انتخاب صفحه

کشورهای اسکاندیناوی شامل پنج کشور سوئد، دانمارک، نروژ، فنلاند، ایسلند و جزایر آلند و فارو می‌شود. شرایط ایده‌آل زندگی در این کشورها می‌تواند به شما فرصت توسعه و ساخت آینده‌ای بهتر دهد. کشورهای اسکاندیناوی از رشد و توسعه‌ی اقتصادی گرفته تا به کارگیری فناوری‌های نو و سطح بالای بهداشت و درمان و رفاه اجتماعی، از تمام جهات، جزو بهترین کشورهای دنیا به حساب می‌آیند. تمام این موارد باعث شده است تا مهاجران زیادی از سراسر دنیا تمایل داشته باشند تا یکی از کشورهای اسکاندیناوی را به عنوان مقصد مهاجرت برگزینند. در این محتوا سعی داریم پیرامون مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی بپردازیم و تمام نکات و شرایط مهاجرت به این منطقه را بررسی کنیم.

شرایط مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی

افرادی که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای اسکاندیناوی را داشته باشند، باید ویزای اقامت در این کشورها را دریافت کنند و این ویزای اقامت، می‌تواند شامل اقامت از طریق کار، تحصیل، گردشگری، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی باشد. باتوجه به مدت زمان حضور در کشورهای اسکاندیناوی، این اقامت می‌تواند به دو صورت زیر باشد:

  • اقامت کوتاه مدت: جهت اقامت کوتاه مدت در کشورهای اسکاندیناوی، باید ویزای شنگن دریافت نمایید. این اقامت یا ویزا در محدوده‌ی شنگن نیز دارای دو نوع سینگل و مولتی می‌باشد.
  • اقامت بلند مدت: اگر بخواهید در یکی از کشورهای اسکاندیناوی زندگی کنید و اقامت بلند مدت بگیرید، نیاز به ویزای ملی خواهید داشت.

در نتیجه دولت‌های اسکاندیناوی، مدت اقامت افراد و هدف آن‌ها برای مهاجرت به کشورشان را بررسی می‌کنند و با توجه به درخواست فرد، یکی از ویزاهایی که نام برده شد را صادر می‌کنند.

مهاجرت از طریق ویزای گردشگری

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی، تقریبا مشابه هم می‌باشد و دلیل آنکه راه‌هایی که باید برای مهاجرت قانونی به این کشورها را طی کنید مشابه هم هستند، این می‌باشد که کشورهای اسکاندیناوی عضو ناحیه‌ی شنگن اروپا هستند و باید طی قانون مصوب بین کشورهای عضو این ناحیه، از قوانین مهاجرتی که شهروندان 26 کشور عضو را شامل می‌شود‌، پیروی کنند.

در صورتی که اقامت اسکاندیناوی را اخذ نمایید، می‌توانید به راحتی به کشورهای عضو ناحیه شنگن سفر کنید؛ درنتیجه اگر تمایل به مهاجرت کوتاه مدت از قبیل مسافرت و گردشگری به اسکاندیناوی را دارید، می‌توانید ویزای شنگن بگیرید و در کشورهای اسکاندیناوی و شنگن مسافرت کنید.

مهاجرت به اسکاندیناوی از طریق ویزای کار

کشورهای اسکاندیناوی، جزو کشورهای ثروتمند به حساب می‌آیند و داری اقتصاد قدرتمند و پایدار می‌باشند. این کشورها در بسیاری از زمینه‌ها مانند مهندسی و پزشکی با کمبود نیروی کار مواجه هستند. داشتن مهارت و تخصص برای یافتن کار، شرط اساسی در این کشورها به حساب می‌آید. نرخ بیکاری پایین و همچنین ثبات اقتصادی و درآمد بالا، دلایلی مهم برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی و ادامه زندگی در آنجا خواهد بود.

برای آنکه بتوانید از طریق اقامت کاری وارد کشورهای اسکاندیناوی شوید، باید از سوی کارفرما برای شما پیشنهاد کاری فرستاده شود و کارفرما باید اهل یکی از کشورهای اسکاندیناوی باشد.

مهاجرت به اسکاندیناوی از طریق ویزای کار

 مهاجرت به اسکاندیناوی از طریق تحصیل

دانشگاه‌های کشورهای اسکاندیناوی در رنکینگ جهانی، جزو بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا به حساب می‌آیند. این کشورها دارای نظام آموزشی قدرتمند می‌باشند و در سراسر دنیا شهرت دارند. برای آنکه بتوانید در یکی از دانشگاه‌های این کشورها پذیرش شده و اقامت تحصیلی بگیرید، باید در آزمون پذیرش، پذیرفته شوید و همینطور نیاز به مدرک دیپلم خواهید داشت. به ترتیب دانشگاه‌های کشور سوئد، دانمارک، فنلاند، نروژ، ایسلند، جزو بهترین دانشگاه‌های منطقه اسکاندیناوی به شمار می‌روند.

