انتخاب صفحه
تحصیل-در-اسلواکی-5

 

تحصیل در اسلواکی

اسلواکی بخشی از شینگن، منطقه عاری از کنترل مرزی اتحادیه اروپا است، به این معنی که شما می‌توانید پس از حضور در اسلواکی، به‌عنوان یک توریست به کشورهای اطراف سفر کنید؛ بنابراین تحصیل در اسلواکی می‌تواند بسیار جالب و هیجان‌انگیز باشد. براتیسلاوا پایتخت اسلواکی است. این کشور با اوکراین، اتریش، چک، مجارستان و لهستان همسایه است. واحد پول ملی اسلواکی یورو (EUR) است.

اقتصاد اسلواکی از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا یعنی بیش از پانزده سال پیش به‌سرعت درحال‌رشد بوده است و این کشور را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین‌المللی و متقاضیان شغل تبدیل کرده است. نرخ رشد اقتصادی این کشور در 3 ماه دوم سال 2022 معادل 1.70 درصد و تورم سال 2021 معادل 3.1 درصد بوده است که پیش‌بینی می‌شود در 5 سال آینده به 2 درصد کاهش پیدا کند. GDP معادل 114.87 میلیارد دلار و نرخ بیکاری 6.74 درصد است. ضمناً شاخص شادمانی 6.39 است که از متوسط 5 بالاتر است.

جمعیت اسلواکی 5،450،000 نفر است که 3 درصد جمعیت را مهاجران تشکیل می‌دهند. دولت اسلواکی در سال 2018، 3.98 درصد GDP را صرف تحصیلات نموده است.

در اسلواکی دانشگاه‌ها و سایر مکان‌های آموزش عالی بسیاری وجود دارد. بزرگ‌ترین آنها دانشگاه Comenius در براتیسلاوا است. این دانشگاه در سال 1919 اندکی پس از تأسیس چکسلواکی به‌عنوان یک کشور مستقل، تأسیس شد و بیش از 30000 دانشجو و بیش از 2000 عضو هیئت‌علمی دارد. دانشکده‌ها شامل پزشکی، داروسازی، حقوق، فلسفه، علوم طبیعی، ریاضیات فیزیک و انفورماتیک، تربیت‌بدنی و ورزش، آموزش، مدیریت، الهیات انجیلی، و الهیات کاتولیک رومی هستند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در اسلواکی

در حال حاضر بیش از 200000 دانشجو در مقاطع بالاتر در اسلواکی تحصیل می‌کنند که تقریباً 10000 نفر از آنها دانشجویان خارجی از بیش از 100 کشور در سراسر جهان هستند. بیشتر دوره‌های آموزشی پیشرفته در اسلواکی به زبان اسلواکی آموزش داده می‌شوند، اما برنامه‌ها و دوره‌های زیادی نیز به زبان انگلیسی و سایر زبان‌های خارجی مانند روسی، آلمانی، مجارستانی، اسپانیایی و فرانسوی ارائه می‌شوند.

شروع سال تحصیلی در کشور اسلواکی از 1 سپتامبر است و از 2 ترم تشکیل می‌شود که شامل ترم زمستان از سپتامبر تا ژانویه و ترم اواخر بهار از فوریه تا ژوئن می باشد.

دانشجویان خارجی با تحصیل تمام‌وقت در دانشگاه‌های اسلواکی، اگر تحصیل خود را در زمان استاندارد تحصیلی به اتمام برسانند، هیچ هزینه شهریه‌ای (مانند اتباع اتحادیه اروپا) پرداخت نمی‌کنند، به‌شرط اینکه دوره خود را به زبان اسلواکی بگذرانند. درهرحال، اگر آموزش کامل آنها به زبان خارجی دیگری انجام شود، معمولاً باید هزینه تحصیل پرداخت کنند..

هزینه دوره‌های تحصیلی ارائه شده به هر زبانی به جز اسلواکی از 700 تا 10000 یورو در هرسال تحصیلی متغیر است.

