انتخاب صفحه
تحصیل-در-اسلوونی-1

تحصیل در اسلوونی

اگر تصمیم به تحصیل در اسلوونی گرفته‌اید، باید در مورد این کشور بیشتر بدانید. بخشی از قلمرو اسلوونی در کنار کوه‌های آلپ و بخشی در کنار دریا قرار دارد. اسلوونی، از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا شد، همچنین عضو منطقه شینگن و منطقه یورو نیز هست. این وضعیت، اسلوونی را به مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل می‌کند که می‌خواهند در حین کشف بقیه اروپا به مدرک تحصیلی عالی دست یابند. علاوه بر این، دانشجویان از پرداخت شهریه در برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت در مؤسسات دولتی معاف می‌باشند و از شهریه مقرون‌به‌صرفه در تحصیل پاره‌وقت و مؤسسات خصوصی نیز برخوردار هستند.

در لیوبلیانا (Ljubljana)، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر اسلوونی، ارتباطات، حمل‌ونقل و تعداد زیادی از صنایع و مؤسسات علمی و تحقیقاتی قرار دارد که جمعیت زیادی از دانشجویان را جذب می‌کند. هرساله بیش از ۱۰۰۰۰ رویداد فرهنگی از جمله جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر، موسیقی و هنر در این شهر برگزار می‌شود.

دانشگاه لیوبلیانا در پایتخت مستقر است و تقریباً نیم‌قرن تنها دانشگاه اسلوونی بود. در سال ۱۹۷۵، دانشگاه ماریبور به آن ملحق شد، درحالی‌که دانشگاه پریمورسکا و دانشگاه نوا گوریکا به ترتیب در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ ایجاد شدند.

در اسلوونی تقریباً دو سوم جمعیت توسط صنعت خدمات و یک‌سوم باقیمانده توسط ساخت‌وساز و صنعت (عمدتاً خودرو، تجهیزات الکتریکی، فناوری پیشرفته، ماشین‌آلات، داروسازی، سوخت و گردشگری) استخدام می‌شوند. فرصت‌های کار پس از فارغ‌التحصیلی فراوان است.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در اسلوونی در سال ۲۰۲۱ معادل ۸٫۱۱ درصد و نرخ تورم در همین سال معادل ۱٫۹ درصد بوده است. به‌طورکلی به جز سال ۲۰۲۰ که اقتصاد جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شد، نرخ رشد اسلوونی همواره مثبت بوده است. جمعیت اسلوونی ۲٫۱۱ میلیون نفر و شاخص شادمانی نیز ۶٫۶۳ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در اسلوونی

تحصیلات آموزش عالی توسط دانشگاه‌های دولتی (دانشگاه لیوبلیانا، دانشگاه ماریبور، دانشگاه پریمورسکا) و دانشگاه‌های خصوصی (مثل دانشگاه نوا گوریکا) و سایر مؤسسات آموزش عالی، یعنی در دانشکده‌ها، آکادمی‌های هنر، و دانشکده‌های حرفه‌ای عالی سازماندهی می‌شوند. دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و آکادمی‌های هنر برنامه‌های تحصیلی را در تمامی دوره‌ها ارائه می‌کنند: یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا (PhD). کالج‌های عالی حرفه‌ای، به‌عنوان یک قاعده، برنامه‌های دوره اول (کارشناسی/لیسانس) را ارائه می‌دهند.

مؤسسات آموزشی اسلوونی دارای اعتبار یکپارچه هستند که در اکثر کشورهای جهان معتبر است. تحصیل از دستورالعمل‌های سیستم بولونیا پیروی می‌کند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های اسلوونی مشاغل موفقی هم در داخل و هم در خارج از کشور پیدا می‌کنند.

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال، در مقطع کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال و در مقطع دکترا ۳ سال است. دوره کوتاه‌مدت تحصیلات حرفه‌ای عالی نیز ۲ سال می‌باشد.

برای بیشتر دوره‌ها امتحان ورودی وجود ندارد. استثناهایی وجود دارد، برای مثال برنامه‌های هنری، موسیقی و ورزشی، و همچنین برای رشته مطالعات معماری و پروتزهای دندانی امتحان ورودی برگزار می‌شود.

