انتخاب صفحه
تحصیل-در-بلاروس-2

تحصیل در بلاروس

بلاروس، کشوری محصور در خشکی در اروپای شرقی است که به‌خاطر معماری استالینیستی، استحکامات بزرگ و جنگل‌های بدیع شهرت دارد. واحد پول آن روبل بلاروس است که به طور گسترده در کشورهای همسایه شوروی استفاده می‌شود. فضای اینجا شبیه به فضایی است که از روسیه و کشورهای اطراف آن با جذابیت مدرن و باستانی برخوردار است.

جمعیت  بلاروس ۹٫۵ میلیون نفر و پایتخت آن شهر مینسک می‌باشد.

زبان‌های رسمی که در این کشور وجود دارند شامل بلاروسی و روسی است. اما زبان اصلی تحصیل در دانشگاه‌های بلاروس روسی می‌باشد.

صنایع اصلی در بلاروس شامل مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مواد غذایی، نساجی و کشاورزی است.

از لحاظ داده‌های اقتصادی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بلاروس در سال ۲۰۲۱ معادل ۲٫۵۱ درصد و نرخ تورم آن ۹٫۵ درصد بوده است. بلاروس نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد – تنها ۰٫۵ درصد.

فهرست مطالب

چرا تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس فرصتی برای ملاقات با هزاران دانشجوی بین‌المللی از فرهنگ‌های مختلف و کشورهای مختلف است. محیط بلاروس در مقایسه با اکثر نقاط جهان بسیار امن است. مزیت دیگر این است که فساد در اینجا کم است یا اصلاً وجود ندارد. استاندارد آموزش در بلاروس بالا است. این کشور شگفت‌انگیز در چهارراهی قرار دارد که مهم‌ترین راه‌آهن‌ها و بزرگراه‌های بین اروپایی و همچنین خطوط لوله نفت و گاز، آبراه‌ها و مسیرهای هوایی که اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کنند، قرار دارد. بیش از نیمی از ساکنان بلاروس از مؤسسات آموزش عالی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

شرایط عمومی تحصیل در بلاروس

در بلاروس مؤسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی وجود دارد. انواع مؤسسات آموزش عالی در بلاروس به شرح زیر است:

دانشگاه کلاسیک

آکادمی/نمایه دانشگاه

کالج عالی

مؤسسه

زبان

زبان رسمی آموزش در بلاروس بلاروسی و روسی است. آموزش در بلاروس به ۸ زبان اقلیت ملی در دسترس است: بلاروسی، روسی، رومی، لهستانی، لیتوانیایی، عبری، اوکراینی و استونیایی.

سال تحصیلی

سال تحصیلی در بلاروس از سپتامبر شروع می‌شود و در ژوئن به پایان می‌رسد و به ۲ ترم تقسیم می‌شود.

ترم اول از سپتامبر شروع می‌شود و در ژانویه به پایان می‌رسد.

ترم دوم در فوریه (۱۰ فوریه) شروع می‌شود و در ژوئن (۳۰ ژوئن) به پایان می‌رسد.

امتحانات در ژانویه و ژوئن برگزار می‌شود. تعطیلات طولانی از جولای تا پایان آگوست در بلاروس وجود دارد.

برای دانشجویان ایرانی

دانشجویان ایرانی تقریباً در همه دانشگاه‌های بلاروس تحصیل می‌کنند و بیشترین تعداد را در دانشگاه‌های پزشکی و مهندسی دارند. آن دسته از دانشجویان ایرانی که در زبان انگلیسی خوب هستند، برنامه‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی خود را به زبان انگلیسی مطالعه می‌کنند، زیرا برنامه‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود.

دانشجویانی که در سال اول در زبان روسی خوب نیستند، به مدت ۱۰ ماه در یکی از دانشگاه‌های پزشکی بلاروس در دانشکده زبان روسی تحصیل می‌کنند و پس از اتمام دوره مقدماتی، این دانشجویان شروع به مطالعه رشته‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی خود به زبان روسی می‌کنند.

بلاروس همواره پذیرای دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های دولتی پزشکی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی در بلاروس می‌باشد.

در سایر کشورهای اروپایی پذیرش توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها تأیید می‌شود، اما در بلاروس دعوت‌نامه/پذیرش توسط دپارتمان مهاجرت بلاروس برای دانشجویان بین‌المللی تأیید می‌شود نه توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها.

