انتخاب صفحه
تحصیل-در-عمان-5

تحصیل در عمان

عمان کشوری است که عمدتاً بر پایه تجارت کشورهای داخل و اطراف اقیانوس هند ساخته شده است. این کشور دارای تاریخ غنی است که تا حد زیادی تحت‌تأثیر انگلیس و دین اسلام قرار گرفته است. عمان بخشی از شبه‌جزیره عربستان است که یک نقطه استراتژیک در دهانه خلیج‌فارس دارد. در شمال غربی امارات متحده عربی و در غرب عربستان سعودی قرار دارد. پایتخت عمان شهر مسقط است و جمعیت این کشور ۵٫۲۲ میلیون نفر می‌باشد.

عمان در طول تاریخ خود، امپراتوری قدرتمندی بود که توانست استقلال خود را از کنترل بریتانیا در طول دوره استعمار حفظ کند. این کشور یک اقتصاد پردرآمد است و به‌عنوان یکی از صلح‌آمیزترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. این کشور به دلیل اقتصاد متنوع، صادرات نفت قوی و صنعت گردشگری روبه‌رشد خود شناخته شده است.

بر طبق آمار وب‌سایت The Global Economy تولید ناخالص داخلی عمان در سال ۲۰۲۱ معادل ۸۵٫۸۷ میلیارد دلار و نرخ تورم در آن سال ۱٫۵ درصد بوده است. ضمناً شاخص شادمانی در سال ۲۰۲۱ عدد ۶٫۸۵ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

شرایط عمومی تحصیل در عمان

درحالی‌که سیستم دانشگاهی در عمان نسبتاً جدید است، با افتتاح اولین دانشگاه در دهه ۱۹۸۰، ثابت کرد که یک تجربه آموزشی قوی برای کسانی که در داخل کشور تحصیل می‌کنند ارائه می‌دهد.

تحصیل در عمان به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که زندگی در یک فرهنگ عربی را تجربه کنند. دانشجویان در عمان از آزادی مذهب و تجارت بیشتری نسبت به سایر کشورهای عربی برخوردار هستند که این امر بر جذابیت تحصیل در این کشور می‌افزاید. همچنین، اکثر برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، و حضور بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در مؤسسه و درک آنچه تدریس می‌شود را آسان‌تر می‌کنند.

ازآنجایی‌که عمان یک کشور اسلامی است، تقویم دانشگاهی از تقویم اسلامی پیروی می‌کند و تعطیلات مهم اسلامی را تعطیل می‌کند. بسیاری از مؤسسات سال را به سه‌ماهه تقسیم می‌کنند که اولین آن در اوت یا سپتامبر شروع می‌شود و تا دسامبر یا ژانویه ادامه دارد، پس از آن یک ترم که در اواخر فوریه شروع می‌شود و تا اواخر آوریل ادامه می‌یابد و یک ترم کوتاه از ژوئن شروع می‌شود و تا جولای یا اوت ادامه می‌یابد.

ازآنجایی‌که عمان دارای چندین دانشگاه است، فرصت‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بسیار متنوع است. تمرکز قوی بر تجارت، فناوری و مهندسی در بسیاری از مؤسسات عمان یافت می‌شود. متقاضیان مدرک لیسانس باید قبل از درخواست، یک امتحان متوسطه عالی یا معادل را بگذرانند، و برخی از مدارس حداکثر سن را برای مهاجرانی که وارد برنامه‌های تمام‌وقت می‌شوند، دارند. هر برنامه الزامات منحصربه‌فرد خود را دارد، از جمله آزمون و حداقل نمرات، برای دانشجویان بین‌المللی که وارد برنامه می‌شوند.

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویانی که در عمان تحصیل‌کرده‌اند به طور منحصربه‌فردی برای کار در کشورهای عربی یا مشاغلی که با کشورهای عربی کار می‌کنند آماده می‌شوند. ماهیت چشمگیر تجربه آموزش در عمان باعث می‌شود که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی با مشاغل عربی تعامل داشته باشند.

دانشجویان باید قبل از سفر از پوشش بیمه‌ای خود اطمینان حاصل کنند. این کشور دارای سیستم مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت و مراقبت‌های بهداشتی رایگان برای شهروندان است، اما این مراقبت‌های بهداشتی رایگان شامل دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود. در صورت نیاز، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی در دسترس هستند.

برای دانشجویانی که برای تحصیل به عمان سفر می‌کنند، یافتن مکان مناسب برای زندگی مهم است. یکی از مهم‌ترین نکات این است که مطمئن شوید که خانه دارای تهویه مطبوع است که در آب‌وهوای گرم یک ضرورت است. جرم و جنایت یک مشکل نادر در عمان است، اما دانشجویان بین‌المللی باید مراقب باشند، به‌صورت گروهی سفر کنند و برای حفظ امنیت خود از حمل مقادیر زیادی پول نقد خودداری کنند.

