انتخاب صفحه
مهاجرت-به-لتونی

مهاجرت به لتونی

یکی از کشورهای کوچک و آرام در حوزه منطقه بالتیک، لتونی است که در ساحل دریای بالتیک قرار دارد و جمعیت آن مطابق با سرشماری انجام شده در سال 2018، 1.92 میلیون نفر است. مهاجرت به لتونی به ‌معنای زندگی در کشوری اروپایی است که می‌توانید از آرامش آن‌جا لذت ببرید.

زبان رسمی لتونی لتونیایی است اما اکثریت مردم آن به زبان‌های روسی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند، به این دلیل که در حدود 62.2 درصد از مردم این کشور از قوم لتونی و در حدود 25.2 درصد آن‌ها روس هستند.

اما برای اخذ ویزای لتونی و اقامت در آن‌جا به چه شرایط و مدارکی نیاز دارید؟ در این مطلب با پاسخ به این پرسش همه چیز را درباره مهاجرت به لتونی بررسی می‌کنیم. پس تا انتها همراه ما بمانید.

تاریخچه مهاجرت به لتونی

مهاجرت به این کشور اروپایی سابقه تاریخی چندانی ندارد و به‌همین دلیل تنوع قومی در این کشور کم است. در لتونی بعد از مردم خود آن، روس‌ها دومین قوم پرجمعیت هستند که علت آن را باید مهاجرت آن‌ها در طول دوره اشغال شوروی (1991-1945) از روسیه به لتونی بدانیم.

همچنین از سال 2004 که لتونی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و مرزهای خود را به ‌دلیل توافق شنگن باز کرد، بسیاری از جمعیت آن برای استفاده از فرصت‌های شغلی بهتر به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کردند. اما با وجود این، خارجی‌های زیادی متقاضی اخذ ویزای لتونی و اقامت در این کشور هستند.

یک علت آن را باید به این موضوع ربط دهیم که با بهبود وضعیت اقتصادی لتونی بعد از سال 2008، وضعیت زندگی برای مهاجران در این کشور به استانداردهای اروپایی نزدیک‌تر شده است.

مقررات قانونی مهاجرت به لتونی

سند مقررات قانونی مهاجرت به لتونی، اصلی‌ترین مرجع قانونی است که پیش‌نویس آن در سال 2003 تهیه شد. از آن سال تا به ‌امروز، این پیش‌نویس به‌دفعات اصلاح شده است. طبق این قانون، مهاجران در یکی از دو دسته اصلی زیر قرار می‌گیرند و اجرای قوانین برای هرکدام متفاوت خواهد بود:

 • آن‌هایی که شهروندان اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستند، یعنی افرادی که تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه یا کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا یا کنفدراسیون سوئیس را داشته باشند.
 • افرادی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا تصمیم به مهاجرت به لتونی می‌گیرند.

آمار مهاجرت به لتونی

بر اساس آمار مهاجرت ارائه شده توسط اداره امور شهروندی و مهاجرت لتونی، در سال 2021 چندین هزار خارجی درخواست اخذ مجوز اقامت لتونی را کرده‌اند. براساس همین آمار، تنها 2.5 درصد از درخواست‌ها رد شده است.

این آمار نشان می‌دهد در صورتی که قصد مهاجرت به لتونی را داشته باشید، به احتمال بالایی درخواست شما مورد قبول واقع خواهد شد.

محبوب ترین شهرهای لتونی برای مهاجرت

ریگا به‌عنوان بزرگترین شهر لتونی، محبوب‌ترین شهر این کشور برای مهاجران است. این شهر مدرن تمام تکنولوژی‌های به‌روز را در خود جای داده و به‌همین دلیل انتخابی ایده‌آل برای افرادی است که می‌خواهند در یک شهر پیشرفته زندگی کنند. داوگاوپلیز، لیپاجا و جلگاوا، به ترتیب دیگر شهرهای بزرگ کشور لتونی هستند.