برنامه آموزش پیشرفته تمام‌وقت در اسلواکی به‌صورت زیر است:

برنامه کارشناسی: 3 تا 4 سال

دوره تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد: 2 تا 3 سال

دوره دکترا: 3 تا 4 سال

دانشجویان بین‌المللی هنگام ورود به اسلواکی موظف به داشتن بیمه درمانی معتبر هستند. بسته به کشور خود می‌توانید یکی از بیمه‌های درمانی دانشجویی زیر را دریافت کنید:

بیمه سلامت دانشجویان غیر اتحادیه اروپا: دانشجویان خارجی ملزم به داشتن بیمه درمانی در کشور خود یا از یک شرکت بیمه سلامت اسلواکی هستند. این بیمه درمانی در تمام مدت اقامت شما در اسلواکی الزامی است.

بیمه سلامت دانشجویان اتحادیه اروپا: دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) را داشته باشند که باید قبل از عزیمت به اسلواکی از کشور خود صادر شود. این کارت هزینه مراقبت‌های پزشکی فوری را پوشش می‌دهد. اما، به‌خاطر داشته باشید که EHIC جایگزینی برای بیمه مناسب نیست؛ بنابراین، اگر قصد اقامت طولانی‌مدت در اسلواکی را دارید، به بیمه درمانی نیاز دارید.

تحصیل-در-اسلواکی-6

تحصیل در اسلواکی در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ١٨ سال)

مهدکودک در اسلواکی

مهدکودک‌ها در جمهوری اسلواکی به‌صورت مستقل یا به‌عنوان بخشی از یک مدرسه ابتدایی تأسیس می‌شوند. آموزش در مهدکودک‌ها به زبان ملی (اسلواکی) و به زبان‌های اقلیت ملی انجام می‌شود.

به‌عنوان یک قاعده، مهدکودک‌ها کودکان 3 تا ۶ساله را می‌پذیرند. در موارد استثنایی یک کودک ۲ساله نیز ممکن است پذیرش شود. مهدکودک‌ها ترجیحاً کودکانی را که به سن 5 سالگی رسیده‌اند پذیرش می‌کنند.

والدین می‌توانند یک مهدکودک برای فرزند خود انتخاب کنند. پذیرش کودک در مهدکودک انتخابی مشروط به اقامت دائم کودک یا والدین در منطقه مهدکودک نیست.

پیش‌دبستانی (مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای 1 کودک 400.46 یورو و دبستان بین‌المللی، سالانه برای 1 کودک 8،412.50 یورو هزینه دارد.

تحصیل در دبستان در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی از سنین 6 تا 15 سال اجباری است. آموزش دبستان از سن 6 سالگی شروع می‌شود. دوره ابتدایی به دو مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول به مدت چهار سال (سال اول تا چهارم تحصیل) به طول می‌انجامد. مرحله دوم به مدت پنج سال (سال پنجم تا نهم تحصیل) به طول می‌انجامد. کودکان پس از فارغ‌التحصیلی از دبستان و پس از قبولی در آزمون ورودی به تحصیل در دبیرستان ادامه می‌دهند.

کلاس‌ها معمولاً بین ساعت 7 تا 8 صبح بسته به مدرسه شروع می‌شود و حدود ساعت 12:30 بعدازظهر به پایان می‌رسد. کلاس‌های دانش‌آموزان در مرحله دوم حدود ساعت 1 یا 13:30 پایان می‌یابد. آنها گزارش‌های مدرسه را در پایان هر ترم مدرسه دریافت می‌کنند.

در سال آخر تحصیل، دانش‌آموزان بر اساس نتایج دروس و علایق خود تصمیم می‌گیرند که در کدام دبیرستان می‌خواهند ادامه تحصیل دهند. مدارس بر اساس نتایج دروس، دانش‌آموزان خود را می‌پذیرند. برخی از مدارس آزمون ورودی دارند.

آموزش متوسطه اول

بخش دوم، مرحله مدارس متوسطه اول است که در آن برنامه درسی استاندارد برای 4 سال تدریس می‌شود. جوانانی که آموزش ابتدایی ۸ساله را می‌گذرانند، اکنون می‌توانند برای کار بیرون بروند، یا برای پیشرفت آینده خود در مدرسه بمانند.

آموزش متوسطه دوم

در اسلواکی دو نوع مدرسه متوسطه دوم وجود دارد که عبارت‌اند از مؤسسات عمومی و تخصصی. اولی به مدت 4 سال دیگر برنامه درسی عمومی را ادامه می‌دهد که منجر به اخذ گواهی پایان دوره متوسطه می‌شود. دومی آموزش‌های خاص‌تری با ماهیت فنی، اقتصادی، کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی یا هنری ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان آنها همچنین پس از اتمام 4 سال دارای گواهی پایان دوره متوسطه هستند.