الزامات زبان

اسلوونیایی زبان اصلی آموزش در مؤسسات آموزش عالی در اسلوونی است؛ بنابراین، اگر متقاضی دوره‌های کارشناسی هستید، از شما خواسته می‌شود که سطح تسلط خود به زبان اسلوونیایی را ثابت کنید. برای برخی از برنامه‌های تحصیلی، مانند برنامه‌های مربوط به آموزش یا زبان و ارتباطات، باید سطح دانش اسلوونیایی خود را در سال اول تحصیل ثابت کنید. برای بقیه دوره‌ها می‌توانید سطح تسلط خود به زبان اسلوونیایی را در سال دوم تحصیل ثابت کنید. به‌طورکلی، از شما انتظار می‌رود که سطح تسلط بر زبان اسلوونیایی مطابق با حداقل B2 داشته باشید.

اگر برای تحصیلات تکمیلی درخواست می‌دهید، نیازی به دانش زبان اسلوونیایی ندارید. بااین‌حال، باید ثابت کنید که حداقل یک زبان جهانی را بلد هستید.

دستورالعمل برای ارسال درخواست به دانشگاه‌های اسلوونی

داوطلبان درخواست ثبت‌نام در برنامه‌های تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی باید به‌صورت الکترونیکی در پورتال وب eVŠ درخواست ارسال کنند.

تحصیل در اسلوونی در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی در اسلوونی به سه بخش آموزشی تقسیم می‌شود: ابتدایی، متوسطه و عالی.

آموزش ابتدایی توسط مهدکودک‌های دولتی و خصوصی، مدارس پایه، مدارس پایه با برنامه آموزشی مناسب، مدارس موسیقی و مؤسسات آموزشی برای کودکان با نیازهای آموزشی ویژه ارائه می‌شود.

در اسلوونی، آموزش و مراقبت از دوران کودکی در قالب مهدکودک‌های دولتی و خصوصی سازماندهی می‌شود و به والدین این آزادی را می‌دهد که برنامه‌های آموزشی را مطابق با دیدگاه‌های شخصی خود انتخاب کنند. این مهدها برای خدمت به کودکان از یازده ماهگی تا شروع مدرسه در نظر گرفته شده است. ثبت‌نام در مهدکودک اجباری نیست – والدین آزادند که تصمیم بگیرند که آیا فرزندان خود را در آن‌ها ثبت‌نام کنند یا خیر.

آموزش ابتدایی در اسلوونی اجباری است و از بودجه عمومی تأمین می‌شود. این مؤسسه به‌صورت یک مدرسه ابتدایی نه‌ساله برای دانش‌آموزان ۶ تا ۱۵ سال سازماندهی شده است.

آموزش متوسطه توسط مدارس متوسطه و دبیرستان ارائه می‌شود. به‌عنوان آموزش فنی عمومی یا حرفه‌ای و متوسطه حرفه‌ای یا فنی طبقه‌بندی می‌شود. تحصیلات متوسطه اولین قدم در انتخاب مسیر شغلی است. دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار یا ادامه تحصیل با انتخاب یک برنامه تحصیلی آکادمیک، یک دوره کوتاه تحصیلی عالی حرفه‌ای یا برنامه تحصیلی آموزش عالی حرفه‌ای، دانش و تجربه ارزشمندی کسب می‌کنند.

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی

برنامه‌های لیسانس اولین مرحله آموزش عالی در اسلوونی است که ۳-۴ سال طول می‌کشد و ۲۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار هزینه دارد. دو نوع برنامه اصلی وجود دارد:

برنامه‌های آکادمیک (AP): این نوع آموزش موضوعاتی مانند حقوق، فلسفه، شیمی و سایر مربوط می‌باشد. مدارک لیسانس آکادمیک فقط در مؤسسات آموزش عالی موجود است.

برنامه‌های حرفه‌ای (PP): بیشتر به رشته‌های عملی و کسب مهارت‌های تخصصی پرداخته می‌شود. دانشجویان اغلب کار پروژه‌ای را به‌صورت تیمی انجام می‌دهند که به آنها اجازه می‌دهد شرایط کاری تقریبی را در یک شرکت واقعی ایجاد کنند و بیاموزند که کار خود را انتقادی‌تر ارزیابی کنند. آموزش حرفه‌ای نه‌تنها توسط دانشگاه‌ها، بلکه توسط کالج‌های حرفه‌ای نیز قابل‌ارائه است.

جمع‌آوری از ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد بسته به مدت تحصیل (به عبارتی یک سال معادل ۶۰ واحد) ضروری است. در پایان برنامه، دانشجویان موظف به دفاع از مدرک خود هستند.