زبان

زبان رسمی رایج در عمان عربی است و گویش‌های اصلی آن عربی عمانی و عربی خلیجی است. جمعیت مهاجر به زبان‌های خود صحبت می‌کنند، مانند بلوچی جنوبی، مالایالام و بنگالی. بسیاری از مهاجران نیز به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

واحد پول

واحد پول رسمی مورداستفاده در عمان، ریال عمان است.

نحوه اپلای

برای درخواست تحصیل در عمان، معیارهای هر دانشگاه متفاوت است، بنابراین باید برنامه‌ای را که می‌خواهید برای آن درخواست دهید و همچنین دانشگاه را بررسی کنید.

بااین‌حال، مدارک عمومی موردنیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های عمان شامل موارد زیر است:

مدارک تحصیلی قبلی مانند دیپلم و ریز نمرات تحصیلات قبلی

مدرکی مبنی بر اینکه شما قادر به تأمین مالی خود در طول دوره تحصیلی خود هستید.

مدارک شناسایی مانند پاسپورت

بیمة درمانی

اسناد مسافرتی معتبر

اثبات تسلط به زبان انگلیسی

تحصیل در عمان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

مدرسه ابتدایی اولین گام در سیستم آموزشی عمان است. این یک سطح آموزشی ۶ساله و پایه را تشکیل می‌دهد. پس از این، دانش‌آموزان در مقطع راهنمایی تحصیل می‌کنند. پس از اتمام این مرحله دوم، دانش‌آموزان یا تحصیلات خود را به پایان رسانده و به کار ادامه می‌دهند یا از نظر علمی واجد شرایط تحصیل در مقطع متوسطه هستند. در این مرحله، به دانش‌آموزان این امکان داده می‌شود که در علوم یا هنر تخصص داشته باشند – این امر مستلزم تأیید مدرسه مهارت‌های دانش‌آموزان است. هر دو برنامه منجر به گواهی مدرسه می‌شوند و بسته به عملکرد هر دانش‌آموز در دبیرستان، کلید ورود به یکی از ۹ کالج عمان یا تنها دانشگاه دولتی را فراهم می‌کنند. بهترین بخش در مورد آموزش عمومی در عمان این است که به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در عمان ابتدا باید یک آزمون عالی متوسطه یا معادل آن را انجام دهید. مقطع کارشناسی در عمان ۵ سال طول می‌کشد و مدارک لازم برای شرکت در آن شامل مدرک دیپلم دبیرستان و زبان انگلیسی است.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در عمان ۳ سال طول می‌کشد. به طور معمول مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های عمان در مقطع کارشناسی ارشد شامل مدرک کارشناسی و زبان انگلیسی است.

تحصیل در عمان در مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا در عمان به مدرک کارشناسی ارشد و تحقیقات اصلی علمی دارید. همچنین ۳ توصیه‌نامه نیز نیاز می‌باشد. دوره دکترا در عمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و بعضی از دوره‌ها هم به زبان انگلیسی و هم عربی آموزش داده می‌شوند. طول دوره دکترا در عمان معمولاً بین ۲ تا ۴ سال است.

تحصیل-در-عمان-1

تحصیل در عمان به همراه بورسیه تحصیلی

چند بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در عمان هستند وجود دارد. تعدادی بورسیه از طرف دولت، سازمان‌های خصوصی و کالج‌ها وجود دارد که ۲ تا از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • Benjamin A. Gilman Scholarships

برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه تحصیلی در عمان، متقاضیان باید از دریافت‌کنندگان گرنت پل و دارای استعداد و انگیزه تحصیلی برجسته باشند. جوایز پولی ممکن است تا ۵۰۰۰ دلار باشد.

 • School for International Training

SIT یک سازمان پیشرو برای تحصیل در خارج از کشور است که تعداد زیادی از برنامه‌های بین‌المللی متنوع را برای دانشجویان امروزی طراحی کرده است. شرکت‌کنندگان در برنامه عمان باید ابتدا با کالج خود برای دریافت بورسیه تحصیلی تکمیلی برای برنامه SIT مشورت کنند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در عمان

هزینه تحصیل در عمان توسط ایالت تعیین نمی‌شود و به‌این‌ترتیب بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، هزینه سالانه برای مدرک کارشناسی در یکی از کالج‌های عمر، ۱۸۰۰ ریال عمان، علاوه بر ۱۰۰ ریال عمان سپرده است.

