انتخاب صفحه
تحصیل-در-سریلانکا-2

تحصیل در سریلانکا

سریلانکا یک جزیره گرمسیری است که در اقیانوس هند در جنوب آسیا واقع شده است. این کشور دارای مجموعه‌ای قابل‌توجه از مناظر خیره‌کننده، سواحل فوق‌العاده، میراث‌فرهنگی فریبنده و تجربیات متمایز است. سریلانکا یک مقصد گردشگری عالی در جهان است. پایتخت این کشور شهر کلمبو می‌باشد و از شهرهای مهم سریلانکا می‌توان موراتوا، دهیوالا مانت لاوینیا، نگومبو و سری جایوردنه پورا کوته را نام برد.

تحصیل در سریلانکا دارای سابقه‌ای طولانی است که به دو هزار سال قبل بازمی‌گردد و قانون اساسی سریلانکا آموزش را به‌عنوان یک حق اساسی در نظر گرفته است. جمعیت سریلانکا دارای نرخ باسوادی ۹۲ درصد است، یعنی بالاتر از آنچه برای یک کشور جهان سوم انتظار می‌رود. این کشور دارای بالاترین نرخ باسوادی در جنوب آسیا و به‌طورکلی، یکی از بالاترین نرخ‌های باسوادی در آسیا است.

در حال حاضر تنها ۱۵ دانشگاه دولتی در سریلانکا وجود دارد. برجسته‌ترین آنها دانشگاه کلمبو، دانشگاه پرادنیا، دانشگاه روهونا، دانشگاه کلانیا، دانشگاه سری جایاوردهناپورا و دانشگاه موراتووا هستند. در سال‌های اخیر با تغییراتی در قانون دانشگاه، به چند مؤسسه اجازه اعطای مدرک داده شده است که برجسته‌ترین آنها مؤسسه فناوری اطلاعات سریلانکا متعلق به دولت است.

واحد پول سریلانکا روپیه سریلانکا می‌باشد. باتوجه‌به اطلاعات وب‌سایت Numbeo، این کشور با درآمد متوسط پایین با تولید ناخالص داخلی سرانه ۳۸۱۴ دلار آمریکا (۲۰۲۱) و جمعیت کل ۲۲٫۱۶ میلیون نفر است.

فهرست مطالب

چرا تحصیل در سریلانکا؟

 1. آموزش رقابتی

صنعت آموزش عالی در این کشور در حال رونق و بسیار رقابتی است. چندین مؤسسه دانشگاهی برنامه‌های تحصیلی مختلفی را از دانشگاه‌های بین‌المللی ارائه می‌دهند. دانش‌پژوهان به دلیل رقابت زیاد و شهریه کم، تحصیلات عالی باکیفیت و باارزش دریافت می‌کنند. صنعت آموزش و اقتصاد سریلانکا قرار است در دهه آینده رشد بیشتری داشته باشد.

 1. کشوری موفق

سریلانکا با تثبیت صحنه سیاسی و گسترش اقتصاد توریستی خود به تغییراتی انقلابی اشاره می‌کند. هنگامی که در سریلانکا تحصیل می‌کنید، از فضای سرزنده و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه همراه با تنوع فرهنگی و زبان سینهالی آن لذت خواهید برد. با طبیعت گرمسیری، پارک‌های ملی، بناهای تاریخی و حال و هوای آسیایی، این کشور برای ورود دانشجویان بین‌المللی آماده است.

 1. فرایند ویزا برای دانشجویان ساده است.

دولت سریلانکا به‌شدت برای تبدیل سریلانکا به مرکز دانش آسیا تلاش می‌کند؛ بنابراین، دانشجویان بین‌المللی تشویق می‌شوند که در مؤسسات آموزش عالی سریلانکا تحصیل کنند. درخواست و اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در کشور نسبتاً آسان است.

 1. زبان‌آموزش انگلیسی است.

