انتخاب صفحه
تحصیل-در-قبرس-1

تحصیل در قبرس

قبرس جزیره‌ای است که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. قسمت شمالی توسط ترکیه هدایت می‌شود و به آن جمهوری ترک قبرس شمالی می‌گویند و قبرس جنوبی توسط یونان رهبری می‌شود و به آن جمهوری قبرس می‌گویند. قبرس یکی از بزرگ‌ترین جزایر دریای مدیترانه است که در جنوب ترکیه قرار دارد. قبرس شمالی در قسمت شمال شرقی جزیره قبرس واقع شده است. اگرچه دو کشور قبرس شمالی و جنوبی در یک جزیره و به هم متصل هستند، اما قوانین، فرهنگ و حتی زبان آنها با یکدیگر متفاوت است.

با تحصیل در قبرس، در هر یک از دانشگاه‌هایی که برای تحصیل انتخاب کنید، دوستانی از سراسر جهان پیدا خواهید کرد. ازآنجایی‌که قبرس در تقاطع آفریقا، آسیا و اروپا قرار دارد، در طول زمان فرهنگ‌های مختلفی را تجربه کرده است. با ورود به این جزیره زیبای مدیترانه‌ای برای انواع متنوع فرهنگ‌ها آماده باشید. آیا کنجکاو هستید که در مورد این جزیره زیبا بیشتر بدانید؟

پایتخت قبرس شهر نیکوزیا است که نیمی از آن در قسمت قبرس شمالی و نیمی از آن در قسمت قبرس جنوبی قرار گرفته است. جمعیت قبرس ۱۲۱۲۷۷۰ نفر می‌باشد که حدود ۲۱۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این کشور در حال تحصیل هستند. واحد پول قبرس یورو و لیر ترکیه می‌باشد و زبان‌های ترکی، یونانی و انگلیسی در این جزیره صحبت می‌شود.

نیکوزیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است و خانه برخی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های قبرس است. این شهر یک مرکز فرهنگی با موزه‌ها، گالری‌ها و تئاترهای متعدد است. همچنین گزینه‌هایی برای تحصیل در کنار دریا در ساحل شمالی در شهر بندری گیرنه یا شهر باستانی لیماسول در ساحل جنوبی جزیره وجود دارد.

نرخ رشد قبرس در سال ۲۰۲۱، ۵٫۵۱ درصد تخمین زده شده است. GDP آن ۲۴٫۹ میلیارد دلار و نرخ تورم در این کشور ۲٫۴ درصد در سال ۲۰۲۱ محاسبه گردیده است. در نهایت، شاخص شادمانی در قبرس ۶٫۲۲ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس ممکن است برای بسیاری از دانشجویان جالب باشد، زیرا علاوه بر دانشگاه‌های دارای رتبه خوب در این کشور، هزینه تحصیل در قبرس نیز بسیار مناسب است. قبرس فرصتی عالی برای تحصیل دانشجویان در زمینه‌های مختلف مانند مالی، هنر، موسیقی و رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین مواردی که تحصیل در قبرس را برای بسیاری از دانشجویان ایده‌آل می‌کند، امکان انجام آزمون ورودی پزشکی برای قبولی در این رشته است.

تحصیلات عالی در قبرس در دو نوع مؤسسات دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. دپارتمان آموزش عالی (DAAE) در قبرس اقدامات بزرگی را برای افزایش بودجه، تحقیقات و علاقه به آموزش عالی انجام داده است. DAAE همچنین شورای ارزیابی- اعتبار آموزشی را ایجاد کرد که هدف آن حفظ سطح ثابت آموزش در قبرس و اطمینان از مطابقت زیرساخت‌ها و تجهیزات با این استانداردها است. از زمانی که قبرس در سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد، نقش آموزش عالی در این کشور حتی بیشتر شد.

دانشجویان می‌توانند از میان مؤسسات آموزش عالی مختلف برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا انتخاب کنند. به طور متوسط، یک مدرک لیسانس چهار سال طول می‌کشد، درحالی‌که کارشناسی ارشد را می‌توان در یک تا دو سال تکمیل کرد. مدت‌زمان لازم برای تکمیل مدرک دکترا بسیار متفاوت است، اما به طور متوسط، ممکن است بین سه تا پنج سال طول بکشد.

چگونه برای تحصیل در قبرس اپلای کنیم؟

۱. یک دوره را انتخاب کنید.

