انتخاب صفحه
تحصیل-در-رومانی-3

تحصیل در رومانی

رومانی که در اروپای مرکزی قرار دارد، خانه بیش از ۱۹ میلیون نفر است. این کشور با ۵ کشور بلغارستان، اوکراین، مجارستان، صربستان و مولداوی مرز زمینی دارد. خط ساحلی آن در امتداد دریای سیاه قرار دارد و انتهای رودخانه دانوب، دومین رودخانه طولانی اروپا، به دلتای دانوب در رومانی ختم می‌شود. این کشور در سال ۱۸۵۹ با متحد کردن شاهزادگان دانوبی مولداوی و والاچیا تشکیل شد. از آن زمان، رومانی تاریخ پرتلاطمی را تجربه کرده است، اما از زمان انقلاب ۱۹۸۹ خود یک دموکراسی بوده است. این کشور از سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده؛ اما عضو شینگن نیست و به‌عنوان یک کشور درحال‌توسعه طبقه‌بندی می‌شود.

از نظر کیفیت زندگی، رومانی در رتبه ۴۸ کیفیت هوا در جهان توسط سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. شما همچنین در یکی از امن‌ترین کشورهای اروپا زندگی و تحصیل خواهید کرد که میزان جرم و جنایت در بین کمترین میزان در اروپا است.

رومانی از لئو رومانیایی (Lei) به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در رومانی

آموزش در رومانی از مؤسسات دولتی و خصوصی تشکیل شده و در سطوحی برای انسجام و تداوم آموزش سازماندهی شده است.

در حال حاضر حدود ۲۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در رومانی تحصیل می‌کنند.

در رومانی مؤسسات بیشتری نسبت به موارد ذکر شده در زیر وجود دارد:

۵۶ مؤسسه آموزش عالی معتبر (۴۹ مؤسسه آموزش عالی غیرنظامی در دانشگاه‌های دولتی و ۷ مؤسسه نظامی)

۲۶ مؤسسه آموزش عالی خصوصی معتبر

۶ مدرسه تحصیلات تکمیلی.

چرا در رومانی تحصیل کنیم؟

 1. شما مدرک دانشگاهی معتبری دارید که در سراسر اروپا و فراتر از آن شناخته شده است. آموزش عالی رومانیایی به دلیل میراث علمی غنی خود شناخته شده است. رومانی با ارائه امکانات پیشرفته، یک زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز و فرصت‌های تحقیقاتی مدرن، این امکان را به شما می‌دهد که از سنت دانشگاهی مشهور خود، به‌ویژه در زمینه‌های مهندسی، پزشکی و علوم نیز بهره‌مند شوید.
 2. تحصیل به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، رومانیایی یا مجارستانی. رومانی انتخاب گسترده‌ای از برنامه‌های دانشگاهی دارد. با تقریباً ۹۰ مؤسسه آموزش عالی معتبر دولتی و خصوصی، می‌توانید از بین برنامه‌های تحصیلی مختلف در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب کنید که همگی منجر به دریافت مدرک معتبر اتحادیه اروپا می‌شوند.
 3. شهریه‌ها و هزینه‌های زندگی پایین. رومانی با حفظ استانداردهای علمی بالا، پایین‌ترین شهریه و هزینه‌های زندگی را در اتحادیه اروپا دارد.
 4. یکی از سریع‌ترین اینترنت‌های جهان. رومانی در رتبه سوم جهان قرار دارد و دارای اتصال اینترنت فوق سریع است که می‌توانید برای مطالعه، ارتباط یا لذت بردن از موسیقی در یوتیوب از آن بهره‌مند شوید.
 5. فرصت‌های کاری و کیفیت زندگی. برای کار به‌عنوان دانشجو چندین احتمال وجود دارد: می‌توانید مستقیماً برای موقعیت‌های خالی که به‌صورت آنلاین منتشر شده‌اند، به‌صورت پاره‌وقت کار کنید، یا از طریق شرکت‌های استخدام پرسنل درخواست دهید. سازمان‌های غیردولتی دانشجویی که می‌توانند به شما در یافتن شغل مناسب برای برنامه‌های دانشجویی شما کمک کنند.

