انتخاب صفحه
تحصیل-در-تاجیکستان-1

تحصیل در تاجیکستان

تاجیکستان در سال ۱۹۹۱ از اتحاد جماهیر شوروی سابق استقلال یافت و بر اساس نظام جمهوری اداره می‌شود. بیش از ۹ میلیون نفر متعلق به بیش از ۸۰ ملیت و گروه قومی در تاجیکستان زندگی می‌کنند. ۲۶٫۳ درصد از کل جمعیت را شهرنشینان تشکیل می‌دهند. تاجیکستان از استان خودمختار گورنو – بدخشان، استان سغد، استان ختلان و ۱۱ ناحیه تابعه جمهوری خواهان تشکیل شده است. پایتخت تاجیکستان دوشنبه است. تاجیکستان با ازبکستان، قرقیزستان، چین و افغانستان مرز دارد. زبان رسمی این کشور تاجیکی می‌باشد. البته روسی هم صحبت می‌شود.

واحد پول تاجیکستان سامانی است که با نماد SM نشان داده می‌شود. اگرچه تاجیکستان کشور فقیری است؛ اما نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۱ معادل ۹٫۲۰ درصد بوده که نسبت به ۷ سال قبل رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. شاخص شادمانی نیز در این کشور عدد ۵٫۳۸ نسبت به میانگین ۵ است.

مهاجرت به تاجیکستان در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است که بخشی از آن به دلیل سیاست مهاجرت نسبتاً لیبرال همراه باکیفیت مناسب زندگی است که می‌توان در این کشور به دست آورد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در تاجیکستان

دوره‌های تحصیلی بلندمدت و کوتاه‌مدت در تاجیکستان در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی موجود است. دانشجویان و محققان بین‌المللی می‌توانند برای برنامه‌های تحقیقاتی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا در تاجیکستان درخواست دهند. علاوه بر این، مدارس و کنفرانس‌های تابستانی یکی دیگر از فعالیت‌های عالی دانشگاهی است که تاجیکستان را به مقصدی جذاب برای دانشجویان تبدیل می‌کند. بسیاری از دوره‌ها با کمک‌هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌ها و همچنین کمک‌هزینه سفر و کمک‌های مالی همراه هستند، بنابراین هر دانشجو، محقق و استاد همیشه می‌تواند یک دوره مناسب را در تاجیکستان پیدا کند و درخواست دهد.

تعداد قابل‌توجهی از مؤسسات آموزش عالی در تاجیکستان وجود دارد. یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین آنها دانشگاه دولتی خجند است که در سال ۱۹۳۲ تأسیس شد.

۷۶ بخش در ۱۵ دانشکده وجود دارد که شامل ریاضیات، فیزیک و مهندسی، هنر و گرافیک، سایبرنتیک، زبان‌های خارجی، مدیریت و مؤسسه فناوری رایانه، زبان‌شناسی روسی، زبان ازبکی، آموزش و تدریس، زبان‌شناسی تاجیکستان، زبان‌های شرقی، علوم طبیعی، تاریخ، امور مالی و اقتصاد بازار و هنر است.

انواع تحصیلات عالی

طبق استانداردهای ملی برای آموزش عالی حرفه‌ای، آموزش عالی در تاجیکستان از سه سطح تشکیل شده است که در هر یک می‌توان به‌صورت رایگان (بر اساس بودجه) و یا به‌صورت قراردادی (بر اساس شهریه) شرکت کرد.

طبق قانون آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی حرفه‌ای، این کشور سطوح تحصیلات عالی زیر را پیش‌بینی می‌کند:

 – مدرک کارشناسی (darajai bakalavr) با تحصیل حداقل چهار سال به جز پزشکی (حداقل پنج سال). ;

– مدرک کارشناسی ارشد (darajai magistr) با تحصیل حداقل دو سال.

– مدرک تخصصی (darajai mutakhassis) با تحصیل حداقل پنج سال.

انواع مؤسسات آموزش عالی

بر اساس قانون آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای ملی آموزش عالی حرفه‌ای در جمهوری تاجیکستان، سه نوع مؤسسات آموزش عالی (HEI) وجود دارد: دانشگاه‌ها (donishgoh)، آکادمی‌ها (akademiya) و مؤسسات. (donishkada). در حال حاضر، دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و تخصصی ارائه می‌دهند درحالی‌که مؤسسات فقط مدرک کارشناسی و تخصصی ارائه می‌دهند.