با انتخاب رشته‌ای که برای شما مناسب است شروع کنید. سطح تحصیلی موردنظر (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا) و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. به‌خاطر داشته باشید که ممکن است از شما خواسته شود که در یک آزمون مهارت یا دروس زبان شرکت کنید.

۲. مدارک را آماده کنید.

از جمله مدارک اولیه‌ای که معمولاً برای همه دانشگاه‌ها موردنیاز است، انگیزه نامه، توصیه‌نامه و نمونه کارهای قبلی است. دانشگاه‌ها همچنین به مدرکی مبنی بر اتمام تحصیلات قبلی نیاز دارند. برای برآورده کردن این شرط، اگر از مقطع کارشناسی شروع می‌کنید یا اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا بالاتر هستید، یک ریز نمرات رسمی از دبیرستان یا دانشگاه خود برای دانشگاه ارسال کنید. اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست، ممکن است لازم باشد یک آزمون مهارت انگلیسی مانند آزمون تافل را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید.

۳. شرایط پذیرش خاص را بررسی کنید.

بسته به دانشگاه، ممکن است مدارک خاصی موردنیاز باشد. همیشه برای شرایط پذیرش خاص به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سؤال با دفتر دانشگاه مربوطه تماس بگیرید.

۴. درخواست خود را ارسال کنید.

برای تحصیل در قبرس، فرایند درخواست نسبتاً ساده است. دانشگاه‌های قبرس دارای دو پذیرش اصلی هستند که در سپتامبر و فوریه هرسال شروع می‌شود. اکثر درخواست‌ها برای دانشگاه‌های قبرس از طریق سیستم درخواست آنلاین انجام می‌شود. فرم‌های درخواست از طریق وب‌سایت‌های دانشگاه در دسترس هستند و اغلب نیازی به پرداخت هزینه درخواست ندارند.

۵. منتظر پذیرش بمانید.

نتایج پذیرش اغلب تا پایان بهار اعلام می‌شود. اگر می‌خواهید در یک دانشگاه خصوصی تحصیل کنید، معمولاً از شما خواسته می‌شود که شهریه ترم اول را پرداخت کنید. در غیر این صورت، دانشگاهی که در آن تحصیل خود را ادامه خواهید داد، نامه رسمی پذیرش، تأییدیه پذیرش برای ویزا و سایر اطلاعات عملی در مورد تحصیل در خارج از کشور در قبرس را برای شما ارسال می‌کند.

۶. برای ویزا اقدام کنید.

هنگامی که از شما برای ثبت‌نام در یک مؤسسه آموزش عالی در قبرس دعوت شد، روند درخواست ویزا را دراسرع‌وقت آغاز کنید. این فرایند ممکن است زمان ببرد و به چندین مدرک مهم نیاز دارد، بنابراین منتظر نمانید. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA اجازه ورود و اقامت در قبرس را بدون ویزای مناسب نخواهند داشت.

۷. وارد قبرس شوید.

بعد از اینکه در دانشگاه پذیرفته شدید و ویزای لازم را دریافت کردید، وقت آن است که ماجراجویی خود را در قبرس شروع کنید. حتماً هزینه زندگی در شهری که در آن اقامت خواهید داشت را بررسی کنید. پس از آن، می‌توانید شروع به جستجوی محل اقامت کنید. مهم نیست کجا اقامت می‌کنید، مناظر و جاذبه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید.

تحصیل در قبرس در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

مؤسسات مقدماتی شامل مهدکودک‌های دولتی، خصوصی و جامعه‌محور و مراکز مهدکودک هستند. مهدکودک‌ها توسط وزارت آموزش‌وپرورش و مراکز مهدکودک توسط اداره رفاه و خدمات اجتماعی تأیید و نظارت می‌شوند. در قبرس یک برنامه درسی برای مهدکودک ارائه شده است که پیشرفت و آمادگی برای شهروندی را ارتقا می‌دهد. مدرسه پانسیپرین برای والدین به‌عنوان یک آژانس اولیه برای آموزش والدین در قبرس عمل می‌کند.

در قبرس، کودکان تا 5 سالگی برای مطالعات گروهی مقدماتی و دروس پیش دبستانی به مهدکودک می روند. مدرسه برای کودکان یونانی و انگلیسی از 6 سالگی شروع می شود.

