انتخاب صفحه
تحصیل-در-بلژیک-3

تحصیل در بلژیک

بلژیک به‌عنوان یک کل به‌اندازه بسیاری از کشورهای دیگر دارای هویت ملی مشترک نیست؛ زیرا به دو منطقه مجزا، فلاندر و والونیا تقسیم شده است. فلاندری‌ها ساکنان فلاندر هستند و به زبان هلندی صحبت می‌کنند. از سوی دیگر، والونیا عمدتاً فرانسوی‌زبان است. به همین دلیل، هیچ تلویزیون ملی یا روزنامه‌ای وجود ندارد که برای همه پاسخگو باشد، و هر منطقه تقریباً ویژگی‌های خود را دارد، از جمله در زمینه آموزش. به این موضوع توجه کنید که هر دانشگاهی را که انتخاب کنید، فلاندری یا والونی است، و اگرچه دوره‌های زیادی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، زبان اصلی دیگر همیشه هلندی یا فرانسوی خواهد بود؛ اما به‌ندرت هر دو. در واقع این کشور چندزبانه دارای سه زبان رسمی هلندی، فرانسوی و آلمانی است.

این بدان معنا نیست که خصومتی بین دو طرف وجود داشته باشد، بیشتر به این معنی است که وقتی زبان‌ها بسیار متفاوت هستند و مناطق بسیار متمایز هستند، ادغام کمتری وجود دارد. بروکسل ازاین‌جهت که بین این دو قرار دارد، با ترکیبی از زبان هلندی و فرانسوی و همچنین انگلیسی و تعداد زیادی زبان دیگر است، زیرا مرکز دولتی اتحادیه اروپا است.

بلژیک محل استقرار دانشگاه‌های معتبر جهانی و مقر سازمان‌های بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

برای بررسی اقتصاد بلژیک تعدادی از آمارهای مهم را بررسی می‌کنیم:

تولید ناخالص داخلی بلژیک در سال ۲۰۲۱ معادل ۵۰۰ میلیارد بوده است که نرخ رشد ۶٫۲۴ درصدی را نشان می‌دهد. تورم در سال ۲۰۲۱ معادل ۲٫۴ درصد و میزان هزینه کرد دولت به تحصیلات از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۸ معادل ۶٫۳۸ را نشان می‌دهد. در ضمن شاخص شادمانی در بلژیک در سال ۲۰۲۱ برابر با ۶٫۸۰ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد.

باتوجه‌به آمارهای وب‌سایت numbeo هزینه زندگی در بلژیک به طور متوسط ۶۷٫۶۹ درصد بیشتر از ایران و اجاره در بلژیک به طور متوسط ۳۵٫۴۵ درصد بیشتر از ایران است.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در بلژیک

سیستم آموزش عالی در بلژیک بر اساس زبان‌های اصلی این کشور به دو گروه فلاندری (هلندی) و فرانسوی تقسیم می‌شود.

هر دوی این بخش‌ها دارای دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی هستند که طبق  ساختاری مشابه با ساختارهای انگلستان کار می‌کنند. دانشگاه‌ها دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهند، اما کالج‌های دانشگاهی مدرک دکترا ارائه نمی‌دهند. درحالی‌که هلندی و فرانسوی زبان‌های آموزشی استاندارد در هر یک از این جوامع هستند، برنامه‌های متنوعی نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. دانشجویان آلمانی‌زبان این کشور تمایل دارند در جامعه فرانسوی تحصیل کنند یا برای تحصیل به آلمان سفر کنند.

بلژیک دارای پنج دانشگاه هلندی:

 • KU Leuven
 • Universiteit Antwerpen
 • Universiteit Gent
 • Universiteit Hasselt
 • Vrije Universiteit Brussel.

و شش دانشگاه فرانسوی در منطقه والونیا-بروکسل است:

 • Université Catholique de Louvain
 • Université Saint-Louis, Bruxelles
 • Université de Namur
 • Université libre de Bruxelles
 • Université de Mons
 • Université de Liège.

