انتخاب صفحه
تحصیل-در-روسیه-5

تحصیل در روسیه

اگر به تحصیل در روسیه علاقه‌مند هستید، بهتر است ابتدا با این کشور بیشتر آشنا شوید. روسیه پهناورترین کشور در دنیا است. مسکو و سن‌پترزبورگ دو شهر بزرگ روسیه هستند. مسکو پایتخت کشور روسیه و محل دانشگاه دولتی مسکو، قدیمی‌ترین دانشگاه روسیه است که قدمت آن به 1755 بازمی‌گردد.

جمعیت روسیه 143،450،000 نفر است. گزیده آمار اقتصادی روسیه به این شرح هستند: GDP روسیه در سال 2021 معادل 1775.80 میلیارد دلار و نرخ رشد اقتصادی در ۳ماهه آخر سال 2021 معادل 5.02 درصد بوده است. در ضمن، شاخص شادمانی در روسیه 5.46 درصد است که از میانگین 5 کمی بالاتر است.

فهرست مطالب

مزایای تحصیل در روسیه

 • روسیه بر اساس گزارش مؤسسه آمار یونسکو، از نظر تعداد دانشجویان بین‌المللی در رتبه ششم جهان قرار دارد. سالانه در حدود 250،000 دانشجوی بین‌المللی وارد روسیه می‌شوند.
 • 741 دانشگاه در 82 منطقه کشور از کالینینگراد تا ولادی وستوک آماده پذیرایی از شما هستند. شما می‌توانید برای مدرک کارشناسی، متخصص یا کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش حرفه‌ای یا پیشرفت شغلی تحصیل کنید و همچنین زبان روسی را یاد بگیرید.
 • ثبت‌نام بدون آزمون برای دانشکده مقدماتی: اگر هنوز روسی صحبت نمی‌کنید، باید از دانشکده مقدماتی شروع کنید. شما زبان روسی را یاد خواهید گرفت و شروع به مطالعه موضوعات مربوط به رشته خود خواهید کرد. برای تحصیل در دانشکده مقدماتی نیازی به قبولی در هیچ امتحانی نیست.
 • تحصیل باکیفیت بالا با هزینه های مقرون به صرفه: هزینه تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی حدود 5 تا 7 برابر کمتر از اروپا یا ایالات متحده است. دانشگاه‌های روسیه مرتباً در بین 100 و 500 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی معتبر QS رتبه بندی می‌شوند و تعداد این دانشگاه‌ها هر سال در حال افزایش است.
 • اسکان در خوابگاه دانشگاه: دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی، محل اقامت ارائه می‌دهند. هزینه اقامت حدوداً بین 10 تا 80 دلار در ماه است.
 • فرصت‌های شغلی در حین تحصیل: از سال 2020، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به طور قانونی و بدون هیچ‌گونه مجوز خاصی در روسیه کار کنند.
 • حقوق خوب بعد از فارغ‌التحصیلی: آمار خدمات جستجوی شغل نشان می‌دهد که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های روسیه در طول پنج سال اول پس از فارغ‌التحصیلی، حقوق ماهانه 900 تا 2،000 دلار در روسیه دریافت می‌کنند.
 • مدارک تحصیلی در خارج از کشور روسیه به رسمیت شناخته می‌شوند. (ممکن است با توجه به شرایط متفاوت باشند.)

5 مرحله برای اپلای در دانشگاه روسیه

 • 1) انتخاب رشته و دانشگاه
 • 2) تأمین مالی و بورسیه تحصیلی
 • 3) مدارک لازم:
 • فرم کاملاً تکمیل شده ( این فرم توسط دانشگاه یا دفتر Rossotrudnichestvo صادر می‌گردد)؛
 • عکس جدید؛
 • درخواست اولیه که منطقه موردنظر تحصیلی و سطح تحصیلات شما را نشان می‌دهد. ارائه رسمی مدارک به دانشگاه پس از ورود شما به روسیه؛
 • کپی مدارک شامل جزئیات تحصیلات شما (دیپلم، ریز نمرات) همراه با ترجمه به روسی؛
 • کپی پاسپورت؛
 • فرم استاندارد پزشکی که نشان‌دهنده عدم وجود موارد منع تحصیل پزشکی در روسیه است، باتوجه‌به نتایج آزمایش HIV (یا گواهی پزشکی)؛