اکثر برنامه‌ها به زبان اسلوونیایی اجرا می‌شوند. دانشجویان خارجی درصورتی‌که قبلاً اصول اولیه را به‌تنهایی مطالعه کرده باشند، می‌توانند به زبان اسلوونیایی تحصیل کنند. این را می‌توان در Slonline انجام داد، یک سایت تعاملی که در آن متقاضیان یک دوره آنلاین رایگان را می‌گذرانند و مهارت‌های اساسی گوش‌دادن، خواندن و نوشتن را کسب می‌کنند. در طول سال اول تحصیل، بسیاری از دانشگاه‌ها برنامه سال پلاس را ارائه می‌دهند. این دوره‌های زبان اسلوونیایی اجباری برای دانشجویان بین‌المللی است که هدف آنها کمک به سازگاری با سیستم و فرهنگ اسلوونی است. همچنین، دانشجویان این فرصت را دارند که زبان اسلوونیایی را در دوره‌های خاص از دانشگاه‌ها بیاموزند – به‌عنوان‌مثال، در مدرسه تابستانی زبان اسلوونیایی در دانشگاه لیوبلیانا.

همان‌طور که گفته شد، دوره‌هایی وجود دارد که در سال اول به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند برای پذیرش، باید دانش انگلیسی خود را با قبولی در آزمون داخلی یا ارائه نتایج تافل یا آیلتس تأیید کنید. آزمون‌های داخلی به‌ویژه در بخش‌های تئاتر و فیلم رایج است، که باید در آن سطح B2 زبان انگلیسی را اثبات کنید.

سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می‌شود: پاییز – از اکتبر تا ژانویه، و بهار – از فوریه تا اواسط ژوئیه. برنامه‌های کارشناسی به مدت ۳۰ هفته در سال تحصیلی با ۲۰ تا ۳۰ ساعت سخنرانی، سمینار و تمرین در هفته طراحی شده است. اگر این برنامه شامل آموزش عملی باشد، می‌تواند تا ۴۲ هفته طول بکشد، اما مجموع حجم کار بیش از ۴۰ ساعت در هفته نخواهد بود.

تمامی برنامه‌ها با واحدهای ECTS ارزیابی می‌شوند. یک امتیاز ۲۵-۳۰ ساعت تحصیلی است. یک سال تحصیلی می‌تواند از ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ ساعت کاری طول بکشد.

عملکرد دانشجو در مقیاسی از ۶ (حداقل نمره قبولی) تا ۱۰ (حداکثر نمره) ارزیابی می‌شود. برخی از دوره‌ها به‌جای مقیاس از سیستم Pass/Fail استفاده می‌کنند.

ارسال درخواست ثبت‌نام در پورتال آنلاین eVŠ صورت می‌گیرد.

الزامات عمومی برنامه

شهروندان خارجی و اسلوونیایی‌های بدون تابعیت اسلوونی که تحصیلات متوسطه را در خارج از کشور به پایان رسانده‌اند، درصورتی‌که شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند در مقطع کارشناسی ثبت‌نام کنند:

 • دوره متوسطه چهار‌ساله را به پایان رسانده باشید.
 • مراحل تکمیل شده برای به رسمیت شناختن گواهینامه‌های تحصیلات متوسطه خارجی.
 • نتیجه موفقیت‌آمیز در تست‌های موردنیاز، در صورت وجود.
 • آشنایی با زبان اسلوونیایی.

کپی گواهی‌ها و سایر اسنادی که داوطلبان باید به سرویس اطلاعات درخواست آموزش عالی دانشگاه منتخب اسلوونی ارسال کنند:

 • گواهی نهایی محضری از یک مدرسه متوسطه چهار‌ساله (یا گواهی پایان تحصیلات).
 • دیپلم دبیرستان.
 • ریز نمرات محضری برای دو سال آخر دوره متوسطه تکمیل شده.
 • کارت شناسایی شخصی یا گواهی شهروندی.
 • گواهی مبنی بر گذراندن آزمون در سطح متوسط ​​اسلوونیایی.