از طرفی آمار نشان می‌دهد که بازار املاک ریگا، در حدود نیمی از کل بازار املاک لتونی را تشکیل می‌دهد. میزان فروش املاک و مستغلات در این شهر دوبرابر بیشتر از سایر نقاط لتونی است تا نه‌تنها سرمایه‌گذاری روی آن را به گزینه‌ای ارزشمند تبدیل ‌کند، بلکه محبوب‌ترین شهر این کشور نیز نام گیرد.

بسیاری از گردشگران از ریگا به ‌دلیل معماری زیبا، موزه‌ها و تئاترهایش، بارها بازدید می‌کنند. بنابراین این شهر که در مجاورت دریای بالتیک قرار دارد، می‌تواند برای اهالی هنر نیز انتخاب خوبی برای زندگی باشد.

هزینه زندگی در لتونی

لتونی یکی از ارزان‌ترین کشورها برای زندگی در منطقه اروپا است. به‌عبارت دیگر با مهاجرت به لتونی و اقامت در این کشور، در مقایسه با کشورهایی مانند آلمان و هلند به هزینه کمتری نیاز دارید.

همان‌طور که در بالا نیز گفتیم ریگا محبوب‌ترین شهر این کشور برای زندگی است و اکثر دانشجویان بین‌المللی نیز در آن‌جا زندگی می‌کنند. اجاره خانه در لتونی به‌طور میانگین برای یک فرد مجرد ماهیانه 725 دلار است.

روش‌های مهاجرت به لتونی

لتونی کشور کوچکی است اما سالانه پذیرای چندین هزار مهاجر از سرتاسر دنیا است. اخذ ویزای لتونی برای سفر و مهاجرت به این کشور الزامی است و به روش‌های مختلف می‌توانید آن را دریافت کنید.

ازجمله این روش‌ها باید پیدا کردن شغل یا سرمایه‌گذاری در این کشور و پذیرش تحصیلی را نام ببریم. اما در بین آن‌ها روش سرمایه‌گذاری به چندین دلیل محبوبیت بیشتری دارد. به‌عنوان مثال قیمت‌ها در این کشور بسیار پایین است و می‌توانید سرمایه خود را در جاهای مختلف به‌کار بگیرید. دلیل بعدی نیز عضویت این کشور در منطقه شنگن و اتحادیه اروپا است.

شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری در یکی شرکت‌ها، بانک‌ها یا املاک این کشور، در مدت زمان کمی اقامت لتونی را بگیرید. اگر هم می‌خواهید با مهاجرت به لتونی در این کشور مشغول به کار شوید، در حال حاضر نرخ بیکاری در آن‌جا 8.8 درصد است.

با وجود این، شهروندان خارجی شانس خوبی برای پیدا کردن کار در لتونی در زمینه تخصص خود و همچنین شغل‌های مدیریتی دارند.

اما در صورتی که بخواهید در این کشور کمتر از 90 روز اقامت کنید، مشکل خاصی برای دریافت ویزا نخواهید داشت. در غیر این صورت و برای اقامت بلند دت، باید با توجه به شرایط خود باید یکی از انواع ویزای لتونی را بگیرید که در بخش بعد توضیح می‌دهیم.

انواع ویزای لتونی

اخذ ویزای لتونی شرط اول ورود به خاک این کشور است. اگر شهروند ایران هستید، برای اقامت کمتر از 90 روز در این کشور نیز باید ویزا دریافت کنید. اما طبق قانون سیاست مهاجرتی لتونی، کدام نوع از ویزای آن برای شما مناسب است؟

لتونی چندین نوع ویزای مختلف را به متقاضیان اعطا می‌کند که بسته به هدف و شرایط‌تان می‌توانید یکی از آن‌ها درخواست کنید. از جمله:

ترانزیت فرودگاهی ویزای نوع A

برای اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی از دولت لتونی، به بلیط هواپیما نیاز دارید.

ویزای کوتاه مدت نوع C

ویزای کوتاه مدت ممکن است بسته به موردی که برای آن درخواست می‌کنید، به شما مجوز ورود یک، دو یا چندباره را به خاک این کشور بدهد. برای اخذ این ویزای لتونی نیاز به داشتن بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به تمکن مالی و اقامت دارید.