همه دانشگاه‌ها از بودجه عمومی برخوردار هستند. طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2020، 6 مؤسسه این کشور در بین ۳۵۰ مؤسسه برتر جهانی قرار دارند.

مؤسسات آموزش عالی در بلژیک شامل: دانشگاه‌ها، کالج‌های دانشگاهی (به نام hautes écoles در جامعه فرانسوی)؛ کالج‌های هنر (به نام écoles supérieures des arts و فقط در جامعه فرانسوی ارائه می‌شود)؛ مؤسسات معماری (فقط در جامعه فرانسوی موجود است) و آکادمی نظامی سلطنتی هستند.

چگونه در دانشگاه‌های بلژیک اپلای کنیم؟

هر دانشگاه و دوره دارای شرایط ورود متفاوتی هستند. همه درخواست‌ها به‌صورت آنلاین به هر مؤسسه به زبان‌آموزشی دوره ارسال می‌شود.

شما برای پذیرش معمولاً باید فتوکپی پاسپورت، عکس پاسپورت، مدارک تحصیلی و ریز نمرات دانشگاهی، ترجمه این مدارک به هلندی یا فرانسوی، مدرک مهارت زبان، نامه‌های توصیه و انگیزه نامه خود را ارائه دهید. شما همچنین باید رزومه خود را نیز ارسال کنید.

هزینه درخواست معمولاً قابل پرداخت است و شما باید حداقل شش ماه قبل درخواست کنید.

پس از اینکه تیم پذیرش درخواست شما را تجزیه‌وتحلیل کرد، ممکن است مدارک اضافی بخواهد و/یا آن را به دپارتمانی که درخواست می‌دهید ارسال کند. قبولی در آزمون ورودی ممکن است برای دوره‌های هنر، پزشکی، دندانپزشکی، مدیریت و مهندسی لازم باشد. هزینه‌های تحصیل قبل از شروع دوره شما پرداخت می‌شود.

در صورت موفقیت، باید نامه پذیرش دریافت کنید که در هنگام درخواست ویزا، درخواست برای بورسیه تحصیلی یا هنگام ثبت‌نام در دوره خود به آن نیاز خواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند درخواست، با مؤسسه موردنظر خود تماس بگیرید.

الزامات زبان

زبان‌آموزش تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا مؤسسه در جامعه فلاندری یا فرانسوی است. برنامه‌هایی که به این زبان‌ها ارائه می‌شوند ممکن است از شما نیاز به قبولی در آزمون مهارت داشته باشند. خوشبختانه، مؤسسات آموزش عالی اغلب دوره‌هایی را در طول تعطیلات یا در طول ترم برگزار می‌کنند و بسیاری از آنها یک مرکز زبان اختصاصی دارند.

اما تعدادی دوره وجود دارد – به‌ویژه مدارک تحصیلات تکمیلی در حقوق، اقتصاد، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، مدیریت، هنر، علوم کاربردی و علوم بهداشتی – که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. چنین برنامه‌هایی به‌ویژه در بروکسل رایج است. اگر انگلیسی‌زبان اول شما نیست، باید یک آزمون زبان انگلیسی پذیرفته شده را بگذرانید یا قبلاً قبول شده باشید.

تحصیل در بلژیک در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی به چهار بخش کلی تقسیم می‌شود: آموزش پیش‌دبستانی برای سنین ۲ تا ۶ سال، آموزش ابتدایی برای سنین ۶ تا ۱۲ سال، آموزش متوسطه برای سنین ۱۲ تا ۱۸ سال، و آموزش عالی در هر دو قالب دانشگاهی و غیردانشگاهی با میانگین ۴ سال. سال تحصیلی عمومی از سپتامبر برای آموزش ابتدایی تا متوسطه و در هفته دوم اکتبر در دانشگاه‌ها شروع می‌شود. تعطیلات مدارس شامل تعطیلات کریسمس و عید پاک، چندین تعطیلات یک‌روزه، مانند روزهای آتش‌بس و کار (به ترتیب ۱۱ نوامبر و ۱ مه) و تعطیلات تابستانی از اول ژوئیه است.

