انتخاب صفحه
مهاجرت به اسلواکی

سرمایه‌گذاری در اسلواکی

اسلواکی، کشوری امن با اقتصادی رو به رشد، واقع در اروپای مرکزی است که با چشم‌اندازهای طبیعی چشمگیر و قلعه‌های تاریخی خود، معروف است. موقعیت جغرافیایی و استراتژیک کشور اسلواکی، به سرمایه‌گذار خارجی امکان دسترسی آسان به مراکز تجاری در سراسر اتحادیه اروپا را می‌دهد. این کشور از غرب با اتریش و جمهوری چک، از شمال با لهستان، از شرق با اوکراین و از جنوب با مجارستان مرز مشترک دارد.

 اسلواکی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا و در سال ۲۰۰۹ به منطقه یورو پیوست. این کشور همچنین یکی از اعضای منطقه شنگن است و در آغاز سال ۲۰۰۹  واحد پولی یورو را پذیرفت. 

اسلواکی یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان را دارد. از سال ۲۰۱۹، با پاسپورت اسلواکی می‌توان به ۱۸۱ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا و بریتانیا سفر کرد و بدون نیاز به اخذ ویزا، به حقوق کامل شهروندی و کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا دسترسی داشت.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که مشتاق تجربه یک سرمایه‌گذاری سودآور و در عین حال زندگی در کشوری امن و باثبات هستید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در اسلواکی 

اسلواکی به دلیل ثبات اقتصادی، سیاسی، ارز مشترک اروپایی، سیستم مالیاتی مناسب و نیروی کار ماهر و ارزان قیمت، به عنوان مقصدی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. 

دولت اسلواکی، سرمایه‌گذاران خارجی را از طریق اهدای مجوز اقامت، تشویق به سرمایه‌گذاری در این کشور می‌کند. اسلواکی همچنین قوانینی برای اعطای مشوق‌های مالی به سرمایه‌گذاران خارجی، مانند اعتبار مالیاتی و مشوق‌های فرعی دارد. لازم به ذکر است که معیارهایی مانند موقعیت جغرافیایی و بخش سرمایه‌گذاری شده در اسلواکی، کمک‌های مالی را تعیین می‌کند.

در طی سال‌های اخیر صنعت خودرو، یکی از اصلی‌ترین نیروهای محرکه اقتصاد اسلواکی و از بخش‌های مهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به شمار رفته است.

اسلواکی دارای گران‌ترین برنامه اخذ شهروندی بر اساس برنامه سرمایه‌گذاری  در جهان است. این طرح به‌عنوان طرح سرمایه‌گذار عمده شناخته می‌شود که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند برای سرمایه‌گذاری اقتصادی که مورد توجه ویژه اسلواکی است، شهروند این کشور شوند.

 

 اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در اسلواکی 

امکان‌پذیرترین گزینه برای دریافت اجازه اقامت در اسلواکی، اخذ ویزای سرمایه‌گذاری است.

برای اخذ اقامت کشور اسلواکی از طریق سرمایه‌گذاری، متقاضی در اولین قدم باید برای ویزای سرمایه‌گذاری در این کشور تقاضا دهد. ویزای سرمایه‌گذاری کشور اسلواکی در ابتدا برای مدت یک سال اعتبار دارد و متقاضی باید در طول این یک سال، مالیات سالیانه خود را پرداخت کند. مدت زمان تصمیم‌گیری پلیس پس از ثبت درخواست، حدود ۹۰ روز است.

