انتخاب صفحه
تحصیل-در-لوکزامبورگ-1

تحصیل در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یک کشور کوچک محصور در خشکی در غرب اروپا است. شهر لوکزامبورگ یکی از سه پایتخت رسمی اتحادیه اروپا و همچنین مقر دادگاه دادگستری اروپا است.

تاریخ طولانی و جالب این کشور باعث شده است که ترکیبی از فرهنگ هلندی، آلمانی و فرانسوی داشته باشد. باتوجه‌به اینکه تقریباً نیمی از ساکنان لوکزامبورگ خارجی هستند، مردم با مهاجران دید بازتری دارند که این خبر خوبی برای دانشجویان بین‌المللی است که می‌خواهند به زندگی در این کشور ادامه دهند.

لوکزامبورگ دارای سه زبان رسمی است: فرانسوی، آلمانی و لوکزامبورگی. زبان لوکزامبورگی نزدیک به آلمانی است، اما آن‌قدر نزدیک نیست که به‌عنوان یک گویش طبقه‌بندی شود. هر سه زبان آموزش داده می‌شوند و در زندگی روزمره استفاده می‌شوند. در واقع هر سه در مراحل مختلف تصویب یک قانون در مجلس کشور مورداستفاده قرار می‌گیرند. انگلیسی و پرتغالی نیز به طور گسترده صحبت می‌شود. این به این معنی است که متوسط مردم لوکزامبورگ به طور معمول به حداقل چهار زبان مسلط هستند.

لوکزامبورگ به‌طورکلی به دو منطقه تقسیم می‌شود: Oeslig و Guttland. Oeslig  (شمال) عمدتاً روستایی است. این مکان دارای مناظر باز، مزارع، دهکده‌های کوچک به سبک ژرمنی و جریب‌ها ذخایر طبیعی است.

دو سوم جنوبی کشور منطقه گاتلند است، جایی که رودخانه‌ها با شهرهای بزرگ و پایتخت کشور، یعنی شهر لوکزامبورگ درهم‌تنیده شده‌اند. اکثر دانشجویان داخلی و خارجی، در گاتلند ساکن هستند.

لوکزامبورگ کشوری توسعه‌یافته با اقتصاد پیشرفته و دارای یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان است. تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۲۱ معادل ۸۶٫۷۱ میلیارد دلار و نرخ رشد آن ۶٫۸۹ درصد بوده است. ضمناً نرخ تورم در سال مذکور ۲٫۵ درصد محاسبه گردیده است. این کشور همچنین به‌عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای جهان مشهور است و شاخص شادمانی در آن ۷٫۴۰ می‌باشد. به همین دلایل است که لوکزامبورگ مقصد مناسبی برای هر دانشجوی بین‌المللی است.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در لوکزامبورگ

آموزش عالی در لوکزامبورگ معمولاً چندزبانه است و کلاس‌های مختلف به یکی از سه زبان ملی تدریس می‌شود. درعین‌حال، تعداد زیادی دوره وجود دارد که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

لوکزامبورگ به فرایند بولونیای اتحادیه اروپا پیوسته است، به این معنی که تمام مؤسسات لوکزامبورگ استانداردهای بین‌المللی سختگیرانه و بالا را رعایت می‌کنند و حتی از آنها فراتر می‌روند. این بدان معناست که چه در یک مؤسسه بزرگ یا یک کالج کوچک تحصیل کنید، می‌توانید مطمئن باشید که تحصیلات شما در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود.

مدارس لوکزامبورگ در سطح بین‌المللی هم از نظر کیفیت آموزش و هم تحقیقات رتبه بالایی دارند. بهترین مؤسسات این کشور University of Luxembourg, the Lunex University and Sacred Heart University هستند. مؤسسات لوکزامبورگ همچنین دارای برنامه‌های تبادل و اطلاعات با مؤسسات سراسر جهان هستند، نه فقط با مؤسساتی که بخشی از فرایند بولونیا هستند.

