انتخاب صفحه
تحصیل-در-ارمنستان-2

تحصیل در ارمنستان

ارمنستان، در جنوب رشته‌کوه بزرگ قفقاز و در مقابل منتهی‌الیه شمال غربی آسیا قرار گرفته  است. این کشور از شمال و شرق به گرجستان و آذربایجان محدود می‌شود، درحالی‌که همسایگان آن در جنوب شرقی و غرب به ترتیب ایران و ترکیه هستند. نخجوان، ناحیه‌ای از آذربایجان، از جنوب غربی با ارمنستان همسایه است. پایتخت ارمنستان شهر ایروان می‌باشد.

ارمنستان که در حال حاضر یازدهمین مقصد تحصیلی محبوب جهان بر اساس ارقام یونسکو است، جاه‌طلبی‌های بزرگ‌تری دارد و هدف آن این است که تا سال ۲۰۳۰ باهدف جذب ۵۰۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی تا سال ۲۰۳۰، ششمین ارائه‌دهنده بزرگ آموزش باشد.

جمعیت ارمنستان حدود ۲۹۷۰۰۰۰ نفر است و شاخص شادمانی در این کشور ۵٫۴۰ نسبت به میانگین ۵ می‌باشد. GDP ارمنستان در سال2021 معادل ۱۲٫۶ میلیارد دلار و نرخ رشد آن ۵٫۷۰ درصد بوده است. ضمناً نرخ تورم در همین سال ۷٫۲ درصد محاسبه گردیده است.

درام واحد پول رسمی ارمنستان است که به ۱۰۰ لوما تقسیم می‌شود. کلمه درام به معنای “پول” است و با درهمای یونانی مرتبط می‌باشد. اولین مورداستفاده از درام از سال ۱۱۹۹ تا ۱۳۷۵ بود که برای اولین‌بار از سکه‌های نقره استفاده شد.

فهرست مطالب

شرایط عمومی تحصیل در ارمنستان

در حال حاضر ۲۶ دانشگاه دولتی (۴ دانشگاه بین‌المللی) و ۳۳ مؤسسه آموزش عالی خصوصی (با مجوز) در جمهوری ارمنستان فعالیت می‌کنند.

انواع مختلفی از مراکز مانند دانشگاه‌ها، مؤسسات، آکادمی‌ها و هنرستان‌ها وجود دارد که آموزش عالی را ارائه می‌دهند.

گسترده‌ترین حوزه‌ها در سیستم علمی و آموزشی ارمنستان عبارت‌اند از فیزیک، ریاضیات، شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی، پزشکی، فناوری اطلاعات، ارمنی شناسی و غیره.

چرا در خارج از کشور در ارمنستان تحصیل کنید؟

طیف گسترده‌ای از موضوعات

ارمنستان از دانشجویان بین‌المللی برای مطالعه موضوعات مختلف، مانند علوم رایانه و داده، ارتباطات، روزنامه‌نگاری و پزشکی استقبال می‌کند. بسیاری از برنامه‌ها به زبان انگلیسی و همچنین به ارمنی و حتی روسی ارائه می‌شود.

آموزش باکیفیت

در ارمنستان، مؤسسات برای دانشجویان بین‌المللی بسیار نوآورانه است. شما می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه آمریکایی ارمنستان و سایر مؤسسات بین‌المللی مانند دانشگاه فرانسه ارمنستان و دانشگاه اروپایی ارمنستان درخواست پذیرش کنید. این دانشگاه‌ها برخی از مشهورترین و عالی‌ترین مؤسسات در کشور هستند. در این دانشگاه‌ها می‌توانید خلاق‌ترین مهارت‌ها و دانش برجسته را بیاموزید.

هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و فرصت‌های بورس تحصیلی

همه دوره‌ها شهریه مقرون‌به‌صرفه دارند. همچنین امکان فرصت‌های کامل بورس تحصیلی وجود دارد. بیشتر مدارس ارمنستان به دانشجویان بین‌المللی این فرصت را می‌دهند که برای بورس‌های تحصیلی درخواست کنند. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه آمریکایی ارمنستان بورس‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است.

فرصتی برای کار پاره‌وقت

اگر به زبان انگلیسی روان صحبت کنید، پیداکردن شغل در ارمنستان بسیار آسان خواهد بود. ویزای دانشجویی شما به شما امکان می‌دهد در طول تحصیلات خودکار کنید؛ بنابراین کار ۴ ساعت در روز می‌تواند به شما در کسب درآمد کافی برای تأمین هزینه‌های شما کمک کند. شما حتی می‌توانید مشاغل کوتاه‌مدت پیدا کنید و هم از کار و هم از تحصیلات خود لذت ببرید.

