انتخاب صفحه
تحصیل-در-ایرلند-پرچم

تحصیل در ایرلند

جزیره ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیست و دومین جزیره بزرگ جهان است که درقسمت شمال غربی اروپا قرار گرفته است و شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. انگلستان در شرق این کشور قرار دارد و دریای ایرلند در میان این دو قرار گرفته است.

کشور ایرلند عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا است؛ اما عضو شینگن نمی‌باشد. جمعیت این کشور ۵٫۰۳ میلیون نفر و شاخص شادمانی آن در سال ۲۰۲۱ معادل ۷٫۰۴ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد. ضمناً نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایرلند در سال ۲۰۲۱ معادل ۱۳٫۴۸ و نرخ تورم آن ۲٫۴ بوده است.

ایرلند که به‌عنوان یکی از کشورهای برتر جهان برای تحقیقات علمی رتبه‌بندی شده است، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که به دنبال برتری آموزشی هستند. شما می‌توانید از بین بیش از ۵۰۰۰ مدرک بین‌المللی به رسمیت شناخته شده انتخاب کنید، بنابراین مطمئناً دوره‌ای را پیدا خواهید کرد که مناسب شما باشد. اگر تصمیم بگیرید پس از فارغ‌التحصیلی در ایرلند بمانید، فرصت‌های زیادی خواهید داشت؛ زیرا ایرلند میزبان تعداد قابل‌توجهی از شرکت‌های بین‌المللی است، برای مثال دفاتر مرکزی شرکت‌های گوگل، دل، اپل، فیس‌بوک، توییتر و فایزر در این کشور قرار دارند.

شهرهای محبوب دانشجویی شامل پایتخت کشور، دوبلین است که بیشترین تمرکز دانشگاه‌ها و کالج‌ها را در خود جای‌داده است. گالوی در ساحل غربی و کورک در ساحل جنوبی نیز مقاصد محبوب دانشجویان هستند.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در ایرلند

آموزش عالی در ایرلند توسط طیف وسیعی از مؤسسات از جمله هفت دانشگاه، هفت کالج آموزشی و ۱۴ مؤسسه فناوری ارائه می‌شود.

هفت دانشگاه ایرلند دارای بودجه دولتی هستند و عبارت‌اند از:

 1. Dublin City University (DCU)
 2. National University of Ireland, Galway
 3. National University of Ireland, Maynooth
 4. Trinity College, Dublin
 5. University College Cork
 6. University College Dublin
 7. University of Limerick

تقویم دانشگاهی در ایرلند منعکس‌کننده تقویم بریتانیا است. معمولاً از سپتامبر شروع می‌کنید، تا دسامبر کار می‌کنید و سپس برای کریسمس استراحت می‌کنید. تحصیلات خود را در ژانویه از سر می‌گیرید و در ژوئن/ژوئیه با یک استراحت بین عید پاک به پایان می‌رسانید.

اگر تصمیم به تحصیل در ایرلند گرفته‌اید، در ادامه مراحلی که باید انجام دهید به ترتیب ارائه شده است:

 • رشته خود را انتخاب کنید.

تعداد زیادی کالج، دانشگاه و سایر مؤسسات وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آنها تحصیل کنند. دوره‌های موردعلاقه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که شرایط ورود را برآورده می‌کنید.

 • اپلای کنید.

هنگامی که یک یا دو دوره را انتخاب کردید، دراسرع‌وقت درخواست دهید. در بیشتر موارد، یک نامه پیشنهاد برای شما ارسال می‌شود. برای ثبت‌نام رسمی در یک دوره باید این را بپذیرید. رویه‌ها از مؤسسه‌ای به مؤسسه دیگر متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که با فرایند ثبت‌نام در مؤسسه خود آشنا هستید.

 • مشخص کنید که آیا به ویزا نیاز دارید یا خیر.

اگر خارج از بریتانیا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. همچنین باید ظرف یک ماه پس از ورود به ایرلند در خدمات مهاجرت و تابعیت ایرلند ثبت‌نام کنید. در راهنمای مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی همین مقاله جزئیات بیشتری در این مورد خواهید یافت.

 • بیمه خود را تهیه کنید.

به دانشجویان بین‌المللی که وارد ایرلند می‌شوند اکیداً توصیه می‌شود که برای اقامت خود در ایرلند پوشش بیمه درمانی تهیه کنند. مراقبت‌های پزشکی خصوصی تضمین می‌کند که در صورت بیماری، دسترسی سریع به پزشکان و اقامت در بیمارستان را دارید.