ویزای طولانی مدت نوع D

خارجی‌هایی که بسته به شرایط خود می‌خواهند بیش از 90 روز در لتونی بمانند، باید برای اخذ ویزای طولانی مدت آن اقدام کنند. برای دریافت این ویزا به بیمه درمانی مسافرتی، مدارک مربوط به تمکن مالی، گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس، انگیزه‌نامه و مدرک اقامت نیاز دارید.

ویزا با اعتبار سرزمینی محدود

با اخذ این ویزا، می‌توانید به کشورهایی که در آن مشخص شده است، بدون نیاز به اخذ ویزای مجزا سفر کنید. این ویزا برای ورود به تمام کشورهای عضو شنگن اعتبار ندارد و برای دریافت آن باید مدارک مربوط به بیمه درمانی مسافرتی، تمکن مالی و اقامت را به اداره مهاجرت لتونی ارائه کنید.

مجوز اقامت لتونی

برای دریافت مجوز اقامت لتونی (اقامت 5 ساله با امکان تمدید)، به سه طریق می‌توانید اقدام کنید:

 • سرمایه‌گذاری در یک شرکت لتونی، بانک یا املاک و مستغلات
 • پیدا کردن کار قانونی در لتونی
 • تحصیل در لتونی

در میان این راه‌ها تحصیل در لتونی سخت‌ترین گزینه‌ قابل انتخاب است، چون این کشور مجوز اقامت تحصیلی را در مقایسه با سایر روش‌ها، سخت‌تر اعطا می‌کند. از طرفی پس از دریافت آن امکان دریافت مجوز اقامت دائم را ندارید.

با گرفتن مجوز اقامت لتونی، می‌توانید از امتیازهای زیر برخوردار شوید:

 • از بستگان خود برای بازدید از لتونی دعوت کنید.
 • فرزندان زیر سن قانونی و همسرتان نیز می‌توانند این مجوز را دریافت کنند.
 • امکان تحصیل در اروپا برای شما و فرزندانتان فراهم خواهد شد.
 • می‌توانید تجارت خود را در بازار اروپا گسترش دهید.
 • امکان سفر در اروپا بدون نیاز به ویزا و کنترل مرزی وجود دارد.
 • می‌توانید از امتیازهای اجتماعی که شهروندان این کشور دارند، برخوردار شوید.

مزایا و معایب مهاجرت به لتونی

هرچند که لتونی کشور کوچکی است، مزایای اخذ اقامت آن بی‌شباهت با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و معاهده شنگن نیست. در ادامه 6 مورد از مهم‌ترین آن‌ها را توضیح دادیم:

ارزان ترین گزینه برای اقامت اروپا

اصلی‌ترین مزیت مهاجرت به این کشور، ارزان‌تر بودن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در لتونی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است. به‌نحوی که بودجه مورد نیازتان می‌تواند تا یک پنجم کمتر باشد.

امکان کار، زندگی و تحصیل در لتونی

با اخذ مجوز اقامت لتونی، امکان کار و زندگی در یک کشور توسعه یافته برای شما فراهم خواهد شد. فرزندان شما نیز می‌توانند مدرک معتبری را از دانشگاه‌های اروپایی بگیرند که در جهان ارزش علمی بالایی دارند. علاوه‌ بر این اگر شرایط آن را دارید، با راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌توانید آن را به سایر کشورهای اروپایی نیز توسعه دهید.

این کشور از ابتدای سال 2014، واحد پول خود را از لات به یورو تغییر داده است. به ‌این ترتیب با مهاجرت به لتونی می‌توانید درآمد یورویی داشته باشید که یکی از ارزشمندترین واحدهای پول دنیا است.

امکان سفر بدون نیاز به ویزا در اروپا

ویزای شنگن یکی از قدرتمندترین ویزاها در سرتاسر جهان است و از آن‌جایی که لتونی در این معاهده عضویت دارد، شهروندان این کشور امکان استفاده از این ویزا را دارند. بنابراین با اقامت دائم لتونی، می‌توانید آزادانه در سرتاسر اروپا سفر کنید.