مدارک لیسانس به طور معمول ۳ سال طول می‌کشد، اما گاهی اوقات بسته به موضوع ۴ سال به طول می‌انجامد. دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً یک یا ۲ سال طول می‌کشد، درحالی‌که دوره دکتری می‌تواند ۳ تا ۵ سال طول بکشد. همچنین مدارک لوکزامبورگ شامل بخش‌های عملی، مانند کارآموزی یا تجربه تحقیقاتی در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

زبان در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یک کشور سه زبانه به تمام معناست. تعداد زیادی از مردم لوکزامبورگ در خانه به زبان لوکزامبورگی صحبت می‌کنند، اما هر سه زبان رسمی (لوکزامبورگی، فرانسه و آلمانی) آن در آموزش و نیز در تقسیمات قضایی و اداری دولت استفاده می‌شود. یک لایحه به زبان فرانسوی موردبحث قرار می‌گیرد، به زبان لوکزامبورگی اصلاح می‌شود و سپس رأی نهایی به آلمانی انجام می‌گردد. مردم لوکزامبورگ در یک جمله به طور مرتب بین هر سه زبان جابه‌جا می‌شوند. انگلیسی و پرتغالی نیز به طور گسترده صحبت می‌شود.

نحوه اپلای در دانشگاه‌های لوکزامبورگ

بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در اروپای غربی، لوکزامبورگ یک پورتال برنامه مرکزی ندارد. در عوض، باید برای دوره‌های انفرادی (حداکثر تا سه دوره) در مؤسسات جداگانه درخواست دهید.

الزامات از مؤسسه‌ای به مؤسسه دیگر و دوره‌ای به دوره دیگر متفاوت است، اما این مدارکی است که شما باید هنگام درخواست برای تحصیل در لوکزامبورگ ارائه دهید:

ریز نمرات دبیرستان شما

انگیزه نامه

دو توصیه‌نامه

کپی پاسپورت

نمرات نتایج آزمون زبان

یافتن آزمون‌های پذیرفته‌شده برای زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی آسان است، اما امکان شرکت در آزمون لوکزامبورگی از طریق اینترنت وجود دارد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، شما همچنین باید ریز نمرات مدرک (های) قبلی خود و همچنین رزومه علمی و حرفه‌ای خود را ارائه دهید.

سعی کنید زودتر درخواست خود را ارسال کنید؛ زیرا مؤسسات به زمان نیاز دارند تا در صورت نیاز به ارسال موارد اضافی به شما اطلاع دهند. گاهی اوقات، مؤسسات درخواست کپی فیزیکی از مدارک می‌کنند، بنابراین زمان ارسال مدارک اضافی را در نظر بگیرید.

مدارک باید به زبانی که قصد تحصیل در آن را دارید ارائه شود. شما باید مدارک اصلی خود را همراه با هرگونه ترجمه محضری که ممکن است نیاز داشته باشید ارائه دهید.

به نظر می‌رسد که این روند بسیار کمتر از سایر کشورها بوروکراتیک است. در لوکزامبورگ، انگیزه نامه بسیار مهم است و معمولاً عامل اصلی در تصمیم‌گیری‌های پذیرش است.

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

دولت اکثر مدارس لوکزامبورگ را به‌صورت رایگان اداره می‌کند. مدرسه بین سنین ۴ تا ۱۶ سال اجباری است. تقریباً هر مدرسه چندزبانه فرانسوی، آلمانی، لوکزامبورگی و برخی انگلیسی است.

آموزش بنیادی در لوکزامبورگ (enseignement fondamental) مفهومی است که مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی را ترکیب می‌کند. چهار دوره یا سطح پایه وجود دارد که هر کودک از حدود سه یا چهارسالگی شروع می‌کند و در سن ۱۱ سالگی به پایان می‌رساند. سن ثبت‌نام برای هر دوره به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:

۱: کودکان ۳ تا ۵ساله

۲: سن ۶ تا ۷ سال

۳: سن ۸ تا ۹ سال

۴: سنین ۱۰ تا ۱۱

دوره ۱ یک آموزش در دوران کودکی است که با یک سال اختیاری شروع می‌شود و با دو سال پیش‌دبستانی اجباری به پایان می‌رسد. این سال‌های پیش‌دبستانی بیشتر شامل کار بر روی مهارت‌های اجتماعی کودک و یادگیری زبان لوکزامبورگی به‌عنوان راهی برای برقراری ارتباط است. دوره ۱ معمولاً دوشنبه‌ها، چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر و سه‌شنبه و پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱:۴۵ صبح است. بچه‌ها معمولاً برای ناهار به خانه می‌آیند. اگر والدین هر دو کار می‌کنند، ناهار در مهدکودک Maison Relais (Foyer du Jour) در نزدیکی محوطه مدرسه موجود است. سال تحصیلی عموماً از ۱۵ سپتامبر شروع می‌شود و در ۱۵ جولای هرسال به پایان می‌رسد.