در واقع، دانشجویانی که از خارج از اروپا برای تحصیل به ایرلند می‌آیند ممکن است ملزم به خرید بیمه درمانی خصوصی به‌عنوان بخشی از ویزای خود باشند. گاهی اوقات حتی در طول فرایند درخواست، گواهی بیمه درمانی موردنیاز است.

 • پرواز خود را رزرو کنید.

بسیاری از خطوط هوایی به دوبلین پرواز می‌کنند. بهتر است هرچه زودتر پرواز خود را رزرو کنید.

 • مدارک لازم را فراهم کنید.

بدیهی است که به پاسپورت خود نیاز خواهید داشت. شهروندان اروپایی نیز باید کارت بیمه سلامت اروپایی خود را به همراه داشته باشند، درحالی‌که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید جزئیات بیمه درمانی خصوصی خود را همراه داشته باشند.

و در نهایت، دانشجویان باید کپی نامه پذیرش کالج خود و هر مدرک تحصیلی قبلی را که ممکن است توسط افسران پذیرش مؤسسه درخواست شود، به همراه داشته باشند.

 • شروع به جستجوی مکانی برای زندگی کنید.

پیداکردن خوابگاه دانشجویی در دوبلین ممکن است کمی طول بکشد؛ بنابراین هر چه زودتر شروع به جستجو کنید – به‌خصوص اگر دنبال اقامت در محوطه دانشگاه هستید. در طول جستجوی خانه، کالج یا دانشگاه شما باید بتواند در مورد محل اقامت مناسب در نزدیکی دانشگاه مشاوره ارائه دهد.

 • سازماندهی پرداخت هزینه

مطمئن شوید که هزینه‌های تحصیل خود را به‌موقع پرداخت می‌کنید. هر دانشگاه معمولاً زمان‌بندی‌ها و الزامات خاصی را برای شما تعیین می‌کند، بنابراین مطمئن شوید که از آنها آگاه هستید.

برای انجام این پرداخت‌ها ممکن است لازم باشد یک حساب بانکی ایرلندی باز کنید. این برای پرداخت‌های دیگر نیز مفید خواهد بود.

 • دوبلینی یاد بگیرید.

همه در دوبلین انگلیسی صحبت می‌کنند. اما چند عبارت وجود دارد که ممکن است نیاز به کمی ترجمه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، “grand” به معنای “خوب” است و «story» به معنای «امروز چطوری؟» است.

هر دوی این اصطلاحات توسط مردم ایرلندی به‌صورت روزانه استفاده می‌شود.

 • مرحله آخر این است که برای پرواز به فرودگاه بروید.

به نظر می‌رسد همه چیز آماده است! سفری امن داشته باشید و هنگام فرود خود به دوبلین مراقب برج‌های پولبگ باشید. آنها جفت برج‌های راه‌راه قرمز و سفید در لبه خلیج دوبلین هستند و مردم محلی آنها را بسیار دوست دارند.

چگونه در دانشگاه‌های ایرلند اپلای کنیم؟

دوره‌های تحصیلات تکمیلی عموماً بیش از حد خواستار دارند و رقابت برای قبولی در یک دانشگاه در دوره‌های محبوب شدید است. هر مؤسسه همچنین مراحل و مهلت درخواست خود را دارد، بنابراین برای افزایش شانس خود مطمئن شوید که در مورد دوره خود به طور کامل تحقیق کرده باشید و زودتر درخواست دهید.

در بیشتر موارد شما مستقیماً به دفتر بین‌المللی مؤسسه انتخابی خود، چه به‌صورت آنلاین یا از طریق پست، درخواست می‌دهید. فرایند درخواست معمولاً شامل تکمیل فرم درخواست / بیانیه شخصی، ارسال رونوشت نتایج قبلی و یک مصاحبه تحصیلات تکمیلی است.

بااین‌حال، تعداد کمی از مؤسسات ایرلندی برای درخواست‌های کارشناسی ارشد و دکترا از مرکز برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (PAC) استفاده می‌کنند. مشابه خدمات پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها (UCAS) در بریتانیا، شما درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارسال می‌کنید. شما باید هزینه پردازش غیرقابل‌استرداد 50 یورو (۴۲ پوند) را به مرکز برنامه‌های تحصیلات تکمیلی واریز کنید. برای دیدن اینکه آیا دانشگاه شما از سیستم PAC استفاده می‌کند یا خیر، باید به وب‌سایت آنها مراجعه کنید.