سوئد در بین کشورهای اسکاندیناوی، سطح آموزش بهتری نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی دارد، اما به لحاظ تحصیل رایگان و همینطور هزینه‌های کمتر، نروژ در رتبه‌ی بهتری بین این پنج کشور قراردارد.

مهاجرت به اسکاندیناوی از طریق تحصیلی، علاوه براینکه شامل اقامت در حین تحصیل در این کشورها خواهد شد، پس از فارغ التحصیلی نیز می‌توانید تا شش ماه در این کشورها حضور داشته باشید و به دنبال کار بگردید و اگر در این مدت کار مورد نظر پیدا شد، می‌توان اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تغییر داد.

مهاجرت به کشور های اسکاندیناوی از طریق تحصیل

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی از طریق سرمایه گذاری

به دلیل رشد اقتصاد در کشورهای اسکاندیناوی و پایین بودن نرخ تورم، میزان ریسک از دست دادن سرمایه‌ و یا مصادره آن برابر با عدد یک می‌باشد؛ در نتیجه باخیال راحت می‌توان در این کشورها سرمایه گذاری کرد.

به طور کل در ناحیه‌ی اسکاندیناوی، به خاطر منابع سرشار اقتصادی که این پنج کشور دارا می‌باشند و همچنین از آنجایی که افراد باید با تخصص و مهارت وارد بازار کار شوند؛ در نتیجه مقصدی مناسب برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. برای آنکه در اسکاندیناوی سرمایه گذاری کنید، می‌توانید از خرید ملک، ثبت شرکت، یا … استفاده کنید.

در صورتی که شخص به کمک سرمایه گذاری بخواهد به اسکاندیناوی مهاجرت کند، باید مقدار مشخص از اموال و یا سرمایه‌ی خود را در یک پروژه‌ مانند خرید ملک و یا ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری کند. طبق قوانین این کشورها، مبالغی که جهت سرمایه گذاری در این کشورها در نظر می‌گیرید، باید مبلغ مشخصی باشد؛ به طور مثال در کشور سوئد، این سرمایه باید حداقل 500000 کرون باشد و حداقل سهامی که یک سرمایه‌گذار باید در این پروژه داشته باشد، در حدود 50000 کرون باشد.

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار برای ثبت شرکت و یا ملک و سرمایه گذاری، باید شرکت و پروژه‌ی خود را در دفتر ثبت شرکتی و در اداره‌ی مالیات کشور مورد نظر در اسکاندیناوی ثبت کنید؛ در نتیجه نیاز به طی روند مشخص و مدراک مورد نیاز برای دریافت مجوز خواهید داشت.

مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به اسکاندیناوی، از طریق ازدواج است و سریع‌ترین راه ممکن به حساب می‌آید. شخصی که قرار است با او ازدواج کنید، باید شهروند و تبعه‌ی کشورهای اسکاندیناوی باشد. با ارسال مدارک و اسناد معتبر، می‌توانید به سفارت این کشورها و یا اداره مهاجرت ثابت کنید که قصد ادامه زندگی باهم را دارید و این، یک ازدواج سوری جهت اخذ اقامت نیست، زیرا در غیر این صورت اخراج خواهید شد.

مهاجرت به کشور های اسکاندیناوی از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق پناهندگی

برای مهاجرت از طریق ویزای پناهندگی، اگر بدون رعایت کردن قوانین مربوط به پناهندگی، وارد نه تنها اسکاندیناوی، بلکه هر کشور دیگری شوید، ممکن است که خطرآفرین و زیانبار باشد و حتی ممکن است به دلیل ورود غیر مجاز، پرونده قضایی به جریان بیفتد. کشورهایی که عضو کنوانسیون ژنو می‌باشند، از جمله کشورهای اسکاندیناوی، این کنوانسیون به افرادی که جانشان از طرف دولت و یا حکومت و گروه‌هایی که به دلیل عقاید و گرایش، دین، فعالیت سیاسی و اجتماعی، در خطر هستند و تحت آزار و اذیت قرار دارند، اجازه می‌دهد تا در کشورهای عضو آن پناهنده شوند.

برای اخذ این اقامت، لازم است تا به کشور مربوطه وارد شده و به مرزبانی جهت پناهندگی اطلاع دهید، یک مقام مربوطه‌ از شخص مصاحبه می‌کند، پس از مصاحبه نیز بررسی‌ها و مدراک لازم انجام می‌پذیرد. اگر درخواست شخص مورد قبول قرار گرفت، می‌تواند سه سال در این کشور اقامت داشته باشد و اگر مدارک توسط اداره مهاجرت مورد قبول قرار نگیرد و پناهندگی وی رد شود، باید مجدد به کشور خود بازگردد.

نتیجه گیری

برای مهاجرت به ناحیه اسکاندیناوی، می‌توانید اقامت کوتاه مدت که اعتبار مشخصی دارد و برای مسافرت و گردشگری مناسب می‌باشد، دریافت کنید. اگر قصد اقامت بلند مدت و ادامه‌ی زندگی در اسکاندیناوی را داشته باشید، می‌توانید اقامت بلند مدت جهت کار، سرمایه گذاری، تحصیل، پناهندگی و یا ازدواج درخواست دهید.

مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.