در بیشتر موارد هزینه زندگی در عمان نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه ارزان‌تر است. یعنی به طور معمول برای یک نفر حدود ۲۵۰۰ دلار ماهیانه به همراه اجاره هزینه می‌شود.

در جدول زیر قیمت تعدادی از اقلام ضروری به ریال عمان و دلار ارائه شده است:

غذا در رستوران ارزان ۲٫۰۰ ریال ۵٫۱۹ دلار
شیر (۱ لیتر) ۰٫۶۶ ریال ۱٫۷۳ دلار
نان سفید (۵۰۰ گرم) ۰٫۴۳ ریال ۱٫۱۱ دلار
برنج سفید (۱ کیلو) ۰٫۷۵ ریال ۱٫۹۶ دلار
تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۱٫۰۴ ریال ۲٫۷۴ دلار
سیب‌زمینی (۱ کیلو) ۰٫۴۰ ریال ۱٫۰۵ دلار
آب (۱٫۵ لیتر) ۰٫۲۲ ریال ۰٫۵۷ دلار
اجاره آپارتمان ۱ خوابه (در مرکز شهر) ۲۲۵٫۰۰ ریال ۵۸۴٫۳۹ دلار

کار دانشجویی در عمان

زمانی که با ویزای دانشجویی وارد عمان می‌شوید، می‌توانید به‌صورت پاره‌وقت کار کنید و بخشی از هزینه‌های زندگی و گاهی حتی هزینه تحصیل خود را تأمین کنید. نکته جالب برای عمان این است که سن کار از ۱۵ سال به بالا است و دانش‌آموزان در این سن می‌توانند کار پاره‌وقت داشته باشند. بااین‌حال، آنها باید اجازه کار خود را به کارفرما ارائه دهند. شما همچنین می‌توانید در مقطع دکترا ۲۰ ساعت در هفته و برای مدرک کارشناسی تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنید. مجوز کار دانشجویی می‌تواند شما را به زبان رسمی و عربی عمان مسلط کند و برقراری ارتباط با افراد عرب و کارفرمایان را آسان‌تر کند.

برترین دانشگاه‌های عمان

تنها یک دانشگاه در عمان در لیست QS2023 قرار دارد و آن دانشگاه سلطان قابوس است که در رتبه ۳۸۴ و با امتیاز ۲۹٫۳ می‌باشد. سایر دانشگاه‌های عمان شامل موارد زیر است:

The University of Nizwa

University of Technology and Applied Sciences

German University of Technology in Oman

Sohar University

Middle East College

National University of Science and Technology

Dhofar University
Modern College of Business and Science
Majan University College

ویزای همراه تحصیلی عمان

اگر با ویزای تحصیلی وارد عمان می‌شوید و می‌خواهید خانواده خود را همراه داشته باشید، باید بدانید که این کشور به شما اجازه می‌دهد تا با همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال وارد این کشور شوید، اما به‌شرط داشتن اسپانسر محلی.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عمان

ویزای تحصیلی به یک مؤسسه آموزشی دارای مجوز به مسئولیت خود در قبال یک خارجی که برای تحصیل می‌آید اعطا می‌شود. انواع ویزا به شرح زیر است:

 • اعتبار برای استفاده در مدت ۶ ماه از تاریخ صدور.
 • برای اقامت در عمان به مدت ۱ تا ۲ سال از تاریخ ورود معتبر است.
 • در صورت ادامه تحصیل دارنده برای مدت مشابه قابل تمدید است که باید با نامه‌ای از مؤسسه آموزشی تأیید شود.
 • ویزای چند بار ورود

الزامات (مدارک) برای اعطای ویزا

درخواست در فرم الکترونیکی موجود در وب‌سایت پلیس سلطنتی عمان و امضا شده توسط کارفرما یا یک امضاکننده مجاز. این برنامه برای اتباع عرب به زبان عربی و برای افراد غیرعرب به زبان انگلیسی است.

دو قطعه عکس (6×4) سانتی‌متر.

کپی پاسپورت خارجی با حداقل ۶ ماه اعتبار.

کپی نمونه برگه امضای امضاکنندگان مجاز صادره از وزارت بازرگانی و صنعت.

اصل و کپی گواهی پزشکی برای کسانی که از هند، پاکستان، بنگلادش، فیلیپین، اندونزی، سریلانکا، مصر، سودان، اتیوپی، سوریه و نپال می‌آیند.

کپی تأییدیه مرجع ذی‌صلاح برای مؤسسه آموزشی جهت میزبانی از دانشجویان خارج از کشور.

