انتخاب صفحه
تحصیل-در-چین---Peking-University1

تحصیل در چین

چین دارای بزرگ‌ترین جمعیت ملی جهان، یعنی بیش از ۱٫۴ میلیارد نفر است که ۲۰ درصد از کل جمعیت زمین جهان را در بر می‌گیرد. نام رسمی کامل این کشور جمهوری خلق چین و پایتخت آن پکن و بزرگ‌ترین شهر آن شانگهای است.

این کشور به‌سرعت درحال‌توسعه است و دانشگاه‌های چین به‌سرعت در رتبه‌های بین‌المللی بالا می‌روند.

این کشور با بیش از ۲۰۰۰ دانشگاه و بیش از ۷ میلیون دانشجوی چینی که هرساله از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، بزرگ‌ترین شبکه دانشگاه‌ها و بیشترین فارغ‌التحصیلان را در جهان دارد.

تقریباً ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی در چین تحصیل می‌کنند و این تعداد هرسال ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. چین در حال تبدیل‌شدن به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور در جهان است. در واقع، در جمعیت دانشجویان بین‌المللی از بریتانیا پیشی گرفته است.

برخی از دانشگاه‌های برتر آسیا و جهان متعلق به چین هستند، مانند دانشگاه Tsinghua و دانشگاه پکن در پکن.

درحالی‌که این کشور به‌عنوان برترین کشوری است که دانشجویان را برای تحصیل به خارج از کشور می‌فرستد، اما این واقعیت وجود دارد که این کشور دانشجویان بین‌المللی را برای آمدن و تحصیل در این کشور جذب کرده است.

دولت چین نقش حیاتی در بهبود بخش آموزش در این کشور ایفا می‌کند و در طول سالیان متمادی در توسعه جایگاه آموزش عالی کشور چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی بسیار فعال بوده است. دولت مبالغ هنگفتی را برای کمک به بهبود امکانات، ساخت مراکز تحقیقاتی، جذب دانش‌پژوهان و دانشکده‌های مشهور جهان و سایر پیشرفت‌ها به برخی از دانشگاه‌ها اختصاص داده است.

 

فهرست مطالب

۸ دلیل برای تحصیل در چین

 1. آموزش باکیفیت: دانشگاه‌های چین در رتبه‌بندی جهانی در حال افزایش هستند.
 2. شهریه مقرون‌به‌صرفه
 3. نرخ اشتغال بالا
 4. مرکز جهان در حال تغییر به سمت شرق است – در قلب مدرن‌ترین شهرهای جهان و اقتصادهای پررونق باشید.
 5. چین از نظر اهمیت منطقه‌ای و جهانی درحال‌رشد است – دانش زبان و فرهنگ برای تجارت، سیاست و سفر در آینده ضروری است.
 6. چینی ماندارین را یاد بگیرید تا با بیش از ۱ میلیارد نفر ارتباط برقرار کنید.
 7. شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید: با هم‌کلاسی‌ها و متخصصان از سراسر جهان ارتباط برقرار کنید.
 8. خود را به چالش بکشید، رشد کنید، نسخه بهتری از خود شوید.

آیا می‌توانید در چین به زبان انگلیسی تحصیل کنید؟

بله برنامه‌هایی به زبان انگلیسی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و سایر مدارک وجود دارد. اکثر دانشگاه‌های چین برخی از دوره‌هایی را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. هزاران برنامه آموزشی باکیفیت بالا به زبان انگلیسی در موضوعات مختلف، از پزشکی گرفته تا ادبیات و مهندسی وجود دارد.

اگر می‌خواهید در چین به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید تسلط خود به زبان انگلیسی را ثابت کنید. شما می‌توانید این کار را با شرکت در آزمون زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL انجام دهید. اگر زبان مادری شما انگلیسی است یا مدرک قبلی را در زبان انگلیسی خوانده‌اید، ممکن است نیازی به شرکت در این امتحانات نداشته باشید.

بسیاری از دوره‌ها در چین به‌جای انگلیسی به زبان ماندارین تدریس می‌شوند – بنابراین، اگر قصد دارید دوره‌ای را به زبان ماندارین دنبال کنید، باید گواهی نمره قبولی در آزمون Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK) بین سطوح 3 تا ۸ را ارائه دهید.