دوره ۲ و ۳ شامل پیش‌دبستانی و دبستان هرکدام دو سال طول می‌کشد. در پایان هر دوره، دانش‌آموزان برای پیشرفت باید مجموعه‌ای از مهارت‌های یادگیری کلیدی را کسب کنند. تا سن شش‌سالگی، تمرکز یادگیری در مورد افزایش دامنه توجه، مهارت‌های حرکتی از طریق بازی‌ها و پازل‌ها و حروف است. بعد از ۶ سالگی، آموزش علاوه بر یادگیری زبان‌هایی مانند آلمانی، فرانسوی و لوکزامبورگی، بر سوادآموزی نیز تمرکز دارد.

مانند دوره ۱، سال تحصیلی عموماً از ۱۵ سپتامبر آغاز می‌شود و در ۱۵ جولای به پایان می‌رسد. سرویس مدرسه در سراسر لوکزامبورگ رایگان است. کلاس‌ها در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ بعدازظهر با استراحت بین ظهر تا ۱۴ برگزار می‌شود. سه‌شنبه‌ها و پنجشنبه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ظهر اجرا می‌شوند.

در لوکزامبورگ، زبان ارتباطی لوکزامبورگی است (در دوره ۱). در مدرسه، سواد به زبان آلمانی در دوره ۲، فرانسوی در دوره ۳ تدریس می‌شود و زبان‌های آموزشی مدارس پایه ترکیبی از زبان لوکزامبورگی، آلمانی و فرانسوی در دوره ۴ هستند.

اگر اهل کشوری هستید که این زبان‌ها را نمی‌دانید، قبل از ثبت‌نام فرزندتان، یک دوره فشرده خانگی را در نظر بگیرید. هدف از دوره‌های خانگی شروع تحصیل برای فرزندتان با پیش‌زمینه زبانی لازم برای دنبال‌کردن کلاس‌های عادی است. علاوه بر این، به ادغام بهتر آنها با همسالان و دانش‌آموزان در گروه سنی خود کمک می‌کند.

در پایان دوره ۴، دانش‌آموزان به مرحله بعدی مدرسه می‌روند که به بهترین وجه با امیال و توانایی‌های آنها مطابقت دارد. آزمون‌های ملی (les épreuves communes) در زبان‌های آلمانی، فرانسوی و ریاضیات در ماه مارس برگزار می‌شود تا پیشرفت فرزندتان را دررابطه‌با همه بچه‌های سال ششم دیگر در لوکزامبورگ متوجه شوید.

حدود ۴۰ درصد از دانش‌آموزان از مدرسه ابتدایی به دبیرستان (Lycées) می‌روند که به مدرسه سیستم کلاسیک نیز معروف است. این سیستم مدرسه برای دانش‌آموزانی است که قصد ورود به دانشگاه را دارند. ۶۰ درصد باقی‌مانده در مدارس فنی به نام Lycées techniques تحصیل می‌کنند و در مشاغل حرفه‌ای متمرکزتر مانند تکنسین، مهندسی، حسابداری، پرستاری، پزشکی، معماری و غیره تحصیل می‌کنند و همچنان واجد شرایط دانشگاه هستند.

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع کارشناسی

برای بسیاری از برنامه‌های کارشناسی، شرایط عمومی ورود یکسان است. برای برآورده کردن شرایط عمومی ورود به مقطع لیسانس، دانشجویان باید ۱۲ سال تحصیلات (دبیرستان) را گذرانده باشند. دانشجو باید با نمره ۶ آیلتس تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشد. دانشجو با نمرات خوب شانس بیشتری برای پذیرش در دوره کارشناسی دارد.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی

برای اخذ پذیرش از دانشگاه در لوکزامبورگ باید شرایط زیر را رعایت کنید:

گواهی رسمی مدرسه متوسطه (ISSC) و گواهی مدرسه متوسطه عالی (HSSC).

رونوشت‌های رسمی

رزومه (CV) و انگیزه نامه

یک توصیه‌نامه علمی و یک رفرنس شخصی.

قبل از ثبت‌نام در یک دوره، مطمئن شوید که الزامات زبان چیست و آیا نیاز به اثبات مهارت‌های زبان انگلیسی دارید یا خیر. آیلتس یا تافل قابل‌اجرا هستند. به طور معمول سطح B2 در زبان انگلیسی موردنیاز است.

رسید شهریه دوره‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید را پیوست کنید.

