انتخاب صفحه
مهاجرت به ترکیه

 

مهاجرت به ترکیه

در سال های اخیر ایرانیان زیادی به ترکیه مهاجرت کرده اند.این کشور با آب و هوای فوق العاده مطلوب در همایسگی ایران قرار گرفته است.اما آیا واقعا مهاجرت به ترکیه همان طور که به نظر می رسد آسان است، چه مراحلی برای اخذ تابعیت ترکیه باید طی کنیم؟ آیا می‌توان آینده درخشان برای فرزندانمان با مهاجرت به ترکیه متصور شویم؟ برای کار در ترکیه باید چه شرایطی داشته باشیم؟ اگر به دنبال پاسخ این سؤالات و مشابه آن‌ها هستید با تیم ریسا گرو در این مقاله همراه باشید.

کشور ترکیه

ترکیه با جمعیتی حدود 8 میلیون نفر در همسایگی ایران قرار دارد، پایتخت این کشور آنکارا و بزرگ‌ترین شهر آن استانبول است که هرسال گردشگران زیادی به خود جذب می‌کند. مهاجرت به ترکیه از طریق کار، ازدواج، سرمایه‌گذاری و. امکان‌پذیر است اما قبل از اینکه شرایط مهاجرت به ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم با اطلاعاتی از شرایط فعلی این کشور در اختیار شما عزیزان بگذاریم. باتوجه‌به تفاوتی قابل‌توجه بین شرایط اقتصادی ایران و ترکیه  ایرانیان زیادی در سال‌های گذشته به ترکیه مخصوصاً برای کار مهاجرت کرده‌اند ولی بدانید که این کشور باتوجه‌به کشورهای اروپایی مثل نروژ و آلمان از امنیت پایینی برخوردار است، درهرصورت اگر ترکیه برای مهاجرت انتخاب کرده‌اید باید بدانید که ترکیه برای مهاجران و شهروندان دیگر کشورها که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، شرایطی را تعیین کرده است. در ادامه مقاله به بررسی این شرایط، روش‌های مهاجرت به ترکیه و نحوه اخذ تابعیت ترکیه می‌پردازیم

چگونه برای کار به ترکیه مهاجرت کنیم؟

از جمله محبوب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به ترکیه، کار در این کشور است که نه‌تنها ایرانیان بلکه تمامی افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را داشته‌اند از این طریق اقدام کرده‌اند ولی بهتر است بدانید نرخ بیکاری در این کشور بالاست و اولویت استخدام با شهروندان ترک‌تبار است علاوه بر این کارفرمای شما باید مدارکی ارائه دهد تا بتواند اثبات کند نیرو کار موردنظر خود را نتوانسته از میان شهروندان بومی این کشور استخدام کند. برای مهاجرت کاری به ترکیه در ابتدا باید مجوز کار اخذ کنید در غیر این صورت اگر شما بدون مجوز کار در این کشور، توسط کارفرمای ترک‌تبار استخدام شوید، مهاجرت شما کاملاً غیرقانونی تلقی می‌شود در آینده برای شما مشکل‌ساز خواهد شد. شهروندان دیگر کشورها برای اینکه بتوانند به ترکیه مهاجرت کاری داشته باشند، می‌توانند درخواست خود را جهت اخذ مجوز کار و اقامت به کنسولگری ترکیه در کشور مبدأ ارسال کنند.

  • مدارک لازم جهت اخذ اجازه کار
  • فرم درخواست اجازه کار
  • پرینت گردش مالی حساب بانکی
  • مدارک خاص مربوط به رشته‌های ویژه

قطعاً میزان درآمد هر فرد باتوجه‌به حرفه آن متفاوت، ما در لیست زیر میزان درآمد هر شغل را به طور میانگین قرار داده‌ایم:

شغلمیزان درآمد ماهیانه (لیر)
مهندسان صنعتی و معماری15000 تا 18000
خیاطی حرفه ایی10000
گارسون5000
کارگر ساده4000
مربی ورزشی8000 تا 10000
پزشکان عمومی15000
پرستار5000

 

طبق آمار زیر، میانگین دستمزد در ترکیه رو به افزایش است و تا سال 2022 میانگین دستمزد در ترکیه ماهیانه حدود 5000 لیر است.