پوشش نامه کارفرما که ماهیت و مدت دوره تحصیلی را توضیح می‌دهد.

هزینه درخواست ۳۰ ریال عمان است.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در عمان

رویه حمایت مالی از یک کارگر خارجی برای کار در یک شرکت عمانی بیشتر بر عهده کارفرما است. کارفرما باید ویزای کار برای ورود به عمان، کارت اقامت برای ماندن در کشور و اجازه اقامت دریافت کند. در عمان، تمام این مدارک برای کارمندانی که بین ۲۱ تا ۶۰ سال سن دارند و از یک شرکت عمانی پیشنهاد شغلی دریافت کرده‌اند، اعمال می‌شود. کارفرما اسپانسر ویزا می‌شود و معمولاً ویزاها و مجوزهای لازم را از وزارت نیروی انسانی دریافت می‌کند.

کمپانی‌های برتر در عمان:

Chalhoub Group

KEO International Consultants

Atkins Middle East

Parsons International

Azadea Group – Lebanon

G4S

Alshaya

Al Tayer Group

Arcadis

Nestle Middle East

تعدادی از شغل‌های مورد تقاضا در عمان در سال ۲۰۲۲ شامل موارد زیر است:

Demand Planner

Network Demand Management Engineer (Omani Nationals)

Production Planner

Completion Wells Supervisor

Asset Management Specialist

Sales Manager

Assistant Director of Food & Beverage

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در عمان

افرادی که مایل به درخواست شهروندی هستند باید ۲۰ سال متوالی در عمان زندگی کرده باشند، یا اگر با یک عمانی، طلاق‌گرفته یا بیوه شده ازدواج کرده باشند، با ۱۵ سال زندگی می‌توانند درخواست شهروندی دهند.

مهاجرانی که به دنبال دریافت شهروندی عمانی و دریافت پاسپورت عمانی هستند، باید درخواستی را با هزینه ۶۰۰ ریال عمان ارائه کنند.

متقاضیان باید ثابت کنند که در عمان زندگی و کار می‌کنند و هیچ پرونده قانونی علیه آنها مطرح نشده است. آنها همچنین باید یک گواهی پزشکی ارائه دهند تا ثابت کند که بیماری‌های مسری ندارند.

طبق قانون، اتباع خارجی هنگام درخواست شهروندی عمانی باید مدارک زیر را ارائه دهند: کپی گذرنامه با ویزای معتبر، کپی کارت شناسایی شخصی یا مدارک شناسایی مشابه، کپی کارت اقامت معتبر، کپی سند ازدواج در صورت متأهل بودن و همچنین کپی پاسپورت همسر و هر فرزند. در صورت ازدواج با یک زن عمانی، یک کپی از گواهی ازدواج با یک خارجی، یک گواهی حسن رفتار از عمان و دیگری از کشوری که او از آنجا آمده است، و یک گواهی پزشکی معتبر که ثابت می‌کند که او سالم است، سند درآمد از طرف کارفرما، گواهی سفارت کشورش که ثابت می‌کند او مجاز است گذرنامه اصلی خود را باطل کند، مدرک کتبی مبنی بر اینکه قصد دارد پاسپورت فعلی خود را از دست بدهد، اظهارنامه کتبی در وزارتخانه که شامل اسامی باشد. تمام فرزندان زیر سن قانونی و مدارک آنها.

مهاجرانی که این روش را شروع می‌کنند باید در آزمون زبان عربی شرکت کنند. امتحان می‌تواند کتبی باشد یا مصاحبه به زبان عربی در خود وزارتخانه باشد. مهاجرانی که در امتحان مردود می‌شوند، می‌توانند یک‌بار پس از گذشت شش ماه آن را تکرار کنند، و چهار فرصت برای تکرار آن دارند.

اتباع جدید عمان در طول ده سال پس از اخذ تابعیت نمی‌توانند به طور یکباره شش ماه را در خارج از کشور سپری کنند، مگر اینکه از وزارت کشور مجوز دریافت کنند.

سخن پایانی

در این مقاله روش مهاجرت تحصیلی در عمان مورد بررسی قرار گرفت و روش اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی عمان ارائه گردید. عمان به دلیل نزدیکی به ایران می‌تواند یک مقصد مناسب برای تحصیل برای دانشجویان ایرانی باشد. برای تحصیل در عمان با مشاوران ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. rop.gov.om
 2. masterstudies.com
 3. studycountry.com
 4. uni-app.com
 5. collegescholarships.org
 6. 4icu.org
 7. shieldgeo.com
 8. gulftalent.com
 9. timesofoman.com
 10. propartnergroup.com
 11. borgenprogect.org
 12. justlanded.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به گرجستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.