مدارک لازم برای اپلای در دانشگاه‌های بلاروس

۱: کپی پاسپورت بین‌المللی

۲: کپی گواهی مدرسه متوسطه (برای دوره‌های کارشناسی)

۳:برای دوره‌های کارشناسی ارشد یا PG کپی مدرک لیسانس نیز موردنیاز است.

۴: هزینه‌های پردازش (فقط برای متقاضیان واجد شرایط)

تمامی مدارک پذیرش فوق با اسکن پذیرفته می‌شود.

پس از دریافت همه الزامات، زمان پردازش دعوت‌نامه مطالعه رسمی ۲ هفته است.

تحصیل-در-بلاروس-5

دوره‌های برجسته در بلاروس در بین دانشجویان ایرانی

۱:پزشکی عمومی

دانشجویان ایرانی هرساله به بلاروس می‌آیند و در دانشگاه‌های پزشکی دولتی در رشته پزشکی عمومی تحصیل می‌کنند.

پزشکی عمومی در بلاروس برای دانشجویان بین‌المللی به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشجویان ایرانی معمولاً همیشه علاقه‌مند به تحصیل در دوره پزشکی عمومی به زبان روسی در بلاروس هستند، زیرا در زبان انگلیسی آن‌قدر خوب نیستند، بنابراین این دانشجویان سال اول در دانشکده مقدماتی تحصیل می‌کنند و سپس به دانشکده پزشکی عمومی در یکی از دانشگاه‌های پزشکی دولتی می‌پیوندند.

۲:داروسازی

بسیاری از دانشجویان ایرانی هرساله برای تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های دولتی پزشکی به بلاروس می‌آیند.

داروسازی نیز به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشجویان ایرانی معمولاً سال اول را در دانشکده مقدماتی بلاروس تحصیل می‌کنند و سپس به دوره‌های داروسازی در دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس می‌پیوندند.

دانشجویانی که زبان انگلیسی را خوب بلد هستند مستقیماً به دوره داروسازی خود در بلاروس می‌پیوندند و به مدت ۵ سال تحصیل می‌کنند تا فارغ‌التحصیل رشته داروسازی شوند.

3:دندانپزشکی

دندانپزشکی یکی از رشته‌های موردعلاقه دانشجویان ایرانی است. همچنین برای آن دسته از دانشجویان ایرانی که دانش زبان انگلیسی خوبی دارند، دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

آن دسته از دانشجویان ایرانی که در زبان انگلیسی ضعیف هستند، سال اول در بلاروس در دانشکده مقدماتی تحصیل می‌کنند و سپس در دوره دندانپزشکی خود به زبان روسی می‌روند.

4:پرستاری

دانشجویان ایرانی به‌ندرت برای تحصیل در دوره‌های پرستاری بلاروس می‌آیند. پرستاری در بلاروس فقط با زبان روسی ارائه می‌شود، بنابراین آن دسته از دانشجویان ایرانی که حتی به زبان انگلیسی مسلط هستند باید در دانشکده مقدماتی تحصیل کنند و سپس دوره پرستاری خود را در کالج پزشکی دولتی بلاروس بگذرانند.

مدت دوره پرستاری در بلاروس برای آن دسته از دانشجویان خارجی که دوره زبان روسی خود را در بلاروس در هر دانشگاه یا کالج دولتی گذرانده‌اند ۲٫۵ سال است.

تحصیل در بلاروس در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

بلاروس در شاخص «دسترسی به دانش‌پایه» در پیشرفت اجتماعی سال ۲۰۱۹ در بین ۱۴۹ کشور در سراسر جهان رتبه نهم را دارد.

آموزش عمومی شامل آموزش پیش‌دبستانی، آموزش متوسطه، آموزش حرفه‌ای متوسطه، آموزش حرفه‌ای پس از متوسطه، آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی می‌باشد. فعالیت‌های فوق‌برنامه به برنامه‌های فوق‌برنامه برای کودکان، جوانان و بزرگسالان تقسیم می‌شود.

وزارت آموزش‌وپرورش سیستم آموزشی بلاروس را اداره می‌کند. تحصیل در بلاروس در تمامی مؤسسات آموزشی دولتی از دوره پیش‌دبستانی تا آموزش عالی رایگان است. ساختار آموزشی کنونی بلاروس طی حکمی در سال ۱۹۹۴ قانون جمهوری بلاروس شکل گرفت. تحصیل در بلاروس برای همه کودکان ۶ تا ۱۵ساله اجباری است.