قبرس دارای یک سیستم آموزشی قوی است که با مدرسه ابتدایی و متوسطه شروع می‌شود. هم مدارس خصوصی و هم مدارس دولتی در دسترس هستند. بر اساس برخی منابع، ۷ درصد تولید ناخالص داخلی کشور صرف آموزش می‌شود. این باعث می‌شود که پس از دانمارک و سوئد قرار بگیرد. مدارس دولتی و خصوصی هر دوبرابر در نظر گرفته می‌شوند و هیچ‌کدام فرصت آموزشی بهتری را ارائه نمی‌دهند.

مانند یونان، نمرات دبیرستان برای آن دسته از دانش‌آموزانی که در برنامه‌های دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند مهم تلقی نمی‌شود. اگرچه داشتن مدرک دیپلم الزامی است، اما دانش‌آموزان برای تعیین اینکه آیا دانش‌آموز می‌تواند در دانشگاه تحصیل کند، در آزمون‌پذیرش شرکت می‌کنند. همه داوطلبان دانشگاه، از جمله دانش‌آموزان بین‌المللی، قبل از ورود به دانشگاه باید در این آزمون شرکت کنند.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در قبرس ۴ساله است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات الزامی است. دانشجویان باید حداقل ۲۵۰ واحد در این دوره بگذرانند. برای تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی باید آیلتس ۵٫۵ یا ۶ ارائه کرد. البته تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان نیز امکان‌پذیر است. در این صورت سطح زبان انگلیسی دانش‌آموز از طریق آزمون زبان مشخص می‌شود و بسته به سطح آنها دوره زبان انگلیسی برای وی در قبرس برگزار می‌شود.

همان‌طور که برخی از محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی در قبرس شامل تجارت، هتلداری و گردشگری است، اما اینها تنها گزینه‌های شما نیستند. دوره‌های موجود طیفی از موضوعات از جمله علوم‌انسانی، علوم، مهندسی و فناوری، ریاضیات، پزشکی، حقوق و علوم اجتماعی را پوشش می‌دهند.

تحصیل در قبرس در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در قبرس از یک سیستم آموزشی ۲ساله پیروی می‌کند و شامل ۴ ترم است. افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید دارای مدرک کارشناسی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند. برای ورود به دانشگاه‌های قبرس به‌عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد نیازی به قبولی در آزمون خاصی نیست و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین مدرک دکترا در قبرس به زبان انگلیسی است، اما مدرک زبان انگلیسی لازم نیست. اگر مدرک آیلتس ۶٫۵ یا معادل آن دارید، نیازی به شرکت در آزمون زبان ندارید. لیست رشته‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه قبرس به‌قدری گسترده است که همه متقاضیان می‌توانند در رشته موردعلاقه خود که با سوابق تحصیلی آنها مطابقت دارد، تحصیل کنند.

تحصیل در قبرس در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در قبرس اغلب از طریق تحقیق انجام می‌شود و مانند سیستم استاندارد جهانی از ۸ ترم و یک پایان‌نامه تشکیل شده است؛ بنابراین، ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد تا دکترا در یکی از دانشگاه‌های قبرس تکمیل شود. برای تحصیل در مقطع دکتری لازم است متقاضی مدارک لازم از جمله مدرک کارشناسی ارشد را ارائه دهد.

زمینه‌های اصلی مطالعه در مقطع دکترا عبارت‌اند از:

اقتصاد و مدیریت

مهندسی

علوم بهداشت

علوم‌انسانی

حقوق

علوم کاربردی

علوم اجتماعی

تحصیل در رشته MBA در قبرس

یکی دیگر از دلایل تحصیل در قبرس، ادامه تحصیل در رشته بازرگانی است. مدرک MBA در قبرس بسیار موردتوجه است، زیرا قبرس یک قدرت مالی آینده‌ساز در منطقه مدیترانه است و پیوندهای تجاری قوی با جهان عرب و خاور دور دارد.

تحصیل-در-قبرس-2

تحصیل در قبرس به همراه بورسیه تحصیلی

اگر می‌خواهید برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید، باید بدانید که قبرس سالانه چندین بورس تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی در قبرس به‌طورکلی یا از طرف دولت است یا دانشگاه. این بورسیه‌ها در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند و به تعداد محدودی از دانشجویان ارائه می‌شود. دریافت بورسیه تحصیلی در قبرس مستلزم داشتن شرایط اعلام شده توسط دانشگاه یا دولت می‌باشد و این شرایط بسته به رشته تحصیلی متفاوت است. برای دریافت بورسیه تحصیلی در قبرس می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه‌های مختلف این کشور مراجعه کرده و درخواست خود را برای بررسی ارسال کنید و یا در این کشور استاد راهنما پیدا کنید تا درخواست شما را بپذیرد و برای شما نامه پذیرش ارسال کند.