 • 4) آزمون های لازم برای پذیرش؛
 1. برای ثبت‌نام در یک دانشگاه روسیه در شرایط معمول، متقاضیان باید نتایج آزمون یکپارچه دولتی (EGE) را ارسال کنند. EGE آزمونی است که تمام فارغ‌التحصیلان دبیرستان در روسیه باید آن را بگذرانند. نتایج آن برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های روسیه پذیرفته می‌شود.
 2. به‌علاوه، دانشگاه‌ها آزمون‌های پذیرش را به‌صورت آزمون کتبی یا شفاهی در رشته مربوط به موضوع انتخابی انجام می‌دهند. تصمیمات ثبت‌نام بر اساس نتایج آنها گرفته می‌شود. برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی آزمون‌های پذیرش جداگانه برگزار می‌کنند.
 3. مسابقات دانشگاهی: هرساله ده‌ها مسابقه آکادمیک در سطوح مختلف در روسیه و خارج از کشور برگزار می‌شود. برندگان و سایر شرکت‌کنندگانی که در برخی از این رقابت‌ها رتبه بالایی دارند، می‌توانند بدون آزمون در دانشگاه‌های روسیه ثبت‌نام کنند.
 4. بسیاری از دانشگاه‌های روسیه آزمون‌هایی را به‌صورت انفرادی یا مشترک برگزار می‌کنند و متقاضیان بین‌المللی مستعد را بر اساس نتایج انتخاب می‌کنند.
 • 5) دعوت‌نامه دریافت کنید و برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.
 • متقاضیان باید علاوه بر مدرکی که هویت خود را اثبات می‌کند، ویزای دانشجویی نیز ارائه دهند. برای درخواست ویزای دانشجویی دعوت‌نامه لازم است.

دعوت‌نامه‌ها به روسیه توسط وزارت امور خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود. متقاضیانی که از طریق انتخاب رقابتی (سهمیه) جایگاه خود را در دانشگاهی در روسیه به دست آورده‌اند، دعوت‌نامه خود را به دستور وزارت امور خارجه روسیه دریافت می‌کنند. درصورتی‌که متقاضی جایگاه خود را در دانشگاه از طریق یک روش استاندارد کسب کرده باشد یا دانشجوی شهریه‌ای باشد، دعوت‌نامه توسط دانشگاه ارسال می‌شود.

تحصیل-در-روسیه-6

تحصیل در روسیه در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ١٨ سال)

آموزش پیش‌دبستانی در روسیه

کودکان روسی اغلب از 18 ماهگی در مهدکودک (детский сад، detsky sad) شرکت می‌کنند تا زمانی که مدرسه ابتدایی را در شش یا هفت سالگی شروع کنند. روسیه تقریباً 48،000 مهدکودک را در خود جای داده است که شامل مدارس محلی روسیه و بین‌المللی می‌شود.

آموزش ابتدایی در روسیه

مدرسه ابتدایی (начальная школа، nachalnaya shkola)  تحت نظارت وزارت آموزش روسیه است و برای همه کودکان در این کشور اجباری است. کودکان در روسیه دبستان را از سن شش یا هفت‌سالگی شروع می‌کنند و آن را برای چهار سال ادامه می‌دهند. در این مدت آنها خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرند و به ریاضیات پایه تسلط پیدا می‌کنند.

اغلب مدارس ابتدایی شروع به آموزش زبان خارجی به کودکان می‌کنند که معمولاً انگلیسی یا آلمانی است. دانش‌آموزان همچنین موسیقی، تربیت‌بدنی و موضوعی به نام «دنیای اطراف ما» را مطالعه می‌کنند. این شامل عناصر اساسی جغرافیا، تاریخ و مطالعات اجتماعی است.

سیستم آموزشی روسیه توسط دولت هماهنگ می‌شود و مدارس دولتی برای همه رایگان است. روسیه همچنین دارای مدارس خصوصی است که برخی از آنها مدارس بین‌المللی هستند که به کودکان از ملیت‌های مختلف خدمات ارائه می‌دهند. بااین‌حال، آنها اغلب شهریه‌های بالایی دریافت می‌کنند و لیست‌های انتظار طولانی دارند.