سیستم آموزش رومانی

از سال ۱۹۹۹، رومانی بخشی از فرایند بولونیا است که یک همکاری بین‌دولتی در مقیاس بزرگ است تا سیستم‌های آموزش عالی را در بین ۴۸ کشور اروپایی (از پرتغال تا قزاقستان و از نروژ تا مالتا) قابل‌مقایسه کند؛ بنابراین، سیستم آموزش عالی رومانی به شرح زیر است:

دوره اول، کارشناسی (لیسانس) – ۳ سال (یا ۴ سال برای برخی از برنامه‌ها، مانند مهندسی). حرفه‌های تحت نظارت اتحادیه اروپا می‌تواند شامل کارشناسی ۵ یا ۶ساله باشد مانند: مطالعات پزشکی، دارویی، دندانپزشکی، دامپزشکی یا معماری.

دوم، M.A (مدرک کارشناسی ارشد) – ۱-۲ سال، بسته به برنامه تحصیلی؛

سوم، دوره دکتری – ۳ سال.

سال تحصیلی در هفته اول اکتبر شروع می‌شود. ازآنجایی‌که مؤسسات آموزش عالی رومانیایی مستقل هستند، ممکن است در مورد برنامه تحصیلی تصمیم بگیرند. هرسال به دو ترم تقسیم می‌شود. هر ترم ۱۴ هفته طول می‌کشد. به‌عنوان دانشجو، تعطیلات تابستانی (معمولاً از جولای تا اواخر سپتامبر)، تعطیلات کریسمس، تعطیلات عید پاک (مرتبط با عید پاک ارتدکس) و تعطیلات کوتاه (معمولاً یک هفته) در پایان ترم خواهید داشت.

امتحانات (شفاهی یا کتبی) در پایان هر ترم برگزار می‌شود. یک دوره امتحان مجدد معمولاً قبل از شروع سال تحصیلی جدید برنامه‌ریزی می‌شود. در رومانی، سه دانشگاه چندفرهنگی و چندزبانه وجود دارد که آموزش عالی را برای اقلیت‌های ملی ارائه می‌دهند: دانشگاه Babes-Bolyai Cluj-Napoca دوره‌هایی را به زبان رومانیایی، مجارستانی و آلمانی ارائه می‌دهد. دانشگاه پزشکی و داروسازی Tirgu-Mureş و دانشگاه هنر Tirgu-Mureş، هر دو دوره‌هایی را به زبان رومانیایی و مجارستانی ارائه می‌دهند.

چگونه در دانشگاه‌های رومانی اپلای کنیم؟

مرحله ۱ – برنامه و دانشگاه خود را انتخاب کنید.

مرحله ۲ – با دانشگاه موردنظر تماس بگیرید و برای برنامه آموزش عالی موردنظر خود درخواست دهید.

دانشگاه از شما مدارک مختلفی می‌خواهد و از بین آنها باید فرم نامه پذیرش را پر کنید. مدارک را به دفتر پذیرش دانشگاه / دانشکده مربوطه ارسال کنید. به طور معمول، پس از ۱۵ روز، شما باید یک تصمیم اولیه در مورد پذیرش دریافت کنید. هر مؤسسه آموزش عالی پرونده درخواست پذیرش برای تحصیل در رومانی را به وزارت آموزش و تحقیقات علمی ارسال می‌کند (حداقل دوره پردازش درخواست ۳۰ روز حداکثر ۶۰ روز است). در صورت اخذ تصمیم مثبت از سوی وزارت، «نامه پذیرش» صادر و به مؤسسه آموزش عالی در نمایندگی دیپلماتیک ارسال می‌شود. اگر مؤسسه‌ای که برای آن درخواست داده‌اید، نتواند به درخواست شما پاسخ دهد، وزارت آموزش می‌تواند دانشگاه دیگری را باتوجه‌به مشخصات، ترجیحات و دردسترس‌بودن شما در حال حاضر پیشنهاد دهد.

مرحله ۳ – الزامات را برآورده کنید.

برای ویزای دانشجویی در کشور مبدأ خود در نمایندگی دیپلماتیک اقدام کنید. اثبات تمکن مالی (حداقل ۲۰۰۰ یورو در حساب بانکی شما، چک مسافرتی یا وجه نقد). نیازی به قبولی در آزمون زبان رومانیایی یا شرکت در سال مقدماتی ندارید. مدرک محل اقامت – در صورت نیاز، دانشگاه‌ها می‌توانند «Letter of Accommodation» صادر کنند که در آن قید شده باشد که شما محل اقامت را در محوطه دانشگاه رزرو کرده‌اید. بیمه درمانی – اگر زیر ۲۶ سال سن دارید، بیمه درمانی توسط دانشگاه پوشش داده می‌شود و مزایای کامل مراقبت‌های بهداشتی را در سیستم بیمه عمومی رومانی ارائه می‌دهد. اگر سن شما بیش از ۲۶ سال است، باید هزینه بیمه درمانی ماهانه (۴۹ Lei در ماه) بپردازید. توجه داشته باشید که باید نزدیک پزشک عمومی (پزشک خانواده) ثبت‌نام کنید که مشاوره‌های اولیه را ارائه می‌دهد و در صورت نیاز می‌تواند شما را به متخصصان ارجاع دهد.