آموزش پیش‌دبستانی

آموزش پیش‌دبستانی در بلاروس اختیاری است و توسط مهدکودک‌ها ارائه می‌شود. این سطح آموزشی از یک رویکرد یکپارچه برای حفظ رشد اجتماعی، فکری، عاطفی و جسمی کودکان استفاده می‌کند. این سطح یک محیط مدرسه مانند را فراهم می‌کند و مهارت‌های موردنیاز برای یادگیری در مدرسه را توسعه می‌دهد.

آموزش متوسطه عمومی دارای سه سطح است:

 1. ابتدایی ۴ساله
 2. متوسطه پایه ۵ساله
 3. متوسطه دوم ۲ساله

آموزش ابتدایی

آموزش ابتدایی در بلاروس برای همه کودکان ۶ تا ۱۰ساله اجباری است. این سطح آموزش در بلاروس مهارت‌های اساسی در ریاضیات، خواندن و نوشتن را فراهم می‌کند و مبنایی را برای یادگیری و توسعه فردی و اجتماعی ایجاد می‌کند.

آموزش متوسطه پایه

آموزش ابتدایی متوسطه در بلاروس برای کودکان ۱۰ تا ۱۵ساله اجباری است. دانش‌آموزانی که تحصیلات ابتدایی را گذرانده‌اند واجد شرایط تحصیلات متوسطه ابتدایی هستند. این سطح آموزشی دانش‌آموزان را برای تحصیل در سطوح بالاتر آماده می‌کند و بر موارد خاص و مفاهیم نظری تأکید می‌کند.

آموزش متوسطه دوم

تحصیلات متوسطه در بلاروس اختیاری است و ۲ سال است. تحصیلات متوسطه دانش‌آموزان را برای تحصیلات عالی یا نیروی کار آماده می‌کند. این سطح آموزشی به دانش‌آموزان امکان مطالعه عمیق و تخصصی موضوعات را می‌دهد.

آموزش متوسطه حرفه‌ای

دوره متوسطه حرفه‌ای بسته به رشته بین ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. این سطح آموزشی راهنمایی و آموزش حرفه‌ای را به دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار ارائه می‌دهد.

آموزش متوسطه تخصصی

این سطح آموزشی در زمینه خاصی آموزش می‌دهد و مهارت‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای را توسعه می‌دهد. این سطح آموزشی برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی

در هر کشوری فرایندها و الزامات پذیرش متفاوتی توسط مقامات پذیرش وجود دارد و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. برای مثال اگر در قبرس درخواست دهید، کالج‌ها مجاز به صدور پذیرش هستند یا در انگلستان یا ایالات متحده آمریکا، اما اگر در اوکراین درخواست دهید، دعوت‌نامه‌های تحصیلی رسمی توسط وزارت آموزش اوکراین صادر می‌شود و آنها حق دارند پذیرش شما را تأیید یا رد کنند، بنابراین ممکن است معیارها در هر کشوری متفاوت باشد.

فرایندپذیرش در دانشگاه بلاروس

درصورتی‌که می‌توانید هزینه تحصیل در بلاروس را بپردازید، باید کپی گذرنامه بین‌المللی خود را با گواهی SSC برای دوره کارشناسی اسکن کنید.

پس از دریافت مدارک مورد نیاز، کارکنان پذیرش در مدت 1-2 روز واجد شرایط بودن را بر اساس مدارک شما برای دوره مورد نظر ارزیابی می کنند. همانطور که ارزیابی انجام می شود به سرعت از طریق ایمیل مطلع می شوید.

درصورتی‌که واجد شرایط شناخته شوید، هزینه پذیرش را انتقال می‌دهید و مدارک خودتان را برای پردازش ارسال می‌کنید.

پردازش ۲ هفته طول می‌کشد و پس از آن دعوت‌نامه رسمی پذیرش صادر می‌شود؛ بنابراین طبق این فرایندپذیرش شما انجام می‌شود.

شرایط پذیرش

۱: کپی گواهی SSC (با اسکن)

۲: کپی پاسپورت بین‌المللی (با اسکن)

۳: هزینه پردازش (پس از ارزیابی صلاحیت)

زمان پردازش ۲ هفته پس از اینکه واجد شرایط شناخته شوید است.

