انتخاب صفحه
تحصیل-در-ژاپن-1

تحصیل در ژاپن

ژاپن یا “نیپون” یا به‌عنوان “سرزمین” طلوع خورشید جزیره‌ای است که در شرق آسیا در شمال غربی اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور از پنج جزیره اصلی و در حدود ۷۰۰۰ مجمع‌الجزایر تشکیل شده است. جمعیت ژاپن ۱۲۵٫۶۸ میلیون نفر و پایتخت آن شهر توکیو می‌باشد. شما خود را در یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان خواهید یافت. در واقع منطقه توکیو بزرگ با بیش از ۳۷ میلیون نفر پرجمعیت‌ترین منطقه جهان است. در ژاپن، شما می‌توانید در یکی از پنج جزیره اصلی زندگی کنید: هوکایدو، هونشو، شیکوکو، کیوشو یا اوکیناوا.

یک دلیل اصلی برای تحصیل در ژاپن، امنیت این کشور است، زیرا ژاپن یکی از امن‌ترین کشورهای جهان به‌حساب می‌آید و میزان جرم و جنایت بسیار پایین است. در ضمن شاخص شادمانی در سال ۲۰۲۱ در این کشور ۶٫۰۴ نسبت به میانگین ۵ بوده است.

بیش از ۳۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی طی سال‌ها، به دلایل متعدد، ژاپن را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند. مهم نیست که در چه رشته‌ای می‌خواهید تحصیل کنید، تحصیل در ژاپن تجربه زندگی در سومین اقتصاد بزرگ جهان را برای شما فراهم می‌کند چون ژاپن یک قدرت مالی بزرگ است.

دانشگاه‌های ژاپن شهرت و امکانات بسیار خوبی دارند. شهرت جهانی آنها از نظر نوآوری و تحقیق در این واقعیت منعکس شده است که تقریباً ۴۰ مؤسسه آنها در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. همچنین ژاپن در رتبه اول در ۱۰ مکان برتر برای تحصیل در خارج از کشور در آسیا به دلیل تجربه یک فرهنگ جدید و به‌طورکلی در رتبه دوم آسیا قرار دارد.

شرایط عمومی تحصیل در ژاپن

دولت ژاپن در دهه‌های گذشته تلاش زیادی برای جذب دانشجویان بین‌المللی با ارائه کمک مالی به دانشجویان از طریق بورسیه تحصیلی، انواع برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی و همچنین با استخدام کادر آموزشی از سراسر جهان باهدف ایجاد محیط دانشگاهی متنوع‌تر و پذیرای دانشجویان بین‌المللی انجام داده است. دانشگاه توکیو، دانشگاه کیوتو و مؤسسه فناوری توکیو برترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شوند که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی رتبه بسیار بالایی دارند. (به بخش برترین دانشگاه‌های ژاپن مراجعه کنید.)

تحصیل در ژاپن درها را به‌سوی یک زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز با مدارک باکیفیت بالا باز می‌کند. در ژاپن می‌توانید از بین برنامه‌های متعدد کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب کنید. اگر بتوانید مهارت زبان خود را ثابت کنید می‌توانید به زبان انگلیسی یا حتی ژاپنی تحصیل کنید. محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در ژاپن عبارت‌اند از اقتصاد و تجارت، علم و فناوری، آموزش یا علوم‌انسانی.

تصمیم به اپلای برای تحصیلات دانشگاهی در ژاپن به شما این فرصت را می‌دهد که از بین ۷۸۳ دانشگاه (دایگاکو) و کالج‌های فرعی (تانکی دایگاکو) انتخاب کنید. هم دانشگاه‌ها و هم کالج‌های فرعی دوره‌ای ۴ساله ارائه می‌کنند که منجر به مدرک کارشناسی می‌شود، درحالی‌که برخی برنامه‌های ۶ساله را برای مدارک حرفه‌ای ارائه می‌دهند. تنها دانشگاه‌ها و کالج‌های فرعی در ژاپن به‌عنوان مؤسسات آموزش عالی در نظر گرفته می شوند.

