انتخاب صفحه
تحصیل-در-اسکاتلند-2

تحصیل در اسکاتلند

اسکاتلند یکی از چهار کشور تشکیل‌دهنده بریتانیا است و یک‌سوم شمال جزیره بریتانیا را در بر می‌گیرد. علاوه بر سرزمین اصلی، بیش از ۷۹۰ جزیره، از جمله جزایر شمالی و هبرید، اسکاتلند را تشکیل می‌دهند. اسکاتلند تنها یک مرز زمینی دارد که با انگلیس مشترک است، اما فاصله کمی با ایرلند شمالی دارد.

اسکاتلند تا سال ۱۷۰۷ مستقل بود و به اتحادیه سیاسی با پادشاهی انگلستان پیوست تا پادشاهی بریتانیای کبیر را ایجاد کند. درحالی‌که اسکاتلند توسط همان رژیم سلطنتی مانند بقیه بریتانیا و بیشتر توسط همان پارلمان اداره می‌گردد، تفاوت‌های مشخصی وجود دارد. تداوم آشکار فرهنگ و هویت ملی اسکاتلند با داشتن نظام حقوقی، مذهبی و آموزشی منحصربه‌فرد آشکار است.

اسکاتلند که دارای برخی از خیره‌کننده‌ترین مناظر در بریتانیا و همچنین چندین دانشگاه عالی است، مکانی فوق‌العاده برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است. دانشجویان نه‌تنها آموزش باکیفیت دریافت خواهند کرد، بلکه در یکی از دلپذیرترین مکان‌های روی کره زمین با فرهنگ و سنت‌های جذاب و منحصربه‌فرد نیز زندگی خواهند کرد.

اسکاتلند دارای سیستم آموزشی معتبر جهانی و دانشگاه‌های درجه یک است و به آموزش متفکران خلاق شهرت دارد. به همین دلیل است که سالانه بیش از ۷۰ هزار دانشجو از بیش از ۱۸۰ کشور مختلف برای تحصیل به اسکاتلند می‌آیند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در اسکاتلند

مؤسسات در اسکاتلند از یک سیستم آموزش عالی سنتی سه‌مرحله‌ای پیروی می‌کنند که سه نوع مدرک را در کنار سایر مدارک ارائه می‌دهد. این مقاطع تحصیلی عبارت‌اند از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا.

بسیاری از دانشگاه‌های اسکاتلند دارای سطوح بالایی از دانشجویان غیر اسکاتلندی هستند که به طور متوسط ۲۱ درصد از دانشجویان را تشکیل می‌دهند. ۱۱ درصد از این افراد از سایر بخش‌های اتحادیه اروپا هستند و ۱۰ درصد باقیمانده دانشجویان بین‌المللی می‌باشند.

۱۴ مؤسسه آموزش عالی در اسکاتلند برای انتخاب وجود دارد، از جمله دانشگاه‌های مشهور جهان مانند دانشگاه سنت اندروز، دانشگاه گلاسکو و دانشگاه ادینبورگ. دانشگاه‌های اسکاتلند برخی از بالاترین میزان رضایت دانشجویان را برای تدریس در بریتانیا ارائه می‌دهند، درحالی‌که فارغ‌التحصیلان از بالاترین نرخ اشتغال یا ادامه تحصیل در کل بریتانیا برخوردار هستند.

چرا در اسکاتلند تحصیل کنیم؟

در اینجا ۱۰ دلیل برای اینکه چرا در اسکاتلند تحصیل کنید ارائه شده است:

 1. برای هر رشته تحصیلی که فکرش را می‌کنید یک سبک یادگیری مناسب وجود دارد.

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اسکاتلند حدود ۴۵۰۰ رشته در بیش از ۱۵۰ حوزه موضوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. آنها همچنین برنامه‌های تحقیقاتی زیادی را ارائه می‌کنند که هم در محوطه دانشگاه و هم به‌صورت آنلاین در دسترس هستند و می‌توانید در زمینه‌هایی به شرح زیر به تحصیل بپردازید:

تاریخ

معماری

قانون بین‌المللی

مطالعات فرهنگی

علم داده

کسب‌وکار

علاوه بر این، ازآنجایی‌که یک سبک یادگیری برای همه مناسب نیست، دانشگاه‌های اسکاتلند رویکردهای متفاوتی برای دوره‌های خود دارند، بنابراین هیچ برنامه تحصیلی یکسان نیست. این می‌تواند یکی از مهم‌ترین مواردی باشد که هنگام انتخاب رشته مناسب برای شما باید به آن فکر کنید.

۲. آن‌ها آموزش را می‌شناسند.

ازاین‌گذشته، آنها از قرن پانزدهم این کار را انجام داده‌اند. برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان در اسکاتلند هستند و از اوایل قرن پانزدهم به‌صورت موفق راه خود را ادامه می‌دهند.

دانشگاه‌های اسکاتلند به دلیل برتری در تدریس و تحقیقات تأثیرگذار شناخته شده‌اند. توصیه می‌کنیم برترین دانشگاه‌های اسکاتلند را در ادامه مقاله بررسی کنید.

۳. کل کشور پردیس شماست.