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد

برای ورود به اکثر مقاطع تحصیلات تکمیلی یا تحقیقاتی، حداقل نیاز، داشتن مدرک کارشناسی خوب از یک دانشگاه معتبر است. کلیه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی با امتیاز ECTS ارزیابی می‌شوند. در هنگام فارغ‌التحصیلی، دانشجویان کارشناسی ارشد مکمل دیپلم را به‌عنوان جزء دیپلم دریافت می‌کنند که توسط دانشجویان به‌عنوان گزارش تحصیلی و دستاوردهای تحصیلی آنها در هنگام جستجوی کار استفاده می‌شود. مکمل دیپلم به زبان اسلوونیایی و به یکی از زبان‌های رسمی اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

برنامه‌های کارشناسی ارشد مرحله دوم تحصیل در اسلوونی است. بسته به برنامه ۱-۲ سال طول می‌کشد و با دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد به پایان می‌رسد. به‌عنوان‌مثال، شهرسازی در دانشگاه لیوبلیانا به مدت ۲ سال و حقوق برای یک سال تحصیل است. همچنین برخی از برنامه‌ها دارای سیستم “4+1” یا برنامه کارشناسی ارشد Single Cycle هستند که دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با هم ترکیب می‌کند و زمان تحصیل را به ۵ سال کاهش می‌دهد (این موضوع زمانی صادق است که یک برنامه کارشناسی ارشد جداگانه در گرایش انتخابی ۲ سال طول بکشد).

برنامه‌های کارشناسی ارشد دارای شرایط یکسانی برای تعداد واحدهای کسب شده هستند – یعنی یک سال برابر با ۶۰ واحد است. شما باید ۶۰-۱۲۰ واحد در طول دوره تحصیلی کسب کنید.

دانشجویان کارشناسی ارشد به طور قابل‌توجهی به دوره‌های زبان انگلیسی نسبت به دانشجویان کارشناسی دسترسی دارند – بیش از ۷۰ برنامه وجود دارد. تقریباً در هر زمینه‌ای می‌توانید آن را پیدا کنید، اگرچه بیشتر آن‌ها به مدیریت، بازاریابی، کارآفرینی و اقتصاد مربوط می‌شوند.

تحصیل در اسلوونی در مقطع دکترا

دوره دکترا در اسلوونی از ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد و در بیشتر موارد ۳ سال است. دوره طولانی‌تری از تحصیل اغلب در برنامه‌های پزشکی و چند تخصص دیگر یافت می‌شود. این برنامه با دفاع از کار دکترا به پایان می‌رسد. تحصیل در مقطع دکترا ارزان‌ترین دوره آموزشی در اسلوونی است. هزینه برنامه‌ها از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال است.

در طول تحصیل در مقطع دکترا، دانشجویان ملزم به انجام تحقیقات به‌تنهایی یا شرکت در تحقیقات موجود هستند. تمام اطلاعات در مورد رویدادهای تحقیقاتی در حال انجام و منابع پروژه در وب‌سایت EURAXESS اسلوونی ارسال شده است. همچنین بیش از ۹۰۰ سازمان تحقیقاتی در اسلوونی وجود دارد.

تحصیل-در-اسلوونی-3

تحصیل در اسلوونی به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی CMEPIUS

CMEPIUS، بورسیه تحصیلی مرکز mobility اسلوونی و برنامه‌های آموزشی اروپایی، در صورت شرکت در یک برنامه mobility کوتاه‌مدت بر اساس توافقنامه دوجانبه بین کشورها، قابل دریافت است. این بورسیه برای دانشجویان در تمام سطوح تحصیلی – لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است. اسلوونی با بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، یونان، مجارستان، هند، اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، مونته‌نگرو، لهستان، جمهوری خلق چین، مقدونیه شمالی، صربستان، اسلواکی، سوئیس، ترکیه و روسیه قرارداد دوجانبه امضا کرده است.

این بورسیه شامل پرداخت ماهیانه ۳۰۰ یورو، اسکان رایگان در خوابگاه مدارس، وعده‌های غذایی دانشجویی با تخفیف و بیمه درمانی پایه می‌باشد.

دانشگاه پریمورسکا – صندوق بورس تحصیلی

رقابت برای بورسیه دانشگاه Primorska بیشتر از CMEPIUS است، زیرا دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد از هر کشوری از جمله اسلوونی می‌توانند برای آن درخواست دهند.

مبلغ دقیق به نمرات تحصیلی دانشجو بستگی دارد و می‌تواند از ۱۹۷۸ دلار تا ۴۷۴۷ دلار در هرسال تحصیلی (۱۰ ماه) متغیر باشد.

درخواست بورسیه باید تا ۳۰ سپتامبر به‌صورت آنلاین ارسال شود.