سریلانکا علی‌رغم داشتن زبان‌های محلی خود (زبان سینهالی)، انگلیسی را به‌عنوان زبانی برای آموزش در مؤسسات انتخاب کرده است. زبان انگلیسی تقریباً برای تمام دوره‌های آموزش عالی در کشور، رسانه آموزشی است. کلیه ارتباطات بین کارکنان دانشگاهی و دانشجویان عموماً به زبان انگلیسی انجام می‌شود. عموم مردم این کشور به زبان انگلیسی نسبتاً مسلط هستند. این موضوع باعث می‌شود که دانشجویان بین‌المللی در سریلانکا راحت‌تر زندگی کنند.

شرایط عمومی تحصیل در سریلانکا

آموزش در سریلانکا توسط سه وزارتخانه مجزا اداره می‌شود، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت آموزش عالی و وزارت خدمات آموزشی. وزارت آموزش‌وپرورش مسئول مدارس، کالج‌های تربیت‌معلم و دانشکده‌های آموزش‌وپرورش و حتی پیروانا، مدارس کشیش‌های بودایی است. وزارت تحصیلات عالی بر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فنی نظارت دارد. وزارت خدمات آموزشی امکانات موردنیاز را برای آموزش عمومی تأمین می‌کند.

مهارت در زبان انگلیسی

زبان انگلیسی‌زبان آموزش است. براین‌اساس، شخص متقاضی که زبان اصلی او انگلیسی نیست یا تحصیلات قبلی او به زبان دیگری انجام شده است، باید تسلط کافی به زبان انگلیسی برای پاسخگویی به الزامات کلاس، تکالیف کتبی و شرکت در آموزش‌ها و بحث‌ها را نشان دهد؛ بنابراین متقاضیانی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست یا تحصیلات قبلی آنها به زبان انگلیسی نبوده است باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهند، یعنی حداقل نمره ۵۵۰ در آزمون انگلیسی به‌عنوان زبان خارجی (TOEFL) یا حداقل نمره ۶٫۵ را در آزمون سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) و غیره کسب کنند.

سال تحصیلی

سال تحصیلی دانشگاه‌هایی که از نظام قدیم پیروی می‌کنند شامل سه ترم می‌باشد. دانشگاه‌هایی که از سیستم ترمی پیروی می‌کنند هرسال دو ترم تحصیلی دارند. تاریخ شروع ترم اول یک سال تحصیلی ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر یا از دانشکده‌ای به دانشکده دیگر متفاوت باشد. بااین‌حال هیچ دانشجویی به جز از شروع ترم اول سال تحصیلی پذیرش نخواهد شد. برنامه‌ریزی‌شده است که یک سال تحصیلی مشترک برای همه دانشگاه‌ها از سپتامبر / اکتبر شروع شود، در این صورت سال تحصیلی از اکتبر تا سپتامبر سال بعد خواهد بود.

SLQF چیست؟

چارچوب صلاحیت‌های سریلانکا (SLQF) یک چارچوب جدید است که باهدف بهبود کیفیت آموزش عالی و آموزش از طریق شناسایی و اعتبار صلاحیت‌های ارائه شده توسط مؤسسات مختلف انجام می‌شود. این برنامه سطوح مختلفی را مشخص می‌کند که مدارک ارائه شده در کل بخش آموزش عالی در سریلانکا شامل آنها می‌شود و به تفسیر شرایط و قضاوت در مورد ارزش نسبی یک مدرک کمک می‌کند. این امر به فراگیران این امکان را می‌دهد تا در مورد مدارکی که قصد کسب آن را دارند تصمیمات آگاهانه بگیرند. SLQF به مقایسه مدارک مختلف کمک می‌کند و یک چارچوب جامع، ملی سازگار و انعطاف‌پذیر برای همه مدارک تحصیلی و آموزش پس از متوسطه فراهم می‌کند. این آموزش عالی و آموزش را در یک چارچوب واحد ترکیب می‌کند و سیستم‌های متنوع آموزش عالی را در یک سیستم ملی واحد گرد هم می‌آورد. برای اینکه درک این سیستم برای شما ساده‌تر شود، جدول زیر را مشاهده کنید:

(SLQL = Sri Lanka Qualifications Framework Level)

تحصیل-در-سریلانکا-1

تحصیل در سریلانکا در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

ساختار آموزش در سریلانکا به پنج بخش تقسیم می‌شود: ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه ارشد، دانشگاهی و عالی. تحصیلات ابتدایی از پایه اول تا پنجم ابتدایی، متوسطه اول از پایه ششم تا نهم، دوره متوسطه ارشد فقط دو سال است که از پایه دهم تا پایه یازدهم است. طبق قانون، حضور تا کلاس ۹ اجباری است و پس از آن دانش‌آموزان ممکن است یک کارآموزی را در یک شغل مهارتی انتخاب کنند. برای کسانی که می‌خواهند در یک دوره کالج ثبت‌نام کنند، یک دوره مقدماتی ۲ساله برای دریافت گواهینامه عمومی آموزش سطح معمولی که پایه‌های ۱۰ تا ۱۱ است، و یک دوره مقدماتی ۲ساله دیگر برای گواهینامه عمومی آموزش سطح پیشرفته، برای تکمیل کلاس‌های ۱۲ تا ۱۳ نیاز است.

اساساً اکثر مدارس دولتی و رایگان هستند. مدارس ملی که به‌عنوان مدارس بهتر در نظر گرفته می‌شوند، آن‌هایی هستند که به طور مستقیم توسط وزارت آموزش‌وپرورش تأمین مالی می‌شوند درحالی‌که مدارس استانی توسط دولت‌های محلی اداره می‌شوند. حدود ۹۸۲۹ مدرسه تحت حمایت دولت و تنها ۶۶ مدرسه خصوصی در سریلانکا وجود دارد.

تحصیل در سریلانکا در مقطع کارشناسی

مؤسسات سریلانکا طیف وسیعی از دوره‌های دیپلم و لیسانس ارائه می‌دهند که در چارچوب صلاحیت‌های سریلانکا تعریف شده است. مدارک کارشناسی عمومی، مانند لیسانس هنر (BA) یا لیسانس علوم (BSc)، در سطح 5 از SLQF قرار دارند و به 3 سال تحصیل تمام‌وقت (۹۰ واحد) نیاز دارند.

از سوی دیگر، مدارک افتخاری ۴ساله، که به‌عنوان “درجات ویژه” نیز شناخته می‌شوند، در سطح ۶ قرار دارند و به 4 سال تحصیل (۱۲۰ واحد) نیاز دارند. حداقل یک سال تحصیل (۳۰ واحد) باید در سطح پیشرفته تکمیل شود و سال چهارم اغلب شامل تحقیق یا پایان‌نامه است. فارغ‌التحصیلان با معدل بالا ممکن است تحت شرایط خاصی واجد شرایط پذیرش در دوره‌های دکتری باشند. مدارکی مانند BA (Honours) و BSc (Honours) را نیز می‌توان از طریق برنامه‌های یک‌ساله پس از یک مدرک عمومی ۳ساله به دست آورد.

همچنین در سطح کارشناسی طیفی از دوره‌های دیپلم ارائه می‌شود، از جمله برنامه‌های دیپلم ملی یک‌ساله (سطح 3) و دوره‌های دیپلم ملی عالی دو‌ساله (سطح ۴). این دوره‌ها معمولاً تمرکز کاربردی‌تری دارند، اما بسته به دوره ممکن است به دوره‌های کارشناسی منتقل شوند.

مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های سریلانکا در مقطع کارشناسی

برای اپلای در دانشگاه‌های سریلانکا الزامات ممکن است برای هر دوره متفاوت باشد. لطفاً برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. به‌عنوان‌مثال الزامات برای اپلای در دانشگاه کلومبو سریلانکا برای مقطع کارشناسی به شرح زیر است:

درخواست آنلاین

هزینه درخواست ۲۵۰۰ روپیه سریلانکا

کارنامه رسمی دبیرستان

کپی پاسپورت

عکس اندازه پاسپورت جدید

گواهی پزشکی

حداقل ۳ در آزمون G.C.E (سطح پیشرفته)

تحصیل در سریلانکا در مقطع کارشناسی ارشد

انواع مختلفی از مدرک کارشناسی ارشد در سریلانکا ارائه می‌شود. دوره‌های مبتنی بر کار دوره یک‌ساله (۳۰ واحد، سطح ۹) معمولاً به جزء تحقیقاتی مربوط به تحصیل نیاز ندارند. از سوی دیگر، مدرک کارشناسی ارشد دو‌ساله (سطح ۱۰)، معمولاً شامل حداقل ۱۵ واحد در تحقیقات مستقل است و شامل دوره‌هایی در روش تحقیق، علاوه بر سایر دروس است. شرایط پذیرش برای دوره‌های سطح ۸ سخت‌تر از برنامه‌های سطح ۷ است و ممکن است به مدرک کارشناسی با حداقل معدل ۳٫۰ نیاز داشته باشد.

مدارک لازم برای اپلای در مقطع کارشناسی ارشد

برای اپلای در دانشگاه‌های سریلانکا الزامات ممکن است برای هر دوره متفاوت باشد. لطفاً برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه کنید. به‌عنوان نمونه الزامات برای اپلای در دانشگاه کلومبو سریلانکا برای مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

درخواست آنلاین

هزینه درخواست ۲۵۰۰ روپیه سریلانکا

مدرک کارشناسی یا معادل آن

رونوشت رسمی

کپی پاسپورت

عکس اندازه گذرنامه جدید

گواهی پزشکی

حداقل ۳ در آزمون G.C.E(سطح پیشرفته).

تحصیل در سریلانکا در مقطع دکترا

دارندگان مدرک کارشناسی ارشد فلسفه و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد می‌توانند در دوره‌های دکترا حداقل ۳ساله ثبت‌نام کنند. متداول‌ترین مدرکی که اعطا می‌شود، PhD است، یک مدرک تحقیقاتی که با تحقیق و پایان‌نامه به دست می‌آید، اگرچه برخی از برنامه‌ها به دوره‌های درسی نیاز دارند.

این دوره شامل یک دانشجو است که به یک استاد برای راهنمایی در انجام تحقیقات اختصاص داده می‌شود. متقاضی و ناظر برای دستیابی به اهداف برنامه تحقیقاتی با یکدیگر همکاری می‌کنند.

الزامات واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع دکترا

متقاضی می‌تواند حداقل شرایط لازم برای پذیرش در برنامه دکترا را داشته باشد، درصورتی‌که دارای یکی از شرایط زیر باشد:

مدرک کارشناسی ارشد از یک مؤسسه شناخته شده قابل‌قبول

مدرک لیسانس یا سطح ۶ با حداقل معدل ۳٫۷ در مقیاس ۰-۴، و قبولی در آزمون واجد شرایط پس از حداقل یک دوره یک‌ساله با شایستگی موردنیاز قابل‌قبول

تحصیل-در-سریلانکا-4

تحصیل در سریلانکا به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان سریلانکایی برای تحصیل در خارج از کشور وجود دارد، اما می‌توان برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در سریلانکا هم بورسیه تحصیلی پیدا کرد. برخی از مؤسسات، مانند دانشگاه سری جایاوردهناپورا بورسیه‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که شهریه و اتاق رایگان تا دو سال تحصیلی فراهم می‌کنند.

