انتخاب صفحه
تحصیل-در-روسیه-5

سرمایه‌گذاری در روسیه

کشور روسیه، با جغرافیای وسیع خود، بیش از ۳۰ درصد از منابع طبیعی کل جهان را در اختیار خود قرار داده است. این کشور، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا و یازدهمین کشور بر اساس تولید ناخالص داخلی، در جهان است. در چند دهه اخیر همواره شاهد روابط سیاسی خوب بین ایران و کشور روسیه بوده‌ایم.

در روسیه نیز مانند سایر کشورهای جهان، قوانین مهاجرتی وجود دارد که رویه قانونی را برای شهروندان خارجی تعیین می‌کند. روسیه در مسیر پیوستن به کشورهایی است که برنامه‌هایی را برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در کشور خود ارائه کرده‌اند. برنامه موسوم به “ویزای طلایی” با هدف جذب سرمایه انسانی با کیفیت بالا، در حال اجراست. برای کسانی که خون روسی ندارند، سه راه برای دریافت شهروندی وجود دارد که برای هر یک از آنها باید اجازه اقامت موقت دریافت و چند سال صبر کرد. روسیه از شهروندان خارجی که کارآفرین، سرمایه‌گذار و کارمندان ماهر هستند، حمایت می‌کند.

زمانی که در نهایت واجد شرایط دریافت شهروندی روسیه شوید، پاسپورتی با امکان سفر بدون ویزا به ۱۰۵ کشور، از جمله تمام کشورهای اروپای شرقی غیر اتحادیه اروپا، مکزیک، شیلی، پاناما، کره جنوبی، مالزی و هنگ کنگ دریافت خواهید کرد.

در ادامه مطلب به مزایا و معایب و انواع روش‌های اخذ ویزای سرمایه‌گذاری و اقامت در کشور روسیه را بررسی خواهیم کرد.

شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در روسیه

برنامه‌ ویزای طلایی، در تعدادی از کشورهای جهان برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تقویت توسعه اقتصادی، در حال اجرا است. تعدادی از کشورها، سال‌هاست که این طرح را با موفقیت اجرا می‌کنند؛ روسیه نیز برنامه خود را برای متقاضیان اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، اعلام کرده است.

این اولین باری است که روسیه در ازای سرمایه‌گذاری، اقامت دائم و اخذ تابعیت را در بزرگ‌ترین کشور جهان ارائه می‌کند. متقاضیان می‌توانند با کار و اخذ اقامت در روسیه، حقوقی مشابه به شهروندان این کشور را به دست آورند. اگر صاحب کسب و کار خود هستید و به رشد قابل قبولی در زمینه کاری خود دست یافته‌اید، می‌توانید کار خود را به کشور پهناور روسیه منتقل کنید و در عرض سه سال شهروند این کشور شوید.

شما همچنین این امکان را دارید که با راه‌اندازی یک کسب و کار جدید، اقامت این کشور را پس از چند سال دریافت کنید.  معیارهای کارآفرینی در کشور روسیه ساده است: هر سال ۱۰ میلیون روبل درآمد مشمول مالیات به مدت سه سال در یک شرکت روسی ایجاد کنید که حداقل ۱۰ شغل ایجاد می‌کند. خوب است بدانید که این روش، یکی از کم‌ هزینه‌ترین روش‌ها برای اخذ ویزای طلایی در بین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود. برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری روسیه، گزینه‌های دیگری با هزینه‌های بالاتر نیز وجود دارد، از جمله سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات که حداقل نیاز به خرید ملک با ۳۰ میلیون روبل دارد.

 اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در روسیه

متقاضیان در اولین قدم باید اجازه اقامت موقت دریافت کنند و پس از سه سال می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. دانش زبان روسی نیز در این مرحله مورد نیاز خواهد بود. تا زمانی که سودآور باشید و به مدت سه سال مالیات بپردازید، حق دارید برای پاسپورت روسی درخواست دهید.

حتی اگر قصد اخذ تابعیت روسیه را نداشته باشید، مجوز اقامت مزایای قابل توجهی دارد که طبق روال تعیین شده توسط قانون، به یک شهروند خارجی حق اقامت قانونی و کار در فدراسیون روسیه را به مدت سه سال می‌دهد. مزایای اصلی مجوز اقامت عبارتند از:

 • حق اشتغال (فقط در منطقه‌ای که مجوز اقامت دریافت شده است).
 •  می‌توانید بیش از ۹۰ روز در خاک روسیه بمانید.
 • احتمال بالای دریافت تمدید مجوز اقامت و تابعیت روسیه، با توجه به شرایط اقامت
 • اخذ معاینه پزشکی رایگان و غیره.

متقاضی می‌تواند پس از سه سال، با حفظ یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، شهروندی کامل روسیه را بدون هیچ هزینه اضافی، برای خود و خانواده‌اش به دست آورد.  لازم به ذکر است که روسیه پایین‌ترین نرخ مالیاتی در اروپا را دارد.