(آیلتس یا تافل لازم نیست)

لطفاً توجه کنید که طبق قانون دعوت‌نامه‌های تحصیلی توسط دانشگاه‌ها یا کالج‌های بلاروس تأیید نمی‌شوند. این دعوت‌نامه‌ها فقط توسط اداره مهاجرت تأیید می‌شوند.

شرایط ورود:

۱. شهریه دانشگاه

۲. گواهی تناسب‌اندام پزشکی. (اصل. باید چاپ شود و با دست‌نوشته نشود. مهر درست زده شود).

۳. پاسپورت مسافرتی معتبر

۴. اصل گواهی مدرسه متوسطه

۵. شناسنامه

۶. ۶ عکس 4*6 سانتی‌متر

لطفاً ۳ روز کاری قبل از حرکت بلیت هواپیما خود را اسکن کنید.

دوره کارشناسی به مدت ۴ سال است و دانش و مهارت‌های نظری و عملی را ارائه می‌دهد.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان ایرانی هرساله برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی به بلاروس می‌آیند و این دوره‌ها را در رشته‌های آموزشی پزشکی، هنری و مهندسی تحصیل می‌کنند.

در بلاروس بسیاری از دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی ارائه می‌شوند.

همچنین دوره‌های کارشناسی ارشد بسیاری در بلاروس وجود دارد که فقط به زبان روسی تدریس می‌شوند، بنابراین دانشجویان ایرانی می‌توانند خود روش آموزشی خود را در بلاروس انتخاب کنند و همچنین بستگی به روش آموزشی موجود در بلاروس در دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشجویان باید برای تحصیل در بلاروس همان روش پذیرش مانند سایر دوره‌ها را دنبال کنند و مدارک خود را با اسکن به دفتر پذیرش با مدرک کارشناسی خود ارسال کنند.

دوره مدرک کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال است.

تحصیل در بلاروس در مقطع دکترا

این مدرک ۳ساله است و نیاز به تهیه یک تحقیق عمیق و اصلی دارد. برنامه‌های دکترا در زمینه‌های حرفه‌ای و همچنین دانشگاهی ارائه می‌شود. این دوره پس از ارائه و دفاع از پایان‌نامه دکتری به پایان می‌رسد و منجر به کسب عنوان دکترای علوم می‌شود.

دکترا در بلاروس به مدت ۴ سال برای آن دسته از دانشجویان خارجی که در زبان انگلیسی خوب هستند و ترجیح می‌دهند دکترای خود را به زبان انگلیسی تکمیل کنند، تدریس می‌شود.

آن دسته از دانشجویان خارجی که در زبان انگلیسی خوب نیستند، پس از اتمام برنامه مقدماتی خود به مدت ۱۰ ماه، دکترای خود را می‌خوانند، بنابراین ۱۰ ماه و ۴ سال دکترای خود را در بلاروس می‌گذرانند.

برای تحصیل دکترا در بلاروس چه مدرکی لازم است؟

دانشجویان خارجی که کارشناسی ارشد خود را به پایان رسانده‌اند می‌توانند برای پذیرش در برنامه Ph.D در دانشگاه‌های بلاروس درخواست دهند.

فرایندپذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا در بلاروس

فرایندپذیرش بسیار ساده است. همه دانشجویان خارجی که می‌خواهند در دانشگاه‌های بلاروس در مقطع دکترا تحصیل کنند، باید گواهی دبیرستان، مدرک کارشناسی و همچنین مدرک کارشناسی ارشد خود را در ایمیل کارکنان پذیرش برای ارزیابی اسکن کنند.

آنها همچنین باید کپی پاسپورت بین‌المللی خود را اسکن کنند و تمام مدارک پذیرش باید در قالب قابل خواندن و کاملاً قابل‌مشاهده اسکن شوند.

پس از دریافت مدارک پذیرش توسط کارکنان پذیرش، آنها فرایند ارزیابی را آغاز می‌کنند که تکمیل آن ۲ روز زمان می‌برد.

پس از انجام ارزیابی، متقاضیان خارجی برای Ph.D از طریق ایمیل برای واجد شرایط بودن پذیرش مطلع می‌شوند.