بورسیه‌های دولتی که معمولاً ۱۰ تا ۲۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهند، برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که عملکرد علمی برجسته‌ای از خود نشان داده‌اند، در دسترس است. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه قبرس به دانشجویان خارجی برای تحصیلات تکمیلی از طریق دستیاری کمک‌هزینه پرداخت می‌کنند. این شامل کمک به آموزش و نظارت آزمایشگاهی است.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در قبرس

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تحصیل در خارج از کشور باید در نظر بگیرید، بودجه شما خواهد بود. بسته به اینکه بخواهید در دانشگاه یا اقامتگاه‌های خصوصی در قبرس بمانید، هزینه‌های مسکن متفاوت است. دانشجویان می‌توانند بین خوابگاه‌های خصوصی و دولتی در داخل دانشگاه یا اجاره خانه در خارج از دانشگاه یکی را انتخاب کنند. اگرچه اجاره خانه معمولاً ارزان‌تر از اجاره خوابگاه است، اما تجربه نشان داده است که اجاره خانه به دلیل مشکلات متعددی مانند: گرانی برق، هزینه بالای آب، مشکلات سرمایشی و گرمایشی و امنیت کمتر توصیه نمی‌شود؛ بنابراین خوابگاه دانشجویی مناسب‌ترین گزینه برای اسکان می‌باشد.

برخی از هزینه‌های متوسط زندگی در سراسر قبرس عبارت‌اند از:

وعده غذایی ۱۲ یورو

قهوه ۳ یورو

بلیت سینما ۹ یورو

اجاره ماهانه ۴۰۰- ۶۰۰ یورو

حمل‌ونقل ماهانه ۴۰ یورو

به طور متوسط، دانش‌آموزان باید انتظار داشته باشند که چیزی بین ۸۰-۹۰ یورو در ماه به جز اجاره هزینه کنند. اگر قصد تحصیل در یک شهر را دارید، معمولاً هزینه مسکن در یک خوابگاه دانشجویی ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو است.

هزینه‌های تحصیل در قبرس بسته به مؤسسه و استان متفاوت است، اما هزینه آن در مقایسه با سایر کشورهای جهان به‌طورکلی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. سطح شهریه بستگی به نوع برنامه تحصیلی و مدت آن دارد؛ بنابراین، مهم است که مستقیماً از مؤسسه آموزش عالی موردنظر خود برای اطلاعات دقیق در مورد هزینه‌های تحصیل استعلام بگیرید.

شهریه توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود. هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس برای دوره‌های کارشناسی از حدود ۳۰۰۰ یورو تا ۱۳۰۰۰ یورو متغیر است. اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، هزینه آن از ۵۰۰۰ یورو تا ۱۰۰۰۰ یورو متغیر است. شهریه تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به طور معقولی بالاتر است، از ۱۰۰۰۰ یورو تا ۲۲۰۰۰ یورو. در نهایت، اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترا در قبرس هستید، هزینه آن تقریباً ۷۰۰۰ یورو یا بیشتر خواهد بود.

اگر هنوز نگران پول هستید، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که در کجا تحصیل کنید، زیرا هزینه تحصیل در استان‌ها متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، ارزان‌ترین استان برای تحصیل در قبرس شمالی است، زیرا واحد پول لیر ترکیه (TL) است، بنابراین قیمت‌ها تقریباً 30٪ ارزان‌تر از کشورهای منطقه یورو (EUR) و قبرس جنوبی است.

