انتخاب صفحه
تحصیل-در-هند-5

تحصیل در هندوستان

هند که در جنوب آسیا واقع شده و بیش از ۱٫۳ میلیارد نفر در آن زندگی می‌کنند، دومین کشور پرجمعیت جهان است. این کشور با پاکستان، نپال، بنگلادش، چین، بوتان و میانمار مرز زمینی دارد. همچنین توسط اقیانوس هند، دریای عرب و خلیج بنگال احاطه شده است.

فهرست مطالب

چرا تحصیل در هندوستان؟

در چند دهه گذشته، سیستم آموزش عالی هند شاهد گسترش و توسعه سریع بوده است. هزاران مؤسسه آموزش عالی در هند وجود دارد که می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید. این مؤسسات دوره‌های باکیفیت بالا در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند.

شما ۹ مؤسسه هندی را در ۵۰۰ رتبه برتر دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2023 خواهید یافت. بالاترین رتبه دراین‌بین مؤسسه علوم هند است که در رتبه ۱۵۵ قرار دارد. مؤسسه هندی بعدی در این رتبه‌بندی، مؤسسه فناوری بمبئی (IITB) است که در رتبه ۱۷۲ قرار دارد. بسیاری از دانشگاه‌های هند در سطح بین‌المللی رتبه‌بندی شده‌اند و این ثابت می‌کند که هند برای ارائه آموزش باکیفیت سخت تلاش می‌کند.

هند اکنون به‌عنوان یک مرکز ارتباطی شناخته می‌شود و به دلیل تفکر روبه‌جلو جذاب است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی در هند واقع شده است که شامل فورد، سوزوکی و کوکاکولا هستند. با معماری چشمگیر، دانشجویان از یک تجربه فرهنگی کاملاً جدید لذت خواهند برد.

شرایط عمومی تحصیل در هند

هند یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان را دارد. کل اکوسیستم آموزش عالی در هند شامل بیش از ۱۰۰۰ دانشگاه و بیش از ۴۲۰۰۰ کالج است که آموزش استثنایی را ارائه می‌دهند. همه این مؤسسات زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش هستند.

پنج نوع اصلی مؤسسات آموزش عالی در هند وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

دانشگاه‌های مرکزی: تحت کنترل دولت مرکزی

دانشگاه‌های دولتی: توسط یکی از مناطق کشور اداره می‌شود.

مؤسسات بااهمیت ملی (INI): توسط دولت مرکزی تأمین مالی می‌شود، این مؤسسات شامل مؤسسه‌های فناوری هند و مؤسسه‌های مدیریت هند است.

دانشگاه‌های تلقی شده: مؤسسات با عملکرد بالا با وضعیتی برابر با دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های خصوصی: مؤسسات آموزش عالی خصوصی تأسیس شده با بودجه مالی.

همان‌طور که الگوی این مؤسسات نشان می‌دهد، هند به دلیل برتری خود در موضوعات علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) مشهور است. بااین‌حال، این کشور به دلیل ارائه برنامه‌های باکیفیت در مدیریت بازرگانی، پزشکی و هنر نیز به‌سرعت درحال‌رشد است.

زبان

هند زبان ملی ندارد، اما دو زبان رسمی دارد: هندی و انگلیسی.

بسیاری از شهروندان هندی انگلیسی صحبت می‌کنند، زیرا به‌عنوان یک زبان مهم تجاری و آموزشی دیده می‌شود. زبان هندی بیشترین تعداد صحبت کننده را در هند دارد و زبان دولت است. علاوه بر این دو زبان رسمی، زبان‌های منطقه‌ای دیگری را خواهید شنید که در سراسر کشور صحبت می‌شود.

تمامی دوره‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و آموزش عالی در هند را برای دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر می‌کنند. اگر زبان انگلیسی‌زبان مادری شما نیست، ممکن است مجبور شوید در یک آزمون مهارت شرکت کنید تا ثابت کنید استانداردهای لازم را دارید. اگر استانداردها را رعایت نکنید، معمولاً مؤسسات دوره‌های زبان انگلیسی را برای کمک به پیشرفت شما ارائه می‌دهند.