در صورت مفقود شدن مدرک تحصیلی برای ارزیابی صلاحیت، کارکنان پذیرش به متقاضیان اطلاع می‌دهند تا آن مدرک را اسکن کنند.

متقاضیان واجد شرایط باید هزینه پذیرش خود را ارسال کنند و پس از انتقال هزینه پذیرش، باید فیش هزینه پذیرش را در همان ایمیل کارکنان پذیرش که برای اسکن مدارک خود استفاده کرده‌اند، اسکن کنند.

تحصیل در بلاروس به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های بلاروس ۲۰۲۳-۲۰۲۴ برای درخواست‌های آنلاین برای BS، MS و Ph.D باز است. اکثر دانشگاه‌های بلاروس که بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند، نیازی به مدرک آیلتس از دانشجویان بین‌المللی ندارند. در اینجا تعدادی از بورسیه‌های بلاروس ارائه گردیده است:

 1. DAAD – تبادل آکادمیک دوجانبه
 2. اراسموس موندوس:
 3. DAAD – بورسیه تحصیلی در بلاروس
 4. جوایز بورن
 5. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه دولتی یانکا کوپالا گرودنو
 6. بورسیه هیئت تحقیقات و تبادلات بین المللی در بلاروس
 7. برنامه بورسیه تحصیلی Visegrad
 8. بورسیه‌های فولبرایت برای بلاروس

هزینه‌های زندگی و تحصیل در بلاروس

هزینه‌های تحصیل

مخارج تحصیل بسته به برنامه انتخابی و سطح تحصیل متفاوت است. هزینه تحصیل در بلاروس مقرون‌به‌صرفه است.

شهریه برای برنامه مقدماتی ۱ساله: دانشجویان بین‌المللی می‌توانند انتظار داشته باشند که درصورتی‌که خودشان به کشور آمده باشند بین ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار برای برنامه مقدماتی ۱ساله پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی که بر اساس توافقات بین دانشگاهی یا بین‌المللی آمده‌اند، هزینه تحصیل بستگی به توافق دارد.

هزینه‌های مرحله اول آموزش عالی بسته به دوره انتخابی و مدت دوره متفاوت است. دانشجویان می‌توانند حدود ۲۰۰۰ دلار در سال انتظار داشته باشند.

هزینه‌های مرحله دوم آموزش عالی بر اساس تخصص و برنامه درسی متفاوت است. دانشجویان بسته به تخصص می‌توانند انتظار داشته باشند که حدود ۲۳۰۰ دلار یا بیشتر در سال باشد.

هزینه‌های زندگی

هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین و باتوجه‌به سبک زندگی متفاوت است. دانشجویان می‌توانند بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه انتظار داشته باشند.

اسکان دانشجویان

بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در بلاروس به دانشجویان در محوطه دانشگاه محل اقامت می‌دهند. محل اقامت خارج از دانشگاه نیز برای دانشجویان بلاروس در دسترس است.

خوابگاه‌ها: اتاق‌های خوابگاه عموماً بین ۱ تا ۳ دانشجو مشترک است. هزینه بسته به افراد مشترک و نوع خوابگاه متفاوت است. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که ۱۵ تا ۵۰ دلار در ماه پرداخت کنید.

اجاره آپارتمان: دانشجویان می‌توانند آپارتمان در بلاروس اجاره کنند. هزینه بر اساس مکان و امکانات ارائه شده متفاوت است.

اجاره ماهانه: بسته به موقعیت مکانی – داخل یا خارج از مرکز شهر، تعداد اتاق‌ها – یک یا سه و امکانات رفاهی، می‌توانید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار بپردازید.

حمل‌ونقل

سیستم حمل‌ونقل در بلاروس به‌خوبی توسعه‌یافته است. حمل‌ونقل عمومی در بلاروس از تراموا، تاکسی، اتوبوس، مترو و واگن برقی تشکیل شده است. ورود به بلاروس و خارج از کشور از طریق راه‌آهن، تاکسی، حمل‌ونقل هوایی یا آبی امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بلیت حمل‌ونقل عمومی بلاروس را در یک کیوسک فروش در ایستگاه، از راننده یا راهبر خریداری کنید.

رفت‌وآمد با اتوبوس

می‌توانید با اتوبوس یا مینی‌بوس در بلاروس جابه‌جا شوید. در تمام شهرهای بلاروس ایستگاه‌های اتوبوس وجود دارد که می‌توانید از آنجا بلیت تهیه کنید.