مدارس خصوصی بلژیک بیشتر از مدارس دولتی است و تقریباً تمام مدارس خصوصی تحت حمایت دولت هستند. فدرال سازی آموزش در سال ۱۹۸۹ به جوامع اختیار داد تا آموزش را با منابع مالی فدرال سازماندهی کنند و حوزه‌های بسیار کمی برای تصمیم‌گیری تحت کنترل فدرال به آن‌ها داد. دولت فدرال مدت تحصیل اجباری، حداقل شرایط لازم برای اخذ دیپلم و حقوق بازنشستگی و سایر مزایای معلمان را تعیین می‌کند.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

دوره‌های کارشناسی در کشور به طور معمول به دو نوع تقسیم می‌شوند:

لیسانس‌های حرفه‌ای

لیسانس‌های دانشگاهی

مدارک حرفه‌ای در مقطع کارشناسی بیشتر ماهیت حرفه‌ای دارند و دانشجویان را برای دنیای کار آماده می‌کنند. آنها را می‌توان در کالج‌های دانشگاهی تحصیل کرد. لیسانس آکادمیک دانشجویان را برای ادامه تحصیل آماده می‌کند و معمولاً در دانشگاه‌ها ارائه می‌گردند.

دوره‌های کارشناسی سه سال طول می‌کشد و می‌توان در رشته‌های مختلف تحصیل کرد.

متقاضیان باید گواهی پایان دوره متوسطه معتبر داشته باشند.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

برنامه‌های کارشناسی ارشد را می‌توان به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته طبقه‌بندی کرد.

دوره‌های کارشناسی ارشد تمام‌وقت دو سال طول می‌کشد – اگرچه برنامه‌های برخی از موضوعات مانند حقوق، پزشکی، روان‌شناسی و مهندسی ممکن است بیشتر طول بکشد. دوره‌ها معمولاً آموزش را با تحقیق ترکیب می‌کنند و در پایان‌نامه به اوج می‌رسند.

کارشناسی ارشد پیشرفته که یک سال طول می‌کشد برای کسانی است که قبلاً دارای مدرک تحصیلات تکمیلی یا معادل آن بوده‌اند.

اکثر دوره‌ها به دو زبان هلندی یا فرانسوی (بسته به محل تحصیل شما) تدریس می‌شوند و برای پذیرش در یک دوره باید مهارت زبان خود را نشان دهید. بااین‌حال، تعداد فزاینده‌ای از برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، اما اگر بخواهید به زبان انگلیسی یاد بگیرید، ممکن است گزینه‌های موضوع و مؤسسه شما محدود شود.

متقاضیان معمولاً به مدرک کارشناسی در یک زمینه نزدیک نیاز دارند، اما مسئولان پذیرش ممکن است افراد غیر فارغ‌التحصیل باتجربه حرفه‌ای قابل‌توجه را نیز در نظر بگیرند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد در بلژیک در مقطع دکترا پیشرفت می‌کنند.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا

برنامه‌های دکترا فقط توسط دانشگاه‌ها اعطا می‌شود و بالاترین سطح مدرک تحصیلی موجود است. دوره‌ها معمولاً بین ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد و می‌توان در تعدادی از رشته‌های دانشگاهی مطالعه کرد.

برنامه‌ها بر اساس تحقیقات اصلی هستند و به پایان‌نامه‌ای ختم می‌شوند که باید به طور عمومی از آن دفاع کنید.

متقاضیان باید دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس باشند، پیش‌نویس پایان‌نامه را ارسال کنند و قبل از تکمیل فرایند ثبت‌نام رسمی دانشگاه، یک استاد راهنما پیدا کنند.

