انتخاب صفحه
تحصیل-در-فنلاند-1

تحصیل در فنلاند

فنلاند در شمال اروپا و بین همسایگانش سوئد و روسیه واقع شده و جزو اتحادیه اروپا است. زبان اصلی این کشور فنلاندی است. زبان سوئدی نیز به لطف اقلیت سوئدی، یک زبان رسمی است که نتیجه ۶۰۰ سال سلطه امپراتوری سوئد است. هلسینکی، پایتخت فنلاند، با اختلاف بزرگ‌ترین شهر فنلاند است. از دیگر شهرهای بزرگ می‌توان به اسپو، تامپره و تورکو اشاره کرد.

فنلاند به‌خاطر زمستان‌های سخت و تابستان‌های کوتاهش معروف است. به دلیل نزدیکی به دایره قطبی، هرگز در تابستان تاریک نمی‌شود و از سوی دیگر، آسمان در زمستان کاملاً روشن نمی‌شود. مانند سایر کشورهای شمال اروپا، فنلاند معمولاً انقلاب تابستانی را جشن می‌گیرد، زمانی که ساعات خورشیدی به حداکثر سالانه خود در اواسط ژوئن می‌رسد.

برای یک دانشجوی بین‌المللی، زندگی در فنلاند توسط زیرساخت‌ها و فناوری سطح بالا، امنیت زندگی در یکی از امن‌ترین کشورهای جهان، و لذت طبیعت با چهارفصل متمایز، تعریف می‌شود.

واحد پول فنلاند یورو است. نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۱، ۳٫۴۷ درصد رقم زده شده است و نرخ تورم آن در سال ۲۰۲۱، ۲٫۲ درصد محاسبه گردیده است.

جمعیت فنلاند ۵۴۱۴۰۰۰ نفر و شاخص شادمانی ۷٫۸۲ نسبت به میانگین جهانی ۵ است.

بعد از اینکه سیستم‌های آموزشی اروپا توسط فرایند بولونیا اصلاح گردید، تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم کاربردی فنلاند تعداد برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را افزایش داده‌اند. فنلاند حدود ۴۰ مؤسسه آموزش عالی دارد که معمولاً به دودسته دانشگاه (مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی کلاسیک) یا پلی‌تکنیک طبقه‌بندی می‌شوند که گاهی اوقات دانشگاه‌های علوم کاربردی (با رویکردی عملی‌تر به تدریس) نامیده می‌شوند. اندکی بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو در پلی‌تکنیک‌ها و دانشگاه‌های فنلاند وجود دارد که حدود ۲۰ هزار نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند.

برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA، اکثر برنامه‌های تحصیلی رایگان هستند. شهریه ممکن است برای متقاضیان کشورهای دیگر اعمال شود و از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر متفاوت است.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در فنلاند

سیستم آموزشی فنلاند شامل:

 1. ۱ سال آموزش اجباری پیش‌دبستانی
 2. آموزش پایه ۹ساله (مدرسه جامع) به طور معمول از سن ۷ سالگی
 3. تحصیلات متوسطه که شامل آموزش عمومی و حرفه‌ای است.
 4. آموزش عالی، ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علمی کاربردی (UAS)

سیستم آموزشی فنلاند پایان ندارد. فراگیران همیشه می‌توانند تحصیلات خود را در سطوح بالاتر تحصیلی ادامه دهند. هر دو مدرک متوسطه عمومی و حرفه‌ای، واجد شرایط بودن برای ادامه تحصیل را فراهم می‌کند.

هر دو بخش آموزش عالی مشخصات خاص خود را دارند. هدف دانشگاه‌ها انجام تحقیقات علمی و ارائه آموزش و تحصیلات تکمیلی بر اساس آن است. تحصیلات پلی‌تکنیک / UAS یک آموزش عالی حرفه‌ای است. پلی‌تکنیک / UAS متخصصان را در پاسخ به نیازهای بازار کار آموزش می‌دهد، R&D (تحقیق و توسعه) انجام می‌دهد که از آموزش پشتیبانی می‌کند و توسعه منطقه‌ای را ارتقا می‌دهد.

دانشگاه‌هایی که آموزش عالی علمی و هنری ارائه می‌دهند، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌کنند. دانشگاه‌های علمی کاربردی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می‌کنند.

مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه سه سال و برای مدرک کارشناسی ارشد دو سال است. مدرک دانشگاه علمی کاربردی معمولاً بین ۳٫۵ تا ۴٫۵ سال طول می‌کشد. شرط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علمی کاربردی داشتن مدرک کارشناسی یا مدرک مناسب دیگر و حداقل دو سال سابقه کار پس از اتمام دوره قبلی می‌باشد.