این گواهی معمولاً از طریق دوره فشرده یک تا دو‌ساله یادگیری ماندارین به دست می‌آید.

این شما را قادر می‌سازد نه‌تنها درس‌ها را درک کنید، بلکه برای راحتی و آسایش خود با مردم چین به‌طورکلی ارتباط برقرار کنید.

بااین‌حال، همان‌طور که اغلب دانشجویان معمولاً انتخاب می‌کنند، اگر قصد دارید مدرک خود را در زبان انگلیسی دنبال کنید، ممکن است نیازی به یادگیری ماندارین نداشته نباشید.

 

شرایط عمومی تحصیل در چین

دو نوع دانشگاه مختلف در چین وجود دارد. دانشگاه‌های چین و دانشگاه‌های بین‌المللی. برای همه انتخاب‌هایی وجود دارد.

مؤسسات آموزش عالی در چین

دانشگاه‌های چین یا دولتی یا غیردولتی (خصوصی) هستند:

مؤسسات سنتی آموزش عالی

نهادهایی که توسط وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرکزی و همچنین مقامات محلی اداره می‌شوند.

این مؤسسات آموزش عالی «سنتی» و «معمولی» به دانشجویان کمک می‌کند تا برای امتحانات برای یک مدرک معتبر تحت‌نظر دولت آماده شوند و همچنین برای بهبود مهارت‌هایشان که برای اقتصاد چین مفید است، آموزش ببینند.

نهادهای مستقل

همچنین به‌عنوان duli xueyuan شناخته می‌شوند.

این مؤسسات هیچ‌گونه بودجه دولتی دریافت نمی‌کنند. آنها با سایر دانشگاه‌های معروف، مؤسسات خصوصی و بخش تجاری کار می‌کنند – خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، هزینه تحصیل آنها گران‌تر است.

مؤسسات حرفه‌ای

همه مدارک (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) را ارائه می‌دهند، اما از چارچوب نظری و مهارت‌های عملی (علوم کاربردی) در طول تحصیل استفاده می‌کنند

مؤسسات بزرگسالان

شامل مؤسساتی است که بر موارد زیر تمرکز دارند:

دانشکده‌های اداری: دوره راهنمایی بزرگسالان و برنامه‌های آموزش عالی برای افسران دولتی

بخش‌های مکاتباتی و کالج‌های شبانه: برنامه‌های آموزش عالی بزرگسالان پاره‌وقت از طریق مکاتبه و کالج‌های شبانه

کالج‌های کارکنان: اعتبارنامه به کارکنان/یا کارگران ارائه می‌دهد.

امتحانات خودآموز مستقل: تنها شکل آموزش عالی در چین با خط‌مشی پذیرش کاملاً باز

دانشگاه‌های رادیو و تلویزیون: دوره‌های چندرسانه‌ای از طریق رادیو، تلویزیون، چاپ، موارد سمعی و بصری و شبکه‌های کامپیوتری به‌صورت سراسری

دانشگاه‌های اوقات فراغت: برنامه‌های سطح فرعی که در اوقات فراغت دانشجویان انجام می‌شوند.

مؤسسات آموزش عالی خصوصی

این نهادها توسط دولت محلی، ایالتی یا ملی اداره نمی‌شوند. منبع درآمد به دانشجویان بستگی دارد.

درحالی‌که گران‌تر از مؤسسات دولتی هستند، دانشجویان می‌توانند از این مؤسسات بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

در حال حاضر ۳۰۰ مؤسسه آموزش عالی خصوصی در چین وجود دارد.

ابتکارات دولت

پروژه‌های کلیدی نیز توسط دولت چین برای ارتقای کالج‌ها و دانشگاه‌ها به استانداردهای کلاس جهانی آغاز شده است.

 

در اواسط دهه ۱۹۹۰، دولت مرکزی این دو برنامه را – سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار – برای بهبود کیفیت و رقابتی کردن آموزش عالی چین در سراسر جهان آغاز کرد.

پروژه ۲۱۱: وزارت آموزش‌وپرورش چین به همراه شورای دولتی و وزارت دارایی، این را در سال ۱۹۹۵ باهدف تقویت مؤسسات آموزش عالی منتخب و رشته‌های کلیدی منتشر کرد.