تحصیل-در-بلژیک-4

تحصیل در بلژیک به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی Master Mind در منطقه فلاندری (هلندی) برای تعدادی خاص از دانشجویان خارجی قابل استفاده است. دانشجویان خارجی، اتحادیه اروپا نیز می‌توانند برای بورسیه تحصیلی یا کمک‌هزینه درخواست دهند اگر:

یکی از والدین آن‌ها در دو سال گذشته حداقل دوازده ماه در بلژیک کارکرده است.

حداقل دوازده ماه در بلژیک کارکرده باشید، در هر دوره معینی از دو سال متوالی درگذشته.

شما برای پنج سال متوالی است که در بلژیک زندگی می‌کنید.

بورسیه‌ها و کمک‌های مالی زیادی در بخش فرانسوی بلژیک موجود است که برای اینکه بدانید آیا واجد شرایط دریافت آن هستید یا خیر، بهتر است به وب‌سایت studyinbelgium.be – قسمت فرصت‌های بورسیه مراجعه کنید.

مؤسسات فردی ممکن است منابع مالی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کنند، با دانشگاه خود مشورت کنید تا ببینید گزینه‌های شما چیست.

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، بورسیه تحصیلی از کشور خود محتمل‌ترین گزینه شماست – به‌خصوص که بر خلاف دانشجویان اتحادیه اروپا، نمی‌توانید بدون مجوز کار پاره‌وقت انجام دهید.

همکاری توسعه بلژیک نیز از طریق چندین کانال کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌کند. برای اطلاعات بیشتر، به وب‌سایت روابط خارجی، تجارت خارجی و توسعه بلژیک مراجعه کنید.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در بلژیک

به طور متوسط دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند انتظار داشته باشند که ۸۳۵ یورو در سال بپردازند و دانشجویان بین‌المللی به میزان قابل‌توجهی بیشتر پرداخت می‌کنند.

در دانشگاه‌های والونیا، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باید شهریه‌های خاصی را بپردازند که توسط ARES (آکادمی تحقیقات و آموزش عالی) تعیین می‌شود. بااین‌حال، این شهریه‌ها نمی‌تواند بیش از پنج برابر مبلغی باشد که دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA باید بپردازند.

در منطقه فلاندری، شهروندان اتحادیه اروپا / EEA و غیر اتحادیه اروپا / EEA نیز باید هزینه‌های تحصیل متفاوتی را بپردازند، اما همه آنها از حدود ۹۰۰ یورو / سال تحصیلی شروع می‌شوند. اگرچه هزینه‌های شهریه برای دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا محدود است، اما برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بسته به هر دانشگاه می‌تواند افزایش یابد.

چند نمونه از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک عبارت‌اند از:

KU Leuven – شهریه بین 835 تا ۹۰۰۰ یورو در سال

University of Namur – شهریه بین 835 – ۴۱۷۵ یورو در سال

University of Liége- متوسط شهریه 835 یورو در سال

هزینه‌های زندگی در بلژیک معمولاً بین ۷۰۰ تا ۹۵۰ یورو در ماه متغیر است. این شامل محل اقامت، غذا، لوازم لازم برای دوره و هزینه‌های رفت‌و‌آمد می‌شود.

در شهرهای بزرگ، ممکن است به بودجه بیشتری نیاز داشته باشید، اما این تا حد زیادی به نوع محل اقامت و عادات خرج کردن شما بستگی دارد.