متقاضی برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری باید اسناد زیر را ارائه دهد:

 • مدارک پزشکی برای اثبات وضعیت جسمی سالم و بیمه پزشکی
 • مدارک قانونی مبنی بر عدم سو پیشینه
 • مدارکی برای اثبات قانونی بودن وجوه مورد استفاده
 • ترجمه رسمی گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده‌ وی
 • اسناد مربوط به ازدواج متقاضی  (در صورت تأهل)
 • ترجمه رسمی شناسنامه

پروسه دریافت پاسپورت روسیه پس از اقامت دائم نهایتا ۱ سال به طول می‌انجامد.

استانداردهای سرمایه‌گذاری در روسیه

در سال‌های اخیر و در شرایط عادی، روسیه تحت شرایط اقتصادی مناسبی بوده و همواره انتخاب مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود به شمار می‌رفته است. البته همان‌طور که می‌دانید؛ با توجه به جنگ بین روسیه و اوکراین و تحریم‌هایی که کشور روسیه با آن روبه‌رو شده، اکنون سرمایه‌گذاری در روسیه، می‌تواند انتخابی پرریسک به نظر برسد.

کشور روسیه در سال ۲۰۲۲ در رتبه یازدهم، در رده‌بندی اقتصادهای بزرگ جهان ایستاده است. نرخ بیکاری نیز در این کشور آمار نسبتا خوبی دارد و در حدود ۴.۱ درصد است. اما نرخ مصادره اموال در این کشور نسبتا بالا است. بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ نرخ مصادره اموال ۵ بوده که نشان دهنده نرخ بالای مصادره اموال در این کشور است.

شاخص‌های اقتصادی تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری در روسیه

روسیه به‌عنوان پهناورترین کشور جهان که در همسایگی اروپا و آسیا قرار دارد، دارای منابع طبیعی بسیار وسیعی است که عمدتاً شامل نفت، گاز و انرژی می‌شود. اقتصاد روسیه، تا پیش از جنگ با اوکراین، ششمین اقتصاد بزرگ جهان بود.

نرخ مالیات بر سود سهام و درآمد معمولی، بسیار کمتر از کشورهایی مثل ایالات متحده یا اروپای غربی است که این مسئله انگیزه‌ای جدی برای سرمایه‌گذاران در روسیه است. کشور روسیه هنوز شرایط نسبتاً جذابی برای مالیات شخصی ارائه می‌کند؛ ۲۰ درصد مالیات بر شرکت، ۱۳ درصد مالیات بر درآمد شخصی و ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده.

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید ملک

یکی از راه‌های دریافت ویزای سرمایه‌گذاری روسیه، سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون روبل، معادل ۴۰۰ هزار دلار آمریکا، در املاک و مستغلات روسیه است. در بخش املاک و مستغلات لوکس، مسکو یکی از مقاصد پیشرو در اروپا برای جذب پروژه‌های املاک و مستغلات با کیفیت بالا بوده و قیمت املاک و مستغلات در پایتخت روسیه به طور پیوسته در حال افزایش است.

برای اینکه به‌عنوان یک فرد خارجی اجازه خرید ملک در این کشور را داشته باشید، باید ابتدا مجوز اقامت معتبر روسیه را اخذ کنید. طبق قانون روسیه، اشخاص خارجی نمی‌توانند صاحب املاک واقع در مناطق مرزی باشند.

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در روسیه، به طور معمول، دشوار و پیچیده نیست و در عین حال یکی از راه‌های مطمئن برای اخذ اقامت روسیه به‌شمار می‌رود. برای ثبت شرکت در روسیه، نیاز به ارائه رزومه کاری خاصی نیست و تنها داشتن یک بیزینس پلن و سرمایه‌ای در حدود ۲۰ هزار دلار کافی خواهد بود. لازم به ذکر است که این مبلغ با توجه به نوع شغل و وسعت شرکت ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

پس از ثبت شرکت در روسیه، شخص اقامت یک‌ساله‌ دریافت می‌کند که تا ۳ سال تمدید می‌شود. پس از گذشت ۳ سال از ثبت شرکت، امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد.  بعد از دریافت اقامت دائم نیز شخص می‌تواند برای دریافت پاسپورت روسیه درخواست بدهد. پروسه دریافت پاسپورت روسیه پس از اقامت دائم نهایتا ۱ سال به طول می‌انجامد.

اگر نمی‌خواهید خودتان یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، می‌توانید در یک تجارت بزرگتر سرمایه‌گذاری کنید. با ۱۰ میلیون روبل، می‌توانید صاحب ۱۰ درصد از یک تجارت سودآور باشید.

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق کارآفرینی

کارآفرینان خارجی، می‌توانند شرکت خود را در روسیه تأسیس و یا شعبه یکی از شرکت‌های خارجی را راه‌اندازی کنند. کارآفرین باید سالانه ۱۰ میلیون روبل درآمد مشمول مالیات به مدت سه سال داشته باشد و حداقل ۱۰ شغل ایجاد کند.

مدارکی مورد نیاز عبارتند از:

 • پاسپورت با ترجمه رسمی
 • کارت اقامت دائم یا موقت روسیه
 • پرداخت ۸۰۰ روبل به دولت روسیه.