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع کارشناسی ارشد

برای درخواست مدرک کارشناسی ارشد، باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه بروید و از طریق این مراحل عمل کنید:

 • ابتدا از لیست دوره‌های کارشناسی ارشد، دوره موردعلاقه خود را انتخاب کنید. با توجه به اینکه دانشجوی اتحادیه اروپا هستید یا غیر اتحادیه اروپا، لیست مناسب را انتخاب کنید. پس از انتخاب رشته، زبانی که در آن تدریس می‌شود و شرایط پذیرش را بررسی کنید.
 • بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدام برنامه را می‌خواهید، روی لینک برای مقطع کارشناسی ارشد یک حساب کاربری ایجاد کنید و تمام اطلاعاتی که آنها درخواست می‌کنند را درج کنید. این می‌تواند از سؤالات اولیه، مانند نام، ملیت، آدرس، ایمیل گرفته تا موارد خاص، مانند زبان‌هایی که صحبت می‌کنید، آنچه خوانده‌اید، با چه نمره‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اید و غیره متفاوت باشد.
 • پس از ارسال این درخواست، ایمیلی دریافت خواهید کرد که برای ثبت‌نام در نظر گرفته شده‌اید و از شما برخی از مدارکی را که در درخواست ذکر کرده‌اید (گواهی مهارت زبان انگلیسی، مدرک لیسانس و غیره) خواسته می‌شود.

برای برآورده کردن شرایط عمومی ورود به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو باید ۱۶ سال تحصیلات در کشور خود داشته باشد. این بدان معناست که برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک لیسانس داشته باشید. اگر مطالعات قبلی خود را به زبان انگلیسی انجام داده باشید، آیلتس برای دوره کارشناسی ارشد اختیاری است. شما فقط باید یک نامه مهارت انگلیسی ارسال کنید.

مدارک موردنیاز برای مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه در لوکزامبورگ

گواهی رسمی مدرسه متوسطه (ISSC) و گواهی مدرسه متوسطه عالی (HSSC)

رونوشت‌های رسمی

گواهینامه‌ها و ریز نمرات لیسانس

رزومه (CV) و انگیزه نامه

یک توصیه‌نامه علمی و یک نامه رفرنس شخصی

تسلط به زبان انگلیسی: B2 زبان انگلیسی

گواهی پرداخت شهریه دانشگاه

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع دکترا

در مقطع دکترا به طور معمول باید مدرک کارشناسی ارشد در موضوع مرتبط داشته باشید. به‌عنوان‌مثال در ادامه دوره دکترا در دانشگاه لوکزامبورگ و نحوه اپلای در آن دانشگاه ارائه شده است.

در دانشگاه لوکزامبورگ، برنامه‌های دکتری ساختاریافته، دوره‌های درسی و تحقیقاتی را که طی سه تا چهار سال برای دانشجویان تمام‌وقت (۳۶ تا ۴۸ ماه، طبق قانون دانشگاه تعریف شده است) ترکیب می‌کند.

روش درخواست در دانشگاه لوکزامبورگ در مقطع دکترا

اگر مدرک کارشناسی ارشد (یا معادل آن) را داشته باشید، مطابق قانون، واجد شرایط درخواست پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه لوکزامبورگ هستید. لطفاً توجه داشته باشید که مدارک کارشناسی ارشد از خارج از اروپا باید معادل سطح ۷ باشد که در قانون لوکزامبورگ در مورد به رسمیت شناختن مدارک تعریف شده است.

برخی از توصیه‌ها و دستورالعمل‌های اساسی برای تحصیل در مقطع دکترا

اولین قدم این است که موقعیت‌های باز را بررسی کنید یا اگر می‌خواهید تحصیلات دکترا را با بودجه شخصی شروع کنید، یک استاد راهنما را شناسایی کنید.

برای دریافت حقوق در دوره دکترا پیشنهادهای شغلی دانشگاه را بررسی کنید و درخواست دهید. متقاضیان موفق یک قرارداد کار تمام‌وقت و حقوق دریافت می‌کنند.

پیشنهادهای شغلی در سایر مؤسسات تحقیقاتی در لوکزامبورگ را که می‌توانند داوطلبان دکترا را در دانشگاه لوکزامبورگ ثبت‌نام کنند، بررسی کنید. مانند مؤسسات زیر:

مؤسسه علم و فناوری لوکزامبورگ (LIST)

مؤسسه حقوق رویه ماکس پلانک لوکزامبورگ (MPI)

فرایند ثبت‌نام دانشگاهی در دانشگاه لوکزامبورگ

هنگامی که شما از طریق یک فرایند استخدام انتخاب شدید، یا هنگامی که یک استاد راهنما را شناسایی کردید (در صورت تحصیل با بودجه شخصی)، استاد راهنما روند درخواست تحصیلی را شروع می‌کند و درخواست پذیرش را تکمیل می‌کند. استاد راهنما و دفتر مطالعات دکترا (Bureau des études doktorales-BED) نقطه تماس اصلی شما در طول مراحل درخواست خواهند بود. در صورت انعقاد قرارداد کاری با دانشگاه، بخش منابع انسانی راهنمایی‌های بیشتری را ارائه خواهد کرد.