نامزدهای منتخب در فهرست ویژه‌ای از بهترین دانشجویان دانشگاه پریمورسکا قرار می‌گیرند. آنها فرصتی برای انعقاد قرارداد بورسیه تحصیلی برای یک دوره یک‌ساله دارند.

با امضای قرارداد، دانشجو می‌پذیرد که در صورت پیشنهاد کار از سوی یکی از همکاران بنیاد (کارفرما)، پس از فارغ‌التحصیلی این پیشنهاد را می‌پذیرد و حداقل تا پایان دوره بورسیه به کار خود ادامه می‌دهد.

دانشگاه نوا گوریکا – بورسیه‌های ملی و ZOIS

بورسیه دانشگاه نوا گوریکا برای دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا و یوگسلاوی در دسترس است.

انواع مختلفی از بورس تحصیلی ZOIS وجود دارد. مبلغ پرداختی به سطح تحصیل، ملیت دانشجو و نوع بورسیه بستگی دارد – از 2,473 دلار تا 4,945 دلار. برای هر یک از آنها، الزامات و اسناد جداگانه‌ای وجود خواهد داشت که بهتر است از قبل در وب‌سایت مشاهده شوند؛ زیرا می‌توانند هرسال تغییر کنند.

بورسیه تحصیلی کالج GEA

کالج GEA در لیوبلیانا قرار دارد و بر کارآفرینی و مدیریت تمرکز دارد. دانشجویان خارجی کارشناسی می‌توانند بورسیه تحصیلی ۱۱۸۷ دلاری را به مدت سه سال (یعنی ۳۹۶ دلار برای هرسال تحصیلی) دریافت کنند. شما همچنین می‌توانید هزینه تحصیل خود را با کمک‌هزینه تحصیلی پرداخت کنید.

برای این کار باید مدارک زیر را ارسال کنید:

نامه تشویق

توصیه‌نامه (در صورت وجود)

ویدئوهای ارائه

همه برنامه‌ها از طریق ایمیل ارسال می‌شوند. داوطلبان منتخب به مصاحبه آنلاین دعوت می‌شوند. اینکه آیا بورسیه می‌گیرید یا خیر بستگی به انگیزه‌ای دارد که در نامه، ویدئو و مصاحبه شما نشان‌داده‌شده است.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در اسلوونی

هزینه‌های تحصیل

فقط شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، بوسنی و هرزگوین، مونته‌نگرو، کوزوو، جمهوری مقدونیه و صربستان از پرداخت شهریه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معاف هستند. شهروندان سایر کشورها و کلیه دانشجویان دکترا باید طبق دستورالعمل دانشگاه شهریه را پرداخت کنند.

شهریه‌ها از یک مؤسسه آموزش عالی به مؤسسه دیگر متفاوت است و در سال معمولاً بین:

حدود ۲۰۰۰ یورو تا ۱۱۰۰۰ یورو برای تحصیل در مقطع کارشناسی (بسته به برنامه)

۲۰۰۰ یورو تا ۱۵۰۰۰ یورو برای تحصیل کارشناسی ارشد (بین برنامه‌های تحصیلی متفاوت است)

۲۰۰۰ یورو تا ۶۰۰۰ یورو برای تحصیل در مقطع دکترا (بسته به برنامه) هستند.

هزینه‌های زندگی

به طور متوسط برای هزینه‌های زندگی در اسلوونی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو نیاز دارید. بااین‌حال، این تا حد زیادی به سبک زندگی و عادات خرج کردن شما بستگی دارد. در اینجا خلاصه‌ای از هزینه‌های زندگی در اسلوونی آورده شده است:

اقامت (خوابگاه‌های دانشجویی): ۱۰۰-۲۵۰ یورو در ماه

اقامت (اجاره یک آپارتمان خصوصی): ۹۰-۳۵۰ یورو در ماه

غذا و مواد غذایی: ۱۵۰-۲۵۰ یورو در ماه

کارت رفت‌و‌آمد ماهانه: ۱۰ تا ۲۷ یورو با تخفیف دانشجویی

غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران میان‌رده: ۴۰ یورو

۱ قرص نان: ۱٫۳۱ یورو

۱ لیتر شیر: ۱٫۰۲ یورو

۱ کیلوگرم سیب: ۱٫۷۶ یورو

۱ کیلوگرم برنج: ۱٫۶۲ یورو

تخم‌مرغ ۱۲تایی: ۲٫۴۵ یورو

کار دانشجویی در اسلوونی

در اسلوونی دانشجویان می‌توانند از طریق ابزاری به نام ” Student Work” کار کنند. این امکان کار موقت و پاره‌وقت را برای دانشجویان کالج و دانشگاه فراهم می‌کند. آنها می‌توانند از طریق یک نوع قرارداد خاص به نام فرم‌های ارجاع (referrals) کار کنند که می‌تواند از آژانس‌های کاریابی تخصصی برای کار دانشجویی دریافت شود. آژانس‌هایی که خدمات دانشجویی (SS) نامیده می‌شوند، لیستی از مشاغل دانشجویی موجود را ارائه داده و پرداخت‌ها را انجام می‌دهند. آژانس‌های مختلفی در سراسر اسلوونی وجود دارد.

همچنین اگر دانشجوی یک کشور خارجی هستید و از طریق برنامه‌های تبادل بین‌المللی (تحصیل یا کارآموزی) در اسلوونی زندگی می‌کنید، می‌توانید از طریق آژانس خدمات دانشجویی کار کنید. برای ثبت‌نام در سیستم آژانس SS باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. مدرک شناسایی (شناسنامه)
 2. حساب بانکی اسلوونی
 3. شماره مالیات اسلوونی
 4. گواهی ثبت‌نام
 5. مدرک اقامت (اختیاری)

وقتی همه موارد بالا را فراهم کردید به آژانس انتخابی بروید و در سیستم آنها ثبت‌نام کنید. آژانس‌ها لیستی از مشاغل موجود دارند، اما شما می‌توانید به‌تنهایی شغلی پیدا کنید و شرکت را به آژانس اطلاع دهید. آژانس یک فرم معرفی را در اختیار شما قرار می‌دهد که آن را به کارفرما می‌دهید. این شرایط برای کار دانشجویی در اسلوونی است.

برترین دانشگاه‌های اسلوونی

در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها QS2023، 3 دانشگاه اسلوونی قرار دارند:

university RANK
۱ University of Ljubljana 601-650
۲ University of Maribor 801-1000
۳ University of Primorska 1001-1200

ویزای همراه اسلوونی

اعضای خانواده شما باید برای ویزای الحاق خانواده که از سفارت یا کنسولگری اسلوونی دریافت شده است، درخواست دهند. معمولاً، شما مجاز به‌همراه‌داشتن شریک یا همسر و فرزندان خود هستید. بااین‌حال، اگر می‌خواهید سایر اعضای خانواده را بیاورید، باید با سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید تا ببینید آیا این امکان با ویزای دانشجویی وجود دارد یا خیر.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

اگر در حال حاضر شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید و می‌خواهید تحصیلات خود را در دانشگاه اسلوونی شروع کنید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. همچنین اگر از کشوری هستید که دارای موافقت‌نامه ویزا با منطقه شینگن است، اما قصد دارید بیش از ۹۰ روز در اسلوونی بمانید، به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت.

تمامی درخواست‌های ویزا برای اقامت طولانی‌مدت باید در سفارت اسلوونی ارسال شود. لطفاً توجه داشته باشید که درخواست ویزای اسلوونی برای اقامت طولانی‌مدت شما را قادر به تحصیل و کار در سایر کشورهای شینگن نمی‌کند.

شما می‌توانید با دنبال‌کردن مراحل زیر یک ویزای دانشجوی اسلوونی دریافت کنید:

 1. برای یک دوره تحصیلی در اسلوونی اقدام کنید. برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی، ابتدا باید برای یک دوره تحصیلی در اسلوونی درخواست دهید و پذیرش بگیرید. بدون نامه پذیرش، ویزای دانشجویی خود را دریافت نخواهید کرد.
 2. با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری وقت ملاقات بگیرید. پس از دریافت تأییدیه در مورد برنامه دوره تحصیلی خود، باید نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری در کشور خود را پیدا کنید و یک‌وقت ملاقات برای ارسال درخواست خودتنظیم کنید.
 3. مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. شما باید چندین مدرک موردنیاز را در مورد درخواست ویزا ارسال کنید. سفارت لیست کامل را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 4. درخواست را ارسال کنید. پس از تهیه مدارک می‌توانید آن‌ها را در روز تعیین وقت به سفارت یا کنسولگری ارائه کنید. در این مرحله، ممکن است از شما خواسته شود در یک مصاحبه با سفارت در مورد برنامه‌های تحصیلی خود در اسلوونی شرکت کنید.
 5. منتظر جواب باشید در مرحله آخر باید منتظر بمانید تا سفارت به درخواست شما رسیدگی کند و ویزای شما را اعطا کند.