 مترو

مترو: بلاروس تنها ۱ مترو دارد که در مینسک واقع شده است.

بیمه درمانی

دانشجویان بین‌المللی باید دارای بیمه درمانی باشند که مدت اقامت آنها در بلاروس را پوشش می‌دهد. هزینه بیمه ۱ دلار برای اقامت ۲ روزه تا ۸۵ دلار برای یک سال اقامت در بلاروس است. بیمه‌نامه / بیمه‌نامه پزشکی صادر شده توسط شرکت بیمه خارجی باید در بلاروس معتبر باشد.

توجه: قیمت‌ها متغیر بوده و قابل تغییر هستند. همچنین هزینه‌ها به عوامل زیادی از جمله نوع دوره و منطقه‌ای که برای زندگی انتخاب کرده‌اید بستگی دارد.

کار دانشجویی در بلاروس

شانس دستیابی به مشاغل پاره‌وقت نسبتاً خوب است، بیشتر دانشجویان در مراکز تماس بین‌المللی و مدارس آموزش زبان انگلیسی کار می‌کنند، اما این محدود به این نیست؛ چون برخی از آنها رستوران/کافه بازکرده‌اند. در نهایت این در مورد تمایل شما به کار است، اگر واقعاً می‌خواهید کار کنید به‌راحتی به آن خواهید رسید.

به‌عنوان یک دانشجو، می‌توانید برای تدریس زبان انگلیسی در بلاروس با گواهینامه TEFL/TESOL پول دریافت کنید. شغل آموزش زبان انگلیسی در بلاروس راهی فوق‌العاده برای زندگی و دریافت حقوق برای پرداخت شهریه است. با داشتن گواهینامه TEFL/TESOL آکادمی بین‌المللی TEFL، می‌توانید در بلاروس، در هرکجا که هستید کار کنید و درعین‌حال که حقوق دریافت می‌کنید، زبان انگلیسی را آموزش دهید.

فراتر از موارد فوق، مؤسسات به طور خستگی‌ناپذیری درگیر کسب دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان از طریق دانشکده‌های خود هستند. به دلیل اقتصاد نسبتاً خوب، اکثر دانشجویان بلاروسی در پایان دوره‌های تحصیلی خود دانش بالایی در صنایع و شرکت‌ها کسب می‌کنند.

تحصیل-در-بلاروس-4

برترین دانشگاه‌های بلاروس

۴۸ دانشگاه در کشور بلاروس وجود دارند که بیشتر آنها در مینسک، پایتخت این کشور قرار گرفته‌اند. به غیر از دانشگاه‌های عمومی، دانشکده‌های پزشکی تخصصی مثل دانشگاه پزشکی دولتی بلاروس و دانشگاه‌های فنی مثل دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU) نیز وجود دارند.

دو دانشگاه بلاروس در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS® 2018 و دو دانشگاه دیگر در رتبه‌بندی دانشگاه QS EECA 2018، رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر در اروپای نوظهور و آسیای مرکزی (EECA) قرار گرفته‌اند.

دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) به طور مشترک در رتبه‌بندی QS World University Rankings® 2018 در رتبه 334 قرار گرفته است که ۲۰ پله نسبت به رتبه‌بندی سال گذشته و رتبه بیست و یکم در رتبه‌بندی دانشگاه QS EECA، با 18 پله صعود نسبت به سال گذشته قرار دارد.

همچنین دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU) که در مینسک قرار دارد، یکی از دانشگاه‌های فنی پیشرو در بلاروس است که در حال حاضر در رتبه‌بندی جهانی  در رتبه ۷۵۱-۸۰۰ و در EECA در رتبه 79 قرار دارد.

چهار دانشگاه برتر بلاروس بر اساس آخرین رتبه‌بندی EECA عبارت‌اند از:

Belarusian State University

Belarusian National Technical University

Yanka Kupala State University of Grodno

Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics

ویزای همراه تحصیلی بلاروس

ویزای همراه تحصیلی در کشور بلاروس معمولاً فقط شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌شود. دانشجو می‌تواند با ارسال دعوت‌نامه از طریق محل کار یا دانشگاه برای اخذ ویزای همراه کشور برای همسر و فرزندان خود اقدام کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلاروس

دانشجویان پس از پذیرش در اداره مهاجرت از سفارت بلاروس در ایران ویزا می‌گیرند.