دانشگاه‌های جدید برای آموزش به یک چارچوب نمی‌چسبند. مکان‌های باستان‌شناسی در اورکنی، مراکز دریایی در شتلند و آرگیل به مکان‌های آموزشی تبدیل شده‌اند که به دانشجویان در اسکاتلند این امکان را می‌دهد تا به موضوع خود نزدیک شوند و تجربه دست اولی کسب کنند و برای تسهیل این امر، فناوری مورداستفاده در آموزش، در دسترس قراردادن مطالب به‌صورت آنلاین، یا استفاده از کنفرانس‌های ویدئویی برای کلاس‌ها، افزایش می‌یابد.

۴. تحقیقات انجام شده در دانشگاه‌های اسکاتلند

دانشگاه‌های اسکاتلند در سطح بین‌المللی به دلیل تحقیقات “پیشرو در جهان” شناخته شده‌اند و برخی از پیشرفت‌های مدرن در دانشگاه‌های اسکاتلند به مواردی مانند اسکنر MRI منجر شده است. دانشجویان همچنین در توسعه بازی‌های ویدئویی، تخمین و پیش‌بینی خطر زلزله و اکتشافات جدید در مکانیک کوانتومی مشارکت دارند.

به‌عنوان‌مثال، دانشگاه ادینبورگ از نظر قدرت تحقیقاتی در بین بهترین‌ها در بریتانیا قرار دارد. این مؤسسه به‌ویژه برای کارهای تحقیقاتی خود در زمینه پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی شناخته شده است و برخی از پروژه‌های اخیر آن‌ها به کشف علل نابینایی در دوران کودکی مربوط می‌شود.

دانشجویان اسکاتلندی به‌ازای هر ۱۰۰۰۰ شهروند از جمعیت، مقالات علمی و استنادی بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان تولید می‌کنند.

۵. مردم اسکاتلند فوق‌العاده دوستانه هستند.

اسکاتلند مکانی دوستانه و دلپذیر برای تحصیل است. مردم اسکاتلند خوشحال هستند که به خارجی‌ها کمک می‌کنند، از آنها استقبال گرمی می‌کنند و در مورد بهترین مکان‌ها برای غذا خوردن در شهر به آن‌ها پیشنهاد می‌دهند.

حداقل ۲۱ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های اسکاتلند اهل اسکاتلند نیستند و بیش از ۱۱ درصد آنها از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستند. این بدان معناست که مهم نیست اهل کجا هستید، در ناآشنا بودن با محیط اطراف خود تنها نخواهید بود. برای کمک به شما برای قرارگرفتن در محیط جدید، تعداد زیادی انجمن برای دانشجویان در داخل و خارج از اسکاتلند وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید با آن کشور آشنا شوید.

۶. می‌توانید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

خوشبختانه، تا زمانی که شرایط ورود را داشته باشید، می‌توانید برای حمایت از تحصیل خود برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید. اطلاعات مالی و بورسیه‌ها معمولاً در وب‌سایت دانشگاه‌ها درج می‌شود.

۷. دانشجویان نمایندگی دارند.

NUS، اتحادیه ملی دانشجویان دارای یک گروه قوی اسکاتلندی است که به نمایندگی از دانشجویان در سراسر اسکاتلند اختصاص‌یافته است. تماس با آنها آسان است، و اغلب نمایندگانی در منطقه شما دارند، یا با انجمن‌های دانشگاه شما تماس دارند.

اکثر دانشگاه‌ها انجمن دانشجویان خود را دارند تا با رویدادها، برنامه‌ها و نمایندگی‌ها در دانشگاه، به بهترین شکل ممکن با شما همراه باشند.

۸. از مقرون‌به‌صرفه‌ترین هزینه‌های زندگی در بریتانیا لذت ببرید.

دانشجویان از هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی که بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ پوند در ماه متغیر است، لذت می‌برند. شهرهایی مانند گلاسکو می‌توانند گران‌تر باشند، اما هزینه‌های کلی تا حد زیادی به سبک زندگی و نوع اقامت شما بستگی دارد.

۹. می‌توانید تاریخ را در اسکاتلند ببینید.

بسیاری از شهرهای سراسر اروپا دارای تاریخ زیادی هستند و جاذبه‌های زیادی برای دیدن و یادگیری در مورد تاریخ دارند. تاریخ اسکاتلند در همه‌جا وجود دارد، با قلعه‌هایی در سرتاسر کشور که می‌توانید در اوقات فراغت خود از بسیاری از آنها دیدن کنید.

۱۰. دانشجویان خارجی از تحصیل در اسکاتلند راضی هستند و این کشور را به سایر دانشجویان توصیه می‌کنند.

بر اساس یک نظرسنجی توسط دولت اسکاتلند، ۹۴ درصد از دانشجویان بین‌المللی در اسکاتلند گفتند که اسکاتلند مکان خوبی برای تحصیل است و ۸۶ درصد از دانشجویان اسکاتلندی آن را به دیگران توصیه می‌کنند.

الزامات زبان برای تحصیل در اسکاتلند

اسکاتلند دو زبان رسمی دارد. انگلیسی و اسکاتلندی Gaelic. همچنین دو زبان به رسمیت شناخته شده دیگر نیز وجود دارد، این زبان اسکاتلندی و زبان اشاره بریتانیایی است.

اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق دوره‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و احتمالاً برای پذیرش در مقطع تحصیلی باید مهارت زبان انگلیسی خود را ثابت کنید. اگر مهارت‌های زبانی شما استانداردهای لازم را ندارد، معمولاً دانشگاه‌ها دوره‌های زبان انگلیسی را برای کمک به پیشرفت شما ارائه می‌دهند.

برای اپلای در دانشگاه‌های اسکاتلند در کدام آزمون زبان انگلیسی شرکت کنم؟

دانشگاه‌ها معمولاً اعلام می‌کنند که کدام آزمون را ترجیح می‌دهند و حداقل نمره کلی را که انتظار دارند، و نمرات موردنیاز خود را در نوشتن، صحبت‌کردن، شنیدن و خواندن از شما درخواست می‌کنند.

آیلتس، تافل، PTE Academic و Cambridge English Advanced رایج‌ترین آزمون‌های انگلیسی هستند.

تحصیل در اسکاتلند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

کودکان از سن سه‌سالگی می‌توانند به مهدکودک‌های دولتی در اسکاتلند بروند، اما مهدکودک‌های خصوصی زودتر از این زمان کودکان را می‌پذیرند. در حال حاضر، اسکاتلند تا ۶۰۰ ساعت در سال برای ارائه رایگان آموزش اولیه و مراقبت از کودکان – که معادل تقریباً ۱۶ ساعت در هفته در زمان ترم است، بودجه می‌دهد.

کودکان در اسکاتلند هفت سال دبستان را می‌گذرانند که از P1 (معادل کلاس‌های پذیرش در انگلستان) شروع می‌شود و تا P7 (معادل سال 7 در انگلستان) ادامه دارد. پس از این، آنها شش سال دبیرستان را از S1 تا S6 (معادل Y8 تا Y13 در انگلستان) می‌گذرانند. مدارس متوسطه در اسکاتلند به‌عنوان دبیرستان یا آکادمی نیز شناخته می‌شوند.

برنامه درسی باهدف ارائه طیف گسترده‌تر و انعطاف‌پذیرتری از دوره‌ها و موضوعات است. ازآنجایی‌که دولت اسکاتلند فقط دستورالعمل‌هایی را در مورد برنامه درسی مدرسه تنظیم می‌کند، مدارس نیازی به ارائه دروس به‌صورت سفت‌وسخت ندارند و می‌توانند تصمیم بگیرند که چه چیزی به دانش‌آموزان آموزش دهند.

سه موضوع اصلی وجود دارد که مدارس باید از تدریس آنها اطمینان حاصل کنند: سلامت و تندرستی، خواندن و نوشتن و ریاضیات.

تحصیل در اسکاتلند در مقطع کارشناسی

برای دوره دانشگاهی اول، اکثر دانشجویان بین‌المللی یک مدرک کارشناسی ۳ساله را با ترکیبی از سمینارها، کارگاه‌ها و سخنرانی‌های متشکل از واحد‌های مختلف می‌گذرانند. برخی از واحدها اختیاری هستند و به‌این‌ترتیب دانشجویان می‌توانند مطالعه را متناسب با آنچه که بیشتر به آن علاقه دارند، تنظیم کنند.

برخی از دوره‌های کارشناسی، مانند علوم و مهندسی، ممکن است تا ۴ سال طول بکشد، درحالی‌که مدارک ۲ساله سریع، دانشجویان را قادر می‌سازد دوره کارشناسی خود را سریع‌تر تکمیل و کار پیدا کنند.

علاوه بر مدرک کارشناسی استاندارد ۳ساله، یک مدرک کارشناسی مشترک یا افتخاری ۲ گانه باعث می‌شود که دانشجویان وقت خود را در دو دوره مختلف تقسیم کنند، به این معنی که انتخاب بیشتری برای واحدها و گزینه‌های شغلی بیشتری پس از فارغ‌التحصیلی داشته باشند.

اپلای برای مقطع کارشناسی در اسکاتلند

هنگام درخواست برای دوره کارشناسی در اسکاتلند، باید به‌صورت آنلاین از طریق مرکز پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها – که به نام UCAS نیز شناخته می‌شود، درخواست دهید.

این برنامه از شما می‌خواهد اطلاعاتی در مورد تحصیلات و شغل خود و همچنین بیانیه شخصی و توصیه‌نامه ارائه دهید، بنابراین ایده خوبی است که قبل از درخواست، این اطلاعات را آماده کنید.

فرم درخواست آنلاین به شما امکان می‌دهد تا جزئیات دوره را برای حداکثر ۵ انتخاب مختلف وارد کنید، اما محدودیت‌هایی در ترکیب دوره‌هایی که می‌توانید برای آنها درخواست دهید وجود دارد – بنابراین مطمئن شوید که وب‌سایت UCAS را برای جزئیات انتخاب‌ها در هنگام درخواست بررسی کنید.

برای ثبت درخواست هزینه‌ای وجود دارد و مقدار آن بستگی به تعداد رشته‌ها و دانشگاه‌هایی دارد که برای آن درخواست می‌دهید.

مهلت‌های درخواست از طریق UCAS بسته به دوره‌ای که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت است.