دانشجویانی که دارای مدرک «تخصصی» یا «کارشناسی ارشد» هستند ممکن است به‌صورت رقابتی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی که منجر به دریافت مدرک کاندیدای علوم (aspirantura) می‌شود، پذیرفته شوند که سه سال طول می‌کشد. داوطلبان علوم ممکن است در دوره‌های دکترای علوم (doctorontura) که حداکثر سه سال طول می‌کشد، پذیرفته شوند. اخیراً، کشور شروع به معرفی برنامه‌های دکتری جایگزین کرده است که منجر به اخذ درجه علمی Ph.D می‌گردد. دانشجویان خارجی ممکن است طبق توافقات بین‌المللی و بین‌دولتی در رشته‌های آسپیرانتورا و دکترا پذیرش شوند.

برای تحصیل در تاجیکستان ابتدا درمورد دانشگاه موردنظر تحقیق کنید و ببینید که آیا آن دانشگاه جزو دانشگاه‌های قابل‌قبول وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران می‌باشد یا خیر.

زبان

آموزش در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های تاجیکستان به دو زبان تاجیکی (فارسی) و روسی انجام می‌شود. در برخی موارد، تدریس دروس انفرادی به زبان انگلیسی وجود دارد.

اتباع خارجی که می‌خواهند برای تحصیلات عالی تاجیکستان درخواست دهند، باید سطح زبان تاجیکی/روسی را داشته باشند. دانشجویان خارجی که به زبان تاجیکی/روسی صحبت نمی‌کنند، می‌توانند دوره‌های آمادگی را در آموزشگاه‌های زبان بگذرانند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

آموزش تاجیکستان چندفرهنگی بوده است، زبان‌های آموزش تاجیکی در اکثر مدارس و پس از آن ازبکی، روسی، قرقیزی و ترکمنی است. جمعیت جوان‌تر (افراد زیر ۱۷ سال) بیش از ۴۰ درصد از جمعیت تاجیکستان را تشکیل می‌دهند.

سیستم آموزشی تاجیکستان با آموزش ابتدایی (چهار سال)، راهنمایی (پنج سال) و ارشد (دو سال) متوسطه، و آموزش عالی (چهار سال) مشخص می‌شود. همچنین مدارس فنی و حرفه‌ای برای تحصیل جایگزین وجود دارد. آموزش پیش‌دبستانی که می‌تواند از سه‌سالگی شروع شود، فقط تا حدی برای آماده‌کردن کودکان برای ورود به سیستم آموزشی رسمی‌تر است و در واقع بیشتر به‌صورت مراقبت روزانه است.

قبل از استقلال، زبان‌آموزش روسی بود و سواد تقریباً منحصراً به معنای سواد در زبان روسی بود. در اوایل دهه ۲۰۰۰، آموزش حداقل به طور اسمی به پنج زبان در سراسر کشور در دسترس بود: تاجیکی، روسی، ازبکی، قرقیزی و ترکمنی.

در سال‌های اخیر انواع جدیدی از مؤسسات آموزشی دولتی و غیردولتی ظاهر شده‌اند. مجتمع‌های آموزشی ترکیبی نیز وجود دارد: مهدکودک – مدرسه، مدرسه – دانشگاه، دانشگاه‌های فنی و غیره.

راهبرد ملی توسعه آموزش (NSED) برای دوره 2021-۲۰۳۰ سند اصلی سیاست کشور در آموزش‌وپرورش است. هدف بلندمدت آن ایجاد یک سیستم آموزشی مؤثر است که فرصت‌های فراگیر و برابر را فراهم کند و به توسعه توانایی‌ها، رشد فکری، اشتغال و بهبود رفاه عمومی مردم کمک کند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در تاجیکستان ۴ سال طول می‌کشد و زبان تدریس در آن تاجیکی یا روسی است. دانشجویان برای اخذ پذیرش باید توانایی خود را به زبان تاجیکی و روسی نشان دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در تاجیکستان متقاضی باید مدرک دیپلم دبیرستان را داشته و در آزمون ورودی شرکت کند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در تاجیکستان ۲ سال است. زبان تدریس در این مقطع انگلیسی است و متقاضی باید توانایی خود را با نمرات آزمون‌های مورد تأیید نشان دهد. برای تحصیل در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی الزامی است.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان ۵ سال طول می‌کشد و با ارائه پایان‌نامه تکمیل می‌گردد. برای واجد شرایط بودن برای تحصیل در این مقطع لازم است که مدرک کارشناسی ارشد و یک استاد راهنما داشته باشید. تحصیل در مقطع دکترا در تاجیکستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

تحصیل-در-تاجیکستان-4

تحصیل در تاجیکستان به همراه بورسیه تحصیلی

تاجیکستان بورسیه‌هایی را برای دانشجویان با توان مالی پایین در نظر گرفته است. یکی از این بورسیه‌ها تا ۵۰۰۰ دلار برای کمک‌هزینه تحصیلی می‌باشد. بورسیه‌های تحصیلی برای دوره‌های مختلف متفاوت است که باید بسته به دوره انتخابی خود بورسیه مربوطه را پیدا کنید. دانشجویان دکترا در صورت ارائه یک پایان‌نامه اصل و معتبر امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ۱۰۰۰۰ دلاری را خواهند داشت.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در تاجیکستان

شهریه‌ها در تاجیکستان بسته به مقطع تحصیلی و دوره تحصیلی و دولتی و خصوصی بودن متفاوت است. ولی به طور معمول بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال متغیر می‌باشند.