کار دانشجویی در قبرس

به‌خاطر داشته باشید که قبرس قوانین و مقررات خاصی برای کار بر روی مجوز دانشجویی دارد. دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به کار در هفته به مدت ۱۰ ساعت در طول ترم و ۳۸ ساعت در طول تعطیلات می‌باشند. درحالی‌که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

طبق قانون و دستورالعمل‌های وزارت کار قبرس، دانشجویان بین‌المللی فقط مجاز به کار در بخش‌های زیر هستند:

متصدیان پمپ‌بنزین

متصدیان کارواش

مراقبین در خانه‌ها یا افراد مسن

کارگران یا دستیاران در کشاورزی، مزرعه، ماهیگیری و در نانوایی‌های محلی

رانندگان تحویل فست‌فود

مجوز کار پاره‌وقت برای دانشجویان خارجی به طور پیش‌فرض در ویزای دانشجویی آنها نیست. آنها باید برای مجوز اقدام کنند و مدارک زیر را تنظیم کنند:

مجوز اقامت معتبر قبرس (وزارت کار بررسی می‌کند که آیا دانشجو قبل از درخواست کار ۶ ماه را در قبرس گذرانده است).

قرارداد کار قابل دریافت از ادارات کار منطقه. (باید به امضای کارفرما و کارمند برسد).

جدول زمانی کلاس‌های دانشگاه (که ثابت می‌کند ساعات کار پاره‌وقت با ساعت دانشگاه شما تداخل ندارد).

ویزای همراه تحصیلی قبرس

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید که اجازه اقامت موقت دریافت کرده‌اید، همسر و فرزندان شما (زیر ۱۸ سال) می‌توانند برای مجوز الحاق خانواده درخواست دهند. این مجوزها معمولاً برای یک سال اعطا می‌شوند؛ اما می‌توانند سالانه تمدید شوند. همچنین پردازش آنها کمی بیشتر طول می‌کشد، بنابراین آماده باشید تا ۹ ماه برای تصمیم‌گیری صبر کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا حق زندگی و کار در هر نقطه از اتحادیه اروپا، از جمله قبرس را دارند؛ بنابراین تا زمانی که اعضای خانواده شما روند درخواست اجازه اقامت را دنبال کنند و تمام مدارک موردنیاز را ارائه دهند، می‌توانند به شما بپیوندند.

دانشگاه‌های برتر قبرس

Universities Times Higher Education Ranking (2022) Shanghai Jiao Tong University Ranking (2021) U.S. News & World Report Ranking (2021) TopUniversities Ranking (2022)
University of Cyprus ۴۰۱ ۶۰۱ ۵۱۶ ۴۴۰
Cyprus University of Technology ۵۰۱
University of Nicosia ۶۰۱
Near East University ۸۰۱

مدارک موردنیاز اخذ ویزای تحصیلی قبرس

دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA/EFTA

اتباع اتحادیه اروپا و شهروندان ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ نیازی به ویزای دانشجویی ندارند. بااین‌حال، اگر اقامت موردنظر آنها بیش از سه ماه باشد، به اجازه اقامت نیاز خواهند داشت.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/EEA/EFTA

اگر شهروند اتحادیه اروپا / EEA / ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ (EFTA) نیستید یا می‌خواهید برای مدتی بیش از ۹۰ روز در قبرس تحصیل کنید، به ویزای دانشجویی قبرس نیاز دارید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی در جمهوری ترک قبرس شمالی

به‌خاطر داشته باشید که همه دانشجویان خارجی باید ظرف ۹۰ روز پس از ورود به TRC (جمهوری ترکیه قبرس شمالی) مجوز دانشجویی دریافت کنند. پس از ورود به TRNC، مدرک پذیرش دانشگاه یا دعوت‌نامه خود را به افسر مهاجرت ارسال کنید تا ویزای ورود دانشجویی که ۹۰ روز اعتبار دارد، دریافت کنید. بعد از دریافت ویزای ورود دانشجویی، باید مراحل ثبت‌نام دانشجویی خود را برای دانشگاه تکمیل کنید. پس از تکمیل ثبت‌نام دانشگاه خود، باید ثبت‌نام در سیستم مهاجرت آنلاین در اداره مهاجرت قبرس شمالی را شروع کنید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی در جمهوری قبرس (قبرس جنوبی)

قبل از ترک کشور خود، همه دانشجویان خارجی باید مدارک زیر را حتماً به همراه داشته باشند:

فرم درخواست ویزای ورود قبرس به طور کامل تکمیل و امضا شده.

نامه پذیرش از مؤسسه آموزشی قبرس.

چهار (۴) عکس در اندازه پاسپورت، در مقابل پس‌زمینه سفید گرفته شده باشد.

پول نقد برای اقامت و هزینه‌های زندگی.

گواهی مجوز پلیس از مقامات پلیس کشور شما.

بیمه سلامت مسافرتی.