حتی اگر به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنید، باز هم باید سعی کنید تاحدامکان زبان محلی را یاد بگیرید. این کار زندگی روزمره شما را آسان‌تر می‌کند و برقراری ارتباط با مردم محلی و سایر دانشجویان یک راه عالی برای تمرین است. داشتن تجربه زبان دیگر مهارتی است که در رزومه شما فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

چگونه اپلای کنیم؟

 1. فرایندپذیرش تحصیل در هند نسبتاً آسان است و می‌تواند از طریق وب‌سایت آنلاین آن انجام شود. دانشجویان می‌توانند بلافاصله با تکمیل مرحله اول درخواست، یعنی ثبت‌نام، با کلیک بر روی برگه «Register Now» شروع کنند. در فرم ثبت‌نام، دانشجویان باید مشخصات ساده‌ای مانند نام، کشور، تاریخ تولد، شماره موبایل و شناسه ایمیل را وارد کنند. لطفاً توجه داشته باشید، دانشجویان در هنگام ثبت‌نام، برای ورود بعدی نیز باید رمز عبور ایجاد کنند.
 2. تخصیص بودجه مناسب یکی از پارامترهای مهم تحصیل در خارج از کشور است. هنگامی که دانشجویان تصمیم خود را می‌گیرند و برای ادامه تحصیلات عالی به کشور دیگری نقل‌مکان می‌کنند، بودجه‌بندی بلافاصله وارد عمل می‌شود. دلیل این امر آن است که دانشجویان معمولاً در حین تحصیل بودجه محدودی در اختیار دارند؛ بنابراین برنامه‌ریزی و بررسی بودجه دانشجویی باعث شفافیت در مورد هزینه‌ها، تخصیص مبلغ و از همه مهم‌تر صرفه‌جویی در هزینه‌های برنامه‌ریزی‌نشده‌ای که ممکن است در آینده ایجاد شود، می‌شود.
 3. هنگامی که دانشجویان خود را در Study in India ثبت‌نام کردند، مرحله بعدی تکمیل درخواست و ارسال آن است. فرایند پرکردن درخواست مهم‌ترین مرحله است؛ زیرا دانشجویان باید اولویت‌های خود را در رشته‌ها، مؤسسات و دوره‌ها تکمیل کنند. در حین تکمیل اولویت‌ها، به دانشجویان توصیه می‌شود قبل از رسیدن به تصمیم نهایی، درباره رتبه‌بندی مؤسسه، ساختار شهریه، امکانات و غیره تحقیقات کاملی انجام دهند. برای شروع فرایند پرکردن درخواست، دانشجویان باید ابتدا با مدارک ارائه شده در زمان ثبت‌نام وارد داشبورد دانشجویی (در وب‌سایت Study in India) شوند. این برنامه به سه بخش تقسیم می‌شود، یعنی اطلاعات پایه، اطلاعات دانشگاهی و پرکردن انتخاب دانشجو. هنگامی که دانشجویان تمام جزئیات را پر کردند و مدارک لازم را در سه بخش ارائه کردند، می‌توانند روند ارسال نهایی را انجام دهند.
 4. پس از اینکه دانشجویان اطلاعات پایه و پیشینه را پر کردند و گزینه درخواست خود را ارسال کردند، باید برای اطلاع از مؤسسه و دوره اختصاص‌داده‌شده منتظر اعلام نتیجه باشند؛ بنابراین، به آنها توصیه می‌شود که داشبورد دانشجویی و شناسه ایمیل خود را برای هرگونه اطلاع‌رسانی یا به‌روزرسانی به طور منظم بررسی کنند. نتیجه شامل اطلاعات ضروری مانند مؤسسه اختصاص‌داده‌شده، رشته، صلاحیت، سطح دوره، تخصص، معافیت از هزینه و وضعیت مؤسسه است. همچنین اطلاعاتی در مورد کمک مالی (بورسیه تحصیلی در هند یا معافیت از هزینه) که به دانشجویان اعطا می‌شود، ارائه می‌دهد. لطفاً توجه داشته باشید که تخصیص‌های ذکر شده در نتیجه کاملاً بر اساس شایستگی (و اولویت انتخاب) دانشجویان است.
 5. زمانی که دانشجویان نامه پذیرش ارائه شده توسط مؤسسه موردنظر خود را دریافت کردند، به آنها توصیه می‌شود مقدمات عزیمت خود به هند را آغاز کنند. همان‌طور که در نقل‌قول معروف “هر چه زودتر، بهتر” گفته شده است، به دانشجویان توصیه می‌شود در هنگام آماده‌شدن برای عزیمت، سریع عمل کنند. درخواست برای ویزای دانشجویی، رزرو بلیت هواپیما، سازماندهی موارد ضروری از قبل به نفع دانشجویان است.