صندوق بورسیه صلیب سرخ

انجمن صلیب سرخ سریلانکا یک طرح بورسیه را باهدف کمک به دانشجویان سطح پیشرفته برای غلبه بر مشکلات مالی آغاز کرده است. کمک‌های مالی به‌صورت ۱۰۰۰ روپیه در ماه برای دو سال تحصیل در سطح پیشرفته و پیش‌پرداخت در شروع هر ترم خواهد بود. دانشجویان خانواده‌های کم‌درآمد (۵۴۰۰۰ روپیه یا کمتر در سال) که آزمونG.C.E (O/L) را برای زبان، ریاضیات و علوم گذرانده‌اند، واجد شرایط درخواست برای بورسیه هستند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در سریلانکا

سریلانکا می‌خواهد دانشجویان بین‌المللی را جذب کند و هزینه زیادی برای تحصیل از آنها نمی‌گیرد. در سریلانکا دو نوع دانشگاه وجود دارد: دولتی و خصوصی.

مؤسسات آموزش عالی دولتی در سریلانکا شهریه کمی دریافت می‌کنند، اما ورود به برخی دوره‌ها و مقاطع تحصیلی بسیار رقابتی است. مؤسسات خصوصی شهریه خود را تعیین می‌کنند که بسته به نوع مؤسسه و رشته تحصیلی متفاوت است.

طبق اطلاعات وب‌سایت وزارت آموزش‌وپرورش سریلانکا شهریه‌ها از ۳۰۰۰ تا ۱۲۵۰۰ دلار در سال متغیر می‌باشند.

برای دانشجویان بین‌المللی، شهریه در همه دانشگاه‌های دولتی توسط کمیسیون کمک‌هزینه دانشگاه سریلانکا تعیین می‌شود. در حال حاضر، برنامه‌های علوم‌انسانی، علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق در مقطع کارشناسی سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار آمریکا در هزینه دارند. هزینه برنامه‌های کارشناسی در رشته‌های علوم فیزیک و علوم زیستی ۶۰۰۰ دلار در سال است. در همین حال، دانشگاه‌ها سالانه ۸۰۰۰ دلار تا ۱۲۵۰۰ دلار برای برنامه‌های مهندسی و پزشکی دریافت می‌کنند. همان‌طور که می‌بینید، تحصیلات دانشگاهی در سریلانکا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار گران نیست.

دانشجویان بین‌المللی از اروپا یا آمریکا هزینه زندگی بسیار کمتری خواهند داشت. این کشور کم‌هزینه‌ترین مقصد آسیا نیست، اما شبیه کشورهایی مانند تایلند و مالزی است.

دانشجویان خارجی باید توجه داشته باشند که کالاهای وارداتی هم کمیاب و هم کمی گران هستند. به‌عنوان نمونه قیمت تعدادی از کالاهای اساسی در سریلانکا به قیمت دلار آمریکا ارائه شده است:

غذا در رستوران معمولی ۱٫۳۶ دلار

شیر (۱ لیتر) ۱٫۱۰ دلار

نان سفید (۵۰۰ گرم) ۰٫۵۱ دلار

برنج سفید (۱ کیلو) ۰٫۶۳ دلار

تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۱٫۴۳ دلار

سیب‌زمینی (۱ کیلو) ۰٫۹۲ دلار

بلیت یک‌طرفه ۰٫۴۱ دلار

بلیت سینما ۲٫۳۲ دلار

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۱۸۷٫۷۹ دلار

به‌طورکلی هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره ۳۱۰٫۹۶ دلار (۱۱۳۹۸۶٫۷۸ روپیه سریلانکا) تخمین زده می‌شود.

کار دانشجویی در سریلانکا

دانشجویان می‌توانند به‌صورت پاره‌وقت ۱۰ ساعت در هفته در مقطع کارشناسی و ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا کار کنند.