سیستم دانشگاهی ژاپن از سیستم درجه‌بندی ۴ مقیاسی پیروی می‌کند:

A: yū (優) خیلی خوب (80-100%)

B: ryō (良) خوب (70-79,99%)

C: ka (可) میانگین، قبولی (۶۰-69,99%)

F: fuka (不可) رد (0-59,99%)

تحصیل در ژاپن در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

در ژاپن، کودکان معمولاً ۱۲ سال آموزش رسمی شامل آموزش ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم را می‌گذرانند. قبل از شروع تحصیلات ابتدایی در سن ۶ سالگی، کودکان می‌توانند در سنین ۳ تا ۵ سالگی به مهدکودک بروند.

آموزش اجباری با ۶ سال دوره ابتدایی شروع می‌شود و با ۳ سال دوره متوسطه اول در مجموع ۹ سال به پایان می‌رسد. دانش‌آموزان سپس به دبیرستان می‌روند که در ۳ سال تکمیل می‌شود. همچنین گزینه‌ای برای حضور در یک مدرسه متوسطه بعد از دبستان وجود دارد که آموزش متوسطه اول و متوسطه دوم را ترکیب می‌کند. در سال‌های اخیر، به مناطقی با جمعیت کمتر این امکان داده شده است که مدارس آموزش اجباری ایجاد کنند که مدارس ابتدایی و متوسطه اول را ترکیب می‌کند.

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی (学士 gakushi) در ژاپن 4 سال است به جز برنامه‌های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی که حداکثر ۶ سال طول می‌کشد. در کالج‌های فرعی، مدت تحصیل بسته به گروه و برنامه ۲ تا ۳ سال است. اکثر دانشگاه‌ها و کالج‌های فرعی در ژاپن سال تحصیلی خود را از آوریل تا مارس سال بعد می‌گذرانند. ترم اول از آوریل تا سپتامبر و ترم دوم از اکتبر تا مارس ادامه دارد.

برخی از دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی در مورد اینکه کدام ترم می‌توانند برای شروع تحصیل خود انتخاب کنند، انعطاف‌پذیری نشان می‌دهند. برای اعطای مدرک کارشناسی در ژاپن، باید حداقل ۱۲۴ واحد درسی بگذرانید.

برای واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ژاپن به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، گذراندن حداقل ۱۲ سال تحصیلات رسمی در کشور خود الزامی است. درصورتی‌که تحصیلات اجباری ۱۲ساله را تکمیل نکرده باشید، همچنان واجد شرایط درخواست هستید، اما از شما خواسته می‌شود که در آزمون کنکور سراسری قبول شوید که صلاحیت شما را برای تحصیل در کشور تأیید می‌کند. علاوه بر این، باید رونوشت سوابق دبیرستان خود، نامه بیانیه شخصی و احتمالاً توصیه‌نامه‌هایی را ارائه دهید.

به‌طورکلی، اگر دوره کارشناسی موردنظر شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، باید مدرکی دال بر مهارت زبان از طریق آزمون‌های زبان مانند تافل یا آیلتس ارائه دهید. درصورتی‌که دوره تحصیلی شما به زبان ژاپنی تدریس می‌شود، به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باید مهارت زبان ژاپنی خود را از طریق آزمون پذیرش دانشگاه ژاپن (EJU) و آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT) نشان دهید.

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد (修士 xiūshì) در دانشگاه‌های ژاپن شامل کلاس‌، تحقیقات، پروژه‌های مختلف و نگارش پایان‌نامه است. برای واجد شرایط بودن برای مدرک کارشناسی ارشد در ژاپن، باید یک دوره کارشناسی ۴ساله را گذرانده باشید. طول دوره کارشناسی ارشد در ژاپن برای اکثر دوره‌ها ۲ سال است و بعد از گذراندن۳۰ واحد درسی به دانشجو مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌شود.

همان‌طور که در بالا گفته شد، بسته به زبان‌آموزشی باید بتوانید مهارت زبان انگلیسی یا ژاپنی خود را از طریق آزمون‌های زبان ثابت کنید. فراموش نکنید که ژاپن تعداد زیادی دوره کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را نیز ارائه می‌دهد.

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، باید ریز نمرات کارشناسی خود، دو توصیه‌نامه و یک نامه بیانیه شخصی را ارائه دهید که در آن می‌توانید توضیح دهید که چرا می‌خواهید بخشی از دوره‌ای خاص باشید و احتمالاً باید رزومه و تجربه کاری خود را به همراه یک پروپوزال تحقیقاتی برای پایان‌نامه ارائه دهید.

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

مدرک دکترا (博士 hakase) بالاترین سطح تحصیلات دانشگاهی در ژاپن است و سیستم دانشگاهی ژاپن برنامه‌های دکترای معتبر جهانی را به دانشجویان بین‌المللی بر اساس تحقیقات باکیفیت و تکنیک‌های آموزشی با تکنولوژی بالا ارائه می‌دهد. طول دوره دکترا در ژاپن برای اکثر رشته‌ها، به جز دوره‌های دکترای پزشکی، حداقل ۳ سال است.

دانشجویانی که می‌خواهند مدرک دکترا را در ژاپن دنبال کنند باید ابتدا دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را تکمیل کرده باشند. بااین‌حال، یک واقعیت جالب این است که برخی از دانشگاه‌های ژاپن این فرصت را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند که بلافاصله پس از کارشناسی، حتی بدون مدرک کارشناسی ارشد، برای دکترا اقدام کنند! این به طور خودکار به این معنی است که مدت دوره دکترای شما به ۵ سال افزایش می‌یابد.

بنابراین، برای پذیرش در مقطع دکترا در ژاپن، باید ریز نمرات تحصیلی مدارک قبلی خود، مدرکی دال بر تسلط بر زبان خارجی خود به زبان انگلیسی یا ژاپنی، توصیه‌نامه و رزومه، طرح تحقیقاتی و احتمالاً پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود را ارائه دهید.

تحصیل-در-ژاپن-3

تحصیل در ژاپن به همراه بورسیه تحصیلی

در ژاپن، تنها چند بورسیه تمام هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند. اکثر آنها تنها بخشی از هزینه‌های زندگی و شهریه دانشجو را پوشش می‌دهند؛ بنابراین، کل هزینه‌های تحصیل در ژاپن را محاسبه کنید تا یک برنامه مالی ایجاد کنید که صرفاً به بورسیه تحصیلی متکی نباشد.

سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) در طول فرایند درخواست بورسیه به شما کمک می‌کند. این سازمانی است که تحت صلاحیت وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علم و فناوری ژاپن می‌باشد.

JASSO مسئول بورسیه تحصیلی، وام‌های تحصیلی و پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی است. در پلتفرم آن‌ها جستجو کنید، جایی که می‌توانید پاسخ تمام سؤالاتی را که ممکن است داشته باشید، همراه با تمام اطلاعات لازم بیابید.

تعدادی از بورسیه‌های موجود به شرح زیر هستند:

 1. برنامه بورسیه دانشجویی بین‌المللی (بورسیه Monbukagakusho برای دانشجویان بین‌المللی)
 2. ۲. بورسیه پشتیبانی تبادل دانشجو (توافق‌نامه پذیرش).
 3. بورسیه دولتی Monbukagakusho MEXT
 4. بورسیه‌های ارائه شده توسط JASSO
 5. بورسیه‌های دولت‌های محلی، سازمان‌های تبادل بین‌المللی و غیره.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ژاپن

هزینه‌های تحصیل

شهریه دانشگاه‌های ژاپن در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی مثل انگلستان و آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی که برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اپلای می‌کنند، کاملاً معقول است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، شهریه در ژاپن بین ۲۰ تا ۲۳ هزار دلار آمریکا، برای مقطع کارشناسی ارشد حدود ۱۲۰۰۰ دلار و برای تحصیل در مقطع دکترا حدود ۵۰۰۰ دلار در سال تحصیلی متغیر است.