هزینه‌های زندگی بدون اجاره برای یک نفر ۳۸۵ دلار و برای ۴ نفر بدون اجاره ۱۳۹۱٫۸۵ دلار می‌باشد. در جدول زیر قیمت برخی از اقلام ضروری آمده است تا دید بیشتری دررابطه‌با هزینه‌های زندگی به شما بدهد:

برنج سفید (۱ کیلو) ۱٫۵۹ دلار
تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۱٫۴۶ دلار
سیب‌زمینی (۱ کیلو) ۰٫۴۵ دلار
آب (۱٫۵ لیتر) ۰٫۴۱ دلار
بلیت یک‌طرفه ۰٫۲۵ دلار
بلیت سینما ۴٫۷۳ دلار
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۳۵۴٫۶۱ دلار
اجاره آپارتمان یک‌خوابه در خارج شهر ۱۸۰٫۳۱ دلار

کار دانشجویی در تاجیکستان

دانشجویان در تاجیکستان می‌توانند از ۱۲ ساعت در هفته در مقطع کارشناسی تا حدود ۳۰ ساعت در هفته در مقطع دکترا کار کنند. معمولاً کارهای دانشجویی شامل کار در محوطه دانشگاه و خارج از محوطه دانشگاه می‌شود. کار در کافه تریا دانشگاه یا در رستوران‌ها، کار در کتابخانه و تدریس می‌تواند برای کسب مقداری درآمد مناسب باشد.

دانشگاه‌های برتر تاجیکستان

۲۵ دانشگاه برتر تاجیکستان در سال ۲۰۲۲ به شرح جدول زیر می‌باشند:

City Rank university
Dushanbe ۱ Tajik National University
Dushanbe ۲ Russian-Tajik Slavonic University
Dushanbe ۳ Tajik State Medical University
Dushanbe ۴ Tajik Technical University
Dushanbe ۵ Tajik State Pedagogical University
Dushanbe ۶ Technological University of Tajikistan
Dushanbe ۷ Tajik Agrarian University
Dushanbe … ۸ Tajik State University of Commerce
Dushanbe ۹ Moscow State University Lomonosov in Dushanbe
Dushanbe ۱۰ State Financial and Economic University of Tajikistan
Khujand ۱۱ Khujand State University
Khujand ۱۲ Tajikistan State University of Law, Business and Politics
Dushanbe ۱۳ N.R.U. Moscow Power Engineering Institute in Dushanbe
Dushanbe ۱۴ Tajik Institute of Entrepreneurship and Service
Penjikent ۱۵ Pedagogical Institute of Panjakent
Dushanbe ۱۶ Tajik Institute of Languages
Kulob ۱۷ Kulob State University
Chkalovsk ۱۸ Mining-metallurgy Institute of Tajikistan
Kurgonteppa ۱۹ Institute of Energy of Tajikistan
Dangara ۲۰ Dangara State University
Dushanbe ۲۱ Academy of Public Administration under the President of the Republic of Tajikistan
Dushanbe ۲۲ Tajikistan State Institute of Art
Dushanbe ۲۳ Islamic Institute of Tajikistan
Dushanbe ۲۴ Tajik Institute of Physical Education
Dushanbe ۲۵ Tajik National Conservatory

ویزای همراه تحصیلی تاجیکستان

ویزای تحصیلی تاجیکستان برای اتباع خارجی پذیرفته شده در یک مؤسسه آموزشی در تاجیکستان، دانشجویان کارشناسی ارشد، دانشجویان دکترا و همچنین اعضای خانواده متقاضی اصلی صادر می‌شود. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی تاجیکستان

ویزای تحصیلی در تاجیکستان به یک تبعه خارجی امکان مهاجرت موقت به تاجیکستان را برای گذراندن دوره تحصیلی در این کشور می‌دهد.

ویزای تحصیلی به دارندگان این امکان را می‌دهد که تا زمانی که دوره خود را تکمیل کنند در تاجیکستان زندگی و کار (به‌صورت محدود) کنند.

