزش ابتدایی سطح دوم به مدت ۴ سال و آموزش متوسطه به مدت ۴ سال است.

 • آموزش پیش‌دبستانی

آموزش پیش‌دبستانی در ترکیه اختیاری است و توسط مهدکودک‌ها، مراکز و سایر مؤسسات مراقبت از کودک ارائه می‌شود. کودکان ۳ تا ۶ساله می‌توانند در آن‌ها تحصیل کنند. در ترکیه پیش‌دبستانی‌های خصوصی و دولتی وجود دارد.

هزینه پیش‌دبستانی (مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای ۱ کودک ۳۱۴۹٫۶۳ لیر و دبستان بین‌المللی، سالانه برای ۱ کودک ۷۰۳۸۰٫۵۵ لیر می‌باشد.

 • آموزش ابتدایی (به ترکی: İlkoğretim Okulu)

تحصیلات ابتدایی در ترکیه برای کودکان ۶ تا ۱۴ساله است. حضور در این مقطع تحصیلی اجباری است و به دو سطح تقسیم می‌شود:

سطح ۱: مدت این سطح ۴ سال است و پایه‌های ۱ تا ۴ را پوشش می‌دهد.

سطح ۲: مدت این سطح ۴ سال است و پایه‌های ۵ تا ۸ را پوشش می‌دهد.

موضوعات: در کلاس‌های ۱ تا ۳، چهار درس اصلی وجود دارد: ریاضیات، ترکی، زبان خارجی و علوم زیستی، در کلاس ۴، به‌جای علوم زیستی؛ علوم و مطالعات اجتماعی تدریس می‌شود.

به دانش‌آموزانی که تحصیلات ابتدایی خود را با موفقیت به پایان برسانند، مدرک تحصیلی ابتدایی اعطا می‌شود.

 • آموزش متوسطه

تحصیل متوسطه در ترکیه اختیاری است و برای کودکان ۱۵ تا ۱۷/۱۸ سال است. مدت تحصیلات متوسطه ۴ سال است. این آموزش توسط دبیرستان‌های (Lise) ارائه می‌شود. دولت مسئول این مدارس است و آموزش در این مدارس رایگان است.

 1. آموزش متوسطه در ترکیه شامل آموزش‌های عمومی، حرفه‌ای و فنی می‌باشد. این سطح آموزشی دانش‌آموزان را برای تحصیلات عالی یا حرفه آماده می‌کند.
 2. آموزش متوسطه عمومی: دانش‌آموزان ۱۵ تا ۱۷ساله ممکن است برای آموزش متوسطه عمومی شرکت کنند. این سطح آموزشی متوسطه شامل دبیرستان‌ها، دبیرستان‌های هنرهای زیبای آناتولی، دبیرستان‌های آموزش زبان‌های خارجی، دبیرستان‌های آناتولی، دبیرستان‌های علمی و دبیرستان‌های تربیت‌معلم آناتولی است.
 3. آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای: این سطح آموزشی متوسطه دانش‌آموزان را برای یک حرفه خاص یا برای آموزش عالی آماده می‌کند. این سطح تحصیلی متوسطه شامل مدارس فنی پسرانه، مدارس علوم دینی، مدارس فنی دخترانه، مدارس آموزش بهداشت، مدارس تجارت و گردشگری، مدارس آموزش ویژه، دبیرستان‌های چند برنامه‌ای و مدارس آموزش خصوصی است.

امتحان: در پایان دوره متوسطه، دانش‌آموزان ملزم به شرکت در امتحان پایان دبیرستان هستند. دانشجویانی که در این آزمون موفق شوند مجاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه هستند.

مدارس خصوصی در ترکیه

مدارس خصوصی در ترکیه به ۴ دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

 1. مدارس خصوصی ترکیه: این مدارس توسط نهادهای شرکتی دارای تابعیت ترکیه تأسیس می‌شوند. این مدارس دوره‌های آموزش عمومی را در سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه ارائه می‌دهند.
 2. مدارس خصوصی برای اقلیت‌ها: این مدارس توسط اقلیت‌های یهودی، یونانی و ارمنی تشکیل شده است و آموزش در سطوح آموزشی پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه برای دانش‌آموزان اقلیت که تابعیت ترکیه دارند ارائه می‌دهند.
 3. مدارس خصوصی خارجی: مدارسی هستند که در دوره امپراتوری عثمانی توسط افراد اتریشی، فرانسوی، ایتالیایی، آمریکایی و آلمانی و در شرایط پیمان لوزان تشکیل شده است. کودکان ترک در این مدرسه تحصیل می‌کنند.
 4. مؤسسات آموزشی خصوصی بین‌المللی: این مؤسسات آموزشی بر اساس مقررات قانون تأسیس می‌شوند.