تحصیل-در-هندوستان-5

تحصیل در هند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

تا ژوئیه ۲۰۲۰، سیستم تحصیلی در هند بر اساس سیستم 10+2 بود که با تکمیل کلاس دوازدهم، گواهی متوسطه (SSC) را پس از اتمام کلاس دهم و گواهینامه متوسطه عالی (HSC) را با تکمیل کلاس دوازدهم اعطا می‌کرد.

در نتیجه سیاست جدید آموزش ملی (NEP)، این سیستم با سیستم 5+3+3+4 جایگزین شده است. تقسیم‌بندی مراحل مطابق با مراحل رشد شناختی است که کودک به طور طبیعی طی می‌کند.

آموزش اجباری چهار سطحی هند

۱. مرحله پایه (سنین ۳ تا ۸)

مرحله پایه پنج‌ساله آموزش، طبق NEP، شامل سه سال پیش‌دبستانی و سپس دو سال کلاس‌های ابتدایی است. این مرحله شامل بازی‌های مناسب سن یا روش‌های مبتنی بر فعالیت و توسعه مهارت‌های زبانی خواهد بود.

۲. مرحله آماده‌سازی (سنین ۸ تا ۱۱)

تمرکز در این مرحله سه‌ساله بر توسعه زبان باقی می‌ماند، اما شامل مهارت‌های محاسبه است. تعاملات کلاس درس نیز بر اساس فعالیت ادامه خواهد داشت.

۳. مرحله میانی (سنین ۱۱ تا ۱۴)

برای کلاس‌های شش تا هشت، تمرکز سه‌ساله به اهداف یادگیری مهم، مانند یادگیری تجربی در علوم، ریاضیات، هنر، علوم اجتماعی و علوم‌انسانی تغییر می‌کند.

۴. مرحله ثانویه (سنین ۱۴ تا ۱۸)

با پوشش کلاس‌های ۹ و ۱۰ و کلاس‌های ۱۱ و ۱۲، دانش‌آموزان به انواع ترکیب‌های موضوعی برای انتخاب و مطالعه، بر اساس مهارت‌ها و علایق خود دسترسی دارند.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی

دوره‌های کارشناسی ۳-۵ سال طول می‌کشد. در مورد رشته‌هایی مانند علوم، بازرگانی و هنر، پس از سه سال تحصیل، به دانشجو مدرک لیسانس اعطا می‌شود. از سوی دیگر، برای رشته‌های حرفه‌ای مانند داروسازی، مهندسی یا معماری، مدرک لیسانس به ترتیب پس از چهار یا پنج سال تحصیل به دانشجو اعطا می‌گردد. لطفاً توجه داشته باشید که حداقل شرط لازم برای دانشجویان برای گذراندن دوره کارشناسی اتمام تحصیل در مدرسه است.

دوره‌های محبوب عبارت‌اند از:

لیسانس معماری

لیسانس مدیریت بازرگانی

کارشناسی مهندسی

لیسانس روزنامه‌نگاری

لیسانس حقوق

کارشناسی پزشکی

لیسانس علوم

لیسانس فناوری

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان می‌توانند تنها پس از گذراندن دوره کارشناسی وارد دوره تحصیلات تکمیلی در هند شوند. در دوره تحصیلات تکمیلی، دانشجویان به مطالعه عمیق موضوع انتخابی خود می‌پردازند.