علاوه‌برآن، به‌خاطر داشته باشید که هر درخواست دانشگاه با هزینه درخواست همراه است که بر اساس دوره و دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های پزشکی و داروسازی بسیار بیشتر است، زیرا دوره تحصیل به طور قابل‌توجهی طولانی‌تر است.

ثبت‌نام در بیمه سلامت ملی (NHI) یک هزینه اضافی برای دانشجویان بین‌المللی است. بیمه سلامت ملی ضروری است؛ زیرا هزینه‌های پزشکی را در صورت آسیب‌دیدگی کاهش می‌دهد. شما می‌توانید پس از دریافت ویزا/مجوز اقامت خود، در نزدیک‌ترین دفتر شهرداری محلی خود در ژاپن برای بیمه ثبت‌نام کنید.

هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی در ژاپن در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی بالا است، به‌خصوص اگر شما در پایتخت، توکیو زندگی کنید. بااین‌حال، همه چیز به مناطقی که برای زندگی انتخاب می‌کنید و سبک زندگی ای که دنبال می‌کنید بستگی دارد.

از جمله شهرهای دانشجویی در ژاپن می‌توان به توکیو، اوزاکا، کیوتو، فوکوئوکا، ساپورو یا یوکوهاما اشاره کرد. به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در تلاش برای کاهش هزینه‌های زندگی خود در ژاپن، یک گزینه عالی زندگی در خوابگاه دانشگاه است.

علی‌رغم وجود خوابگاه‌های دانشجویی که توسط دولت و دانشگاه‌ها ارائه شده است، اکثر دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های خصوصی زندگی می‌کنند، زیرا تعداد محدودی اتاق خوابگاه در دسترس است. توجه داشته باشید که لحظه‌ای که نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کردید، به دنبال گزینه اقامت در خوابگاه‌ها یا خانه‌های شخصی باشید.

وقتی صحبت از هزینه‌های زندگی اقامتگاه خصوصی در ژاپن می‌شود، در صورت انتخاب توکیو به‌عنوان مقصد تحصیلی خود، آماده باشید که هزینه‌های زیادی را بپردازید. زندگی در حومه شهر و نه در مرکز را در نظر بگیرید تا مقداری پول پس‌انداز کنید. در شهرهای کوچک‌تر، هزینه کاهش می‌یابد و در مقایسه با کلان‌شهرها کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

متوسط اجاره ماهانه برای یک آپارتمان یک اتاقه حدود ۵۰ تا ۷۰ هزار ین ژاپن (حدود ۴۵۰ تا ۶۵۰ دلار آمریکا) است، همیشه بستگی به این دارد که انتخاب می‌کنید در مرکز شهر زندگی کنید یا خیر. آپارتمان‌های بزرگ‌تر هزینه بسیار بیشتری دارند. به‌خاطر داشته باشید که خدماتی مانند گاز، برق، اینترنت و آب شامل اجاره نمی‌شود.

یکی دیگر از گزینه‌های محبوب، به‌اصطلاح مهمانخانه‌ها یا به زبان ژاپنی “خانه‌های خارجی” (خانه‌های گایجین) هستند. این نوع خانه‌ها از نوع اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت هستند و می‌توان آنها را برای مدت‌زمان کوتاه‌تری اجاره کرد. این می‌تواند یک گزینه عالی برای شما برای چند ماه اول اقامت در ژاپن باشد، تا زمانی که خانه دانشجویی دائمی خود را پیدا کنید.