تنها زمانی که پرونده شما با موفقیت تکمیل شد و پذیرش توسط رئیس دانشگاه اعطا شد، از شما دعوت به ثبت‌نام رسمی و پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام می‌شود. داوطلبان دکتری می‌توانند در هر زمان (اول یا پانزدهم هر ماه) تحصیل خود را شروع کنند. هزینه ثبت‌نام در هر ترم ۲۰۰ یورو می‌باشد.

تحصیل-در-لوکزامبورگ-4

تحصیل در لوکزامبورگ به همراه بورسیه تحصیلی

در مورد بورسیه‌ها، تعداد زیادی برای چنین کشور کوچکی وجود دارد. برخی از آنها توسط مؤسسات فردی، برخی توسط دولت لوکزامبورگ، برخی از آنها توسط اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. درحالی‌که برخی توسط سایر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی اعطا می‌گردند. بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند به کسانی که در رشته‌های خاصی مطالعه می‌کنند نیز اعطا شوند.

بورسیه‌ها متفاوت هستند. برخی از آنها کامل و برخی تا ۷۵ درصد از هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های مربوطه را پوشش می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر به شما امکان دسترسی به وام‌های کم‌بهره را می‌دهند.

متأسفانه، هیچ منبع کلیدی برای بورسیه تحصیلی در لوکزامبورگ وجود ندارد. شما باید مدتی را صرف تحقیق و بررسی الزامات کنید تا ببینید آیا پیشنهادی برای شما قابل‌اجرا است یا خیر.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در لوکزامبورگ

واحد پول لوکزامبورگ یورو است. لوکزامبورگ یکی از اعضای بنیان‌گذار منطقه یورو در سال ۱۹۹۹ بود.

مردم لوکزامبورگ معمولاً در هرسال تحصیلی بیش از ۱۲۰۰ یورو به‌عنوان شهریه پرداخت نمی‌کنند. اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نیز از این نرخ‌ها برخوردار هستند. در واقع، اگر دوره شما به زبان‌های فرانسوی، آلمانی یا لوکزامبورگی تدریس می‌شود، کاملاً رایگان است.

مؤسسات می‌توانند شهریه خود را برای دانشجویان خارج از حوزه اتحادیه اروپا تعیین کنند. شهریه‌ای که باید بپردازید به نوع رشته‌ای که برای تحصیل و در چه سطحی انتخاب می‌کنید بستگی دارد. به طور متوسط، باید انتظار داشته باشید که بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ یورو در سال پرداخت کنید. برای مطالعات مرتبط با کسب‌وکار، هزینه‌های تحصیل گران‌تر است، حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال. اگر تحصیل در یک مدرسه بازرگانی را انتخاب می‌کنید، باید انتظار داشته باشید که شهریه حدود ۱۷۰۰۰ یورو در سال بپردازید.

زندگی در لوکزامبورگ می‌تواند پرهزینه باشد. اما با بودجه‌بندی خوب و برنامه‌ریزی از قبل، می‌توان با کمتر از آنچه انتظارش را دارید در آنجا زندگی کرد. اکثر دانشجویان در منطقه گاتلند زندگی می‌کنند. ازآنجایی‌که گاتلند محل شهر لوکزامبورگ است، این قیمت‌ها منعکس‌کننده هزینه زندگی در پایتخت است.

برخی از هزینه‌های متوسط زندگی در شهر لوکزامبورگ (به یورو):

اجاره ماهانه (آپارتمان ۱ خوابه): ۱۶۰۰ یورو

خدمات آب و برق (متوسط ماهانه): ۲۵۵ یورو

کارت حمل‌ونقل عمومی ماهانه: رایگان

وعده غذایی (رستوران ارزان): ۱۸ یورو

شیر (۱ لیتر): ۱٫۳۵ یورو

تخم‌مرغ (۱۲): ۳٫۹۴ یورو

آب (۱٫۵ لیتر): ۰٫۵۴ یورو

مرغ (۱ کیلوگرم):۱۲ یورو

نان: ۲٫۹۴ یورو

اسکان دانشجویان در لوکزامبورگ معمولاً توسط خود مؤسسات ارائه می‌شود. با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه، دانشجو می‌تواند اتاقی را از مؤسسه خود اجاره کند. گاهی اوقات این اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی هستند، اما احتمالاً باید آشپزخانه مشترکی داشته باشید. در ایالات متحده به این نوع اقامتگاه خوابگاه می‌گویند. در اروپا معمولاً به آن هال می‌گویند. این نوع اقامت معمولاً بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه هزینه دارد.