پروژه ۹۸۵: این پروژه در سال ۱۹۹۸ توسط شورای دولتی و وزارت آموزش چین راه‌اندازی شد، این پروژه باهدف ایجاد دانشگاه‌های در سطح جهانی در چین است.

۳۹ دانشگاه از پروژه ۲۱۱ بودند که بودجه اضافی (۴۰٫۴ میلیارد دلار یا ۲۶۴٫۹ میلیارد یوان) از دولت مرکزی دریافت کردند. مراکز تحقیقاتی، امکانات، برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی، جذب اساتید و کارکنان مشهور جهان، و کمک به هیئت‌علمی چینی برای شرکت در کنفرانس‌های خارج از کشور از اهداف این پروژه است.

همچنین، پروژه ۹۸۵ نسخه چینی لیگ آیوی ایالات متحده را تولید کرده است. با اجرای این پروژه‌ها، تعداد کالج‌ها و دانشگاه‌ها در دهه گذشته دوبرابر شده است که برخی از آنها به‌عنوان بهترین‌های جهان برای علوم و ریاضی رتبه‌بندی شده‌اند.

 

چگونه اپلای کنیم؟

پذیرش چین یک پلت فرم آنلاین است که توسط دانشگاه‌های برتر چین مجاز است.

فرایند اپلای ۳ مرحله‌ای است:

 1. یک دوره را انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که چه رشته‌ای و کجا قصد دارید تحصیل کنید.
 2. فرم درخواست را تکمیل کنید. شرایط لازم را بررسی کنید و سایر مدارک را فراهم کنید و هزینه درخواست را بپردازید.
 3. نامه پذیرش خود را دریافت کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی چین اقدام کنید و نهایتاً به چین پرواز کنید.

طول دوره‌های دانشگاهی در چین به این صورت است: دوره کارشناسی ۴ تا ۵ سال، دوره کارشناسی ارشد ۲ تا ۳ سال و دوره دکترا ۳ تا ۵ سال می‌باشد.

 

تحصیل در چین در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

چین بزرگ‌ترین سیستم آموزشی جهان را دارد. در ژوئن سال ۲۰۲۲، تعداد ۱۱٫۹۳ میلیون دانشجو در آزمون ورودی آموزش عالی ملی (Gao Kao) در چین شرکت کردند. سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش حدود ۴ درصد از کل تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل می‌دهد. در سال ۱۹۸۶، دولت چین قانون آموزش اجباری را تصویب کرد که به‌موجب آن ۹ سال تحصیل برای همه کودکان چینی اجباری شد. امروزه، وزارت آموزش‌وپرورش تخمین می‌زند که بیش از ۹۹ درصد از کودکان در سن مدرسه، آموزش‌های پایه نه‌ساله جهانی را دریافت کرده‌اند.

سیاست آموزش اجباری نه‌ساله در چین به دانش‌آموزان بالای ۶ سال در سراسر کشور امکان می‌دهد در مدارس ابتدایی (کلاس ۱ تا ۶) و دبیرستان‌های راهنمایی (کلاس ۷ تا ۹) آموزش رایگان داشته باشند. این سیاست توسط دولت تأمین می‌شود و شهریه رایگان است؛ اما مدارس هنوز هم هزینه‌های متفرقه دریافت می‌کنند. دبیرستان (کلاس ۱۰ تا ۱۲) و تحصیلات دانشگاهی در چین اجباری و رایگان نیستند.

Tsinghua-University

Tsinghua-University-(1)تحصیل-در-چین

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی

بین‌المللی‌سازی یک جزء اصلی در مؤسسات آموزش عالی چین است. برای دستیابی به این هدف، اکثر دانشگاه‌های چین دوره‌های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. تمام مدارک کارشناسی اعطا شده توسط دانشگاه‌های چین معتبر و از نظر بین‌المللی شناخته شده هستند.

برای تکمیل تحصیلات کارشناسی در چین، شما باید ۴ تا ۶ سال را به یادگیری جامع اختصاص دهید. دوره‌های رشته پزشکی مانند لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) و لیسانس پزشکی بالینی نمونه‌هایی از دوره‌هایی هستند که در مدت ۶ سال تکمیل می‌شوند.