متقاضی باید حتما دارای اقامت موقت روسیه باشد و اطلاعاتی در رابطه با نوع فعالیت و کسب کار خود ارائه کند. در برخی از مشاغل خاص، ارائه تاییدیه الزامی است. پس از ارائه بیزینس پلن،کارآفرین باید شرایط اقامتی و معیشتی خود را نیز مشخص کند. این روش یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای اخذ ویزای طلایی در بین کشورهای جهان است.

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه‌گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه با پرداخت ۷.۵۰۰.۰۰۰ روبل به صندوق ملی این کشور امکان‌پذیر است و پس از گذشت ۲ الی ۳ سال به‌شرط عدم فروش،  می‌توانید برای اخذ اقامت درخواست خود را ارائه دهید.

مزایای سرمایه‌گذاری در روسیه

 • رشد اقتصادی بسیار بالا
 • شرایط آسان و ساده برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری
 • حق مالکیت ۱۰۰ درصدی ملک برای اتباع خارجی
 • امکان افتتاح حساب بانکی
 • پروسه کوتاه‌تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برای اخذ اقامت و شهروندی کشور روسیه
 • امکان سرمایه‌گذاری با مبلغی کم‌تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • میزان نرخ مالیاتی نسبتا کم

معایب سرمایه‌گذاری در روسیه

 • عدم قوانین مناسب، برای حفاظت از سرمایه‌گذاران
 • پس از جنگ با اوکراین، تحریم‌های اقتصادی جدی شامل حال کشور روسیه شده است.

سخن نهایی

همان‌طور که گفتیم کشور پهناور روسیه که در نزدیکی ایران قرار دارد و در همسایگی آسیا و اروپا واقع شده است، بیش از ۳۰ درصد از منابع طبیعی کل جهان را در خود جای داده است. این کشور در طول سالیان گذشته همواره بین اقتصادهای برتر جهان بوده است. با این حال در پی جنگ روسیه و اوکراین، تحریم‌هایی بر علیه این کشور شکل گرفته که آینده‌ای نامعلوم را برای اقتصاد این کشور رقم زده است.

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به روسیه

مطالب مرتبط

اقامت سوئد با ثبت شرکت

اقامت سوئد با ثبت شرکت

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت در کشور سوئد، اقامت کاری از طریق ثبت شرکت در سوئد هنگامی که هنوز در ایران ساکن هستیم، است و افرادی که خواستار سرمایه گذاری در سومین کشور امن جهان هستند، می‌توانند از طریق ثبت شرکت، اقامت این کشور را به دست آورند، اما در کل می توان گفت...

ادامه مطلب
شغل حسابداری در سوئد

شغل حسابداری در سوئد

بعضی از مشاغل به دلیل ماهیت بین المللی که دارند، در اکثر کشورهای جهان به خصوص در کشورهایی که از رونق اقتصادی خوبی برخوردارند، بازار کار بسیار مناسبی دارند. یکی از این رشته ها رشته حسابداری است که از پرکاربرد ترین و پرمتقاضی ترین رشته ها در سراسر جهان است؛ به همین دلیل...

ادامه مطلب
محاسبه تمکن مالی سوئد

محاسبه تمکن مالی سوئد

نفر اصلی هر ماه 8600 کرون، همراه بزرگسال 3600 کرون در ماه، همراه زیر 18 سال 2500 کرون در ماه نرخ حدودی ارز رو میتوانید از سایت زیر چک کنید. Bonbast.com اطلاعات تکمیلی رو در سایت اداره مهاجرت سوئد ملاحضه بفرمایید. اطلاعات کامل در مورد محاسبه تمکن مالی در پکیج 0 تا 100...

ادامه مطلب
مزایای اقامت کاری سوئد

مزایای اقامت کاری سوئد

از مزایای اقامت کاری سوئد که شامل استخدام و ثبت شرکت می‌شود، رایگان شدن هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی برای خودتان و همسر و فرزندان شماست. شما به‌عنوان شهروند کشور سوئد قلمداد شده و ده شماره سوئدی دریافت خواهید کرد. [video width="720" height="720"...

ادامه مطلب
اقامت با مدرک وکالت در سوئد

اقامت با مدرک وکالت در سوئد

متاسفانه امکان انجام کار وکالت و یا مشاوره حقوقی در سوئد، به عنوان یک وکیل ایرانی وجود ندارد، اما تنها راه برای انجام کار وکالت و گرفتن اقامت کاری، ثبت شرکت در سوئد و کار بر روی پرونده‌های ایرانیان مقیم سوئد است؛ به این نحو که شما با شرکت‌های سوئدی قرارداد کاری بسته و...

ادامه مطلب
ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

ثبت شرکت در سوئد از طریق ترِید کردن در بورس

کشور سوئد از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی دارای رتبه هشتم جهان می‌باشد که با توجه به وضعیت اقتصادی قوی، شرایط زندگی و کیفیت بالای رفاه و سطح آموزشی ایده آل از جایگاه بسیار مطلوبی در جهان برخوردار است. لازم به ذکر است که اقتصاد قوی کشور سوئد بر اساس حضور و مشارکت مردمش...

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.