چک‌لیست مدارک ویزای دانشجویی اسلوونی

برای درخواست ویزای دانشجویی اسلوونی به این مدارک نیاز دارید:

فرم درخواست ویزای ملی D. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات صحیح خود را وارد کرده‌اید و تمام جزئیات موردنیاز را ارائه کرده‌اید.

پاسپورت معتبر شما. گذرنامه باید حداقل سه ماه پس از تاریخ عزیمت شما با حداقل دو صفحه خالی معتبر باشد.

یک عکس جدید. عکس‌ها باید مطابق با شرایط عکس ویزای شینگن گرفته شوند.

نامه پذیرش از دانشگاه اسلوونی. وزارت تحصیلات عالی و علوم باید ابتدا نامه را بپذیرد.

بیمه سلامت مسافرتی. در طول اقامت خود در اسلوونی به بیمه مسافرتی مناسب با پوشش پزشکی برای مواقع اضطراری نیاز دارید.

اثبات ثبات مالی. اگر بورسیه تحصیلی به شما اعطا شده است، می‌توانید آن سند را به‌عنوان مدرکی برای حمایت مالی ارائه دهید – در غیر این صورت، باید صورت‌های مالی خود را ارائه دهید یا مدرکی مبنی بر اینکه شخصی در طول اقامت از شما حمایت خواهد کرد.

دعوت‌نامه. نامه باید توسط دانشگاه اسلوونی یا یک ضامن نوشته و امضا شود.

مدرک اقامت. شما می‌توانید مدرکی مبنی بر پذیرش در مسکن دانشجویی، یعنی خوابگاه یا قرارداد اجاره ارائه دهید.

اثبات عدم سوءپیشینه کیفری. سندی از کشور شما که نشان دهد شما سابقه کیفری ندارید. از تاریخ سند نباید بیشتر از سه ماه گذشته باشد و باید به زبان اسلوونیایی ترجمه شده و محضری باشد.

اثبات پرداخت هزینه ویزا. می‌توانید رسید ویزا را ارسال کنید که نشان می‌دهد مبلغ موردنیاز برای ویزای خود را پرداخت کرده‌اید.

هزینه ویزای دانشجویی اسلوونی چقدر است؟

ویزای دانشجویی مانند سایر ویزاهای بلندمدت حدود ۷۷ یورو هزینه دارد. علاوه بر هزینه ویزا، باید هزینه اجازه اقامت را نیز بپردازید. اگر می‌خواهید پس از سه ماه تحصیلات خود را ادامه دهید، اجازه اقامت موقت ضروری است – برای اجازه اقامت دو هزینه وجود دارد:

 • در صورت پرداخت هزینه در اسلوونی، اجازه اقامت ۵۰ یورو هزینه دارد.
 • اگر هزینه را در خارج از اسلوونی بپردازید، اجازه اقامت ۱۰۲ یورو هزینه دارد.
 • همچنین برای درخواست کارت اقامت باید ۱۵٫۴۷ یورو بپردازید.

ویزای دانشجویی شما چندین هفته طول می‌کشد تا پردازش آن تمام شود – کوتاه‌ترین زمان حدود ۱۵ روز طول می‌کشد، اما زمان پردازش بسته به عوامل بسیاری متفاوت است و ممکن است بیشتر طول بکشد.

مدت ویزای دانشجویی

ویزای طولانی‌مدت حداکثر بین سه تا شش ماه اعتبار خواهد داشت. سپس، پس از ورود به اسلوونی، باید مجوز اقامت خود را مجدداً بگیرید که بسته به اعتبار دوره تحصیلی شما می‌تواند بین یک تا سه سال معتبر باشد.

تحصیل-در-اسلوونی-2

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در اسلوونی

اگر می‌خواهید پس از فارغ‌التحصیلی در اسلوونی بمانید، باید در اسلوونی مشغول به کار شوید و برای ویزای کار اقدام کنید. ویزای دانشجویی فقط برای دوره‌های تحصیلی معتبر است، بنابراین پس از اتمام تحصیل، نمی‌توانید بدون داشتن دلیل قوی – در این مورد، شغل – در اسلوونی زندگی کنید. روند درخواست ویزای کار کمی با ویزای دانشجویی متفاوت است، اما اگر ویزای کاری خود را دریافت کنید، اجازه اقامت موقت نیز دریافت خواهید کرد.