مسکن و حمل‌ونقل مقرون‌به‌صرفه

در ارمنستان، محل اقامت و حمل‌ونقل بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. به‌عنوان‌مثال، مترو در ایروان فقط ۱۰۰ AMD (۰٫۲ دلار) در هر سفر است. میانگین اجاره یک آپارتمان در ایروان ۸۳۰۰۰ AMD (170 دلار) در هر ماه است. این بدان معنی است که شما فقط برای زندگی و تحصیل در ارمنستان به حدود ۳۹۰ تا ۴۵۰ دلار در ماه نیاز دارید.

تجربیات فرهنگی خارق‌العاده

ارمنستان محل زندگی یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌های جهان است. در طول تحصیلات خود در ارمنستان، می‌توانید خود را در ساختمان‌های باستانی، غذا و زبان آن غوطه‌ور کنید. در ایروان و جاهای دیگر، می‌توانید در تاریخ زندگی کنید و تلفیق هیجان‌انگیز شرق و غرب را تجربه کنید که ارمنستان به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

برای تحصیل در خارج از کشور در ارمنستان در چه آزمون‌های ورودی باید شرکت کنید؟

در ارمنستان گزینه‌های مختلفی برای دانشگاه‌ها و رشته‌ها ارائه شده است. این به این معنی است که چندین نوع کنکور وجود دارد. مؤسسات مختلف آزمون ورودی متفاوتی دارند. در اینجا آزمون‌های بین‌المللی وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید:

SAT

SAT مهارت‌های ریاضی شما را اندازه‌گیری می‌کند و ثابت می‌کند که می‌توانید موضوعات کمی را مطالعه کنید. برای تحصیل در ارمنستان، به‌طورکلی به حداقل امتیاز بین ۶۳۰ تا ۶۸۰ امتیاز SAT برای پذیرش نیاز دارید. اما اگر می‌خواهید برای کامپیوتر یا علوم داده درخواست دهید، برای رقابت باید نمره بالاتری کسب کنید.

تافل iBT

برای پذیرش در دانشگاه آمریکایی ارمنستان، باید حداقل ۷۹ نمره تافل iBT داشته باشید. اگر می‌خواهید قبل از امتحان زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید، می‌توانید در بازی‌های آنلاین گروهی شرکت کنید که یک راه سرگرم‌کننده برای تقویت است. اما، اگر می‌خواهید شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید، باید نمره بالاتر از ۹۰ را امتحان کنید.

آیلتس

گزینه دیگری برای نشان‌دادن مهارت‌های انگلیسی شما، آزمون آیلتس است. این به شما بستگی دارد که آیلتس یا تافل iBT را انتخاب کنید – اما برای بررسی درخواست شما باید حداقل نمره ۶٫۵ در آیلتس را کسب کنید. هر چه نمره شما بالاتر باشد شانس پذیرش شما بیشتر است.

تحصیل در ارمنستان در مقطع مدرسه (کلیه مقاطع زیر ۱۸ سال)

سیستم آموزشی عمومی ارمنستان در چهار سطح تحصیلی ارائه می‌گردد: پیش‌دبستانی (سنین سه تا شش)، ابتدایی (پایه اول تا سوم)، متوسط (کلاس چهارم تا هشتم) و ارشد (کلاس نهم تا دهم). سه سطح اخیر اغلب در دسته آموزش عمومی دسته‌بندی می‌شوند. مدارس دولتی تا سن ۱۶ سالگی رایگان و اجباری است. در این مرحله، دانش‌آموزان تحت آزمون قرار می‌گیرند تا به تعیین موقعیت آنها در تحصیلات حرفه‌ای (مدرک تحصیلی دو‌ساله) یا از مجموعه گسترده‌ای از مؤسسات آموزش عالی، خصوصی و دولتی کمک کند.

این مؤسسات بیشتر به کارشناسی (مدرک تحصیلی چهار‌ساله)، کارشناسی ارشد (دو سال کارشناسی ارشد)، و فوق‌دیپلم (مدرک علمی دو‌ساله) تقسیم می‌شوند. در مجموع، ارمنستان دارای بیش از ۱۴۰۰ مدرسه است که پیش‌دبستانی‌ها، مهدکودک‌ها و مؤسسات تخصصی را شامل نمی‌شود.

در سال ۱۹۹۰ زبان ارمنی به‌عنوان زبان اصلی آموزش تبدیل شد و جایگزین روسی در این کشور شد. مانند بسیاری از تغییراتی که پس از استقلال رخ داد، معلمان برای این انتقال آموزش ندیدند یا آماده نبودند و کیفیت ارائه آموزش تحت‌تأثیر قرار گرفت. البته، علی‌رغم کاهش شدید در تخصیص به هزینه‌های مدرسه، کتاب‌های درسی جدیدی که برنامه درسی ملی را ارائه می‌کنند، باید نوشته و چاپ می‌شد تا این انحراف را منعکس کند. هزینه‌های تخصیص‌یافته به ساخت و نگهداری مدارس نیز به‌شدت کاهش یافت و تجهیزات آزمایشگاهی و فنی قدیمی جایگزین نشد.