الزامات زبان

تمامی دوره‌های تحصیلات تکمیلی در ایرلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بنابراین شما باید به این زبان مسلط باشید.

اگر انگلیسی‌زبان اول شما نیست، باید قبل از ثبت‌نام در دوره، یک آزمون زبان تأیید شده را پشت سر بگذارید.

تست‌های تأیید شده عبارت‌اند از:

ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج (CELA)

آزمون انگلیسی Duolingo

آزمون زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک و حرفه‌ای (ETAPP)

سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) آکادمیک

Language Cert

آزمون زبان انگلیسی آکسفورد

آزمون پیرسون انگلیسی (PTE) آکادمیک

مهارت‌های English Four Facet Test

تافل

ترینیتی کالج لندن

ممکن است بتوانید دوره‌های زبان انگلیسی را در دانشگاه خود بگذرانید، اما اگر این دوره‌ها در دسترس نباشد، تعدادی کالج خصوصی زبان انگلیسی در سراسر کشور وجود دارد.

تحصیل-در-ایرلند-3

تحصیل در ایرلند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

همه کودکانی که در ایرلند زندگی می‌کنند حق تحصیل دارند، این حق شامل پناهندگان، پناهجویان یا فرزندان کارگران مهاجر می‌شود. آنها همچنین حق تحصیل رایگان پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه را دارند، اما باید هزینه یونیفرم، کتاب، لوازم‌التحریر و هر سفر مدرسه را بپردازید. همچنین مدارس خصوصی وجود دارند که باید هرسال هزینه آن را پرداخت کنید. لباس فرم در تمام سطوح مدرسه بسیار رایج است، اما از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است. یارانه‌هایی برای کمک به این امر وجود دارد.

اگرچه معمولاً کودکان در سن ۴ یا ۵ سالگی دبستان را شروع می‌کنند، اما آموزش برای همه کودکان در ایرلند از سنین ۶ تا ۱۶ سالگی یا تا زمانی که دانش‌آموزان ۳ سال تحصیلات سطح دوم (شامل یک آزمون Junior Certificate) را به پایان برسانند، اجباری است.

در مناطق ایرلندی زبان، ایرلندی رسانه اصلی آموزش در همه سطوح است. در این مدارس زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم در سال دوم یا سوم تدریس می‌شود.

مناطق انگلیسی‌زبان ایرلند، انگلیسی را به عنوان رسانه اصلی آموزش در همه سطوح در نظر می‌گیرند. استثنا در این مورد، مدارس تخصصی ایرلندی زبان، Gaelscoileanna که در آن ایرلندی زبان اصلی است. دانش‌آموزی که در مدرسه‌ای تحصیل می‌کند که بودجه عمومی دریافت می‌کند باید زبان ایرلندی آموزش ببیند. بااین‌حال، برخی از دانش‌آموزان ممکن است از یادگیری ایرلندی معاف شوند، به‌عنوان‌مثال. دانش‌آموزان با مشکل یادگیری یا کسانی که مدت‌زمان قابل‌توجهی را در خارج از کشور گذرانده‌اند.

ایرلند طیفی از انواع مدارس از خصوصی تا دولتی، پسرانه، دخترانه یا هردو با هم را ارائه می‌دهد، اما برخی از مناطق ممکن است گزینه‌های محدودتری داشته باشند. توجه داشته باشید که اگرچه عجیب است، اما مدارس مذهبی، به‌ویژه فرقه‌های کاتولیک و پروتستان، مجازند در شرایطی که تقاضا برای ثبت‌نام در مدرسه از تعداد موجود بیشتر است، به کودکان تعمید داده شده اولویت بدهند.

تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های ایرلند طیف وسیعی از برنامه‌های کارشناسی را ارائه می‌دهند که می‌توانند هم به‌صورت تمام‌وقت و هم پاره‌وقت مطالعه شوند. دوره‌های تمام‌وقت ۳ سال طول می‌کشد.