مراقبت‌های بهداشتی در لوکزامبورگ یکی از بهترین‌ها در جهان است. دولت پول زیادی را صرف راه‌اندازی، حفظ و بهبود سیستم مراقبت‌های بهداشتی و امکانات آن می‌کند. بااین‌حال، اگر از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستید، حق دسترسی به سیستم را ندارید مگر اینکه در شرایط اضطراری باشد. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که بیمه درمانی که برای دریافت ویزای دانشجویی خود ارائه می‌کنید خوب است و پوشش گسترده‌ای را ارائه می‌دهد.

کار دانشجویی در لوکزامبورگ

ویزای دانشجویی شما به شما امکان می‌دهد در طول مدت اقامت خود در لوکزامبورگ کار کنید. شما می‌توانید تا ۱۵ ساعت در هفته در طول ترم و حداکثر تا ۴۰ ساعت در هفته (تمام‌وقت) در طول تعطیلات کار کنید. از درآمد شما مانند یک لوکزامبورگی مالیات گرفته می‌شود.

فرصت‌های شغلی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در لوکزامبورگ وجود دارد، شما می‌توانید در فروشگاه‌های خرده‌فروشی به‌عنوان نماینده فروش، شغل در رستوران‌ها، هتل‌ها و آشپزخانه‌ها به‌عنوان آشپز، پیشخدمت و موارد دیگر کار کنید.

در لوکزامبورگ، فرصت‌های شغلی پاره‌وقت با مشاغل محلی و بین‌المللی وجود دارد که مزایای یکسانی را برای بسیاری از دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. استارت‌آپ‌های فناوری نیز به طور فزاینده‌ای دانشجویان خارجی زیادی را می‌پذیرند و آموزش می‌دهند، زیرا این کشور حضور بسیار پررونقی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهندسی نرم‌افزار دارد.

دانشجویان همچنین می‌توانند در دفاتر و شرکت‌های محلی در نقش‌های متفاوتی که مختص مهارت‌ها یا تخصصشان است، شغل پاره‌وقت پیدا کنند.

برترین دانشگاه‌های لوکزامبورگ

 1. University of Luxembourg
 2. Sacred Heart University
 3. LUNEX University
 4. Luxembourg School of Business
 5. European Business University
 6. Miami University Dolibois European Center
 7. Institut Universitaire International de Luxembourg
 8. BBI Luxembourg International Business Institute
 9. European Institute of Public Administration (EIPA)
 10. Business Science Institute
 11. Sacred Heart University, Jack Welch College of Business

ویزای همراه تحصیلی لوکزامبورگ

قبل از ورود به لوکزامبورگ با ویزای تحصیلی، همسر یا شریک زندگی شما باید پاسپورت معتبر و در صورت لزوم ویزای ورود داشته باشد و برای بازدید بیش از سه ماه باید برای اجازه اقامت اقدام کند. همسر یا شریک زندگی شما این حق را دارد که بدون اخذ تأییدیه قبلی به فعالیت‌های حرفه‌ای بپردازد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی لوکزامبورگ

لوکزامبورگ بخشی از منطقه شینگن اتحادیه اروپا است. این بدان معنی است که الزامات ویزا در تمام بیست و شش کشور شرکت‌کننده تقریباً مشابه است. اگر اهل اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، از آزادی حرکت لذت می‌برید و می‌توانید بدون دردسر زیاد به لوکزامبورگ بروید. همان‌طور که گفته شد، شرایط ویزای لوکزامبورگ سخت‌تر از فرانسه یا اسپانیا نیست.

شرایط ویزای دانشجویی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، بنابراین قبل از درخواست بررسی کنید. اما برای دریافت ویزای تحصیلی لوکزامبورگ، به‌طورکلی به این موارد نیاز دارید:

از طریق وزارت امور خارجه و اروپا برای اقامت موقت اقدام کنید.

عکس پاسپورت

گذرنامه

شناسنامه

تأییدیه پذیرش

بیمه درمانی که کل اقامت شما را پوشش می‌دهد.