پذیرش دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های بلاروس

دانشجویان برای پذیرش در دفتر پذیرش اقدام می‌کنند و به‌محض اینکه کارکنان پذیرش از رشته‌ای که دانشجو می‌خواهد در بلاروس تحصیل کند مطلع شوند، جزئیات شرایط موردنیاز را در ایمیل خود ارسال می‌کنند.

دانشجویان از طریق مدرک متوسطه خود برای تحصیل در مقطع کارشناسی پذیرش می‌شوند و اکثر دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دوره‌های پزشکی عمومی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های دولتی بلاروس به بلاروس می‌آیند.

درصورتی‌که دانشجو شرایط پذیرش را داشته باشد، مدارک او به اداره مهاجرت ارسال می‌شود، جایی که دعوت‌نامه برای همه دانشجویان خارجی بدون توجه به ملیت‌ها بررسی می‌شود.

زمان صدور ویزا یک هفته پس از دریافت دعوت‌نامه رسمی تأیید شده برای تحصیل توسط اداره مهاجرت بلاروس است.

مدارک موردنیاز برای ویزا در سفارت بلاروس در ایران:

پاسپورت بین‌المللی معتبر

دعوت‌نامه رسمی تحصیلی توسط اداره مهاجرت بلاروس

گواهینامه‌های آموزشی (اصلی)

شناسنامه (اصل)

گواهی تناسب‌اندام پزشکی (توسط یک پزشک ثبت شده با مهر)

عکس‌های اندازه گذرنامه

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در بلاروس

انواع ویزای کار در بلاروس

اتباع خارجی که مایل به کار در بلاروس هستند می‌توانند پس از اخذ ویزای مربوطه این کار را انجام دهند. انواع ویزا در این کشور شامل موارد زیر است:

 1. ویزای نوع B برای ترانزیت
 2. نوع C برای بازدیدهای کوتاه‌مدت تا 90 روز
 3. نوع D برای اقامت طولانی‌مدت

اگر شما دارای بیزینس هستید، برخی از کارمندان شما ممکن است در طول توسعه شرکت شما در بلاروس به ویزای نوع C نیاز داشته باشند. این ویزاها اقامت کوتاه‌مدت برای جلسات کاری، کنفرانس‌ها، آموزش و موارد دیگر در بلاروس را پوشش می‌دهد. کارمندانی که تمایل دارند اشتغال طولانی‌مدت در بلاروس داشته‌باشند، باید برای ویزای نوع D درخواست دهند.

کارمندان بین‌المللی نیز قبل از شروع به کار در بلاروس به مجوز کار نیاز دارند. به این مجوز به طور رسمی  “مجوز کار ویژه در جمهوری بلاروس” گفته می‌شود.

شرایط دریافت ویزای کار بلاروس

برای دریافت ویزای کار در بلاروس، کارمندان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

فرم درخواست ویزا تکمیل شده

عکس پاسپورتی که در شش ماه گذشته گرفته شده است

پاسپورت معتبر حاوی یک عکس، دارای حداقل دو صفحه خالی و حداقل ۹۰ روز پس از اینکه متقاضی قصد خروج از بلاروس را دارد اعتبار دارد.

گواهی بیمه درمانی

یک کپی تأیید شده از مجوز کار متقاضی

گواهی پرداخت هزینه ویزا

اگر کارمند تصمیم بگیرد درخواست را پست کند، باید هزینه پست برگشت را نیز شامل شود. برخی از کارمندان ممکن است نیاز به ارائه اسناد اضافی داشته باشند:

متقاضیانی که زیر ۱۸ سال سن دارند، باید کپی شناسنامه خود را به همراه کپی پاسپورت والدین یا نمایندگان قانونی خود ارائه دهند. متقاضیانی که قبلاً تابعیت بلاروس یا اتحاد جماهیر شوروی را داشته‌اند، باید مدارکی را ارائه دهند که گواهی ازدست‌دادن تابعیت خود را تأیید کند.

در بلاروس، کارفرماست که فرایند درخواست مجوز کار را آغاز می‌کند. کارفرما باید درخواست تکمیل شده را به همراه یک کپی از گذرنامه کارمند احتمالی و مدرک پرداخت هزینه پردازش را به وزارت امور داخلی ارسال کند. اگر کارفرما قصد دارد بیش از ۱۰ کارگر خارجی استخدام کند، همچنین به مجوز وزارت ملیت و مهاجرت نیز نیاز دارد.