سال تحصیلی از ترم بهار آغاز می‌گردد که از ماه مارس شروع می‌شود و اواسط جولای به پایان می‌رسد و ترم پاییز که از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و در ژانویه به پایان می‌رسد. بااین‌حال، تاریخ ترم ممکن است بسته به طول تعطیلات تابستانی و سال نو چینی متفاوت باشد.

برای ثبت‌نام در مقطع کارشناسی در چین، باید حداقل ۱۲ سال آموزش رسمی را تکمیل کرده باشید، درصورتی‌که انگلیسی‌زبان اول شما نیست، مدارک کافی برای زبان انگلیسی ارائه دهید، ریز نمرات شما توسط وزارت آموزش تأیید شده باشد، یک نامه بیانیه شخصی بنویسید. دو توصیه‌نامه و سایر مدارک اضافی را نیز ارائه دهید.

 

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد

اکثر دانشگاه‌های چین دو نوع مدرک کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند: دوره محور و پژوهش‌محور. شما می‌توانید این دوره‌ها را برای مدارک مختلف مانند Master of Arts (MA)، Master of Science (MSc)، Master of Research (MRes) و کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی (MBA) و موارد دیگر مطالعه کنید.

برای دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه‌های چین برنامه‌های کارشناسی ارشد انگلیسی را ارائه می‌دهند که در سطح بین‌المللی شناخته شده است. دانشجویان بین‌المللی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست، ممکن است قبل از پذیرش در این برنامه، نیاز به قبولی در آزمون زبان داشته باشند.

طول نرمال یک برنامه کارشناسی ارشد تمام‌وقت ۲ سال است و تعداد کمی از آنها در ۳ سال تکمیل می‌شوند. سال تحصیلی از ترم بهار شروع می‌شود که از مارس آغاز می‌گردد و در اواسط جولای به پایان می‌رسد و ترم پاییز که از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و در ژانویه به پایان می‌رسد.

هزینه تحصیل باتوجه‌به رشته تحصیلی شما متفاوت است. برنامه‌های MBA گران‌تر از سایر برنامه‌های کارشناسی ارشد شناخته شده است. اگر درخواست دانشگاه خود را زودتر ارسال کنید، می‌توانید از طریق بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی چین برای دریافت کمک‌هزینه اقدام کنید.

شرایط اولیه پذیرش شامل مدرک کارشناسی، پاسپورت معتبر، دو توصیه‌نامه و معاینه پزشکی است.

 

تحصیل در چین در مقطع دکترا

چین در حال حاضر بیشترین فارغ‌التحصیلان دکترا در جهان را داراست و یکی از بهترین مکان‌ها برای اخذ مدرک دکترا است.

ساختار دوره دکترا در چین مشابه انگلیس و آمریکا است. ابتدا موضوع جدیدی را در رشته خود انتخاب می‌کنید و با کمک یک استاد منتخب در مورد آن تحقیق می‌کنید. پس از اتمام تحقیق، پایان‌نامه‌ای را ارائه می‌دهید که یافته‌های قابل‌توجهی را ارائه می‌دهد.

طول نرمال دوره دکتری تمام‌وقت در چین ۳ تا ۴ سال است و امکان درخواست تمدید یک‌ساله برای تکمیل نگارش پایان‌نامه شما وجود دارد.

سال تحصیلی دکترا در چین از شامل دو ترم است که از بهار یعنی ماه مارس شروع می‌شود و در اواسط جولای به پایان می‌رسد و ترم پاییز که از اواسط سپتامبر شروع می‌شود و در ژانویه به پایان می‌رسد.

برنامه درسی دوره‌های دکترا چین بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است. بااین‌حال، دانشگاه‌های چینی که دکترا ارائه می‌دهند معمولاً به تدریس کلاس رسمی می‌پردازند. در ۲ تا ۳ سال اول دوره دکترا، باید آموزش و مطالعه را طبق روش تعیین شده توسط استاد راهنما تکمیل کنید. این شامل بحث‌ها و امتحانات کلاسی می‌شود.

در طول سال چهارم تحصیل، شما باید پایان‌نامه کامل دکتری در مورد پروژه تحقیقاتی خود را ارائه و به صورت شفاهی در حضور گروهی از کارشناسان از آن دفاع کنید.