برای مثال برای شروع تحصیل در پاییز باید از طریق زیر اقدام کنید:

۱۵ اکتبر (سال قبل) برای دوره‌های دندانپزشکی، پزشکی، یا دامپزشکی

۱۵ ژانویه اگر دانشجوی بریتانیا یا اتحادیه اروپا هستید.

۳۰ ژوئن اگر دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا هستید.

تحصیل در اسکاتلند در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد در اسکاتلند پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره کارشناسی، معمولاً فقط یک سال طول می‌کشد (در مقایسه با برنامه‌های ۲ساله کارشناسی ارشد که در سایر نقاط جهان یافت می‌شود). این بدان معناست که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در زمان و پول صرفه‌جویی کنند و کار خود را سریع‌تر با مدرک تحصیلات تکمیلی بریتانیا آغاز کنند.

اپلای برای تحصیلات تکمیلی در اسکاتلند

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسکاتلند معمولاً باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشید، اما در برخی شرایط تجربه و سایر مدارک معادل قابل‌قبول هستند. مهم است که شرایط ورود مربوطه را با مؤسسه‌ای که برای آن درخواست می‌کنید بررسی کنید.

بسیاری از دانشگاه‌های اسکاتلند درخواست‌های خود را برای تحصیلات تکمیلی مدیریت می‌کنند، بنابراین توصیه می‌شود که وب‌سایت مؤسسه و دپارتمان موردنظر خود را بررسی کنید. بااین‌حال، می‌توانید برای تحصیلات تکمیلی در برخی از دانشگاه‌ها از طریق وب‌سایت UCAS Postgraduate نیز اقدام کنید.

برنامه UCAS از شما می‌خواهد که اطلاعاتی در مورد جزئیات شخصی، جزئیات دوره، تحصیلات، اطلاعات تکمیلی، بیانیه شخصی و توصیه‌نامه ارائه دهید.

بااین‌حال، دانشگاه‌ها مهلت‌های درخواستی خود را تعیین می‌کنند، بنابراین تاریخ‌های بسته‌شدن درخواست‌ها را با مؤسساتی که می‌خواهید درخواست کنید بررسی کنید. اگر می‌خواهید در پاییز تحصیلات خود را شروع کنید، هرچه زودتر و معمولاً حداکثر تا بهار درخواست دهید.

تحصیل در اسکاتلند در مقطع دکترا

دکترا یک بخش مهم از تحقیقات مستقل است که به وضعیت دانش موجود در این زمینه کمک می‌کند. برنامه دکترا برای ۳ سال تمام‌وقت یا ۶ سال پاره‌وقت طراحی شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره مورد درخواست و مدارک لازم برای دکترا در اسکاتلند باید به وب‌سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید. به‌طورکلی مدارک عمومی موردنیاز شامل:

مدرک کارشناسی ارشد (معادل آن)

ریز نمرات دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد

دو توصیه‌نامه

پروپوزال تحقیق یک‌صفحه‌ای

رزومه

نام استاد بالقوه

مدرک زبان

درخواست برای کنسرواتوار سلطنتی اسکاتلند

دانشجویانی که مایل به درخواست برای تحصیل در کنسرواتوار سلطنتی اسکاتلند هستند، می‌توانند از طریق UCAS فارغ‌التحصیلان – هنرهای نمایشی در یک کنسرواتوار و از طریق CUKAS – وب‌سایت رسمی پذیرش کنسرواتوار در بریتانیا، این کار را انجام دهند.

از طریق CUKAS، متقاضیان می‌توانند حداکثر 6 دوره را برای درخواست انتخاب کنند. هنگامی که یک درخواست از طریق CUKAS انجام شد، معمولاً از هنرستان انتخابی خود در مورد تست‌ها یا مرحله بعدی فرایند درخواست می‌شنوید.

شما ملزم به پرداخت هزینه کمی برای درخواست خواهید بود و همچنین ممکن است در هنگام درخواست از شما خواسته شود که هزینه آزمون را بپردازید.

تحصیل-در-اسکاتلند-5

تحصیل در اسکاتلند به همراه بورسیه تحصیلی

برای اطلاع از انواع بورسیه‌های تحصیلی، اگر دانشگاه خود را انتخاب کرده‌اید، بهترین مکان برای جستجو در وب‌سایت دانشگاه مدنظر شما است. در غیر این صورت، می‌توانید در وب‌سایت Study UK به جستجوی بورسیه‌های تحصیلی بپردازید تا ببینید دانشگاه‌های مختلف چه پیشنهادی دارند. همچنین می‌توانید با دفتر شورای محلی بریتانیا تماس بگیرید تا بدانید که پیشنهاد تحصیل در انگلستان برای دانشجویان کشور شما چیست.

در اینجا لیستی از برخی از بزرگ‌ترین بورسیه‌های ارائه شده در مقیاس ملی فراهم گردیده است:

BRITISH CHEVENING SCHOLARSHIPS

بورسیه تحصیلی بریتیش چیونینگ، برنامه بورسیه جهانی دولت بریتانیا است که توسط اداره امور خارجه و مشترک‌المنافع (FCO) و سازمان‌های همکار تأمین می‌شود. این بورسیه حمایت مالی کامل را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان واجد شرایط در هر دانشگاه بریتانیا ارائه می‌دهد.