تعدادی از شغل‌های پاره‌وقت دانشجویی در سریلانکا شامل موارد زیر است:

مشاور آنلاین

راننده

اپراتورهای ورود داده آنلاین

دستیار مدیر

مشاغل در هتل و رستوران

تدریس خصوصی

عکاسی

طراحی

فریلنسر

مترجمی

بازاریاب دیجیتال

برترین دانشگاه‌های سریلانکا

۲ دانشگاه سریلانکا در رتبه‌بندی جهانی QS2023 قرار دارند:

Rank University
1200-1001 University of Peradeniya
1400-1201 University of Colombo

ویزای همراه تحصیلی سریلانکا

خانواده دانشجو می‌توانند در دوران تحصیل به او ملحق شوند. جهت اخذ ویزای همراه باید مدارک زیر ارائه شود:

پاسپورت همراه یا همراهان

شناسنامه

گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه‌های زندگی خود شخص و خانواده او

مدارک اقامت متقاضی اصلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سریلانکا

برای تحصیل در سریلانکا بسته به اینکه از کجا می‌آیید به ویزای دانشجویی سریلانکا یا مجوز نیاز دارید.

برای درخواست ویزای دانشجویی، به پاسپورتی نیاز دارید که حداقل شش ماه پس از بازگشت از سریلانکا معتبر باشد. شما باید با ویزای دانشجویی استاندارد وارد سریلانکا شوید، سپس در عرض ۷ روز پس از ورود، نام و آدرس خود را در نزدیک‌ترین ایستگاه پلیس محلی ثبت کنید.

هنگامی که برای ویزای سریلانکا درخواست می‌دهید، باید هزینه‌ای را برای رسیدگی به درخواست خود بپردازید. هزینه‌های ویزای سریلانکا در مقایسه با سایر کشورهای جهان ارزان است. قیمت ویزای سریلانکا به شرح زیر است:

ویزای یکبار ورود – ۳۰ دلار

ویزای چند بار ورود – ۶۰ دلار

علاوه بر هزینه‌های ویزا، هر مسافر ۱۲ساله و بالاتر باید هزینه خدمات فرودگاهی به مبلغ ۲۵ دلار آمریکا یا معادل آن به ارز محلی را هنگام خروج از سریلانکا بپردازد.

چه چیزی شما را برای ویزای دانشجویی در سریلانکا واجد شرایط می‌کند؟

معیارهای زیر باید رعایت شود:

نامه پذیرش باید ارائه شود که نشان دهد به متقاضی محل تحصیل تمام‌وقت در یک مؤسسه آموزشی معتبر پیشنهاد شده است.

متقاضیان باید بتوانند شواهدی مبنی بر وجود بودجه کافی برای حمایت از خود در کشور نشان دهند.

باید نشان داده شود که هزینه دوره به طور کامل پرداخت شده است.

بیمه درمانی خصوصی باید ترتیب داده شود و مدارک مستند آن ارائه شود.

دانشجو باید ثابت کند که در پایان دوره تحصیلی خود به کشور خود بازمی‌گردد.

همه مهاجران در سریلانکا باید به قوانین، دستورالعمل‌ها و تشریفات ملی مهاجرت احترام بگذارند.

تحصیل باید فقط در مؤسسات آموزشی تأیید شده و دارای مجوز انجام شود.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در سریلانکا

اگر به دنبال کار و زندگی در سریلانکا هستید، به ویزای اقامت نیاز دارید. این ویزا نه‌تنها به شما اجازه ورود به کشور را می‌دهد، بلکه به شما اجازه کار یا تحصیل را می‌دهد. ویزای اقامت برای انواع نیازهای مختلف اقامتی اعطا می‌شود که می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اداره مهاجرت سریلانکا آن‌ها را بررسی کنید. بااین‌حال، بهترین راه برای دریافت ویزای اقامت اگر قصد کار در این کشور را دارید این است که ابتدا یک کارفرما پیدا کنید و به او اجازه دهید شما را در روند درخواست راهنمایی کند.