آموزش حرفه‌ای

آموزش حرفه‌ای در مدارس متوسطه حرفه‌ای تدریس می‌شوند که گواهینامه‌های کارآموزی را پس از 4 سال آموزش به دانش‌آموزان اعطا می‌کنند.

تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی

اسلواکی بخشی از فرایند بولونیا است. این بدان معنی است که سیستم آموزش عالی آن به سه سطح تقسیم می‌شود که به آن ردیف می‌گویند. این طبقات عبارت‌اند از:

ردیف اول: این سطح کارشناسی است. مدارک لیسانس معمولاً سه یا چهار سال طول می‌کشند. موضوعات تخصصی مانند پزشکی و مهندسی معمولاً یک سال اضافی طول می‌کشد.

ردیف دوم: این سطح کارشناسی ارشد است. دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً دو سال طول می‌کشند. برخی از مدارک تحصیلی، مانند گواهی تدریس، گاهی اوقات فقط یک سال طول می‌کشد.

سطح سوم: این سطح دکترا است. دوره دکتری معمولاً سه تا پنج سال طول می‌کشد. برخی از دانشجویان تدریس در حین تحقیق را انتخاب می‌کنند، بنابراین مدرک دکترا تا پنج سال طول می‌کشد.

مؤسسات آموزش عالی به دودسته تقسیم می‌شوند: دانشگاه‌ها و کالج‌ها که برخی از آنها دولتی هستند، برخی توسط دولت تأمین مالی می‌شوند و برخی دیگر خصوصی هستند. لیسانس علوم، لیسانس هنر و لیسانس مهندسی از زیرمجموعه‌های دیپلم Bc هستند که دانشجویان پس از گذراندن موفقیت‌آمیز مرحله اول دانشگاه دریافت می‌کنند.

شرط اصلی برای ورود به یک برنامه کارشناسی، تکمیل تحصیلات دبیرستان با یک امتحان “maturita” (امتحان پایان مدرسه) است. پذیرش در دوره کارشناسی ارشد به تکمیل برنامه کارشناسی مربوطه بستگی دارد.

مهارت‌های زبان انگلیسی برای گذراندن دوره‌های انگلیسی الزامی است. دانشگاه‌ها این آزمون‌های رسمی انگلیسی را می‌پذیرند:

تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد

برای شروع کارشناسی ارشد باید ابتدا دوره کارشناسی خود را تکمیل کنید. سپس باید الزامات خاص را در دانشکده انتخابی خود بررسی کنید؛ زیرا معمولاً هر دانشکده معیارهای خود را برای پذیرش دانشجویان تعیین می‌کند. در برخی موارد، ممکن است از شما خواسته شود که دوره‌های مقدماتی دیگری از جمله دوره زبان را بگذرانید. طول دوره کارشناسی ارشد معمولاً 2 سال است.

تحصیل در اسلواکی در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در جمهوری اسلواکی بالاترین سطح تحصیل در دانشگاه است. دانشجویان باتوجه‌به برنامه مطالعاتی در سخنرانی‌ها شرکت می‌کنند. آنها به طور مستقل مطالعه می‌کنند و طبق برنامه تحقیقاتی که توسط استاد راهنما هدایت می‌شود به تحقیق می‌پردازند.

اشکال اصلی ارزشیابی دکترا عبارت‌اند از:

ارزیابی سالانه دانشجو

امتحان پایان‌نامه

ارائه پایان‌نامه

مدارک موردنیاز برای متقاضیان دوره دکترا:

تحصیلات دانشگاهی (حداقل مدرک کارشناسی ارشد)

درخواست برای تحصیل در مقطع دکتری

دانش انگلیسی

فهرستی از مقالات و کتب منتشر شده (در صورت انتشار)

رزومه

مدارک معتبر (دیپلم، گواهی آزمون دولتی)

تأیید شرکت (گواهی حضور) در فعالیت‌های پژوهشی دانشجویی (در صورت حضور)

سایر مدارک تحصیلی (مهارت‌های زبانی، گواهینامه‌ها و …)

پروپوزال تحقیق دکتری (حدود 5 صفحه)