تحصیل-در-ترکیه-3

آموزش غیررسمی

آموزش غیررسمی در ترکیه توسط وزارت آموزش ملی (MEB) اداره می‌شود. این شکل از آموزش توسط شبکه‌ای از مراکز آموزشی موجود در ترکیه ارائه می‌شود. آموزش غیررسمی دانش و مهارت‌هایی را برای افراد حرفه‌های مختلف فراهم می‌کند. به دانش‌آموزانی که نتوانسته‌اند تحصیلات خود را به پایان برسانند، برای ادامه تحصیل و تکمیل مطالعات خود، آموزش شیوه زندگی سالم و تغذیه متعادل و همچنین مهارت خواندن و نوشتن کمک ارائه می‌دهند.

این شکل از آموزش همچنین شامل آموزش عالی از راه دور است که در دانشکده آموزش آزاد دانشگاه آناتولی ارائه می‌شود. طول دوره تحصیلی ۲ تا ۴ سال می‌باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه

دانش‌آموزان برای پذیرش در آموزش عالی ترکیه باید تحصیلات متوسطه خود را به پایان برسانند. پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها بر اساس نتایج آزمون ورودی انجام می‌شود. این آزمون توسط مرکز گزینش و کاریابی دانشجو (OSYM) برگزار و مدیریت می‌شود.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

اگر قصد دارید در ترکیه مدرک کارشناسی بگیرید، باید از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید یا در آستانه فارغ‌التحصیلی باشید. مدارک زیر باید در لیست شما باشد:

فرم درخواست

دیپلم دبیرستان (یا مقاله‌ای که گواهی می‌دهد فارغ‌التحصیل می‌شوید)

رونوشت سوابق

نمره مهارت زبان (تافل یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)

انگیزه نامه

اثبات پرداخت هزینه درخواست (۳۵-۱۰۰ USD)

گواهی دال بر اینکه شما امتحان خروج از دبیرستان داشته‌اید (مانند SAT 1، مدرک بین‌المللی، مدرک ملی، و غیره)

نامه‌ای که تضمین می‌کند که شما بودجه مالی لازم برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید.

مدت این مدرک بسته به رشته تحصیلی ۴ تا ۶ سال است. مؤسسات فنی دیپلم مهندسی را پس از ۴ سال تحصیل تمام‌وقت ارائه می‌دهند. برای تحصیل در معماری، دامپزشکی و دندانپزشکی ۵ سال طول می‌کشد. درحالی‌که تحصیل پزشکی به ۶ سال تحصیل نیاز دارد و منجر به اخذ مدرک دکتری پزشکی (MD) می‌شود.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری ادامه دهید. شما باید شرایط خاص را در وب‌سایت هر دانشگاه بررسی کنید. برخی از مدارک زیر ممکن است از شما درخواست شود:

فرم درخواست

مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد

ارائه پروژه و انگیزه نامه شما

یک CV به‌روز شده

معرفی‌نامه از اساتید و کارفرمایان

رونوشت سوابق

نمرات امتحانات تکمیلی (بسته به برنامه: GRE یا GMAT)

نمره مهارت زبان (TOEFL یا آزمون مهارت دانشگاه در بدو ورود)

امتحانات کتبی و/یا مصاحبه

نامه‌ای که تضمین می‌کند که شما بودجه مالی لازم برای حمایت از خود در طول تحصیل را دارید.

معمولاً دو مهلت درخواست برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی وجود دارد:

برای ترم پاییز: پایان ماه می

برای ترم بهار: پایان دسامبر

درخواست و پاسخ‌پذیرش دانشگاه

هنگامی که تمام مدارک خود را مرتب کردید، می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که حتی در صورت درخواست آنلاین نیز باید مدارک را قبل از پایان مهلت از طریق پست ارسال کنید. همچنین اگر آزمون ورودی یا مصاحبه دارید، برای شرکت در آن‌ها باید به ترکیه سفر کنید.