دوره‌های کارشناسی ارشد آموزشی معمولاً ۱ یا ۲ سال طول می‌کشد و دوره‌های پژوهشی تا ۳ سال به طول می‌انجامد. دوره‌های IT، پزشکی و بیزینس رایج هستند و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) نیز بسیار محبوب است.

کارشناسی ارشد در هند به‌طورکلی از نظر ساختار با روش‌های ارزیابی معمولی از جمله مقاله، امتحان و پایان‌نامه انجام می‌شود.

تحصیل در هند در مقطع دکترا

دانشجویانی که می‌خواهند به دنیای تحقیق قدم بگذارند و مایل‌اند یک موضوع / دوره را به طور عمیق بررسی کنند، می‌توانند تحصیلات دکترا را انتخاب کنند. مدارک دکتری (دوره‌های دکترا) شامل تحقیقات عمیق یا کار پایان‌نامه است که می‌تواند در طول ۳-۶ سال تکمیل شود.

دوره دکتری معمولاً سه سال طول می‌کشد. بااین‌حال، در هند ممکن است از طریق مقاله و امتحان و همچنین با پایان‌نامه ارزیابی شوید.

شرایط ورود شامل کارشناسی ارشد مربوطه است، اگرچه ممکن است با مدرک درجه یک مقطع کارشناسی و تجربه حرفه‌ای مرتبط و گسترده نیز امکان‌پذیرش وجود داشته باشد.

تحصیل در هند به همراه بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که برای تحصیل به هند می‌آیند این فرصت را دارند که از کمک‌های مالی در قالب کمک‌هزینه تحصیلی یا معافیت از هزینه تحصیل استفاده کنند که به آنها کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را به روشی بهتر مدیریت کنند. بورسیه تحصیلی در هند هزینه‌های تحصیل، خوابگاه و سایر هزینه‌ها را پوشش می‌دهد درحالی‌که معافیت از هزینه‌ها فقط هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، دریافت‌کنندگان بورس تحصیلی بر اساس آزمون PRAGATII انتخاب می‌شوند. به دانشجویان توصیه می‌شود که بودجه خود را تنظیم کنند و کمک مالی را که از طریق بورس تحصیلی SII یا معافیت از هزینه فعال شده است را در نظر داشته باشند. علاوه بر این مرحله، به آنها توصیه می‌شود نکات هوشمندانه‌ای را برای صرفه‌جویی در هزینه و جلوگیری از هر نوع بحران نقدی لحاظ کنند. داشتن یک بودجه تقریباً بررسی شده از قبل باعث می‌شود دانشجویان از هزینه‌های غیرضروری آگاه شوند و ثبات مالی را در طول زندگی دانشجویی آنها به ارمغان می‌آورد.

هزینه تحصیل و زندگی در هند

هند از روپیه هند (INR) به‌عنوان واحد پول خود استفاده می‌کند.

دانشگاه‌های هند مجاز به تعیین هزینه‌های تحصیلی خود هستند، بنابراین شهریه‌ها در مؤسسات مختلف متفاوت خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی باید انتظار داشته باشند که سالانه بین ۲۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ روپیه برای دوره‌های تحصیلی پرداخت کنند. اگرچه این هزینه‌های تحصیلی نسبتاً کم است، ممکن است واجد شرایط دریافت بورسیه باشید.

معمولاً مؤسسات خوابگاه دانشجویی ارزان‌قیمت را ارائه می‌دهند که ارزان‌ترین گزینه است. اجاره به‌صورت خصوصی هنوز نسبتاً ارزان است. یک آپارتمان یک‌خوابه در شهری مانند بمبئی حدود ۱۵۰۰۰ روپیه در ماه هزینه دارد و هزینه زندگی سالانه از ۱۳۰۰۰۰ روپیه آغاز می‌شود. اگر با ویزای دانشجویی در هند هستید، در طول تحصیل اجازه کار نخواهید داشت، بنابراین باید مطمئن شوید که بودجه کافی دارید.