تحصیل-در-اسلواکی-7

تحصیل در اسلواکی به همراه بورسیه تحصیلی

کشور اسلواکی یک مقصد تحصیلی درخشان در خارج از کشور با فرصت‌های بورس تحصیلی کامل در یکی از برترین دانشگاه‌های اسلواکی است.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در اسلواکی برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

بورسیه‌های دولتی:

دولت اسلواکی یک طرح بورسیه برای همه دانشجویان بین‌المللی ایجاد کرده است که بورسیه‌های تحصیلی کامل را برای دانشجویان خارجی جدید و موجود در اسلواکی با هر ملیتی ارائه می‌دهد و همچنین در زمینه‌های مختلف و در سطوح مختلف (لیسانس، کارشناسی ارشد، و دکترا) ارائه می‌گردد.

برنامه بورسیه ملی:

این برنامه نیز یک طرح با بودجه دولتی است که به دانشجویان بین‌المللی استثنایی ارائه می گردد. این بورسیه به طور کامل با مزایای ماهانه تأمین می‌شود و به نمره اضافی آیلتس یا تافل نیازی ندارد. در ضمن تمامی برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، برنامه‌های تبادلی و حتی برنامه‌های تحقیقاتی برای این بودجه پذیرفته می شود.

بورسیه تحصیلی اسلواکی اتحادیه اروپا؛

این برنامه بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی از کشورهای درحال‌توسعه که برای تکمیل تحصیلات خود نیاز به کمک دارند طراحی شده است. این بورسیه به طور کامل تأمین می‌شود و دانشجویان از کشورهای واجد شرایط می‌توانند هر زمانی درخواست دهند. در ضمن این بورسیه نیازی به درخواست اولیه یا هزینه بررسی ندارد و شهریه و کمک‌هزینه ماهانه دانشجو را پوشش می‌دهد.

بورسیه‌های دانشگاهی؛

چند مؤسسه عالی دولتی و خصوصی در اسلواکی بورسیه‌های متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می کنند. این بورسیه‌ها از معافیت‌های شهریه گرفته تا تخفیف‌های ویژه و حتی کمک‌هزینه تحصیلی کامل را شامل می‌شوند. جالب‌توجه است که اکثر مؤسسات اسلواکی حداقل 25٪ کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهند.

سایر فرصت‌های بورسیه عبارت‌اند از:

برنامه فولبرایت: کمیسیون تبادل آموزشی فولبرایت در جمهوری اسلواکی

صندوق بین‌المللی ویسگراد

Erasmus : برنامه اتحادیه اروپا برای آموزش، تحصیل، جوانان و ورزش

فعالیت‌های ژان مونه

هزینه زندگی و تحصیل در اسلواکی

هزینه تحصیل در اسلواکی بستگی به ملیت شما دارد. اگر از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، از 580 یورو (710 دلار آمریکا) تا 12200 یورو (14800 دلار آمریکا) در سال متغیر است. مدارک تحصیلات تکمیلی در رشته‌هایی مانند پزشکی و مهندسی در بالاترین سطح این محدوده هزینه قرار می‌گیرند. دانشجویان بین‌المللی که از یکی از این کشورها نیستند، می‌توانند انتظار داشته باشند که سالانه برای مدرک کارشناسی بین 1000 یورو (1200 دلار آمریکا) تا 5000 یورو (6100 دلار آمریکا)  پرداخت کنند. هزینه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی نیز می‌تواند تا 12200 یورو (14800 دلار آمریکا) در سال باشد.

هزینه‌های زندگی برای یک خانواده چهارنفره بدون اجاره، ماهانه 1998.11 دلار (1982.57 یورو) و برای یک نفر بدون اجاره 588.85 دلار (584.27 یورو) است. اجاره در اسلواکی به طور متوسط 10.68 درصد کمتر از ایران و هزینه زندگی در اسلواکی به طور متوسط 12.91 درصد بیشتر از ایران است.  ضمناً هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب) آپارتمان 85 متری 181.27 یورو در ماه می‌باشد.

اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 497.37 یورو و خارج از مرکز 399.41 یورو است. به‌طورکلی میانگین حقوق ماهانه خالص در اسلواکی (بعد از مالیات) 957.73 یورو می‌باشد.