نامه پذیرش حاوی اطلاعاتی در مورد مراحل بعدی است، مانند پرداخت شهریه یا درخواست ویزای دانشجویی در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ترکیه.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا/ PhD

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع دکترا شامل موارد زیر است:

مدرک دبیرستان سطح O و A یا معادل آن

ریز نمرات کارشناسی (لیست دقیق دوره‌های اخذ شده)

مدرک کارشناسی

 مدرک کارشناسی ارشد

ریز نمرات کارشناسی ارشد (لیست دقیق دوره‌های اخذ شده)

آخرین رزومه یا CV

کپی پاسپورت اسکن شده

پیشنهاد پایان‌نامه (۱ تا ۲ صفحه)

اختیاری: گواهی نمره انگلیسی (تافل، آیلتس یا آزمون مهارت یک دانشگاه در بدو ورود)

این مدرک به ۲ تا ۴ سال تحصیل نیاز دارد و دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد را گذرانده‌اند واجد شرایط این مقطع هستند. در پایان دوره دکترا، دانشجویان باید یک پایان‌نامه دکترا ارائه دهند.

تحصیل در ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی

دولت ترکیه هرسال تحصیلی به دانشجویان ممتاز کشورهای مختلف جهان بورسیه تحصیلی ارائه می‌کند. دولت این کشور بورسیه‌های تحصیلی ترکیه را با حمایت طرح بورس تحصیلی Turkiye Burslari برای دانشجویان خارجی برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های منتخب ترکیه افتتاح کرد. درخواست‌های بورسیه دولت ترکیه از دسامبر برای دانشجویان سراسر جهان آغاز می‌شود. واقعاً زمان بسیار خوبی برای دانشجویان خارجی است که از فرصتی برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های برتر ترکیه استفاده کنند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه

قبل از اینکه سوار هواپیما، قطار یا ماشینی شوید که شما را به ترکیه می‌برد، به یاد داشته باشید که برخی از جنبه‌های عملی شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در ترکیه را نیز بررسی کنید. هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه به شرح زیر است:

برای کارشناسی به زبان انگلیسی: ۴۵۰ – ۱۵۰۰ دلار در سال تحصیلی

کارشناسی به زبان ترکی: ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار در سال تحصیلی

برای کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ – ۹۰۰ دلار در سال تحصیلی

کارشناسی ارشد به ترکی: ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال تحصیلی

دوره‌های تحصیلات تکمیلی شهریه بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در هرسال تحصیلی است.

به‌خاطر داشته باشید که شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و مؤسسات خصوصی می‌توانند هزینه‌های بالاتری داشته باشند. هزینه‌های اضافی عبارت‌اند از:

۳۵۰-۵۰۰ دلار در ماه برای هزینه‌های زندگی

۱۰۰-۱۵۰ دلار اضافی در هر ترم برای کتاب‌ها و هزینه‌های اداری

بین ۴۰-۷۰ دلار در سال برای بیمه درمانی

مانند سایر بخش‌های زیرساختی پیشرفته کشور، امکانات اقامتی ارائه شده به دانشجویان جدیدالورود کلاس، برتر و مدرن است. اقامتگاه‌های پردیس به آپارتمان‌های یک‌نفره، دو تخته، سه‌نفره و چهار تخته تقسیم‌بندی می‌شوند. ترتیبات زندگی و قیمت‌ها بر اساس نیازهای فردی دانشجو، محل این امکانات و نوع خوابگاه است، زیرا دانشگاه‌ها طیف گسترده‌ای از آپارتمان‌ها و اتاق‌های سفارشی را ارائه می‌دهند. به‌طورکلی قیمت‌ها را می‌توان بین ۱٫۵۰۰ تا ۳٫۶۰۰ دلار در هرسال تحصیلی در محوطه دانشگاه و ۲٫۴۰۰ تا ۶٫۰۰۰ دلار خارج از دانشگاه در هرسال تحصیلی تخمین زد.

