انتخاب صفحه
مهاجرت به ترکیه

سرمایه‌گذاری در ترکیه

زندگی در ترکیه به معنای لذت بردن از مناظر باشکوه، چشیدن غذاهای خوشمزه و همراهی با مردمانی خونگرم است. ترکیه یک مقصد توریستی محبوب است و مردم ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، سبک زندگی پر جنب و جوشی دارند. 

ترکیه یک کشور بزرگ بین قاره‌ای است؛ با سه دریا هم‌مرز است و قرار گرفتن آن در تقاطع اروپا و آسیا آن را به کشوری با موقعیت استراتژیکی خاص تبدیل کرده است. موقعیت خاص جغرافیایی، ارتباط با بازارهای جهانی را تسهیل می‌کند. اگرچه آنکارا پایتخت این کشور است، اما استانبول بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی اصلی ترکیه است. 

شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در ترکیه 

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا به بازارهای اروپایی و آسیایی دسترسی راحت داشته باشند. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند شهروندی مادام‌العمر کشوری را که در روند مذاکرات عضویت کامل در اتحادیه اروپا است، به دست آورند. 

اما مهم‌ترین دلیلی که خارجی‌ها می‌خواهند ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه را دریافت کنند این است که ترکیه به آنها امکان دسترسی به بازارهای اروپایی و آسیایی را می‌دهد. فرصت‌های تجاری یک مهاجر در ترکیه فوق‌العاده است و با توجه به زیر ساخت‌ها و رشد اقتصادی این کشور، سرمایه‌گذاری در ترکیه می‌تواند سودآور باشد.

اکنون این کشور به طور متوسط ماهانه ۲۵۰ میلیون دلار تنها از سرمایه‌گذاران خارجی خود درآمد دارد. با افزایش تعداد متقاضیانی که مایل به اخذ تابعیت ترکیه بودند، حداقل هزینه از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش یافته است. 

اخذ تابعیت کشور ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، سریع‌ترین راه برای اخذ شهروندی این کشور است. پس از سرمایه‌گذاری ۴۰۰ هزار دلاری در املاک و مستغلات، می‌توانید پاسپورت ترکیه خود را در کمتر از شش ماه پس از ارسال درخواست دریافت کنید. 

 اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در ترکیه 

برنامه شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری در ژانویه ۲۰۱۷ به منظور جذب سرمایه‌گذاران مستقیم خارجی و رشد املاک و مستغلات این کشور راه‌اندازی شد. این برنامه به متقاضیان اجازه می‌دهد تا از بین گزینه‌های مختلفی از برنامه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری انتخاب کنند و در عین حال که به توسعه اقتصادی این کشور کمک می‌کنند، طی سه تا شش ماه پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

برای واجد شرایط بودن اخذ شهروندی، متقاضی اصلی باید یکی از شرایط سرمایه‌گذاری زیر را داشته باشد:

 • حداقل ۴۰۰ هزار دلار در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید
 • حداقل ۵۰۰ هزار دلار در سهام سرمایه‌گذاری کنید. 
 • حداقل ۵۰۰ هزار دلار را در یک بانک ترکیه سپرده کنید.
 • حداقل ۵۰۰ هزار دلار در اوراق قرضه دولتی سرمایه‌گذاری کنید.
 • با ثبت شرکت و کارآفرینی برای حداقل ۵۰ نفر ایجاد شغل کنید. 

متقاضی اصلی می‌تواند اعضای خانواده را با خود همراه کند: 

 • همسر یا شریک زندگی     
 • کودکان زیر ۱۸ سال
 • کودکان تا ۲۱ سال که از نظر مالی وابسته هستند
 • والدین سالمند و وابسته

پس از اینکه متقاضیان گزینه سرمایه‌گذاری مورد نظر خود را انتخاب کردند، درخواست اجازه اقامت از طرف خانواده ارسال می‌شود. سپس متقاضی اصلی باید یک حساب بانکی در ترکیه باز کند.

به محض درخواست ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه، کارت اقامت دائم دریافت می‌کنید که می‌توانید از آن برای زندگی در ترکیه و شروع سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید. پس از تهیه کلیه اسناد و مدارک درخواستی (شامل گواهی‌ها و ترجمه‌ها)، روند بررسی آغاز خواهد شد. ممکن است از شما درخواست مصاحبه شود. درخواست‌ها معمولاً ظرف ۱۲۰ روز تأیید می‌شوند و پس از آن مدارک شهروندی صادر می‌شود. پس از آن می‌توان درخواست گذرنامه را ارسال کرد. 