مرحله ۴ – امور مالی خود را سازماندهی کنید.

از شهریه دانشگاه خود و همچنین هزینه‌های زندگی خود مطلع شوید (به بخش هزینه‌های زندگی و تحصیل در رومانی در این مقاله مراجعه کنید)، تا بتوانید از نظر مالی برای اقامت خود در رومانی برنامه‌ریزی کنید.

مرحله ۵ – محل اقامت پیدا کنید.

قبل از رسیدن به رومانی توصیه می‌کنیم محل اقامت خود را پیدا کنید. می‌توانید محوطه دانشگاه یا اسکان خصوصی را انتخاب کنید.

مرحله ۶ – وارد رومانی شوید و در آن زندگی کنید.

کنترل مرزی در فرودگاه‌ها بسیار سخت است: بررسی ویزا و سؤالات احتمالی در مورد درآمد و اقامت در رومانی. لطفاً تاریخ سال تحصیلی را نسبت به تاریخ ورود مجدداً بررسی کنید تا از بروز مشکل ناشی از دیر رسیدن جلوگیری شود. در صورت بروز چنین شرایطی، لازم است برای تمدید تاریخ ثبت‌نام، یک‌بار دیگر با مؤسسه آموزش عالی میزبان خود تماس بگیرید.

الزامات زبان

زبان رسمی کشور رومانی رومانیایی است. بسیار رایج است که دوره‌های دانشگاهی به بیش از یک زبان ارائه می‌شوند. محبوب‌ترین زبان‌های تحصیلی رومانیایی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجارستانی هستند.

آزمون‌پذیرش می‌تواند به زبان رومانیایی، به زبان اقلیت ملی یا به یک زبان بین‌المللی، سازماندهی شود. هنگام درخواست دوره آموزشی به زبان رومانیایی، شهروندان خارجی موظف به ارائه گواهی زبان رومانیایی هستند. در مورد انتقال دانشجو نیز همین شرط وجود دارد.

به‌منظور ترویج زبان و فرهنگ رومانیایی، ذی‌نفعان بورسیه‌های اعطایی توسط دولت رومانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فقط به زبان رومانیایی تحصیل می‌کنند. استثنا دارندگان بورسیه تحصیلی دکترا هستند که می‌توانند به زبان رومانیایی یا یک زبان خارجی که توسط دانشکده دکترا تعیین شده است، تحصیل کنند. برای داوطلبانی که به زبان رومانیایی صحبت نمی‌کنند، یک سال مقدماتی برای مطالعه زبان رومانیایی قبل از تحصیلات دانشگاهی اعطا می‌شود، به‌استثنای دارندگان بورسیه تحصیلی دکترا که فرم آموزش به زبان خارجی تعیین شده توسط دکترا را انتخاب کرده‌اند.

حتی اگر قادر به تحصیل به زبان انگلیسی هستید، باید تلاش کنید تاحدامکان رومانیایی را یاد بگیرید. علاوه بر انتخاب رومانیایی، فرصتی فوق‌العاده برای یادگیری چندین زبان دیگر برای شما فراهم می‌شود. برقراری ارتباط با افراد محلی و سایر دانشجویان بهترین راه برای تمرین است. این مهارتی است که در CV/رزومه شما عالی به نظر می‌رسد.

تحصیل در رومانی در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

ارکان اساسی سیستم آموزشی رومانی عبارت‌اند از:

 1. آموزش پیش‌دبستانی
 2. آموزش اجباری
 3. تحصیلات متوسطه
 4. آموزش حرفه‌ای
 5. آموزش دانشگاهی

آموزش پیش‌دبستانی (مهدکودک)

مهدکودک در رومانی برای کودکان ۳-۶ (یا ۷) سال است و اختیاری است. مهدکودک‌های دولتی رایگان هستند، درحالی‌که مهدکودک‌های خصوصی در رومانی کمی گران هستند.