اکثر مؤسسات خصوصی برای کمک به کاهش بار مالی، بورسیه تحصیلی اجباری بین ۱۰ تا ۵۰ درصد برای همه دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

به طور تخمینی می‌توان هزینه‌های یک خانواده چهارنفره بدون اجاره را ماهانه ۱۲۵۴٫۳۵ دلار (۲۲۸۹۸٫۷۰ لیر ترکیه) و یک نفر بدون اجاره را ۳۵۷٫۹۵ دلار (۶۵۳۴٫۶۳ لیر ترکیه) محاسبه می‌شود.

هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان ۸۵ متری ماهیانه ۱۰۹۸٫۵۷ لیر ترکیه، اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۴۳۷۸٫۹۹ و آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۲۷۸۴٫۸۶ لیر ترکیه می‌باشد. درعین‌حال میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۵۷۵۷٫۰۷ لیر ترکیه است.

هزینه زندگی در ترکیه به طور متوسط ۲۲٫۷۹ درصد کمتر از ایران و اجاره به طور متوسط ۵۸٫۱۳ درصد کمتر از ایران است.

تحصیل-در-ترکیه-2

کار دانشجویی در ترکیه

این همیشه یکی از سؤالاتی است که هنگام درنظرگرفتن یک مقصد به‌عنوان محل تحصیل، پرسیده می‌شود؛ مشاغل در ترکیه ممکن است در زمینه‌های زیادی از گردشگری، کشاورزی و خرده‌فروشی یا حتی در محل خود دانشگاه پیدا شود. علی‌رغم اینکه دانشجویان قبلاً اجازه کار به‌عنوان مقررات دولتی را نداشتند، اما در حال حاضر اغلب دانشجویان یک شغل جانبی برای ادامه کار پیدا می‌کنند. این ممکن است شامل چیدن میوه، کار در رستوران‌ها، مغازه‌های خرده‌فروشی، حضور در کافی‌شاپ، تدریس غیررسمی انگلیسی و غیره یا نمونه رسمی‌تر باشد.

برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویان ممکن است به‌عنوان پست‌های سخنرانی یا دستیار در دفاتر دانشجویان بین‌المللی مؤسسات در نظر گرفته شوند، بااین‌حال، تأکید بر این نکته مهم است که بازار کار برای دانشجویان بسیار رقابتی است.

برای کسانی که در زمینه هتلداری فعالیت می‌کنند، خوشحال خواهند شد که بدانند ازآنجایی‌که ترکیه دارای هتل‌ها و مکان‌های تفریحی بزرگی است، اغلب این جاذبه‌ها دانشجویان منتخب از دانشگاه‌های ترکیه را در طول تابستان جذب می‌کنند و در نتیجه شانس دانشجویانی را که می‌خواهند درآمد مناسبی کسب کنند افزایش می‌دهد.

در برخی موارد، یافتن شغل ممکن است به‌سادگی اختصاص یک روز برای قدم‌زدن در شهر و تحویل رزومه یا پرس‌وجوی حضوری باشد، زیرا بیشتر فرصت‌ها غیررسمی هستند و ممکن است به طور خودبه‌خود در زمانی که فرد خارج از خانه است و در حال جستجو است، ایجاد شود.

چندزبانه بودن دانشجویان بین‌المللی (انگلیسی، فرانسوی و آلمانی) نیز به نفع فرد به‌حساب می‌آید، به‌ویژه هنگامی که به دنبال کار در مراکز توریستی هستند، جایی که این امر به دانشجو امکان می‌دهد با ارائه خدمات ترجمه به‌منظور کمک به رفع نیازهای مشتری، کارمند خوبی برای کارفرمای خود باشد.

ویزای همراه تحصیلی ترکیه

آیا ویزای تحصیلی به همسر یا فرزندان شما نیز اجازه زندگی در ترکیه را می‌دهد؟ خیر. ویزای دانشجویی شما به شما اجازه می‌دهد که برای تحصیل وارد ترکیه شوید.

اما برای زندگی در ترکیه به اجازه اقامت نیز نیاز دارید. این در مورد همسر و فرزندان شما نیز صدق می‌کند. اگر در ترکیه دانشجو هستید، پس برای دریافت اجازه اقامت مشکلی وجود ندارد و اگر برای خود اجازه اقامت دریافت می‌کنید، نباید مشکلی برای همسر یا فرزندان تحت تکفل شما وجود داشته باشد که اجازه زندگی با شما را دریافت کنند، مشروط بر اینکه اجازه اقامت خانوادگی را داشته باشید.

