انتخاب صفحه
تحصیل-در-یونان-2

تحصیل در یونان

کشور یونان علاوه بر سرزمین اصلی، از بیش از ۲۰۰۰ جزیره تشکیل شده است که از این تعداد تقریباً ۱۷۰ جزیره پرجمعیت هستند. این کشور با آلبانی، مقدونیه، بلغارستان و ترکیه هم مرز است. جمعیت یونان حدود ۱۱ میلیون نفر و پایتخت این کشور شهر آتن است.

واحد پول یونان یورو و این کشور عضو منطقه شینگن می‌باشد. سالانه ۱۷٫۵ میلیون گردشگر از یونان بازدید می‌کنند. زبان اصلی این کشور یونانی است؛ اما اکثر مردم یونان به‌راحتی انگلیسی صحبت می‌کنند.

از لحاظ اقتصادی GDP یونان در سال 2021 معادل ۸٫۳۴ درصد و نرخ تورم ۱٫۲ درصد بوده است. شاخص شادمانی در این کشور ۵٫۹۵ می‌باشد که نسبت به میانگین ۵ بالاتر است.

نمودار نرخ رشد GDP یونان

تحصیل-در-یونان-1

فهرست مطالب

به چه دلیل یونان را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

در اینجا چند دلیل برای انتخاب یونان به‌عنوان مقصد تحصیلی در خارج از کشور آورده شده است:

یونان به دلیل دانشمندان، ریاضی‌دانان و فیلسوفان مشهور است. سیستم آموزشی یونان نشان‌دهنده کیفیت آن به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در کل جهان است.

یونان تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد. شش دانشگاه در یونان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS رتبه‌های خوبی را کسب کرده‌اند.

یونان یکی از کشورهای مقرون‌به‌صرفه برای تحصیل در اروپا برای دانشجویان بین‌المللی است.

بسیاری از دانشگاه‌های یونان برنامه‌های تحصیلی مختلف با زبان انگلیسی را در همه رشته‌های تحصیلی ارائه می‌دهند؛ بنابراین می‌توانید بدون یادگیری زبان جدید در یونان به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

شما می‌توانید بورسیه‌های تحصیلی را نیز برای دانشجویان کشورهای دیگر پیدا کنید. این امر تحصیل شما در یونان را مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند.

شرایط عمومی تحصیل در یونان

سیستم آموزشی در یونان

سیستم آموزشی مانند بقیه اروپا بسیار سیستماتیک است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه ۱۲ سال طول می‌کشد و تا سن ۱۵ سالگی اجباری است. تحصیلات پس از متوسطه به شرح زیر دسته‌بندی می‌شود:

 1. سطح غیردانشگاهی
 2. مرحله اول در سطح دانشگاه.
 3. مرحله دوم در سطح دانشگاه
 4. مرحله سوم سطح دانشگاه.

بیش از ۲۰ دانشگاه در یونان وجود دارد که در سراسر کشور و همه در بخش دولتی پراکنده شده‌اند. درحالی‌که تدریس عمدتاً به زبان یونانی است، برنامه‌های تحصیلی تخصصی به زبان‌های دیگر (معمولاً انگلیسی) در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز موجود است. ۱۵ مؤسسه آموزشی فناوری (TEI) در این دانشگاه‌ها قرار دارند که برنامه‌های آموزش عالی را با تمرکز بر مهارت‌های عملی و حرفه‌ای در موضوعاتی مثل فناوری کاربردی، مراقبت‌های بهداشتی، کشاورزی، مدیریت، هنر و طراحی ارائه می‌دهند. به‌طورکلی سیستم آموزش عالی یونان بسیار مورد قبول است و در اولین ویرایش رتبه‌بندی سیستم آموزش عالی QS رتبه 41 جهان را کسب نموده‌است.

چگونه اپلای کنیم؟

رشته و دانشگاه موردنظر برای تحصیل در یونان را انتخاب کنید.

معیارها و الزامات واجد شرایط بودن را بررسی کنید. برای دوره آماده شوید.

اکثر برنامه‌های تحصیلی در یونان به زبان یونانی یا انگلیسی ارائه می‌شود. برای آزمون‌های مهارت زبانی که انتخاب می‌کنید آماده شوید و در آزمون حاضر شوید.

تمام مدارک موردنیاز برای دوره را جمع‌آوری کنید.

به همراه مدارک در مهلت مقرر درخواست دهید.

تأییدیه قبولی در دانشگاه را دریافت خواهید کرد.

سپس برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

بلیت خود را رزرو کنید و به یونان پرواز کنید.