آموزش ابتدایی

تحصیلات ابتدایی در رومانی ۴ سال به طول می‌انجامد و کودکان ۷ تا ۱۱ساله (۶ سال به درخواست والدین) در آن شرکت می‌کنند. ۴ سال اول فقط توسط یک معلم تدریس می‌شود، درحالی‌که معلمان اضافی برخی از موضوعات تخصصی مانند مطالعه کامپیوتر، زبان خارجی و غیره را تدریس می‌کنند.

آموزش متوسطه (Gymnazium)

دانش‌آموزان پس از ۴ سال تحصیلات ابتدایی به دبیرستان Gymnasium می‌روند که 4 سال طول می‌کشد. کودکان ۱۱ تا ۱۵ساله ممکن است برای این سطح تحصیلی شرکت کنند.

سیستم مدارس متوسطه

تحصیلات دبیرستانی در رومانی پایه‌های ۹ تا ۱۲ یا ۹ تا ۱۳ را پوشش می‌دهد. تحصیلات دبیرستان به مدت ۴ سال با ۲ سال اجباری یعنی کلاس ۹ و ۱۰ و ۲ کلاس غیراجباری یعنی ۱۱ و ۱۲ به طول می‌انجامد. در رومانی، مدارس متوسطه حرفه‌ای و مدارس متوسطه فنی نیز وجود دارد. مدارس متوسطه فنی بر آموزش فنی تأکید دارند، درحالی‌که مدارس متوسطه حرفه‌ای بر یک حرفه خاص تمرکز دارند.

این سطح تحصیلی اجباری نیست و ۴ سال طول می‌کشد. آموزش متوسطه عمومی در رومانی رایگان است.

تحصیل-در-رومانی-4

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی

تحصیلات کارشناسی با طول مدت بسته به تخصص:

۶ ترم (۳ سال) برای علوم، علوم‌انسانی، اجتماعی و اقتصادی، حقوق، علوم سیاسی، هنرهای زیبا و ورزش.

۸ ترم (۴ سال) برای علوم فنی، مهندسی، کشاورزی و جنگلداری؛

۱۲ ترم (شش سال) برای پزشکی عمومی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری.

در رومانی، پذیرش برای تمام برنامه‌های تحصیلی، از جمله پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی یا دامپزشکی برای دوره کارشناسی به دیپلم دبیرستان (دیپلم تحصیلات متوسطه) نیاز دارد.

در برخی موارد، ممکن است نیاز به قبولی در مصاحبه آنلاین داشته باشید. آزمون‌های ورودی بسیار نادر است، اکثر دانشجویان نامه پذیرش خود را برای تحصیل در رومانی بر اساس پرونده پذیرش دریافت می‌کنند.

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد

دوره‌های کارشناسی ارشد در رومانی را می‌توان به‌صورت تمام‌وقت، پاره‌وقت یا از طریق آموزش از راه دور مطالعه کرد.

اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد تا دو سال طول می‌کشد.

روش‌های تدریس شامل سخنرانی، سمینار، کلاس‌های آزمایشگاهی و ارائه پروژه می‌باشد. مدارک معمولاً شامل برخی از واحدهای اجباری و همچنین ماژول‌های اختیاری است.

ارزشیابی شامل کار درسی و امتحان خواهد بود که مربوط به حوزه موضوعی شماست. در صورت لزوم، دوره‌های امتحانی در فوریه یا در ماه مه / ژوئن برگزار می‌شود.

مانند سایر کشورها، دانشجویان کارشناسی ارشد ملزم به تهیه پایان‌نامه نهایی خواهند بود. این یک تحقیق اصلی خواهد بود، معمولاً در مورد موضوعی که شما انتخاب می‌کنید. پایان‌نامه کارشناسی ارشد رومانیایی معمولاً با استفاده از آزمون شفاهی ارزیابی می‌شود. شما کار خود را ارائه خواهید کرد و به سؤالات مربوط به یافته‌های خود پاسخ خواهید داد.

برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد رومانیایی به زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های اروپایی مانند فرانسوی، آلمانی یا مجارستانی ارائه می‌شوند. اگر قبلاً در یکی از این موارد مهارت دارید – و دوره شما مناسب است – ممکن است نیازی به شرکت در آزمون زبان نداشته باشید.

دوره‌هایی که به زبان رومانیایی تدریس می‌شوند به مهارت در آن زبان نیاز دارند. شما می‌توانید شواهدی از این موضوع را هنگام درخواست نشان دهید، یا با آموزش زبان مقدماتی، کارشناسی ارشد خود را تکمیل کنید.

تحصیل در رومانی در مقطع دکترا

دوره دکتری در رومانی معمولاً سه سال طول می‌کشد و شامل یک پروژه تحقیقاتی مستقل همراه با یک برنامه آکادمیک ساختاریافته است.

