انتخاب صفحه
تحصیل-در-پرتغال-1

تحصیل در پرتغال

پرتغال یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای افرادی است که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند. دانشگاه‌های پرتغال به‌شدت بر تحقیق متمرکز هستند و با مراکز تحقیقاتی مهم در سراسر جهان همکاری می‌کنند. در طول تحصیل، دانشجویان بین‌المللی فرصت‌های مختلفی برای گذراندن دوره‌های کارآموزی در شرکت‌های داخلی دارند. شما همچنین این شانس را دارید که زبان پرتغالی را بیاموزید، زبانی بین‌المللی که بیش از ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آن صحبت می‌کنند. این می‌تواند یک نکته مثبت در رزومه شما باشد و در آینده شغلی به شما کمک کند.

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر پرتغال لیسبون است. لیسبون و دومین شهر بزرگ پورتو هر دو به‌عنوان شهرهای کلیدی جهانی توسط گروه تحقیقاتی جهانی‌شدن و شهرهای جهان شناخته می‌شوند.

واحد پول پرتغال یورو است و این کشور عضو اتحادیه اروپا می‌باشد.

جمعیت پرتقال حدود ۱۰٫۴ میلیون نفر است و این کشور با میانگین سالانه ۱۳ میلیون گردشگر خارجی در میان ۲۰ کشور پربازدید جهان قرار دارد.

فهرست مطالب

 شرایط عمومی تحصیل در پرتغال

پرتغال یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی است. سیستم آموزش عالی در پرتغال بین مؤسسات دولتی و خصوصی، دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌ها تقسیم می‌شود و تمرکز کلی بر نظریه و تحقیق است.

پرتغال در مجموع دارای ۴۷ دانشگاه، ۷۴ پلی‌تکنیک و ۶ آکادمی پلیس یا نظامی است.

برای اپلای، دوره‌های تحصیلی در پرتغال را باتوجه‌به سطح تحصیلات خود جستجو کنید و به زبان تحصیلی خود توجه کنید. برخی از دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر از دانشجویان می‌خواهند که کمی زبان پرتغالی بدانند.

برای دانشجوی مقطع کارشناسی درخواست آنلاین در وب‌سایت رسمی پرتغال اختصاص‌داده‌شده است. شما می‌توانید حداکثر شش دانشگاه/پلی‌تکنیک و دوره تحصیلی را که می‌خواهید برای آنها درخواست دهید، به ترتیب اولویت انتخاب کنید.

برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق وب‌سایت دانشگاه‌های انتخابی خود اقدام کنید. در صورت درخواست مؤسسه موردنظر، ممکن است نیاز به ترجمه مدارک خود داشته باشید

نکاتی در مورد آزمون ورودی دانشگاه‌های پرتغال

سیستم پذیرش در پرتغال شامل آزمون‌های ورودی است که بسته به کشوری که از آن می‌آیید، می‌توانید جداگانه شرکت کنید.

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید یا اخیراً در پرتغال زندگی کرده‌اید، می‌توانید در زمان برنامه‌ریزی امتحان ملی در آزمون شرکت کنید.

دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می‌آیند به‌عنوان “دانشجویان بین‌المللی” در نظر گرفته می‌شوند و می‌توانند امتحانات را به‌صورت محلی در سفارت پرتغال در کشور خود انجام دهند.

الزامات زبان برای درخواست به دانشگاه‌های پرتغال

معمولاً این آزمون‌های انگلیسی برای پذیرش پذیرفته می‌شوند:

آیلتس آکادمیک

تافل iBT

C1 Advanced یا C2 Proficiency

آکادمیک PTE

باید با مؤسسه آموزش عالی چک کنید تا ببینید کدام آزمون انگلیسی قابل‌قبول است و حداقل نمره لازم چقدر می‌باشد. در سایر دانشگاه‌ها و پلی‌تکنیک‌ها که کلاس‌ها به زبان پرتغالی برگزار می‌شود، ممکن است لازم باشد مهارت‌های زبان پرتغالی خود را ثابت کنید.