برای دریافت ویزای تحصیلی تاجیکستان معیارهای زیر باید رعایت شود:

 • نامه پذیرش باید ارائه شود که نشان دهد به متقاضی در یک دوره تمام‌وقت تحصیلی در یک مؤسسه آموزشی معتبر پیشنهاد شده است.
 • نامزدها باید بتوانند شواهدی مبنی بر وجود بودجه کافی برای حمایت از خود در کشور نشان دهند.
 • باید نشان داده شود که شهریه دوره به طور کامل پرداخت شده است.
 • بیمه درمانی خصوصی باید ترتیب داده شود و مدارک مستند آن ارائه شود.
 • باید در پایان دوره تحصیلی دانشجو به کشور خود بازگردد.
 • – سایر مدارک هویتی مانند پاسپورت باید ارائه شود.

تحصیل-در-تاجیکستان-3

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در تاجیکستان

هر شهروند خارجی که قصد زندگی و کار در جمهوری تاجیکستان را دارد باید ویزای کار دریافت کند. همین امر در مورد اعضای خانواده آنها که قصد سفر با آنها را دارند نیز صدق می‌کند. علاوه بر ویزای کار، کارمندان خارجی باید مجوز کار را قبل از شروع رسمی کار خود دریافت کنند. شرایط اخذ ویزای کار تاجیکستان به شرح زیر است:

 • پاسپورتی که حداقل دو صفحه خالی و سه ماه اعتبار داشته باشد
 • قرارداد کار امضا شده با یک شرکت مستقر در تاجیکستان
 • دعوت‌نامه از طرف کارفرمای متقاضی

در تاجیکستان، ویزای کار برای یک دوره اولیه حداکثر تا سه ماه اعتبار دارد. پس از گذشت این سه ماه، کارمندان خارجی می‌توانند بر اساس مجوز کار خود تمدید ویزا دریافت کنند.

چگونه یک خارجی می‌تواند در تاجیکستان کار پیدا کند؟

تاجیکستان یکی از کشورهای کم‌درآمد آسیا است که تقریباً ۴۰ درصد جمعیت آن زیرخط فقر زندگی می‌کنند.

یک دهه پیش حدود ۹/۴۷ درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی، ۲/۴۱ درصد در بخش خدمات و ۹/۱۰ درصد در صنعت مشغول به کار بودند. امروزه صنایع اصلی در تاجیکستان آلومینیوم و روغن نباتی است. آنها هنوز دارای فرصت‌های شغلی در سایر بخش‌ها هستند.

متداول‌ترین مشاغل مهاجران، تدریس است، زیرا تقاضا برای کودکان تاجیک برای یادگیری زبان انگلیسی در مدرسه به طور پیوسته در حال افزایش است.

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در تاجیکستان

اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت که به سن هجده سال تمام رسیده‌اند، صرف‌نظر از ملیت، نژاد، جنس، زبان، مذهب، موضع سیاسی، تحصیلات، وضعیت اجتماعی و (یا) مالی، حق دارند درخواست تابعیت کنند.

شرایط عمومی اخذ تابعیت به‌عنوان تبعه جمهوری تاجیکستان عبارت‌اند از:

– اقامت دائم اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در قلمرو جمهوری تاجیکستان برای مدت پنج سال، از روز اخذ اجازه اقامت تا روز ارائه درخواست برای اخذ تابعیت به‌عنوان تبعه جمهوری تاجیکستان. اگر سفر یکباره شخص به خارج از جمهوری تاجیکستان در یک سال از سه ماه تجاوز نکرده باشد، به‌استثنای موارد خروج برای تحصیل، معالجه پزشکی و اعزام؛

– دانش زبان دولتی در سطح ارتباطات؛

– عدم تعقیب کیفری

سخن پایانی

کشور تاجیکستان که در آسیای مرکزی قرار دارد از لحاظ اقتصادی فقیر است. اما چند مزیت دارد. اول اینکه فاصله زیادی از ایران ندارد و هزینه پایین تحصیل و زندگی در تاجیکستان عامل دیگری است که می‌تواند دانشجویان را برای تحصیل به این کشور جذب کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان با مشاوران ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. www.theglobaleconomy.com
 2.  www.whatpassport.com
 3. education.stateuniversity.com
 4. www.globalpartnership.org
 5. www.tajembassy.org.uk
 6. www.studycountry.com
 7. www.scholaro.com
 8. nawa.gov.pl
 9. www.numbeo.com
 10. www.4icu.org
 11. visaguide.world
 12. www.globalization-partners.com
 13. jobminda.com
 14. www.refworld.org

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به گرجستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.