COMMONWEALTH SCHOLARSHIP AND FELLOWSHIP PLAN (CSFP)

برنامه بورسیه تحصیلی مشترک‌المنافع (CSFP) به شهروندان کشورهای مشترک‌المنافع اجازه می‌دهد در انگلستان تحصیل کنند. بسته به اینکه از کدام کشور مشترک‌المنافع هستید، بورسیه‌های CSFP شامل بورسیه‌های تحصیلی برای دکترا، کارشناسی ارشد، کارشناسی، آموزش از راه دور و بورسیه‌های تحصیلی و حرفه‌ای است.

ROYAL SOCIETY GRANTS

کمک‌های مالی انجمن سلطنتی

انجمن سلطنتی طیف وسیعی از کمک‌های مالی را برای کمک‌هزینه‌های تحقیقاتی علمی ارائه می‌دهد. این شامل بورسیه‌های تحصیلی فوق دکتری و شغلی، طرح‌های شغلی و کمک‌های مالی برای همکاری با صنعت است.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در اسکاتلند

هزینه‌های تحصیل در اسکاتلند

اسکاتلند از پوند استرلینگ (£) به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کند.

اگرچه تحصیل در اسکاتلند مطمئناً به‌خودی‌خود ارزان نیست، اما از بسیاری از مناطق دیگر بریتانیا و مطمئناً از لندن ارزان‌تر است. در واقع، ادینبورگ، گلاسکو و آب بدین اغلب جزو ارزان‌ترین شهرهای دانشجویی در بریتانیا هستند.

اگر اهل هر کشور دیگری به جز بریتانیا، اتحادیه اروپا و شمال ایرلند هستید، باید برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه بین‌المللی بپردازید. در سطح دوره، هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی از ۱۲۰۰۰ پوند در سال تا بیش از ۲۰۰۰۰ پوند برای MBA متغیر است. هزینه‌ها بسته به مؤسسه و حوزه موضوعی متفاوت است. ضمناً موضوعات آزمایشگاهی هزینه بیشتری نسبت به کلاس درس دارند. هزینه‌های تحصیل توسط هر مؤسسه تعیین می‌شود، بنابراین برای کسب اطلاعات با آنها تماس بگیرید.

هزینه ماهانه زندگی در اسکاتلند

شما می‌توانید از تخفیفات ویژه دانشجویی در بسیاری از مغازه‌ها و رستوران‌ها نهایت استفاده را ببرید. بسته به نوع زندگی شما، می‌توانید با حداقل ۷۰۰ یا ۸۰۰ پوند در ماه، از جمله محل اقامت، زندگی کنید.

صرف‌نظر از هزینه واقعی زندگی، اگر دانشجوی بین‌المللی هستید، باید ثابت کنید که ۱۰۱۵ پوند در ماه تا ۹ ماه هنگام درخواست ویزای تحصیلی درجه ۴ انگلستان دارید.

کار دانشجویی در اسکاتلند

زندگی دانشجویی در اسکاتلند می‌تواند گران باشد و شغل دانشجویی می‌تواند برای کسب تجربه کاری قبل از فارغ‌التحصیلی ارزشمند باشد. اینکه آیا و چه مقدار مجاز به کار هستید بستگی به این دارد که با چه ویزایی در انگلستان تحصیل می‌کنید:

اگر شهروند بریتانیا یا اتحادیه اروپا هستید، معمولاً محدودیت خاصی برای کار کردن شما وجود ندارد.

اگر در اسکاتلند به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی با ویزای Tier4  در حال تحصیل هستید، به طور معمول می‌توانید تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید، البته تا زمانی که از طریق یک توافق‌نامه کتبی استخدام شده باشید.

گزینه‌های مختلفی برای کار در زمانی که اینجا هستید وجود دارد، از کار پاره‌وقت با حقوق گرفته تا کارآموزی و تجربه کاری. دانشگاه شما می‌تواند به شما کمک کند تا فرصت مناسب را برای خود ردیابی کنید و همچنین به شما کمک کند برای هر مصاحبه شغلی آماده شوید.

برترین دانشگاه‌های اسکاتلند

برترین دانشگاه‌های اسکاتلند بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS 2023 شامل موارد زیر است:

UniversityRANKOverall Score
University of Edinburgh1589.5
University of Glasgow8164.6
University of St Andrews=9659.5
University of Aberdeen=22041.6
Heriot-Watt University=28136.3
University of Strathclyde=32533.1
University of Dundee35430.7
University of Stirling501-510_

ویزای همراه تحصیلی اسکاتلند

اگر می‌خواهید در اسکاتلند تحصیل کنید، ممکن است بخواهید خانواده را با خود بیاورید. برخی از دانشجویان اجازه دارند اعضای خانواده خود را به‌عنوان افراد تحت تکفل به بریتانیا بیاورند، اگر:

شما یک دانشجوی تحت حمایت دولت هستید که در حال تحصیل در یک برنامه تمام‌وقت بیش از ۶ ماه هستید. یا

شما یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستید که در یک برنامه تمام‌وقت ۹ماهه یا بیشتر تحصیل می‌کنید.

دانشجویان مقطع کارشناسی که تحت حمایت دولت نیستند یا در یک برنامه تا ۶ ماه تحصیل نمی‌کنند، نمی‌توانند افراد تحت تکفل خود را بیاورند.