در اینجا چند نمونه از هزینه‌های متوسط زندگی در برخی از شهرهای دانشجویی بلژیک آورده شده است:

Antwerp: بین 780 تا 1230 یورو در ماه

Brussels: بین 890 تا 1300 یورو در ماه

Gent: بین 750 تا 1200 یورو در ماه

Leuven: حدود 800 و 1300 یورو در ماه

Liege: حدود 700 و 1100 یورو در ماه

کار دانشجویی در بلژیک

در بلژیک، تمام دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل کار کنند. تنها شرایط این است که آنها باید در یک مؤسسه آموزش عالی در فدراسیون والونیا – بروکسل ثبت‌نام کرده و مجوز اقامت معتبر داشته باشند. از سال ۲۰۱۸، دیگر نیازی به درخواست مجوز کار نیست، فقط به “مجوز واحد” ضروری نیاز دارید. توجه داشته باشید که مجوز اقامت معتبر به این معنی است که دانشجویان باید در ثبت‌نام اتباع خارجی ثبت‌نام کرده و گواهی ثبت‌نام در آنجا (C.I.R.E.) را داشته باشند. شما می‌توانید این مدرک اقامت را از مقامات محلی محل سکونت خود درخواست کنید.

برای اینکه بدانید چه زمانی می‌توانید در بلژیک کار کنید، به اجازه اقامت خود نگاهی بیندازید که توسط شهرداری صادر شده است و تمام گزینه‌های شما برای دسترسی به بازار کار در بلژیک را بیان می‌کند. بسته به دوره‌ای که قصد دارید کار کنید، گزینه‌های زیر برای شما باز است:

در طول تعطیلات مدرسه (کریسمس، بهار، تابستان - ژوئیه، آگوست، سپتامبر): دانشجو می‌تواند بدون محدودیت در تعداد ساعات کار کند.

در طول سال تحصیلی: دانشجو نمی‌تواند بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کند و کار باید با مطالعه سازگار باشد.

لطفاً توجه داشته باشید: اگر یک دانشجوی خارجی بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم کار کند، اداره امور خارجی ممکن است در نظر بگیرد که دوره‌های دنبال شده دیگر فعالیت اصلی او نیست. این می‌تواند هنگام تمدید مجوز اقامت شما مشکلاتی ایجاد کند.

برترین دانشگاه‌های بلژیک

برترین دانشگاه‌های بلژیک طبق رنکینگ جهانی QS عبارت‌اند از:

RankUniversityOverall Score
70KU Leuven67.2
141Ghent University52.6
188Université catholique de Louvain (UCLouvain)45.6
207Universite libre de Bruxelles42.7
221Vrije Universiteit Brussel (VUB)41
233University of Antwerp39.8
471Hasselt University25.1
480Université de Liège24.7
651-700University of Mons

ویزای همراه تحصیلی بلژیک

شما به‌عنوان دانشجویی که در بلژیک زندگی می‌کنید، حق دارید همسر و فرزندان تحت تکفل خود را از طریق ویزای وابسته بلژیک با خود بیاورید. شما باید:

یک مکان مناسب برای زندگی خود و خانواده خود پیدا کنید.

برای تمام اعضای خانواده خود بیمه درمانی بلژیکی دریافت کنید.

بتوانید در طول مدت اقامت خود در بلژیک از خانواده خود حمایت مالی کنید.

خانواده شما تا زمانی که ویزای شما معتبر است می‌توانند در بلژیک بمانند.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

مراحل درخواست ویزای دانشجویی بلژیک به شرح زیر است:

اولین مرحله این است که مورد پذیرش یکی از دانشگاه‌های بلژیک قرار بگیرید. قبل از اقدام برای ویزای دانشجویی، ابتدا باید مناسب‌ترین دانشگاه را برای خود پیدا کنید. پس از پذیرش در دانشگاه می‌توانید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

فرم درخواست ویزای خود را تکمیل کنید. شما باید فرم درخواست را دانلود کنید، آن را پرینت بگیرید و پر کنید.

تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید. قبل از درخواست ویزا باید مدارک موردنیاز را تهیه کنید. تمام مدارک باید قانونی شده باشند، بنابراین باید از قبل آنها را بررسی کنید.

قرار ملاقات ویزا را تعیین کنید. برای ارسال درخواست ویزای خود باید از سفارت یا کنسولگری وقت بگیرید. بدون قرار ملاقات، نمی‌توانید درخواست دهید.