برای اخذ شهروندی ترکیه به عنوان سرمایه‌گذار هیچ شرایط اقامتی وجود ندارد. این بدان معناست که شما می‌توانید گذرنامه ترکیه را شش ماه پس از سرمایه‌گذاری دریافت کنید، بدون اینکه نیازی باشد تا در ترکیه زندگی کنید.  در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید برای ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه اقدام کنید:

 • بزرگسال هستید.
 • سابقه جنایی ندارید.
 • هرگز به صورت غیرقانونی در ترکیه اقامت نکرده‌اید.
 • وجوه خود را به طور قانونی به دست آورده‌اید.

پس از سرمایه‌گذاری، می‌توانید برای اخذ شهروندی ترکیه که مادام‌العمر اعطا می‌شود، اقدام کنید و برای اخذ پاسپورت ترکیه درخواست دهید. لازم به ذکر است که هر ده سال یکبار باید پاسپورت خود را تمدید کنید. 

مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه عبارت‌اند از:

 • گذرنامه (برای هر متقاضی)
 • اثبات سرمایه‌گذاری انجام شده
 • شماره مالیاتی ترکیه
 • سندی که ثابت کند شما هرگز به طور غیرقانونی در ترکیه اقامت نداشته‌اید.
 • اثبات پرداخت مالیات و هزینه‌های لازم برای درخواست ویزای سرمایه‌گذاری ترکیه.
 • سابقه کیفری (برای هر متقاضی)
 • شناسنامه (برای هر متقاضی)
 • تصاویر در اندازه پاسپورت (برای هر متقاضی)
 • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی طلاق (در صورت وجود)
 • گواهی فوت همسر (در صورت وجود)
 • مدرک بیمه درمانی معتبر در ترکیه (برای هر متقاضی)

استانداردهای سرمایه‌گذاری در ترکیه 

ایران و ترکیه در جهت امنیت و تسهیل سرمایه‌گذاری، توافق‌نامه‌هایی دوجانبه امضا کرده‌اند. یکی از توافق‌های صورت گرفته درباره تضمین عدم مصادره اموال است؛ بنابراین کشور ترکیه در بحث امنیت سرمایه و مصادره اموال از کشورهای مناسب برای ایرانیان به شمار می‌رود. 

لازم به ذکر است که میزان کنترل فساد اداری در این کشور نرخ متوسطی دارد و چندان ایده‌آل نیست.

شاخص‌های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در ترکیه 

سرمایه‌گذار باید مالیات بر بخشی از درآمد خود را که در داخل خاک کشور ترکیه به دست آورده، پرداخت کند.

نرخ مالیات سالانه برای آپارتمان‌ها و خانه‌ها، حدود ۲ درصد است. اگر ملکی به ارزش ۱,۵۰۰,۰۰۰ لیر دارید، مالک باید سالانه ۳۰۰۰ لیر طی دو قسط بپردازد. اگر قصد فروش ملک خود را دارید، باید مالیات انباشته تمام سال‌های گذشته را قبل از انتقال سند، پرداخت کنید.

سود بانکی نیز بسته به ماهیت آن بین ۰ تا ۱۸ درصد مشمول مالیات است. 

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک 

برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات حداقل باید مبلغ ۴۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کنید. همچنین لازم است که حداقل سه سال سرمایه‌گذاری خود را حفظ کنید. 

در گزینه املاک و مستغلات محدودیتی وجود ندارد و متقاضی می‌تواند ویلا، آپارتمان و یا زمین بخرد. همچنین می‌تواند چندین ملک را خریداری کند تا اینکه مجموع مبلغ آنها حداقل ۴۰۰ هزار دلار شود. 

دیگر الزامات عبارت‌اند از:

 • ملک باید به صورت نقدی خریداری شود.
 • مالک ملکی که قصد خرید آن را دارید باید شهروند ترکیه باشد.
 • سند مالکیت باید آماده باشد.
 • از نظر بدهی نباید مشکلی داشته باشید.
 • ارزش ملکی که خریداری می‌کنید از طرف مقامات ترکیه بازرسی و ارزش‌گذاری خواهد شد. 

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت 

یکی دیگر از راه‌های کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، ایجاد شغل برای حداقل ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه است؛ بنابراین، شرکت خود را راه‌اندازی کنید و بخشی از نیروی کار را در ازای اخذ شهروندی به شهروندان ترکیه بسپارید. 