شما می‌توانید موارد زیر را به‌عنوان افراد تحت تکفل خود به انگلستان بیاورید:

همسر شما

شریک مدنی شما

شریک مجرد شما (به شرطی که حداقل ۲ سال متوالی با هم زندگی کرده باشید).

فرزندان شما

فرزندان تحت تکفل باید یکی از موارد زیر باشند:

 • زیر ۱۸ سال؛ یا
 • از قبل مجوز زندگی در بریتانیا را به‌عنوان فرزند تحت تکفل خود داشته باشید.

سایر اعضای خانواده، مانند والدین یا خواهر و برادر شما، نمی‌توانند به‌عنوان افراد تحت تکفل شما به بریتانیا بیایند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا از جمله ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس که از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ وارد بریتانیا می‌شوند، باید برای ویزای دانشجویی جدید درخواست دهند. وب‌سایت دولت انگلستان مقدمه‌ای را برای دانشجویان اتحادیه اروپا در مورد سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز انگلستان ارائه می‌دهد. همچنین سؤالات متداول و صفحات مرجع مفیدی وجود دارد که توسط دانشگاه‌های بین‌المللی UK، Study UK و UKCISA ارائه شده است که همه به طور مرتب با آخرین اطلاعات برای دانشجویان اتحادیه اروپا به‌روز می‌شوند.

دانشجویان سایر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در اسکاتلند باید برای ویزا اقدام کنند.

دولت انگلستان ویزا و مهاجرت در اسکاتلند را مدیریت می‌کند و بهترین مکان برای بازدید از اطلاعات به‌روز در مورد شرایط ویزا و اطلاعات مربوط به درخواست ویزا است.

به چه نوع ویزایی نیاز دارم؟

نوع ویزای موردنیاز شما به نوع دوره تحصیلی، مدت زمانی که برای آن تحصیل می‌کنید و سن شما بستگی دارد.

دسته‌بندی‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بفهمید برای چه نوع ویزا باید درخواست دهید.

ویزای دانشجویی (سطح ۴ سابق)

این دسته اکثریت دانشجویان بین‌المللی را در برمی‌گیرد که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اسکاتلند هستند.

ویزای دانش‌آموزی کودک

اگر برای تحصیل در یک مدرسه مستقل به انگلستان می‌آیید، در سنین ۴ تا ۱۷ سالگی می‌توانید برای ویزای دانش‌آموزی کودک ردیف ۴ درخواست دهید.

ویزای فارغ‌التحصیلان (Graduate Route)

این یک ویزای کار پس از تحصیل است که به افرادی که دارای مدرک یا سایر مدارک مربوطه اعطا شده توسط یک مؤسسه آموزش عالی تأیید شده در بریتانیا هستند اجازه می‌دهد تا حداکثر ۲ سال یا ۳ سال برای دانشجویان دکترا کار کنند یا پس از تحصیل به دنبال کار باشند.

ویزای استارت‌آپ

اگر قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در انگلستان را دارید می‌توانید برای ویزای استارت‌آپ اقدام کنید. شما باید توسط یک نهاد مجاز تأیید شده باشید که یا یک مؤسسه آموزش عالی بریتانیا یا یک سازمان تجاری باسابقه حمایت از کارآفرینان بریتانیا است. با ویزای استارت‌آپ می‌توانید دو سال در انگلستان بمانید. پس از این مدت ممکن است بتوانید به ویزای کار عمومی (Tier2) تغییر دهید.

ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت

اگر در حال گذراندن دوره کوتاه‌مدت تحصیلی در انگلستان هستید، مانند یک دوره زبان انگلیسی، یک دوره آموزشی یا یک دوره تحقیقاتی کوتاه، می‌توانید برای ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت اقدام کنید. در ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت محدودیت‌هایی در توانایی شما برای کار (از جمله محل کار و تجربه کاری) یا انجام هر کاری وجود دارد.

ویزای بازدید استاندارد

اگر می‌خواهید تا ۳۰ روز در بریتانیا تحصیل کنید (تا زمانی که دلیل اصلی بازدید شما نباشد) و اگر می‌خواهید در یک برنامه تبادل یا بازدید آموزشی شرکت کنید، می‌توانید برای ویزای بازدیدکننده استاندارد درخواست دهید (اگر زیر ۱۸ سال هستید).

شما می‌توانید برای ویزای تحصیلی برای تحصیل در انگلستان درخواست دهید اگر ۱۶ سال یا بیشتر دارید و اگر:

 • یک اسپانسر دانشجویی دارای مجوز به شما یک جا در یک دوره پیشنهاد داده است.
 • پول کافی برای حمایت از خود و پرداخت هزینه دوره خود داشته باشید (بسته به شرایط شما متفاوت است).
 • می‌توانید انگلیسی صحبت کنید، بخوانید، بنویسید و بفهمید.

اگر ۱۶ یا ۱۷ساله هستید از والدین خود رضایت‌نامه داشته باشید – هنگام درخواست به مدرکی در این موردنیاز خواهید داشت.

اگر ۱۶ یا ۱۷ساله هستید و می‌خواهید در یک مدرسه مستقل در انگلستان تحصیل کنید، ممکن است در عوض واجد شرایط ویزای دانش‌آموزی کودک باشید.