بهترین دوره‌های تحصیل در یونان

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، می‌توانید گزینه‌های زیادی را در یونان پیدا کنید. محبوب‌ترین دوره‌ها عبارت‌اند از:

مطالعات محیطی، شهرسازی و پایداری در یونان

تحصیل مطالعات معاصر در یونان

مطالعه باستان‌شناسی و تاریخ باستان در یونان

تحصیل فلسفه و دین در یونان

تحصیل زبان‌ها و ادبیات کلاسیک و مدرن در یونان

مطالعات تاریخ هنر و معماری در یونان

تحصیل فناوری اطلاعات در یونان

تحصیل بانکداری و امور مالی در یونان

مطالعات در رشته روان‌شناسی در یونان

تحصیل حسابداری در یونان

پذیرش دانشگاه یونان

برای دریافت پذیرش در دانشگاه یونان، دانشجویان بین‌المللی باید فرم درخواست را به‌صورت آنلاین پر کنند. همراه با این فرم درخواست تکمیل شده، آنها باید مدارک لازم را ارائه کنند. دانشگاه‌های مختلف معیارهای موردنیاز متفاوتی دارند. الزامات رایج عبارت‌اند از:

فرم درخواست پر شده

رونوشت سوابق با معدل شما.

کپی گواهی فارغ‌التحصیلی با ترجمه رسمی به زبان یونانی.

فتوکپی پاسپورت یا شناسنامه.

اثبات مهارت‌های زبانی (انگلیسی، یونانی).

عکس‌های جدید

هزینه درخواست. (۵۰ یورو)

سوابق تحصیلی

انگیزه نامه

دو توصیه‌نامه (اگر مشغول به کار هستید، یکی باید از طرف مدیر فعلی باشد).

تحصیل در یونان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی یونان به سه سطح، ابتدایی، متوسطه و عالی تقسیم می‌شود و یک سطح دیگر پس از متوسطه نیز آموزش حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. تحصیل در یونان شامل دوره‌های پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول برای همه کودکان ۶ تا ۱۵ساله اجباری است. سیستم آموزشی یونان تحت نظارت وزارت آموزش ملی و امور مذهبی یونان (YPEPTH) است.

آموزش ابتدایی و متوسطه

آموزش ابتدایی به مهدکودک یک یا دو‌ساله و مدرسه ابتدایی (Demotiko) شش‌ساله تقسیم می‌شود که کودکان در سن شش‌سالگی در آنجا پذیرش می‌شوند. مدرسه متوسطه اول (Gymnasio) بر اساس برنامه درسی گسترده‌ای است که هدف آن ارائه دانش موضوعی خاص و آماده‌سازی دانش‌آموزان برای نقش شهروندی در جامعه است. آموزش عالی شامل دو نوع مدرسه است که تحصیل در آنها سه سال طول می‌کشد: مدرسه متوسطه یکپارچه (Eniaio Lykeio) و مدرسه فنی حرفه‌ای (TEE). واحدهای مدارس دولتی و خصوصی در تمام سطوح و انواع آموزش ابتدایی و متوسطه وجود دارد.

در کنار مدارس معمولی آموزش ابتدایی و متوسطه، مدارس با گرایش ویژه (مانند موسیقی، مدارس کلیسایی و ورزشی متوسطه اول و دوم) نیز وجود دارد. علاوه بر این، برنامه‌های آموزش بین فرهنگی برای دانش‌آموزان یونانی الاصل و دانش‌آموزان خارجی ارائه می‌شود، درحالی‌که مدارس اقلیت برای آموزش اقلیت مسلمان ترکیه ایجاد می‌شود. ضمناً مدارس تجربی نیز تحت نظارت دانشگاه‌هایی هستند که از روش‌های تجربی تدریس استفاده می‌کنند.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

آموزش عالی یونان شامل بخش دانشگاه‌ها – که شامل ۲۴ دانشگاه دولتی است – می‌باشد. اعتبارات این ۲۴ مؤسسه معتبر دولتی در چارچوب سیستم (ECTS) اروپا است. برنامه‌های مهندسی، دندانپزشکی، فارماکولوژی، زراعت، جنگلداری، همراه با برخی از برنامه‌های هنرهای زیبا دارای مدت‌زمان تحصیل ۵ می‌باشد. مدت‌زمان تحصیل در رشته پزشکی ۶ سال است.