متقاضیان دوره‌های دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده باشند و دانشجویانی که از یک مؤسسه غیر چینی فارغ‌التحصیل شده‌اند باید مدرک کارشناسی ارشد خود را از مؤسسه‌ای که توسط وزارت آموزش چین به رسمیت شناخته شده است داشته باشند.

 

تحصیل در چین به همراه بورسیه تحصیلی

همه دانشگاه‌های چین بورسیه تحصیلی کامل یا جزئی ارائه می‌دهند. برای یافتن و درخواست بورسیه تحصیلی در چین تنها سه مرحله وجود دارد:

 1. دانشگاه را انتخاب کنید.
 2. تحقیق و انتخاب نوع بورسیه: دانشگاه‌ها اطلاعات بورسیه تحصیلی را در وب‌سایت خود دارند.
 3. مراحل درخواست را تکمیل کنید. در اولین فرصت ممکن درخواست خود را ارسال کنید. اکثر بورسیه‌ها محدود هستند و به‌سرعت تمام می‌شوند.

بورسیه تحصیلی چین چقدر است؟

بورسیه تحصیلی جزئی و کامل وجود دارد. آنها می‌توانند شامل بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیل، اقامت، و برخی از آنها هر ماه هزینه‌های زندگی را بپردازند که می‌تواند تا ۳۰۰۰۰ دلار آمریکا ارزش داشته باشد.

تعدادی از بورسیه‌های تحصیلی در چین در سال ۲۰۲۳

 1. CSC Scholarships – Chinese Government Scholarships

این بورسیه تحصیلی یکی از رایج‌ترین بورسیه‌هایی است که به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. این نوع بورسیه دولتی توسط شورای بورس تحصیلی چین ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی CSC می‌توانند به طور جزئی یا کامل باشند.

2.       Chinese University Scholarships

اکثر دانشگاه‌های چین برای دانشجویان بورسیه ارائه می‌کنند. این بورسیه‌ها می‌توانند هزینه‌های تحصیل شما و همچنین هزینه‌های اقامت شما را پوشش دهند.

3.       Chinese Embassy Scholarships
4.       MBA Program Scholarships

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین

هزینه‌های درخواست

هزینه‌های درخواست توسط دانشگاه برای پوشش هزینه‌های مطالعه و پردازش درخواست شما دریافت می‌شود. آنها معمولاً از ۵۰ تا ۱۵۰ دلار آمریکا متغیر هستند.

هزینه‌های تحصیل

هزینه‌های تحصیل برای دانشگاه‌های دولتی به طور معمول سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار دلار و برای دانشگاه‌های بین‌المللی بین ۱۰ هزار تا ۴۰ هزار دلار می‌باشد.

 

هزینه‌های زندگی

در پکن، گران‌ترین شهر چین، می‌توانید با ۱۵ دلار در روز به‌راحتی زندگی کنید. اجاره یک آپارتمان حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار آمریکا در ماه هزینه دارد و یک وعده غذایی بیش از چند دلار هزینه ندارد.

اگر بودجه محدودی دارید، بدانید که دستمزد یک شغل تدریس پاره‌وقت می‌تواند در چین بسیار زیاد باشد. همچنین، از شهرهای کمتر شناخته شده چین غافل نشوید که ممکن است ماهانه ۱۵۰ دلار آمریکا برای اتاقی در محوطه دانشگاه پیدا کنید.

در لیست زیر قیمت تعدادی از اقلام ضروری از وب‌سایت Numbeo آورده شده است:

3.43 دلار غذا در رستوران ارزان
1.93 دلار شیر ۱ لیتر
0.97 دلار برنج سفید ۱ کیلو
1.72 دلار نان سفید ۵۰۰ گرم
1.83 دلار تخم‌مرغ ۱۲ عدد
0.76 دلار سیب‌زمینی ۱ کیلو
0.41 دلار بلیت یک‌طرفه

 

کار دانشجویی در چین

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بیش از ۸ ساعت در هفته و حداکثر ۴۰ ساعت در ماه در داخل و خارج از دانشگاه کار کنند. در تعطیلات زمستانی و تابستانی می‌توانند حداکثر ۱۶ ساعت در هفته و حداکثر ۸۰ ساعت در ماه کار کنند.