کار دانشجویی در کشور اسلواکی

در حین تحصیل در اسلواکی معمولاً می‌توانید تا 20 ساعت در هفته به‌صورت پاره‌وقت کار کنید. بااین‌حال، دانشگاه شما ممکن است دستورالعمل‌های خاصی در مورد نوع کاری که می‌توانید انجام دهید، داشته باشد؛ بنابراین، مطمئن شوید که با دانشگاه خود تماس بگیرید و از سیاست‌های کاری آنها برای دانشجویان بین‌المللی مطلع شوید.

در اسلواکی مؤسسات مختلفی در سراسر شهرها وجود دارد که دانشجویان در آن کار می‌کنند که شامل رستوران‌ها، هتل‌ها، سوپرمارکت‌ها، کافه‌ها، کلوپ‌ها، سینماها و بسیاری موارد دیگر می‌شوند. اگرچه صحبت‌کردن به زبان اسلواکی یافتن شغل پاره‌وقت را آسان‌تر می‌کند، بسیاری از مشاغل خدماتی دیگر فقط به مهارت‌های زبان خارجی نیاز دارند.

فرصت‌های شغلی دیگر شامل آموزش زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های خارجی برای بچه‌ها است. این شغل به طور پیوسته در کشور با نیاز شدید در حال افزایش است. دانشجویان خارجی به‌راحتی این نقش را بر عهده می‌گیرند و حقوق مناسبی نیز دارد. امروزه پیداکردن مشاغل فناوری اطلاعات نیز بسیار آسان است. زیرا اسلواکی یک کشور درحال‌رشد در زمینه نوآوری است.

همچنین مشاغلی در دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. دانشگاه‌ها نقش‌های آکادمیک و اداری را به دانشجویان فوق‌لیسانس به‌عنوان دستیار پژوهشی، دستیار آموزشی یا دستیار دکترا در هر یک از دانشکده‌های خود ارائه می‌دهند.

این مشاغل معمولاً به دانشجو کمک‌هزینه تحصیلی با کمک‌هزینه ماهانه ارائه می‌دهد. مشاغل دانشگاه بسیار رقابتی هستند، اما اگر می‌خواهید در نظر گرفته شوید، مطمئن شوید که دراسرع‌وقت با آموزش دانشگاه خود صحبت کنید.

ویزای همراه تحصیلی اسلواکی

اعضای خانواده شما در صورت تمایل به پیوستن به شما در اسلواکی می‌توانند برای ویزای خانوادگی درخواست دهند. اگر به آنها ویزا داده شود، می‌توانند برای مدت مشابه شما در کشور بمانند.

دانشگاه‌های اسلواکی

مؤسسات عالی را می‌توان باتوجه‌به ماهیت و دامنه فعالیت آنها طبقه‌بندی کرد.

 1. نوع آموزش عالی دانشگاهی، تحصیلات را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد که در آن برنامه‌های تحصیلی سطح دوم و سوم غالب است.
 2. مؤسسات آموزشی غیردانشگاهی بیشتر برنامه‌های تحصیلی سطح اول آموزش عالی را ارائه می‌دهند.

از نظر بودجه، 3 نوع مؤسسه وجود دارد:

 1. آموزش عالی دولتی که طبق قانون تأسیس می‌شوند و اغلب توسط دولت تأمین می‌شوند. آنها مؤسسات قانونی و خودگردان هستند.
 2. مؤسسات آموزش عالی ایالتی؛ مدارس پزشکی، سیاسی و نظامی هستند. آنها کاملاً توسط بودجه دولت و توسط وزارت امور خارجه دولت تأمین می‌شوند.
 3. مؤسسات آموزش عالی خصوصی که توسط مؤسسات غیردولتی تأیید و تأمین می‌شوند. آنها بیشتر آموزش در زمینه اقتصاد، تجارت، مدیریت، حقوق، مدیریت عمومی، توسعه منطقه‌ای یا اجتماعی ارائه می‌دهند. هر مؤسسه آموزشی عالی خصوصی مستلزم تصویب دولت جمهوری اسلواکی است.

مؤسسات آموزش عالی معمولاً در واحدهای سازمانی مانند دانشکده‌ها، مؤسسات و بخش سازماندهی می‌شوند.