کالج‌های خصوصی در یونان به‌عنوان دانشگاه مستقل عمل نمی‌کنند. بااین‌حال، کالج‌های خصوصی در یونان با دانشگاه‌های بین‌المللی پیشرو از ایالات متحده، بریتانیا یا کشورهای اتحادیه اروپا برای ارائه برنامه‌های تحصیلی معتبر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همکاری می‌کنند. ازاین‌رو، این دوره‌ها منجر به مدارکی می‌شود که مستقیماً توسط آن دانشگاه‌های خارجی اعطا می‌شود. نظارت بر این توافقنامه‌ها و همچنین مقررات اضافی برای عملکرد کالج‌ها توسط وزارت آموزش یونان انجام می‌شود. طبق قانون یونان در مورد به رسمیت شناختن متقابل مدارک، دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاه‌های اتحادیه اروپا، از جمله مدارکی که از طریق تحصیل در کالج در یونان به‌دست‌آمده‌اند، به طور کامل حقوق حرفه‌ای خود را به رسمیت می‌شناسند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یونان

فرم درخواست

فتوکپی گواهی فارغ‌التحصیلی با ترجمه رسمی یونانی

حداقل معدل قابل‌قبول

مدرک زبان انگلیسی برای دوره‌های انگلیسی (TOEFL، IELTS، PTE Academic، C1 Advanced)

مدرک زبان یونانی برای همه دوره‌ها. دانشگاه‌های یونان همه دانشجویان مقطع کارشناسی خود را ملزم به دانستن مقداری زبان یونانی می‌کنند. اگر در مقطع کارشناسی پذیرفته شده‌اید و یونانی نمی‌دانید، باید یک دوره مقدماتی یک‌ساله بگذرانید.

فتوکپی گواهی معادل دیپلم فارغ‌التحصیلی داوطلب صادر شده توسط مقام محلی یونان در کشور شما (سفارت، کنسولگری)

رونوشت سوابق با معدل شما

عکس نوع شناسنامه

فتوکپی پاسپورت

روند درخواست در دانشگاه‌های یونان برای تحصیل در مقطع کارشناسی

همانند شرایط پذیرش، فرایند درخواست باتوجه‌به سطح مدرکی که برای آن درخواست می‌دهید متفاوت است.

اگر می‌خواهید برای مدرک کارشناسی درخواست دهید، باید مدارک درخواست خود را به‌صورت الکترونیکی از طریق پلتفرم پذیرش ملی که توسط وزارت آموزش ملی و امور مذهبی یونان اداره می‌شود، ارسال کنید. خبر خوب این است که ازآنجایی‌که سیستم متمرکز است، می‌توانید ۲۰ دوره در مقطع کارشناسی را در برنامه آنلاین فهرست کنید.

پس از آن نیز باید مدارک را پرینت بگیرید و به همان مرجع دولتی ارسال کنید.

مهلت درخواست برای دوره کارشناسی در یونان معمولاً در ماه جولای است. نتایج از طریق اطلاعیه‌ای در سایت وزارتخانه به اطلاع شما خواهد رسید.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیلات تکمیلی منجر به اعطای مدرک فوق‌لیسانس تخصصی (مدرک کارشناسی ارشد) می‌شود. هدف کلی از تحصیلات تکمیلی این است که به دانشجویان امکان تخصص در زمینه‌های خاص را بدهد. دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای فارغ‌التحصیلان یونانی یا خارجی دانشگاه‌های یونان یا مؤسسات معتبر خارجی مشابه آزاد است. شرایط پذیرش، ضوابط انتخابی در نظر گرفته شده، شهریه (در دوره‌ها) و نحوه پذیرش بر اساس آیین‌نامه داخلی دوره تحصیلات تکمیلی موردنظر تعیین می‌شود. معمولاً داوطلبان بر اساس فرایند گزینش یا نتایج امتحان آنها (شفاهی و/یا کتبی) انتخاب می‌شوند.

اگرچه، برنامه‌های آموزشی عمدتاً به زبان یونانی ارائه می‌شود، تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی یا به زبان‌های دیگر ارائه می‌شود. دانش یک یا چند زبان خارجی (به‌غیراز یونانی) پیش‌نیاز ضروری برای شرکت در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی است. در پایان تحصیل، دانشجویان باید پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود را تهیه و ارائه کنند. دوره‌ها به طور معمول یک سال و نیم (سه ترم) طول می‌کشد که شامل زمان آماده‌سازی پایان‌نامه نیز می‌شود. باهدف تقویت بین‌المللی شدن آموزش عالی یونان، بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی با دانشگاه‌های خارجی همکاری کرده‌اند و مدارک مشترکی را اعطا می‌کنند.

کالج‌ها همچنین طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را به زبان یونانی و انگلیسی ارائه می‌دهند که بسیاری از آنها با همکاری دانشگاه‌های بین‌المللی انجام می‌شود.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یونان

مدرک کارشناسی از یک دانشگاه دارای اعتبار

۲-۴ سال سابقه کار (فقط برای برنامه‌های MBA).

مدرک زبان انگلیسی (TOEFL، IELTS، PTE Academic، C1 Advanced) با حداقل نمره B یا 7 در مقیاس ۱٫۰ تا ۹٫۰

نمرات GMAT حداقل 500 (بیشتر برای MBA اعمال می‌شود).