دو نوع اصلی مدرک دکترا در رومانی وجود دارد:

دکترای علمی به کشف دانش آکادمیک تأکید دارد. با وجود نام، آنها را می‌توان در رشته‌های هنر و علوم‌انسانی و همچنین علوم گرفت.

دکترای حرفه‌ای بر روی هنر و ورزش تمرکز می‌کنند و متقاضیان روی خلاقیت‌های هنری یا اجراهای ورزشی کار می‌کنند.

دانشجویان دکترا معمولاً تعدادی از ماژول‌های دانشگاهی مرتبط با رشته خود را در طول دوره می‌گذرانند که معمولاً همراه با استاد راهنما دکترا انتخاب می‌شوند. به‌عنوان بخشی از دکترا، ممکن است از شما خواسته شود که مقالات آکادمیک را در یک مجله مربوطه منتشر کنید.

پایان‌نامه دکترا یکی دیگر از بخش‌های مهم یک دکترای رومانیایی است که نیاز به تولید یک مقاله اصلی از تحقیقات دانشگاهی دارد.

معمولاً باید از پایان‌نامه خود به‌صورت عمومی دفاع کنید. این توسط سرپرست شما سازماندهی خواهد شد که کمیته مستقلی متشکل از خود و داوران داخل و خارج از دانشگاه شما تشکیل خواهد داد.

پس از بحث در مورد پایان‌نامه شما، کمیته در مورد استاندارد کار شما رأی می‌دهد و در صورت قبولی، عنوان دکتر به شما اعطا می‌شود.

تحصیل در رومانی به همراه بورسیه تحصیلی

اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که در رومانی تحصیل می‌کنید، گزینه‌های متعددی برای بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی دارید. دانشجویان اروپایی می‌توانند از برنامه Erasmus+ استفاده کنند یا می‌توانند بورسیه‌های تحصیلی اعطا شده توسط دولت رومانی را انتخاب کنند.

تعدادی بورسیه تحصیلی توسط دولت رومانی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در دسترس است. برای اینکه بدانید بر اساس کشور مبدأ شما چه فرصت‌هایی در دسترس است، این بخش را دنبال کنید:

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

اگر اهل یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که می‌توانید برای آنها درخواست دهید، مانند:

 1. بورسیه‌های تحصیلی که از طریق موافقت‌نامه‌های دوجانبه یا چندجانبه بین‌دولتی یا بین فرهنگی رومانی ایجاد می‌شود.
 2. بورسیه‌های ارائه شده توسط وزارت امور خارجه (MFA)؛
 3. بورسیه‌های ارائه شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش (ME) که برای نتایج تحصیلی خوب در حین تحصیل در رومانی اعطا می‌شود.
 4. بورسیه‌های ارائه شده توسط وزارت اقتصاد باهدف ارتقای اقدامات همکاری‌های اقتصادی و تجاری؛

سایر بورسیه‌های تحصیلی (گاه‌به‌گاه).

بورسیه دولتی. میزان و تعداد بورسیه‌های دولتی اعطا شده به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا با تصمیم دولت تعیین می‌شود. دانشگاه‌ها می‌توانند بر اساس اولویت‌ها و در راستای استقلال سازمانی خود، تصمیم بگیرند که به دانشجویان بین‌المللی کمک‌هزینه تحصیلی اعطا کنند. به ذی‌نفعان بالقوه باید توصیه شود که:

درصورتی‌که دانشجویان اعتبارات علمی سالانه لازم را کسب نکنند و قوانین رومانیایی یا قوانین ایجاد شده توسط دانشگاه‌ها را نقض کنند، بورسیه‌ها به حالت تعلیق درمی‌آیند.

بورسیه، هزینه‌های شخصی و رفت‌وآمد بین‌المللی را پوشش نمی‌دهد. پوشش اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی بر عهده دانشجویان می‌باشد.

 بورسیه‌های ارائه شده توسط دولت رومانی از طریق وزارت امور خارجه. ذی‌نفعان این بورسیه‌ها شهروندان خارجی از همه کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند، به‌استثنای افرادی که تحت این برنامه واجد شرایط نیستند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در رومانی

هزینه تحصیل دانشجویان در رومانی

شهریه دانشگاه در رومانی برای اکثر برنامه‌ها از ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال متفاوت است، بسته به دانشکده، کشور مبدأ دانشجویان بین‌المللی و حتی می‌تواند هرسال برای دانشجویان جدید تغییر کند.