مدارک موردنیاز برای درخواست دانشگاه

فرم درخواست تکمیل شده

مدرکی مبنی بر قبولی در آزمون ورودی (بیشتر در هنگام درخواست برای مدرک کارشناسی)

یک گواهی مبنی بر اتمام دوره دبیرستان/کارشناسی

ریز نمرات سوابق تحصیلی

انگیزه نامه

گواهی پرداخت هزینه درخواست (۵۰ یورو)

نمونه کارها (فقط برای برخی از مقاطع تحصیلی لازم است)

توصیه‌نامه‌ها

به‌خاطر داشته باشید که مدارک مربوط به تحصیلات قبلی شما باید به‌صورت اصل و ترجمه انگلیسی ارائه شود.

 

مهلت درخواست دانشگاه در پرتغال

معمولاً سه مهلت درخواست برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور در پرتغال را دارند وجود دارد و دوره‌های دانشگاهی در پاییز یا بهار شروع می‌شود. درحالی‌که همیشه باید با دانشگاهی که برای آن درخواست می‌دهید چک کنید، برخی از مهلت‌های عمومی عبارت‌اند از:

اولین مهلت درخواست: آوریل – مه

مهلت درخواست دوم: ژوئن – ژوئیه

مهلت درخواست سوم: آگوست – سپتامبر

به یاد داشته باشید که این مهلت‌ها بین مؤسسات متفاوت است و دوره‌های تحصیلی مختلف در همان دانشگاه ممکن است مهلت‌های متفاوتی داشته باشند. یکی دو ماه بعد از مهلت درخواست پاسخ رسمی از دانشگاه را دریافت خواهید کرد.

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش

تحصیل در پرتغال شامل چند مرحله اضافی پس از فرایند درخواست است:

بیمه درمانی خود را تهیه کنید.

اگر از خارج از اتحادیه اروپا می‌آیید برای ویزای دانشجویی پرتغال اقدام کنید.

پس از ورود به پرتغال، باید برای اجازه اقامت در شورای شهر محلی درخواست دهید.

دانشجویان باید پس از ورود به پرتغال قبل از شروع کلاس‌های خود به طور رسمی در دانشگاه ثبت‌نام کنند.

رشته‌های تحصیلی محبوب در پرتغال

رشته‌های تحصیلی زیادی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند دوره‌های حرفه‌ای را در پرتغال انتخاب کنند. در اینجا فقط چند مورد از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای انتخاب ارائه شده است:

 • تحصیل پزشکی در پرتغال
 • تحصیل در رشته مالی در پرتغال
 • تحصیل در رشته معماری در پرتغال
 • تحصیل در رشته پرستاری در پرتغال
 • تحصیل در رشته مهندسی در پرتغال
 • تحصیل در رشته هنرهای آشپزی در پرتغال

تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یکی از دلایل جذب دانشجویان بین‌المللی به پرتغال است. چندین برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های انگلیسی پرتغال وجود دارد. محبوب‌ترین دوره‌ها برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان پرتغال عبارت‌اند از:

 • تحصیل در رشته مهندسی عمومی
 • تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در پرتغال به زبان انگلیسی
 • تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در پرتغال به زبان انگلیسی
 • تحصیل پرستاری در پرتغال به زبان انگلیسی
 • تحصیل در رشته مالی در پرتغال به زبان انگلیسی
 • تحصیل پزشکی در پرتغال به زبان انگلیسی

 

تحصیل در پرتغال بدون آیلتس

IELTS (سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی) یکی از الزامات ضروری در سراسر جهان به‌عنوان اثبات توانایی‌های زبان است. برای بسیاری، گرفتن نمره‌های موردنیاز در آیلتس برای پذیرش دانشگاه آنها چالش‌برانگیز است. اگر شما هم جزو آنها هستید، می‌توانید دانشگاه پرتغال بدون آیلتس را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید. بسیاری از کالج‌ها در پرتغال به شرطی که تحصیلات قبلی دانشجو به زبان انگلیسی انجام شده باشد، آیلتس درخواست نمی‌کنند.