سال تحصیلی برای تمام سطوح پایه از اول سپتامبر آغاز می‌شود و به ترم و فصل تقسیم می‌شود. برای کلاس اول ۳۰ هفته و برای کلاس‌های باقی‌مانده ۳۴ هفته طول می‌کشد. کلاس‌ها در فواصل ۴۵ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. زبان و ادبیات ارمنی، ریاضیات و تربیت‌بدنی در هر مقطعی تدریس می‌شود. روسی، سایر زبان‌های خارجی و دروس انتخابی از کلاس دوم شروع می‌گردد و در سراسر سیستم ادامه می‌یابد.

تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی

برنامه آموزشی اصلی که متخصصان را برای مدرک کارشناسی آماده می‌کند شامل دوره‌های موردنیاز و تمرین علوم‌انسانی عمومی و اجتماعی – اقتصاد، ریاضیات، علوم طبیعی و رشته‌های حرفه‌ای خاص است که بسیاری از آنها شامل دروس انتخابی و اختیاری هستند. برای کسب مدرک اول، یعنی مدرک کارشناسی، در یکی از مؤسسات آموزش عالی، متقاضیان باید ۴ سال تحصیل یا ۵ سال برای یک تخصص پزشکی بگذرانند.

مطالعات دیپلم تخصصی به فارغ‌التحصیلان انواع مختلفی از مهارت‌های حرفه‌ای و دوره‌های تخصصی نظری و عملی علاوه بر تحصیلات عمومی ارائه می‌دهد. مدت‌زمان تحصیل حداقل ۵ سال می‌باشد. برای تحصیل در رشته‌های هنر و تربیت‌بدنی دانشجویان باید ۴ سال تحصیل را بگذرانند. این برنامه با ارزیابی و پایان‌نامه دیپلم به پایان می‌رسد.

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی در ارمنستان

اتباع خارجی در صورت داشتن حداقل تحصیلات متوسطه و گواهینامه مربوطه می‌توانند برای مدرک کارشناسی درخواست دهند.

تمام یا بخشی از مدارک زیر برای فرایند درخواست موردنیاز است:

درخواست پذیرش خطاب به وزیر آموزش‌وپرورش؛

فرم درخواست ارائه شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش؛

گواهی سلامت شما؛

گذرنامه یا کپی شناسنامه؛

دیپلم فارغ‌التحصیلی متوسطه؛

۴ قطعه عکس از نوع پاسپورت؛

رزومه (CV)؛

هر مؤسسه آموزش عالی ممکن است شرایط درخواست خاصی داشته باشد. قبل از درخواست، حتماً از بخش روابط دانشجویی بین‌المللی اطلاعات دقیق بخواهید.

تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد به فارغ‌التحصیلان مدرک کارشناسی یا تخصصی اعطا می‌شود. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد دارای دانش، شایستگی و مهارت‌های لازم برای تحقیقات علمی، فعالیت علمی – آموزشی، مدیریت و توسعه حرفه‌ای مستقل هستند.

شما باید مدارک زیر را برای فرایند درخواست دانشگاه ارائه دهید:

درخواست ثبت‌نام در دانشگاه ارمنستان خطاب به وزیر آموزش و علوم؛

فرم درخواست صادره از وزارت آموزش‌وپرورش؛

گواهی سلامت؛

گذرنامه یا کپی شناسنامه؛

۴ قطعه عکس از نوع پاسپورت؛

رزومه (CV)؛

بیانیه‌ای از هدف؛

آزمون مهارت زبان؛

توصیه‌نامه؛

نمونه کارها؛

تحصیل-در-ارمنستان-1

تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان آخرین سطح تحصیلات عالی است که منجر به اخذ مدرک دکترا می‌شود و دانشجویان به آخرین سطح آموزشی دست می‌یابند. تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان همانند سایر کشورهای جهان بوده و شامل دفاع از پایان‌نامه و ارائه مقاله می‌باشد. زبان آموزش در ارمنستان ارمنی و زبان دوم روسی و انگلیسی است. تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان فقط در دانشگاه‌های تحقیقاتی این کشور امکان‌پذیر است.

دانشجوی دکترا (پژوهشگر) فردی است که دارای مدرک تحصیلی عالی (کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس) است که برای گسترش دانش نظری خود و تهیه پایان‌نامه علمی به انجام تحقیقات دکترا می‌پردازد. پس از اتمام حداقل ۳ سال تحصیلات تکمیلی و دفاع موفقیت‌آمیز از پایان‌نامه، به دانشجوی دکترا (پژوهشگر) مدرک دکترا (کاندیدای علوم) اعطا می‌شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت که شرایط تحصیل دکتری در ارمنستان به شرح زیر است:

مدرک کارشناسی ارشد معتبر در ارمنستان؛

گذراندن حداقل ۳۰۰ ECTS در دوره‌های مختلف و 360 ECTS در پزشکی؛

در صورت نیاز در آزمون ورودی شرکت کنید؛

یک رزومه ارائه دهید؛

ارائه موضوع تحقیق و جلب نظر استاد راهنما؛

تحصیل در ارمنستان به همراه بورسیه تحصیلی

شما می‌توانید در ارمنستان با بورسیه تحصیلی با بودجه کامل یا با بودجه جزئی تحصیل کنید. دولت ارمنستان و دانشگاه‌های ارمنستان هرساله به دانشجویان بین‌المللی و شهروندان محلی بورس تحصیلی ارائه می‌دهند و ما در اینجا تعدادی از بورسیه‌های دکترا در ارمنستان، بورسیه‌های کارشناسی ارشد در ارمنستان و بورسیه‌های مقطع کارشناسی را فهرست کرده‌ایم.

 1. Baer Reintegration Scholarship
 2. Dan L. Meisinger, Sr. Memorial Learn To Fly Scholarship
 3. The Bill Walsh Scholarship
 4. The WL “Bill” Byrnes Global Scholarship
 5. Federation University Australia Staff Scholarship TAFE

هزینه‌های زندگی و تحصیل در ارمنستان

هزینه‌های زندگی

اگر یک خارجی هستید و می‌خواهید در ارمنستان تحصیل و زندگی کنید، خوب است که از هزینه زندگی در ارمنستان اطلاع و انتظارات دقیقی داشته باشید.

همراه با شهریه، دانشجویان به مقداری پول برای مسکن، غذا، حمل‌ونقل و سایر هزینه‌ها نیاز دارند. هزینه زندگی در ارمنستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی کاملاً مقرون‌به‌صرفه و مناسب است. البته مانند همه‌جا، هزینه‌های زندگی در ارمنستان بیشتر به سبک زندگی شخصی شما بستگی دارد.

بااین‌حال، برای کمک به شما در برنامه‌ریزی بودجه دانشجویی، در اینجا اطلاعاتی در مورد میانگین هزینه‌های زندگی در ارمنستان آورده شده است.

محل سکونت

در دانشگاه‌ها مکان‌هایی مانند مهمانخانه برای دانشجویان، خوابگاه، آپارتمان‌های اجاره‌ای و گزینه‌های خانواده میزبان در دسترس است. دانشجویان می‌توانند اتاق‌های دونفره راحت را انتخاب کنند.

قیمت ماهانه اکثر اینها برای هر نفر برای اتاق دونفره حدود ۴۵۰۰۰ درام خواهد بود درحالی‌که میانگین هزینه برای اتاق یک‌نفره ۹۰۰۰۰ درام است.

غذا

دانشجویان معمولاً می‌توانند با حدود ۱۰۰ یورو در ماه از یک زندگی راحت لذت ببرند. هر دانشجو باتوجه‌به نیاز خود می‌تواند هزینه‌های غذا را به‌صورت جداگانه تعیین کند.

در اینجا لیستی از قیمت کالاهای اساسی برای ارائه یک ایده تقریبی در مورد هزینه‌ها آمده است:

Bread AMD 150-400 € 0.29-0.77
Cheese (1 kilo) AMD 1700 € 3.3
Butter (100 g) AMD 270 € 0.5
Sugar (1 kilo) AMD 450 € 0.87
Milk (1liter) AMD 370 € 0.7
Yogurt AMD 150-350 € 0.3-0.7
Apricot (1 kilo) AMD 300-1000 € 0.6-2
Apple (1 kilo) AMD 200-600 € 0.4-1.25
Tomato (1 kilo) AMD 300 € 0.6
Egg (1 piece) AMD 40-60 € 0.08-0.12
Potato (1 kilo) AMD 150 € 0.3

دانشگاه‌های ارمنستان غذاخوری‌هایی دارند که می‌توانید انواع غذاهای خوشمزه را در آنها بچشید. دانشجویان برای داشتن یک وعده غذایی مناسب به طور متوسط به 900 AMD (1-1.7 یورو) در روز و تقریباً ۱۶۰۰۰ AMD (31 یورو) در ماه نیاز دارند.

اگر قصد دارید بیرون غذا بخورید، رستوران‌ها، رستوران‌های کوچک و کافه‌های مختلف زیادی وجود دارد که غذاهای ملی تقریباً همه کشورهای جهان را ارائه می‌دهند. میانگین مبلغ قبض به رتبه رستوران بستگی دارد. هزینه شام برای هر نفر در رستوران‌های ایروان به طور متوسط ۴۸۰۰-۵۸۰۰ AMD (9-11 یورو) است. در سایر مناطق ارمنستان شام کمی ارزان‌تر است.