معدل حداقل ۷٫۵ در مقیاس ۱ تا ۱۰

فرم درخواست آنلاین

عکس

هزینه درخواست (۵۰ یورو)

سوابق تحصیلی

انگیزه نامه

درخواست بورسیه (اختیاری)

دو نامه مرجع (در صورت استخدام، یکی باید از کارفرمای فعلی باشد).

الزامات اضافی ممکن است:

پیشنهاد پژوهش

نمونه نگارش دانشگاهی

مقالات

پایان‌نامه کارشناسی شما (ترجمه شده به یونانی یا انگلیسی)

از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر، معیارهای پذیرش می‌تواند به طور قابل‌توجهی متفاوت باشد. اگر زمان کافی برای جستجوی خود صرف کنید، دوره‌هایی را خواهید یافت که فرایندهای پذیرش ساده‌تری دارند.

فرایند درخواست در دانشگاه‌های یونان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در مقایسه با کارشناسی، درخواست برای مدرک کارشناسی ارشد در یونان بسیار ساده‌تر است، به‌خصوص اگر قصد دارید برای یک دوره آموزشی انگلیسی درخواست دهید. هیچ سیستم متمرکزی وجود ندارد، بنابراین باید مستقیماً از طریق سایت برنامه و دانشگاه اقدام کنید. انتخاب نیز توسط هر دانشگاه انجام می‌شود.

بسیاری از دوره‌های تحصیلات تکمیلی در یونان درخواست‌ها را به‌صورت مداوم می‌پذیرند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که بیشتر دوره‌ها در پاییز شروع می‌شوند، مهلت‌های درخواست معمول در ماه مه تا جولای است.

تحصیل در یونان در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا منجر به اعطای مدرک دکترا (PhD) می‌شود. هدف کلی تحصیل در مقطع دکتری شامل تخصص سطح بالا در حوزه‌های راهبردی دانش و ارتقای تحقیقات بنیادی در زمینه‌های مختلف علمی باهدف تقویت بنیان علمی کشور می‌باشد. در مورد دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند، داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای دریافت مدرک دکترا ضروری است. مجوز تهیه پایان‌نامه دکتری در دانشگاه‌هایی که دوره‌های کارشناسی ارشد را به طور منظم ارائه نمی‌دهند به متقاضیانی اعطا می‌شود که دارای پیش‌نیازهای خاصی باشند. خود دپارتمان‌ها شرایط پذیرش را مشخص می‌کنند.

تحصیل در یونان به همراه بورسیه تحصیلی

اگر برای بودجه تحصیلی دانشگاه در یونان با مشکل مواجه هستید، می‌توانید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید. در اینجا ما تعدادی بورسیه تحصیلی برای تحصیل در یونان را لیست کرده‌ایم:

برنامه جوایز فولبرایت یونان

کمک‌هزینه‌های تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی

جایزه تحقیقات مشترک فولبرایت یونان و ترکیه

جایزه تحقیقات مشترک فولبرایت بلغارستان و یونان

بورسیه‌های دانشگاه ارسطو

بورسیه تحصیلی ACT

برنامه صندوق حمایت از رهبران جوان ساساکاوا (SYLFF).

بورسیه‌های بنیاد یوگنیدس

بورسیه‌های بنیاد بودوساکی

تحصیل-در-یونان-3

هزینه‌های تحصیل و زندگی در یونان

هزینه تحصیل در یونان

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا می‌آیند نیازی به پرداخت هیچ شهریه برای برنامه‌های کارشناسی ندارند. اما اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشجویان را ملزم به پرداخت شهریه می‌کنند. دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می‌آیند می‌توانند حدود ۱۵۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال برای پرداخت شهریه برای همه برنامه‌های تحصیلی انتظار داشته باشند.

هزینه زندگی در یونان

متوسط هزینه زندگی در یونان می‌تواند حدود ۱۲۰۰۰ یورو در سال باشد. این شامل محل اقامت، غذا، قبوض آب و برق، کتاب و سرگرمی است. همچنین می‌توانید به دنبال بورسیه تحصیلی برای پوشش هزینه‌های تحصیل در یونان باشید.

کار دانشجویی در یونان

بسیاری از دوره‌های دانشگاهی و برنامه‌های کالج در سراسر جهان به دانشجویان اجازه می‌دهد تا به‌صورت نیمه‌وقت و ترجیحاً ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اما در هیچ موردی اجازه کار بیش از ۳۰/۳۵ ساعت در هفته را ندارید. اگرچه درآمد از چنین مشاغلی برای پرداخت شهریه کافی نیست، اما کمک اندکی به تحصیل شما خواهد کرد، به‌عنوان‌مثال برای پرداخت قبوض غذا یا ممکن است برای هزینه رفت‌وآمد کافی باشد.