 

تحصیل در پرتغال در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی پرتغال از سطوح آموزشی زیر تشکیل شده است:

آموزش پیش‌دبستانی

آموزش پایه

آموزش متوسطه

آموزش عالی

 

آموزش پیش‌دبستانی

کودکان ۳ تا ۵ساله در پرتغال در مدارس پیش‌دبستانی تحصیل می‌کنند. آموزش پیش‌دبستانی توسط مهدکودک‌های دولتی، خصوصی و تعاونی ارائه می‌شود. این سطح تحصیلی اجباری نیست.

آموزش اجباری

تحصیل در پرتغال تا سن ۱۸ سالگی رایگان و اجباری است.

آموزش پایه

در پرتغال، تحصیلات پایه اجباری است و رایگان است. دوره آموزشی پایه ۹ سال طول می‌کشد و به ۳ دوره تقسیم می‌شود:

دوره اول (سیکل اول): این دوره ۴ سال به طول می‌انجامد و یک معلم وظیفه آموزش دانش‌آموزان را بر عهده دارد.

دوره دوم (سیکل دوم): این دوره ۲ سال به طول می‌انجامد و معلمان مختلف مسئولیت تدریس طیف گسترده‌ای از دروس را بر عهده دارند.

دوره سوم (سیکل سوم): این سیکل به مدت ۳ سال به طول می‌انجامد و یک معلم وظیفه تدریس دروس موردنظر را بر عهده دارد. این چرخه شامل مطالعات حرفه‌ای نیز می‌شود. در پایان این چرخه، یک دیپلم/گواهینامه اعطا می‌شود.

 

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

هم دانشگاه‌ها و هم پلی‌تکنیک‌ها مدرک کارشناسی را در پرتغال ارائه می‌دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال، دانشجویان بین‌المللی نیاز به ارائه ریز نمرات تحصیلات متوسطه دارند و همچنین باید یک آزمون ورودی را نیز بگذرانند. شما می‌توانید مدرک خود را در ۶ تا ۸ ترم یا ۳ تا ۴ سال تحصیل دریافت کنید. حتی می‌توانید مدرک کارشناسی را در پرتغال به زبان انگلیسی بگذرانید.

 

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال، متقاضیان باید مدرک کارشناسی یا مدرک معادل آن را داشته باشند. شما همچنین می‌توانید استادان انگلیسی را در پرتغال بیابید. برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید ۳ تا ۴ ترم یا ۱ تا ۲ سال تحصیل کنید. بااین‌حال، برخی از برنامه‌های حرفه‌ای‌تر مانند پزشکی یا حقوق می‌توانند دوره طولانی‌تری از تحصیل را نیاز داشته باشند.

 

تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا

دوره دکترا در پرتغال را می‌توان در دانشگاه‌ها و مؤسسات دانشگاهی تحصیل کرد. اینها مدارک تحقیقاتی مستقل هستند که توسط دانشگاهیان متخصص در زمینه‌های خود تحت نظارت قرار می‌گیرند. دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع دکترا هستند، موظف‌اند در پایان دوره تحصیلی خود از پایان‌نامه خود به‌صورت عمومی دفاع کنند. دکترا در دانشگاه‌های پرتغال می‌تواند تا ۳ سال مطالعه و تحقیق به طول انجامد.

تحصیل-در-پرتغال-2

تحصیل در پرتغال به همراه بورسیه تحصیلی

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در پرتغال با بورسیه‌های تحصیلی به طور کامل یا جزئی تحصیل کنند. بورسیه تحصیلی می‌تواند به دانشجویان بین‌المللی بر اساس نیازها و نتایج تحصیلی آنها ارائه شود.

دولت، دانشگاه‌ها و سایر نهادهای ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی در پرتغال برای دانشجویان بین‌المللی کمک‌هزینه ارائه می‌کنند. وام‌های تحصیلی، کمک‌های مالی و بورسیه‌ها برخی از روش‌های ترجیحی برای دانشجویان بین‌المللی برای تأمین هزینه تحصیل خود در پرتغال هستند.

بورسیه‌های ارائه شده توسط دولت عمدتاً از طریق اداره کل آموزش عالی (DGES) تأمین می‌شود. بورسیه‌های ارائه شده به دانشجویان بین‌المللی توسط مؤسسه پرتغالی توسعه Apoioao تأمین می‌شود.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی

بورسیه‌های دولتی

دولت پرتغال برای تحصیل در حوزه آموزش بورسیه تحصیلی ۱ماهه ارائه می‌دهد.