حمل‌ونقل

انواع مختلفی از حمل‌ونقل عمومی در ارمنستان وجود دارد:

اتوبوس؛

مینی‌بوس؛

حمل‌ونقل الکتریکی؛

مترو زیرزمینی؛

تاکسی؛

در جدول زیر هزینه‌های حمل‌ونقل به‌صورت تقریبی ارائه شده است:

حمل‌ونقل
Taxi fare on average 5-10km ۴۵ AMD
Public transport per trip one way maximum fare ۳۰ AMD
۱ liter petrol/diesel 6.50 AMD
۱ day rent a car cost ۱۴۰ AMD
Driver’s license ۲۳۰۰ AMD

هزینه‌های تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان خیلی گران نیست. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، می‌توانید شهریه را از ۴۰۰۰۰۰ AMD (833 دلار) تا ۴٫۱ میلیون AMD (8540 دلار) توقع داشته باشید. از طرف دیگر، برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ارزان‌تر هستند. شما باید حدود ۳۸۰۰۰۰ (۷۹۱ دلار) تا ۳٫۸ میلیون (۸۰۶۴ دلار) در سال برای شهریه در برنامه کارشناسی ارشد هزینه کنید.

برنامه‌های دکترا برای دانشجویان بومی معمولاً رایگان است. دانشجویان بین‌المللی نیز ملزم به پرداخت شهریه سالانه حدود ۳۰۰۰ دلار در سال بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی هستند.

کار دانشجویی در ارمنستان

بسیاری از برنامه‌های دانشگاهی و برنامه‌های کالج در سراسر جهان به دانشجویان اجازه می‌دهند تا به‌صورت نیمه‌وقت ۲0 ساعت در هفته کار کنند. اما اجازه کار بیش از ۳۰/۳۵ ساعت در هفته را ندارید. اگرچه درآمد از چنین مشاغلی برای پرداخت شهریه کافی نیست، اما کمک اندکی به شما خواهد کرد، به‌عنوان‌مثال برای پرداخت قبوض غذا یا ممکن است برای هزینه رفت‌وآمد کافی باشد. شما می‌توانید در حین دنبال‌کردن یک دوره تحصیلی با کار پاره‌وقت مقداری درآمد کسب کنید.

نوع کاری که به دست خواهید آورد تا حد زیادی به صلاحیت شما، تجربه‌های کاری قبلی و مجموعه مهارت‌های شما بستگی دارد. فرصت‌های کار پاره‌وقت برای دانشجویانی که برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا تحقیقات ثبت‌نام کرده‌اند بهتر است. برای داوطلبانی که در دوره‌های کارشناسی یا دوره‌های گواهینامه چندماهه ثبت‌نام کرده‌اند، فرصت‌ها زیاد نیست. به طور معمول مدیر برنامه شما در یافتن فرصت‌های کار پاره‌وقت در محوطه دانشگاه به شما کمک می‌کند. کار در یک کافه تریا، کتابخانه، غذاخوری کالج، نگهبانی، خشک‌شویی یا باغبانی و غیره می‌توانند مناسب باشند. دانشجویان دوره‌های بالاتر ممکن است فرصتی برای ارائه کلاس به دانشجویان دوره‌های پایین‌تر داشته باشند.

اگر در طول تعطیلات تابستانی در ارمنستان می‌مانید و تصمیم به کار تمام‌وقت برای کسب درآمد اضافی دارید، این کار می‌تواند به هزینه‌های ترم بعدی شما کمک کند. همچنین آخر هفته‌ها تعطیل است، می‌توانید به دنبال کارهایی باشید که می‌توانید در تعطیلات انجام دهید تا مقداری پول اضافی به دست آورید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید چمن‌زنی یا نظافت خانه را انجام دهید. اگر رانندگی بلد هستید و گواهینامه رانندگی محلی دارید، می‌توانید مردم را برای گشت‌وگذار ببرید و بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. در حین ارائه خدمات به مسافران از تعطیلات خود لذت خواهید برد.

برترین دانشگاه‌های ارمنستان

درباره دانشگاه دولتی ایروان

دانشگاه دولتی ایروان (YSU) بزرگ‌ترین دانشگاه ارمنستان است. یک دانشگاه دولتی که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد، از آن زمان تاکنون حدود ۱۰۰۰۰۰ دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. “دانشگاه مادر” ارمنستان اکنون از ۱۶۰۰ کارمند و ۲۰۰۰۰ دانشجو تشکیل شده است که از این تعداد ۱۸۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی و ۲۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد هستند که شامل ۳۰۰ دانشجوی خارج از کشور است. دروس به زبان ارمنی برگزار می‌شود، اگرچه دانشگاه می‌تواند به زبان انگلیسی یا روسی نیز تدریس کند. دانشگاه دولتی ایروان در رتبه‌بندی جهانی QS رتبه 800-1000 دارد.