دانشجویانی که نیاز به ویزا دارند باید قبل از درخواست ویزا برای سال اول و هرسال از سال دوم شهریه را در یک قسط پرداخت کنند.

به‌صورت حدودی برای برخی رشته‌ها هزینه تحصیل به شرح زیر است:

Field of Study Undergraduate, Post-graduate, Ph.D,
Master (Euro/year) Doctorate (Euro/year)
Romanian Language course  1980 – 2700  1980 – 2700
Technics, Agronomy,  2430 – 2700  2610 – 2900
Science, Mathematics and  Sports
Architecture  3150 – 3500  3330 – 3700
Social studies, Psychology,  Economy  1980 – 2200  2160 – 2400
Medicine, dentistry, pharmacy,  3200 – 5000  3800 – 7000
veterinary medicine etc.
Music and arts  3780 – 4200  3960 – 4400
Musical interpretation, Theatre  6750 – 7500   6930 – 7700
Film  8550 – 9500   8730 – 9700

هزینه زندگی دانشجویی در رومانی

هزینه زندگی دانشجویی در رومانی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی زیاد بالا نیست، اما مبلغ ماهانه می‌تواند بسته به سبک زندگی هر دانشجوی بین‌المللی متفاوت باشد. بااین‌وجود، با ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه، یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند راحت زندگی کند و از تحصیلات دانشگاهی مقرون‌به‌صرفه در رومانی لذت ببرد.

در زیر هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در رومانی آمده است:

خوابگاه دانشجویی: ۷۰ یورو در ماه / نفر (۳ تخت در اتاق)

آپارتمان خصوصی: ۱۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه،

غذا: ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو،

لباس: باید در نظر داشته باشید که حداقل به لباس‌های زمستانی و تابستانی نیاز دارید.

بیمه درمانی: ۱۰ یورو در ماه (دانشجویان ۲۶ساله یا کمتر پرداخت نمی‌کنند. در شهریه آنها لحاظ می‌شود).

اینترنت: ۱۵ یورو

رفت‌و‌آمد: ۴۰ یورو

تاکسی: تقریباً ۰٫۳۲ یورو در کیلومتر؛

ساندویچ: ۲ یورو؛

کار دانشجویی در رومانی

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در رومانی، تا زمانی که برای تحصیل در این کشور مجوز اقامت دارید، نیازی به مجوز کار ندارید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا مجاز به کار ۴ ساعت در روز بدون نیاز به درخواست مجوز هستند. اگر دوست دارید بیش از ۴ ساعت در روزکار کنید، باید برای مجوز کار اقدام کنید. دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس محدودیتی برای تعداد ساعات کاری ندارند، اگرچه توصیه نمی‌شود که در طول تحصیل به‌صورت تمام‌وقت کار کنید. در رومانی معمولاً برای دانشجویان مشاغل پاره‌وقت بسیار رایج است. رزومه و انگیزه نامه خود را ایجاد کنید و می‌توانید در پورتال‌های وب اختصاصی یا از طریق مرکز اطلاعات دانشگاه شروع به جستجو کنید.

برترین دانشگاه‌های رومانی

برترین دانشگاه‌های رومانی بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS 2023 شامل موارد زیر است:

University Rank
Babes-Bolyai University 1001-1200
University of Bucharest 1001-1200
Alexandru Ioan Cuza University 1201-1400
Lucian Blaga University of Sibiu 1201-1400
Stefan cel Mare University of Suceava 1201-1400
Technical University of Cluj-Napoca 1201-1400
The “Gheorghe Asachi” Technical University of Iasi 1201-1400
Transilvania University of Brasov 1201-1400
Universitatea de Vest din Timisoara / West University of Timisoara 1201-1400
University POLITEHNICA of Bucharest 1201-1400

ویزای همراه تحصیلی رومانی

شهروندان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا تنها در صورتی می‌توانند برای الحاق خانواده به سازمان خارجیان درخواست دهند که دارای مجوز اقامت دائم یا اجازه اقامت موقت با اعتبار یک سال یا بیشتر یا دارای کارت آبی اتحادیه اروپا باشند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی

انواع ویزاهای صادر شده توسط رومانی:

ویزای کوتاه‌مدت (ویزاهای نوع C) – اقامت مجاز که از طریق ویزای نوع C اعطا می‌شود قابل تمدید نیست و حداکثر اقامت مجاز ۹۰ روز در هر ۱۸۰ روز است.