Instituto Camoes بورسیه‌های تحصیلی در زمینه زبان و فرهنگ پرتغالی ارائه می‌دهد. این بورسیه ۱۲ماهه است

همچنین، بورسیه تحصیلی ۸ماهه به دانشجویانی که در دانشگاه‌های بین‌المللی پرتغالی تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود. کمک‌هزینه ماهانه ۴۵۰ یورو، با مبلغ اضافی ۳۷۵ یورو در ماه اول داده می‌شود. سن داوطلبان باید زیر ۴۵ سال باشد و باید توسط دانشگاه پذیرفته شود.

بورسیه تحصیلی مؤسسات آموزش عالی

مؤسسات آموزش عالی انفرادی بر اساس شایستگی یا نیاز مالی، بورسیه تحصیلی و حمایت از دانشجویان را ارائه می‌دهند. دانشجویان اتحادیه اروپا واجد شرایط حمایت هستند. دانشجویان بین‌المللی باید با مؤسسه تماس بگیرند تا از واجد شرایط بودن خود برای حمایت مطلع شوند.

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا

هزینه تحصیل در پرتغال

دانشگاه‌های پرتغال از جمله دانشگاه‌های مقرون‌به‌صرفه در سراسر اروپا هستند. دانشگاه‌های دولتی پرتغال در بیشتر موارد مقرون‌به‌صرفه‌تر از دانشگاه‌های خصوصی هستند. دانشگاه‌های دولتی پرتغال می‌توانند برای مدرک کارشناسی ارشد سالانه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو هزینه داشته باشند، درحالی‌که در Ph.D. دوره‌ها حدود 3500 تا ۴۰۰۰ یورو در سال خواهند بود. هزینه‌های تحصیل برای دوره‌های تحصیلی پرتغال در دانشگاه‌های خصوصی بسته به دانشگاه، دوره و محل انتخابی شما متفاوت است.

برآورد هزینه‌های زندگی در پرتغال:

هزینه‌های اقامت:

هزینه‌های اقامت بسته به موقعیت مکانی – در مرکز یا حومه، و شهر متفاوت است (به‌عنوان‌مثال: لیسبون شهری پرهزینه برای زندگی نسبت به سایر شهرهای پرتغال است). به‌طورکلی، می‌توانید انتظار داشته باشید که بین ۱۵۰ یورو و ۳۵۰ یورو پرداخت کنید.

هزینه رفت‌وآمد:

مترو: ۱٫۲۰ یورو و ۵ یورو در روز

اتوبوس: ۰٫۹۵ یورو (برای رزرو بلیت از قبل)

سایر هزینه‌های زندگی:

یک بطری آب (۱٫۵ لیتر): 0.54 یورو

نان: 1.13 یورو

ناهار: ۵٫۰۰ یورو

وعده غذایی (غذاخوری دانشگاه): ۲٫۵۰ یورو

وعده غذایی خارج از محوطه دانشگاه: ۵ تا ۱۵ یورو

سینما: 7 یورو (بعد از امتیاز دانشجویی)

 

کار دانشجویی در پرتغال

تمامی شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا مجاز به کار در پرتغال در حین تحصیل هستند. دانشجویان خارج از منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند تا ۲۰ ساعت نیمه‌وقت در هفته یا تمام‌وقت در طول تعطیلات کار کنند.

 

برترین دانشگاه‌های پرتغال

در اینجا چند دانشگاه برتر پرتغال وجود دارد که باید برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید:

Universidade Nova de Lisboa

Instituto Superior Tecnico

Catholic University of Portugal

University of Lisbon

University of Porto

Católica Lisbon School of Business and Economics

 

دانشگاه‌های پرتغال که در رنکینگ ۲۰۲۳ QS قرار دارند:

 Rank University Overall Score
۲۷۴ University of Porto ۳۷٫۱
=335 University of Lisbon ۳۱٫۹
=369 Universidade Nova de Lisboa ۲۹٫۹

 

 

ویزای همراه تحصیلی پرتغال

اگر با ویزای دانشجویی در پرتغال هستید، می‌توانید اعضای خانواده تحت تکفل خود را برای زندگی با خود بیاورید. شما باید بتوانید ثابت کنید که منابع مالی کافی برای تأمین آنها و همچنین خودتان دارید. اعضای خانواده که واجد شرایط ویزای خانوادگی هستند عبارت‌اند از:

همسر یا شریک زندگی شما.