الزامات زبان

برای تحصیل در فنلاند به مدرک رسمی زبان انگلیسی نیاز دارید. با گذراندن دوره آموزشی مناسب آزمون زبان انگلیسی، مهارت‌های زبانی خود را برای کسب نمرات موردنیاز برای آزمون‌های آیلتس، تافل، PTE آکادمیک، C1 Advanced یا سایر آزمون‌های انگلیسی ارتقا می‌دهید.

تحصیل-در-فنلاند-2

تحصیل در فنلاند در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

 

آموزش و مراقبت در دوران کودکی از رشد، یادگیری و رفاه کودکان حمایت می‌کند.

آموزش و مراقبت اولیه دوران کودکی (ECEC) آموزش و مراقبت را به روشی سیستماتیک و هدف‌گرا ترکیب می‌کند. هدف ECEC ارتقای رشد، سلامت و رفاه کودکان و همچنین بهبود فرصت‌های یادگیری کودکان است.

مقامات محلی، یعنی شهرداری‌ها، مسئول ارائه ECEC برای کودکان زیر سن مدرسه هستند. برای آموزش و مراقبت از دوران کودکی از مشتری هزینه دریافت می‌شود. این هزینه بر اساس درآمد و اندازه خانواده و بر اساس زمانی که کودک در ECEC می‌گذراند تعیین می‌شود.

آموزش پیش‌دبستانی فرصت‌های یادگیری کودکان را بهبود می‌بخشد.

هدف از آموزش پیش‌دبستانی فراهم‌کردن فرصت‌های بهتر برای یادگیری و رشد به کودکان است. پیش‌دبستانی نقش مهمی در پیوستاری از آموزش و مراقبت از دوران کودکی تا آموزش ابتدایی و متوسطه پایین دارد. این آموزش رایگان است و از سال ۲۰۱۵ برای همه کودکان در فنلاند اجباری است.

آموزش اجباری از مدرسه جامع شروع می‌شود و در سن ۱۸ سالگی به پایان می‌رسد.

آموزش جامع مدرسه (آموزش ابتدایی و متوسطه اول) شامل سال‌های تحصیلی ۱ تا ۹ است و برای همه کودکان بین ۷ تا ۱۷ سال در نظر گرفته شده است. تحصیل اجباری عموماً از سالی شروع می‌شود که بچه‌ها هفت‌ساله می‌شوند. همه کودکانی که به طور دائم در فنلاند اقامت دارند باید در آموزش اجباری شرکت کنند.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه اول (مدرسه جامع) رایگان است. کمتر از دو درصد از دانش‌آموزان مدارس ابتدایی و متوسطه اول به مدارس خصوصی یا دولتی می‌روند.

در پایان دوره جامع، هر فراگیر باید برای آموزش پس از مدرسه جامع اقدام کند. آموزش اجباری زمانی پایان می‌یابد که یادگیرنده به سن ۱۸ سالگی برسد یا زمانی که مدرک متوسطه (مدرک متوسطه عمومی یا صلاحیت حرفه‌ای) را به پایان برساند.

انتخاب آموزش متوسطه عمومی یا حرفه‌ای بعد از آموزش جامع

پس از مدرسه جامع، دانش‌آموزان تا مقطع متوسطه بالا ادامه می‌دهند و بین آموزش عمومی و آموزش‌وپرورش حرفه‌ای انتخاب می‌کنند.

تحصیلات متوسطه عمومی (به زبان فنلاندی lukio) همان‌طور که از نامش پیداست، آموزش عمومی را ارائه می‌دهد. این دانش‌آموزان را برای هیچ شغل خاصی واجد شرایط نمی‌کند. در پایان دوره متوسطه عمومی، دانش‌آموزان در امتحان پایان تحصیلی سراسری شرکت می‌کنند که به‌عنوان برنامه آزمون فنلاند شناخته می‌شود. افرادی که در این آزمون موفق شوند واجد شرایط درخواست برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های علمی کاربردی و مؤسسات حرفه‌ای هستند. تحصیلات متوسطه عمومی معمولاً سه سال طول می‌کشد. هم جوانان و هم بزرگسالان می‌توانند برای آموزش حرفه‌ای درخواست دهند.

تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی

مسیر و دوره درخواست برای دوره کارشناسی بستگی به برنامه تحصیلی شما دارد، بنابراین همیشه با جستجوی برنامه تحصیلی که می‌خواهید برای آن درخواست دهید، شروع کنید. پس از انتخاب برنامه خود، به‌راحتی می‌توانید دوره درخواست و سایر جزئیات مربوط به پذیرش را در دانشگاه خاصی که به آنها علاقه دارید بررسی کنید.

برنامه مشترک

درخواست برنامه مشترک برای مطالعاتی که از پاییز (سپتامبر) شروع می‌شود، هرساله در ژانویه (۴ تا ۱۸ ژانویه) ترتیب داده می‌شود. همه برنامه‌های تحصیلی موجود از طریق برنامه مشترک، دوره درخواست یکسانی دارند. درخواست مشترک همچنین به این معنی است که شما می‌توانید تا شش برنامه با یک درخواست واحد درخواست دهید.