هزینه پیش‌دبستانی (یا مهدکودک)، تمام روز، خصوصی، ماهانه برای 1 کودک 24،609.02 روبل و دبستان بین‌المللی، سالانه برای 1 کودک 439،972.25 روبل تخمین زده می شود.

سه مرحله آموزش در روسیه

تحصیل در روسیه سه مرحله دارد: ابتدایی، عمومی اولیه و متوسطه. تحصیلات ابتدایی از 6-7 سالگی شروع می‌شود و چهار سال طول می‌کشد. پس از آن 5 سال آموزش عمومی پایه و 2 تا 3 سال آموزش متوسطه دنبال می‌شود. دانش‌آموزان می‌توانند یا در یک مدرسه عادی تحصیلات متوسطه را تکمیل کنند یا برای آن دوره در یک کالج آموزش حرفه‌ای شرکت کنند.

در پایان دوره متوسطه، همه دانش‌آموزان در صورت تمایل به ادامه تحصیلات عالی، باید آزمون یکپارچه دولتی (EGE) را بگذرانند.

سال تحصیلی در روسیه از اول سپتامبر شروع می‌شود که به‌عنوان روز دانش (День знаний، Den znaniy) شناخته می‌شود و در 25 مه به پایان می‌رسد. در روسیه، سال تحصیلی به چهار ترم (سه‌ماهه) تقسیم می‌شود که با تعطیلات یک یا دوهفته‌ای از هم جدا می‌شوند. مانند سایر کشورهای اروپایی، تعطیلات تابستانی در روسیه به مدت 3 ماه به طول می‌انجامد که شامل ژوئن، جولای و آگوست می‌شود.

دانش‌آموزان باید 11 سال درس بخوانند تا بتوانند وارد سیستم آموزش عالی شوند. دانش‌آموزان پس از پایان سال نهم تحصیلی، گواهینامه آموزش عمومی پایه را دریافت خواهند کرد. پس از اتمام دو سال دیگر، گواهینامه تحصیلات متوسطه کامل اعطا می‌شود. این گواهی مدرکی است که نشان می‌دهد دانش‌آموز واجد شرایط ادامه تحصیلات عالی خود است.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی

آموزش عالی در روسیه شامل 776 مؤسسه آموزش عالی در 82 منطقه در روسیه می باشد و از نظر ویژگی‌های ساختاری مشابه سیستم اروپای مرکزی است.

سه نوع مؤسسه آموزش عالی در روسیه وجود دارد:

 • دانشگاه‌ها که انواع دوره‌ها را در همه سطوح ارائه می‌دهند.
 • آکادمی‌ها که تأکید بیشتری بر مهارت‌های تحقیق و عملی دارند که معمولاً به حوزه‌های موضوعی خاصی مانند هنر، معماری یا علم اختصاص دارد.
 • مؤسسات که شعبه‌های مستقلی از دانشگاه‌ها یا آکادمی‌ها هستند و دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را ارائه می‌دهند.

سال تحصیلی در روسیه در دو ترم ارائه می‌شود. بدین‌صورت که اولی از سپتامبر تا ژانویه و دومی از فوریه تا ژوئن است و این برنامه برای تمامی دانشگاه‌ها اجباری است.

پس از اتمام تحصیلات متوسطه، دانشجویان می‌توانند مدرک کارشناسی یا تخصصی را دنبال کنند که هر دو واجد شرایط برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند. مدارک کارشناسی پس از 4 سال تحصیل تمام‌وقت در یک دانشگاه اعطا می گردد؛ ولی مدارک تخصصی پس از حداقل 5 سال تحصیل اعطا می‌شود و بیشتر بر آموزش عملی در رشته انتخابی دانشجو متمرکز است. برای دریافت هر دو مدرک دانشجویان باید با موفقیت از پایان‌نامه دفاع کنند و امتحانات را بگذرانند. این مدرک برای تمامی رشته‌ها به جز پزشکی که دوره اول آن 6 سال طول می کشد، ارائه می گردد.

تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک کارشناسی ارشد بعد از 2 سال تحصیل به‌علاوه یک سال برای تحقیق، که شامل تمرین و آمادگی برای دفاع از پایان‌نامه است، اعطا می‌شود.