فرزندان صغیر شما (از جمله فرزندخوانده).

فرزندان بالغ (مجرد) شما که در نتیجه بیماری یا ناتوانی به شما وابسته هستند.

اعضای خانواده شما ممکن است در کنار شما درخواست دهند و با شما به پرتغال سفر کنند، یا ممکن است پس از اقامت شما در پرتغال برای ویزای الحاق مجدد درخواست دهند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در پرتغال

دانشجویان کشورهای خارج از منطقه اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا که به دنبال تحصیل در پرتغال برای بیش از ۳ ماه هستند باید قبل از ورود به این کشور ویزای دانشجویی دریافت کنند. در اینجا شرایط ویزای تحصیل در پرتغال برای دانشجویان آمده است:

 • یک پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه پذیرش از دانشگاه پرتغال
 • رونوشت تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • فتوکپی صفحات کلیدی گذرنامه
 • سه عکس در اندازه پاسپورت
 • سوابق پلیس از حسن رفتار
 • بیمه درمانی معتبر
 • اثبات وجوه پولی – صورت‌حساب بانکی یا کمک‌هزینه/بورسیه.

درخواست ویزای دانشجویی پرتغال بر اساس کشور مبدأ می‌تواند حدود ۱۷۰ یورو برای شما هزینه داشته باشد. صدور آن دو یا سه ماه طول می‌کشد، بنابراین باید به‌موقع اقدام کنید.

تحصیل-در-پرتغال-3

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در پرتغال

شما می‌توانید پس از پایان تحصیلات خود در پرتغال بمانید تنها درصورتی‌که پیشنهاد کاری داشته باشید. شما و کارفرمایتان باید شرایط ویزای کار پرتغال را داشته باشید تا بتوانید از مجوز اقامت دانشجویی به اجازه اقامت کاری تغییر دهید.

اگر شغلی پیدا کردید، باید قبل از انقضای ویزای دانشجویی برای تغییر به ویزای کار اقدام کنید. SEF درخواست شما را درصورتی‌که بیش از ۳۰ روز پس از انقضای ویزای دانشجویی ارسال شود، نمی‌پذیرد. اگر ویزای شما تمام شود، باید به کشور خود بازگردید و برای ویزای کار از کشور خود مجدداً درخواست بدهید.

زمانی که شما به‌عنوان دانشجو در پرتغال زندگی کرده‌اید به‌عنوان اقامت دائم به‌حساب نمی‌آید. برای اینکه بتوانید مقیم دائم شوید، باید یک پیشنهاد شغلی به‌عنوان یک کارگر بامهارت بالا دریافت کنید و به یک مجوز اقامت (موقت) برای کار (ویزای کاری) تغییر دهید که یک سال اعتبار دارد و می‌تواند برای مدت طولانی تمدید شود. پس از پنج سال کار با مجوز اقامت موقت، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

مشاغل در پرتغال

بخش خدمات بر اقتصاد پرتغال تسلط دارد و گردشگری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین می‌توان مشاغلی را در صنعت مخابرات و همچنین در زمینه املاک، هوافضا و بیوتکنولوژی پیدا کرد.

بازار کار در پرتغال

بازار کار پرتغالی زبانان در مقابل غیر پرتغالی زبانان البته متفاوت است. بااین‌حال، اجازه ندهید این شما را منصرف کند – شرکت‌های زیادی وجود دارند که به پرتغال نقل‌مکان می‌کنند و به‌ویژه به دنبال انگلیسی‌زبانان بومی هستند. به‌عنوان یک قاعده کلی، بدیهی است که مشاغل بیشتری در خدمات حرفه‌ای برای پرتغالی زبانان موجود خواهد بود. این برای معماران، حسابداران، مهندسان، پزشکان و وکلا صدق می‌کند.