نوع شغلی که به دست خواهید آورد تا حد زیادی به صلاحیت شما، تجارب کاری قبلی در صورت داشتن و مجموعه مهارت‌های شما بستگی دارد. علاوه بر درآمد، کار پاره‌وقت به شما کمک می‌کند تا چیزهای زیادی یاد بگیرید. به‌عنوان‌مثال، هنگامی که برای کافه تریا یا حراست کالج کار می‌کنید، با افراد جدیدی آشنا می‌شوید، لهجه‌های جدید را یاد می‌گیرید و فرصت مناسبی برای معاشرت با مردم محلی پیدا می‌کنید.

فرصت‌های کار پاره‌وقت برای دانشجویانی که برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا تحقیقات ثبت‌نام کرده‌اند بهتر است. برای داوطلبانی که در دوره‌های کارشناسی یا دوره‌های گواهینامه چندماهه ثبت‌نام کرده‌اند، فرصت‌ها محدود است. به طور معمول مدیر برنامه شما در یافتن فرصت‌های کار پاره‌وقت در محوطه دانشگاه به شما کمک می‌کند. برای مثال کار در یک کافه تریا، کتابخانه، غذاخوری کالج، نگهبانی، خشک‌شویی یا باغبانی و غیره. کاندیداهای دارای مدارک بالاتر ممکن است فرصتی برای ارائه کلاس به دانشجویان سال پایین داشته باشند.

همچنین می‌توانید فرصت‌های شغلی پاره‌وقت را در خارج از محوطه دانشگاه به‌عنوان‌مثال برای کار در یک پمپ‌بنزین یا تحویل روزنامه و غیره بیابید.

می‌توانید فرصت‌های کار نیمه‌وقت در اطراف دانشگاه را از آگهی‌های روزنامه‌های محلی، آگهی‌ها یا رسانه‌های اجتماعی و غیره پیدا کنید. همچنین دانشجویان ارشد و گروه‌های کالج مفید خواهند بود.

اگر در طول تعطیلات تابستانی در محوطه دانشگاه می‌مانید و تصمیم به کار تمام‌وقت برای کسب درآمد اضافی دارید، این می‌تواند به هزینه‌های ترم بعدی شما کمک کند. همچنین آخر هفته‌ها تعطیل هستند، می‌توانید به دنبال کارهایی باشید که می‌توانید در تعطیلات انجام دهید تا مقداری پول اضافی به دست آورید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید چمن‌زنی کنید. اگر رانندگی بلد هستید و گواهینامه رانندگی محلی دارید، می‌توانید مردم را برای گشت‌وگذار ببرید که بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود؛ چون در حین ارائه خدمات به مسافران از تعطیلات خود لذت خواهید برد.

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها به‌عنوان بخشی از برنامه خود، دوره‌های کارآموزی را برای دانشجویان ارائه می‌دهند؛ بنابراین، دانشجویان می‌توانند از طریق کارآموزی نیز درآمد کسب کنند و به تحصیل ادامه دهند. هنگامی که برای شخصی به‌صورت پاره‌وقت کار می‌کنید، این به بخشی از رزومه شما تبدیل می‌شود و به‌عنوان یک توصیه خوب در هنگام جستجوی یک کار روزانه معمولی عمل می‌کند. برای مشاغل پاره‌وقت اگرچه کاندیداهای محلی ترجیح داده می‌شوند، اما هیچ رزروی وجود ندارد. هرکسی می‌تواند برای چنین مشاغلی اقدام و درآمد کسب کند.

ویزای همراه تحصیلی یونان

به‌عنوان یک دانشجوی غیر اتحادیه اروپا، در صورت درخواست ویزای شینگن توریستی، می‌توانید اعضای خانواده خود را برای اقامت تا ۹۰ روز بیاورید. برای اقامت بیش از ۹۰ روز، اعضای خانواده باید برای اجازه اقامت اقدام کنند.

دانشگاه‌های برتر یونان

شش دانشگاه در یونان در رتبه‌بندی QS World University Rankings® 2021 گنجانده شده‌اند که بالاترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور به شرح زیر است:

National Technical University of Athens

دانشگاه فنی ملی آتن دارای بالاترین رتبه در یونان است که در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۴۷۷ قرار گرفت. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های یونان است که در سال ۱۸۳۷ تأسیس شد. امروزه حدود ۲۳۹۰۰ دانشجو دارد که اکثر آنها در دوره‌های پنج‌ساله تحصیل می‌کنند که منجر به دیپلم معادل کارشناسی ارشد در مهندسی یا علوم می‌شود. ۹ دانشکده آکادمیک آن طیفی از رشته‌های مهندسی و همچنین معماری و ریاضیات کاربردی و فیزیک را پوشش می‌دهند. تدریس به زبان یونانی است، اما دانشجویانی که به‌عنوان بخشی از برنامه تبادل اراسموس شرکت می‌کنند، پروژه‌های خود را به زبان انگلیسی تکمیل می‌کنند. دانشگاه فنی ملی آتن دارای چندین پردیس است که همگی در پایتخت تاریخی یونان واقع شده‌اند.