تحصیل در روسیه در مقطع دکترا

دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند می‌توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. تحصیلات دکترا در روسیه به دو قسمت تقسیم می‌شود و 2 مدرک برای تأیید دانشجویان برای دکترا موردنیاز است. پس از اتمام موفقیت‌آمیز بخش اول تحصیلات تکمیلی، به دانشجویان مدرک کاندیدای علوم اعطا می‌شود. مدرک دکتری نهایی پس از 2 تا 4 سال تحصیل اضافی در تحصیلات تکمیلی به دست می‌آید.

تحصیل-در-روسیه-7

تحصیل در روسیه به همراه بورسیه تحصیلی

طبق آمار ارائه شده در سال 2019، دولت روسیه 15،000 بورسیه دولتی به دانشجویان بین‌المللی تخصیص داد که دانشجویان بین‌المللی باید برای دریافت این بورسیه یک امتحان به نام EGE را بگذرانند. بورسیه تحصیلی دولت روسیه شامل موارد زیراست:

 • عدم پرداخت شهریه در طول دوره تحصیلی شما؛
 • کمک‌هزینه برای زندگی؛
 • خوابگاه دانشجویی (در صورت وجود)؛

سه گزینه برای ثبت‌نام در دانشگاه‌هایی با بودجه دولتی وجود دارد. داوطلبان می‌توانند:

 • برنده یکی از مسابقات دانشگاهی شوند که در روسیه یا خارج از کشور برگزار می‌شود؛
 • قبول شدن در آزمون دولتی (EGE) یا امتحانات ورودی ؛
 • قبولی در انتخاب رقابتی برای بورسیه تحصیلی دولتی؛

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

واحد پول روسیه روبل است که حدوداً معادل 5،000 ريال می‌باشد. هزینه تخمینی خانواده چهارنفره بدون اجاره ماهانه 2,324.96 دلار (141,322.78 روبل) و برای یک نفر بدون اجاره 652.52 دلار (39663.33 روبل) تخمین زده می‌شود. به طور خلاصه، اجاره ماهیانه برای آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 32،009.35 روبل و آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز شهر 22،549.84 روبل است. هزینه زندگی در روسیه به طور متوسط 30.95 درصد بیشتر از ایران و اجاره در روسیه به طور متوسط 2.76 درصد کمتر از ایران است. سایر هزینه‌های اساسی یعنی برق، گرمایشی، سرمایشی و آب برای یک آپارتمان 85 متری به طور ماهیانه 7،926.65 روبل تخمین زده می‌شود.

هزینه تحصیلات برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به‌صورت زیر محاسبه می‌گردد:

 • کارشناسی در روسیه از 220،000 تا 240،000 روبل (3385 تا 3690 دلار آمریکا) در سال هزینه دارد.
 • مدرک متخصص از 220،000 تا 240،000 روبل (3385 تا 3690 دلار آمریکا) در سال هزینه داشته دارد.
 • کارشناسی ارشد از 240،000 تا 260،000 روبل (3746 تا 4058 دلار آمریکا) و حداکثر تا 450،000 روبل (8082 دلار آمریکا) در سال هزینه داشته دارد.
 • هزینه دوره تحصیلات تکمیلی می‌تواند از 72،000 روبل (1293 دلار آمریکا) تا 250،000 (4490 دلار آمریکا) در سال باشد.

در بعضی از دانشگاه‌ها برنامه‌های مقدماتی برای آموزش زبان، سنت‌ها و سبک زندگی روسی برای کمک به دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است. هزینه متوسط یک برنامه 120،000 روبل (2155 دلار آمریکا) است.

میانگین بودجه ماهانه برای یک دانشجوی بین‌المللی در روسیه از قبیل هزینه اسکان در محل اقامت دانشگاه و حمل‌ونقل حدود 300 تا 400 دلار است. همچنین در روسیه تخفیف‌های دانشجویی زیادی وجود دارد: در تئاترها و موزه‌ها، سینماها و کافه‌ها، مراکز خرید و حمل‌ونقل عمومی.

کار دانشجویی در روسیه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در زمان آزاد خود در دانشگاه کار کنند. اغلب اوقات دفاتر بین‌المللی دانشگاه‌ها کمک می‌کنند تا دانشجویان شغلی مانند کار قراردادی پیدا کنند. در این صورت نیازی به دریافت مجوز مربوطه از اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه نیست. در موارد دیگر مجوز لازم است. مجوزها فقط برای دانشجویان در دوره‌های تمام‌وقت در دانشگاه‌های معتبر دولتی صادر می‌شود. دانشجویان فقط می‌توانند بر اساس حرفه مشخص شده در مجوز، و در منطقه (شهر) که دانشگاه آنها واقع شده است، کار کنند. بااین‌حال، نباید فرض کنید که استخدام تمام وقت می‌تواند تمام هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد (به طور متوسط 300 تا 400 دلار در ماه).