نوع کار

 1. مؤسسات نباید دانشجویان را به عملیات تولید سمی، مضر و خطرناک مجبور کنند یا به آنها اجازه دهند، و باید اطمینان حاصل کنند که دانشجویان بین‌المللی درگیر در فعالیت‌های تحصیلی، بیمه‌ای را خریداری کرده‌اند که فعالیت‌های تحصیلی – کار را پوشش می‌دهد.
 2. کار در محوطه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی. پست‌ها باید عمدتاً دستیاران آموزشی، دستیاران تحقیقات علمی، دستیاران مدیریت اداری و خدمات عمومی مؤسسه باشند. موقعیت‌ها به‌گونه‌ای تنظیم می‌شوند که نیازهای دانشجویان را برآورده کنند و از گرفتن زمان عادی مطالعه خودداری کنند. دستمزد فعالیت‌های تحصیلی – کاری دانشجویان بین‌المللی در محوطه دانشگاه باید توسط مؤسسه تنظیم شود.
 3. برای شرکت در فعالیت‌های کاری خارج از دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی باید شرایط اساسی زیر را داشته باشند:
 • حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد و شرایط فیزیکی لازم برای موقعیت‌های تحصیلی – کار را داشته باشد.
 • دارای مجوز اقامت معتبر برای تحصیل در چین باشند و باقیمانده مدت اقامت معتبر باید بیش از شش ماه باشد.
 • از قوانین و مقررات چین و قوانین و مقررات مؤسسه پیروی کنند، شخصیت خوبی داشته باشند، عملکرد خوبی داشته باشند و هیچ سابقه کیفری یا نقض قوانین و مقررات نداشته باشند
 1. مدت هر درخواست برای تحصیل – کار نباید از مدت اعتبار مجوز اقامت تحصیلی تجاوز کند و حداکثر مدت آن از یک سال تجاوز نخواهد کرد.

 

برترین دانشگاه‌های چین

چین دانشگاه‌های مطرح زیادی دارد. ۱۰ دانشگاه برتر چین که در رتبه‌بندی جهانی QS2023 قرار دارند در جدول زیر ارائه شده‌اند:

RANK University Overall Score
12 Peking University 91.3
14 Tsinghua University 90.1
=34 Fudan University 81.5
=42 Zhejiang University 79.3
46 Shanghai Jiao Tong University 77.4
94 University of Science and Technology of China 60.7
133 Nanjing University 53.9
194 Wuhan University 44.3
=212 Tongji University 42.4
=217 Harbin Institute of Technology 42

 

ویزای همراه تحصیلی چین

اعضای خانواده شما در طول مدت تحصیل شما در خارج از کشور اجازه ملاقات با شما را خواهند داشت، اما آنها باید برای ویزای خود اقدام کنند.

ویزای S1 برای اقامت بیش از 180 روز برای خانواده شما است، اما آنها باید معاینه فیزیکی داشته باشند و برای اجازه اقامت اقدام کنند. ویزای S2 برای اقامت کمتر از 180 روز برای اعضای خانواده شما است نیاز به ارزیابی پزشکی یا اجازه اقامت ندارد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی چین

ویزای دانشجویی در چین به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. ویزای X1 برای دانشجویانی است که می خواهند بیشتر از ۶ ماه در چین تحصیل کنند.
 2. ویزای X2 برای دانشجویانی است که می خواهند کمتر از ۶ ماه در این کشور تحصیل کنند.

دانشجویان باید برای درخواست ویزا به کنسولگری یا سفارت چین در کشور خود به همراه مدارک زیر مراجعه کنند:

نامه پذیرش از دانشگاه

فرم درخواست ویزا JW201 یا JW202

مدرکی مبنی بر معاینه بدنی

اصل پاسپورت

یک عکس جدید به‌اندازه پاسپورت

پس از تأیید ویزا و ورود به چین، دانشجویان بین‌المللی موظف‌اند برای تأیید سوابق معاینه فیزیکی خود به دفتر قرنطینه بهداشت مراجعه کنند.

تحصیل-در-چین-2

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در چین

اگر شغلی به شما پیشنهاد شد و تصمیم گرفتید در چین بمانید، در این صورت باید برای ویزای کاری به نام ویزا Z اقدام کنید و هم کارفرما و هم شما باید واجد شرایط باشید.