این مجوز ویزای کار پس از تحصیل اسلوونی برای یک دوره ثابت و معمولاً بیش از یک سال صادر نمی‌شود. این یک مجوز واحد است که به‌عنوان مجوز اقامت و کار شما عمل می‌کند. شما می‌توانید مجوز را با همان شرایطی که برای شما صادر شده است تمدید کنید. بسته به هدف خود از اقامت مانند کار یا خوداشتغالی می‌توانید برای این مجوز اقدام کنید. به‌خاطر داشته باشید که باید اجازه اقامت تحصیلی فعلی خود را قبل از انقضای آن تغییر دهید تا به طور قانونی در کشور بمانید. پردازش درخواست‌های ویزا معمولاً ۱۵ روز طول می‌کشد یا ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

مشاغل موردنیاز در اسلوونی / اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲

معلمان، پزشکان و متخصصان بهداشت در اسلوونی مورد تقاضا هستند.

به‌طورکلی مشاغل موردنیاز در اسلوونی بسیار زیاد است. در سال ۲۰۲۲، در ۱۰۸ حرفه کمبود نیروی کار وجود دارد. در مقایسه با تحلیل سال گذشته، امسال ۱۴ حرفه بیشتر به دلیل کمبود کارکنان وجود دارد. همچنین کمبود مشاور و مربی در مهدکودک‌ها نیز هست.

جالب است بدانید که نیاز به وکلای حرفه‌ای نیز وجود دارد. به دلیل عدم وجود داوطلب برای این حرفه، کمبود متخصص، پرستار و گفتار درمانگر وجود دارد. همچنین کمبود نظافتچی، پیشخدمت و حسابدار نیز وجود دارد.

طبق یک بررسی حرفه‌ای، کمبود کارکنان عمدتاً به دلیل شرایط بد کاری در برخی مشاغل است. مانند نظافتچی، پیشخدمت، کارگران ساختمانی و غیره و در تخصص‌های حسابدار، مکانیک و تعمیرکار خودرو به دلیل نداشتن صلاحیت، کمبود نیرو وجود دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در اسلوونی

شما می‌توانید کارت ثبت‌نام به‌عنوان دانشجو در اسلوونی دریافت کنید. کارت ثبت‌نام حداکثر ۵ سال اعتبار دارد. بااین‌حال، باید به‌خاطر داشته باشید که دولت می‌تواند تصمیم بگیرد که کارت ثبت نامی را به شما بدهد که فقط برای اقامت برنامه‌ریزی‌شده شما معتبر است.

اجازه اقامت دائم

شما پس از پنج دوره اقامت مستمر و قانونی در اسلوونی برای این مجوز اقدام می‌کنید. این مجوز بدون محدودیت مدت صادر می‌شود و در درخواست نیز نیازی به نشان‌دادن هدف اقامت دائم در اسلوونی نیست.

توجه به این نکته ضروری است که هنگام دریافت اجازه اقامت دائم، باوجوداینکه در تمام این مدت دارای مجوز اقامت موقت بوده‌اید، تنها نیمی از زمانی که به‌عنوان دانشجو در کشور سپری کرده‌اید، محاسبه می‌شود.

تابعیت طبیعی

اتباع خارجی واجد شرایط درخواست هستند اگر حداقل یک دوره آموزش عالی را در اسلوونی با موفقیت گذرانده باشند و به مدت هفت سال در اسلوونی زندگی کرده باشند که از این تعداد یک سال قبل از ارائه درخواست به طور مداوم در این کشور زندگی کرده باشند.

از سال ۲۰۱۹، شهروندان اسلوونی به ۱۸۰ کشور و منطقه بدون ویزا یا ویزا دسترسی داشتند که پاسپورت اسلوونیایی را در رتبه یازدهم از نظر آزادی سفر قرارداد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مهاجرت تحصیلی به اسلوونی پرداختیم. اسلوونی اخیراً به دلیل موقعیت عالی در قلب اروپا و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی دانشجویی به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اسلوونی با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. studyinslovenia.si
 2. studyineurope.eu
 3. masterstudies.com
 4. numbeo.com
 5. theglobaleconomy.com
 6. study.2tm.si
 7. uni-lj.si
 8. topuniversities.com
 9. visaguide.world
 10. immigrationandmigration.com
 11. evs.gov.si
 12. europestudycentre.com
 13. unipage.net
 14. data.si

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به گرجستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.