تعداد کمی از برنامه‌های تحصیلی نیز ممکن است گزینه شروع تحصیل در ژانویه را ارائه دهند. برای اینها، دوره درخواست مشترک معمولاً در سپتامبر (۳۱ اوت تا ۱۴ سپتامبر) باز است. بااین‌حال توجه داشته باشید که درخواست مشترک سپتامبر برای مطالعاتی که از ژانویه شروع می‌شود، در مقایسه با برنامه مشترک ژانویه، انتخاب نسبتاً محدودتری از برنامه‌های پیشنهادی دارد.

برنامه‌های جداگانه

برخی از برنامه‌های تحصیلی می‌توانند دوره‌های درخواست خود را قبل یا بعد از دوره‌های درخواست مشترک باز کنند. در برنامه‌های جداگانه، دوره درخواست بسته به برنامه می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

در بسیاری از موارد، دوره‌های درخواست جداگانه بین دوره‌ای از نوامبر تا اواخر ژانویه، برای دوره‌هایی که از پاییز شروع می‌شوند، آغاز می‌گردند، اما برخی از دانشگاه‌ها/UAS امکان دارد که گزینه‌های درخواست را از طریق پذیرش‌های متوالی در یک دوره چندماهه ارائه دهند؛ بنابراین، ازآنجایی‌که در دوره‌های “برنامه جداگانه” تنوع زیادی وجود دارد، همیشه توصیه می‌شود دوره دقیق درخواست را با دانشگاه/UAS انتخابی خود بررسی کنید.

چگونه برای تحصیل در مقطع کارشناسی واجد شرایط باشیم؟

هنگام درخواست برای برنامه‌های کارشناسی، باید گواهی پایان تحصیلات داشته باشید که شما را واجد شرایط درخواست برای تحصیلات عالی می‌کند. شما به گواهینامه دبیرستان خود نیاز دارید، حتی اگر بعد از آن تحصیلات عالی را به پایان رسانده باشید.

شرایط دقیق ممکن است از یک دوره به دوره دیگر متفاوت باشد، بنابراین همیشه جزئیات را با دانشگاه و برنامه تحصیلی موردنظر خود بررسی کنید. برای مثال، اگر شما متقاضی واجد شرایط برای مقطع کارشناسی هستید، این امکان وجود دارد که از شما خواسته شود که یک آزمون ورودی SAT و یا یک مصاحبه انجام دهید.

اگر انگلیسی‌زبان اول شما نیست، ممکن است لازم باشد سطح مهارت انگلیسی خود را نشان دهید. آیلتس و تافل رایج‌ترین گزینه‌های پذیرفته شده هستند، اما بسیاری از مؤسسات موارد دیگری را نیز ارائه می‌دهند. شرایط آزمون مهارت زبان انگلیسی و قوانین معافیت احتمالی را با دانشگاهی که برای آن درخواست می‌دهید بررسی کنید.

پس از پذیرش دانشجو، نامه رسمی پذیرش از مؤسسه موردنظر دریافت خواهید کرد. به‌خاطر داشته باشید که برای تأیید محل تحصیل خود از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط دانشگاه پیروی کنید. توجه داشته باشید که در هر ترم فقط می‌توانید یک محل تحصیل بپذیرید، حتی اگر چندین پیشنهاد دریافت کنید.

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، می‌توانید برای اجازه اقامت دانشجویی خود اقدام کنید. دراسرع‌وقت پس از پذیرش، فرایند درخواست مجوز اقامت دانشجویی خود را آغاز کنید.

تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد

سال تحصیلی فنلاند از سپتامبر شروع می‌شود، اما دوره درخواست برای برنامه‌های کارشناسی ارشد در فنلاند معمولاً از نوامبر تا فوریه / مارس است (اگرچه در برخی موارد ممکن است تا پایان ژانویه بسته شود). تاریخ‌های دقیق ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر یا حتی در یک دانشگاه واحد متفاوت باشد. همچنین ممکن است متوجه شوید که دانشگاه‌ها و دوره‌های مختلف شرایط ورودی متفاوتی برای تحصیلات تکمیلی دارند.

شرایط ورود

متقاضیان کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی (حداقل سه سال) باشند. برای UAS Masters، شما همچنین به سه سال تجربه حرفه‌ای نیاز دارید. اگر قبلاً مدرک تحصیلات عالی از کشوری غیر از فنلاند دارید، واجد شرایط بودن شما بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود:

 1. عملکرد تحصیلی شما
 2. مهارت‌های زبانی: انگلیسی یا فنلاندی / سوئدی اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را در یکی از زبان‌های رسمی کشور دارید.
 3. سایر الزامات ویژه دانشکده، در صورت وجود.

تحصیل در فنلاند در مقطع دکترا/PhD

در فنلاند در واقع دو مدرک پس از کارشناسی ارشد وجود دارد، یکی مدرک (lisensiaatin tutkinto) و دیگری مدرک دکترا (tohtorin tutkinto).