 

میانگین دستمزد در ترکیه

 

 

 

روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه

شما با اقداماتی مانند خرید سهام، خرید ملک و ثبت شرکت می‌توانید به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری مهاجرت کنید، ما به شما اگر قصد مهاجرت به ترکیه را از این طریق دارید خرید ملک یا آپارتمان را پیشنهاد می‌کنیم که جزو آسان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به ترکیه محسوب می‌شود. بل از اینکه اطلاعاتی در مورد میزان هزینه خرید ملک در ترکیه به شما بدهیم، جالب است بدانید شما می‌توانید با اجاره ملک در ترکیه 3 سال اجازه اقامت بگیرد که قابل تمدید نیز است. قیمت یک واحد آپارتمان در ترکیه حدوداً بین 200 تا 250 هزار دلار است که شایان‌ذکر است اگر آپارتمان موردنظر در حاشیه شهر انتخاب کنید این مبلغ به‌تدریج کمتر خواهد شد. علاوه بر خرید ملک یا آپارتمان شما می‌توانید با ثبت شرکت در ترکیه، به کشور مهاجرت کنید، سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت حدود 10 الی 15 هزار لیر ترکیه است. شما بعد از ثبت شرکت در ترکیه و استخدام 5 نفر از شهروندان بومی این کشور، اقانت دائم ترکیه را اخذ نمایید.

 

تحصیل در ترکیه

شرایط نه‌چندان سخت می‌توانند دلیلی مناسبی برای انتخاب ترکیه جهت ادامه تحصیل و مهاجرت باشد. اما باید در نظر داشته باشید که طبیعتاً شرایط کشورهای اروپایی مانند سوئد جهت ادامه تحصیل خیلی بهتر از ترکیه است. سالیانه دانشگاه‌های بزرگ ترکیه مانند دانشگاه استانبول  حدود  هزار 100 دانشجو از دیگر کشورها به خود جذب می‌کنند. تحصیل در تمامی مقاطع از قبیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه امکان‌پذیر است، علاوه بر این، دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی نیز در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی در ابتدا باید یک نامه پذیرش از دانشگاه‌ها مستقر در ترکیه اخذ کرده باشد سپس جهت اخذ ویزای تحصیلی فرم درخواست خود را علاوه برنامه‌پذیرش به کنسولگری ترکیه در کشور خود ارسال نماید و بعد از حدوداً 8 ویزای تحصیلی ترکیه برای وی صادر خواهد شد.

مهاجرت به ترکیه از طریق از ازدواج

ازدواج با یک فرد ترک‌تبار می‌تواند یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه باشد. افراد مقیم دیگر  کشورها می‌توانند با ازدواج با یک شهروند بومی ترکیه به این کشور مهاجرت کنند. باید نظر داشته باشند که قوانین ازدواج در ترکیه شامل حال برخی از موارد نخواهد شد، به مهم‌ترین آن‌ها در قسمت زیر اشاره کرده‌ایم:

  • ازدواج بین اقوام ممنوع است.
  • در صورت ازدواج دوم باید 300 روز از ازدواج اول گذشته باشد.
  • اجازه والدین برای افراد 18 سال ضروری است.

پناهندگی به کشور ترکیه

خیلی ها بر این باورند که با پناهندگی به این کشور می‌توانند به ترکیه مهاجرتت کنند. جمهوری ترکیه عضو قرارداد پناهندگان 1951 است. با توجه قوانین اساسی سیستم پناهندگی کشور ترکیه شرایط فردی که از روش‌های غیرقانونی وارد خاک ترکیه طبق سیاست‌گذاری‌ها و دستورالعمل‌های این سیستم مورد بررسی قرار می‌گیرد. تیم ریسا گروپ با توجه تبعیضاتی که مورد پناهندگی در این کشور قائل می‌شود و سختی‌های فراوانی در طول این مسیر موجود دارد، مهاجرت به ترکیه را از این طریق به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌کند.

شایان‌ذکر است این مطلب جهت افزایش آگاهی هی مخاطبین اضافه شده است و شرکت ریسا گروپ هیچ‌گونه خدماتی در مورد پناهندگی ارائه نمی‌دهد.

هزینه مهاجرت به ترکیه

اگر عزم خود را جهت مهاجرت به ترکیه جزم کرده‌اید بهتر است یک برآورد هزینه در مورد مهاجرت خود به ترکیه داشته باشید. اینکه از چه طریقی به ترکیه مهاجرت کرده‌اید میزان هزینه‌های شما را تعیین می‌کند  برای مثال کم‌هزینه‌ترین نوع مهاجرت به ترکیه پناهندگی است اما سختی و دشواری‌های زیادی به همراه دارد و پرخرج‌ترین روش برای مهاجرت به ترکیه خرید ملک است اما مراحل کاملاً سریع و قانونی طی خواهد. می‌توانید با بررسی لیست زیر از هزینه مهاجرت خود به ترکیه مطلع شوید:

 

 

هزینه صدور ویزا600 لیر
هزینه شهریه دانشگاه دولتی در سال200 تا 4000 یورو
هزینه شهریه دانشگاه خصوصی در سال10000 تا 20000 یورو
هزینه خرید ملک در ترکیه200000 دلار
هزینه ثبت شرکت در ترکیه10000 دلار
هزینه خرید سهام در ترکیه50000 تا 500000 دلار

 

 

 هزینه زندگی در ترکیه

قبل از مهاجرت هزینه‌های زندگی از مهم‌ترین مواردی است که بایستی بررسی شود. اینکه ترکیه جزو کشورهایی باقیمت‌های پایین محسوب می‌شود شکی نیست اما بهتر است برآوردی از هزینه زندگی قبل از مهاجرت به ترکیه داشته باشید. ترکیه چهارمین کشور ارزان در دنیا است و هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبت به ایران 22% کمتر است. هزینه زندگی برای دانشجو به طور میانگین 3000 تا 4000 لیر ماهیانه برآورد شده است و برای یک خانواده 4 نفره بدون درنظرگرفتن اجاره‌بها منزل حدود 15000 لیر در ماه برآورد شده است.

معایب و مزایای مهاجرت به ترکیه

می‌توان به‌طورقطع گفت نزدیکی به ایران و هزینه پایین زندگی و مهاجرپذیر بودن ترکیه جزو مواردی هستند که سبب مهاجرت خیلی از شهروندان ایرانی به ترکیه شده است. دریافت سریع پاسپورت ترکیه بعد از خرید ملک از جمله مزیت‌های مهاجرت به ترکیه است اما بهتر معایب آن را با هم بررسی  کنیم تا بتوانیم به جمع‌بندی خوب از مهاجرت به ترکیه برسیم:

معایب مهاجرت به ترکیه:

عدم تسلط ترک‌ها به زبان انگلیسی

بالا بودن هزینه مالیات

سختی زبان استانبولی

بالا بودن نرخ بیکاری

پایین بودن سطح رفاه اجتماعی نسبت به کشورهای اروپایی

بالا بودن هزینه تردد و سوخت

کمیاب بودن موقعیت‌های شغلی برای شهروندان خارجی

بالا بودن نرخ تورم

جمع‌بندی

حال که با اطلاعات مختصری در مورد این کشور، هزینه‌های زندگی در این کشور و روش‌های مهاجرت به این کشور آشنا شدید، می‌توانید تصمیم خود را برای مهاجرت به این کشور قطعی کنید، در صورتی در هر یک از این مراحل با مشکل مواجه شدید کارشناسان مجرب شرکت ریسا گروپ می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا مهاجرتی موفق به ترکیه داشته باشید.

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف ترکیه بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به ترکیه

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ترکیه

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.