برای مصاحبه آماده شوید. از شما خواسته می‌شود که وارد یک مصاحبه شوید، جایی که از شما سؤالاتی در مورد برنامه‌های تحصیلی در بلژیک و اهداف آینده شما پرسیده می‌شود.

مدارکی که باید هنگام درخواست ویزای دانشجویی بلژیک ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای دانشجویی. شما باید فرم درخواست را پرینت بگیرید، آن را با اطلاعات صحیح خود پر کنید و در پایان آن را امضا کنید.

گذرنامه. در تمام مدتی که می‌خواهید در منطقه شینگن اقامت کنید، باید گذرنامه معتبر داشته باشید. پاسپورت شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد تا ویزای شما پیوست شود.

دو عکس از شما. طبق شرایط موردنیاز عکس ویزای شینگن، باید دو عکس جدید رنگی و واضح ارائه کنید.

بیمه سلامت. بیمه باید برای کل دوره تحصیل شما در بلژیک معتبر باشد.

اثبات تمکن مالی. شما زمانی که برای تحصیل در بلژیک زندگی می‌کنید باید ثابت کنید که درآمد کافی دارید. مبلغ موردنیاز ۶۶۶ یورو در ماه است.

مدرک پذیرش. این مدرک باید ثابت کند که شما در یکی از دانشگاه‌های بلژیک پذیرفته شده‌اید.

نامه حمایتی. در این نامه باید توضیح دهید که چرا تحصیل در بلژیک را انتخاب کرده‌اید و چه برنامه‌ای پذیرفته شده‌اید.

اثبات تسلط به زبان انگلیسی. شما باید ثابت کنید که به‌میزان کافی برای درک و فهم دوره خود زبان انگلیسی می‌دانید.

مدرک تافل یا آیلتس پذیرفته می‌شود و نمره لازم بستگی به دانشگاهی دارد که برای آن درخواست داده‌اید.

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است نمره بالاتری نسبت به سایرین درخواست کنند.

فقط یک دانشگاه در بلژیک وجود دارد که نیازی به مهارت زبان ندارد و آن دانشگاه گنت است که دولتی است.

اثبات محکومیت غیر کیفری. شما باید ثابت کنید که سابقه کیفری ندارید (فقط بیش از ۲۱ سال).

دیپلم دبیرستان. شما باید نسخه اصلی دیپلم دبیرستان خود را ارائه دهید.

درصورتی‌که از شما خواسته شد مدارک اضافی را بیاورید، حتماً با سفارت تماس بگیرید. به‌علاوه، تمام مدارکی که به زبانی غیر از انگلیسی، فرانسوی، هلندی یا آلمانی هستند باید توسط یک مترجم رسمی معتبر ترجمه شوند.

هزینه ویزای دانشجویی حدود ۲۰۰ یورو شامل فرایند درخواست و هزینه‌های اداری می‌باشد.

بعد از ورود به بلژیک، 8 روز فرصت دارید تا در اداره محلی خود ثبت‌نام کنید و کارت اقامت خود را دریافت کنید. کارت اقامت به شما این امکان را می‌دهد که در طول دوره تحصیلی خود در بلژیک بمانید. شما می‌توانید هرسال اجازه اقامت خود را تا پایان دوره تمدید کنید.

موقعیت‌های کاری پس از فارغ‌التحصیلی در بلژیک

شما می‌توانید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهید. اگر هنوز شغلی در بلژیک ندارید، می‌توانید حداقل ۹ ماه پس از اتمام تحصیل خود بمانید و در این مدت می‌توانید در بلژیک برای کار جستجو کنید.

بااین‌حال، شما باید برای تغییر وضعیت اقامت خود از ویزای دانشجویی به ویزای کار بلژیک در ساختمان شهرداری محل خود درخواست دهید. تا زمانی که هنوز به‌صورت قانونی در بلژیک اقامت دارید، باید این کار را انجام دهید.