۱۰ دانشگاه برتر ارمنستان عبارت‌اند از

ranking

 

World Rank
University Impact Rank* Openness Rank* Excellence Rank*
۱ ۳۰۵۰ Yerevan State University ۴۷۳۱ ۲۵۴۷ ۳۷۱۲
۲ ۴۳۷۵ American University of Armenia ۴۲۶۲ ۵۳۶۹ ۵۲۶۰
۳ ۵۰۱۱ Russian Armenian State University / Российско-Армянский Славянский университет

 

۸۸۴۱
۴۷۹۱ ۵۳۶۲
۴ ۵۲۶۷ Yerevan State Medical University

 

۱۰۸۸۹
۷۵۲۱ ۴۲۹۲
۵ ۶۹۴۱ Armenian National Agricultural University

 

۱۱۰۹۱
۷۵۲۱ ۵۹۶۳
۶ ۷۹۸۵ Armenian State University of Economics

 

۶۵۷۸
۶۵۹۰ ۷۲۱۶
۷ ۸۸۴۵ Armenian State Pedagogical University

 

۱۲۶۸۴
۷۵۲۱ ۶۳۷۲
۸ ۹۲۸۶ National Polytechnic University of Armenia

 

۱۱۸۵۴
۷۵۲۱ ۶۵۶۵
۹ ۱۲۸۷۳ Brusov State University

 

۱۰۶۹۲
۷۵۲۱ ۷۲۱۶
۱۰ ۱۳۴۲۱ National University of Architecture and Construction of Armenia  11382  7521  7216

ویزای همراه تحصیلی ارمنستان

اگر دارای مجوز اقامت ارمنستان هستید، اعضای نزدیک خانواده شما نیز ممکن است واجد شرایط اقامت باشند. به طور خاص، می‌توانید از همسر، فرزندان خود (صغیر یا بزرگسال، بدون محدودیت سنی) و همچنین والدین خود (بدون محدودیت سنی) حمایت مالی کنید. لازم نیست نشان دهید که اعضای خانواده از نظر مالی به شما وابسته هستند. بااین‌حال، گواهی تولد یا ازدواج (سند معادل) قانونی برای ایجاد رابطه خانوادگی باید نشان داده شود.

برای اعضای خانواده معمولاً فقط مجوزهای اقامت موقت (یک‌ساله) صادر می‌شود، حتی اگر متقاضی اصلی دارای مجوز اقامت دائم (پنج‌ساله) یا ویژه (ده‌ساله) باشد یا شهروند ارمنستان باشد. در دو مورد آخر اگر اعضای خانواده قبلاً سه سال در ارمنستان اقامت داشته باشند، می‌توانند برای یک مجوز ۵ساله واجد شرایط باشند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

به‌عنوان یک دانشجوی مشتاق در ارمنستان، به ویزای دانشجویی نیاز دارید که به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی وارد این کشور شوید؛ بنابراین ریسا گروپ شرایط لازم برای ویزای دانشجویی در ارمنستان را جمع‌آوری کرده است.

شما ویزای دانشجویی را باید در زمانی که در کشور مبدا خود هستید دریافت کنید . با این حال، همیشه توصیه می شود در صورت وجود هرگونه تغییر، اطلاعات به روز شده در مورد شرایط ویزا را بررسی کنید.

مدارک و الزامات لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

دو عکس جدید با اندازه پاسپورت؛

گواهی تولد متقاضی به زبان انگلیسی؛

سایر گواهی‌های متقاضی؛

گواهی نمره تافل و آیلتس هرکدام که در مؤسسه آموزشی مربوطه قابل‌اجرا باشد؛

درخواست مجوز تحصیلی خود را بادقت و به طور کامل پر کنید؛

با استفاده از جوهر سیاه، واضح تایپ یا چاپ کنید؛

به تمام سؤالات بادقت، کامل و صادقانه پاسخ دهید. مدارک ناقص پردازش نمی‌شوند، اما به شما بازگردانده می‌شوند.

پس از اینکه دفتر ویزا درخواست شما را دریافت کرد، ممکن است اطلاعات یا اسناد بیشتری از شما درخواست شود. اینها امکان دارد شامل موارد زیر باشد:

اطلاعات امنیتی: اگر کاندیدای دانشجویی برای ارمنستان هستید و می‌خواهید یکی از اعضای خانواده خود را همراه خود داشته باشید (هر دو بالای ۱۸ سال سن دارند)، هر دو باید گواهی پلیس ارائه کنند.

اطلاعات پزشکی: برای دریافت مجوز پزشکی، باید تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید. در صورتی که نیاز به یک معاینه پزشکی باشد، یک افسر ویزا دستورالعمل‌هایی را برای شما ارسال می‌کند. این فرایند، در صورت نیاز به پیگیری، به زمان پردازش درخواست شما (مثلاً ۳ ماه اضافی) نیاز دارد.