شرایط ورود در بین مؤسسات و دوره‌های مختلف متفاوت است، بنابراین قبل از درخواست با دانشگاه انتخابی خود مشورت کنید. معمولاً باید تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده باشید، گواهی پایان تحصیلات معتبر داشته باشید و بتوانید مهارت خود را به زبان انگلیسی اثبات کنید.

اگر دانشجوی انگلستان یا اتحادیه اروپا هستید، باید برای همه دوره‌های کارشناسی از طریق دفتر مرکزی برنامه‌های کاربردی (CAO) درخواست خود را ارسال کنید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا یا بین‌المللی باید مستقیماً به مؤسسه انتخابی خود درخواست دهند، چه به‌صورت آنلاین یا با دانلود فرم درخواست و ارسال آن از طریق پست.

تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد ایرلندی از ساختار مشابهی در انگلستان پیروی می‌کند و معمولاً یک سال طول می‌کشد تا تکمیل شود. برخی از تحقیقات کارشناسی ارشد ممکن است ۲ سال طول بکشد. برای اتمام دوره کارشناسی ارشد یک پایان‌نامه لازم است.

شرایط ورود بین مؤسسات و دوره‌ها متفاوت است. بااین‌حال اکثر برنامه‌ها حداقل به مدرک کارشناسی در یک‌رشته مرتبط نیاز دارند.

اکثر دوره‌های تحصیلات تکمیلی در ایرلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بنابراین اگر این زبان اول شما نیست، باید مدرکی دال بر مهارت خود ارائه دهید.

قبل از درخواست، مطمئن شوید که شرایط ورود به دوره موردعلاقه خود را می‌دانید. در صورت لزوم با دانشگاه تماس بگیرید.

تحصیل در ایرلند در مقطع دکترا

مدارک دکترا ایرلندی معمولاً ۳ یا ۴ سال تمام‌وقت طول می‌کشد و شما می‌توانید برنامه‌های “سنتی” و “ساختاریافته” را مطالعه کنید. دکتری ساختاریافته دارای همه مؤلفه‌های آکادمیک یک دکترای سنتی است، اما سطح بیشتری از پشتیبانی را با ادغام یک برنامه سازمان‌یافته آموزش و ارزیابی فراهم می‌کند.

اکثریت دکترا در دانشگاه‌ها گرفته می‌شود، اما برنامه‌های باکیفیت بالا در مؤسسه‌های فناوری ارائه می‌شوند.

برای ورود به برنامه دکترا به یک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط نیاز دارید.

تحصیل در ایرلند به همراه بورسیه تحصیلی

پشتیبانی مالی ممکن است از دانشگاه انتخابی شما در قالب بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه تحصیلی در دسترس باشد. برای جستجوی بورسیه‌ها و بررسی معیارهای واجد شرایط بودن، از وب‌سایت‌های دانشگاه دیدن کنید.

جوایز مالی نیز توسط دولت ایرلند و سایر سازمان‌ها ارائه می‌شود.

طرح کمک‌هزینه دانشجویی منبع اصلی کمک مالی برای دانشجویان مقطع کارشناسی است. این به دو بخش تقسیم می‌شود: کمک‌هزینه معیشت و شهریه. کمک‌هزینه‌های معیشت به هزینه‌های زندگی عمومی دانشجویان اختصاص می‌یابد و کمک‌هزینه‌های شهریه برای پوشش شهریه دانشجویان، هزینه سفرهای علمی یا مشارکت دانشجویان طراحی شده است. برای دریافت کمک‌هزینه تحصیلی باید تابعیت یکی از کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس یا وضعیت مهاجرت داشته باشید. فارغ‌التحصیلان ممکن است تحت برنامه کمک‌هزینه دانشجویی، با هزینه شهریه دوره‌های تحصیلات تکمیلی تأیید شده در ایرلند و ایرلند شمالی، کمک مالی دریافت کنند.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی ممکن است:

در صورت گذراندن تست اعطای شهریه، می‌توانید نرخ ثابت شهریه ۳۵۰۰ یورو (۲۹۵۳ پوند) را دریافت کنید.

در صورت واجد شرایط بودن برای نرخ ویژه کمک‌هزینه برای دانشجویان محروم، تمام شهریه‌های را پرداخت می‌کنند (تا ۶۲۷۰ یورو (۵۲۹۱ پوند)).

این نوع بودجه می‌تواند مستعد تغییر باشد. برای بررسی اینکه مستحق دریافت چه کمکی هستید، از Citizens Information – Student Grant Scheme یا Student Finance Ireland دیدن کنید.