یکی از حوزه‌های خدمات حرفه‌ای که برای مهاجران و انگلیسی‌زبانان باز است، فناوری اطلاعات و نرم‌افزار است. در حال حاضر تعداد زیادی شغل برای توسعه‌دهندگان در لیسبون وجود دارد.

به‌ویژه لیسبون در طول پنج سال گذشته تا حدودی به یک مرکز استارتاپی تبدیل شده که باعث افزایش تعداد مشاغل برای خارجی‌ها در پرتغال گردیده است.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

بیوتکنولوژی

محصولات شیمیایی

مراقبت‌های بهداشتی

آی‌تی

داروسازی

سایر صنایع مهم در پرتغال عبارت‌اند از:

automobiles

construction

electronics

footwear

hospitality

textiles

tourism

transportation..

پایتخت لیسبون میزبان تعدادی از شرکت‌های جهانی از جمله:

Google

Mercedes-Benz

Nestlé

Nokia

Samsung

Volkswagen

کمبود نیروی ماهر در موارد زیر وجود دارد:

کشاورزی

ارتباطات (عمدتاً مدیران مرکز تماس)

مهندسی

مراقبت‌های بهداشتی (پزشکان و پرستاران)

کارکنان هتل و رستوران

مجوزهای کار پرتغال ارتباط تنگاتنگی با ویزای ورود و اقامت دارد. این بدان معنی است که هرکسی که مایل به استخدام در پرتغال است باید برای یک نوع مجوز که این امر را تسهیل می‌کند، درخواست دهد. پس از تأیید قرارداد کار یا مجوز کار، اتباع غیر اتحادیه اروپا باید برای مجوز اقامت اقدام کنند.

شرایط عمومی موردنیاز برای درخواست مجوز اقامت به شرح زیر است:

عکس پاسپورت جدید با پس‌زمینه سفید

سند مسافرتی معتبر

ویزای اقامت معتبر

اثبات تمکن مالی کافی

اجازه SEF برای بررسی سوابق جنایی

قرارداد کار طبق قانون فعلی

سند پشتیبان با اطلاعات لازم برای بررسی ثبت‌نام در سازمان مالیاتی

سند پشتیبان با اطلاعات لازم جهت بررسی پرداخت منظم تأمین اجتماعی

ممکن است اسناد اضافی موردنیاز باشد.

 

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در پرتغال

مجوز اقامت برای کارمندان شاغل

این مجوز اقامت استاندارد برای اکثر کارمندان شاغل در پرتغال است. مجوز اقامت موقت کارمندان شاغل به مدت دو سال از تاریخ صدور اعتبار و برای دوره‌های متوالی سه‌ساله قابل تمدید است.

مجوز اقامت برای متخصصان، پژوهشگران، آموزش عالی

این یک مجوز اقامت برای محققان علمی، معلمان دانشگاهی و کارگرانی است که در فعالیت‌های حرفه‌ای بسیار واجد شرایط هستند. مجوز اقامت موقت کارگران شاغل به مدت دو سال از تاریخ صدور اعتبار و برای دوره‌های متوالی سه‌ساله قابل تمدید است. همچنین باید یک کپی از قرارداد استخدام یا دعوت‌نامه توسط مؤسسه آموزشی یا مرکز تحقیقاتی تهیه کنید.

مجوز اقامت برای کارگران خوداشتغال

اگر می‌خواهید یک کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی کنید یا به دنبال کار آزاد در پرتغال باشید، برای دریافت ویزای اقامت پرتغال به‌عنوان کارمند، مراحل مشابهی را طی خواهید کرد. اگرچه مجوز اقامتی که به شما اعطا می‌شود مختص کارگران خود اشتغال است، اما به اسناد اضافی مربوط به فعالیت‌های تجاری و ثبت‌نام تجاری یا خوداشتغالی شما در اداره مالیات نیاز دارد.

کارگران خود اشتغال می‌توانند با یک کارفرمای شخص ثالث کار کنند، اما ابتدا باید مجوز اقامت برای کارگران را دریافت کنند.

کارت آبی اتحادیه اروپا

این مجوز برای کارگران بسیار ماهر در دسترس است. طرح کارت آبی به‌عنوان ویزای کاری پرتغال برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا عمل می‌کند. کارت آبی اتحادیه اروپا بین یک تا چهار سال معتبر است و به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد در ۲۴ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا (به‌استثنای دانمارک، ایرلند و بریتانیا) کار کنند.