موقعیت‌های کاری پس از تحصیل در ارمنستان

به‌عنوان یک قاعده کلی، دارنده ویزای ارمنستان حق کار در ارمنستان را ندارد مگر اینکه دارای مجوز کار باشد. مجوز کار باید از طرف کارفرمای قانونی درخواست شود و برای مدت قرارداد کار صادر می‌شود؛ اما بیش از یک سال نیست. کارفرما باید ابتدا با مراجعه به سرویس مهاجرت (workpermit.am) مجوز کار و اجازه اقامت مبتنی بر کار را برای شما دریافت کند.

فرایند خدمات مهاجرت شامل بررسی بازار کار ارمنستان است تا اطمینان حاصل شود که هیچ کارگر ارمنی واجد شرایط و در دسترس برای پرکردن این موقعیت کاری وجود ندارد. اگر خدمات مهاجرت اتباع ارمنستانی را شناسایی کند که ممکن است با شرایط کارفرما تطابق داشته باشند، برای مصاحبه به کارفرما معرفی خواهند شد. کارفرما مجبور نیست شغل خالی را آگهی کند یا دستمزد مشخصی را ارائه کند (تا زمانی که حداقل حقوق ماهانه موردنیاز باشد).

اگر هیچ کاندیدایی توسط سرویس مهاجرت به کارفرما ارجاع نشود یا اگر کارفرما به دلایل معتبر این کاندیدها را رد کند، کارفرما مجاز است برای یک مجوز کار برای یک خارجی خاص درخواست دهد. مجوز کار مدت معینی دارد و در صورت درخواست قابل تمدید است. از لحظه اعطای مجوز کار، اتباع خارجی می‌توانند در ارمنستان شروع به کار کنند.

صدور مجوز کار و کارت اقامت موقت حدود ۳۰ روز از تاریخ درخواست طول می‌کشد.

کارفرما یا کارمند باید هزینه دریافت مجوز کار (۲۵۰۰۰ درام یا حدود ۵۲ دلار آمریکا) و در صورت لزوم اجازه اقامت موقت (۱۰۵۰۰۰ درام یا حدود ۲۱۹ دلار آمریکا) را بپردازد.

مدارک زیر باید توسط کارفرما در اداره مهاجرت ثبت شود:

فرم درخواست؛

پاسپورت کارمند؛

دیپلم و سایر مدارک نشان‌دهنده تحصیلات یا صلاحیت، با مجوز کنسولی؛

دو قطعه عکس (3×4 سانتی‌متر)؛

اثبات پرداخت هزینه‌های دولتی؛

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در ارمنستان

انواع کارت اقامت و اقامت ارمنستان

Type of residency Type of the document Terms of residency
1 Temporary Temporary resident card Up to one year
2 Permanent Permanent resident card Five years
3 Special Special passport Ten years

واجد شرایط بودن برای کارت اقامت موقت

کارت اقامت موقت برای اتباع خارجی صادر می‌شود که:

– در ارمنستان  تحصیل می‌کند؛

– دارای مجوز کار در ارمنستان می‌باشد؛

– همسر/شوهر، والدین یا فرزند یک شهروند خارجی است که دارای کارت اقامت موقت ارمنستان است؛

– همسر/شوهر، پدر و مادر، فرزند یا خویشاوند (برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه) یک شهروند ارمنی یا یک شهروند خارجی دارای پاسپورت ویژه ارمنستان باشد؛

– فعالیت تجاری در ارمنستان انجام می‌دهد؛

– در سایر موارد مقرر در قانون؛

کارت اقامت موقت با مدت اعتبار یک‌ساله با امکان تمدید یک‌ساله صادر می‌شود. متقاضی باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای کارت اقامت موقت برای تمدید درخواست دهد.

واجد شرایط بودن برای کارت اقامت دائم

کارت اقامت دائم زمانی برای یک شهروند خارجی صادر می‌شود که:

– متقاضی همسر/شوهر یا خویشاوند (برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه‌ها) یک شهروند ارمنی یا یک شهروند خارجی است که دارای پاسپورت ویژه ارمنستان است، دارای امکانات اقامتی یا دارایی کافی در ارمنستان است و همچنین به طور قانونی در ارمنستان زندگی کرده است. به مدت ۳ سال قبل از درخواست برای کارت اقامت دائم؛

کارت اقامت دائم با مدت اعتبار پنج‌ساله صادر می‌گردد. تا پنج سال دیگر قابل تمدید است. برای تمدید کارت اقامت دائم، متقاضی باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای کارت اقدام کند.

مدارک موردنیاز

۱) درخواست؛

۲) ۳ عکس رنگی – ۳۵ × ۴۵ میلی‌متر؛

۳) پاسپورت، کپی پاسپورت، ترجمه ارمنی محضری پاسپورت؛

۴) مدارک حمایت‌کننده از شرایط درخواست اجازه اقامت (تمدید مجوز) در ارمنستان؛

۵) گواهی پزشکی؛

۶) رسید پرداخت هزینه؛

تابعیت ارمنستان

هر فرد ۱۸ سال یا بیشتر می‌تواند برای شهروندی ارمنستان درخواست دهد. شرایط اخذ شهروندی ارمنستان بر اساس قانون جمهوری ارمنستان در مورد “شهروندی جمهوری ارمنستان” و تصمیم دولتی تنظیم شده است.