اثبات مالی کافی

سوءپیشینه

اثبات جایی برای زندگی

پس از ورود، باید در بخشی که به آنجا نقل‌مکان می‌کنید ثبت‌نام کنید و قبل از صدور مجوز کامل دانشجویی، تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید. این به‌طورکلی حدود یک ماه طول می‌کشد.

تحصیل-در-لوکزامبورگ-5

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در لوکزامبورگ

پس از اتمام تحصیلات، ممکن است بخواهید در لوکزامبورگ بمانید تا به دنبال کار یا شروع کسب‌وکار باشید.

شما باید قبل از انقضای مجوز اقامت دانشجویی خود در لوکزامبورگ، برای یافتن شغل یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار، برای اجازه اقامت اقدام کنید.

درخواست مجوزهای اقامت برای جستجوی کار یا راه‌اندازی کسب‌وکار باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای مجوزهای اقامت دانشجویی ارائه شود.

اتباع کشورهای ثالث (یعنی به جز اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) برای دریافت اجازه اقامت برای جستجوی کار یا راه‌اندازی کسب‌وکار باید هویت خود را ذکر کرده و مدارک زیر را به درخواست خود ضمیمه کنند:

یک کپی از گذرنامه معتبر آنها؛

سابقه کیفری در لوکزامبورگ؛

گواهی بیمه درمانی جامع معتبر در لوکزامبورگ (بیمه مسافرتی)؛

مدرکی مبنی بر تکمیل موفقیت‌آمیز آموزش عالی که منجر به دریافت مدرک شده است.

اثبات اینکه آنها منابع کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی در طول اقامت و سفر برگشت خود را دارند. منابع ماهانه آنها باید حداقل ۸۰ درصد از سطح درآمد مشمول اجتماعی موجود در لوکزامبورگ باشد. موارد زیر ممکن است به‌عنوان دلیل استفاده شود:

گواهی بورسیه تحصیلی یا وام دانشجویی با ذکر مبلغ و مدت آن؛ یا

گواهی بانکی؛ یا

تعهد به ارائه حمایت مالی (تعهد رسمی) توسط ضامن مقیم لوکزامبورگ؛

اثبات انتقال هزینه صدور ۸۰ یورو؛

در صورت لزوم، وکالت‌نامه.

اگر مدارک به زبان انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی نوشته نشده باشند، باید ترجمه رسمی توسط مترجم قسم‌خورده ضمیمه شود.

پروسه معمولاً ۹۰ روز طول می‌کشد. شغل شما باید با تحصیلات آکادمیک شما مرتبط باشد.

مجوز اقامت برای کارمندان

هنگامی که شغلی پیدا کردید، باید اجازه اقامت برای کارگران حقوق‌بگیر را دریافت کنید. این مجوز به مدت یک سال معتبر است و حداکثر تا سه سال یعنی تا زمانی که شرایط یکسانی وجود داشته باشد و شما بتوانید ثابت کنید که در طول مدت اعتبار مجوز اقامت به طور مؤثر کارکرده‌اید، قابل تمدید است.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

کپی پاسپورت معتبر

یک کپی از مجوز اقامت فعلی

یک کپی از اظهارنامه ورود که توسط اداره عمومی ایجاد شده است.

اثبات مسکن مناسب

ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد.

روند درخواست معمولاً چهار ماه طول می‌کشد. پس از تأیید درخواست، از شما خواسته می‌شود که داده‌های بیومتریک خود را ارائه دهید و پس از چند روز، می‌توانید شخصاً اجازه اقامت خود را دریافت کنید. اجازه اقامت به شکل یک کارت تراشه حاوی اطلاعات بیومتریک و همچنین حاوی مجوز کار است.

اجازه اقامت برای خوداشتغالی

اگر می‌خواهید بعد از تحصیل کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید، این مجوز برای شما مناسب است. مجوز اقامت برای خوداشتغالی حداکثر ۳ سال اعتبار دارد و تا زمانی که شرایط اخذ مجوز وجود داشته باشد برای ۳ سال دیگر قابل تمدید است.

برای درخواست، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

ارائه مدرکی دال بر صلاحیت‌های موردنیاز برای انجام فعالیت برنامه‌ریزی‌شده و در صورت لزوم، به‌منظور ثبت در سازمان حرفه‌ای مربوطه.

در صورت لزوم، اطمینان حاصل شود که شما شرایط تعیین شده توسط قانون برای دسترسی به حرفه‌های صنعتگر، بازرگان و برخی از مشاغل آزاد را دارید.