اگر دانشجوی اتحادیه اروپا هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت وام تحصیلات تکمیلی در ایرلند شمالی نیز باشید.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا واجد شرایط وام تحصیلات تکمیلی نیستند.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایرلند

در مقایسه با بسیاری دیگر از دانشگاه‌های سطح بالا در سراسر جهان، دوبلین، پایتخت ایرلند، گران‌ترین شهر برای زندگی است، اما شهرهای ایرلند در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی محبوب، از جمله بریتانیا، مکان‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای زندگی هستند.

هزینه تخمینی زندگی در ایرلند برای یک دانشجو برای یک سال تحصیلی ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال است. این شامل اجاره، برق، غذا، کتاب، خشک‌شویی و دارو و همچنین کارت‌های سفر و هزینه‌های اجتماعی می‌شود، اما شهریه را شامل نمی‌شود.

البته هزینه‌های زندگی شما بسته به محل تحصیل، نوع اقامت و سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود. شما باید هر سفر بین‌المللی که قصد انجام آن را در طول سال دارید در نظر بگیرید.

همچنین باید برای هزینه‌های یکباره، مانند خرید وسایل آشپزخانه، رختخواب، تلفن همراه و غیره بودجه اختصاص دهید.

بر طبق آمار و اطلاعات وب‌سایت numbeo تعدادی هزینه‌های اقلام خوراکی و سایر هزینه‌های لازم برای زندگی در جدول زیر ذکر شده است:

غذا، رستوران ارزان 15.00 €
آب (بطری ۰٫۳۳ لیتری) 1.49 €
شیر (۱ لیتری) 1.14 €
نان سفید (۵۰۰ گرمی) 1.66 €
برنج (۱ کیلو) 1.38 €
تخم‌مرغ (۱۲تایی) 2.91 €
سیب‌زمینی (۱ کیلو) 1.61 €
بلیت یک‌طرفه (عمومی) 2.40 €
بلیت سینما 12.00 €

هزینه‌های تحصیل برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار متفاوت است. در اکثر موارد هزینه به دوره شما، مؤسسه شما و اینکه آیا شما به‌عنوان دانشجوی بریتانیا، اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا طبقه‌بندی می‌شوید بستگی دارد. در هر دو سطح تحصیل، هزینه‌های دانشجویان بین‌المللی به طور قابل‌توجهی بالاتر است.

به‌طورکلی شهریه برای هر دوره به شرح زیر است:

دوره‌های کارشناسی: ۹۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ یورو در سال.

دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری: ۹۱۵۰ تا ۳۷۰۰۰ یورو در سال.

هزینه‌ها بسته به رشته تحصیلی، برنامه و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است.

شما همچنین حدود ۲۵۰۰ یورو در سال برای خدمات دانشجویی، مانند پشتیبانی از باشگاه‌ها و جوامع، پرداخت خواهید کرد.

تحصیل-در-ایرلند-4

کار دانشجویی در ایرلند

قوانین کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس کشور مبدأ متفاوت خواهد بود. دانشجویان منطقه اقتصادی اروپا اجازه دارند در حین تحصیل در ایرلند مشاغل تمام‌وقت یا پاره‌وقت داشته باشند درحالی‌که دانشجویان کشورهای غیر منطقه اقتصادی اروپا مجاز به کار فقط در مشاغل معمولی هستند.

بر اساس ویزای تحصیلی ایرلند که دانشجو با آن ویزا به ایرلند آمده است، مقررات خاصی برای کار در حین تحصیل وجود دارد. دانشجویانی که دارای مهر ۲ در ویزای دانشجویی خود هستند که به آنها امکان می‌دهد دوره تمام‌وقت را که در لیست موقت برنامه‌های واجد شرایط (ILEP) گنجانده شده است، بخوانند، نمی‌توانند مشاغل پاره‌وقت داشته باشند؛ اما می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته در طول دوره خود و به مدت ۴۰ ساعت در تعطیلات تابستانی و زمستانی کار کنند. دانشجویان بین‌المللی که دوره‌های تمام وقتی را می‌گذرانند که در فهرست موقت برنامه‌های واجد شرایط (ILEP) قرار ندارد، ویزای Stamp 2A دریافت می‌کنند که به آنها اجازه نمی‌دهد هیچ فرصت شغلی پاره‌وقت را دنبال کنند.