چه زمانی درخواست بدهید؟

اینکه چه زمانی می‌توانید درخواست دهید بستگی به این دارد که آیا از داخل یا خارج از بریتانیا درخواست می‌دهید.

درخواست از خارج از بریتانیا

اولین زمانی که می‌توانید برای ویزا درخواست دهید ۶ ماه قبل از شروع دوره است. معمولاً در عرض ۳ هفته در مورد ویزای شما تصمیم‌گیری می‌شود.

درخواست از داخل بریتانیا

اولین زمانی که می‌توانید درخواست دهید ۳ ماه قبل از شروع دوره است.

شما باید قبل از انقضای ویزای فعلی خود درخواست دهید. دوره جدید شما باید ظرف ۲۸ روز پس از انقضای ویزای فعلی شما شروع شود. معمولاً ظرف ۸ هفته تصمیم‌گیری می‌شود.

تا چه زمانی می‌توانید با ویزای دانش‌آموزی یا دانشجویی در بریتانیا بمانید؟

مدت زمانی که می‌توانید بمانید بستگی به طول دوره شما و تحصیلاتی که قبلاً در انگلستان گذرانده‌اید دارد.

اگر ۱۸ سال یا بیشتر دارید و دوره شما در سطح مدرک دانشگاهی است، معمولاً می‌توانید تا ۵ سال در بریتانیا بمانید. اگر زیرسطح مدرک دانشگاهی باشد، معمولاً می‌توانید تا ۲ سال در بریتانیا بمانید.

درصورتی‌که بخواهید بیشتر بمانید، شما ممکن است بتوانید:

اگر واجد شرایط هستید، به‌عنوان‌مثال برای ادامه تحصیل در انگلستان، ویزای خود را تمدید کنید.

اگر از قبل در انگلستان هستید، از ویزای دیگری به ویزای دانشجویی تغییر دهید.

تغییر به ویزای فارغ‌التحصیلی برای اقامت حداقل ۲ سال در انگلستان پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره خود.

هزینه‌های درخواست ویزا:

۳۶۳ پوند برای درخواست ویزای دانشجویی از خارج از بریتانیا

۴۹۰ پوند برای تمدید یا تغییر ویزای دانشجویی از داخل بریتانیا

شما باید هزینه ویزا را برای هر فردی که به شما ملحق می‌شود پرداخت کنید.

هزینه اضافی مراقبت‌های بهداشتی

علاوه بر هزینه‌های درخواست ویزا، باید هزینه اضافی بهداشتی مهاجرت را نیز بپردازید. از ۲۷ اکتبر ۲۰۲۰ این مبلغ ۴۷۰ پوند برای هرسال ویزا است که برای آن درخواست می‌کنید. برای مثال ۱۴۱۰ پوند برای ویزای سه‌ساله.

تحصیل-در-اسکاتلند-6

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در اسکاتلند

اسکاتلند مرکز برتر فناوری‌های الکترونیکی است. این کشور چهارمین مرکز خدمات مالی بزرگ در اروپا است. اسکاتلند یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین صنایع انرژی اروپا و یک بخش علوم زیستی بسیار موفق، با طیف وسیعی از تخصص‌ها از جمله کشف دارو، تولید زیستی و علوم سلول‌های بنیادی دارد.

تعدادی از فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان به شرح زیر می‌باشد:

سرویس بهداشت ملی اسکاتلند (NHS)

سرویس بهداشت ملی اسکاتلند بزرگ‌ترین کارفرما در این کشور است که برای افراد در بیش از ۷۰ حرفه مختلف شغل فراهم می‌کند. این بدان معنی است که فرصت‌های هیجان‌انگیز زیادی در کشور برای افرادی که به دنبال کار در بخش مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی هستند وجود دارد.

تدریس و آموزش

معلمی یکی از پرارزش‌ترین حرفه‌های موجود است و اسکاتلند مکانی عالی برای شروع حرفه‌ای در تدریس است. در اسکاتلند، می‌توانید از رضایت شغلی در این کار لذت ببرید، درحالی‌که حقوق رقابتی، طرح بازنشستگی عالی، چشم‌انداز توسعه شغلی و حق تعطیلات را ارائه می‌دهد.

فن آوری

اشتغال در صنعت فناوری اسکاتلند دشوار نیست، زیرا شرکت‌ها، منابع و زیرساخت‌های مناسب همه در اسکاتلند موجود هستند. به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا شرکت‌های جهانی مانند CGI، Hewlett Packard و Outplay اسکاتلند را به‌عنوان خانه خود انتخاب کرده‌اند.

هرساله بیش از ۱۰۰۰۰ دانشجو در رشته‌های نرم‌افزاری و مرتبط با دیجیتال از دانشگاه‌های اسکاتلند فارغ‌التحصیل می‌شوند. علاوه بر این، اسکاتلند در حال حاضر بیش از ۱۶۱۰۰۰ نفر را در بیش از ۱۰۰۰۰ شرکت فناوری و مهندسی استخدام کرده است که بر تعهد به بخش فناوری تأکید دارد.

علوم

اگر به دنبال شغلی در زمینه علوم هستید، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید اسکاتلند خانه یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های علوم زیستی در اروپا است. تحقیقات پیش‌گام، در کنار بیمارستان‌ها، کلینیک‌های دارویی و سازمان‌های مشهور جهانی به این معنی است که در اسکاتلند، می‌توانید مفاهیم جدیدی را به زندگی و محصولاتی که زندگی را تغییر می‌دهند به بازار بیاورید.