شرایط عمومی عبارت‌اند از: اقامت قانونی ارمنستان در ۳ سال گذشته، آشنایی خوب با زبان ارمنی، آشنایی با قانون اساسی ارمنستان.

تابعیت ارمنستان را می‌توان بدون هیچ الزامی به افرادی که خدمات استثنایی به جمهوری ارمنستان ارائه کرده‌اند اعطا کرد.

تابعیت ارمنستان با حکم رئیس‌جمهور ارمنستان اعطا می‌شود.

سخن پایانی

ارمنستان کشوری است که به دلیل نزدیکی به ایران و امکانات مناسب آموزشی می‌تواند مقصد محبوبی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باشد. هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه عامل دیگری است که می‌تواند شما را به رسیدن به اهدافتان یاری برساند. ریسا گروپ در تمامی مراحل اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ارمنستان همراه شما است.

منابع:

 1. educations.com
 2. studyinarmenia.am
 3. mfa.am
 4. stateuniversity.com
 5. scholarshipportal.com
 6. jeduka.com
 7. armeniaeducation.info
 8. webometrics.info
 9. armenian-lawyer.com
 10. rocapply.com
 11. armenian-lawyer.com
 12. theglobaleconomy.com
 13. travelservicesupport.com

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به ارمنستان

مطالب مرتبط

ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی اسپانیا

اسپانیا دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می‌کنند.

صنعت گردشگری در اسپانیا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می‌برد. برخی از معروف‌ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره.

اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه فرنگی، مهمانی‌های ایبیزا و فلامینگوها شهرت دارد. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری می‌توان به باغ‌های الحمرا و جنرالیف، سایت‌های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد.

قبل از شروع ماجراجویی در این کشور، باید مطمئن شوید که مدارک لازم برای ورود قانونی به کشور و شرایط لذت‌بردن کامل از سفر برای شما محیّاست.

ادامه مطلب
ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

سوئیس یکی از اعضای موسس انجمن تجارت آزاد اروپا است. با این‌حال، بخشی از اتحادیه اروپا نیست. این کشور در سال ۲۰۰۸ به منطقه شنگن ملحق شد و از آن زمان، مسافران می‌توانند با ویزای شنگن وارد قلمرو آن شوند.
بیشتر جمعیت سوئیس در فلاتی زندگی می‌کنند که بین رشته کوه‌های آلپ در جنوب و کوه‌های جورا در شمال قرار دارد؛ قطعا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. کوه‌های شگفت‌انگیز، دریاچه‌ها و دهکده‌های زیبا زیباترین مناظر را به وجود آورده‌اند. این مناظر همان دلیلی‌ست که سوئیس را به مقصدی عالی برای تعطیلات و کاوش برای گردشگران تبدیل می‌کند. همچنین قابل توجه است که در طول زمستان، این مکان بیشتر به یک سرزمین دیدنی تبدیل می شود و دوس‌داران اسکی را از سراسر جهان را فرامی‌خواند.

ادامه مطلب

گلدن ویزای پرتغال

گلدن ویزای پرتغال ، روشی سریع برای اخذ اقامت در یک کشور اروپایی شاید نام پرتغال شما را به یاد سوپراستار فوتبال، کریستین رونالدو بیاندازد که شهرت جهانی آن برکسی پوشیده نیست. اما جالب است بدانید که گلدن ویزای پرتغال ، یکی از بهترین برنامه‌های مهاجرت به اتحادیه اروپا است...

ادامه مطلب
ویزای توریستی اسلواکی

ویزای توریستی اسلواکی

اسلواکی کشوری کم‌جمعیت و کوهستانی در منطقه‌ی شنگن است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی آن توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. اسلواکی مقصدی ایده‌ال برای یک سفر توریستی کوتاه مدت جهت بازیابی آرامش علاقمندان به طبیعت است.

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

یکی از محبوب‌ترین هدف‌های مهاجرت برای ایرانیان، ایالات متحده آمریکا است. جالب است بدانید که امروزه کشور آمریکا دارای جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفر از ایرانیان است که به آن کشور مهاجرت کرده‌اند. مطابق با آمار از میان ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، سی و...

ادامه مطلب
زندگی در آمریکا

زندگی در آمریکا

کشور آمریکا به‌صورت ایالت متحده آمریکا است که به‌اختصار U.S.A نامیده می‌شود. این کشور در قسمت شمالی قاره آمریکا واقع شده است و به‌صورت جمهوری فدرال توسط ۵۰ ایالت اداره می‌گردد. پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، آمریکا نیز چهارمین کشور بزرگ در منطقه شناخته می‌شود....

ادامه مطلب
مشاوره رایگان ♥
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای تماس با ما، کارشناسی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.