هزینه دیگری که دانشجویان بین‌المللی باید در نظر بگیرند بیمه درمانی است. اگر مایل به تحصیل در هند هستید به یک بیمه‌نامه درمانی معتبر نیاز دارید. شما باید یک بیمه‌نامه برای مدت تحصیل خود خریداری کنید. مؤسسه انتخابی شما قادر به ارائه اطلاعات در این مورد خواهد بود.

هزینه تعدادی از اقلام ضروری در جدول زیر ارائه گردیده است:

200 روپیه 2.44 دلار غذا در رستوران ارزان
54.45 روپیه 0.66 دلار شیر (1 لیتر)
38.53 روپیه 0.47 دلار نان سفید (500 گرم)
56.16 روپیه 0.69 دلار برنج سفید (1کیلو)
74.91 روپیه 0.91 دلار تخم مرغ (12 عدد)
31.88 روپیه 0.39 دلار سیب زمینی (1 کیلو)
28.58 روپیه 0.35 دلار آب (1.5 لیتر)
25 روپیه 0.31 دلار بلیت 1 طرفه
300 روپیه 3.66 دلار بلیت سینما
14635.50 روپیه 178.59 دلار اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر ماهیانه
25384.51 روپیه 309.76 دلار هزینه کل زندگی یک نفر بدون اجاره در ماه

کار دانشجویی در هند

هند با حدود ۳۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی، به‌سرعت به یکی از مقاصد برتر تحصیل در خارج از کشور تبدیل می‌شود، حداقل برای دانشجویان کشورهای آسیایی و آفریقایی. اگرچه هند طیف گسترده‌ای از گزینه‌های آموزشی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند، بسیاری از آنها نیز در طول تحصیل و پس از تحصیل به دنبال شغل می‌گردند.

درحالی‌که دولت هند دانشجویان خارجی را از کارکردن در حین تحصیل در آنجا منع می‌کند، OCI و PIOها از این قانون مستثنی هستند. در زیر برخی از جزئیات در مورد مشاغل موجود در هند برای دانشجویان خارجی آورده شده است:

 1. دارندگان پاسپورت خارجی در طول دوره تحصیل خود در هند اجازه کار ندارند.
 2. شهروندان خارج از کشور هند (OCI) و افراد هندی‌الاصل (PIO) از این قانون مستثنی هستند و می‌توانند در هند کار و تحصیل کنند.
 3. دانشجویان بین‌المللی مجاز به گذراندن دوره‌های کارآموزی و آموزش در هند هستند. بااین‌حال، این باید بخشی از برنامه‌ای باشد که آنها دنبال می‌کنند.
 4. در بیشتر موارد، دوره‌های کارآموزی و آموزشی که باید توسط دانشجویان بین‌المللی در هند انجام شود، بدون دستمزد است.
 5. OCIها و PIOها باید قبل از شروع هر شغل پاره‌وقت از دانشگاه یا مؤسسه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اند مجوز بگیرند.
 6. برای دانشجویان OCI و PIO که می‌خواهند در هند کار و تحصیل کنند، هیچ محدودیت ساعتی برای مشاغل وجود ندارد.
 7. دوره‌های کارآموزی و آموزشی که توسط دانشجویان خارجی انجام می‌شود باید با برنامه‌ای که آنها در حال تحصیل هستند مرتبط باشد.
 8. هند هیچ شرطی برای مجوز کار برای دانشجویان بین‌المللی که در این کشور تحصیل می‌کنند، ندارد. بااین‌حال، دانشجویانی که می‌خواهند فرصت‌های کاری پس از تحصیل را کشف کنند، می‌توانند مجوز کار دریافت کنند، مشروط بر اینکه معیارهای موردنیاز اداره مهاجرت را برآورده کنند و برای یک شغل با حقوق توسط یک سازمان استخدام شده باشند.