ارائه مدارکی مبنی بر اینکه منابع کافی برای انجام فعالیت موردنظر در لوکزامبورگ را دارید.

اطمینان حاصل شود که فعالیت انجام شده در خدمت منافع کشور از نظر منافع اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی است.

ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا – کارمند حقوق‌بگیر باصلاحیت بالا

برای اینکه یک کارگر بسیار ماهر در لوکزامبورگ باشید، باید بتوانید ثابت کنید که مدرک تحصیلی عالی دارید یا حداقل پنج سال تجربه حرفه‌ای تخصصی دارید. اولین اجازه اقامت برای کارگران باصلاحیت بالا حداکثر چهار سال اعتبار دارد و تا زمانی که هنوز شرایط را داشته باشید قابل تمدید است.

بازار کار در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ می‌تواند مکانی ایده‌آل برای یافتن شغل در خارج از کشور باشد، به‌ویژه در بخش خدمات مالی و ارتباطات که برای کارگران ماهر در لوکزامبورگ محبوب و پرسود هستند.

نیروی کار در لوکزامبورگ از اتباع، مسافران مرزی و کارگران خارجی تشکیل شده است. بازار کار لوکزامبورگ چندفرهنگی و چندزبانه است. در واقع، دانش کاری یکی از سه زبان رسمی (لوکزامبورگی، فرانسوی یا آلمانی) برای بسیاری از مشاغل ضروری است.

خدمات مالی در قلب اقتصاد لوکزامبورگ قرار دارد و بخش‌های حمل‌ونقل و ارتباطات نیز عملکرد خوبی دارند. لوکزامبورگ یک مرکز پیشرو در اروپا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانکداری خصوصی است که حدود ۱۵۰ بانک در لوکزامبورگ فعالیت می‌کنند.

در حال حاضر هیچ کمبود مهارت عمده‌ای در لوکزامبورگ وجود ندارد، اما تعدادی از بخش‌ها به طور مداوم در سطوح مختلف استخدام می‌کنند، از جمله:

دارایی، مالیه، سرمایه‌گذاری

مراقبت‌های بهداشتی

خرده‌فروشی

تولید

ساخت‌وساز

هتلداری

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در لوکزامبورگ

اجازه اقامت طولانی‌مدت

پس از پنج سال اقامت قانونی و بدون وقفه در قلمرو لوکزامبورگ، اتباع کشورهای ثالث (به جز اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) می‌توانند درخواستی برای اجازه اقامت طولانی‌مدت ارائه دهند. درخواست برای وضعیت اقامت طولانی‌مدت باید بلافاصله در پایان دوره اقامت ۵ساله ارائه شود. این مجوز پنج سال اعتبار دارد و ظرف دو ماه قبل از انقضای مجوز فعلی قابل تمدید است.

برای واجد شرایط بودن باید شرایط زیر را داشته باشید:

حداقل ۵ سال به طور مداوم و قانونی در لوکزامبورگ اقامت داشته باشید (یعنی دارای مجوز اقامت) باشید.

داشتن پاسپورت معتبر؛

منابع ثابت، منظم و کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده تحت مراقبت خود بدون نیاز به توسل به رفاه اجتماعی (REVIS)؛

داشتن مسکن مناسب؛

داشتن گواهی بیمه درمانی برای خود و خانواده شما؛

تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت عمومی نباشید.

تابعیت طبیعی

پس از پنج سال زندگی قانونی در این کشور، واجد شرایط درخواست شهروندی خواهید بود. سال آخر اقامت بلافاصله قبل از درخواست تابعیت باید بدون وقفه باشد. شما باید مدرکی ارائه دهید که دانش زبان لوکزامبورگ و دانستن تاریخ لوکزامبورگ و ادغام در اروپا را نشان دهد.

سخن پایانی

در این مقاله نحوه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی لوکزامبورگ موردبحث و بررسی قرار گرفت. کشور لوکزامبورگ یک کشور چندزبانه است که برای علاقه‌مندان به یادگیری چندین زبان می‌تواند بسیار مناسب باشد. اگر شما قصد تحصیل در لوکزامبورگ را دارید حتماً با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. www.educations.com
 2. www.numbeo.com
 3. www.theglobaleconomy.com
 4. studylink.com
 5. www.expatica.com
 6. www.rocapply.com
 7. www.mastersportal.com
 8. ask-scholars.com
 9. wwwen.uni.lu
 10. schoolandtravel.com
 11. www.topuniversities.com
 12. guichet.public.lu
 13. immigrationandmigration.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به گرجستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.