ویزای طولانی‌مدت (ویزاهای نوع D) – اقامت مجاز که از طریق ویزای نوع D اعطا می‌شود را می‌توان با مجوز اقامت تمدید کرد. به‌منظور درخواست تمدید اقامت مجاز خود، فراتر از محدودیت حداکثر ۹۰ روزه، و دریافت مجوز اقامت، در طول ۳۰ روز اول از تاریخ ورود به رومانی، باید به دفتر منطقه‌ای بازرسی کل مهاجرت وزارت کشور رومانی مراجعه کنید.

متقاضیان باید درخواست خود را برای ویزای رومانی به‌صورت الکترونیکی و از طریق پورتال الکترونیکی e-VISA ارائه دهند.

پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه خود باید روند درخواست ویزا را شروع کنید. پردازش ویزا ممکن است تا دو ماه طول بکشد، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که زودتر برای نامه پذیرش خود اقدام کرده‌اید.

درخواست ویزای دانشجویی رومانی را می‌توان به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری رومانی به شما ارائه داد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی رومانی

سفارت در کشور مبدأ شما باید بتواند به شما در مورد درخواست کمک کند، بنابراین اگر در مورد هر بخشی از فرایند مطمئن نیستید، مستقیماً با آنها تماس بگیرید. آنها یک فرم درخواست را در اختیار شما قرار می‌دهند. در کنار این، شما به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

پاسپورت شما (اصل و یک کپی تأیید شده).

نامه پذیرش. می‌توانید مستقیماً از طریق دانشگاه برای این درخواست اقدام کنید یا از وزارت آموزش درخواست کنید.

مدرکی مبنی بر حمایت مالی، چه از طرف والدین شما یا از طریق وام دانشجویی یا سایر بودجه‌ها (نقد پذیرفته نمی‌شود).

مدرکی مبنی بر اینکه شما در طول مدت ویزا بیمه درمانی دریافت کرده‌اید.

شناسنامه شما (اصل و کپی تأیید شده).

مدرکی مبنی بر پرداخت حداقل شهریه سال اول (اصل و فتوکپی).

به‌محض دریافت نامه پذیرش باید مستقیماً به دانشگاه ارسال شود.

طول ویزا ۹۰ روز است، بنابراین درخواست برای اجازه اقامت ضروری است.

مجوزهای اقامت

همه دانشجویان بدون درنظرگرفتن شرایط ویزای خود باید برای مجوز اقامت موقت اقدام کنند. قبل از نقل‌مکان باید با وزارت امور داخلی منطقه‌ای که قصد دارید در آن زندگی کنید تماس بگیرید. این برای اطمینان از این است که شما می‌توانید مجوز اقامت موقت در آن منطقه را دریافت کنید. باید مطمئن شوید که ظرف ۳۰ روز از تاریخ انقضای ویزای خود برای اجازه اقامت خود اقدام کرده‌اید.

برای درخواست، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

پاسپورت شما (اصل و کپی)

اثبات محل اقامت مناسب

گواهی بیمه سلامت.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در رومانی

رومانی دارای اقتصادی است که عمدتاً مبتنی بر خدمات است و یک تولیدکننده و صادرکننده خالص ماشین‌آلات و انرژی الکتریکی است. این کشور یکی از سریع‌ترین اقتصادهای اروپا درحال‌رشد است، واقعیتی که در طول سال‌ها متخصصان خارجی را به خود جذب کرده است. به‌تدریج، رومانی به یک مقصد فناوری محبوب تبدیل شد که به طور مداوم در حال افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارج از کشور است.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می‌توانند حق اقامت موقت خود را برای تحصیل به مدت ۹ ماه پس از فارغ‌التحصیلی برای شروع کاریابی و استخدام یا افتتاح کسب‌وکار خود با ارائه مدارک تأییدکننده اتمام تحصیلات تمدید کنند. شما می‌توانید درخواست خود را به‌صورت آنلاین در پورتال بازرسی کل برای مهاجرت ارسال کنید.

تمدید اجازه اقامت باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای مجوز فعلی شما انجام شود. پس از ۹ ماه تمدید اضافی، باید بتوانید به مجوز اقامت دیگری تغییر وضعیت دهید.

اجازه اقامت برای کار

پس از امضای قرارداد کاری، می‌توانید برای این مجوز اقدام کنید.