از سال 2014، تنظیم مجوز کار برای دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر شده است. تعداد مدارک موردنیاز کاهش‌یافته است و مدت‌زمان بررسی اکنون کوتاه‌تر شده است (تا 10 روز کاری). این مجوز توسط دفتر منطقه‌ای اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود که در آن مدارک زیر باید ارائه شود:

 • درخواست؛
 • قرارداد استخدام؛
 • گذرنامه ؛
 • کارت مهاجرت؛
 • تأیید وضعیت پزشکی مانند عدم وجود بیماری‌های عفونی یا اعتیاد به مواد مخدر و HIV منفی؛
 • رسید هزینه پرداخت شده (3500 روبل در سال 2018 بوده است)؛
 • بیانیه‌ای از دانشگاه که تأیید می‌کند دانشجو در یک دوره پایه تمام‌وقت ثبت‌نام کرده است؛

ویزای همراه تحصیلی روسیه

شما با ویزای تحصیلی روسیه می‌توانید اعضای خاصی از خانواده را همراه خود بیاورید اما آن‌ها به دعوت‌نامه نیاز دارند یا باید در دعوت شما از GUVM قرار بگیرند و باید هزینه‌های استاندارد ویزای روسیه را پرداخت کنند.

دانشگاه‌های برتر در روسیه

UniversityQS Ranking 2022THE Ranking 2022ARWU Ranking 2021
Lomonosov Moscow State University (MSU)7815897
St Petersburg University242601301
Novosibirsk State University246801601
Tomsk State University272601901
Bauman Moscow State Technical University281801
Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT)290201501
Higher School of Economics (HSE)305301601
Peoples’ Friendship University of Russia317601
National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)319401701
Kazan Federal University347801

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی  روسیه

بیشتر دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در روسیه تحصیل کنند به پاسپورت و ویزا نیاز دارند. ویزای دانشجویی از طریق سفارت روسیه یا کنسولگری روسیه در کشور محل اقامت شما اخذ می‌شود.

در ابتدا ویزای دانشجویی به مدت 3 ماه صادر می‌شود. پس از سپری شدن این مدت شما باید برای تمدید ویزا به بخش محلی اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کنید. FMS یک ویزای مولتی یک‌ساله صادر می‌کند که به شما امکان می‌دهد در مدت اعتبار ویزا به روسیه وارد و از آن خارج شوید. زمانی که ویزای شما به پایان می‌رسد، باید برای یک سال دیگر درخواست تمدید دهید و هرسال این کار را تکرار کنید.

مدارک موردنیاز برای ویزای دانشجویی:

فرم درخواست؛

پاسپورت بین‌المللی (اصل) و کپی صفحه اول؛

دعوت‌نامه رسمی اصل (نامه پذیرش دانشگاه) برای ورود به روسیه؛

عکس‌های جدید؛

گواهی پزشکی شامل HIV منفی؛

برای متقاضیان زیر 18 سال، رضایت والدین برای سفر با تأیید دفتر اسناد رسمی؛

اگر متقاضی تمام شرایط درخواست را برآورده کرده باشد و در یک دانشگاه از طریق یک روش استاندارد جای بگیرد یا دانشجوی شهریه‌ای باشد، دعوت‌نامه توسط دانشگاه ارسال می‌شود. برای ارسال درخواست ویزا به اصل دعوت‌نامه نیاز دارید.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در روسیه

بهترین فرصت های شغلی در مسکو و سنت‌پترزبورگ وجود دارند. مشاغل زیادی برای انگلیسی زبانان در شهرهای بزرگ روسیه یافته می شوند که بیشتر آنها در شرکت های بزرگ چند‌ملیتی می باشند. تعدادی از بزرگ‌ترین کارفرمایان بین‌المللی در روسیه عبارت‌اند از:

 • Japan Tobacco International
 • Apple
 • EuroChem
 • Volkswagen
 • Philip Morris International
 • Toyota