مدرک لیسانس (The licentiate degree)

مدرک تحصیلی The licentiate degree  یک مدرک تحقیقاتی کوتاه‌تر است که تقریباً با مدرک کارشناسی ارشد انگلستان قابل‌مقایسه است. دو سال طول می‌کشد و به‌عنوان مدرک پیش از دکترا شناخته می‌شود. این شامل دوره‌های تحصیلی مقطع دکترا و پایان‌نامه‌ای است که نصف کار یک دانشجوی دکترا است.

همانند یک برنامه دکتری استاندارد، برای دریافت این مدرک، یک دفاع از پایان‌نامه عمومی را می‌گذرانید.

اگر می‌خواهید پروژه کوتاه‌تری را تکمیل کنید یا قصد دارید یک شغل تحقیقاتی حرفه‌ای – به‌جای دانشگاهی – را دنبال کنید، مدرک تحصیلی The licentiate degree می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

انواع دکتری فنلاند

دو نوع دکترا در فنلاند وجود دارد: برنامه دکترای ملی و دکترا تحقیقاتی استاندارد

برنامه‌های دکتری ملی برای گرد هم آوردن محققان و امکانات در هر رشته در سراسر کشور طراحی شده‌اند. هر رشته در فنلاند دارای یک برنامه دکتری مرتبط است که در همه مؤسسات پذیرفته شده است. این برنامه‌ها معمولاً به طور کامل تأمین مالی می‌شوند.

اگر نمی‌خواهید در یک برنامه دکترا تحصیل کنید، می‌توانید یک دکترای تحقیقاتی اختصاصی انجام دهید. مشابه سایر کشورها، شما موضوع تحقیقاتی خود را پیشنهاد خواهید کرد و آن را به طور مستقل دنبال خواهید کرد – اگرچه ممکن است نیاز داشته باشید برای خود بودجه تعیین کنید.

دانشگاه‌ها در سازماندهی ترم‌های خود مستقل هستند، اما معمولاً دو ترم وجود دارد: یک ترم پاییز و یک ترم بهاره. برخی از مؤسسات بسته به دوره‌های خود، ترم سوم را نیز در تابستان خواهند داشت.

شما به مدت ۴ سال به‌عنوان دانشجوی تمام‌وقت برای دکترا در فنلاند تحصیل خواهید کرد.

تحصیل در فنلاند به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی فنلاند به دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا کمک می‌کند تا در تأمین مالی تحصیلات دانشگاهی در فنلاند اطمینان حاصل کنند که آنها بهترین حمایت را برای انجام بیشتر تحصیلات خود، پرورش استعدادهای خود و راه‌اندازی مشاغل موفق پس از فارغ‌التحصیلی دریافت می‌کنند.

این بورسیه‌ها برای دانشجویان مستعد غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا که مشمول هزینه‌های تحصیلی هستند و برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بین‌المللی درخواست می‌کنند، ارائه می‌شود.

این بورسیه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد هزینه تحصیل سال اول و کمک‌هزینه جابه‌جایی حداقل ۵۰۰۰ یورو را پوشش می‌دهد. بسیاری از دانشگاه‌ها گزینه‌های بورسیه بیشتری را برای سال دوم تحصیلات کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند.

تحصیل-در-فنلاند-3

بورسیه دکتری فنلاند

به‌عنوان بخشی از برنامه بورسیه تحصیلی فنلاند، بورسیه‌های فنلاند یک گزینه تأمین مالی برای دانشجویان و محققان غیر اتحادیه اروپا / EEA است که برای شروع تحصیلات دکتری خود در یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و هنر فنلاند پذیرفته شده‌اند.

کمک‌هزینه تحصیلی فنلاند به حقوق پرداختی توسط دانشگاه فنلاند شما کمک می‌کند و همچنین شامل کمک‌هزینه ورود ۲۰۰۰ یورو می‌شود. جزئیات کمک‌هزینه تحصیلی فنلاند را با دانشگاه خود بررسی کنید.

بورسیه‌های تحصیلی فنلاند از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ در دسترس هستند. این بورسیه‌ها توسط وزارت فرهنگ و آموزش‌وپرورش تأمین می‌شود.

هنگام درخواست پذیرش می‌توانید برای بورسیه از دانشگاه اقدام کنید. لطفاً مراحل درخواست، مهلت‌ها و الزامات دقیق را مستقیماً از دانشگاه بررسی کنید.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فنلاند

وقتی به هزینه تحصیل آینده خود در فنلاند فکر می‌کنید، دو جنبه متفاوت وجود دارد که باید در نظر بگیرید. اول‌ازهمه، هزینه‌های تحصیل و گزینه‌های بورسیه تحصیلی مرتبط، (اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید) و علاوه‌برآن، هزینه‌های زندگی روزمره شما.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA در فنلاند مشمول هزینه تحصیل در برنامه‌های انگلیسی‌زبان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. درعین‌حال، دانشگاه‌ها گزینه‌های بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بااستعداد غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا که در دوره‌های شهریه‌ای پذیرش می‌شوند، ارائه می‌دهند. هر دانشگاه هزینه و سیستم بورسیه خود را دارد، اما هزینه‌های سالانه بین ۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو متغیر است.