به طور کل اگر یک فرد خارجی شرکتی را در اسلواکی ثبت کند و دارای یک برنامه تجاری سالم و واقع بینانه باشد، می‌تواند اجازه اقامت موقت را اخذ کند. اقامت موقت از طریق سرمایه‌گذاری توسط وزارت اقتصاد بررسی خواهد شد. سپس وزارتخانه تصمیم خود را به کنسولگری اسلواکی در کشور متقاضی ارسال خواهد کرد. در صورت موفقیت مجوز اقامت با اعتبار یک سال صادر می‌شود. متقاضی باید موارد زیر را فراهم نماید:

 •  مسکنی جهت اقامت
 •  افتتاح دو حساب شخصی و کاری
 •  دریافت گواهی عدم سابقه کیفری برای هر یک از اعضای خانواده (کودکان بالای ۱۴ سال)
 •  ارائه گواهی ازدواج (در صورت متاهل بودن)
 • شناسنامه فرزندان

بعد از ۵ سال، فرد متقاضی می‌تواند برای اخذ اقامت دائم کشور اسلواکی درخواست دهد. پس از گذشت ۱۰ سال اقامت قانونی، ارائه درخواست برای شهروندی امکان‌پذیر است. برای اخذ تابعیت، پرونده‌ها یک به یک مورد بررسی قرار می‌گیرند و اعطای آن به صورت کاملا موردی است. 

بعد از اخذ اقامت دائم کشور اسلواکی، متقاضی می‌تواند در هر کدام از کشورهای اروپایی که می‌خواهد زندگی کند؛ ولی باید هر سال برای انجام کارهای مالیاتی و قانونی و تمدید اقامت به کشور اسلواکی برگردد.

تابعیت اسلواکی، معمولا به افرادی اعطا می‌شود که به طور قابل توجهی به منافع جمهوری اسلواکی در زمینه‌های اقتصادی، علمی، فنی، فرهنگی، اجتماعی یا ورزشی، مطابق با قانون این کشور کمک کرده‌اند. 

در برخی موارد، اگر سرمایه‌گذاری با مبلغ قابل توجهی (از ۱ تا ۳ میلیون یورو) در بخش‌های اولویت‌دار اقتصاد، انجام شود؛ متقاضی می‌تواند بدون گذراندن اقامت ۵ یا ۱۰ سال، برای اقامت دائم و اخذ تابعیت اسلواکی اقدام کند. 

اتباع خارجی‌ برای تبدیل شدن به یک سرمایه‌گذار بزرگ، باید شرایط سرمایه‌گذاری زیر را داشته باشند:

 •  سرمایه‌گذاری حداقل ۱۰۰ میلیون یورو برای توسعه یک شرکت.  
 •  سرمایه‌گذاری در بخشی که از نظر اقتصادی قابل توجه باشد یا حداقل ۳۰۰ شغل جدید توسط شرکت ایجاد کند.
 • سرمایه‌گذاری انجام شده باید در راستای منافع عمومی کشور اسلواکی و بر طبق تصمیم دولت این کشور باشد. 

درواقع شهروندی اسلواکی را می‌توان به خارجی‌هایی اعطا کرد که کمک قابل توجهی به منافع جمهوری اسلواکی در زمینه اقتصادی داشته باشند یا به هر دلیل دیگری، به نفع جمهوری اسلواکی باشد.

سرمایه‌گذاران همچنین باید سابقه کیفری تمیزی داشته باشند. متقاضی باید از کشوری که در سه سال گذشته، به مدت شش ماه متوالی در آن اقامت داشته، گواهی سو پیشینه کیفری درخواست کند و آن را به مقامات اسلواکی ارائه دهد.

کشور اسلواکی در زمان بررسی درخواست اقامت موقت، منافع عمومی کشور، به ویژه از نظر امنیت، منافع اقتصادی و مشارکت مفید در فعالیت‌های کارآفرینی را در نظر می‌گیرد. 

بررسی منشا وجوه متقاضی، باید مطابق با قوانین کشور اسلواکی، در راستای مبارزه با پول‌شویی، با همکاری پلیس انجام شود. این بررسی‌ها ممکن است شامل بررسی صورت‌های بانکی یا ترازنامه‌ها باشد.

اتباع خارجی‌ بعد از سرمایه‌گذاری باید حداقل شش ماه از سال را در اسلواکی اقامت داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است تمدید اجازه اقامت آنان با مشکلاتی مواجه شود. پس از دریافت اقامت اسلواکی از طریق سرمایه‌گذاری، افرادی که تمایل به دریافت تابعیت این کشور دارند باید نمره قبولی در آزمون زبان اسلواکیایی را کسب کنند. برای سرمایه‌گذاری در اسلواکی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. 