Aristotle University of Thessaloniki

دانشگاه ارسطو تسالونیکی بزرگ‌ترین دانشگاه یونان و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جنوب شرقی اروپا است. پردیس اصلی بزرگ آن در مرکز تسالونیکی، دومین شهر بزرگ یونان، و یک مقصد محبوب برای بازدیدکنندگان این کشور واقع شده است. این مؤسسه در سال ۱۹۲۵ تأسیس شد و به نام فیلسوف مشهور ارسطو که در نزدیکی این شهر به دنیا آمد، نام‌گذاری شده است و از آن به‌عنوان دانشگاه ارسطو، دانشگاه تسالونیکی یا AUTH یاد می‌شود. این دانشگاه دوره‌هایی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در طیف گسترده‌ای از موضوعات ارائه می‌دهد که اکثر دوره‌ها به زبان یونانی تدریس می‌شوند. در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2021، دانشگاه ارسطو تسالونیکی در رتبه ۵۷۱-۵۸۰ در جهان قرار گرفته است.

National and Kapodistrian University of Athens

همچنین در بین 700 دانشگاه برتر جهان، دانشگاه ملی و کاپودیستری آتن قرار دارد. دانشگاه ملی و کاپودیستری آتن که اغلب به آن فقط “دانشگاه آتن” می‌گویند، در سال ۱۸۳۷ تأسیس شد و آن را به قدیمی‌ترین دانشگاه در بین دانشگاه‌های یونان تبدیل کرد. حدود ۱۲۵۰۰۰ دانشجو دارد که در رشته‌های مختلف از جمله حقوق، زبان، علوم بهداشتی، فلسفه، علوم سیاسی و علوم طبیعی تحصیل می‌کنند. این دانشگاه دارای چهار پردیس اصلی است که هرکدام در محله متفاوتی از آتن قرار دارند.

3 دانشگاه دیگر یونان که هم‌اکنون در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارند عبارت‌اند از University of Crete، the University of Patras و University of Economics and Business.

شما همچنین می‌توانید یکی از کالج‌های خصوصی کوچک‌تر در یونان را در نظر بگیرید، مانند کالج آمریکایی یونان که شامل مدرسه کسب‌وکار آلبا در کالج آمریکایی یونان و Deree – کالج آمریکایی یونان است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی یونان

بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه، قدم بعدی شما درخواست ویزای دانشجویی است. برای ورود به یونان باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید و برای آن تأییدیه بگیرید. برای درخواست به مدارک زیر نیاز دارید:

فرم درخواست دانشگاه تکمیل شده

عکس‌های جدید رنگی در اندازه پاسپورت با پس‌زمینه سفید.

پاسپورت معتبر باید حداقل ۳ ماه پس از تاریخ تعیین شده حرکت معتبر باشد.

نامه‌ای که دلیل رفتن و مدت اقامت در یونان را توضیح می‌دهد.

اصل نامه عدم اعتراض مؤسسه.

نامه پذیرش از کالج یا مؤسسه یا دانشگاه.

بورسیه تحصیلی، در غیر این صورت به‌عنوان مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل.

رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام.

گواهی‌های تحصیلی.

اثبات بودجه کافی برای تحصیل و اقامت در یونان.

بیمه درمانی خارج از کشور،

گواهی عدم سو پیشینه.

گواهی پزشکی از بیمارستان‌های دولتی

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در یونان

یونان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، بنابراین گزینه‌های شما برای اقامت بستگی به ملیت و هدف شما از زندگی در این کشور دارد.

دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA می‌توانند بدون مجوز کار در یونان بمانند و کار کنند. شما باید اطمینان حاصل کنید که گواهی ثبت‌نام یا گواهی اقامت شما هنوز معتبر است. پس از پنج سال اقامت مداوم، شما واجد شرایط درخواست گواهی اقامت دائم هستید.

این داستان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند بعد از تحصیل در یونان کار کنند و در یونان بمانند متفاوت است. اتباع خارج از اتحادیه اروپا که معمولاً به‌عنوان اتباع کشورهای ثالث شناخته می‌شوند، برای اقامت قانونی در این کشور نیاز به مجوز اقامت و کار یکپارچه دارند. اجازه اقامت یک سند قانونی است که گواهی لازم را از مقامات ذی‌صلاح یونان ارائه می‌دهد و بر اساس آن می‌توانید به طور قانونی در قلمرو یونان بمانید و از تمام حقوق مندرج در قوانین ملی مهاجرت برخوردار شوید.