برترین دانشگاه‌های ترکیه

برخی از دانشگاه‌های شناخته شده و دارای رتبه بالا در ترکیه شامل موارد زیر هستند؛ اما به آنها محدود نمی‌شوند. Bogaziçi Üniversitesi و Sabanci (دانشگاه‌های رتبه‌بندی شده در رتبه‌های نهم و سیزدهم در رتبه‌بندی EECA)، دانشگاه استانبول Bilkent و دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) به ترتیب در رتبه‌های ۱۲ و ۱۴ در EECA، دانشگاه Yasar، دانشگاه Koç، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه Gazi.

لیست دانشگاه‌های برتر ترکیه در رتبه‌بندی جهانی

Universities  TopUniversities Ranking (2022)  Times Higher Education Ranking (2022)  Shanghai Jiao Tong University Ranking (2021)  U.S. News & World Report Ranking (2021) 
Cankaya University ۴۰۱
Koc University ۵۱۱ ۵۰۱ ۷۳۳
Sabanci University ۵۴۱ ۵۰۱ ۹۰۱
Bilkent University ۵۹۱ ۶۰۱ ۶۱۴
Hacettepe University ۸۰۱ ۶۰۱ ۷۰۱ ۵۱۱
Istanbul Technical University ۷۰۱ ۶۰۱ ۹۰۱ ۴۸۶
METU Middle East Technical University ۵۵۱ ۶۰۱ ۹۰۱ ۴۵۳
Bahçeşehir University (BAU) ۸۰۱
Bogazici University ۷۰۱ ۸۰۱
Istanbul University ۸۰۱ ۸۰۱ ۴۰۱ ۷۱۴

 

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه همه دانشجویان بین‌المللی برای سفر به این کشور نیاز به ویزا دارند. فرایند تهیه ویزا به‌طورکلی آسان و ساده است و زمان نمی‌برد (حداکثر ۸ هفته) اگرچه این تا حد زیادی به این بستگی دارد که از کدام کشور هستید.

پس از دریافت نامه پذیرش، انتظار می‌رود دانشجویان مدارک تحصیلی و شناسایی خود را همراه با هزینه خدمات به سفارت ترکیه در کشور خود ارسال کنند. برخی از اسنادی که انتظار می‌رود دانشجویان ارائه کنند عبارت‌اند از:

پاسپورت معتبر (بیش از ۹۰ روز اعتبار)

فرم درخواست ویزا تکمیل شده

دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت

نامه پذیرش از دانشگاهی که در آن تحصیل خواهید کرد.

گواهی بیمه مسافرتی معتبر در ترکیه برای مدت اقامت شما

مدرک بیمه درمانی معتبر در ترکیه برای مدت اقامت شما

بلیت رفت‌وبرگشت به ترکیه (لطفاً توجه داشته باشید که نیازی به خرید بلیت هواپیما ندارید، رزرو کافی است).

رسیدی که نشان می‌دهد هزینه بررسی ویزا را به طور کامل پرداخت کرده‌اید.

شواهدی مبنی بر خودکفایی مالی

مدرکی که نشان می‌دهد در طول مدت اقامت خود در ترکیه جایی برای اقامت دارید، مانند قرارداد اجاره.

مدارک تحصیلی و ریز نمرات قبلی

بررسی درخواست ویزای شما ممکن است بین ۳ تا ۱۵ روز طول بکشد، اما این ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری که مراجعه کرده‌اید متفاوت باشد.

پس از آن، پاسپورت دانشجویی توسط کنسولگری مهر زده می‌شود و ویزای معتبر در گذرنامه متقاضیان درج می‌شود، اما دانشجو ملزم به دریافت مجوز اقامت معتبر در بدو ورود (در عرض یک ماه) به ترکیه است؛ زیرا ویزا فقط مجاز برای سفر است و نه ماندن.

هزینه‌های لازم برای ویزای دانشجویی ترکیه شامل موارد زیر است:

ویزای دانشجویی – تا شش ماه – ۹۵ پوند

ویزای دانشجویی – بیش از شش ماه – ۳۴۸ پوند

دوره زبان – تا ۱۱ ماه – ۱۸۱ پوند

شرایط اخذ مجوز اقامت دانشجویی ترکیه

برای ماندن در ترکیه بیش از ۹۰ روزی که ویزای دانشجویی شما مجاز کرده است، باید برای اجازه اقامت از اداره مهاجرت استانی درخواست دهید.

شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست

پاسپورت شامل فتوکپی و ویزای دانشجویی شما

مدرک دانشگاه شما

چهار قطعه عکس سایز پاسپورت

مجوز اقامت شما یک سال اعتبار خواهد داشت، اما می‌توانید با مراجعه به مقامات محلی و تکمیل فرم درخواست تمدید، مجوز خود را ۶۰ روز قبل از انقضای آن تمدید کنید.

مجوز اقامت دانشجویی ترکیه به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد در ترکیه تحصیل کنند، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و همچنین به‌عنوان مهاجران قانونی از آنها محافظت شود و واجد شرایط دریافت خدمات اجتماعی مانند بیمه درمانی برای اتباع ترکیه نیز باشند.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ترکیه

اقتصاد ترکیه در ۲۰ سال گذشته بیش‌ازپیش تحت سلطه بخش خصوصی قرار گرفته است. این بخش توسط صنعت و به طور فزاینده‌ای، بخش خدمات رهبری می‌شود که اکنون نزدیک به 50٪ از کل اشتغال را تشکیل می‌دهد.

ترکیه در سال ۲۰۱۶، ۷۳۵۸۴ مجوز کار به خارجی‌ها اعطا کرد که ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد. نرخ پذیرش درخواست برای مجوز کار ۸۵ درصد بود.

کار فصلی برای خارجی‌ها در ترکیه

فرصت اصلی برای کار فصلی در ترکیه در صنعت گردشگری است که در سال ۲۰۱۵، ۳۱٫۵ میلیارد دلار (۶٫۲ درصد) به تولید ناخالص داخلی ترکیه کمک کرد.

بسیاری از کسب‌وکارهای گردشگری، بزرگ و کوچک، فاقد مهارت‌های زبانی برای پاسخگویی به نیازهای بازدیدکنندگان بین‌المللی هستند و به افراد خارجی نیاز دارند تا به آنها کمک کنند تا محصول خود را با نیازهای خاص مشتریان خارجی تطبیق دهند.

اکثر کارگران فصلی در صنعت گردشگری برای دو یا سه ماه منصوب می‌شوند تا فصل اصلی گردشگری را از پایان ژوئن تا سپتامبر پوشش دهند.

بسیاری از این مشاغل – تعداد فزاینده‌ای و اکنون، احتمالاً 80٪ یا بیشتر – مشاغل “رسمی” هستند. هنوز هم مشاغلی در این بخش وجود دارد که در آن افراد معمولاً در مؤسسات کوچک‌تر، کاملاً ثبت نشده و غیرقانونی کار می‌کنند. آنها هیچ مجوز کار یا قرارداد کاری ندارند و حقوق قانونی کمی دارند.

بسیاری از مشاغل در بخش گردشگری یک و نیم یا دوبرابر حداقل دستمزد هستند. در ژانویه ۲۰۱۷، حداقل دستمزد ۱۷۷۷٫۵۰ لیر (۴۷۹٫۴۷ یورو) ناخالص در ماه بود. برخی از کارمندان در بخش توریست – به‌ویژه آنهایی که مهارت‌های زبانی بسیار خوبی (از جمله ترکی) و تجربه قبلی دارند، می‌توانند درآمد قابل‌توجه بیشتری داشته باشند.

اگر به دنبال شغل در صنعت توریست هستید، باید زود به دنبال آن باشید. اگر قصد دارید برای جستجوی کار به ترکیه سفر کنید، احتمالاً باید حداکثر تا آوریل در ترکیه باشید تا در ماه می یا ژوئن کار خود را شروع کنید.

کار موقت برای خارجی‌ها در ترکیه

بین کار فصلی و کار موقت تفاوت وجود دارد. کار موقت ممکن است در هر نقطه از سال ایجاد شود.

دو حوزه‌ای که اغلب تقاضا برای استخدام موقت وجود دارد، موقعیت‌های آموزشی مربوط به افتتاح هتل‌ها و سایر مؤسسات توریستی و آموزش زبان‌های خارجی است.