پاسپورت شما که باید حداقل یک (۱) سال از روز ورود به قبرس معتبر باشد.

پس از ورود به قبرس، باید معاینه پزشکی نیز انجام دهید.

دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اید نیز باید راهنمایی‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی که سعی در دریافت مجوز تحصیلی دارند ارائه دهد. تمام مدارک باید به زبان انگلیسی باشند. در غیر این صورت باید توسط مترجم معتبر ترجمه شوند. توصیه می‌شود قبل از خروج از کشور، این مراحل را با سفارت قبرس در کشور خود بررسی کنید. ازآنجایی‌که زمان پردازش مورد انتظار برای مجوز تحصیل می‌تواند بسته به کشور مبدأ شما متفاوت باشد، توصیه می‌شود که از قبل برای مجوز تحصیل اقدام کنید.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در قبرس

اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی در قبرس به‌راحتی قابل دستیابی نیست؛ اما امکان‌پذیر است. دانشجویان درهرصورت باید ظرف ۶۰ روز پس از اتمام برنامه تحصیلی خود از قبرس خارج شوند. اگر قرارداد کاری از شرکت مستقر در قبرس منعقد شده باشد، می‌توانند با مجوز کار دوباره وارد کشور شوند. مجوز کار در قبرس توسط کارفرما ارائه می‌شود وقتی که شرایط دعوت از کارمند خارجی را طبق قانون قبرس برآورده کند و سپس دعوت‌نامه‌ای را برای کارمند موردنظر ارسال می‌کند.

کارمند موردنظر برای مجوز کار در سفارت قبرس واقع در کشور خود درخواست می‌دهد و مدارک موردنیاز را برای تأیید ارائه می‌کند. در صورت تأیید، متقاضی می‌تواند با ویزای اجازه کار وارد قبرس شود و اجازه اقامت موقت برای او صادر می‌شود که در ابتدا برای مدت ۱ سال معتبر است و هرسال قابل تمدید است.

تحصیل-در-قبرس-3

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای کار در قبرس

فرم درخواست ویزا تکمیل و امضا شده

فتوکپی پاسپورت معتبر

نامه از کلانتری مبنی بر اینکه متقاضی دارای شخصیت خوب است و ثابت می‌کند که وی هیچ پرونده کیفری ندارد.

گواهی معاینه پزشکی (ثابت کند متقاضی مبتلا به HIV، هپاتیت C، B، سل یا سایر بیماری‌های عفونی نیست).

صورت‌حساب بانکی (حداقل ۲۰۰ تا ۵۰۰ پوند قبرس باید در حساب بانکی متقاضی موجود باشد، صورت‌حساب بانکی یا صورت‌حساب کارت اعتباری نباید بیش از ۶ ماه باشد).

قرارداد کار از شرکت مستقر در قبرس (قرارداد باید توسط اداره کار وزارت کار و بیمه اجتماعی و همچنین باید توسط اداره ثبت تمبر درآمد مهر شود).

هزینه درخواست ویزا باید همراه با ارائه درخواست و مدارک پرداخت شود. هزینه عودت نمی‌شود.

۳ قطعه عکس در اندازه پاسپورت

این مجوز ابتدا برای مدت یک سال مجاز است و بسته به مدت قرارداد کار حداکثر تا ۵ سال قابل تمدید است.

دارنده مجوز کار در بدو ورود نام خود را در شعبه اتباع بیگانه و مهاجرت منطقه پلیس ثبت می‌کند. شما درخواست تمدید مجوز کار را در همان بخش ارسال خواهید کرد.

پروسه مجوز کار برای تأیید ۲ تا ۳ ماه طول خواهد کشید. در بدو ورود، متقاضی باید نام خود را در ایستگاه پلیس محلی ثبت کند و در صورت تغییر محل سکونت، باید به اداره مهاجرت اطلاع داده شود.