میانگین هزینه‌های زندگی در ژاپن بر اساس وب‌سایت Numbeo:

غذا در رستوران ارزان ۹۰۰ ین (۶٫۱۰ دلار)

شیر (۱ کیلو) ۱۹۲٫۳۲ ین (۱٫۳۰ دلار)

نان سفید (۵۰۰ گرم) ۲۱۱٫۲۶ ین (۱٫۴۳ دلار)

برنج (۱ کیلو) ۵۰۰٫۹۹ ین (۳٫۳۹ دلار)

تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۲۴۴٫۲۵ (۱٫۶۵ دلار)

سیب‌زمینی (۱ کیلو) ۴۵۰٫۶۴ ین (۳٫۰۵ دلار)

بلیت یک‌طرفه ۲۲۰ ین (۱٫۴۹ دلار)

هزینه‌های پایه (آب و برق و سرمایشی و گرمایشی و زباله) ۲۲۲۶۱٫۵۸ ین ماهیانه (۱۵۰٫۸۰ دلار)

بلیت سینما ۱۸۰۰ ین (۱۲٫۱۹ دلار)

کار دانشجویی در ژاپن

تقریباً ۶۷ درصد از دانشجویان بین‌المللی در ژاپن به‌صورت پاره‌وقت کار می‌کنند. آنها به طور متوسط حدود ۵۹۰۰۰ ین (۴۱۳ دلار) در ماه درآمد دارند.

تنها با وابستگی به کار پاره‌وقت، پوشش تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی غیرممکن است. حتماً یک برنامه مالی مناسب تهیه کنید تا مجبور نباشید زیاد به درآمد حاصل از کار پاره‌وقت وابسته شوید.

هنگام انجام کار پاره‌وقت در ژاپن، باید شرایط ذکر شده در زیر را رعایت کنید. عدم انجام این کار ممکن است منجر به مجازات و حتی اخراج شود.

۱. کار پاره‌وقت تأثیری در تحصیل شما نداشته باشد.

۲. درآمد کسب شده برای تکمیل هزینه تحصیلی و هزینه‌های ضروری شما است و نه برای پس‌انداز یا حواله به خارج از کشور.

۳. مدت‌زمان کار ۲۸ ساعت در هفته است (تا ۸ ساعت در روز در طول تعطیلات طولانی).

۴. کار پاره‌وقت با حفظ وضعیت دانشجویی در یک مؤسسه آموزشی انجام می‌شود.

انواع مشاغل پاره‌وقت که در آن دانشجویان بین‌المللی استخدام می‌شوند شامل: کار در رستوران، فروش، کارگر کارخانه، تدریس یا دستیار پژوهشی، تدریس زبان، مشاغل تحویل، ترجمه و …

برترین دانشگاه‌های ژاپن

۱۰ دانشگاه برتر ژاپن در رتبه‌بندی جهانی QS2023 به شرح زیر هستند:

Rank University Overall Score
23 The University of Tokyo 85.3
36 Kyoto University 81.4
55 Tokyo Institute of Technology (Tokyo Tech) 72.5
68 Osaka University 68.2
79 Tohoku University 64.9
=112 Nagoya University 56.3
135 Kyushu University 53.5
=141 Hokkaido University 51.9
=197 Keio University 44.1
=205 Waseda University 42.8

ویزای همراه تحصیلی ژاپن

برای اینکه اعضای خانواده (فقط همسر و فرزندان) شما بیایند و با شما زندگی کنند، باید ویزا با وضعیت ویزای “وابسته” دریافت کنند. دانشجویان بین‌المللی در حال حاضر در ژاپن می‌توانند از طرف اعضای خانواده خود برای دریافت گواهی واجد شرایط بودن وضعیت وابستگی در اداره خدمات مهاجرت اقدام کنند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن

تمامی دانشجویان بین‌المللی در طول اقامت تحصیلی خود در این کشور به ویزای دانشجویی ژاپن نیاز دارند. برای دریافت ویزای تحصیلی، دانشگاه پذیرش شما باید اسپانسر باشد. به‌خاطر داشته باشید که شما مجاز به کار در طول تحصیل نیستید مگر اینکه از دانشگاه یا اداره مهاجرت اجازه کار داشته باشید و برای تعداد ساعات خاصی در هفته اجازه کار دارید.