قبل از هر اقدامی برای سرمایه‌گذاری در اسلواکی، خوب است بدانید که این کشور، قانونی برای ارائه یا اخذ تابعیت سرمایه‌گذاران ندارد. اخذ اقامت موقت در پی راه‌اندازی و یا ثبت شرکت، لزوما منجر به اقامت دائم کشور اسلواکی نمی‌شود. همان‌طور که گفتیم دولت اسلواکی بعد از بررسی یک به یک پرونده‌ها و تایید سخت‌گیرانه به متقاضیان ویزای اقامت موقت برای یک سال اعطا می‌کند. 

استانداردهای سرمایه‌گذاری در اسلواکی 

برای سرمایه‌گذاری در هر کجای دنیا، بهتر است که ابتدا به وضعیت و ثبات اقتصادی و سیاسی آن کشور توجه کنید. به‌علاوه آمارهایی مربوط به امنیت سیستم قضایی، نرخ تورم، سود بانک‌های کشور و سابقه مصادره اموال در کشور مورد نظر، نقش به‌سزایی در حفظ و رشد سرمایه شما خواهد داشت. 

کشور اسلواکی طی سال‌های اخیر باثبات سیاسی و اقتصادی خوبی رو به رو بوده است. همان‌طور که گفتیم واحد پول این کشور یورو است که به عنوان ارزی باثبات شناخته می‌شود. این کشور با توجه به آمار، از نظر سابقه مصادره اموال نیز کشوری امن محسوب می‌شود؛ شاخصه مصادره اموال در این کشور درصد بسیار پایینی دارد.

شاخص‌های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در اسلواکی

نیروی کار ارزان و ماهر، نرخ مالیات ثابت ۱۹ درصد برای مشاغل و افراد، بدون مالیات بر سود سهام و موقعیت جغرافیایی مطلوب، از مزایای اصلی اسلواکی برای سرمایه‌گذاران خارجی است. اقتصاد اسلواکی رو به رشد است و پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده به یکی از قطب‌های جهان در صنعت خودروسازی تبدیل شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل جذب سرمایه‌گذاران به کشور اسلواکی، نرخ پایین مالیات در این کشور است.

 سرمایه‌گذاری در اسلواکی از طریق خرید ملک 

بازار املاک و مستغلات اسلواکی در سال‌های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است. 

هر فرد بدون نیاز به داشتن اقامت دائم و یا موقت، اجازه دارد که در کشور اسلواکی با حق ۱۰۰ درصد مالکیت، ملک خریداری کند. به یاد داشته باشید که خرید ملک صرفا جنبه نوعی سرمایه‌گذاری را دارد و هر قیمتی که ملک مورد نظر داشته باشد، دلیلی برای اخذ تابعیت به شمار نخواهد رفت. 

سرمایه‌گذاری در اسلواکی از طریق ثبت شرکت 

سرمایه‌گذاران می‌توانند یک شرکت آماده با یک مدیر معرفی شده خریداری کنند و سپس برای اجازه اقامت اقدام کنند و یا شرکتی را ثبت کنند و سپس برای دریافت اجازه اقامت، مدارک خود را ارائه دهند. 

البته ارائه بیزینس پلن واجب است و در صورت عدم تصویب طرح تجاری توسط وزارت اقتصاد، درخواست اجازه اقامت رد خواهد شد.

به طور کل اگر یک فرد خارجی شرکتی را در اسلواکی ثبت کند و دارای یک برنامه تجاری سالم و واقع‌بینانه باشد، می‌تواند درخواست اجازه اقامت موقت را اخذ کند. 

سرمایه‌گذاری در اسلواکی از طریق کارآفرینی 

هر کس حق ثبت نام به عنوان یک کارآفرین یا افتتاح شرکت خود در اسلواکی را دارد و می‌تواند از این طریق اقامت این کشور را دریافت کند.

متقاضی باید طرح تجاری خود را ارائه دهد. این طرح توسط وزارت اقتصاد بازبینی خواهد شد. سپس وزارتخانه تصمیم خود را به کنسولگری اسلواکی در کشور متقاضی ارسال خواهد کرد. در صورت موفقیت مجوز اقامت با اعتبار یک سال صادر می‌شود. 