شرایط کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در ایرلند

دانشجویان باید در پلیس محلی که به نام اداره ملی مهاجرت گاردا یا GNIB نیز شناخته می‌شود، ثبت‌نام کنند.

آنها باید در رشته‌ای تحصیل کنند که مورد قبول وزیر آموزش‌وپرورش و مهارت باشد.

آنها باید در یک دوره تمام‌وقت تحصیل کنند که در سطح NFQ یا بالاتر از سطح 7 باشد.

زمان کلاس آنها در هفته باید بین ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر باشد.

آنها باید در دوره‌ای تحصیل کنند که حداقل یک سال باشد.

دانشجویانی که می‌خواهند در حین تحصیل کار کنند، باید شماره خدمات عمومی شخصی (PPS) داشته باشند تا برای شغل خود پول دریافت کنند.

دانشجویان همچنین باید یک حساب بانکی ایرلندی داشته باشند که کارفرمایان می‌توانند پرداخت‌های خود را در آن واریز کنند.

دو نوع شغل پاره‌وقت در ایرلند برای دانشجویان وجود دارد:

در محوطه دانشگاه

خارج از دانشگاه

مشاغل پاره‌وقت در محوطه دانشگاه در ایرلند

 مشاغل پاره‌وقت در داخل دانشگاه به فرصت‌های شغلی اطلاق می‌شود که می‌توان در داخل محوطه دانشگاه درخواست داد. دانشجویان باید به طور مرتب وب‌سایت دانشگاه را بررسی کنند تا برای هر یک از مشاغل لیست شده درخواست دهند.

برخی از بهترین مشاغل پاره‌وقت موجود در دانشگاه در ایرلند برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از:

دستیار پژوهشی

کمک معلم

باریستا

اجرایی

متصدی کتابخانه

راهنمای تور پردیس

معلم خصوصی

مشاغل پاره‌وقت خارج از دانشگاه در ایرلند

 مشاغل پاره‌وقت خارج از دانشگاه فرصت‌های شغلی هستند که دانشجویان می‌توانند در خارج از دانشگاه برای آنها درخواست دهند. اینها نقش‌های شغلی هستند که می‌توانند به‌صورت آنلاین یا توسط هر یک از پورتال‌های کاریابی محبوب ایرلند اعمال شوند.

برای خارج از دانشگاه، این فرصت‌های شغلی پاره‌وقت موجود است:

مراکز تماس

تمیزکردن

تدریس خصوصی

گارسون

دبیر، منشی

دستیار فروشگاه

کارگر پشتیبانی

مسئول پارکینگ

برترین دانشگاه‌های ایرلند

برترین دانشگاه‌های ایرلند طبق رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (QS) 2023 در جدول زیر ارائه شده است:

Overall Score دانشگاه Rank
۵۹٫۱ Trinity College Dublin, The University of Dublin ۹۸
۴۵٫۶ University College Dublin =181
۳۷٫۲ National University of Ireland Galway =270
۳۵ University College Cork ۳۰۳
۲۵٫۲ Dublin City University =471
_ University of Limerick 531-540
_ Maynooth University 801-1000
_ Technological University Dublin 801-1000

ویزای همراه تحصیلی ایرلند

به‌عنوان یک قاعده کلی، دانشجویان غیر کشورهای منطقه اقتصادی اروپا که به ایرلند می‌آیند، حق ندارند خانواده خود را با خود بیاورند. همسر، شریک زندگی و فرزندان اتباع غیر منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند برای ورود و زندگی در ایرلند به‌تنهایی درخواست دهند، اما نمی‌توانند بر اساس رابطه خود با یک دانشجوی غیر منطقه اقتصادی اروپا درخواست دهند. استثناهایی از این قاعده وجود دارد، به‌عنوان‌مثال، برای دانشجویان Ph.D یا دانشجویانی که می‌توانند ثابت کنند که بودجه کافی برای حمایت از خانواده خود دارند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایرلند

اگر دانشجویی از بریتانیا، اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، برای تحصیل در ایرلند نیازی به ویزا ندارید.