امکان اخذ اقامت برای اعضای خانواده

زمانی که بعد از مهاجرت به لتونی اقامت دائم این کشور را بگیرید، همسر و فرزندان زیر 18 سال‌تان نیز خواهند توانست به‌صورت خودکار اجازه اقامت را دریافت کنند. علاوه بر این می‌توانید بستگان و اقوام درجه دوم خود را برای بازدید از لتونی به این کشور دعوت کنید.

اجازه اقامت بلندمدت اتحادیه اروپا

شما می‌توانید پس از 5 سال زندگی در این کشور برای اقامت طولانی مدت در اتحادیه اروپا درخواست دهید. در نتیجه اگر به یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا مانند آلمان یا هلند نقل مکان کنید، امکان زندگی، تحصیل یا کار را در آن‌ها خواهید داشت.

بعد از گذشت 10 سال از اقامتتان در لتونی نیز می‌توانید آن را دائمی کنید.

اهمیت زیاد به خدمات پزشکی

لتونی کشوری با سطح بالای توسعه خدمات پزشکی است. بیمارستان‌های محلی از داروها، تکنیک‌ها و درمان‌های پیشرفته و منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند. حتی این موضوع باعث شده است که بسیاری از گردشگران برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی به این کشور آیند.

در حال حاضر خدمات پزشکی لتونی در اختیار دو بخش خصوصی و عمومی قرار دارد. کلینیک‌های خصوصی توسعه‌یافته‌تر هستند. گرچه، طی سال‌های اخیر دولت توجه خاصی به مدرن کردن مراکز بهداشت عمومی و تجهیزات آن‌ها کرده است.

حالا نوبت به معایب مهاجرت به لتونی می‌رسد. به‌عنوان مثال اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی به لتونی دارید، باید دقت کنید که اکثر دانشجویان در این کشور برای تامین هزینه‌های خود کار نیمه‌وقت دارند. اما اگر تسلط خوبی روی زبان لتونیایی ندارید، پیدا کردن کار سخت خواهد شد.

با این‌حال برخی از دانشجویان بین‌المللی که زبان اول آن‌ها جهانی و زبان‌هایی مانند انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی است، به‌عنوان معلم زبان کسب درآمد می‌کنند.

از طرفی این کشور کوچک بسیار دستخوش تغییرات در محیط تجارت بین‌المللی می‌شود و با مشکلات زیادی از جمله جرایم سازماندهی‌شده، فساد، جرایم اقتصادی، قاچاق مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی و موارد دیگر روبرو است. آمار مربوط به خشونت خانگی نیز در این کشور بسیار بالا است و بیش از 80 درصد مجرمان یک سابقه جنایی دارند.

البته دولت سعی کرده است طی سال‌های گذشته با این مشکلات فعالانه برخورد کرده و آن‌ها را رفع کند.

سخن نهایی

اروپا همواره یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای مهاجران بوده است. کشورهای این قاره به‌ دلیل نزدیکی بیشتر نسبت به دیگر قاره‌ها به آسیا، در اولویت مهاجران قرار دارند. مهاجرت به لتونی طی سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

لتونی کشور کوچکی در حوزه دریای بالتیک است که جمعیت زیادی ندارد. سابقه مهاجرت به این کشور نیز چندان غنی نیست اما افزایش آمار مهاجرت‌ها به آن‌جا، فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را ایجاد کرده است.

مزیت مهاجرت به لتونی، ارزان بودن شرایط زندگی در آن‌جا است. از طرفی شما می‌توانید با یک پنجم هزینه مورد نیاز در دیگر کشورهای اروپایی، در این کشور سرمایه‌گذاری کنید و در نهایت شهروندی اتحادیه اروپا را به‌دست بیاورید.

در مطلب بالا تمام نکات لازم برای اخذ ویزای لتونی و اقامت در این کشور گفتیم تا با آگاهی بیشتر برای مهاجرت به آن‌جا تصمیم بگیرید.

 

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف لتونی بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فایل صوتی مهاجرت به لتونی

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به لتونی

 

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.