اقامت برای مدت یک تا سه سال با توجه به میزان سود شرکت شما قابل تمدید است. 

سرمایه‌گذاری در اسلواکی از طریق خرید اوراق قرضه دولتی 

خرید اوراق قرضه دولتی در کشور اسلواکی از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور محسوب می‌شود که می‌تواند روشی با سوددهی بالا باشد. البته در نظر داشته باشید که خرید اوراق قرضه، دلیلی برای اخذ اقامت نخواهد بود.  

متقاضیانی که قصد سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی را دارند، برای مدت ۶ ماه اجازه اقامت در این کشور را بدست می‌آورند. 

مزایای سرمایه‌گذاری در اسلواکی

 • واحد پولی کشور اسلواکی یورو است 
 •  اسلواکی دارای پاسپورت بسیار قدرتمند اتحادیه اروپا است
 • نیروی کاری ماهر و ارزان دارد
 • کشوری امن از نظر سیاسی و اقتصادی به شمار می‌رود
 • اقتصادی پایدار و رو به رشد دارد
 • هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی خیلی کم است
 • نرخ مالیات در این کشور پایین است

معایب سرمایه‌گذاری در اسلواکی

 • احتمال اخذ پاسپورت این کشور پایین است 

سخن نهایی

همان‌طور که گفتیم کشور اسلواکی اقتصادی پویا و رو به رشد دارد؛ اما مسلما از این منظر با قطب‌های اقتصادی اروپا فاصله دارد. در نظر داشته باشید که کم‌ریسک‌ترین راه اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در کشور اسلواکی، ثبت شرکت است. با ثبت شرکت در این کشور می‌توانید تجارت خود را گسترش داده و حتی در کشورهای دیگر اروپایی نیز، شعبه داشته باشید. 

اگر قصد سرمایه‌گذاری در کشور اسلواکی را داشتید می‌توانید با ما تماس بگیرید تا مشاورین ما، تمامی سوالات شما را پاسخگو باشند. 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسلواکی

مطالب مرتبط

اقامت سوئد با ثبت شرکت

اقامت سوئد با ثبت شرکت

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت در کشور سوئد، اقامت کاری از طریق ثبت شرکت در سوئد هنگامی که هنوز در ایران ساکن هستیم، است و افرادی که خواستار سرمایه گذاری در سومین کشور امن جهان هستند، می‌توانند از طریق ثبت شرکت، اقامت این کشور را به دست آورند، اما در کل می توان گفت...

ادامه مطلب
شغل حسابداری در سوئد

شغل حسابداری در سوئد

بعضی از مشاغل به دلیل ماهیت بین المللی که دارند، در اکثر کشورهای جهان به خصوص در کشورهایی که از رونق اقتصادی خوبی برخوردارند، بازار کار بسیار مناسبی دارند. یکی از این رشته ها رشته حسابداری است که از پرکاربرد ترین و پرمتقاضی ترین رشته ها در سراسر جهان است؛ به همین دلیل...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
اقامت با مدرک وکالت در سوئد

اقامت با مدرک وکالت در سوئد

متاسفانه امکان انجام کار وکالت و یا مشاوره حقوقی در سوئد، به عنوان یک وکیل ایرانی وجود ندارد، اما تنها راه برای انجام کار وکالت و گرفتن اقامت کاری، ثبت شرکت در سوئد و کار بر روی پرونده‌های ایرانیان مقیم سوئد است؛ به این نحو که شما با شرکت‌های سوئدی قرارداد کاری بسته و...

ادامه مطلب
ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

کشور سوئد از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی دارای رتبه هشتم جهان می‌باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی قوی، شرایط زندگی و کیفیت بالای رفاه و سطح آموزشی ایده آل از جایگاه بسیار مطلوبی در جهان برخوردار است. لازم به ذکر است که اقتصاد قوی کشور سوئد بر اساس حضور و مشارکت مردمش...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.