مجوزهای کار در یونان مختص کارفرما، شغل خاص و مکان خاص است و معمولاً یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید است. اگر می‌خواهید شغل خود را در یونان ادامه دهید، باید به دنبال کارفرمای بالقوه باشید. هنگامی که کارفرما شما را استخدام کرد و آماده حمایت مالی از شما به‌عنوان کارمند خود شد، می‌توان مجوز کار صادر کرد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید در نظر داشته باشند که قبل از انقضای مجوز اقامت دانشجویی خود، باید آن را به مجوز اجازه کار تغییر دهند. اگر مجوز قبل از ارسال درخواست برای مجوز جدید منقضی شود، باید به کشور خود بازگردید و روند را دوباره شروع کنید. افرادی که بدون مجوز کار مشغول به کار شوند، یا افرادی که بیش از تاریخ انقضای ویزا بمانند، مشمول جریمه نقدی و احتمالاً زندان خواهند شد.

این مجوز از یک تا پنج سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.

برای درخواست مجوز اقامت/کار، باید شماره مالیات (AFM) از اداره مالیات محلی (Eforia) و همچنین شماره تأمین اجتماعی از مؤسسه تأمین اجتماعی (AMKA) داشته باشید. درخواست‌ها باید به زبان یونانی، شخصاً یا توسط وکیل معتبری که دارای وکالت‌نامه است، ارائه شود.

اسناد زیر را آماده کنید:

پاسپورت معتبر

اجازه اقامت معتبر

عکس رنگی جدید در اندازه پاسپورت که بیشتر از شش ماه از آن نگذشته نباشد.

بیمة درمانی

گواهی تناسب‌اندام پزشکی

اثبات اجاره

اثبات تمکن مالی

لیست کامل نیست و ممکن است مدارک اضافی موردنیاز باشد.

اجازه اقامت برای کارمند

هنگامی که شغلی را پیدا کردید، می‌توانید برای مجوز درخواست دهید یا کارفرمای شما می‌تواند درخواست شما را پردازش کند. پس از ارسال درخواست، یک فرم آبی‌رنگ (bebaiosi) به‌عنوان رسید دریافت خواهید کرد که درخواست در حال پردازش است. با این مدرک کاربردی، ممکن است در این زمان شروع به کار کنید.

این مجوز به‌صورت برچسبی خواهد بود که در گذرنامه قرار می‌گیرد. کارمندان اجرایی منتقل شده به یونان معمولاً می‌توانند انتظار داشته باشند که مجوز اقامت/کار خود را ظرف یک ماه دریافت کنند، اما ممکن است برای سایر متقاضیان تا ۱۲ ماه طول بکشد.

ممکن است امکان تغییر کارفرمایان، در همان صنعت، پس از یک سال اشتغال مداوم وجود داشته باشد. پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مؤسسه بیمه اجتماعی (IKA) تماس بگیرید.

شما باید مجوز خود را حداقل ۶۰ روز قبل از انقضا آن تمدید کنید.

مجوز اقامت برای کارآفرین/استارت‌آپ

اگر می‌خواهید شرکت خود را با کارمندان خود راه‌اندازی کنید، باید برای موارد زیر آماده شوید:

حداقل سرمایه ۳۰۰۰۰۰ یورو

طرح تجاری (به زبان یونانی، تأیید شده توسط وزارت امور داخلی)

برای استارت‌آپ‌های غیر اتحادیه اروپا، حداقل به ۱۰ کارمند نیاز دارید که ۳ نفر از آنها باید شهروند یونان باشند. این قانون باید به‌شدت رعایت شود حتی اگر شریک تجاری دارید که قبلاً شهروند یونان / اتحادیه اروپا است.

برای اینکه خود اشتغال شوید، باید قبل از درخواست، یک سال مجوز اقامت در یونان داشته باشید، سپس باید یک طرح رسمی (به زبان یونانی، تأیید شده توسط وزارت امور داخلی) ارائه دهید که ثابت کند کسب‌وکار شما به اقتصاد یونان کمک می‌کند به‌اضافه ۶۰۰۰۰ یورو سپرده در یک حساب بانکی برای اثبات پرداخت بدهی.

کارت آبی اتحادیه اروپا

برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا باید شرایط زیر را داشته باشید:

پاسپورت معتبر

ویزای معتبر برای کار با شرایط عالی.

قرارداد کاری معتبر برای یک پست با شرایط عالی برای حداقل یک سال، تضمین می‌کند که حقوق حداقل ۱٫۵ میانگین حقوق ناخالص سالانه در یونان باشد.