لیست دانشگاه های اسلواکی

در اینجا لیست کاملی از مؤسسات آموزش عالی عمومی در اسلواکی وجود دارد:

مؤسسات آموزش عالی دولتی در اسلواکی موارد زیر است:

و سرانجام، این لیستی از مؤسسات آموزش عالی خصوصی در اسلواکی است:

 • Academy of media professional college media and marketing communication in Bratislava
 • International School of Liberal Arts in Bratislava
 • Technological institute in Dubnica nad Váhom
 • Pan European University in Bratislava
 • College Danubius
 • School of Economics and Management in Public Administration in Bratislava
 • College Goethe Uni Bratislava
 • College of Management in Trenčín
 • College of International Business ISM Slovakia in Prešov
 • College of Health and Social Work of Saint Elizabeth in Bratislava

 برترین دانشگاه‌های اسلواکی

universities Times Higher Education Ranking (2022) Shanghai Jiao Tong University Ranking (2021) TopUniversities Ranking (2022) U.S. News & World Report Ranking (2021) 
Comenius University in Bratislava1001801651572
Pavol Jozef Safárik University in Kosice601
Slovak University of Agriculture in Nitra1001
Slovak University of Technology in Bratislava801
The Technical University of Kosice (TUKE)801
University of Zilina801

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی اسلواکی

قبل از رفتن به اسلواکی، دانشجویان بین‌المللی که در برنامه‌های تحصیلی در مؤسسات آموزش عالی در اسلواکی ثبت‌نام کرده‌اند باید درخواست دهند و سپس ویزای تحصیلی اسلواکی را دریافت کنند. ویزای تحصیلی به افرادی که در دانشگاه‌های اسلواکی پذیرفته شده‌اند اجازه اقامت، زندگی و کار در جمهوری اسلواکی را می‌دهد.

اگر شما یک شهروند خارجی از کشورهایی که برای ورود به کشور نیاز به ویزا دارند هستید، برای تحصیل، اجازه اقامت موقت دریافت خواهید کرد و یک سند ویژه برای جمهوری اسلواکی صادر می‌شود: ویزای دانشجویی اسلواکی. این یک ویزای شینگن است که در قلمرو 27 کشور دیگر منطقه شینگن معتبر است و به دارنده آن اجازه می‌دهد آزادانه در سراسر اروپا سفر کنند.

درخواست به بخش کنسولی سفارت اسلواکی ارسال می‌شود و از آنجا به شعبه منطقه‌ای وزارت امور داخلی ارسال می‌شود تا کارشناسان تصمیم‌گیری کنند. مدارک به زبان اسلواکی ارسال می‌شوند و کلیه گواهی‌های خارجی باید به آن ترجمه شده و توسط یک دفتر اسناد رسمی تأیید شود. ارائه اصل مدارک ضروری است؛ اما در صورت عدم امکان، کپی‌ها نیز توسط یک دفتر اسناد رسمی اسلواکی تأیید می‌شود. اگر بیش از 180 روز از صدور سند گذشته باشد، پذیرفته نمی‌شود.

همچنین باید هزینه کنسولی بپردازید که میزان آن بستگی به کشور محل اقامت شما دارد.

با ورود به جمهوری اسلواکی، دانشجو باید در پلیس افراد خارجی ثبت‌نام کند و تحت معاینه پزشکی اجباری قرار گیرد (پرداخت جداگانه، از 150 یورو).

مدارک موردنیاز هنگام درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی:

اصل شناسنامه (گذرنامه یا شناسنامه برای افراد زیر 18 سال) و کپی‌های تأیید شده آن (2 کپی از هر صفحه تکمیل شده).

پاسپورت معتبر بین‌المللی و فتوکپی ویزای قبلی در صورت وجود.

رسیدی که تأیید می‌کند هزینه کنسولی پرداخت شده است.

2 عکس – 3.5×4.5 سانتی‌متر که به‌وضوح چهره متقاضی را نشان می‌دهد. آنها باید به طور مرتب بریده شده و در پشت با حروف لاتین امضا شوند.

دعوت‌نامه از یک مؤسسه آموزشی در اسلواکی و تأیید پذیرش شما در دانشگاه انتخابی (یا دوره‌های آمادگی).

سندی که تأیید می‌کند متقاضی دارای مقدار پول لازم برای زندگی در کشور است. بدون داشتن مدرکی مبنی بر تمکن مالی، دانشجو از دریافت ویزا محروم خواهد شد.