در مقطع دکتری، صرف‌نظر از ملیت شما، شهریه دریافت نمی‌شود.

به یاد داشته باشید که اگر شما ملزم به پرداخت شهریه هستید، واجد شرایط درخواست بورسیه تحصیلی از دانشگاه نیز هستید.

شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا مجبور به پرداخت هیچ هزینه تحصیلی نیستند.

علاوه بر شهریه‌های احتمالی، معمولاً باید به طور مستقل هزینه‌های زندگی روزمره خود را پوشش دهید. هنگام درخواست اجازه اقامت دانشجویی باید نشان دهید که منابع مالی کافی و همچنین بیمه دارید.

هزینه‌های زندگی ماهانه برای دانشجویان (از جمله غذا، اقامت، سفر و غیره) ، بسته به محل زندگی و عادات زندگی شخصی شما حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو است و برای شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک می‌باشد.

 

هزینه‌های اتحادیه دانشجویی

دانشجویان دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه اتحادیه دانشجویی سالانه هستند که تقریباً ۸۰ تا ۱۰۰ یورو است. اتحادیه‌های دانشجویی مشابهی در دانشگاه‌های علمی کاربردی (UAS) وجود دارد، اما عضویت اختیاری است.

هنگامی که به اتحادیه دانشجویی محلی خود می‌پیوندید، یک کارت دانشجویی دریافت می‌کنید که در آن از تخفیف‌های دانشجویی در مکان‌هایی مانند رستوران‌های دانشجویی و هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی برخوردار می‌شوید.

به‌طورکلی هزینه تخمینی خانواده چهارنفره بدون اجاره ماهانه ۳۰۱۸٫۱۳ دلار (۳۰۲۶٫۸۷ یورو) و برای یک نفر بدون اجاره ۸۲۸٫۷۵ دلار (۸۳۱٫۱۵ یورو) تخمین زده می‌شود.

هزینه زندگی در فنلاند به طور متوسط ۷۴٫۴۶ درصد بیشتر از ایران و اجاره در فنلاند به طور متوسط ۳۸٫۴۴ درصد بیشتر از ایران است.

هزینه‌های اولیه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) آپارتمان ۸۵ متری ۱۱۷٫۲۲ یورو می‌باشد.

اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر ۸۱۶٫۶۰ یورو و آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز ۶۵۹٫۸۵ یورو است. درحالی‌که میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) ۲۴۸۶٫۹۵ یورو می‌باشد.

کار دانشجویی در فنلاند

علاوه بر مقداری پول اضافی، داشتن یک شغل پاره‌وقت می‌تواند راه خوبی برای به‌دست‌آوردن تجربه کاری و شبکه‌های اجتماعی ارزشمند در کنار تحصیل باشد. اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، می‌توانید در محدوده‌های مشخصی با مجوز اقامت دانشجویی کار کنید.

دانشجویان بین‌المللی که دارای مجوز اقامت در فنلاند هستند، درصورتی‌که شغل مربوط به برنامه‌ای باشد که در حال تحصیل هستند، مجازند هرچند ساعت که می‌خواهند کار کنند. به‌طورکلی، به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید تا ۲۵ ساعت در هفته در طول ترم و تمام‌وقت در تعطیلات کار کنید.

یافتن شغل در فنلاند گاهی اوقات می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ زیرا همه رشته‌های تحصیلی فرصت‌های شغلی را قبل از فارغ‌التحصیلی ارائه نمی‌دهند. همچنین ممکن است از متقاضیان کار خواسته شود که مهارت‌های زبان فنلاندی یا سوئدی را داشته باشند. خدمات شغلی دانشگاه شما در فنلاند می‌تواند شما را در جستجوی گزینه‌های شغلی محلی کمک کند، اما ابتکار عمل شما نیز بسیار مهم است.

ترکیب کار و تحصیل در فنلاند بسیار متداول است. شما می‌توانید یک دوره کارآموزی انجام دهید، پایان‌نامه خود را برای یک شرکت بنویسید، یا به‌صورت پاره‌وقت در یک شرکت محلی کار کنید. محل کار رایج برای دانشجویان فنلاندی رستوران‌ها، خرده‌فروشی‌ها، تعمیر و نگهداری و فروشگاه‌های مواد غذایی است. شما همچنین می‌توانید داوطلب شوید که راهی عالی برای ارتباط و کسب تجربیات جدید است.