اگر برای تحصیل در این کشور به ویزا نیاز دارید، باید برای این امر به‌صورت آنلاین در خدمات مهاجرت و تابعیت ایرلند (INIS) درخواست دهید. در صورتی که دوره شما کمتر از ۳ ماه طول می‌کشد، باید برای “ویزای تحصیلی C” درخواست دهید. اگر دوره شما بیش از ۳ ماه طول بکشد، باید برای “ویزای تحصیلی D” اقدام کنید.

شما باید مدارک زیر را همراه با درخواست ویزای خود ارسال کنید:

نامه پذیرش از یک مؤسسه، کالج یا دانشگاه معتبر که تأیید می‌کند شما در یک دوره تمام‌وقت پذیرفته شده‌اید.

مدرکی دال بر توانایی تحصیلی و زبان انگلیسی شما.

تأیید اینکه هزینه‌های دوره به طور کامل پرداخت شده است.

اثبات اینکه شما بودجه کافی دارید، معمولاً ۷۰۰۰ یورو (۵۹۰۸ پوند) در سال برای حمایت از خود در طول اقامت.

شواهدی مبنی بر اینکه شما یا یک حامی به حداقل ۷۰۰۰ یورو (۵۹۰۸ پوند) برای هرسال تحصیلی بعدی خود دسترسی دارید.

تأیید بیمه پزشکی خصوصی.

توضیحی در مورد هرگونه فاصله (گپ) در تاریخ تحصیلی شما.

تأییدیه که قصد دارید پس از اتمام تحصیل در ایرلند به کشور خود بازگردید.

همچنین باید دو عکس گذرنامه رنگی، پاسپورت فعلی و نامه درخواست امضا شده شامل اطلاعات تماس کامل خود را ارائه دهید.

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، درصورتی‌که دوره تحصیلی شما بیش از ۹۰ روز طول بکشد، باید پس از ورود در اداره ملی مهاجرت گاردا (GNIB) ثبت‌نام کنید.

هزینه درخواست ویزا ۶۰ یورو (۵۱ پوند) برای ویزای یک سفره و ۱۰۰ یورو (۸۴ پوند) برای ویزای چند سفره است. سعی کنید دراسرع‌وقت برای ویزای خود درخواست دهید – زمان استاندارد پردازش ۸ هفته است؛ اما می‌تواند در دوره‌های شلوغ افزایش یابد.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ایرلند

یکی از دلایل عمده‌ای که دانشگاه‌های ایرلند به‌عنوان گزینه پیشرو برای دانشجویان مشتاق برای ادامه تحصیلات عالی خود هستند، ارائه مجوز کار پس از تحصیل در ایرلند است.

دانشجویان همچنین حق دارند از گزینه اقامت پس از تحصیل در ایرلند استفاده کنند. این یک حق خودکار است که برای هر دانشجویی که تحصیلات عالی خود را در ایرلند به پایان رسانده اعمال می‌شود. این نیازی به مدارک و فرایند اضافی ندارد؛ زیرا در ویزای دانشجویی ایرلند گنجانده شده است. مدت‌زمان گزینه اقامت پس از تحصیل در ایرلند بسته به نوع برنامه‌ای که دنبال می‌کنید متفاوت است. دانشجویانی که در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایرلند ثبت‌نام می‌کنند، به طور خودکار واجد شرایط ماندن و یافتن شغل هستند.

هنگامی که تحصیلات خود را کامل کردید، می‌توانید بمانید و فرصت‌های شغلی را کشف کنید. شما می‌توانید به دنبال شغل در رشته تحصیلی مرتبط خود باشید و درخواست دهید. این می‌تواند شغل پاره‌وقت یا تمام‌وقت باشد.

پس از یافتن شغل و تمایل به ادامه کار پس از اتمام دوره اقامت خود، می‌توانید برای ویزای کار در ایرلند اقدام کنید. باتوجه‌به تعداد شرکت‌هایی که در ایرلند به دنبال استخدام فارغ‌التحصیلان تازه‌وارد هستند، فرصت‌های زیادی برای یافتن شغلی خواهید داشت که به شما اجازه کار را نیز می‌دهد.

در زیر می‌توانید مدت‌زمان مجوز کار پس از تحصیل در ایرلند را ببینید.