زمان پردازش برای مجوز کار تقریباً ۱۵ روز است. پس از تأیید مجوز کار، کارمندان بالقوه می‌توانند برای ورود به بلاروس درخواست ویزا دهند.

مجوز کار در بلاروس معمولاً برای یک سال صادر می‌شود.

حرفه‌های مورد تقاضا

حقوق شما به حرفه انتخابی شما بستگی دارد؛ بنابراین، ابتدا در مورد اینکه کدام متخصصان در بلاروس تقاضای بیشتری دارند صحبت خواهیم کرد.

کمبود پرسنل در بلاروس در حال افزایش است. در حال حاضر حدود ۹۵ هزار پیشنهاد در بانک اطلاعاتی مشاغل بلاروس وجود دارد. این واقعیت امکان اشتغال آسان‌تر را برای اتباع خارجی بازکرده است. طبق گزارش اداره کار و مهاجرت وزارت امور داخلی، در نیمه اول سال ۲۰۱۹، حدود ۱۰ هزار نفر برای کار وارد بلاروس شدند.

پیشنهادهای برتر شغلی:

راننده ماشین

فروشنده

آشپز

جوشکار برق و گاز

برق‌کار تعمیر و نگهداری تجهیزات الکتریکی

کارگر راه

شرایط اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در بلاروس

اگر به مدت 5 سال در بلاروس با اقامت موقت زندگی کرده اید، حق دریافت مجوز اقامت را دارید.  یک دانشجوی خارجی در صورتی که سوابق تحصیلی بالایی داشته باشد می تواند اجازه اقامت بلاروس را دریافت کند.  مدت زمان بررسی مدارک برای اجازه اقامت بسته به دلیل اخذ آنها از 1 تا 6 ماه طول می کشد.

برای درخواست اجازه اقامت دائم بلاروس، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست؛

زندگی‌نامه؛

گذرنامه خارجی (ترجمه محضری)؛

۴ عکس 4*5;

سند عدم سوءپیشینه؛

سندی که دلایل اخذ مجوز اقامت را تأیید می‌کند.

گواهی وضعیت سلامت؛

گواهی درآمد؛

رسید برای پرداخت وظیفه دولتی.

مدت اعتبار اجازه اقامت

در ابتدا اجازه اقامت به مدت ۲ سال صادر می‌شود و سپس می‌توان آن را برای ۵ سال تمدید کرد.

برای تمدید اجازه اقامت خود، باید حداقل ۱ ماه قبل از انقضای مجوز اقامت خود به اداره شهروندی و مهاجرت محلی مراجعه کنید. شما باید ۴ عکس 4*5 بگیرید و ۱ مبلغ اولیه را بپردازید و در همان جا فرمی به شما داده می‌شود که باید آن را پر کنید. همچنین باید مدرکی داشته باشید که منبع درآمد قانونی را برای ۶ ماه در بلاروس تأیید کند (به‌عنوان‌مثال، گواهی درآمد از کار).

تابعیت پس از مجوز اقامت

هر شهروند خارجی که به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد حق دارد برای شهروندی بلاروس درخواست دهد.

اگر به طور مستمر به مدت ۷ سال بر اساس مجوز اقامت در بلاروس اقامت داشته باشید، می‌توانید برای اخذ تابعیت بلاروس درخواست دهید.

سخن نهایی

تحصیل در بلاروس فرصتی برای ملاقات با هزاران دانشجوی بین‌المللی از فرهنگ‌های مختلف و کشورهای متفاوت است. محیط بلاروس در مقایسه با اکثر نقاط جهان بسیار امن است. در ضمن استاندارد آموزش در بلاروس بسیار بالا است. این کشور کشوری بی‌نظیر و زیبا با گذشته‌ای تاریخی و طبیعتی بی‌نظیر است.

منابع:

 1. studyinbelarus.ws
 2. topuniversities.com
 3. rocapply.com
 4. president.gov.by
 5. belaruseducation.info
 6. belarusadmissioncenter.com
 7. opportunitiescorners.info
 8. asholarship.com
 9. globalization-partners.com
 10. visit-belarus.com/en
 11. justarrived.by

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به بلاروس

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.