با داشتن شرایط زیر می‌توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید:

مدارک بالاتر (مثلاً مدرک دانشگاهی)

با قرارداد کاری یا پیشنهاد کار الزام‌آور در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا برای حداقل یک سال

با حقوق ناخالص سالیانه حداقل یک و نیم برابر میانگین کشوری. از سال ۲۰۱۹، حداقل دستمزد در این کشور از ۵۸۰ یورو به ۶۰۰ یورو یا ۶۳۵ یورو برای کارمندان دولت افزایش یافت.

اقامت دائم

ساکنان غیر اتحادیه اروپا می‌توانند پس از پنج سال زندگی در پرتغال درصورتی‌که دارای مجوز اقامت موقت معتبر باشند و بتوانند ثابت کنند که اقامت قانونی و بدون وقفه در پرتغال برای مدت پنج سال داشته‌اند، می‌توانند برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهند.

شما باید شرایط زیر را آماده کنید:

ویزای اقامت معتبر

گذرنامه / شناسه مسافرتی

دو قطعه عکس پاسپورت

مدرک مالی کافی برای حمایت از خود

مدرک اقامت

بیمه سلامت

گواهی سوءپیشینه کیفری

مدارک ثبت‌نام در تأمین اجتماعی و مدرک وضعیت مالیاتی

اثبات اقامت قانونی و بدون وقفه در پرتغال در پنج سال گذشته

اثبات مهارت پایه در زبان پرتغالی، از طریق گواهی صلاحیت یا آزمون در یک مرکز ارزیابی زبان.

اگر در این دوره پنج‌ساله برای مدت طولانی (بیش از سه ماه) از پرتغال غیبت کرده‌اید، باید دلیلی برای اثبات آن ارائه کنید.

طرح ویزای طلایی پرتغال

این یک برنامه ویژه ویزای پرتغال است که برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به پرتغال و تقویت اقتصاد محلی طراحی شده است. طرح ویزای طلایی پرتغال برای سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که در صورت خرید املاک پرتغال یا سرمایه‌گذاری تا سقف مشخصی ارائه می‌گردد.

دارندگان ویزای طلایی پرتغال یک مجوز اقامت موقت با اعتبار یک سال دریافت می‌کنند و می‌توانند برای دوره‌های دو‌ساله تمدید شوند. پس از پنج سال، دارندگان ویزای طلایی می‌توانند برای اقامت دائم پرتغال درخواست دهند و پس از شش سال، می‌توانند برای شهروندی پرتغال اقدام کنند.

تابعیت طبیعی

ساکنان خارجی پس از شش سال اقامت می‌توانند برای شهروندی کامل پرتغال درخواست دهند. شما باید دانش کافی از زبان پرتغالی داشته باشید (با مدرک یا آزمون اثبات شده) و هیچ‌گونه محکومیت کیفری که مجازات آن سه سال یا بیشتر زندان باشد را نداشته باشید. پرتغال اجازه تابعیت مضاعف را می‌دهد، بااین‌حال ابتدا باید با کشور خود مشورت کنید که آیا این کشور تابعیت مضاعف را نیز می‌پذیرد یا خیر.

دریافت شهروندی پرتغال امکان دسترسی به آموزش و مزایای تأمین اجتماعی و حقوق بازنشستگی را فراهم می‌کند و تابعیت اتحادیه اروپا را به دست می‌آورید، به این معنی که می‌توانید آزادانه در کشورهای اتحادیه اروپا برای زندگی، کار یا حتی بازنشستگی زندگی کنید.

 

سخن پایانی

پرتغال کشوری درحال‌رشد می‌باشد که برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند افق‌های روشنی برای تحصیل و کار نشان دهد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در موقعیت‌های کاری مناسب قرار بگیرند و آینده خود را رقم بزنند. ریسا گروپ می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان یاری رساند.

 

منابع:

 1. mastersportal.com
 2. bachelorsportal.com
 3. joinincampus.com
 4. portugaleducation.info
 5. visaguide.world
 6. immigrationandmigration.com

 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به بلژیک

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.