ویزای همراه تحصیلی فنلاند

همسر و فرزندان شما می‌توانند برای اجازه اقامت خود درخواست دهند تا بتوانند در حین تحصیل به شما در فنلاند بپیوندند. اداره مهاجرت فنلاند سعی خواهد کرد درخواست‌های شما را با هم پردازش کند. شما باید بتوانید نشان دهید که نه‌تنها در فنلاند برای حمایت از خود، بلکه وابستگانی که به شما ملحق می‌شوند نیز بودجه دارید.

شرایط ویزای خانواده فنلاند به شرح زیر است:

پاسپورت شما باید در زمان درخواست شما و در تمام مدت اقامت در فنلاند معتبر و به‌روز باشد. پاسپورت قدیمی پذیرفته نمی‌شود و ویزا دریافت نمی‌کنید.

فرم PK1 Plus پرشده

عکس هویت شما باید یک عکس هویت اخیر را به درخواست خود ضمیمه کنید، باید دستورالعمل‌هایی را که توسط قوانین عکس ویزای شینگن تنظیم شده است، دنبال کنید.

کپی صفحه بیوگرافی پاسپورت

کپی صفحه بیوگرافی پاسپورت همسر شما

اسناد وضعیت مدنی باید جدید و معتبر از کشور محل اقامت شما باشد. این اسناد عبارت‌اند از:

شناسنامه

جواز ازدواج

مجوز طلاق (اگر شما و همسرتان یک‌بار طلاق گرفته‌اید و اکنون دوباره ازدواج کرده‌اید).

اوراق فرزندخواندگی اگر درخواست مربوط به کودکی باشد که به فرزندی پذیرفته شده است.

اثبات ثبات مالی در صورت مهاجرت به فنلاند باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد می‌توانید از نظر مالی خود را حمایت کنید. اگر همسر یا شریک زندگی شما هزینه اقامت شما را تأمین می‌کند، باید صورت درآمد آنها را ارائه دهید.

سندی که محل سکونت شما را ثابت کند.

گواهی حسن‌نیت. این گواهی است که معمولاً توسط دادگاه‌های مدنی صادر می‌شود و ثابت می‌کند که شما تحت بازجویی نیستید و هیچ اتهام کیفری علیه شما وجود ندارد.

قرارداد استخدام. اگر در فنلاند مشغول به کار هستید، باید یک کپی از قرارداد کاری خود را ارائه دهید.

مدرکی دال بر وضعیت مالی همسرتان همچنین باید این مدارک را ارائه دهید:

صورت‌های بانکی همسر شما در شش ماه گذشته.

کپی کارت مالیاتی اخیر، تصمیم مالیاتی و اظهارنامه مالیاتی همسر.

مدارک مربوط به کسب‌وکار همسر شما، مانند جواز کسب، برگه درآمد، صورت‌حساب بانکی، تعداد کارمندان و غیره.

مدارک مربوط به حقوق بازنشستگی همسر شما

اسناد مربوط به سایر دارایی‌های درآمدی

اولین ویزای خانواده همیشه ۱۲ ماه اعتبار دارد. بااین‌حال، بسته به شرایط خاص شما در زمان درخواست ویزا، مجوز شما ممکن است تا ۴ سال اعتبار داشته باشد.

یک درخواست الکترونیکی ویزای همراه ۴۷۰ یورو هزینه دارد، درحالی‌که یک درخواست کاغذی ۵۲۰ یورو است. برای تمدید ویزای خود نیز باید هزینه بپردازید.

برترین دانشگاه‌های فنلاند

UniversityQS Ranking 2022THE Ranking 2022ARWU Ranking 2021
University of Helsinki۱۰۴۱۰۱۸۲
Aalto University۱۱۲۲۰۱۳۰۱
University of Turku۲۹۵۳۵۱۳۰۱
University of Jyväskylä۳۵۸۳۵۱۷۰۱
University of Oulu۳۷۷۲۵۱۴۰۱
Lappeenranta University of Technology۴۱۴۲۵۱
Tampere University۴۱۴۲۵۱۵۰۱
University of Eastern Finland۵۲۱۵۰۱۶۰۱
Åbo Akademi University۶۰۱۶۰۱
University of Vaasa۴۰۱

 

مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا که بیش از سه ماه در فنلاند تحصیل می‌کنند، برای پیوستن به برنامه خود به مجوز اقامت نیاز دارند. یک درخواست تا ۳۶۰ یورو هزینه دارد و هزینه‌های تمدید نیز اعمال می‌شود. دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای تحقیقات علمی نیاز به اجازه اقامت دارند.

اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، نیازی به درخواست اجازه اقامت ندارید، اما باید حق اقامت خود را در فنلاند ثبت کنید که هزینه آن ۵۴ یورو خواهد بود.