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی

برای کارآفرینی در کشور ترکیه ابتدا باید بیزینس پلن ارائه دهید. بیزینس پلن شما باید توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تایید شود. همچنین باید تضمین کنید که ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه را استخدام خواهید کرد. 

سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

متقاضی باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار اوراق قرضه دولتی خریداری کند و سرمایه‌گذاری خود را حداقل برای سه سال نگه دارد. همچنین این امکان وجود دارد که این مبلغ را برای سه سال در بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کند. اخذ تاییدیه سازمان مقررات و نظارت بانکی مبنی بر سپرده‌گذاری ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در یکی از بانک‌های ترکیه الزامی است. اگر اقامت ترکیه را نداشته باشید، تنها می‌توانید در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنید.

با خرید همین مبلغ سهام نیز می‌توان اقامت کشور ترکیه را کسب کرد. سهام خریداری شده باید توسط وزارت صنعت و فناوری ترکیه تأیید شود. 

مزایای سرمایه‌گذاری در ترکیه

 • دسترسی بدون ویزا به ۱۱۰ کشور جهان
 • امکان کار در ترکیه بدون نیاز به اخذ مجوز
 • بهره‌مندی از تحصیل رایگان
 • تابعیت کامل به متقاضی و اعضای خانواده وی اعطا می‌شود دسترسی به یک کشور بین قاره‌ای که یک قطب اقتصادی و سیاسی بین اروپا، آسیای غربی و خاورمیانه است. 

معایب سرمایه‌گذاری در ترکیه

 • طبق آمار، خطر مصادره اموال در ترکیه کمی بالا است، البته این مسئله با توجه به روابط دو کشور، مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند.
 • نرخ مالیات در این کشور سیری صعودی پیدا کرده است.
 • ارزش لیر در طول سال‌های گذشته نزول داشته است. 

 سخن نهایی

اخذ شهروندی ترکیه به شما مزایای زیادی هدیه می‌دهد، یکی از آنها این است که می‌توانید بدون ویزا به بسیاری از کشورها سفر کنید. به عنوان یک سرمایه‌گذار بین‌المللی، چیزی که بیش از همه منطقی است، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است. نه تنها به این دلیل که به مقدار کمی پول نیاز دارد، بلکه به این دلیل که انتظار می‌رود ارزش آن در سال‌های بعد افزایش یابد. همچنین شما می‌توانید ملک خود را بفروشید یا اجاره دهید. 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ترکیه

مطالب مرتبط

اقامت سوئد با ثبت شرکت

اقامت سوئد با ثبت شرکت

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت در کشور سوئد، اقامت کاری از طریق ثبت شرکت در سوئد هنگامی که هنوز در ایران ساکن هستیم، است و افرادی که خواستار سرمایه گذاری در سومین کشور امن جهان هستند، می‌توانند از طریق ثبت شرکت، اقامت این کشور را به دست آورند، اما در کل می توان گفت...

ادامه مطلب
شغل حسابداری در سوئد

شغل حسابداری در سوئد

بعضی از مشاغل به دلیل ماهیت بین المللی که دارند، در اکثر کشورهای جهان به خصوص در کشورهایی که از رونق اقتصادی خوبی برخوردارند، بازار کار بسیار مناسبی دارند. یکی از این رشته ها رشته حسابداری است که از پرکاربرد ترین و پرمتقاضی ترین رشته ها در سراسر جهان است؛ به همین دلیل...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
اقامت با مدرک وکالت در سوئد

اقامت با مدرک وکالت در سوئد

متاسفانه امکان انجام کار وکالت و یا مشاوره حقوقی در سوئد، به عنوان یک وکیل ایرانی وجود ندارد، اما تنها راه برای انجام کار وکالت و گرفتن اقامت کاری، ثبت شرکت در سوئد و کار بر روی پرونده‌های ایرانیان مقیم سوئد است؛ به این نحو که شما با شرکت‌های سوئدی قرارداد کاری بسته و...

ادامه مطلب
ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

کشور سوئد از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی دارای رتبه هشتم جهان می‌باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی قوی، شرایط زندگی و کیفیت بالای رفاه و سطح آموزشی ایده آل از جایگاه بسیار مطلوبی در جهان برخوردار است. لازم به ذکر است که اقتصاد قوی کشور سوئد بر اساس حضور و مشارکت مردمش...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.