لحظه‌ای که نتایج پذیرش خود را از دانشگاه ژاپن دریافت می‌کنید، زمان آن فرارسیده است که تمام مدارک لازم و ترجمه مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای دانشجویی خود را جمع‌آوری کنید.

روال ویزای ژاپن پیچیده‌تر از برخی از کشورهای دیگر است و ممکن است زمان بیشتری از حد انتظار نیاز داشته باشد، بنابراین مطمئن شوید که آماده هستید. برای اطلاعات بیشتر، به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ژاپن در کشور خود مراجعه کنید یا به وب‌سایت رسمی وزارت امور خارجه ژاپن سر بزنید.

یکی از پیش‌نیازهای دریافت ویزای دانشجویی ژاپن، گواهی صلاحیت (COE) است. دریافت گواهی تنها اولین مرحله درخواست شماست، توجه داشته باشید که خود ویزا نیست. مورد دوم ارسال واقعی درخواست برای ویزای ژاپن است که شامل سایر مدارک نیز می‌شود.

در مورد گواهی صلاحیت، این مؤسسه شما است که مسئول صدور درخواست گواهی از طرف شما است. البته باید مدارک موردنیاز را برای آنها ارسال کنید. روند درخواست برای گواهی صلاحیت ژاپنی ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

برای درخواست ویزای دانشجویی ژاپن به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. فرم درخواست ویزای دانشجویی که توسط شما و نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ژاپن امضا شده است.
 2. پاسپورت معتبر و فتوکپی پاسپورت.
 3. عکس‌هایی با اندازه پاسپورت که در سه ماه گذشته گرفته شده‌اند.
 4. گواهی صلاحیت (COE).
 5. نامه پذیرش، دعوت‌نامه یا ضمانت‌نامه از دانشگاه ژاپنی شما که دقیقاً هدف تحصیلی و مدت‌زمان تحصیل را ذکر می‌کند.
 6. مدارک تحصیلی یا حرفه‌ای قبلی مانند ریز نمرات و دیپلم.
 7. انگیزه نامه
 8. اثبات اینکه می‌توانید شرایط مالی را برای مدت‌زمان تحصیل خود در ژاپن برآورده کنید. شما می‌توانید این را با ارائه صورت‌حساب بانکی یا درآمد، مدرک تحصیلی یا نامه حمایت مالی از شخص ثالث ثابت کنید.

کلیه مدارک باید بر روی کاغذ A4 چاپ شوند. از سفارت خود بپرسید که آیا مدارک دقیق‌تری برای درخواست ویزای شما نیاز است یا خیر و در صورت نیاز به ارائه مدارک اصل یا کپی با آنها مشورت کنید. برای ویزای دانشجویی ژاپن، مستقیماً به سفارت ژاپن در کشور خود درخواست می‌دهید.

پس از ورود خود به ژاپن با ویزای دانشجویی، مجوز فرود و کارت اقامت دریافت خواهید کرد. اینها اسناد بسیار مهمی هستند و لحظه‌ای که هنگام ورود آنها را دریافت می‌کنید، دوهفته فرصت دارید تا اقامت خود را در دفاتر شهرداری محلی گزارش دهید.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ژاپن

برای درخواست شغل، رزومه شما باید به زبان ژاپنی ترجمه شود. توجه داشته باشید که فرمت آن ممکن است متفاوت با آنچه به آن عادت دارید باشد. مصاحبه‌های شغلی در ژاپن سخت و جدی است و از پروتکل‌های تعیین شده پیروی می‌کند.