برترین دانشگاه‌های هند

۹ دانشگاه هند در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های QS2023 در رتبه‌های زیر 500 قرار دارند. ۱۰ دانشگاه برتر هند در جدول زیر ارائه شده‌اند:

Rank University Overall Score
=155 Indian Institute of Science 49.5
=172 Indian Institute of Technology Bombay (IITB) 46.7
=174 Indian Institute of Technology Delhi (IITD) 46.5
250 Indian Institute of Technology Madras (IITM) 38.6
=264 Indian Institute of Technology Kanpur (IITK) 37.6
=270 Indian Institute of Technology Kharagpur (IIT-KGP) 37.2
=369 Indian Institute of Technology Roorkee (IITR) 29.9
=384 Indian Institute of Technology Guwahati (IITG) 29.3
=396 Indian Institute of Technology Indore 28.7
521-530 University of Delhi _

ویزای همراه تحصیلی هند

اگر همسر یا فرزندان زیر ۱۸ سال دارید، می‌توانید ویزای افراد تحت تکفل را دریافت کنید. برای هر یک از اعضای خانواده باید درخواست جداگانه ارسال شود.

ویزای افراد تحت تکفل معمولاً برای مدت زمانی مشابه با ویزای دانشجویی شما تأیید می‌شود. بااین‌حال، درباره این مسئله به‌صورت موردی تصمیم‌گیری می‌شود و ویزای برخی افراد تحت تکفل فقط برای مدت کوتاهی معتبر است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هند

برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی هند، باید در یک مؤسسه آموزشی رسمی پذیرفته شده باشید. اگر درخواست شما موفقیت‌آمیز باشد، برای کل مدت تحصیل به شما ویزا داده می‌شود، مشروط بر اینکه این مدت کمتر از پنج سال باشد.

هزینه ویزای دانشجویی به ملیت شما بستگی دارد. به‌غیراز شهروندان آمریکا، انگلیس و سریلانکا، هزینه ویزا برای سایر کشورها ۹۷٫۹۰ دلار است.

مراحل فرایند درخواست ویزا

 1. ثبت‌نام در دانشگاه هند
 2. پرکردن فرم درخواست ویزای آنلاین
 3. یک عکس دیجیتال بارگذاری کنید.
 4. پرداخت آنلاین هزینه ویزا
 5. درخواست آنلاین خود را ارسال کنید.
 6. یک کپی از درخواست آنلاین خود را چاپ کنید: باید این سند را به مرکز درخواست ویزای هند (IVAC) در مراحل بعدی ارائه دهید.
 7. یک قرار ملاقات با نزدیک‌ترین IVAC خود رزرو کنید: به‌خاطر داشته باشید که یک کپی از درخواست آنلاین خود و مدارک پشتیبانی مشخص شده را همراه داشته باشید. لیست کامل اسناد را می‌توان در بخش زیر یافت.
 8. منتظر تصمیم باشید.

مدارک موردنیاز

هنگام حضور در قرار ملاقات خود در IVAC از شما خواسته می‌شود موارد زیر را به همراه داشته باشید:

 1. گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی و تاریخ انقضا بیش از ۱۸۰ روز
 2. دو قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 3. یک فتوکپی از پاسپورت شما
 4. اثبات محل زندگی شما در هند
 5. نسخه چاپی برنامه آنلاین شما
 6. نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 7. شواهدی مبنی بر منابع مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی شما در هند

دریافت ویزای دانشجویی هند چقدر طول می‌کشد؟

هیچ زمان پردازش استانداردی برای ویزای دانشجویی هند وجود ندارد، اما اکثر دانشجویان در عرض دوهفته پس از ارسال درخواست خود نتیجه را دریافت می‌کنند.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در هند