بزرگ‌ترین کارفرمایان روسی عبارت‌اند از:

 • Russian Railways (transport)
 • Gazprom (oil and gas)
 • Russian Railways (transport)
 • Lukoil (oil and gas)
 • Sberbank of Russia (finance)
 • Russian Railways (transport)
 • PAO Rosseti (energy)

بخش هایی در مسکو که تقاضای بالاتری دارند عبارتند از:

 • IT
 • Business development
 • Finance
 • Human Resources
 • Medical and pharmaceutical
 • Sales professionals
 • Drivers
 • Engineers
 • Technical specialists

تحصیل-در-روسیه-8

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از اتمام تحصیل در روسیه

 پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه روسیه، اتباع خارجی نمی‌توانند در روسیه بمانند یا درصورتی‌که ویزای کار/مجوز کار را دریافت نکرده باشند، کار کنند. پس برای اقامت و کار کردن در روسیه شما به ویزای کار یا مجوز برای کار نیاز دارید.

فارغ‌التحصیلان مؤسسات معتبر روسیه می‌توانند پس از تحصیل به‌عنوان مقیم موقت در این کشور بمانند. اجازه اقامت موقت برای یک دوره سه‌ساله صادر می‌شود، اما باید هرسال مجدداً تأیید شود.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • چهار عکس پاسپورت
 • اثبات درآمد
 • گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلای متقاضی به بیماری واگیردار

برای اخذ تابعیت روسی اولین قدم اخذ اجازه اقامت دائم است. اجازه اقامت دائم روسیه را می‌توان پس از دو سال داشتن ویزای اقامت موقت دریافت کرد. مجوز اقامت دائم روسیه دارای یک دوره اعتبار پنج‌ساله است و بدون هیچ محدودیتی قابل تمدید است. بااین‌حال، درست مانند ویزای اقامت موقت، باید به‌صورت سالانه احراز هویت شود. شهروندان خارجی دارای ویزای اقامت دائم روسیه می‌توانند بدون درخواست ویزاهای دیگر کشور را ترک کنند. ضمنا دارندگان مجوز اقامت دائم می‌توانند بدون مجوز کار در روسیه کار کنند.

   تابعیت روسیه از طریق تابعیت طبیعی

  خارجی هایی که می‌خواهند تابعیت روسیه را دریافت کنند باید تشریفات زیر را در نظر بگیرند:

  ارائه اجازه اقامت دائم.
  با رعایت قانون اساسی روسیه موافقت کنید.
  ثابت کنید که حداقل 5 سال در روسیه زندگی کرده‌اید.
  اطلاعات مالی ارائه دهید و ثابت کنید که با این پول می توانید خانواده خود را تامین کنید.
  آشنایی اولیه با زبان روسی داشته باشید.
  انصراف از تابعیت مبدأ، مگر در مواردی که روسیه با دولت های خاصی قرارداد بسته است.

   

  سخن پایانی

  کشور روسیه مزایای زیادی برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی دشوار نیست و همین موضوع می تواند روسیه را به یک مقصد مناسب برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور تبدیل کند. روسیه دارای دانشگاه های معتبر زیادی است و هزینه دانشگاه و امکانات بورسیه تحصیلی مناسب است.

  منابع:

  1. theglobaleconomy.com
  2. numbeo.com
  3. studyinrussia.ru
  4. studyinrussia.com
  5. russia-study.com
  6. educations.com
  7. study.eu
  8. immigrationandmigration.com
  9. www.lawyersrussia.com

  فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به روسیه

  مطالب مرتبط

  ویزای توریستی اسپانیا

  ویزای توریستی اسپانیا

  اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

  صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

  اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

  قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

  ادامه مطلب
  ویزای توریستی سوئیس

  ویزای توریستی سوئیس

  سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
  بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

  ادامه مطلب

  گلدن ویزای پرتغال

  گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

  ادامه مطلب
  ویزای توریستی اسلواکی

  ویزای توریستی اسلواکی

  اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

  ادامه مطلب
  مهاجرت به آمریکا

  مهاجرت به آمریکا

  یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

  ادامه مطلب
  زندگی در آمریکا

  زندگی در آمریکا

  کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

  ادامه مطلب
  مشاوره رایگان ♥
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.