برای بررسی شغل‌های پرطرف‌دار در قبرس باید بدانید که یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آموزش عالی قبرس، برنامه‌های MBA است که نیازهای بخش تجاری محلی را برآورده می‌کند. بزرگ‌ترین کارفرمایان بانک‌ها و شرکت‌های هلدینگ هستند که بازیگران مرتبط با تجارت بین‌المللی می‌باشند؛ بنابراین، دانشگاه‌ها و مدارس بازرگانی با برنامه‌های تحصیلی باکیفیت بالا که امکان اشتغال واقعی را پس از فارغ‌التحصیلی ارائه می‌دهد، با این واقعیت اقتصادی سازگار شده‌اند.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در قبرس

اقامت دائم قبرس

پس از ۵ سال اقامت در قبرس با اقامت موقت، شخص می‌تواند برای ویزای اقامت دائم قبرس اقدام کند. فارغ‌التحصیلانی که برای کار وارد قبرس می‌شوند باید برای ویزای رده E اقدام کنند. مدارک زیر برای درخواست ویزای رده E موردنیاز است:

گذرنامه که باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

فرم درخواست ویزا تکمیل شده

دو عکس جدید در اندازه پاسپورت

اثبات اشتغال

مدرک اقامت

پوشش بیمه درمانی

سابقه کیفری پاک

مدرکی مبنی بر اینکه متقاضی برای کل مدت اقامت ۵ساله خود اقامت موقت داشته است.

هزینه درخواست ویزا برای هر نفر ۲۰ یورو

متقاضی و وابستگانش در اداره مهاجرت نزد مقامات برای انجام مراحل انگشت‌نگاری بیومتریک حاضر شوند.

ویزای اقامت دائم باید حداقل ۳ ماه قبل از انقضای ویزای اقامت موقت یا مجوز کار شما اعمال شود.

ویزای اقامت دائم در مدت ۲ هفته تا ۲ ماه صادر می‌شود. مدت اعتبار مجوز اقامت در صورت صدور بر اساس اشتغال ۵ سال و برای افراد تحت تکفل مقیم دائم ۵ سال است که در صورت عدم تغییر شرایط استخدام و اقامت قابل تمدید است. دارندگان اقامت دائم قبرس به جز حق رأی، حقوقی مشابه شهروندان قبرس دارند. آنها می‌توانند شغل خود را تغییر دهند و در هر نقطه از قبرس زندگی کنند، به خارج از کشور سفر کنند و هر زمان که بخواهند دوباره وارد شوند، مرخصی با حقوق داشته باشند و از اخراج غیرقانونی شغل محافظت شوند. آنها حق دارند پس از بازنشستگی از خدمات بهداشتی عمومی و مستمری استفاده کنند.

تابعیت قبرس

شهروندان غیر اتحادیه اروپا می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری یا از طریق بی‌طرف به شهروندی قبرس دست یابند. برای دریافت شهروندی قبرس از طریق بی‌طرف، یک تبعه کشور جهان سوم باید به مدت ۷ سال بر اساس مبانی قانونی در قبرس اقامت داشته باشد. افرادی که دارای فرزندان اتباع قبرسی هستند (در این مدت فرزندان آنها در قبرس متولد شده‌اند) می‌توانند پس از ۵ سال اقامت برای شهروندی درخواست دهند. درصورتی‌که فرد با یک تبعه قبرسی ازدواج کرده باشد، می‌توان تابعیت قبرس را نیز دریافت کرد، در این صورت می‌توان تابعیت را پس از ۳ سال اقامت در قبرس اعمال کرد. قبرس به اتباع خارجی اجازه می‌دهد تا تابعیت دوگانه را نیز حفظ کنند. برای دریافت شهروندی قبرس، متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

فتوکپی پاسپورت

دو عکس جدید به‌اندازه پاسپورت

رزومه به‌روز شده متقاضی

سابقه کیفری پاک

گواهی تولد

سند ازدواج (در صورت وجود)

اثبات معیشت کافی

مدرک اقامت

سخن پایانی

کشور قبرس دارای ۲ بخش مختلف از لحاظ فرهنگی و اجتماعی و هزینه‌ای است. تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی که تحت‌نظر کشور ترکیه اداره می‌شود، مقرون‌به‌صرفه‌تر است. این کشور زیبا که دارای امکانات تحصیلی و تفریحی می‌باشد، می‌تواند مقصد مناسبی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باشد. ریسا گروپ در تمامی مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی با شما همراه خواهد بود.

منابع

  1. educations.com
  2. studee.com
  3. bachelorstudies.com
  4. prospects.ac.uk
  5. mastersportal.com
  6. theglobaleconomy.com
  7. studyabroad.pk
  8. stateuniversity.com
  9. kiprinform.com

شما می‌توانید با پر کردن فرم زیر، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان ما به رایگان، شرایط شما را برای استفاده از ویزاهای مختلف قبرس بررسی کنند و به شما اطلاع دهند.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به قبرس

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.