دانشجویان بین‌المللی بدون شک می‌توانند پس از اتمام برنامه‌های خود در هند کار کنند، با این فرض که بر خلاف محدودیت‌های کار در طول تحصیل در هند، شغلی به آنها پیشنهاد شود. ویزا برای استخدام معمولاً برای یک سال صادر می‌شود و ممکن است تمدید شود. تحت برنامه ویزا، دانشجویان می‌توانند در مشاغل مختلف و به‌صورت قراردادی کار کنند. بااین‌حال، ویزای کار دو ایراد قابل‌توجه دارد. اولاً، اتباع خارجی باید دارای یک موقعیت مدیریتی یا ارشد اجرایی باشد که مستلزم توانایی آنها باشد. دوم، دارنده ویزا باید حداقل ۲۵۰۰۰ دلار در سال درآمد داشته باشد که بیش از ۱۶ میلیون روپیه است.

به‌عنوان بزرگ‌ترین دموکراسی جهان با پنجمین اقتصاد درحال‌رشد سریع، بازار مصرف در حال گسترش هند همراه با افزایش دیجیتالی‌شدن شرایط را برای آینده‌ای روشن در بخش دولتی و خصوصی فراهم کرده است. به‌عنوان‌مثال، افزایش قابل‌توجهی در تعداد استارت‌آپ‌های فناوری وجود دارد، با اضافه‌شدن ۱۶۰۰ کسب‌وکار دیجیتال جدید در سال ۲۰۲۰ .

صنایع عمده عبارت‌اند از:

کشاورزی

خدمات شغلی

مواد شیمیایی

ساخت‌وساز

فراوری مواد غذایی

فناوری اطلاعات (IT)

ماشین‌آلات

نفت

فولاد

منسوجات

معدن نیز همچنان به‌عنوان یک صنعت بزرگ باقی‌مانده است، اما در کنار کشاورزی که اکنون تنها یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد، رو به افول است.

صنایع با رشد قابل‌توجه در سال‌های اخیر شامل گردشگری، خودروسازی، خدمات مالی، مخابرات و داروسازی است.

برخی از بزرگ‌ترین کارفرمایان بین‌المللی در هند عبارت‌اند از:

Axis Bank

Boeing – India jobs

Maruti Suzuki

National Mineral Development Corporation (NMDC)

Reliance Industries

State Bank of India (SBI)

Tata Group

بیشتر مشاغل را می‌توان در شهرهای بزرگ شمالی مانند دهلی‌نو پایتخت سیاسی هند و مرکز مالی بمبئی پیدا کرد. بااین‌حال، کلان‌شهر جنوبی بنگالورو خانه صنعت با فناوری پیشرفته این کشور است، درحالی‌که جاهای خالی شغلی در هنر، خرده‌فروشی و هتلداری معمولاً در نقاط توریستی ساحلی مانند گوا در غرب یافت می‌شود.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

آموزش

مهندسی

خدمات مالی

مراقبت‌های بهداشتی

فناوری اطلاعات

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در هند

تابعیت هند را می‌توان از طریق تولد، نسب، رجیستریشن و تابعیت طبیعی به دست آورد.

یک خارجی می‌تواند تابعیت هند را از طریق تابعیت طبیعی به دست آورد درصورتی‌که:

۱۱ سال از ۱۴ سال گذشته قبل از درخواست در هند زندگی کرده باشد.

بلافاصله قبل از تاریخ درخواست به مدت ۱۲ ماه به طور مداوم در هند زندگی کرده است.

سخن پایانی

هند که یکی از سریع‌ترین اقتصادهای درحال‌رشد جهان را در خود جای‌داده است، کشوری از نظر فرهنگی متنوع است که برای دانشجویان بین‌المللی عالی است. این کشور خانه یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های آموزش عالی در جهان است. هند در کنار مناظر خیره‌کننده‌ای مانند کوه‌های هیمالیا، شهرهای بزرگ و مدرنی دارد. اگر شما علاقه‌مند به تحصیل در هند هستید با مشاوران ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

منابع:

 1. studylink.com
 2. prospects.ac.uk
 3. studyinindia.gov.in
 4. studyabroad.careers360.com
 5. topuniversities.com
 6. studee.com
 7. immihelp.com
 8. futurelearn.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به هند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.