تأیید اینکه دانشجو مکانی دارد که در سال آینده در آن زندگی خواهد کرد. این می‌تواند یک قرارداد اجاره یا سندی باشد که تسویه‌حساب در محل اقامت دانشجویی را تأیید می‌کند.

گواهی حسن رفتار در کشور متقاضی (Certificate of good conduct)

کپی تمام اسناد ذکر شده.

توجه داشته باشید که اگر مدارکی که ارسال می‌کنید به زبان اسلواکی نیستند، باید آنها را توسط یک مترجم معتبر ترجمه کنید و آن را محضری کنید.

5 مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی:

برای دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی، باید در دانشگاه یا کالج در کشور اسلواکی ثبت‌نام کنید. پس از دریافت نامه پذیرش، می‌توانید درخواست ویزای تحصیلی خود را به شرح زیر انجام دهید:

 1. اگر می‌خواهید برای ویزای تحصیلی اسلواکی درخواست دهید، باید با سفارت یا کنسولگری اسلواکی در کشور خود تماس بگیرید. سپس باید یک قرار ملاقات برای ارسال درخواست خود رزرو کنید.
 2. شما باید فرم درخواست ویزا را به طور کامل تکمیل کرده و در انتها قبل از ارسال آن را امضا کنید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات صحیح را پرکرده‌اید در غیر این صورت ممکن است درخواست شما رد شود.
 3. پس از پرکردن فرم درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی، از شما خواسته می‌شود مدارک موردنیاز را همراه با درخواست خود ارسال کنید.
 4. درخواست و مدارک شما باید شخصاً در نمایندگی دیپلماتیک اسلواکی که برای آن درخواست داده‌اید ارسال شود. درخواست آنلاین برای ویزای دانشجویی اسلواکی امکان‌پذیر نیست، اما می‌توانید قبل از ارسال با سفارت تماس بگیرید.
 5. منتظر پاسخ باشید سفارت یا کنسولگری وضعیت ویزای شما را به شما اطلاع می‌دهد و دستورالعمل‌های بعدی را به شما اطلاع می‌دهد. مدت زمانی صدور ویزای تحصیلی اسلواکی معمولاً از 60 روز بیشتر نمی‌شود، اما در برخی موارد می‌تواند 120 روز باشد.

ویزای دانشجویی اسلواکی به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا زمانی که برنامه آموزشی آنها به پایان برسد، در این کشور بمانند (معمولاً بین یک تا سه سال). اگر می‌خواهید پس از تحصیل در اسلواکی به اقامت و کار خود ادامه دهید، باید برای اجازه کار و اقامت اقدام کنید. اسلواکی اجازه تمدید ویزای دانشجویی را نمی‌دهد. بااین‌حال، در شرایط استثنایی مانند اورژانس یا فوریت‌های پزشکی ممکن است به دلیل شرایط استثنایی تمدید شود.

تحصیل-در-اسلواکی-8

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در اسلواکی

پس از فارغ‌التحصیلی، ممکن است برای شغل تمام‌وقت در اسلواکی اقدام کنید. شما نیازی به درخواست مجوز کار ندارید و ممکن است مستقیماً در موقعیت شغلی قرار بگیرید. در اینجا فرایند کار در اسلواکی را توضیح می‌دهیم:

در مرحله اول شما باید قرارداد شغلی یا نظر کارفرما را داشته باشید که پس از تصمیم مثبت پلیس بخش خارجیان، این شغل به شما داده می‌شود. شما تا حداکثر 30 روز از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه، باید درخواست مجوز اقامت را به پلیس بخش خارجیان اعلام کنید. اگر این حد را پشت سر بگذارید، دریافت RP برای اشتغال ممکن است بسیار دشوار باشد و  مشمول جریمه 165 یورویی شوید.

مدارک موردنیاز برای ویزای کار اسلواکی:

فرم RP

گذرنامه

2 عکس گذرنامه

قرارداد اجاره یا محل اسکان: حداقل قرارداد 6 ماه است و باید به زبان اسلواکی باشد.

قرارداد شغلی یا نظر کارفرما مبنی بر اینکه پس از فارغ‌التحصیلی در آنجا کار خواهید کرد.