در وهله اول مجوز اقامت شما ممکن است برای یک یا دو سال صادر شود اما بسته به مدت‌زمان برنامه دانشگاهی شما ممکن است نیاز به تمدید داشته باشد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

 1. درخواست خود را پر کنید: مدارک لازم را برای درخواست خود جمع‌آوری کنید و به‌صورت آنلاین یا کاغذی ارسال کنید.
 2. رزرو وقت: به سفارت یا کنسولگری فنلاند مراجعه کنید. این برای اثبات هویت شما برای درخواست شما است.
 3. هزینه درخواست خود را پرداخت کنید: می‌توانید به‌صورت آنلاین یا زمانی که به مرکز خدمات اداره مهاجرت فنلاند می‌روید پرداخت کنید.
 4. در قرار ملاقات شرکت کنید: خودتان را معرفی کنید و اصل اسنادی را که آپلود کرده‌اید ارائه دهید.
 5. منتظر تصمیم باشید: برای بررسی مدارک حدود ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد. مقامات فنلاند با شما تماس خواهند گرفت و در صورت تأیید به شما اطلاع خواهند داد.
 6. دریافت اجازه اقامت: ممکن است لازم باشد این را هنگام ورود به فنلاند ارائه کنید.

هنگام درخواست اجازه اقامت خود باید اصل یا کپی مدارکی را نشان دهید. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

پاسپورت معتبر

عکس پاسپورت رنگی

کپی رنگی از تمام صفحات گذرنامه (اطلاعات شخصی و صفحات حاوی یادداشت).

گواهی قبولی از یک مؤسسه آموزشی فنلاند

جزئیات پرداخت شهریه یا هرگونه بورسیه

اثبات بودجه برای حمایت از خود

گواهی بیمه سلامت

صلاحیت‌های قبلی

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در فنلاند

فنلاند کشوری دلپذیر و مناسب برای خارجی‌ها است. بااین‌حال، چالش بزرگ برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی زبان فنلاندی است. این زبان یکی از پیچیده‌ترین زبان‌های جهان است. باوجوداینکه همه در فنلاند دانش مناسبی از زبان انگلیسی دارند، دانستن حداقل کمی فنلاندی برای محل کار ضروری است.

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان می‌توانند برای تمدید مجوز اقامت ۱ساله اقدام کنند که به آنها اجازه می‌دهد در حین جستجوی کار در فنلاند بمانند. برای دریافت این اجازه اقامت تمدید شده، باید تا زمانی که مجوز اقامت دانشجویی شما هنوز معتبر است، برای آن اقدام کنید. برای افزایش شانس شغلی پس از فارغ‌التحصیلی، ضروری است که قبلاً در طول تحصیل تجربه کاری کسب کرده باشید.

اگر در فنلاند شغلی پیدا کنید، می‌توانید برای اجازه اقامت مبتنی بر کار درخواست دهید. اگر بعد از فارغ‌التحصیلی شغل تمام‌وقت پیدا کنید، باید حداقل چهار سال کار کنید تا بتوانید اقامت دائم دریافت کنید.

فنلاند در بسیاری از صنایع مختلف با کمبود نیروی کار مواجه است و به همین دلیل شرکت‌ها دائماً به دنبال کارمندان جدید هستند.

زمینه فناوری اطلاعات و همچنین زمینه کسب‌وکار در فنلاند به نیروهای ماهر بسیار بیشتری نیاز دارد. این دو رشته بین‌المللی هستند و انگلیسی در آن به طور گسترده صحبت می‌شود. پردیس Salo IoT در دانشگاه علوم کاربردی تورکو و دارای بیش از ۹۰ شرکت مختلف در محوطه دانشگاه است. این شرکت‌ها عادت کرده‌اند در طول تحصیل با دانشجویان در ارتباط باشند تا با هم روی پروژه‌های مختلف کار کنند. بسیاری از دانشگاه‌های دیگر نیز فرصت‌های جدیدی را برای دانشجویان ماهر برای به‌دست‌آوردن تجربه کاری ارزشمند در رشته تحصیلی خود باز می‌کنند.

کمبود نیروی کار در حوزه خدمات اجتماعی و پرستاری نیز دیده می‌شود و تقاضا برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ماهر به‌سرعت در حال افزایش است. به همین دلیل، نیروی کار بین‌المللی در حال زیادشدن است و مؤسسات در فنلاند اذعان می‌کنند که به کارمندان بیشتری از خارج از کشور نیاز دارند.

اکثر دانشگاه‌ها خدمات شغلی را برای دانشجویان خود ارائه می‌دهند و بنابراین آنها می‌توانند به شما در جهت درست یافتن شغل کمک و راهنمایی کنند. هنگام جستجوی موقعیت‌های شغلی آزاد به‌صورت آنلاین، وب‌سایت‌هایی که ارزش جستجو دارند عبارت‌اند از: Academic Work، Barona Group و TE-palvelut که توسط اداره استخدام عمومی در فنلاند اداره می‌شوند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در فنلاند

فردی که به فنلاند نقل‌مکان می‌کند باید ابتدا از نمایندگی دیپلماتیک فنلاند در کشور خود یا از نمایندگی دیپلماتیک یک کشور شینگن که نماینده فنلاند است، برای اجازه اقامت اقدام کند.