استخدام تمام‌وقت برای خارجی‌ها در ترکیه

قوانین اساسی برای تنظیم استخدام اتباع خارجی در ترکیه عبارت‌اند از:

همه مشاغل نیازمند مجوز کار هستند. کارفرما مجوز را دریافت می‌کند. این مجوز به فرد خارجی اجازه می‌دهد که فقط برای آن شغل و فقط برای آن کارفرما کار کند. این اجازه را نمی‌دهد که فرد خارجی برود و در جای دیگر یا در نقش دیگری کار کند. اگر می‌خواهید کارفرما یا شغل خود را تغییر دهید، باید یک مجوز کار جدید دریافت کنید.

کارفرما باید دلیل نیاز به مجوز کار را توجیه کند. برای مثال، ممکن است به یک پذیرش انگلیسی‌زبان نیاز داشته باشد زیرا 70٪ مشتریانش انگلیسی هستند.

کارفرما باید فردی را پیدا کند و سپس برای آن شخص درخواست مجوز دهد.

اگر کارمند بالقوه در حال حاضر در ترکیه است، باید مجوز اقامت معتبر داشته باشد تا در زمانی که هنوز در این کشور است، برای اجازه کار درخواست دهد. با این وجود اگر این کار را نکرد، باید برای درخواست به کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کند.

اگر درخواست آنها در ابتدا پذیرفته شود، یک شماره مرجع دریافت می‌کنند. آنها باید آن شماره را برای کارفرما ارسال کنند.

برای خارجی‌هایی که به دنبال کار در ترکیه هستند، فرصت‌های اصلی در بخش خدمات و صنایع پیشرفته‌تر است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ترکیه

پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

متأسفانه، با ویزای دانشجویی امکان گرفتن پاسپورت ترکیه وجود ندارد. اما شما می‌توانید با تحصیل در ترکیه شانس خود را برای یافتن کار در ترکیه افزایش دهید. پس از یافتن شغل مناسب در ترکیه و گذراندن ۵ سال، می‌توانید برای اقامت دائم و شهروندی اقدام کنید.

شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه

هر فردی که بخواهد بیش از ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه در ترکیه بماند نیاز به اجازه اقامت دارد. این مورد چه آنها که بخواهند برای تحصیل، کار یا صرفاً برای گذراندن وقت خود در دوران بازنشستگی به‌عنوان افرادی که از نظر اقتصادی “غیرفعال هستند” در ترکیه بمانند، صادق است.

یک خارجی ممکن است واجد شرایط مجوز اقامت طولانی‌مدت باشد که برای مدت نامحدود معتبر است، اگر:

به طور قانونی، با مجوز اقامت معتبر و بدون وقفه به مدت هشت سال در ترکیه اقامت داشته است.

در هیچ سالی بیش از ۱۸۰ روز در خارج از کشور سپری نکرده است.

در سه سال گذشته کمک اجتماعی (Social Security) دریافت نکرده است.

بودجه کافی برای حمایت از خود و خانواده خود دارد.

بیمه درمانی معتبری دارد.

هیچ‌گونه محکومیت کیفری ندارند و تهدیدی برای نظم یا امنیت عمومی محسوب نمی‌شود.

اگر ترکیه را به هر دلیلی به جز بهداشت، آموزش و خدمات عمومی اجباری برای بیش از یک سال ترک کنید، ممکن است اجازه اقامت طولانی‌مدت شما لغو شود.

خارجی‌هایی که به‌عنوان پناهندگان و پناهندگان مشروط طبقه‌بندی می‌شوند، یا خارجی‌هایی که دارای مجوز اقامت برای اهداف بشردوستانه هستند (یا تحت حمایت موقت هستند) واجد شرایط درخواست مجوز اقامت طولانی‌مدت نیستند.

مزایای پاسپورت و شهروندی ترکیه

مزایای اخذ تابعیت ترکیه عبارت‌اند از:

بدون نیاز به ویزا می‌توانید با پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشورهای اروپایی سفر کنید.

برای اخذ تابعیت ترکیه نیازی به اقامت در ترکیه برای مدت معینی ندارید. شما می‌توانید خارج از ترکیه زندگی کنید و مراحل اخذ تابعیت ترکیه را دنبال کنید.

قوانین ترکیه به‌گونه‌ای است که هنگام درخواست شهروندی ترکیه مجبور نیستید تمام دارایی‌های خود در کشور دیگری را اعلام کنید.