بازار کار در بلژیک رقابتی است و مهارت‌های زبانی تقاضای زیادی دارد. کارمندان خارجی چندزبانه یا آنهایی که می‌توانند حداقل به یکی از زبان‌های رسمی کشور صحبت کنند، شانس بیشتری برای اشتغال دارند.

صنایع خدماتی و فناوری پیشرفته معمولاً در منطقه فلاندر در شمال قرار دارند، درحالی‌که تولید زغال‌سنگ و فولاد در جنوب متمرکز است.

اکثر بلژیکی‌ها در بخش خدمات در بانکداری، حقوق، رسانه، خرده‌فروشی، گردشگری و صنایع حمل‌ونقل کار می‌کنند. تعداد محدودی شغل در صنعت وجود دارد.

مشاغل پرطرف‌دار برای فارغ‌التحصیلان

مهندسی

داروسازی

غذاها و نوشیدنی‌های فراوری شده

تجهیزات حمل‌ونقل و مونتاژ وسایل نقلیه موتوری

منسوجات

بلژیک بسیار مهاجرت‌پذیر است. بروکسل مقر اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است که هر دو کارفرمای بزرگ کارمندان بین‌المللی هستند.

دیگر کارفرمایان بزرگ بلژیکی عبارت‌اند از:

Ageas (insurance)

Anheuser-Busch InBev (brewing)

Bekaert (steel wires)

Banque Nationale de Belgique (banking)

Colruyt Group (food retail)

D’Ieteren (vehicle distribution)

Elia (energy)

KBC Bank (banking)

Proximus (telecommunications)

Solvay (chemicals)

UCB (biopharmaceuticals)

Umicore (materials technology)

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلژیک

پس از پنج سال زندگی بدون وقفه در بلژیک، شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA – اتحادیه اروپا به‌علاوه ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ) و سوئیس به طور خودکار اقامت دائم دریافت می‌کنند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس نیز پس از پنج سال واجد شرایط هستند؛ اما باید درخواستی را برای اقامت دائم به شهرداری محلی خود ارسال کنند. اگر کارت آبی از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارید و در جای دیگری در اتحادیه اروپا زندگی می‌کنید، این می‌تواند به‌عنوان دوره پنج‌ساله شما محاسبه شود.

پس از ۵ تا ۱۰ سال، هر دو مقیم اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا در بلژیک می‌توانند برای تابعیت بلژیکی درخواست دهند. بااین‌حال، شما باید مجموعه‌ای از شرایط سخت را رعایت کنید.

اگر تابعیت بلژیکی دریافت کنید، معمولاً می‌توانید ملیت اصلی خود را حفظ کنید. مقامات بلژیکی از شما نمی‌خواهند که تابعیت کشور خود را ترک کنید. بااین‌حال، کشور مبدأ شما ممکن است این کار را انجام دهد، بنابراین باید بررسی کنید.

سخن پایانی

فرقی نمی‌کند که شما والونیا، فلاندر یا بروکسل را برای تحصیل خود انتخاب کنید، چون شما کیفیت زندگی فوق العاده ای را با احساسی جهانی تجربه خواهید کرد. از آنجایی که بروکسل پارلمان اروپا را در خود جای داده است، فرصت های بین المللی زیادی برای استخدام پس از فارغ‌التحصیلی و حتی شبکه سازی دارد. امکانات دانشجویی بسیار عالی است و دانشگاه ها نیز بسیار مشتاق هستند که با طیف وسیعی از فرصت های راهنمایی و پشتیبانی به دانشجویان کمک کنند. مشاوران ما در ریسا گروپ در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی به بلژیک همراه شما هستند.

منابع:

 1. prospects.ac.uk
 2. study.eu
 3. topuniversities.com
 4. mastersportal.com
 5. stateuniversity.com
 6. studyinbelgium.be
 7. visaguide.world
 8. expatica.com
 9. www.theglobaleconomy.com/Belgium
 10. theglobaleconomy.com
 11. numbeo.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به بلژیک

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.