شما باید مدارک زیر را تهیه کنید:

فرم درخواست

اصل و کپی پاسپورت معتبر شما

اصل و کپی مدرک اقامت در رومانی

قرارداد کار شما

بیانیه‌ای در مورد حقوق شما

گواهی پزشکی صادر شده توسط هر مؤسسه بهداشتی دولتی یا خصوصی مبنی بر عدم ابتلای شما به هیچ بیماری که تهدیدی برای سلامت عمومی باشد.

مدرکی که شما هزینه اجازه اقامت را پرداخت کرده‌اید.

ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد.

اجازه اقامت برای مقاصد کار برای مدت قرارداد کار به‌اضافه سه ماه دیگر صادر می‌شود. بااین‌حال، نمی‌تواند بیش از سه سال باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا

برای زندگی و کار در رومانی به‌عنوان یک کارگر باصلاحیت بالا، کارفرمای شما باید ابتدا از طرف شما مجوز کار برای کارگران باصلاحیت بالا دریافت کند.

شما باید مدرک دانشگاه یا کالج را از یک برنامه آموزشی که سه سال یا بیشتر طول کشیده است داشته باشید. از طرف دیگر، شما باید بتوانید صلاحیت خود را با نشان‌دادن تجربه حرفه‌ای مرتبط اثبات کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا به‌عنوان مجوز اقامت و کار عمل می‌کند و برای مدت قرارداد کاری شما به‌اضافه سه ماه و حداکثر برای مدت دو سال و سه ماه معتبر است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در رومانی

اجازه اقامت طولانی‌مدت

بعد از اینکه حداقل پنج سال با اجازه اقامت موقت در رومانی زندگی کردید، می‌توانید برای اجازه اقامت طولانی‌مدت رومانی درخواست دهید. در طول این پنج سال، نمی‌توانید بیش از شش ماه خارج از رومانی باشید.

این اجازه اقامت پنج سال اعتبار دارد.

برای دریافت اجازه اقامت طولانی‌مدت، ابتدا باید حق زندگی طولانی‌مدت در رومانی را از بازرسی کل برای مهاجرت در کشور خود درخواست کنید. اگر درخواست شما را تأیید کردند، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست

اصل و کپی پاسپورت معتبر

مدرک اقامت در رومانی، اصل و کپی

اثبات تمکن مالی کافی

گواهی بیمه سلامت اجتماعی در رومانی

گواهی مجوز پلیس صادر شده توسط مقامات رومانیایی

هرگونه مدارک وضعیت مدنی موردنیاز

ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد

تابعیت طبیعی

هنگامی که حداقل ۸ سال در رومانی به طور قانونی اقامت داشته باشید، واجد شرایط شهروندی رومانی خواهید بود. با به‌دست‌آوردن تابعیت در رومانی، شما مستحق تمام حقوق و وظایف مرتبط با قانون اساسی و قوانین رومانی هستید.

برای واجد شرایط بودن، باید شرایط زیر را داشته باشید:

برای هیچ جرمی محکوم نشده‌اید.

شما می‌توانید مهارت در زبان رومانیایی را نشان دهید.

شما در مورد قانون اساسی رومانی و سرود ملی اطلاعات دارید.

همچنین باید مدارک زیر را ارائه دهید:

اصل پاسپورت و همچنین کپی محضری

بیانیه‌ای که نشان‌دهنده اقامت قانونی در رومانی برای حداقل ۸ سال است.

سوگندنامه تأیید شده که نشان می‌دهد شما در حال حاضر از اقدامات انجام شده علیه نظم قانونی یا علیه امنیت ملی حمایت نمی‌کنید و هرگز چنین فعالیت‌هایی را انجام نداده‌اید.

اصل و کپی مدارک دال بر وضعیت مدنی

اصل و کپی گواهی شده سابقه کیفری در رومانی

کپی تأیید شده مدرک اقامت به یکی از اشکال زیر: قرارداد اجاره ثبت شده توسط اداره مالی یا اسناد مربوط به خرید ملک.

ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مهاجرت تحصیلی به رومانی پرداختیم. درباره نحوه اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی رومانی توضیح دادیم و به این نتیجه رسیدیم که کشور رومانی باتوجه‌به مزایایی که دارد می‌تواند برای تحصیل، زندگی و کار برای دانشجویان بین‌المللی مناسب باشد. اگر قصد تحصیل در رومانی را دارید با مشاوران ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. studyinromania.gov.ro
 2. studyinginromania.com
 3. heduguide.ro
 4. studylink.com
 5. romaniaeducation.info
 6. findamasters.com
 7. topuniversities.com
 8. findaphd.com
 9. immigrationandmigration.com
 10. euraxess.gov.ro

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به گرجستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.