کارگران ژاپنی به طور سنتی در بیشتر مشاغل خود در یک شرکت می‌مانند و به همکاران خود تقریباً مانند خانواده نگاه می‌کنند؛ بنابراین معمول است که مصاحبه‌کنندگان از شما در مورد انگیزه درخواست کار برای آنها و همچنین سرگرمی‌ها و علایق شما سؤال کنند.

صنایع اصلی ژاپن عبارت‌اند از:

کشاورزی

محصولات مصرفی (الکترونیک)

تولید (معدن)

فناوری اطلاعات

داروسازی

خدمات (بانکداری، خرده‌فروشی، مخابرات)

گردشگری

حمل‌ونقل (هوافضا، اتومبیل، کشتی‌سازی).

نرخ اشتغال برای دانشجویان خارجی به‌اندازه دانشجویان ژاپنی نیست و تا اواخر سال ۲۰۲۰ معادل ۱٫۷۲ میلیون کارگر خارجی در ژاپن وجود داشته که تنها 2.5٪ از جمعیت شاغل آن را تشکیل می‌داده است. بسیاری از این کارگران از کشورهای همسایه در پاسخ به درخواست دولت برای ایفای نقش در زمینه‌های کلیدی مانند کشاورزی، ساخت‌وساز و پرستاری آمده‌اند.

اکثر کارگران خارجی از اروپا از یک شرکت چندملیتی در کشور خود که در ژاپن حضور دارد – مانند Unilever، Ericsson و IBM، به ژاپن می‌آیند.

شرکت‌های بزرگ کشور عبارت‌اند از:

فوجیتسو

شرکت هوندا موتور

هلدینگ پست ژاپن

شرکت میتسوبیشی

تلگراف و تلفن نیپون

گروه سافت بانک

شرکت سونی

شرکت تویوتا موتور

هنگامی که به دنبال مشاغل انگلیسی‌زبان هستید، این مشاغل بیشتر در توکیو، مرکز تجاری کشور مستقر هستند. همچنین ممکن است در اوزاکا، کاناگاوا، بین و شیناگاوا کار پیدا کنید.

آموزش زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی (TEFL) یکی از راه‌های اصلی تضمین شغل در ژاپن است.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

Commerce and trading

Food service

IT service

Manufacturing

Non-manufacturing

Tourism

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ژاپن

اقامت دائم

ساکنان خارجی که رفتار خوبی از خود نشان داده‌اند و دارایی یا توانایی کافی برای زندگی مستقل دارند، درصورتی‌که برای چند سال متوالی در ژاپن اقامت داشته باشند، می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند. برای متخصصان بسیار ماهر و همسران اتباع ژاپنی، حداقل سال به طور معمول یک تا پنج سال است، درحالی‌که برای دیگران معمولاً ده سال می‌باشد.

تابعیت طبیعی

خارجی‌هایی که حداقل پنج سال متوالی در ژاپن اقامت داشته‌اند (کمتر در صورت ازدواج با یک تبعه ژاپنی)، رفتار خوبی از خود نشان داده‌اند، هرگز علیه دولت ژاپن توطئه نکرده‌اند، دارایی یا توانایی کافی برای زندگی مستقل دارند و مایل‌اند که انصراف از هر شهروندی کشور دیگری بدهند، می‌تواند تابعیت ژاپن را دریافت کنند.

سخن پایانی

ژاپن کشوری پیشرفته با امکانات تحصیلی و موقعیت‌های کاری عالی است. این کشور باتوجه‌به دانشگاه‌های معتبر که در رتبه‌بندی‌های جهانی مقام خوبی دارند می‌تواند به شما در رسیدن به آینده‌ای فوق‌العاده کمک کند. اگر در مورد مهاجرت تحصیلی به ژاپن نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

منابع

 1. studyinjapan.go.jp
 2. educations.com
 3. numbeo.com
 4. us.emb-japan.go.jp
 5. topuniversities.com
 6. prospects.ac.uk
 7. japan-guide.com
 8. theglobaleconomy.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ژاپن

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.