امروز سریلانکا یکی از سریع‌ترین اقتصادهای درحال‌رشد در جهان است. اقتصاد سریلانکا در بازار بین‌المللی به‌عنوان یک اقتصاد مزرعه‌ای ظهور کرد و در قرن نوزدهم لاستیک، دارچین و چای صادر کرد. بااین‌حال، درحالی‌که این کالاها هنوز برای بازار صادرات سریلانکا مهم هستند، معرفی اقتصاد بازار آزاد در سال ۱۹۷۷، با ترویج شرکت‌های خصوصی، اهمیت فزاینده‌ای در بخش‌هایی مانند مخابرات، پوشاک و منسوجات، فناوری اطلاعات، پالایش نفت و امور مالی و همچنین تولید داشته است.

در واقع، بخش خصوصی در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد که بخش خدمات ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی سریلانکا را تشکیل می‌دهد و کشاورزی به تنها ۱۲ درصد کاهش‌یافته است.

بهترین کارفرمایان برای فارغ‌التحصیلان در سریلانکا:

Brandix

Cinnamon Hotels & Resorts

John Keells Holdings

Hatton National Bank

Merchant Bank of Sri Lanka and Finance

National Development Bank

Softlogic Holdings

Arinos Lanka

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سریلانکا

ویزای اقامت مجوزی است برای افراد غیر سریلانکایی برای دریافت تسهیلات اقامت برای مقاصد خاص. این مجوز برای افراد غیر سریلانکایی که تصمیم به تمدید تسهیلات اقامت به‌منظور سرمایه‌گذاری یا موارد دیگر گرفته‌اند در شرایطی که مقام مقرر قانع شده باشد که اقامت آنها در سریلانکا و حرفه آنها قابل‌قبول باشد و به منافع مردم آسیب وارد نکند، صادر می‌شود. روش‌های زیادی برای دریافت اقامت در سریلانکا وجود دارد که در اینجا یک نوع آن که مربوط به اشتغال است ارائه گردیده است:

پرسنل حرفه‌ای که خدمات آنها برای پروژه‌های مورد تأیید پرسنل خارج‌نشین ایالتی تحت هیئت سرمایه‌گذاری (BOI) سریلانکا موردنیاز است.

فرم درخواست ویزای اقامت را می‌توان از دفتر مرکزی اداره مهاجرت دریافت کرد. مدارکی که باید همراه با درخواست ویزای اقامت ارائه کنید شامل موارد زیر است:

گواهی BOI

نامه درخواستی از شرکت نماینده

توافقنامه BOI

گواهی ثبت شرکت

پیشنهاد از وزارت مربوطه

یک کپی از صفحه پاسپورت شما

ویزای اقامت شما برای یک سال یا دوره‌ای که توسط مقامات مربوطه توصیه می‌شود معتبر است و سالیانه قابل تمدید است.

ویزای اقامت دو‌ساله معتبر برای مدیران شرکت صادر می‌شود.

تابعیت

اتباع خارجی که دارای اصل‌ونسب سریلانکایی هستند یا با همسر سریلانکایی ازدواج کرده‌اند، می‌توانند با ثبت‌نام تابعیت خود را کسب کنند. هر خارجی دیگری که دارای ویزای اقامت با اعتبار حداقل پنج سال باشد و توسط دولت در Resident Guest Scheme پذیرفته شده باشد نیز می‌تواند با ثبت‌نام تابعیت کسب کند.

سخن پایانی

اگر به دنبال جایی برای تکمیل تحصیلات عالی خود هستید، یک مسیر شغلی باارزش را شروع کرده و فرهنگ متنوع آسیا را تجربه کنید، پس سریلانکا باید در صدر لیست شما باشد. با داشتن مراکز آموزش کلاس جهانی باقیمت‌های مناسب، هزینه نسبتاً کم زندگی و یک جامعه چندفرهنگی و چندزبانه، تحصیل در سریلانکا کاملاً متناسب با نیازهای شما خواهد بود.

منابع:

 1. mohe.gov.lk
 2. rocapply.com
 3. studycountry.com
 4. wenr.wes.org
 5. gotouniversity.com
 6. ikman.lk
 7. topuniversities.com
 8. lk.prosple.com
 9. paylab.com
 10. immigration.gov.lk
 11. internations.org

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به سریلانکا

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.