اجازه اقامت موقت یا دائم است (P). بسته به ماهیت اقامت، اجازه اقامت موقت به‌عنوان اجازه اقامت ثابت (B) یا اقامت دائم اعطا می‌شود.

اولین مجوز معمولاً برای یک سال اعطا می‌شود، مگر اینکه شما به طور خاص برای مدت اعتبار کوتاه‌تری درخواست دهید. اجازه اقامت مداوم را می‌توان حداکثر برای سه سال در یک‌زمان تمدید کرد.

اگر به‌عنوان یک فرد شاغل یا خوداشتغال اجازه اقامت موقت دارید، اجازه اقامت شما می‌تواند به‌صورت ثابت برای حداکثر یک سال در هر زمان تمدید شود. اگر پیش‌شرط‌های اعطای مجوز همچنان معتبر باشد، پس از یک اقامت موقت دو‌ساله، می‌توانید اجازه اقامت مداوم دریافت کنید.

زمانی می‌توانید اجازه اقامت دائم دریافت کنید که به مدت چهار سال بدون وقفه در فنلاند بر اساس یک مجوز اقامت مداوم اقامت داشته باشید.

زمانی که به مدت ۴ تا ۷ سال در فنلاند زندگی کرده‌اید و یک زبان محلی را یاد گرفته‌اید، می‌توانید برای شهروندی فنلاند درخواست دهید.

اخذ تابعیت فنلاند

اخذ تابعیت فنلاند از طریق درخواست به موارد زیر نیاز دارد:

شما می‌توانید به طور قابل‌اعتماد هویت خود را تأیید کنید.

حداقل ۱۸ساله یا متأهل هستید.

شما به‌اندازه کافی طولانی در فنلاند زندگی کرده‌اید. مدت‌زمان موردنیاز بستگی به شرایط شما دارد، معمولاً حداقل چهارتا هفت سال است.

شما مرتکب تخلف نشده‌اید.

از پرداخت مالیات، جریمه، هزینه‌های بیمارستان و … غافل نشده‌اید.

شما می‌توانید تأیید کنید که چگونه معیشت خود را در فنلاند به دست خواهید آورد.

شما حداقل مهارت‌های رضایت‌بخشی به زبان فنلاندی یا سوئدی دارید.

می‌توانید از طریق سرویس Enter Finland به‌صورت آنلاین درخواست شهروندی دهید. درخواست را در سرویس پر کنید و پیوست‌ها را اضافه کنید. برای درخواست حداقل به مدارک زیر نیاز دارید:

یک مدرک شناسایی شخصی معتبر

مدرکی از مهارت‌های زبانی شما

حسابی از درآمد شما

در آن زمان باید هزینه بررسی درخواست را بپردازید.

پس از پرکردن یک درخواست در سرویس، سه ماه فرصت دارید که بروید و هویت خود را ثابت کنید. برای یک مرکز خدمات مهاجرت فنلاند در وب‌سایت آنها وقت قرار ملاقات بگیرید. هنگامی که برای اثبات هویت خود می‌روید، یک مدرک شناسایی شخصی و نسخه اصلی ضمائم درخواست را بیاورید.

پس از ارسال درخواست، به یاد داشته باشید که حساب Enter Finland خود را کنترل کنید. اگر اداره مهاجرت فنلاند نیاز به توضیحات بیشتری داشته باشد، از طریق سرویس Enter Finland به شما اطلاع داده خواهد شد. اگر توضیحات اضافی را به‌موقع ارائه نکنید، ممکن است درخواست شما رد شود. زمانی که تصمیم گرفته شد به شما اطلاع داده خواهد شد.

سخن پایانی

فنلاند که عضو اتحادیه اروپاست و دارای ۳۵ مؤسسه آموزش عالی است، انتخاب خوبی برای دانشجویان از سراسر جهان است. یک جامعه برابری‌طلب که در آن دانش و یادگیری مادام‌العمر بسیار ارزشمند است، فنلاند یک محیط اجتماعی عالی برای تقویت یادگیری و رشد شخصی شما ارائه می‌دهد. برای اخذ اطلاعات بیشتر درباره تحصیل و ویزای تحصیلی فنلاند با مشاوران ما در ریسا گروپ در تماس باشید.

 1. studyinfo.fi
 2. okm.fi
 3. www.numbeo.com
 4. www.theglobaleconomy.com
 5. www.study.eu
 6. www.mastersportal.com
 7. www.studyinfinland.fi
 8. studee.com
 9. visaguide.world
 10. www.edunation.co
 11. www.expat-finland.com
 12. www.infofinland.fi
 13. www.findaphd.com

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف فنلاند بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به فنلاند

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.