نفت و گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر

دهه‌ها تجربه اسکاتلند در دریای شمال به این معنی است که این کشور به‌عنوان قطب جهانی صنعت نفت و گاز شناخته شده است. این کشور همچنین در منابع انرژی تجدیدپذیر پیش‌گام است. این ترکیب اسکاتلند را به مکانی ایده‌آل برای کار در بخش انرژی تبدیل می‌کند.

صنایع خلاق

فرصت‌های شگفت‌انگیز زیادی در صنایع خلاقانه در سراسر اسکاتلند وجود دارد. از تبلیغات، معماری و هنرهای نمایشی گرفته تا مد، موسیقی، عکاسی، فیلم و تلویزیون، اینها تنها گوشه‌ای از مشاغل مختلف هستند که می‌توانید در اسکاتلند در آنها شکوفا شوید.

در میان صنایع خلاق، صنعت بازی‌سازی پیش‌گام اسکاتلند است که با لندن، ونکوور و لس‌آنجلس رقابت می‌کند. در این کشور می‌توانید فرصت‌هایی در زمینه‌هایی مانند هنر، طراحی، صدا، مدیریت تولید، برنامه‌نویسی و بازاریابی پیدا کنید.

خدمات مالی

اسکاتلند به‌عنوان زادگاه یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های جهان، کشوری پیشرو در صنعت خدمات مالی است. علاوه بر تعداد زیادی از شرکت‌های مالی داخلی و اسکاتلندی مانند استاندارد لایف، مقر برخی از بزرگ‌ترین مؤسسات مالی جهان مانند HSBC و JP Morgan نیز هست.

کسب‌وکارهای اجتماعی (Social Entreprise)

اسکاتلند به طور کامل از اهمیت شرکت‌های اجتماعی در دنیای مدرن استقبال می‌کند که روشی پویا، اخلاقی و پایدارتر برای انجام کسب‌وکار ارائه می‌دهد. این کشور بسیاری از شرکت‌های اجتماعی موفق را در خود جای‌داده است؛ مانند شرکت‌هایی مثل Social Bite و The Big Issue که کارهای شگفت‌انگیزی انجام می‌دهند و 100٪ از سود خود را به اهداف شایسته اختصاص می‌دهند.

در حال حاضر بیش از ۵۶۰۰ شرکت اجتماعی در اسکاتلند وجود دارد که حدود ۸۱۰۰۰ شغل را فراهم می‌کند و با حدود ۳۰۰ شرکت جدید که هرسال تشکیل می‌شود، فرصت‌های زیادی در سراسر اسکاتلند وجود دارد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در اسکاتلند

چیزی به نام شهروندی اسکاتلند وجود ندارد. اسکاتلند بخشی از بریتانیا است و همه ساکنان اسکاتلند شهروند بریتانیا هستند.

در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰، آزادی رفت‌وآمد بین بریتانیا و اتحادیه اروپا (EU) پایان یافت. در نتیجه سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز خواهد بود.

اگر در طول آزمون تعداد زیادی امتیاز کسب کردید، می‌توانید ویزای ردیف ۱ را دریافت کنید. اغلب به فارغ‌التحصیلانی تعلق می‌گیرد که از مؤسسات آموزش عالی در اسکاتلند فارغ‌التحصیل شده‌اند. برای دریافت این ویزا، داشتن دعوت‌نامه از طرف کارفرما الزامی نیست.

نوع دیگری از ویزا برای کسانی در نظر گرفته شده است که دارای صلاحیت بالایی هستند و پیشنهاد کار در یک شرکت در کشور است. این موضوع محدودیت دارد، شما می‌توانید فقط در شرکتی کار کنید که پیشنهاد داده است.

اگر به مدت ۵ سال در بریتانیا زندگی کرده باشید و به مدت ۱۲ ماه از ILR در انگلستان برخوردار بوده‌اید می‌توانید برای تابعیت اسکاتلند درخواست دهید.

برای درخواست، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

ثابت کنید دقیقاً ۵ سال قبل از روزی که وزارت کشور درخواست شما را دریافت کند در بریتانیا بوده‌اید.

دانش خود را به زبان‌های انگلیسی، ولزی یا گالیک اسکاتلندی ثابت کنید.

آزمون زندگی در انگلستان را انجام دهید.

قصد ادامه زندگی در انگلستان را داشته باشید.

شخصیت خوبی داشته باشید.

سخن نهایی

اسکاتلند یک مکان عالی برای تحصیل است. این دانشگاه بیش از هر جای دیگری در جهان به‌ازای هر نفر جمعیت، دانشگاه‌های کلاس جهانی بیشتری دارد. برای تحصیل در اسکاتلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور می‌توانید به‌صورت رایگان با مشاوران ما تماس بگیرید.

منابع

 1. scotland.org
 2. gov.uk
 3. studyin-uk.com
 4. mastersportal.com
 5. educations.com
 6. study.eu
 7. studylink.com
 8. theschoolrun.com
 9. ucas.com
 10. immigration-residency.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به اسکاتلند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.