این کشور از محیط طبیعی فوق‌العاده و امکانات بهداشتی عالی (خدمات بهداشتی بهتر از ایالات متحده و اتحادیه اروپا) برخوردار است.

خدمات پزشکی کاملاً رایگان برای تمام اعضای خانواده تا پایان عمر.

تحصیل رایگان کودکان (در مراکز دولتی) و وجود مراکز آموزشی بین‌المللی.

راه‌اندازی کسب‌وکار یا استخدام در مراکز دولتی.

تجارت آزاد در سراسر جهان.

حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه دولتی.

تابعیت دوگانه در ترکیه مجاز است.

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه جزو ۳۰ پاسپورت باارزش دنیاست که در ۴ رنگ قرمز، سبز، مشکی و خاکستری موجود است.

 • قرمز برای شهروندان عادی و اتباع خارجی است که دارای مجوز اقامت هستند. با پاسپورت قرمز ترکیه می‌توانید به ۱۱۴ کشور بدون ویزا سفر کنید.
 • سبز که اجازه می‌دهد بدون ویزا به برخی کشورها سفر کنید که بیشتر برای افراد عالی‌رتبه نظامی و نیروهای مسلح استفاده می‌شود.
 • سیاه که دیپلماتیک نامیده می‌شود، پس از سال ۲۰۱۰ به‌عنوان پاسپورت سیاه نیز شناخته می‌شود.
 • خاکستری که برای برخی از روزنامه‌نگاران استفاده می‌شود.

چگونه در سال ۲۰۲۲ پاسپورت ترکیه بگیریم؟

بر اساس شرایط و اهدافتان، این بستگی به شما دارد که بهترین راه برای گرفتن پاسپورت ترکیه را انتخاب کنید. اما باید بدانید که شروع پروسه گرفتن پاسپورت حدود ۴ تا ۶ ماه زمان می‌برد.

اخذ پاسپورت و سپس تابعیت ترکیه از طرق زیر امکان‌پذیر است:

خرید ملک به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار (مراجعه به وزارت شهرسازی)

سرمایه‌گذاری در ترکیه (مراجعه به وزارت صنعت و فناوری)

ثبت شرکت در ترکیه و ایجاد شغل برای ۵۰ نفر (به وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی مراجعه کنید).

اقامت ۵ساله ترکیه

ازدواج با یک شهروند ترکیه (پس از ۳ سال می‌توانید برای اقامت اقدام کنید).

برای دریافت شهروندی ترکیه به مدارک زیر نیاز دارید:

کارت شناسایی

اصل اجازه اقامت و کپی آن

مدارک تأییدکننده دریافت اولین تی آی ترکیه

اصل گذرنامه یا هر مدرک دیگری که بتواند نشان‌دهنده تابعیت اولیه متقاضی باشد. حتی اگر فرد تابعیت اصلی نداشته باشد، باید مدرکی دال بر عدم تابعیت اصلی وجود داشته باشد

زمان خروج از ترکیه و کلیه دوره‌های اقامت در ترکیه که با مهر پاسپورت یا سایر مدارک مشخص شده است.

در صورت متأهل بودن متقاضی، داشتن مدارک رسمی ازدواج، هویت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال الزامی است. (برای هویت همسر، سند ازدواج و برای هویت فرزندان، شناسنامه کافی است)

کپی کارت شناسایی بستگان در ترکیه (در صورت وجود) و آدرس آنها

اثبات درآمد یا مدارکی که توانایی مالی را اثبات می‌کند

گواهی مهارت زبان که از کنسولگری ترکیه طی مصاحبه صادر می‌شود

۴ قطعه عکس گرفته شده در یک ماه اخیر

سخن پایانی

تحصیل در ترکیه می‌توان قدم مثبتی در جهت رسیدن شما به اهدافتان باشد. ترکیه کشوری موفق و روبه‌رشد و دارای امکانات عالی است. برای تحصیل در ترکیه با مشاوران ما در ریسا گروپ در تماس باشید.

 

منابع:

www.studyinturkey.gov.tr

www.rocapply.com

www.mastersportal.com

visaguide.world

studee.com

www.guidesglobal.com

istanbulhamrah.com

www.turkeyeducation.info

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف ترکیه بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ترکیه

مطالب مرتبط

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.