مدارک حرفه‌ای بسیار تخصصی را از طریق تحصیل یا تجربه حرفه‌ای اثبات کنید.

بیمة درمانی

کارت آبی اتحادیه اروپا دو سال اعتبار دارد. اگر قرارداد کاری شما مدت کوتاه‌تری داشته باشد، کارت آبی اتحادیه اروپا مدت مربوطه به‌اضافه سه ماه اضافی است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در یونان

اجازه اقامت دائم

پس از گذراندن پنج سال کار مداوم در یونان، می‌توانید برای یک مجوز اقامت/کار طولانی‌مدت در سراسر اتحادیه اروپا درخواست دهید. دولت یونان اکنون در حال ایجاد تغییراتی در برنامه اقامت دائم فعلی خود است. قوانین جدید به خارجی‌ها اجازه می‌دهد از طریق برنامه سرمایه‌گذاری از ویزای یونان بهره‌مند شوند. اجازه اقامت دائم یونان را می‌توان تنها در ۲ ماه دریافت کرد و اگر خریدار غیر اتحادیه اروپا مالکیت ملک را داشته باشد، می‌تواند به طور نامحدود در فواصل زمانی ۵ساله تمدید شود.

همچنین یک دانشجوی بین‌المللی در صورت ازدواج با یک شهروند یونانی و داشتن فرزند از همسر یونانی تنها در مدت ۳ سال اقامت دائم و قانونی در یونان می‌تواند تابعیت خود را کسب کند.

تابعیت طبیعی

برای واجد شرایط بودن برای شهروندی یونان، باید حداقل هفت سال اقامت قانونی متوالی در یونان داشته باشید. شما نباید محکومیتی در دهه گذشته قبل از درخواست تابعیت داشته باشید. شما همچنین ملزم به دانستن زبان یونانی و ارائه مدرک آن همراه با سایر مدارک هستید. حداقل ۱ سال برای فرایند موردنیاز است، اما در عمل، تکمیل پردازش شهروندی ۲-۴ سال طول می‌کشد.

تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری

برنامه ویزای طلایی یونان که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، در ازای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، ویزای اقامت پنج‌ساله اعطا می‌کند. ویزا به مدت پنج سال اعطا می‌شود و در صورت حفظ سرمایه‌گذاری ملک، هر پنج سال یکبار تمدید می‌شود. برای حفظ و تمدید ویزای سرمایه‌گذار نیازی به زندگی در این کشور نیست. بااین‌حال، تابعیت تنها پس از هفت سال اقامت قابل اعطا است.

مجوز اقامت به شما اجازه می‌دهد در یونان زندگی کنید؛ اما کار نکنید. بااین‌حال، می‌توانید در یونان کسب‌وکار راه‌اندازی کنید.

سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰۰۰ یورو در املاک و مستغلات در یونان موردنیاز است و برنامه یونان را به پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری در بین هر طرح ویزای اقامت املاک در اروپا تبدیل می‌کند. ملکی که می‌تواند در هر نقطه از سرزمین اصلی یونان یا جزایر واقع شود، می‌تواند مسکونی یا تجاری باشد. هر تعداد ملک می‌تواند ترکیب شود تا حداقل سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰۰۰ یورو را تشکیل دهد. خریداران مشترک می‌توانند سرمایه‌گذاری‌ها را در یک ملک ترکیب کنند. این فرایند معمولاً از زمان سرمایه‌گذاری ۴۰ روز طول می‌کشد.

با داشتن کارت اقامت، همه اعضای خانواده به‌راحتی و بدون درخواست ویزا آزادی سفر به منطقه ویزای شینگن اتحادیه اروپا و در سرتاسر منطقه ویزای شینگن اتحادیه اروپا را خواهند داشت. اگر ملک را به شهروند غیر اتحادیه اروپا بفروشید، اقامت یونان به سرمایه‌گذار جدید قابل انتقال می‌شود.

 

سخن پایانی

یونان یک زندگی دانشجویی و فرهنگ عالی را به دانشجویانی که از کشورهای دیگر برای تحصیل می‌آیند ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های یونان در رتبه‌بندی QS جایگاه خوبی دارند؛ بنابراین این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای تحصیل در خارج از کشور باشد. مشاوران ریساگروپ در تمامی مراحل پذیرش و اخذ ویزای دانشجویی همراه شما عزیزان هستند.

منابع:

 1. studyingreece.edu.gr
 2. www.topuniversities.com
 3. www.jeduka.com
 4. www.mfa.gr
 5. www.greeceeducation.info
 6. immigrationandmigration.com
 7. www.theglobaleconomy.com
 8. data.worldbank.org

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به یونان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.