حداقل بودجه برای اقامت در اسلواکی: حدود 2600 یورو

تأیید پرداخت هزینه امور اداری 165،50 یورو

پلیس ظرف 90 روز از درخواست تصمیم خواهد گرفت. شما قبل از تصمیم‌گیری مجاز به کار نیستید، اما می‌توانید به طور قانونی در اسلواکی بمانید.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در اسلواکی

اگر مایل به ادامه اقامت در اسلواکی پس از اتمام برنامه تحصیلی خود هستید، باید شغلی پیدا کنید. شما باید توسط یک کارفرمای اسلواکی استخدام شوید و در صورت استخدام، می‌توانید به درخواست برای اجازه کار و اقامت ادامه دهید. مجوز کار شما معمولاً برای مدت مشابه قرارداد کاری شما معتبر خواهد بود.

یک تبعه خارجی در اسلواکی ممکن است برای یکی از انواع زیر اقامت اقدام کند:

اقامت موقت: اقامت موقت اجازه می‌دهد تا متقاضی به طور قانونی در اسلواکی بماند و در دوره‌ای که اقامت برای آن اعطا شده است به خارج و داخل کشور سفر کند. اولین اقامت موقت بسته به هدف اقامت ممکن است برای دوره‌های زمانی مختلف اعطا شود. اگر هدف از اقامت ادامه یابد و ملیت متقاضی همچنان شرایط اقامت را برآورده کند، بسته به هدف آن ممکن است تا سه یا پنج سال تمدید شود یا واجد شرایط دریافت مجوز اقامت دائم باشد.

بااین‌حال، اگر هدف از اقامت تغییر کند، متقاضی باید برای یک مجوز اقامت جدید اقدام کند. این درخواست باید قبل از انقضا مجوز فعلی شما به اداره پلیس خارجیان محل زندگی خودتان و به زبان اسلواکی ارسال شود. تصمیم طی 30 تا 90 روز از تاریخ دریافت درخواست صادر می‌شود.

اقامت دائمی: مجوز صادر شده در صورت داشتن چندین سال اقامت مداوم قانونی در اسلواکی. اقامت دائم شامل موارد زیر است:

 • اقامت دائم به مدت پنج سال،
 • اقامت دائم برای مدت نامحدود،
 • اقامت اتباع کشور ثالث با وضعیت اقامت طولانی‌مدت اتحادیه اروپا،
 • اقامت کوتاه‌مدت: یک نوع خاص از اقامت که می‌تواند برای یک دوره زمانی کوتاه (حداکثر 180 روز) به یک ملیت خارجی اعطا شود.

 تابعیت اسلواکی از طریق تابعیت طبیعی

برای واجد شرایط بودن برای تابعیت اسلواکی باید شرایط زیر را داشته باشید:

شما باید حداقل به مدت هشت سال اقامت دائم بدون وقفه در اسلواکی داشته باشید.
بر اساس قانون شهروندی جمهوری اسلواکی، شما باید تحت یک بررسی اعتباری قرار گیرید.
شما باید مهارت زبان اسلواکی را اثبات کنید.
باید ثابت کنید که اطلاعات کافی در مورد جمهوری اسلواکی دارید.
برای به دست آوردن تابعیت از طریق تابعیت طبیعی، شما باید درخواستی را به مقامات مربوطه ارسال کنید و صبر کنید تا درخواست شما بررسی و تأیید شود – تنها در این صورت است که شما شهروند جمهوری اسلواکی محسوب می شوید.

سخن پایانی

کشور اسلواکی با داشتن دانشگاه‌های مختلف امکان تحصیل در رشته‌ها و دوره‌های زیادی را برای دانشجویان فراهم کرده است. باتوجه‌به بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های زندگی و تحصیلی در این کشور، می‌توان اسلواکی را برای تحصیل خارج از کشور مناسب دانست.

منابع:

 1. www.numbeo.com
 2. www.theglobaleconomy.com
 3. msmstudy.sk
 4. visaguide.world
 5. www.rocapply.com
 6. www.educations.com
 7. www.mastersportal.com
 8. www.studyinslovakia.sk
 9. www.slovakiasite.com
 10. www.scholaro.com
 11. www.bachelorstudies.com
 12. www.master-and-more.eu
 13. www.slovensko.sk
 14. www.educations.com
 15. www.fm.uniba.sk
 16. www.employment.gov.sk

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسلواکی

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.