چین هرساله تعداد بسیار زیادی فارغ‌التحصیل دارد و هدف آنها دوبرابر کردن آن است و درعین‌حال دانشجویان می‌خواهند در زمینه‌های مختلف تخصص داشته باشند؛ زیرا می‌دانند که اقتصاد به این مهارت‌ها نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال، دانشجویانی که در چین در رشته امور مالی تحصیل می‌کنند، معتقدند که این کشوری است که صنعت مالی آن به توسعه زیادی نیاز دارد، به این معنی که فرصت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد.

فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری زیادی برای دانشجویان در بازار چین وجود دارد. برخی از بخش‌های عمده‌ای که در حال حاضر رشد سریعی را تجربه می‌کنند عبارت‌اند از: مواد غذایی و نوشیدنی‌های فراوری شده، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور، مواد معدنی و انرژی، حفاظت از محیط‌زیست، محصولات و خدمات ساختمانی. سه مورد از صنایع درحال‌رشد عمده صادرات آموزش، مواد غذایی فراوری شده و محصولات نوشیدنی هستند. در چین، دانشجویان فرصت‌های تجاری زیادی دارند و اقتصاد چین فعالیت‌های تجاری را به‌شدت ارتقا می‌دهد و دانشجویان همیشه می‌توانند کاری را برای خود شروع کنند. این به آنها چشم‌اندازی کاملاً متفاوت می‌دهد.

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در چین

هنگامی که می‌خواهید ویزای خود را از ویزای دانشجویی تغییر دهید، باید درخواست مجوز اقامت خود را به دفتر اداره خروج و ورود اداره امنیت عمومی (PSB) ارسال کنید و در مصاحبه شرکت کنید.

برای درخواست، به مدارک زیر نیاز دارید:

گذرنامه

پرینت ثبت‌نام اسکان از پلیس

نتایج معاینه فیزیکی

اسناد استخدامی یا قرارداد

اعتبار مجوز شما بستگی به قرارداد کاری شما دارد. تا زمانی که هنوز بتوانید شرایط را رعایت کنید، می‌توانید درخواست تمدید کنید. پردازش درخواست شما معمولاً حداقل ۱۴ روز طول می‌کشد.

مجوز اقامت دائم چین

برای واجد شرایط بودن برای اقامت نامحدود در کشور، باید شرایط زیر را داشته باشید:

استخدام – شما بیش از چهار سال متوالی سمت‌های معاون مدیرکل یا پست‌های سطح بالاتر یا سمت‌های دانشیار یا دانشیار پژوهشی و پست‌های مشابه را به عهده گرفته‌اید و مدت اقامت انباشته شما کمتر از سه سال نبوده و سابقه مالیاتی سالم داشته‌اید.

سرمایه‌گذاری – شما سرمایه‌گذاری مستقیم، سرمایه‌گذاری پایدار در چین برای سه سال متوالی دارید و سابقه مالیاتی خوبی دارید.

تابعیت طبیعی چین

چین یکی از سخت‌ترین سیاست‌ها را برای اعطای شهروندی دارد. اگر بستگانی نداشته باشید که شهروندان چینی هستند، شانس کمی وجود دارد، زیرا دولت چین در مورد افراد مجاز برای تابعیت بسیار گزینشی عمل می‌کند. دولت چین اجازه چند تابعیتی را نمی‌دهد.

 

سخن پایانی

در این مقاله مهاجرت تحصیلی به چین مورد بررسی قرار گرفت. کشور چین با دانشگاه‌های سطح بالا و امکانات آموزشی مناسب می‌تواند دانشجویان زیادی را برای تحصیل به کشور خود فرابخواند. یادگرفتن زبان چینی همچنین می‌تواند برای موقعیت‌های کاری آینده شما بسیار مفید باشد. اگر شما مایل به مهاجرت تحصیلی به چین هستید حتماً با کارشناسان ما در ریسا گروپ تماس بگیرید.

 

منابع

 1. china-admissions.com
 2. easyuni.com
 3. numbeo.com
 4. chinaeducenter.com
 5. topuniversities.com
 6. studee.com
 7. theglobaleconomy.com

 

 

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به چین

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.