مجوز کار پس از تحصیل در ایرلند مدت‌زمان سطح تحصیلات در ایرلند
۶ months Level 7 – Ordinary Bachelors Degree
۱۲ months Level 8 – Honors Bachelors Degree
۲۴ months Level 9 – PG Diploma/Masters Degree
۲۴ months Level 10 – Doctoral Degree

بخش خدمات بر بازار کار مسلط است. فرصت‌ها را می‌توان در تعدادی از صنایع بزرگ از جمله بخش فناوری روبه‌رشد یافت، جایی که تقاضا برای کارگران فناوری اطلاعات بالا است، و به لطف محبوبیت روزافزون ایرلند به‌عنوان مقصد تعطیلات، صنعت هتلداری و گردشگری به کارگران ماهر و معمولی نیاز دارد.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

Beverages and brewing

Chemicals

Computer hardware and software

Food products

Medical devices and pharmaceuticals

این کشور همچنین دارای چندین شرکت چندملیتی است، از جمله:

Apple

Facebook (Meta)

Google

Microsoft

Ryanair

رقابت برای مشاغل شدید است و شانس شما برای تضمین کار باتجربه کاری مرتبط و مدارک سطح سوم افزایش می‌یابد. به‌طورکلی انجام کار در شهرهای بزرگ و شهرهایی مانند کورک، دوبلین و گالوی آسان‌تر خواهد بود. درحالی‌که شهر دوبلین پایتخت نسبتاً گران است، هزینه زندگی نسبت به سایر شهرهای بزرگ اروپایی مانند کپنهاگ، لندن، پاریس و زوریخ ارزان‌تر است.

شغل‌های دارای کمبود مهارت

 1. Business and finance – accountants, business intelligence analysts, financial advisers, risk and compliance professionals
 2. Engineering – biomedical engineers, chemical engineers, electrical engineers, energy engineers
 3. IT – app developers, data analysts, software developers, IT support specialists, programmers
 4. Healthcare – doctors, nurses, pharmacists, opticians, radiologists, health managers and directors
 5. Hospitality – chefs
 6. Natural and social science professionals – scientists in food manufacturing and medical laboratory scientists.

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ایرلند

اقامت دائم

اگر برای مدت ۵ سال به طور قانونی در ایرلند زندگی کرده باشید، حق اقامت دائم در ایرلند را دارید. شما می‌توانید برای گواهی اقامت دائم درخواست دهید، اما این اجباری نیست.

اقامت مداوم شما تحت‌تأثیر برخی غیبت‌های موقت قرار نمی‌گیرد:

غیبت‌های کمتر از ۶ ماه در سال

یک غیبت ۱۲ماهه برای بارداری و زایمان، بیماری جدی، کار، آموزش حرفه‌ای یا اگر به کشور دیگری اعزام شده باشید (توسط کارفرمای خود در ایرلند)

خانواده غیر منطقه اقتصادی اروپایی شما همچنین می‌توانند پس از ۵ سال اقامت برای اقامت دائم درخواست دهند.

تابعیت طبیعی

برای ایجاد تابعیت از طریق تابعیت طبیعی، ابتدا باید “اقامت قابل محاسبه” را اثبات کنید. برای اثبات این موضوع، باید حداقل ۵ سال از ۹ سال گذشته را در ایرلند زندگی کرده باشید.

شما می‌توانید در طول سال‌ها در آنجا زندگی کنید، اما قبل از درخواست باید یک سال در این کشور زندگی کنید. شما همچنین باید حداقل ۱۴۶۰ روز در ۸ سال گذشته در این کشور زندگی کنید.

اقامتگاه مهاجرت شما باید در طول آن دوره به‌روز نگه داشته شود. شما باید بتوانید ثابت کنید که در تمام این مدت به طور قانونی در ایرلند بوده‌اید. شما می‌توانید این را با مهرهای مجوز صادر شده توسط مقامات مهاجرت ایرلند ثابت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله جزئیات مربوط به تحصیل در ایرلند و اخذ ویزای دانشجویی ایرلند موردبحث و بررسی قرار گرفت. کشور ایرلند باتوجه‌به مزایای تحصیلی و شغلی که دارد می‌تواند مقصد مناسبی برای تحصیل در خارج از کشور باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و واجد شرایط بودن خود با مشاوران ما در ریساگروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. dublin.ie
 2. prospects.ac.uk
 3. relocatingtoireland.com
 4. idp.com
 5. careers360.com
 6. topuniversities.com
 7. citizensinformation.ie
 8. goireland.in
 9. citizensinformation.ie
 10. internationalcitizens.com
 11. theglobaleconomy.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ایرلند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.